Roofoverval in Haarlemmermeer tot klaarheid gebracht VRIJDAG 9 SEPTEMBER 194» DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGII«\ 2 RICHARD STRAUSS OVERLEDEN. Richard Strauss, de bekende Duit se componist, is gistermiddag op 85- jarige leeftijd te Garmisch-Partenkir- chen overleden. Strauss was Teeds 14 dagen ern stig ziek aan een hart- en nierkwaal. Het stoffelijk overschot in naar Mün- chen overgebracht, waar het zal wor den gecremeerd. De Beierse regering heeft officiële rouw bevolen. Strauss werd op 11 Juni 1864 in München geboren. Hij was geen fa milie van Johann Strauss. Hij com poneerde reeds als kind. Op 30-jarige leeftijd werd hij benoemd tot diri gent van de Berliner Philharmoniker. Strauss heeft beurtelings scherpe critiek en geestdriftige bijval, bitte re armoede en grote welstand, de faam van een nationale held en poli tieke verachting gekend Na de oor log kwam hij in opspraak door zijn houding gedurende het Hitlerregiem. In 1948 verklaarde een Beiers denazi- ficatiehof hem vrij van nazi-smetten. OM DE PARTIJKAS DER S.E.D. TE SPEKKEN Evenals in de tijd der nazi's is ook de communistische S.E.D. .uiterst vindingrijk in het afoersen van geld van de Duitse bevolking. In Görlitz wordt aan de dakloze vluchtelingen en de huismoeders, wier man nog in krijgsgevangenschap vertoeft, bij het uitbetalen van hun steun een ver klaring ter tekening voorgelegd, die aldus luidt: „In de strijd om de democratise ring van het Rijk zien de politieke partijen, vooral de S.E.D. zich voor belangrijke uitgaven geplaatst. Met het oog hierop verplicht ik mij tot een maandelijkse bijdrage aan de par tijkas der S.E.D. ten bedrage van.." Een vrouw, die maandelijks 40. D-Mark Ost steun ontvangt, wilde zich op verzoek van de ambtenaar tot een maandelijkse storting van 5.D-Mark Ost verplichten. Toen de steun-ambtenaar evenwel ver klaarde, dat iedere goede Duitser ten minste 10.D-Mark schonk, verdub belde zjj in arren moede haar onvrij willige gift. Degene echter, die het waagt aan het vriendelijke verzoek van de ambtenaar geen gehoor te ge ven, ziet achter zijn naam in de steunlijst en rood kruisje geplaatst, hetgeen wel hierop zal neerkomen, dat hij in de toekomst van alle extra uitkeringen wordt uitgesloten. BEVIN HAD KIESPIJN. Ernest Bevin heeft zich gisteren enige tijd vrijaf gegund van de eco nomische conferentie der drie mo gendheden om een kies te laten trekken, waaraan hij pijn gekregen had. Bevin had berekend na de lunch juist even tijd te kunnen vin den voor het bezoek aan de tand arts, doch de duur van de behande ling viel tegen, zodat Bevin een uur te laat kwam voor de namiddagver gadering, waar hij verscheen met een dikke wang doch met een zorg minder. De officiële erkenning der verschijningen van Banneux Uit de herderlijke brief van Z. H. Exc. Mgr. Dr. L. J. Kerkhofs, Bisschop van Luik, gedateerd 22 Augustus 1943 en op Zondag 4 September 1.1. in alle kerken en openbare kapellen van het bisdom Luik voorgelezen, citeren wij Ihet volgende: „Herinnert gij u, dat wij verleden jaar in Banneux de eerste steenleg ging gevierd hebben van een heilig dom ter ere van de H. Maagd? De opbouw van zulk heiligdom is uiter aard het gevolg en de bekroning der plechtige erkenning van de eredienst van de Maagd der Armen. Een zó druk bezocht genadeoord eist een aangepaste kerk voor bedevaarders. Dit heiligdom zal toegewijd worden aan de Maagd der Armen, Koningin van alle natiën. Dc titel zinspeelt op de woorden van Maria: „Ik ben de Maagd der armen; deze bron is voor behouden voor Mij; voor alle natiën; voor de zieken". liet is ons inzicht daardoor te tonen dat wij waarlijk geloven dat O.L. Vrouw in Banneux is verschenen en er gesproken heeft. Deze overtuiging brengt dan ook verplichtingen