WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 ÖE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De Raad van Alkemade Dinsdagmorgen te halftien kwam de Raad van Alkemade in openbare vergadering bijeen. Alle raadsleden werden voor deze nieuwe zittings periode allereerst beëdigd, waarna voorz. J. M. H. L. Hoynck van Pa pen dr echt hen installeerde. De benoeming van twee wethou ders bracht na gehouden stemming beide oud-wethouders C. v. d. Meer en H. P. v. d. Poel wederom op hun zetel. Beide heren spraken hun dank uit. De heer L. J. Kerkvliet zeide na mens de R.K. raadsfractie, dat wet houder C. v. d. Meer thans niet meer als voorz. van de fractie is benoemd en deze functie thans door hem wordt vervuld. Namens de fractie kan hij de voorz. verzekeren, dat deze op de raadsleden kan rekenen om met el kander gezamenlijk de koipende moeilijkheden het hoofd te bieden. Na enkele onbelangrijke ingekomen stukken, was aan de orde de benoe ming van de diverse commissies. Naast de nog zittende leden in de comm. tot georganiseerd overleg der ambtenaren werd als nieuwe lid ge kozen de heer W. J. C. Verstege. In de comm. tot onderzoek van reke ning en begroting moest de heer L. J. Kerkvliet zijn plaats afstaan aan de heer C. de Jong. In de comm. van toezicht en advies op de zweminrich ting werden na vrije stemming geko zen de heren*C. v. d. Meer, A. v. d. Bijl en N. A. J. Rietbroek. Door de demping van de Veenwe- tering het aanleggen van de bijbeho rende weg, de verbouwing van het zwembad hebben een bedrag gevor derd aan niet gedekte kosten van ƒ92.580. Goedgekeurd werd hirevoor een geldlening aan te gaan tegen de rentevoet van 3 pet. Aan de heer J. Horsman. Veerstraat 16 Oude-Wete- ring werd toegekend een premie voor verbetering van de woningen Veer straat 17 en 18, ten bedrage van 597, waarvan het gemeentelijk aan deel 149.25 bedraagt. Alvorens het voorstel tot aanvaar ding van het opgerichte monument ter nagedachtenis aan de oorlogs slachtoffers aan de Raard werd voor gelegd, gaf de voorz. een uiteenzet ting, waarin uitvoerig de gang van zaken werd weergegeven, waardoor het monument thans te Roelofs- arendsveen is geplaatest. Unaniem aanvaarde de raad daarna dit mooie monument met de bijkomende onder houdskosten. In de rondvraag bracht de heer Hoogenboom de openbare dronken schap ter sprake met de vraag of hier van gementewege tegen opge treden kan worden. Voorz. achtte deze informatie niet erg duidelijk, maar zeide, dat deze zaak in de poli- tie-verordening was vastgelegd. "Waarna sluiting. De Raad van Ter Aar De nieuwe Raad ving haar werk zaamheden aan. We kunnen hier met recht spreken van een nieuwe raad, want bijna de helft der leden zijn nieuwelingen. Na het openingsgebed had de beëdiging der raadsleden plaats. De voorz. wenst allen geluk met hun verkiezing. Dan gaat men over tot benoeming van twee wet houders. Bij de eerste stemming ver kreeg de heer H. A. Volgering (R.K.) 10 stemmen, de heer C. van Vliet (C.H.) 1 stem. Gekozen de heer H. A. Volgering. Bij de tweede stem ming werden uitgebracht op de heer N. de Hollander (C.H.) 7 stemmen. Op de heer C. van Vliet (C.H.) 3 stemmen. Op de heer H. Bos (V.V. D.) 1 stem. Gekozen de heer N. de Hollander. Beide gekozenen zijn be reid de benoeming te aanvaarden. De voorz. dankt nu de heer Joh. van Vliet die niet is herkozen als wethouder hem voor alles wat door hem werd gedaan. De heren Volge ring en de Hollander wenst de voorz. geluk met hun verkiezing. Wethouder Volgering zegt dank aan de voorz. voor het tot mem ge sprokene. Ook de Raad jlankt hij voor zijn herverkiezing. Wat spr. verder te zeggen heeft zegt hij na mens de Kath. fractie. De breuk die gekomen is in de samenwerking van de K.V.P. en de AR. is een politieke aangelegenheid. De oorzaak van de beëindiging der samenwerking was het voor de K.V.P. teleurstellende feit, dat de A.R. besloot een zetel die zij niet konden houden, liever te be vorderen dat deze bezet zou worden door de V.V.D. dan door de K.V.P. De wijze van propaganda gevoerd door de A.R. heeft hier de doorslag gegeven. De heer Joh. van Vliet dankt de voorz. en weth. Volgering voor het gesprokene. De heer de Hollander dankt eveneens. Hij is verheugd dat er een C.H.