©e C^kidcSoii^ant DE KOPPEN BIJ ELKAAR De koffie-tafel conferentie Om het lidmaatschap der Ver. Naties Vaticaan instruceert Tsjechische geestelijkheid Cripps denkt niet aan devaluatie Het werk der Ronde Tafelconferentie ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 40stc JAARGANG No. 11793 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., i 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p.4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 OTRAATSBURG heeft een maand lang in het centrum van de be langstelling gestaan. Dat bleek niet zozeer uit de verslagen van de debat ten in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, want de be sprekingen werden verknipt en ver splinterd uit journalistiek oog punt bekeken in talrijke commis sie-vergaderingen, waarvan slechts na afloop inlichtingen werden ver strekt. Zodoende was het ondoen lijk om in de krant een behoorlijk inzicht te geven in hetgeen daar te Straatsburg besproken werd. De debatten zijn thans geëindigd, de Assemblée is Donderdagnacht ge sloten en de gedelegeerden van de twaalf deelnemende landen zijn naar huis gegaan. Er zijn besluiten geno men in de vorm van adviezen, an ders kon de Assemblée niet doen en aan de hand daarvan kan men be oordelen, of deze eerste bijeenkomst van de Raad van Europa aan de ver wachtingen heeft voldaan. Men is het er algemeen over eens, dat dit eerste optreden een goed be gin is geweest en dat de perspectie ven van een heus Europees parle ment er niet slechter op zijn gewor den. Wat er nu precies allemaal als object van aanbeveling door de As semblee is aanvaard, doet er eigen lijk weinig toe. Men heeft een rap port over de rechten van de mens aanvaard, de oprichting van een op perst gerechtshof voor de mensen rechten aanbevolen, gepleit 'voor de inwisselbaarheid van alle valuta enz., enz. Kortom, er zijn op velerlei ter rein verschillende aanbevelingen gedaan ter verbetering van de toe stand in Europa. Maar dat lijkt ons niet eens het voornaamste. Want de Assemblée kan nu wel aanbevelen, maar het staat aan de regeringen van 1 de landen, of zij er al of niet gebruik van wensen te maken. Met andere woorden: wij zullen moeten afwach ten, wat er in de practijk van terecht komt. Het voornaamste lijkt ons, dat af gevaardigden van twaalf Europese landen eendrachtig zijn samengeko men om in het belang van ons aller Europa en dus niet in het een zijdige belang van hun eigen staat alleen middelen te bespreken ter verbetering van de toestand. En dat zij dit gedaan hebben, niet uitslui tend als idealisten, die met het hoofd in de wolken lopen, maar met gevoel voor de concrete realiteit. Men heeft over onderwerpen, welke ons allen raken, met elkaar gesproken, elkan ders opvatting gehoord, elkanders standpunt leren eerbiedigen en men heeft tenslotte de wil getoond om tot elkaar te komen. Daarmee is de grond slag gelegd voor een werkelijk Euro pees parlement, een parlement, dat niet alleen aanbevelingen doet, maar dat het recht heeft om besluiten te nemen. Wellicht is de beslissende stap nu reeds gezet, zeide Spaak in zijn slotwoord bij het sluiten van de As- sembleé. De Raad van Europa heeft een Europees geluid doen horen en ge toond, dat hij. hoewel een nieuwe ling in de rij van richtinggevende lichamen, reden van bestaan heeft en naar alle waarschijnlijkheid een blij vertje zal zijn. EEN ANDERE conferentie, waarop de ogen van de wereld gevestigd zijn, is die van Washington, waar ministers van Amerika, Canada en Engeland bijeen zijn, om de nijpen de dollarcrisis de baas te worden. Dat is geen probleem, dat alleen En geland aangaat, want andere Euro pese landen zitten het hetzelfde euvel, al is het dan nog niet zo acuut als het in Engeland reeds is. e Het dollar-pi'obleem komt, terug gebracht tot z'n meest simplistische proporties, hierop neer. Een land kan niet eenzijdig van een ander land goederen importeren; dat moet spoe dig spaak lopen. Wanneer iemand niets anders zou doen dan kopen, dan ziet hij al vrij gauw de bodem van zijn portemGnnaie. Wil hij blij ven doorgaan met kopen, dan moet er telkens nieuw geld in die porte- monnaie komen. Dat nieuwe geld verkrijgt en land door te exporteren. Eenvoudig gezegd: