Mae de gemeenteraden in de plaatsen tandem Heiden dun luethaudetó kazen Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn Een vogelpark, enig in Nederland te Alphen a. d. Rijn WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Burgemeester F. M. A. Schokking verwelkomde in de eerste bijeen komst van de nieuwe raad de drie nieuwe leden, t.w. de heren H. J. Jansen,J. v. d. Lee en L. C. Slootjes. De raad legde de belof te of de verklaring af. De heer P. Verdonk stelde namens de christe lijke raadsfractie de heren J. v. d. Berg en W. Brouwer als candidaten voor de twee wethouderszetels en zeide over de derde zetel, die der K. V.P., tot geen overeenstemming te zijn gekomen. De heer A. F. Ruijsse- naars (K.V.P.) stelde hierna de heer C. M. Deerenberg als candidaat voor de derde wethouderszetel. De heer Ph. Rogaar (P. v. d. A.) verklaarde zich namens zijn partij bereid de drie genoemde candidaten te steunen. Bij de afzonderlijke stemmingen werden de heren W. Brouwer en J. v. d. Berg beiden met 18 stemmen geko zen. In eerste instantie verwierf de heer C. M. Deerenberg 9, de heer W. S. v. d. Meent (V.V.D.) 7, de heer A. J. Dekker (A.R.) 1 en de heer G. Gesman Lzn. (C.H.) 2 stemmen. Bij de volgende vrije stemming behaal de de heer Deerenberg 10 stemmen, derhalve even de meerderheid. De gekozen wethouders verklaarden zich bewust te zijn van de verantwoorde lijke taak, die ze met Gods hulp tot een goed einde hoopten te brengen. Namens de raad sprak de heer A. J. Dekker de hartgrondige wens uit, dat het het college gegeven moge zijn de komende vier jaren tot zegen van de gemeente te werken, met wijs beleid, plichtsbetrachting en saamhorigheidsgevoel met de raad. Bij de behandeling van de mede delingen sprak de heer .Ph. Rogaar het vertrouwen uit, dat de aansluitin gen aan de gem.waterleiding van de betreffende boerderijen aan de Kort- steekterweg nu spoedig tot stand zul len komen. Vervolgens werden de leden voor de verschillende commissies gekozen. Bij punt 24, voorstellen inzake wij ziging van de gemeentebegroting, sprak de heer A. Kroon zijn voldoe ning uit over de sluitende begroting 1949 en dankte de afdeling financiën en verzocht met voorzichtigheid door te gaan. De voorzitter wenste mede namens het college de raad wederke- De Raad van Koudekerk Voor het eerst vergaderde o.l.v. burgemeester Verheul de gemeente raad in zijn nieuwe samenstelling. Alle raadsleden waren aanwezi_ toen de burgemeester de vergadering opende. De gebruikelijke welkomst woorden werden door de burgemees ter gesproken, waarbij hij vooral een beroep deed op de „goede geest" Na de beëdiging memoreerde de heer Van Vegten de grote verant woordelijkheid die de raadsleden op zich hebben genomen en sprak er zijn vreugde over uit dit de vergade ringen steeds met gebed worden ge opend. De wethoudersverkiezing brengt de heren T. Molema en W. van Vegten op d'e wetlhoudersstoelen. Wethouder Molema vermeerderde het aantal sprekers met een,, toen hij in zijn dank- en welkomstwoord tot zijn collega de heer A. van Egmond dank baar herdacht. De agenda werd vervolgens afge werkt. De voetbalvereniging „Koude kerk" die, de beschikking heeft ge kregen over een terrein voor haar sport, vroeg een subsidie ter bestrij ding van de onkosten die de bouw van een nieuw kleedlokaal met zich brengt. Zij zal jaarlijks f 100 uit de gemeentekas krijgen zonder voor waarden. Het verzoek van de Kath. Ver. tot bevordering van Land- en Tuin- bouwonderwijs te Bodegraven werd na ampele bespreking aangehouden tot een volgende 'vergadering. Het advies van B en W, geen subsidie te verlenen, werd teruggenomen. Met alle waardering voor het vele goe de werk dat de Ned. Ver tot Be scherming van Dieren verricht stel den B en W voor afwijzend te be schikken op het verzoek van genoem de vereniging om als buitengewoon lid toe te treden. De gemeenterekening over 1948 werd gepresenteerd. De gewone dienst heeft als inkomsten f 185639.36 tegen uitgaven van f 180.282,44, zo dat de rekening sluit met een batig slot van f 5356,92. Bij de kapitaals- dienst zijn de getallen resp.ectievelijk f 233.121,19, f 232,215,19 en f Deze rekening zal nagezien worden door de heren Heemskerk, Geerlof en Maat en daarna ter inzage wor den gelegd. Ondanks het pogen van de heer Heemskerk (R.K.) om in de com missie Woonruimtewet 1947 ook le den buiten de raad te kiezen, wer den na stemming de 5 zittende raadsleden tot lid van die commissie benoemd. De begroting van de gem. dienst van Maatschappelijke Zorg en van het Verpleeghuis werden vastgesteld op resp f 3539.13 en f 19077.31 Als extra punt aan de agenda