-wethouder gekozen is, al had de partij liever gezien dat no. 1 van de lijst gekozen was ge worden. Vervolgens is aan de orde een voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van een vermakelijkhedenbelasting. De voor gestelde wijzigingen komen op het volgende neer. Geen belasting zal betaald behoeven te worden voor le den van de organiserende vereni ging, mits van deze leden geen en tree wordt geheven. Voorts zullen plaatselijke verenigingen één uitvoe ring per jaar mogen geven die vrij zal zijn van belasting. Ook uitvoe ringen ter propagering van een lief dadig doel zijn vrij van belasting. De danstent op een feestterrien e.d. zal 25 gulden moeten betalen, voorheen 10 gulden. Entree op kermisterrei nen zal vrij zijn indien de entree niet hoger is dan 15 cent. De heer Bos is van mening, dat er nu niet veel meer overblijft, en zou het culturele leven geheel vrij wil len stellen. Spr. informeert voorts of voetbalwedstrijden vrij zijn. Dit is echter niet het geval. De voorge stelde wijziging wordt zonder stem ming aangenomen. Zonder enige dis cussie wordt een onbetekenende grondruil bij de nieuwbouw tussen de gemeente en de heer C. Valk, goedgekeurd. De voorz. deelt mede dat in verband met vroegere bespre kingen in de raad, de straatverlich ting voortaan langer zal branden, n.l. des avonds tot 12 uur en in de morgenuren vanaf 5 uu«' tot een half uur voor zonsopgang. Pogingen zul len worden gedaan om bij Lugdu- num een verlaging van de stroom- prijs van 10 tot 7 cent per KWU te verkrijgen. Voorts deelt de voorz. mede dat volgende week enige voor lopige verbeteringen aan het Kerk- pad zullen worden aangebracht. Bij de rondvraag houdt de heer Egberts naar aanleiding van een recent on geval op het Kerkpad een pleidooi voor onmiddelijke opruiming van enige obstakels die bij het verkeer gevaarlijk zijn. De Raad van Voorschoten Dinsdagavond was de eerste ver gadering van de nieuwe raad. De heer Viveen was verhinderd. Ge opend werd met het ambtsgebed, waarna tot beëdiging en installatie werd overgegaan. Alvorens de wet houdersverkiezing plaats vond, wens te de burgemeester de nieuw be noemde raadsleden geluk met hun benoeming. Door de afwezigheid van ue heer Viveen rustte op mevr. Ro meinOostveen de- taak het stand punt van de P. v. d. A. uiteen te zet ten. Evenals elke ander partij, zou ook de Party van de Arbeid het hebben gewaardeerd, indien één van haar leden in aanmerking gekomen zou zijn vooi een wethouderszetel. Maar de positie van de P. v. d. A. in de tegenwoordige raaa, die door het tekort aan twee stemmen een zetei verloren is geiaakt, is dermate vei- zwakt, dat zij het politiek niet ver antwoord acht op verschillende voor stellen van andere fracties in te gaan. Het te verkiezen college van wet houders zal op de medewerking van de P. v. d. A. kunnen rekenen, waar bij, indien nodig, de critiek niet zal werden gespaard. Bij de eerste stemming verkreeg .ie heer J. van Dodeweerd II stemmen er. de heer Mooy één stem. Bij re tweede stemming verkreeg de heer L. A. Mooy 11 stemmen en de lieer Fcïtanier één stem. Beice wetiiou- deis werden dus bijna met algeme ne stemmen gekozen. Burgemeester wenste de heren geluk met hun fce- noemmp en rekende op een gode sa- mnwtrking. De heer J. van Düü- weeid bracht daarna dank aan de raad \oor het gestelde vertrouwen, in hem bij zijn verkiezing tot wethou der. Ook de heer L. A. Mooy dankte de voorzitter en de raad bij de aan vaarding van de verantwoordelijke functie. Het algemeen welzijn te die nen stond bij spr. voarop, ondanks de verschillen, die er onderling aanwe zig zijn. Verder rekende spreker, op een goede samenwerking met