de import van een land moet gedekt zijn door zijn export. Die balans is na de oorlog hopeloos verstoord; de Europese lan den hadden weinig meer om te ex porteren, zij moesten van alles im porteren. Speciaal Amerika werd de leverancier en Amerika moest in dol lars betaald worden. Waar haalt men de dollars vandaan? De Marshall hulp heeft enige verlichting gegeven, maar kan per slot van rekening ook niet alles doen, want dat zou gelijk staan met een blanco volmacht om alles in Amerika te kopen en niets te betalen. Nu luidt allerwegen het parool: ex porteren, meer exporteren! In En geland is reeds lang de slagzin po pulair: exporteren of sterven. En nog deze week heeft bij ons minister v. d. Brink nieuwe maatregelen aange kondigd ter stimulering van onze export. Maar als iedereen om het hardst gaat exporteren en tegelijker tijd op z'n import gaat bezuinigen, loopt de zaak weldra vast. Hoe ko men wij tot een harmonieus even wicht? Dat is het kernprobleem van Washington en de ondergrond van de dollarcrisis. Een ingewikkeld probleem met "elicate kanten, o.a. de devaluatie kwestie, waar iedereen over praat, maar waarvan niemand het fijne weet. Hoe een Amerikaan de R.T.C. ziet |**^E RONDETAFEL-CONFERENT IE, die beoogt in de komende maan den een regering te geven aan een staat van 70 millioen inwoners, zou men eigenlijk de nieuwe naam van „koffietafel-conferentie" moe ten geven", aldus Daniël Schorr in de Christian Science Moniter. Er hangt een misleidende sfeer van moeheid in Den Haag, zo schrijft de Amerikaan, een anti-climax tot de openingszitting, waarbij alle sprekers de nadruk legden op spoed en drin gende noodzaak. In de week, die daarop volgde, werd niets anders ge daan dan de verdeling van het werk aan commissies die uiteengingen in sub-commissies. Commissie-vergaderingen worden verbazend weinig en met grote tus senpozen gehouden en tot heden heb ben zij geen nieuws gebracht. Drie dagen van de week, nl. Woensdag, Zaterdag en Zondag, zijn aange duid als „vrije dagen" en het is soms moeilijk hen te onderscheiden van „werkdagen". En toch gebeurt er iets niet om de Ronde Tafel, doch om de koffietafel. In het Palacehotc-1 aan zee en elders in Den Haag ziet men kleine groepen mensen, schijn baar verdiept in een onbelangrijke conversatie. Soms schijnt het onder houd onsamenhangend met tussenpo zen van 'rustig nadenken en met losse opmerkingen. Soms zijn de hoofden diepgebogen en hoort men. een ernstig gefluister. Doch er is niets, dat op een conferentie lijkt Deze tr roepen zijn verschillend van samenstelling Soms ziet men repu blikeinen met federalisten praian. Dan v/eer ontmoeten Indonesiërs ver tegenwoordigers van vtrschille ide politieke partijen. Eei andere keer ziet men een Nederlands minister met een Indonesische autoriteit Zo nu en dan bes iaat een greep uit des kundigen op een bepaald gebied, bijv. eunomisch of milnair. Voo'r de Indonesiërs worden excursies door het land georganiseerd En to maakt dit alles de conferentie uit. Langzamerhand beginnen de Neder landers en Indonesiërs elkander te begrijpen. Verscheidene Indonesiërs vertelden mij reeds, dat zij de Ne derlanders „een goed volk vonden, dat men in het geheel niet kan be oordelen volgens de Nederlandse functionarissen, die wij op Java ken den". „Dit is de enig mogelijk ma nier", zo zeide de secretaris van een NE*D. VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 1 September 1949: Serg. maj. J. F. H. Hoefs, af komstig uit Uden. KON. NED.-IND. LEGER: Gesneuveld 21 Aug. 1949: Men. sold. Ie kl. Z. Tairas, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 24 Aug.: Jav. sold. Ie kl. inf. Kastanom, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. Ie kl. inf. Toewoen, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 25 Aug.: Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 25 Aug.: Soend. sold. Ie kl. inf. Engkar, afkomstig uit Indonesië. Men. korp. inf. G. A. Kanison, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Tjatiwa, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2 ekl. inf. Wawit, af komstig uit Indonesië. der beide Indonesische delegaties. „Het conferentie-apparaat zelf is te 'omslachtig om iets te bereiken. De politieke