mee. Tweemaal reeds, eerst in 1942, daar na in 1947 hebben wij, wel is waar met zeker voorbehoud, de echtheid der verschijningen van Banneux officieel erkend. Thans, na twee nieu we jaren onderzoek en gebed, menen wij in geweten hare echtheid zonder voorbehoud te mogen en te moeten erkennen: wij bedoelen de echtheid van de acht verschijningen van O.L. Vrouw aan Mariette Beco op 15, 18, 19, 20 Januari, 11, 15, 20 Februari en 2 Maart 1933. Zo we de ontworpene kerk van Banneux aan de Koningin van alle Natiën toewijden, dan doen wij dit om aan de boodschap en aan het ver langen van onze hoge bezoekster te beantwoorden, om hulde te brengen aan Haar Koningschap, om op de band te wijzen tussen Haar bezoek en de toewijding van de wereld aan Haar Onbevlekt Hart. En kunnen wij be ter de belangen dienen van alle orr hun toekomst en hun veiligheid zó bekommerde volkeren, dan met hun. harten en ogen te richten naar Moeder van de Zaligmaker, Koningin van alle volkeren en Koningin van de vrede? Het is dan ook wenselijk, dat alle natiën het hare zouden bijbrengen tot de opbouw van dit heiligdom van Maria, waarborg van genezing voor de zieke volkeren en onderpand van internationale vrede en veiligheid Wij hopen vast dat dit zal gebeuren en hebben vooral aan de H. Jozef de zorg toevertrouwd deze nieuwe aard se woon voor Jezus en Zijn Moeder te bereiden". Gearresteerde dader legde onmiddelijk een volledige bekentenis af De dader van de roofoverval in de Haarlemmermeer op de 78-jarige Pieter Haar. en diens 82-jarige zus ter Niesje, is 36 uur na zijn weer zin wekkende daad gearresteerd. Zoals wij reeds meldden heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Aan het dagblad „Het Parool" ont lenen wij hier nog de volgende bij zonderheden. Gistermorgen meldde zich bij de Rijkspolitie te Hoofddorp zekere V., die de dader T. G. in het café Haan had gezien. De politié had reden om aan te nemen, dat deze er meer van kon weten; hij heeft verscheidene veroordelingen wegens diefstal ach ter de rug. De politie heeft na V.'s mededeling de foto van G. aan de getuigen M. en T. laten zien, die op de avond van de overval in het ca fé waren geweest. Zij herkenden hem zeer beslist, als de man, die het laatst was achtergebleven. Toen adjudant Bolijn en zijn man nen gistermorgen om halftien bij het huis van G.'s ouders arriveerden was hij reeds naar zijn werk op een boer derij aan de Aalsmeerderweg ver trokken, waar hy een dorsmachine bedient. De moeder van verdachte vroeg nog geheel argeloos: „Komen jullie in verband met de zaak van Haan?", hetgeen slechts bewijst hoe vol men in de „Meer" van deze zaak was. „Ik heb het gedaan" Maar „in verband met de zaak van Haan" werden ten huize van ver dachte aan de kapstok diens bebloe de overhemd en broek gevonden Zijn moeder en vader hadden die nog niet opgemerkt. Hieroo ging de politie naar de boerderij waar T. G. aan het werk was. Tijdens zijn arre statie vond men daar in de schuur nog de bebloede windjack waarmee hij 's ochtends van huis was gegaan en die hij tijdens zijn werk had uit getrokken Op weg naar de politie auto, vrijwel nog voor hem iets werd gevraagd, zei G. reeds: „Ik heb het gedaan en het geld ligt in de kist op mijn zitplaats in de dorsmachine' Inderdaad vond men op de aan gegeven plaats f 330; ^n G.'s kleren werd f 50 gevonden. Dit is de gehele buit. Gistermiddag zijn de wnd. distr.