dc Raad en eveneens met de burgemees ter en zijn nieuw benoemde collega. Andere punten. Het verzoek van de stichting „De fens en zijn Arbeid" om een subsi die, hadden B. en W. in overweging genomen en bij nader overweging achtten zij het in het belang van de gemeente. Derhalve stelden zij voor ook asm deze tentoonstelling een sub sidie van ƒ40 toe te kennen. Het voorstel werd aangenomen. Bij vast stelling van de ingekomen stukken en mededelingèn waren verschillen de verzoeken van ingezetenen bin nengekomen betreffende een tege moetkoming in de kosten van het vervoer van kinderen, die buiten de plaats naar school gaan. Zo informeerde de heer Fortanier naar de beslissing aangaande het verzoek van de heer Duijnstee. Bur gemeester kon meedelen, dat hierop afwijzend was beschikt. Daarna pleitte de heer Fortanier om alsnog subsidie toe te kennen en deze be slissing te herzien. Burgemeester deelde mede, dit in het nieuwe col lege van B. en W. nognfaals te bekij ken. Bij de behandeling van de gra tificatieregeling 1949 voor het rijks personeel pleitte de heer Sirks nog maals voor een gratificatie voor die personen, die boven de grens van de rijksregeling vallen. Idem de heer Fortanier. Hieraan zal echter niets te wijzigen zijn. Van particuliere zijde was bij B. en W. het verzoek bin nengekomen om gemeentegrond be schikbaar te stellen waarop land huisjes zouden kunnen worden ge plaatst. Een voorstel dienaangaande was in deze vergadering aan de raad voorgelegd. De heer Griffioen deel de namens de Prot. Chr. fractie me de, aan dit voorstel geen medewer king te kunnen verlenen, omdat de Raad voor een voldongen feit werd gesteld. De heer Fortanier had ook bzezwaren en wel in deze vorm: thans wordt aan personen van bui ten de gemeente gelegenheid gege ven zich in Voorschoten te vestigen zij het dan ook in een landhuisje. Deze personen moet worden belet zich ter plaatse van een permanente woning te voorzien. Een regeling of verordening dienaangaande was mis schien gewenst. De heer Buwalda be treurde eveneens dit voorstel en ver zocht zulks in het vervolg niet meer te doen. Hij stelde voor deze zaak wel te accepteren, omdat anders het nieuwe college van B. en W. in een onmogelijke situatie zou komen. De burgemeester deelde mede, dat de bedoeling om de raad voor een fait accompli te zetten geenszins heeft voorgezeten. Daarna werd de teke ning van de landhuisjes bekeken en beoordeeld. Mevr. Romein was van mening, dat wanneer er een land huisje geplaatst zou worden zij komen te staan in de omgeving van de Hofweg dat dit zou misstaan. Een wijk met landhuisjes zou niet onaardig zijn. Daarna gaf de heer Buwalda nogmaals zijn mening ten beste en stelde voor dit ene geval te accepteren. Tot uitstel en bekijken van een vergunning voor het plaat sen van meerdere landhuisjes werd besloten- De Raad van Katwijk De raad kwam gisteravond in open bare vergadering bijeen. Na opening met gebed leggen de leden de bij de wet vereiste eden af. Dan neemt de voorzitter het woord en wijst er op dat de tijd die voor ons ligt zal be slissen over het lot van Katwijk, nus- schien voor eeuwen. Dan is aan de orde de benoeming van 3 wethou ders. Bij eerste stemming worden benoemd de heren: H. P. Bloot (Chr. H.) met 18 st., de heer D. J. Kleen (Christi. Hist.) met 17 st. en de heer D. C. van Leeuwen (A.R.j met 18 st. Tot leden van de comm. voor de be drijven werden benoemde de heren H. A. Dijkman, Huib. Haasnoot, C. A. Ouv/erling, G. van Rijn, D. van der Marei en A. Wassenaar. Benoeming van 6 leden van de commissie van fabiicage en bet gronioidrijl. Be noemd worden de heeren: Nic. J. van Duyvenbode, C. van der Plas, mr. J. van der Plas, W. Schreerens, L. van der Zwan en W. van Eijk. Dan 6 le den van de Strandcommissie. Be noemd worden de heer C. van Bee- len, Nic. J. van Duyvenbode, H. A. Dijkmans, G. A. Ouwerling, mr. J. v. d. Plas en W. Scheerens. Dan 4 leden van de commissie voor de strafveror