commissie heeft 70 leden hetgeen te veel is voor moeilijke on derhandelingen ten tijde van een geschilpunt. De onderhandelingen hierover moeten door deze koffieta fel-besprekingen goed voorbereid zijn en een ander zal dan snel ver lopen". Mr. Roem deelde mij mede: „Ons standpunt loopt uiteen en wij doen weinig schijnaanvallen. Dit gaat een tijd door en dan komen wij plot seling vooruit en bemerkt men, dat alles gereed is. Zo ging het met de overeenkomst tot het staken der vij andelijkheden. De besprekingen duur den weken voort. Toen kwamen wij bijeen voor een conferentie en alles was in vier dagen gereed. De voor zichtige gevoelens, die ontstaan uit het proces, dat zich thans ontwik kelt, is het beste bewijs, dat men aan alle zijden vastbesloten is, deze conferentie te doen slagen", aldus Daniel Schorr. DE RECHTSZEKERHEID IN DE DUITSE SOVJET-ZONE Oberbürgermeister van Rostock gevlucht De „Oberbürgermeister" van de stad Rostock in Mecklenburg in de Sovjet-zone, Albert Schulz, is uit de Oostelijke zone naar het Westen gevlucht. Schulz was reeds in 1947 op grond van „ongepaste oritiek" door een Sovjet-Russische militaire recht bank tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam echter tegen dit vonnis in verzet en werd toen vrijgesproken. INVENTARIS VAN KAMP VUGHT WORDT GEVEILD. 14 en 15 Sep tember a.s. zal in hotel „De IJzeren Man" te Vught de veiling worden gehouden van de inventaris van het beruchte concentratiekamp. Vandaag was de eerste kijkdag Uit het hele land waren mensen gekomen om te zien of er iets van hun gading bij was. Een hopeloze discussie r%E VEILIGHEIDSRAAD is weer eens bezig aan het probleem van de toelating van nieuwe leden. Dit is daarom een probleem omdat de Sovjet-Unie weigert andere leden toe te laten indien niet tegelijkertijd de aanvaard, waartegen de anderen Gisteren is het geval weer eens ter sprake gekomen. Op de voordracht tot toelating staan Italië, Finland, Oostenrijk, Ceylon, Eire, Transjorda- nië en Portugal. De Russische candi- daten ?ijn: Bulgarije, Hongarije, Al banië, de Mongoolse volksrepubliek en Roemenië. Engeland meende, dat de discus sies toch maar een herhaling zouden zijn van die van alle vorige raadsver gaderingen, waarin de lidmaat- schapsaanvragen zijn behandeld. Hij vond stemming niet eens nodig. De Oekrainer Manoeilsky, die het Loyaliteitsverklaring t.a.v. de republiek LLE ROOMS-KATHOLIEKE geestelijken in Tsjecho-Slowakije hebben van het Vaticaan opdracht gekregen om een door de Kerk opgestelde verklaring te tekenen, waarin zij beloven trouw te zullen zijn aan de Tsjedhoslowaakse republiek en te zullen werken voor het welzijn van het Tsjechische volk. Russische standpunt verdedigde, vond gelegenheid om de gelooofs- vervolging in de satellietstaten no; eens op het tapijt te brengen. „Iedereen, die denkt, dat hij de Je- zuitenstaten in deze landen kan doen herleven door de aanhangers van de nieuwe democratische regimes te ex communiceren, dwaalt erbarmelijk", zo zeide hij. Manoeilsky ontkende natuurlijk, dat de Oost-Europese landen de gods dienst vervolgen. „Zij strijden slechts tegen hen, die de godsdienst als een politiek instrument gebruiken." Het Vaticaan verbiedt anderzijds nadrukkelijk aan do geestelijkheid om enige loyaliteitsverklaring, af- korrjfstig van de regering te tekenen. Een dergelijke verklaring zou de priesters kunnen worden voorgelegd wanneer het wetsontwerp op het ge zag en de kerk wet wordt. Het Vaticaan heeft de geestelijk heid laten weten, dat, mocht er in de komende dagen van de katholieke priesters een loyaliteitsverklaring worden geëist, zij slechts de volgen de gelofte mogen afleggen: „Ik beloof hierbij als een trouw onderdaan trouw te blijven aan de republiek van Tsjechoslowakije; niets te ondernemen, dat tegen haar be langen, veiligheid en souvereiniteit zou zijn; trouw zal ik mijn plichten als priester vervullen en ik zal mijn best doen om actief mee te doen aan alle.werkzaamheden, welke de Tsje chen en Slowaken grotere welvaart kunnen brengen". Ongeveer vijfduizend van de ze^ venduizend Tsjechische priesters hebben de regering al laten weten, dat zij liever de gevangenis ingaan dan gehoorzamen aan hetgeen de nieuwe wet