- commandant van de Rijkspolitie Amsterdam, kapitein Offerman en adjudant Bolijn met verdachte naar de plaats van het misdrijf gegaan. Op weg er heen verklaarde G., dat hij het geld uit een doosje had ge nomen en dat hij ook nog een ijze ren geldkistje had -meegenomen en begraven aan de kant van een sloot bij de Bennebroekerweg. Dit kistje vond de politie nog gesloten op de aangegeven plaats terug. Bij ope ning bleek het familiepapieren en dergelijke te bevatten. In het café zeide G., dat hij er vier keer 's avonds op bezoek was ge weest en al spoedig het plan had op gevat er zijn slag te slaan. Hij had op de avond van de overval een ha- mér van huis meegenomen, waar mee hijPieter Haan de eerste slag had toegebracht, met zulk een kracht, dat de hamer van de steel vloog. Nadat de zuster op het tumult was komen toelopen, had G beide oudjes de woonkamer ingedrukt, waar een worsteling was ontstaan. Terwijl Haan daarna weer naar de gelagkamer was ontkomen, heeft G. Niesje met een stoel bewusteloos ge slagen. Vervolgens greep hij het deksel van de kachel, waarmee hij de luidkeels om hulp roepende man het zwijgen oplegde. In Niesje's slaapkamer vond hij het geld en het kistje in een kast, waar de sleutel in stak. Volgens zijn verklaring was ook Pieter Haan bewusteloos toen hij met zijn buit het huis verliet. Zowel bij zijn bekentenis als bij de reconstructie bleef G. volstrekt onbewogen, al antwoordde hij ont kennend op de vraag, of hij na zijn daad had kunnen slapen. Toestand slachtoffers. In de toestand van het slachtoffer P. Haan is geen verandering geko men. Hij heeft een rustige nacht ge had. Zijn zuster had echter een on rustige nacht en haar toestand is zeer ernstig geworden. RETRAITE VOOR BEROEPS ONDEROFFICIEREN. Onder auspiciën van de Nederland se Rooms Katholieke Onderofficieren- Vereniging „St. Martinus" zal van 5 tot 8 November 1949 een retraite worden gehouden voor alle beroeps- onderofficieren in het St. Gerardus Retraitehuis te Seppe bij Roosendaal. De kosten bedragen 10.De leden van St. Martinus worden de reiskos ten van woon- of standplaats en te rug vergoed uit de kas. Opgaven worden voor 1 October 1949 verwacht bij de heer B. A. Teunissen, Reiger straat 30 te Arnhem. PATIëNT VAN „GROTE BEER" IN NOORD-AFRIKA GEOPEREERD. Het troepentransportschip „Grote Beer", op weg van Amsterdam naar Batavia is gistermorgen de haven van Bizerta aan de kust van Noord- A'frika binnengelopen. Aan boord bevond zich een blindedarm-patiënt, die niet op het schip geopereerd kon worden en in Bizerta aan land werd gebracht. Na dit oponthoud heeft de „Grote Beer" de reis voortgezet. De familieleden van de patiënt zijn op de hoogte gesteld. ONS GEWEST OP DE NAJAARS- BEURS. Onze speciale medewerker schreef gisteren, dat uit ons gewest alleen de firma Dros en Tieleman de con- servefabriek vertegenwoordigd was. Dit berust klaarblijkelijk op een vergissing, welke wij moeten recht zetten. Onder de vertegenwoordi gers van de conserven-industrie was ook o.m. de bekende Leidse Con- servenfabriek G, J. Schoondergang Speet. HUISEIGENAREN MOGEN VERHOGING WATERPRIJS DOORBEREKENEN. De ministers van Economische Za ken, van Wederopbouw en Volkshuis vesting en van Financiën hebben een huurprijs-uitvoeringsbeschikking bekendgemaakt, waarin- wordt be paald, dat de huurprijs van wonin gen verhoogd mag worden met het bedrag dat de eigenaar meer moet betalen aan waterleveringsbedrijven dan op 9 Mei 1940 het geval was. Deze doorberekening is niet toe gestaan voor woningen die na 27 De cember 1940 tot stand zijn gekomen en waarvan de huur afzonderlijk is vastgesteld door een bevoegd orgaan in dien uit de prijsvaststelling blijkt, dat met de sedert 9 Mei 1940 gestegen kosten voor waterlevering reeds rekening is gehouden. Indien de werkelijke kosten voor waterlevering per 9 Mei 1940 niet kunnen worden vastgesteld, dient bij de berekening van de voor een wo ning op die datum gebruikelijke kos ten. Deze beschikking heeft betrekking op woningen en op bedrijfspanden, waarin een bedrijf of beroep wordt uitgeoefend en welke zijn verhuurd onder de conditie, dat de kosten van het te gebruiken leidingwater geheel of gedeeltelijk door de eigenaar wor den betaald. De doorberekening zal direct in werking treden. 