deningen: gekozen de heren mr. J. v. d. Plas, A. Pronk, W., Scheerens, L. van der Zwan. 4 leden van de com missie van Sociale Zaken. Gekozen werden de heren W. van Eijk, H. Haasnoot, W. Kulk en A. Pronk. Dan 6 leden van de Belastingscommissie. Gekozen de heeren W. van Eijk, D. van der Marei, G. A. Ouwerling, J. van der Plas, A. Pronk en B. Vooys. Benoeming van drie leden in de commissie voor het georganiseerd overleg. Gekozen de heren W. Kulk, C. van der Plas en A. Wassenaar. Be noeming van 5 leden van de com missie bedoeld in art. 8 der Woon- ruimtewet 1947 en de commissie van Advies inzake de Huisvestingsaange legenheden. Gekozen werden de he ren C. van Beelen, W. van der Luyt, W. Scheerens, A. Verdoes en B. Vooys. De heer Scheerens wijst op het wel buitengewoon moeilijke werk dat deze commissie te verrichten heeft vooral omdat het nu eenmaal niet mogelijk is de betrokkenen te vol doen. De woningtoestand is van dien aard, dat zulks moreel eigenlijk niet toelaatbaar is, maar met geen moge lijkheid is hierin de eerste jaren nog te voorzien. Spr. roept de clementie in voor -deze leden die zich met B. en W. en ae vele belanghebbenden op vele teleurstellingen zullen moe ten voorbtieiden. Tot gedelegeerde in het bestuur der Ambachtsschool wordt gekozen de heer Pronk. Hierna werden de leden van dïv. commissies benoemd. De heer Nic. v. Duivenbode vraagt uitbreiding van het bestuur der Kat- wijkse Bouwvereniging met 2 leden. Dit is, zeg! de voorzittere, thans niet mogelijk. Hiervoor moet statutenwij ziging plaats hebben. De heer D. van der Marei vraagt inlichtingen over de gehouaen exccursie van enige raadsleden naar de Belgische bad plaatsen. Dat is, zegt de voorzitter, alleen ter oriëntatie voor de toekomst De leden zullen hierover tegelegener- tijd ingelicht worden. De heer W. Scheerens wijst op de wenselijk heid van plaatsing van een telefoon cel. De heer A. Wassenaar vraagt naar de mogelijkheid van carter en van de Katwijkse gronden. Dit in net belang eer tuinders en de Veiling vereniging. Deze aangelegenheid is reeds besproken, zegt de voorzitter. De kosien zijn echter nogal hoog, pl.m. 9000 waarom B. en W. zich nog beraden hebben. De heer C. van Beelen pVi+ voor enige straatverlicn- ting bij de bushalte Molentuinweg Wassenaarseweg waar sommige avon den" volslagen duisternis heerst. De Raad van Oegstgeest Gisterenavond werd de raadsver gadering, die onder leiding van bur gemeester J. C. Baumann stond, aan gevangen met de installatie van de leden, die allen de eed aflegden. Na een woord van gelukwens wees de voorz. op de twee belangrijke voor stellen die binnenkort de raad zal be reiken, n.l. het uitbreidingsplan en de zuiveringsinstallatie. Het stemt burg. Baumann overigens tot wee moed dat hij, door zijn vertrek per 31 December a.s. de verwezenlijking van deze plannen niet geheel als voorzitter van de raad zal meemaken. Als nestor van de raad beantwoord de de heer Oosterom (Pr. Chr.) in en kele hartelijke bewoordingen, de re de van de burg. Alvorens tot verkiezing van de bei de wethouders werd overgegaan, merkte de heer Blomsma (Ar.) op, dat hij verwacht had dat de Pr. Chr. fractie contact zou hebben gezocht met zijn fractie, terwijl hij het wen selijk oordeelde dat ook zijn fractie deel zou uitmaken van de commissie voor financiën. De wethoudersverkiezing gaf uit eindelijk als resultaat dat de heer de Neef (Pr. Chr.) met 12 en de heer Dijsselbloem (K.V.P.) met 10 van de 15 stemmen werden herkozen. Op voorstel van de burg. werd hierna niet hoofdelijk gestemd voor de commissies voor het onderzoek der jaarlijkse begrotingen doch wer den de door spr. genoemde personen voor de vier jaren zonder een enkel woord geaccepteerd. Na notulen, ingekomen stukken en de mededeling dat een hele jij raads besluiten de goedkeuring van G. S. wegdroegen, beantwoordde burg. Baumann de in vorige raadsvergade ringen gestelde vragen met als re sultaat dat het niet mogelijk