verordonneert. De Britse dollarcrisis JN EEN GISTEREN tot de National Press Club te Washington gehouden toespraak verklaarde de Britse minister van financiën, sir Stafford Cripps, dat het pond sterling en andere valuta's eerst omwisselbaar kunnen worden gemaakt, nadat een nieuw evenwicht in de wereldhan del zal zijn gevestigd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de enige bevredigende oplossing voor het dol larprobleem is gelegen in een gro tere export naar het dollargebied. Op deze zienswijze legde hij in zijn toespraak herhaaldelijk de nadruk en de toespraak werd dan ook door de aanwezige autoriteiten uitgelegd als betekenende, dat er geen sprake van is, dat .Engeland in de naaste toekomst tot devaluatie zou overgaan. „Dank zij het gebruik van het pond sterling als gemeenschappelijk betaalmiddel", zo zeide hij, „kan de handel binnen het sterlinggebied nog steeds op multilaterale basis worden gevoerd, en het sterlinggebied is het grootste multilaterale handelssys- steem, dat heden ten dage bestaat, en dat een kwart van de wereldbe volking omvat. Indien, als gevolg van nieuwe economische crises in Groot-Brittannië of in andere delen van het sterlinggebied dit gebied zou uiteenvallen, dan zou het resultaat zijn een onmiddellijke vermindering van de handel en een terugkeer tot beperkende en bilaterale financiële en handelsmethoden. Doch indien anderzijds een evenwicht kon wor den geschapen in de handel tussen de gebieden van de dollar en het pond sterling, dan zou dit een zeer belangrijke stap zijn op de weg naar het doel, waarnaar wij allen stre ven, n.l. een multilaterale wereldhan del en omwisselbaarheid van alle valuta's. DAT LIEP NOG GOED AF! De Amerikaanse sergeant R. Hen- drix, die in Frankrijk en België heeft gevochten tijdens de tweede wereld oorlog, moest tijdens oefeningen boven fort Benningo (Georgië) als dertien de man een paracRuttesprong uit een legertransportvliegtuig maken van 300 meter hoogte. Doordat de touwen verward raakten in een van zijn schoengespen, ging de parachute niet open. Op 150 meter hoogte trok hij aan het touw van zijn tweede pa rachute, doch de koorden raakten verward in die van de eerste. Hen- drix kwam op de grond terecht, ge wikkeld in de touwen van de beide parachutes. Eerst kon hij niet meer lopen, doch door deskundigen in het .--venhuis, waar hij heen werd ge bracht, werd later de mededeling van de sergeant, dat hij „zich best voelde", bevestigd. Hendrix, die al leen wat kneuzingen opliep en van streek was, verklaarde, dat hij het ongeval niet toeschre.ef aan het „on geluksgetal" 13! De Britse minister van financiën' j sir Stafford Cripps, heeft medege- deeld, dat hij en zijn collega Bevin het roken hebben opgegeven, zulks Iin verband met het Britse tekort aan dollars. Minister Cripps deelde tij dens een door de nationale persclub I aangeboden noenmaal mede, dat Groot-Brittannië, als gevolg van zijn tekort aan dollars, minder tabak zal invoeren. GEDENKPLAAT VOOR VERMOORDE JODEN TE NEURENBERG. In tegenwoordigheid van het ge meentebestuur en talrijke vertegen woordigers van verschillende Ker ken en geloofsbelijdenissen werd te Neurenberg in een plechtige zitting een gedenkplaats voor de 1700 doden van de Israëlitische Gemeente van Neurenberg onthuld. Dr. Julius Nürnberger wees er in zijn rede op, dat van de uit Neuren berg weggevoerde Joden er slechts 57 aan de dood ontsnapten. THEEMSPOLITIE HOUDT NERALE REPETITIE. Zaterdag zal de Theemspolitie het 150 jarig bestaan vieren van haar corps met een historisch schouwspel, waaraan 100 boten en meer dan 700 mensen deelnemen. Zowel politieagenten als smokkelaars en zeerovers, zullen volgens de mode van ongeveer 1800 gekleed gaan. Twee leden der Theemspolitie tijdens de generale re- i petitie ziet men op deze foto. West-Duitse regeringsvorming PRESIDENTSKEUZE GEEFT MOEILIJKHEDEN De onderhandelingen van dr. Adenauer over de te vormen West- Duitse regering zijn Vrijdagavond tijdelijk vastgelopen. Zowel de Beier se regering als de Vrije Democrati sche Partij, de vermoedelijk voor naamste partner van zijn eigen Christelijk-Democratische Unie, heb ben hem meegedeeld, dat naar hun mening de keuze van de federale president moet