82-Jarige huisbaas stichtte braad Een twee en tachtigjarige huisbaas te Leersum had reeds lang ongenoegen met de bewo ners van zijn huis. Zelfs had hij al eens gedreigd om zijn huis in brand te steken. Dezer dagen heeft de man het niet bij het dreigement gelaten. Om half twee in de nacht stak hij een rietmat, die in de onmiddellijke nabijheid van het huis stond in brand. Een juist passerende fiet ser uit Wijk bij Duurstede merk te de vlammen op en heeft de bewoners uit hun slaap gewekt, waardoor verhinderd werd dat de woning, die een rieten dak heeft, in vlammen opging. Een politiehond heeft de huisbaas als de schuldige aangewezen. Hij is door de politie in hechtenis ge nomen. DE POLITIEK "EN AANZIEN VAN LONEN"ËN PRIJZEN Naar wij vernemen, is de inter- parlementale commissie voor df loon- en prijspolitiek, onder voor zitterschap van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, na mens <de regering in overleg getre den met de Stichting van de Arbeid over de in de naaste toekomst volgen politiek ten aanzien van de lonen en de prijzen. ^et laat zich aanzien, dat de be sprekingen enige tijd in beslag zul len nemen. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK AANVARINGEN OP DE WAAL. Op de Waal is nabij Leeuwen- Beneden Woensdagmiddag het Ne derlandse motorvaartuig „Sophia" na een aanvaring met de Zwitserse motorboot „Erica" uit Bazel, gezon ken. De schipper, zijn vrouw en twee kinderen konden met moeite worden gered. De „Sophia", die geladen wat met stenen, was op weg van Lobith naar Alkmaar. Het schip verdween ge heel in de diepte en ligt thans dwars in het op deze plaats toch al niet brede vaarwater. De Rijkswaterstaat heeft terstond maatregelen voor de scheepvaart getroffen. Binnen 24 uur. thans nabij het drop Breumel, is een tweede motor boot in de rivier de Waal gezonken. Ook hier kwamen wonder boven wonder geen persoonlijke ongeluk ken voor. Wel geraakten twee per sonen te water. De opvarende lege motorboot „Matterhorn 12" liep gis termiddag op de opvarende motor boot „Pieternella 2" uit Dordrecht, die grint vervoerde. De klap van de aanvaring kon men in een woning aan de dijk te Breumel duidelijk ho ren. De „Pieternella" werd finaal overvaren en zonk direct. Schipper van Adel, die het gevaar zag, sprong overboord en werd door de stuur man van de opvarende motorboot aan boord genomen. Met de 18-jari- ge dekknecht ging het niet zo ge makkelijk. Deze jongeman kon niet zwemmen. Hij greep eerst de anker ketting van de opvarende motor boot vast, maar deze moest hij na enige tijd loslaten. Na even te heb ben rondgedreven kon hij zich aa^ het wral; vastklampen en werd daar na door het personeel van de „Mat terhorn" opgepikt. Ook dit wrak ligt in het vaarwater. 60-JARIGE MAN TE DEN HAAG BEROOFD. Naar eerst thans bekend wordt is in de nacht van Dinsdag op Woens dag om half één een aanslag ge pleegd op de 60-jarige C. J. S., die zich bevond op een niet bebouwd terrein aan de Kranestraat te Den Haag. De man werd vermoedelijk met een steen geslagen, tengevolge waarvan hij bewusteloos in elkaar zakte. Vijf en een half uur is S. daar blijven liggen en toen aangetroffen. Hij miste zijn portefeuille, waarin zich f 220 bevond. S. is naar het zie kenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. ALPHEN AAN DEN RIJN Restauratie stilgelegd. Op last van de wethouder van Openbare wer ken, de heer C. M. Deerenberg, en de dir., de heer Snijders, zijn de restau ratiewerkzaamheden aan de ger. kerk aan de Hooftstraat stilgelegd. De re den tot deze ingrijpende- maatregel moet gezocht worden in het naar de mening van deze beide heren aanwe zig zijn van constructiefouten