geble ken is reeds thans de bocht bij Bui- tenlust te verbeteren; dat overwogen zal worden een parkeerverbod in te stellen op de Rijnsburgerweg bij de splitsing; dat een 2e ingang aan de noordkant van het bos van Wijcker- sloot nog wel vijf jaar op zich zal laten wachten in verband met de jonge aanplant aldaar; dat het niet mogelijk is gebleken de Hoge Mors- weg reeds thans te verbeteren en dat tenslotte pogingen in het werk zullen worden gesteld het historische bord in Poelgeest weer aan te bren gen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur had vervolgens de goed keuring van de raad met een ont vangst en uitgaaf van f 38.003,23. Ook de rekening van het H. G. Armbe stuur mocht eenzelfde erkentelijkheid incasseren. Vervolgens werd de rekening van het grondbedrijf over 1948 voorlopig vastgesteld terwijl dit eveneens het geval was met de gemeenterekening over dat jaar, die een batig saldo van 46.277.te zien gaf. De raad stelde als volgend agenda punt de kosten per leerling van het o.l.ó. over 1948 vast en hechtte haar goedkeuring aan het voorstel van B. en W. om enkele stukken trottoir in de Kempenaerstraat aan te kopen, die reeds betegeld waren, doch nog eigendom van de aldaar wonende ge meentenaren bleken te zijn. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor we genaanleg was het agendapunt waar over wel het langst van gedachten werd gewisseld. De N.V. Standaard- bouw te ,'s Gravenhage had n.l. een verzoek ingediend om vergunning tot het aanleggen van wegen op een door haar aangekocht terrein ten Westen va ndje Rhijngeesterstraatweg. Deze aanleg zou plaats vinden overeen komstig de in het uitbreidingsplan gestelde eisen, zodat tegen de inwil liging van het verzoek geen bezwaar bestond. Wel wilden de raadsleden echter weten hoe die geprojecteerde 60 huizen er zo plotseling kunnen ko men. Burg. Baumann legt dit uitvoe rig uit en wijst er op dat het Rijk aan genoemde N.V. een bouwvolume heeft toegewezen, welke zij overal in het land mag gebruiken, echter ten behoeve van Indische gerepatrieer- den, waar ook in Nederland momen teel ondergebracht. Bij de toewijzing van deze woningen hebben B. en W. weinig of niets te zeggen, zo zeide spr., hoewel was medegedeeld dat gerepatrieerden die in Oegstgeest erg krap zitten ook zouden kunnen mee delen. Het enige voordeel dus was volgens burg. Baumann, dat Oegst geest hellicht enkele woonruimten daardoor vrij krijgt, die- aan anderen kunnen wordentoegewezen. Bij de Bank van Ned. Gemeenten werd tenslotte een lening aangegaan van 200.000.tegen 3 pet. voor de eerste 10 jaar en 3H pet. voor de vol gende 20 jaar, teneinde de lopende oude leningen af te lossen. In de rondvraag complimenteerde de voorz. de heer den Boer met zijn 25-jarig jubileum als verslaggever van „De Leidse Courant". In verband met de aangekondigde bouw van woningen vraagt de heer Oosterom (Pr. Chr.) of dit wellicht geen reden voor de N.Z.H.V.M. kan zijn om de aangekondigde frequen tie-inperking niet te doen doorgaan ën of B. en W. reeds in die richting gewerkt hebben. De burgemeester zegt hierop, dat het hem genoegen doet de raad te kunnen mededelen dat de aangekondigde inperking van de stadslijn geen doorgang zal heb ben. Nadat mevr. Kramers nog gepleit had voor het plaatsen van één of meer plattegronden der gemeente .ten gerieve van de „zoekers naar de lanen" hetgeen B. en W. in overwe ging zullen nemen, sluit de voorz. deze eerste vergadering in het. tot ..Huis der Gemeente" bevorderde hotel „Het Witte Huis". De Raad van Noordwijk Gisteravond kwam onder voorzit terschap van burgemeester G. F. W. v. Berckel de volledige nieuwe ge meenteraad in openbare zitting bij een en legde de leden de eed of be lofte af. De voorz. legde na deze be ëdiging de nadruk op, dat de leden van de raad hiermede een voortref felijke daad hadden verricht, want hierdoor hadden zij zich zonder per soonlijke belangen of voordelen in dienst gesteld der