werd toegevoegd een voorstel van B en W tot het aangaan van een le- ning ad f 35.000 tegen 3% per jaar bij de Bank der Ned. Gemeenten, welk voorstel geen tegenkanting on dervond. Bij de rondvraag stelde de heer van Vegten het opnieuw opbreken der bestrating voor de kabel der Ra- die distributie aan de orde en sprak de heer van Veen over de slechte toestand van het plaveisel in de La- gewaard. Hierna sluiting. rig geluk met deze voldoening. De heer G. Nijman vindt de zaak van de procedure der gemeente con tra de ingezetene, de heer C. A. van Wieringên, niet geheel duidelijk. Spr. wijst op het schr. van deze waar in naar zijn gevoelen het een en ander wordt weerlegd en vindt het wel wat erg straf zonder meer een strafproces aan te gaan. De voorzit ter heeft ook de bedoelde brief ge lezen, doch kan niet zeggen, dat de heer v. W. het prae-advies in hoofd zaak weerlegt. Destijds was niet ge sproken over de betreffende 6 voor waarden, wel over het overpad. Het college heeft ggtracht de zaak in ge- moede te schikken. De heer v. W. werd zelfs aangeboden het koopcon tract ongedaan te maken. Hij wilde echter nog het een, noch het ander, wel kopen en zijn achteraf genoem de voorwaarden laten opnemen, waarmede het gemteheebestuur ech ter geen genoegen kan nemen. Naar de smaak van de voorzitter neemt de heer v. W. een wonderlijke houding aan. De stukken hebben wel ter in zage gelegen. Wethouder J. v. d. Berg, die later nog, samen met wet houder W. Brouwer met de heer v. W. heeft gesproken verduidelijkte de zaak en zeide de indruk te hebben gekregen, dat de heer v. W. de prijs van 18.000, waaimede hij destijds genoegen had genomen, thans te hoog vindt. Indien de gemeente deze wil verlagen, zou de heer v. W. ongetwij feld met alles genoegen nemen. Hier aan wenst de heer v. d. Berg evenwel niet mee te werken. Zowel de heer A. J. Dekker als A. F. Ruijssenaars achten de schuld geheel bij de heer v. W. Hierna werd het voorstel van B. en W., om een procedure aan te gaan, aangenomen. De heer W. Geerlof acht de voor gestelde tariefsverlaging van gas voor het grootste deel van de bevolking (voor huishoudelijk gebruik) met na me de grotere gezinnen niet direct voordelig. Spr. becijferde zelfs een nadeel van 68 ct. per periode Spr. heeft niettemin waardering voor het voorstel. Er is hier in het groot gezien. De toekomst van de gemeente ligt in het groot verbruik. Beoogd wordt daarmede de kostprijs dusdanig te drukken, dat er in de toekomst een verlaging mogelijk zal zijn. De heer Rogaar wilde weten of het bedrijf in staat is een belangrijwe verbruiks- toename op te vangen, waarop de voorzitter antwoordt, dat zulks vol gens de directeur inderdaad moge lijk is. Z. h. st. aangenomen. Op een desbetreffende vraag van de heer v. d. M^ent antwoordt de voorzitter, dat het in de bedoeling ligt de betreffende 6 woningen te Aarlanderveen zo spoedig mogelijk te bouwen. Wethouder Deerenberg vulde nog aan, dat de tekeningen reeds weg zijn naar het bureau van Wederopbouw. Te elf uur sloot de voorzitter deze eerste bijeenkomst van de nieuwe raad, welke besprekingen door de di verse verkiezingen en de nodige rug gespraak (die opzichzelf al bijna een uur duurde) ongewoon lang heeft ge duurd. doeling dat het voorterrein wordt afgescheiden door een hekwerk ter wijl het voorterrein en de oprit door een muur zullen worden afgeschei den van de eigenlijke begraafplaats. De kosten van dit werk werden be groot op 16.000.De ondergrond vertegenwoordigt een waarde van 5356.— zodat B. en W. voorstelden het crediet te verhogen met f 21.400. Z.h.s. werd daartoe besloten. Het maken van beton en metselwerken werd onderhands aanbesteed aan de heer H. D. van Osnabrugge te Lei derdorp voor f 10.750.en het ma ken van hekwerken aan de heer C. W. Pouw te Leiderdorp voor f 1648. Na nog enige minder belangrijke be sluiten te hebben genomen, sloot de voorzitter de vergadering. De Raad van Hazerswoude Dinsdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burge meester den Hollander. Nadat de voorzitter de leden welkom had ge heten, had de eeds-aflegging plaats. Daarna sprak de voorzitter als volgt: Mijne heren, van deze zittingsperiode zal veel verwacht worden, o.a. de riool en straataanleg in het nieuwe bouwplan en de te bouwen wonin gen, het aanleggen van een sportter rein. Getracht zal moeten worden de werkeloosheid te boven te komen. Daarna richtte hij zich tot de nieuwe raadsleden, de heren Wille en Kaas hoek en zei: met de vorige heren heb ik ruim VA jaar prettig samen moge werken, en hoop dat ook met u te doen. Verder hoop ik dat God u hel pen mag met het