in de fundering van de kerk. Begrijpelijkerwijs heeft het stil leggen van deze werkzaamheden in gereformeerde kringen een zeer pijn lijke indruk gemaakt, temeer daar de deskundige adviseur van de kerk van mening is, dat de fundering wel goed is. Er zijn reeds verschillende bespre kingen gevoerd evenwel zonder het gewenste succes. Verbreding oostelijke oprit Alph. brug. Dank zij de mogelijkheid die aan de linkerzijde van de Ooste lijke oprit der Alphense brug is ge schapen door de firma BoschQuant en haar voorbeeld om de verkregen ruimte ten algemene nutte te be stemmen door verbreding van de op rit, is men thans overgegaan om in overeenstemming met de linkerzijde, ook de rechterzijde van genoemde oprit te verbreden. De leuningen zijn reeds weggebroken en men inmid dels begonnen met de straat- en trot- toiraanleg. Op het nippertje gered. Gister morgen was de ongeveer 26 jarige schipperszoon uit Rotterdam op een motorrijnaak, liggende voor reparatie aan de werf der fa. Boot aan de Gouwsluischeweg, bezig met het schöonbikken van een olietank. Daags te voren had de man deze tank aan de binnenzijde schoongemaakt met benzine. Op een gegeven moment hoorden dde vader en de monteur B. geen ge-bik meer uit de tank, toen A. B. ging kijken door het z.g. mangat zag hij de schipperszoon bewusteloos liggen. Hij waarschuwde direct de vader, waarna men met vereende krachten het slachtoffer, dat door de nog aanwezige benzinedampen be wusteloos was geraakt, naar buiten haalde. Dr. Stehouwer, die direct ge waarschuwd was, mocht het genoe gen smaken na anderhalf uur toepas sing van kunstmatige ademhaling met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te wekken. Ongeval. Donderdagmorgen kreeg het vijfjarig dochtertje van de fam. van D. uit de Ruiterstraat in de speeltuin „Kindervreugd" een klap van een schommel tegen het hoofd. De kleine raakte bewusteloos en werd naar huis vervoerd. Openluchtconcert. Het Alphens mannenkoor gaf Donderdagavond onder leiding van de dirigent, de heer G. J. van Vliet uit Woerden, in de muziektent voor het Bospark een zeer geslaagd openluchtconcert. De ver schillende nummers werden zeer goed gezongen en medé door het fraaie' weer hebben honderden van de goede zang van het mannenkoor genoten. Concert. Het N.H. zangkoor „Jubilate" (Oudshoorn) en het Dub bel Mannenkwartet „Euphonie" te Alphen aan den Rijn. beide o.l.v. de heer D. van Vliet zullen op Woens dag 14 Sept. des avonds te 8 uur in het protest, dat via radio en pers openbaar concert geven. Zwemdiploma's. Als laatste groep werden dezer dagen in het Al- phen's Zwembad de zwemproeven afgenomen ter verkrijging van de schoolzwemdiploma's A, B en C. In het geheel werden 393 proeven af genomen, waarvan er 41 werden af gewezen. De temperatuur van het water was 23 gr. C., hetgeen de pres taties gunstig beïnvloedde. De leiding was in handen van de heren P. Zui- dam en G. Kaltenecker. Alle deel nemers werden vooraf door de schoolarts, dr. P. C. W. Jongebreur aan een kort geneeskundig onder zoek onderworpen. Leden van de pl. afd. der E.H.B.O. verleenden hierbij hun welwillende medewerking. Des morgens was voorts aanwezig de heer A. G. Akkermans, rijksconsu lent van de lichamelijke opvoeding in rayon Gouda. Voor het diploma A meisjes slaagden van de Chr. school Julianastraat 18 candidaten, idem Chr. school Jan Nieiwenhuyzenstr. 6 cand., idem Oranjeschool, Zaal- bergstr. 9 cand., id. school Martha- Stichting 13 cand., id. U.L.O. school St. Jorispl. 5 cand., id. school Hoorn 7 cand., id. Openb. scholen Oudsh. weg 19 cand., id. Chr. school Gouw- sluis 3 cand.. id. Landb huish. sch. 9 cand., id. L.O. school, Schoolstr. 