gemeenschap. Als nestor van de raad bracht de heer Rippe dank aan de voorz. voor diens woorden. De wethoudersverkiezing had tot uitslag, dat in de vacature- G. Vogelaar werd gekozen de heer E. L. de Witt, terwijl wethouder J. v. Leeuwen werd herkozen. Alvorens de beide wethouders te installeren gaf de voorz. de heer Vogelaar het woord, welke mededeelde, dat nu de Protestant-Christelijken in de afge lopen verkiezing hadden samenge werkt. in overleg besloten hadden een wethouder te verkiezen uit de Chr. Hist, en dat hij erkentelijk was, dat de gehele raad hiermede heeft ingestemd. Burgemeester v. Berckel dankte in hartelijke bewoordingen de heer Vogelaar voor diens aange name samenwerking en roemde de werkwijze, het inzicht en de rots vaste beginselen van de afgetreden wethouder en feliciteerde de raad, dat zij thans zulk een kampioen in hun midden hadden. Hij stelde het uitermate op prijs dat weth. v. Leeu wen weer in het college zitting had en hoopte met weth. de Witt, dat de samenwerking in de komende periode wederom prettig zal zijn.'Nadat weth. v. Leeuwen en de Witt de voorz. en de raad nog hadden toegesproken werd overgegaan tot benoeming der commissies. Inzake de samenstelling der com missie van het Uitbreidingsplan be treurde het de heer v. Rhijn dat hierin geen afgevaardigde van de Land- en Tuinbouw zitting had, waar op weth. v. Leeuwen de mededeling deed, dat, wanneer deze commissie zaken krijgt te behandelen, waar mede cultuurgronden zijn gemoeid, hierin de gehele raad zal worden ge mengd. De voorstellen in verband met vacantie-gratificaties gemeente- personeel en een kleine wijziging in de begroting voor 1949 worden goed gekeurd. Bij de rondvraag brachten de heren v. Rhijn en Sedelaar in be spreking een eventuele steun aan kleinkwekers en kleine zelfstandigen, waarop weth. v. Leeuwen een alles zins bevredigend antwoord gaf. De heer v. d. Niet vestigde nog eens de aandacht op de woningbouw, waarop de voorz. de toezegging deed zo moe gelijk voor 1950 nog nieuwe plannen in te dienen. De Raad van Leidschendam De nieuw gekozen gemeenteraad hield gisteravond zijn eerste zitting waarvoor wegen? de verkiezing van wethouders op de publieke tribune een buitengewone belangstelling aan de dag werd gelegd. Nadat de voorzitter met gebed ge opend had, werden de heren be- eedigd en kwam de verkiezing van wethouders aan de orde. Namens de K.V.P. werden candidaat gesteld de afgetreden wethouders L. C. de Ko ning en K. G. J. Copray. Naar aan leiding van dit voorstel houdt de heer Boone (P. v. d. A-) een zeer lang rhetorisch betoog, aan het slot waar van spr. verklaart dat, als de K.V.P. vasthoudt aan de tot nu toe gevolg de methode om uitsluitend 2 kath. wethouders te benoemen, hij daarte gen protest moet aantekenen, omdat dit in strijd is met de ware demo cratie- De minderheid van 5 leden wordt daardoor uitgesloten. Spr. doet alsnog' een ernstig beroep op de K. V. P. om schorsing van de vergade ring aan te vragen en overleg te ple gen één lid uit de protestantse par tijen te candideren. Daar de K. V. P. niet bereid is op het voorstel van de heer Boone in te gaan stelt hij uit protest 2 leden van de tegenpartijen voor n.l. de heer H. de Ruyter, A.R. en J. Koerts, V.V.D, Bij de nu volgende stemming worden uitgebracht op de theer De Koning, K-V.P 10 stemmen en op de heer de Ruyter, A.R. 5 stemmen, en daarna op de heer Copray K.V.P. 10 stemmen op de Ruyter, A.R. 3 stemmen en op J. Koerts, V.V.D. 2 stemmen. De heeren de Koning en Copray zijn derhalve gekozen en zij nemen hun oude plaatsen aan de bestuurs tafel weer in. Nadat de voorzitter een hartelijk woordje tat de nieuwe wethouders heeft gericht, worden de commissies samengesteld. De Raad van Sassenheim Tot wethouders worden gekozen de heren Malmbere (R.K.) en Vogelaar (A.R.). Alvorens tot de benoeming van commissies over te gaan, stelt de heer van Breda namens de Prot. fractie voor, de commissie voor de strafver