zijn bepaald, vóór dat de coalitiebesprekingen voortge zet kunnen worden. In Christelijk-Democratische krin gen dringt steeds meer de overtui ging door, dat een poging moet wor den gedaan, een bredere basis dan een rechtse coalitie voor de keuze van de president te- nemen. Dr. Adenauwer heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat hij tot zijn voornaamste tegenstander, de socia listische leider dr. Kurt Schumacher, een verzoek heeft gericht om een spoedige bespreking over de presi dentskwestie. CONGREGATIE DER OOSTERSE KERK PRIJST NEDERLANDS INITIATIEF Telegram van kardinaal Tisserant aan Hulpcomité „Pro Palestina" In verband met de door het Hoog waardig Episcopaat voorgeschreven „Week van gebed en offer voor noodlijdend Pafl.es tina", welke van Zondag 11 September tot 18 Sep tember in alle kerken van Neder land zal worden gehouden, ontving de voorzitter van dit comité pastoor A. G. Smit te Soestdijk als blijk van medeleven uit Vaticaanstad het volgende telegram: „De Heilige Congregatie der Oosterse Kerk prijst het prach tige initiatief betreffende de Week van Gebed en Offer voor Palestina en smeekt bij het be gin van dit werk van bijstand aan het geliefde vaderland van de Goddelijke Verlosser de he melse gunsten af voor alle ge lovigen, die daaraan deelnemen. Van harte zegenend. Kardinaal Tisseranf*. Gelijk in de kerken bekend is ge maakt, zal op Zondag a.s. in alle be dehuizen het Allerheiligste enkele uren worden uitgesteld en een plechtige kruisweg worden gebeden voor het fyehoud van de H.H. Plaat sen van Palestina voor de gehele Christenheid; het feest van de Kruisverheffing (Woensdag 14 Sep tember) zal eveneens heel bijzon der in het teken staan van deze ge- beds-actie, terwijl op Zondag 18 Sep tember een geldinzameling zal wor den gehouden voor de slachtoffers van noodlijdend Palestina, alsook voor de oorlogsslachtoffers in Cen traal- en West-Europa. Commissie-arbeid vordert goed I "ER GELEGENHEID van de der de vergadering der centrale commis sie van de Ronde Tafel Conferentie, gehouden op Dinsdag 6 Sep tember werd besloten, dat zo vaak de omstandigheden dit wenselijk maken, verslagen omtrent de vorderingen en de stand der werkzaamhe den zullen worden gepubliceerd. In verband met dit besluit heeft de centrale commissie thans het eerste verslag doen opmaken. In de inleiding van het verslag wordt opgemerkt: „De aan de Ronde Tafel Conferen tie deelnemende delegaties zijn zich bewust, dat na de grote mate van publiciteit die aan de opening van de conferentie werd* gewijd, het pu- pliek wellicht de mening is toegedaan, dat de daarop volgende ontwikkeling niet die voortgang vertoonde, die men verwacht had. Daarom wensen de deelnemers de aandacht te vesti gen op het feit dat bij deze, zowel als bij iedere andere conferentie van dergelijke omvang, een periode nodig is voor het uitwisselen van gezichts punten, het in beschouwing nemen van problemen, en om het werk van de conferentie dat in de commissie gedaan moet worden ,op gang te brengen. Uit de aard van de zaak zal deze periode de algemene aandacht niet op dezelfde wijze kunnen boeien als de resultaten die men mag ver wachten van het werk dat thans aan de gang is. De centrale commissie wil er op wijzen, dat in de commissies noodza kelijk en vruchtbaar werk wordt ge daan. Ten aanzien van verschillende nen beginnen het resultaat hunner oriënterende besprekingen vast te leggen. Zij kunnen 'er tevens met voldoe ning op wijzen dat een groot aantal onderwerpen op volledige en open hartige wijze werd besproken, ter wijl in het algemeen kan worden gezegd dat er wederzijds begrip be staat voor elkanders standpunt. De sfeer waarin de besprekingen plaats vonden is zodanig dat dit voor het verdere werk der conferentie de beste verwachtingen wekt." Hierna volgt dan een samenvat- tend overzicht van alle reeds door het secretariaat uitgegeven mededelingen en communiqué's. Een koMjeUje.... Gelukkig is htf, die heeft onder vonden de waarheid van het woord uit de Heilige Schrift, dat wie een onderwerpen is het stadium bereikt I vriend heeft gevonden een schat waarin de confererende partijen kun-1 heeft gevonden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1