9 cand., id. school Hoorn 7 cand. Van de R.K. U.L.O. school, Paradijslaan slaagden voor dit diploma: H. Rom- bouts, C. v. Engelen, E. Lek, M. Win- ninghoff, H. Hillebrand, W. v. Brug gen, M. Bezuijen, J. Overbeek, H. Dongelmans, A. v. d. Hoek, H. Ade laar, C. v. d. Pouw Kraan. Totaal zijn geslaagd voor A (meisjes) 110, afgewezen 6. Voor het diploma B (meisjes) slaagden van de Chr. school Juliana- straat 10 candidaten, id. J. Nieuwen- huyzenstr. 2 cand., id. Oranjeschool 4 cand., id. Marthastichting 10 cand., id U.L.O. school St. Jorispl. 7 cand., id, Openb. scholen Oudsh. weg 13 cand., id. school Gouwsluis 3 cand., id. Landb. huish. school 6 cand., O. L.' school Schoolstr. 6 cand., R.K. schaal zijn geslaagd Cl. Goedhart, A. Captein, J. Slootjes, id. Gem. Nijver heidsschool 1 cand., totaal geslaagd 65, afgew. 7. Voor het diploma C (meisjes) slaagden 8 cand., afgewezen 3. Voor het dipl. A (jongens) zijn geslaagd van de school Schoolstraat 8 cand., Jan Nieuwenhuyzenstraat 5 cand., Oranjeschool 10 cand., Martha stichting 3 cand., Julianastraat 7 cand., St. Jorispl. 13 cand., Oudsh. weg 14 cand., Gouwsluis 12 cand., L O. school Schoolstraat 8 cand.. Hoorn 1 cand. Van de R.K. school zijn geslaagd J. de Heij, P. Brand, A. de Keijzer, J. Kaltenecker, S. Strijk, W. Goedhart, J. Rikke, A. Boere, A. v. Engelen, A. du Pau, F. Zwartjes, H. Wolken, J. de Boer, C. Bos, A. Ruiterman, C. Post Uïter- weer, P. v. Rijn, P. Beerepoot. Voor het diploma B (jongens) slaagden Oranjeschool 7 cand., Mar- thast. 3 cand., Julianastraat 9 cand, St. Jorispl. 8 cand., Oudsh. weg 10 cand., Gouwsluis 6 cand., Schoolstr. 4 cand. R.K. Scholen A. de Kéijzer, J. Kaltenecker, S. Strijk, Fr. Zwart jes, J. Rombouts, H. Wolken, J. de Boer, C. Bos, J. Werneke, A. Ruiter man, Cl. Post Uiterweer, School Hoorn 1 cand. Totaal geslaagd 59, afgew. 2. Voor het diploma C (jongens) slaagden 6 cand. van diverse scho len. Van de R.K. scholen slaagden J. Bosman, J. de Jong, L. Rombouts, J. Kaltenecker, P. v. Teeffelen. To taal geslaagd 11„ afgew. 1*4 candi daten. Geboren: Uirkje d. v. A.. H. Koelewijn en D. Uithol Leendert Geert z. v. L. A. Maarleveld en A. M. v. d. Gugten, Dirk z. v. T. A. v. Gemeren en A- v. d. Neut, Gretha d. W. C. v .d. Bergh en A. de Jong Willebrordus Maria z. v. G. Odijk en B. Rombouts, Bernardus Jozef z. v. B. C. Rombouts en G. Simmer- man Cornelis Gijsbertus z. v. N. H. Hulscher en J. W. Vermeij Hendri- kus Hubertus z. v. A. J. Haverkamp n P. Loogman, Willempje d. v. G. d. Streek en P. H. Kroon. Marie Louise Johanna Josepha, dr van G. Ponsioen en van C. M. Th. v. d. Burg Hermine Jhoanna, dr v. B. Cu- perus en J- A. van Diggele. Getrouwd; J. Kroon, 31 j. te Lei muiden en B. J. de Bruin, 22 j.; S Raaphorst, 27 j. en C. J. C. van der Werff. 25 j. Ondertrouwd: W. Wittebol, 31 j. te Leimuiden, en E. Kloek, 26 j.: D. Bijl. 33 j. en P. v. d. Schee, 25 j.; G. Wind horst, 32 j. en T. Rijswijk, 23 j. Overleden: Maria Jacoba Elisa beth Dobbe 31 jaar echtgenote van J. N. Groen in 't Wout. Overleden: Arie van Ruienburg, jaren, te Hazerswoude, gehuwd met Wik^van den Berg. BODEGRAVEN Esto. Zondag zal er in de pa rochie een aanbiddingsfeest worden gehouden. Hierdoor zal de voetbal wedstrijd Esto INieuwkoop II ge speeld worden op het terrein van de VV Bodegraven en wel om 12 uur. Esto II speelt op dezelfde tijd in Boskoop tegen GDS III. De junioren,- dit dit seizoen met 2 elftallen uitko men, spelen a.s. Zaterdag thuis. Esto ABodegraven A om 4 uur. Esto BBodegraven B om 2.45 uur. BOSKOOP Jaarvergadering G.D.S. Woens dagavond hield de afd. voetbal G.D.S. haar vierde jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secr. blijkt dat de ver. blijft groeien en dat nu ruim 100 actieve leden aan de voet balcompetitie deelnemen. Wegens vertrek naar Indonesië moesten meerdere leden hun club vaarwel zeggen. Terugkerende leden waren er nog niet veel. De prestatie's der elftallen beweegt zich in stijgende lijn, hetgeen een verheugend teken is. Ook het financieel overzicht van de penn. gaf een gunstig beeld. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl het bestuur werd uitgebreid met de heren J. Jong- mans en C. Groenendijk. Ook de elf talcommissie werd weer samenge steld. Door de geestelijk adviseur werd eveneens nog een opwekkend woord gesproken, waarin hij de le den aanspoorde altijd onze naam Groot Door Samenwerking, door goede samenwerking onder elkaar alle eer aan te doen. HAZERSWOUDE Terug uit Indië. Woensdagmor gen hadden de bewoners van de Dorpsstraat alhier, de driekleur al vroeg uithangen, voor de uit Indo nesië gedemobiliseerde militair C. v. d. Togt, alhier. Des middegs om streeks half vier werd hij met de autobus thuis gebracht. Voor de wo ning van zijn ouders had men een erepoort aangebracht. Groot was de vreugde van ouders en zoon toen zij elkander weer zagen. Door tal van kennissen en buren werd hij ver welkomt, terwijl de woning der ouders met een schat van bloemen was versiert. NIEUWKOOP Geboren: Peter, z. van S- G. v. d. Weijden en H. J. Rietveld; Mar tinus Maria, z- van L. M. v. d. Tol en A. M. Neuteboom; Johanna, d. van C. Bos en J. M. van Trigt. Overleden: Wed. H. BonBlijleven ROELOFARENDSVEEN GESLAAGDE ORANJEFEESTEN Zoals gebruikelijk werd ook dit jaar het Oranjefeest, in trouwe plichtsvervulling aan God en Kerk begonnen. Des morgens te 7 uur een H. Mis voor de behouden thuiskomst van de jongens in Indië. En wat sinds lange jaren niet meer was geschied, maar op initiatief van de L.T.B. weer in ere hersteld was: dit feest werd ingeluid met het Oogstdankfeest, waarvoor een plechtig gezongen H Mis om' 9 uur uit dankbaarheid werd opgedragen. 's Avonds te half zeven klonken de eerste vreugdetonen door het dorp. Voorafgegaan door de muziekver. „Liefde voor Harmonie", volgde de diverse leden in hun kleurige uni formen van de jeugd- en sportver enigingen. Deze lange stoet maakte een rondgang door het dorp, waarna het feestterrein werd bereikt. Aller eerst sprak hierbij de voorz. van de Oranjevereniging „Juliana" een kort woord, daarbij dank brengend aan de burgemeester van Alkemade, die niettegenstaande zijn drukke bezet ting dezer dagen, toch tijd gevonden heeft om de officiële opening van. het WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Half tot zwaar bewolkt met la ter in het Noord-westen van het land plaatselijk enige lichte re gen. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tus sen West en Zuid-west. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. feestterrein te verrichten. Dank ook aan de inwoners voor hun gulle me dewerking, waardoor men in staat was een dergelijk feest te organise ren. Spr. verzocht hierna de burge meester tot opening over te" gaan. „Gaarne heb ik uw verzoek", al dus de burgemeester, „aanvaard. Dë Oranjevereniging acht ik een van de voornaamste verenigingen in mijn gemeente. Vooral voor de kinderen doet gij veel. Er gaat een opvoeden de taak van uit om hen nationaal ge voel bij te brengen en de band met ons dierbaar Oranjehuis hechter te maken". Spr. spoorde de inwoners aan om als vanouds gezellig en in goede sfeer feest te vieren, waarna mevr. Hoynk van Papendrecht het lint doorknipte, als symbool.dat het feesttrrein voor geopend was ver klaard. De talrijke vermakelijkheden vonden direct gretig aftrek en reeds de eerste avond heerste er een ge zellige, feestelijke én geanimeerde stemming. Donderdagmorgen brach ten de talrijke vlaggen weer direct de juiste feeststemming. Vooral de kinderen hadden al vroeg plezier in „hun dag". Om half tien trokken zij in optocht, begeleid door de muziek ver. „Liefde voor Harmonie" door het dorp. Allen hadden een prachtige luchtballon in de hand, en deze bon te mengeling van kleuien met oran je gaven een fleurig aanzien. Teleur gestelde uitroepen weerklonken als voortijdig een luchtballon het lucht ruim koos. Op het feestterrein geko men, werden alle ballonnen opgela ten, hetgeen voor vele kinderen wel een pijnlijk ogenblik was. Dit leed werd echter spoedig vergeten door de talrijke tractaties en het gratis ge bruik maken van de diverse verma kelijkheden. 