ordening met 2 leden uit te breiden. Dit wordt aangenomen. De heer Kor- tekaas wenst een commissie voor de landbouw. De heer van Breda wenst de Huurcommissie, die reeds bestaat, door de Raad benoemd te zien. (Le den zijn de beide wethouders, de he ren Wesseling, Bergman en v. Breda). De heer Beije' wenst een commissie van Openbare Werken. De voorz. zegt overweging toe van de geuite wensen. De Raad van Warmond Onder voorzitterschap van jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Terstond na de opening werd over gegaan tot beëediging van de nieuw gekozen raadsleden en tot benoe ming van de wethouders werden ge kozen de heren J. Dekker (A.R.) en J. M. J. de Greef (R.K.). de oude wethouders. Een voorstel kwam ter tafel om aan de besturen van de in deze gemeente gevestigde bijzondere scholen voor het kleuteronderwijs als subsidit een bedrag toe te ken nen van f 10,per jaar per leerling. Op verzoek van de heer van Elburg werd besloten deze aangelegenheid aan te houden tot een volgende ver gadering aangezien de raad niet in de gelegenheid is geweest van deze materie een nadere studie te maken. Uitvoerig werd gediscussieerd over het vaststellen van een bedrag, be palende de waarde en het bedrag waarvoor B. en W. een rechtsgeding kunnen aangaan, zonder hiervoor eerst de toestemming van de raad te verkrijgen. Besloten werd dat wanneer de gemeente in rechten wordt aangesproken dit bedrag on gelimiteerd is, terwijl wanneer de gemeente zelf een proces aangaat dit bedrag beperkt wordt tot f 3000. Tevens besloot de raad zich in rech ten te verweren tegen de door de heren Kranz ingestelde revisie van de beslissing van de voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel waarbij de door het Beheersinstituut gegeven toestemming tot verkoop van het „Overbos" aan de gemeente werd gesanctioneerd. Aan de orde kwam hierna de ver dere electrificatie van de gemeente, waaromtrent eveneens een langdu rige discussie plaats vond. Besloten werd allereerst te electrificeren een gedeelte van de Burgemeester Kete laarstraat en de Warmundastraat, terwijl de verdere electrificatie zal worden besproken in een volgende vergadering. Bij de rondvraag wer den woorden van dank gesproken door de heer Nijman namens de drie nieuwe raadsleden waarbij hij mede namens hen toezegde hun beste krachten aan het welzijn en de groei en bloei der gemeente te zullen ge ven. Hierna werd overgegaan tpt de geheime zitting. De Raad van Wassenaar Gisteravond is in de stemmig met bloemen versierde raadszaal de nieuw gekozen gemeenteraad geïn stalleerd. Nadat alle leden de eed hadden afgelegd, sprak de burge meester een woord van gelukwens met 'het vertrouwen dat de leden van de bevolking genieten. Spr wenste dat respect voor elkanders oprechte overtuiging en een goed ertoe zou den bijdragen dat de beste gedachte het zouden mogen winnen. De burg. sprak voorts over de moeilijke fi nanciële positie der gemeente. Veel meer dan vroeger zal dus een tegen elkaar afwegen van belangen moe ten plaats vinden. Een van die vele wensen, die op dit ogenblik uit te spreken zouden zijn wilde de burge meester naar voren brengen was de woningnood. Met een beroep op eens gezindheid en de bede, dat God aan de gemeente en alle belangen, waar van de behartiging aan de raad zijn op gedragen Zijn zegen moge schen ken, besloot de burgemeester zijn toespraak. Toen de K.V.P.