's Middags om twee uur kwamen de meisjes-leerlingen bijeen in de St. Pancratiuszaal, waar zij getracteerd werden genoten van poppenkast en goochelen. Voor de jongens waren diverse spelen, behendigheids- en hin dernis-wedstrijden georganiseerd. Des avonds trok de muzikale wande ling o.l.v. het muziekgezelschap „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wete ring, de aandacht, en gaven de tal rijke lampions en fakkels het geheel een sprookjesachtig aar.zien. De ten toonstellingsbezoekers van buiten de gemeente konden zich gemakkelijk aanpassen aan de feestvreugde, en genoten dan ook volop mede. De uitslagen der diverse spelen wa ren: Jongens 1ste klas hardhoepelen: le prijs Kees Lek, 2de pr. Jan Spruit, 3de pr. Joop Bakker, 4de pr. Sjaak Bontje. Jongens» 2de klas Blokjes- rapen: 1ste pr. Sjaak v. Ruiten, 2de pr. Jos. v. d. Hoorn, 3de pr. Njc. Schouten, 4de pr. P. Kennis. Jongens 3de klas Busjes-rapen: 1ste pr. Hein Hogeboom, 2de pr. Han v .d. Meer, 3e pr. Har v. d. Meer, 4e pr. Ignas v. Velzen. Jongens 4de klas Hardlo pen: 1. Leo v. Egmond, 2. Cees v. d. Ham, 3. Harrie v. Beek, 4. G. Leune. Jongens 5de klas Blikrijden: 1. W. v. d. Meer, 2. Kees l'Ami* 3. Antoon Wesselman, 4. G. Verdel. Jongens 6de klas» Naar de Trein: 1. Tanni Oomen, 2. Adri Hogeboom, 3. Piet v. Veen, 4. Johan Klein. Jongens 7de kl. Be hendigheidswedstrijd: 1. Nic. v. d. Wereld, 2. Floor v. Berkel, 3. Wim v. Klink, 4. Jos. v. d. Meer. Meisjes 7de klas Wasophangen: 1. Gonnie v. d. Tang, 2. Corrie Hogeboom, 3. Co- bie v. d. Hoorn, 4. Jopie Ludlage, RIJNSATERWOUDE Int. kortebaandraverij. Dinsdag middag had een internationale korte baandraverij plaais, georganiseerd door de draverij vereniging Rijnsa- terwoude Voortuit". Hoewel die mor gen een donkere lucht en enkele re genbuien het bezoek en het pro gramma in de war dreigden te stu ren, is alles tot tevredenheid verlo pen. Des morgens elf uur had in café De Boer de loting plaats waar bij 25 van de 33 inschrijvers aanwezig waren. Onder zeer grote belangstel ling werd des middags 2 uur de cours ingezet. Reeds bij de eerste cours was de spanning groot, door dat de snelle Excellentie Brewer en Mountenier elkaar bekampten. Van het begin tot het eind hebben de paardensportliefhebbers dan ook ge noten op de mooie baan nabij het Brasemermeer. Vanwege de vele her- kansingsritten werd het een uitge breid programma, zodat het publiek zelfs meer kreeg als zij verwacht had. Om 5 uur ging de strijd nog tus sen Allouez, Maarten Spencer, Excel lentie Brewer en Miss A. Deze favo rieten bekampten elkaar fel om de eer en de prijzen van 600, 250, 100 en 50. De totale uitslag werd: 1. Excellentie Brewer met H. v. Rooyen en ten Hagen, 2. Miss A met W. W. v. d. Heijden en J. Wagenaar. 3. Maarten Spencer met H. v. d. Pol en W. H. Geersen, 4. Allouez met J. de Vlieger als eigenaar en pikeur. TER AAR Geboren: Johannes, z. van J. van Vliet en W. Rijnsburger. Huwelijksaangiften: J. C. v. d. Vliet en G. Lok resp. 26 en 22 jaar. Overleden: M. den Bleeker geboren Verkade 82 jttr. ZOETERMEER Geboren Leendert z. v. G. v. d. Tas -n G. Kappetein; Elisabeth Alida Mr 1 d. v. C. J. van den Bosch en J. Rutten. Getrouwd: C. L. Olsthoorn 27 jaaT Leidschendam en C. J. Rijneveen 27 jaar

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2