-fractie in 1946 voorstelde het aantal wethouders te brengen van drie op vier werd daar bij de voorwaarde gesteld, dat dit een tijdelijke maatregel bij wijze van proef zou zijn. Ook de WD-fractie maakte dat voorbehoud en de Prot. Ch. fractie legde zich bij het besluit der meerderheid neer. Het was dus te verwachten, dat bij de nieuwe wethoudersverkiezing over het al of niet handhaven van de vierde wet houderszetel het een en ander ge zegd zou worden. Namens de katholieke fractie deel de mr P. J. M. Aalberse jr mede, dat z.i. de proefneming in iweer dan een opzicht was geslaagd. De bestuurs taak van het college van B en W wordt steeds moeilijker dus is een vierde wethouder op die grond ze ker verantwoord. Mr dr W. F. van Gunsteren, sprekend namens de Prot. Chr. fractie, zeide dat de meningen over deze kwestie in de fractie ver deeld waren, maar dat hij toch de vierde wethouderszetel wilde steu nen. De heer J. L. F. C. v. d. Vis. deelde vervolgens mede, dat de WD-fractie voorstander is van vier wethouders. De heer W. Boender tenslotte antwoordde op de goede wensen, die de burgemeester over de raad had uitgesproken. De stemming had tot resultaat, dat alle vier de af getreden wethouders werden herko zen, mr A. J. M. v. Moorsel met 13 mr cLr Hazenberg eveneens met 13, ir H. W. v. d. Voort met 10 en K. Hui- bregtse met 12 van de 17 stemmen. Lange tijd werd daarna doorge bracht met -de benoeming van de le den van zeven raadscommissies. De bestuursleden van de Wassenaarse Bouwvereniging en de R.K. Woning bouwvereniging St. Willibrordus werden herkozen. Ook de vorderingscorriTnissie en do huisvestingscommissie werden in de oude samenstelling herkozen, nadat zich over dit punt een levendige discussie had ontwikkeld. De heer C. E. V. d. Berg stelde voor het aan tal plaatsvervangende leden te bren gen van drie op vier en noemde als candidaat de heer P. J. v. d. Krogt. Ir. H. W. v. d. Voort antwoordde, dat de samenstelling van de hudsvestings- commissie indertijd met grote zorg is geschied. Allerlei groeperingen, gods dienstige, politieke en maatschappe lijke zijn er in vertegenwoordigd. Nu bezetten de katholieken drie van de negen zetels van de beide com missies te zamen) Dan zouden het er vier van de tien worden. Dat zou wellicht naar buiten de indruk wek ken, dat hier gestreefd wordt naar een eenzijdige samenstelling. Mr P. J. M. Aalberse (KVP) was het niet met de rekensom van de wethou der eens. Waarvoor is het nodig, zo zei hij de leden der vorderingscom missie en de huisvestingscommissie bij elkaar op te tellen wanneer het geheel verschillende commissies ziin0 De heer A. J. V. Benvmelen (KVP) zeide, dat de verhouding in hot amb tenarencorps anders helemaal niet de indruk wekken dat de katholieken worden bevoordeeld waf benoemin gen in functies betreft. mr dr W. F. v. Gunsteren (Prot. Chr.) mengde zich in de discussie. Hij verweet de wethouder dat deze direct een bepaalde groep had ge noemd en aan het rekenen was ge slagen. Men moet allereerst op de Pe- schiktheid afgaan en over zulke kwesties niet in het openbaar dis cussieren. De heer C. E. v. d. Berg zeide. dat het geenszins de bedoeling is ge weest een bepaalde bevolkings groep meer te geven dan haar toe komt. Hier wordt alleen een candi daat genoemd, waarvan de voorstel lers menen dat hij die functie goed kan vervullen. Tenslotte werd tot stemming overgegaan. Delegatie van bevoegdheden Nadat nog enige malen was ge stemd over enkele vacatures en com missies, kwam het laatste punt van de agenda aan de orde: delegatie van enkele bevoegdheden van de raad aan B en W. De bevoegdheden be treffen verhuur en veroachten van gemeenteeigendonrmen. Tn 1946 werd besloten de delegatie goed te keuren Daarover moest nu weer opnieuw 'n beslissing worden genomen. De heer A. J. van Bemmelen verklaarde zich tegenstander van het voorstel. Hu ur en pachtkwesties zijn voor de be trokkenen vaak van het grootste belang en als de bevoegdheden aan B en W worden gedelegeerd kan de betrokkenen zich niet tot de raads leden wenden. De heer C. A. v. Gor- cum (P.v.d.A.) had geen bezwaren tegen het voorstel omdat gebleken is dat de bevoegdheden slechts in on dergeschikte kwesties worden toege past. De voorzitter zeide. dat dit voorstel B en W niet zwaar weegt. Spr. geloofde echter wel. dat de practijk bewezen heeft dat de voor delen groter zijn dan de nadelen. Het voorstel kwam in stemming en werd aangenomen met 9 tegen 8 stemmen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6