uitvoeren van uw taak. De heer Kaashoek dankte de voorzitter ook namens de heer Wille voor de tot hen gesproken woorden en hoopte alles te doen in de weg der voorzienigheid. Daarna had de wet houdersverkiezing plaats. De heren C. A. v. Dam Chr. Hist, en N. P. Kap- teyn R.K. werden met meerderheid van stemmen als wethouders geko zen, en namen hun benoeming aan. De voorzitter wenste beide heren met hun benoeming geluk en hoop te, zoals voorheen met hen weer pret tig samen te werken. De heer van Dam dankte de voorzitter ook na mens de heer Kapteyn, voor de tot hen gesproken woorden, pn de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Van de minister was een schrijven binnen gekomen dat de gemeente een subsidie van het rijk krijgt voor de restauratie van de toren groot f 43.000. Verder deelde de voorzitter mede dat de 'heer M. Heymans zijn ontslag aanvrage als lid van de wo- ningruimtecom. had ingetrokken. Bij de rondvraag, vraagt de heer Hey mans of het niet wenselijk was voor het verkeer op het kruispunt Provin- cialeweg en Dorpsstraat alhier weer een verkeerspaal of zuil wordt ge plaatst. De voorz. zeide, dat hij met de technisch-ambtenaar van de Pro vincie gesproken heeft. De bedoeling is op genoemd' kruispunt een cirkel te maken, althans er wordt wat aan ge daan. De heer Kaashoek vroeg of het de voorzitter bekend is dat Hazers woude een hogere prijs voor electri- sche stroom betaalt din Benthuizen, de voorz. zeide dat de ene gemeente vroeger een goedkoop contract heeft gesloten dan de andere gemeente. Daarna vroeg de heer Kaashoek of het voetballen op Zondag alhier is verboden, zo niet acht de voorzitter het dan niet beter dat het op Zondag verboden wordt? De voorz. meende dat er een beter agendapunt van ge maakt kan worden, dit is een zaak die beslist moet worden door de raad. Gemeenteraad van Zoeterwoude De Raad van Leiderdorp De voorz. memoreerde het heen gaan van weth. Splinter en 't over lijden van de heer van Stralen. Twee heren uit de oude raad komen niet terug, twee nieuwe werden geko zen, de heren Broxterman (R.K.) en Veldhuijzen (C.H.). Er was nog één vacature aangezien de heer Kuilen- berg (R.K.), in verband met de door de wet gestelde termijnen, eerst in de volgende vergadering kan wor den beëdigd. Tot wethouders werden gekozen de heren Snel (A.R.) met 9 stemmen en van Winkel (C.H.) met 6 stemmen. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Los (A.R.) één stem en by de tweede stemming de heer de Graaf (C.H.) één, Vermeu len (P. v. d. A.) 2 stemmen terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Bei de heren namen hun benoeming aan en dankten de Raad voor het in hen gestelde vertrouwen. Voor de begraafplaats was inder tijd een crediet toegestaan van 70.000.Dit bedrag was nodig voor zandleveranties en grondwer ken, Er werd toen geen crediet ver- IN ROTTERDAM WORDEN VER- WARMINGSLEIDINGEN AANGE LEGD Iedere Nederlandse stad, en ook de grote dorpen zijn voorzien van gas- en waterleidingen. Maar Rotterdam zal de primeur hebben van verwiarmingsleidmgen. Op het ogenblik worden er in de binnenstad van Rotterdam buizen gelegd voor heet water verwarming. Zowel par ticulieren woonhuizen als grote ge bouwen kunnen hierop aangesloten worden. Voorlopig wordt alleen de binnenstad van dit buizenstelsel voorzien. leend voor de aanleg van het voor terrein en de definitieve afwerking van de oprit terwijl ook de'waarde van de ondergrond nog niet was vastgesteld Nu de resterende grond voor het. voorterrein eigendom der gemeente is geworden achtten B, en W. het wenselijk het voorterrein en de rechterzijde van de oprit defi nitief af te maken. Voorterrein en oprit moeten worden gezien als deel der begraafplaats in haar geheel, waarvan voorlopig slechts een vierde gedeelte wordt aangelegd. Door af werking van de oprit aan de rech terzijde komt ruimte beschikbaar voor grafkelders. Het is nu de be- De hoedenfaibrikant met wereldre putatie, de heer G. v. d. Brink heeft thans zijn koopmansschap in een an dere richting uitgestuwd. De heer v. d. Brink woont sedert vele jaren in een villa te Alpheri aan den Rijn. Bij die villa was tot voor de oorlog een groot bos, rijk aan bomen, plantten e. d. Deze rijkdom aan na tuurschoon verdween evenwel snel, toen de nood aan brandhout van de omgeving-bewonei-s hoog werd. Deze behoeftigen van die bange zes maan den voor de vrede kapten alles wat brandbaar was om en de famiie die tijdelijk in de achterhoek was gehuis vest, vond bij haar terugkeer slechts de lage stronken terug. De heer van den Brink vond hierin voor zich slechts de voldoening, an deren te hebben kunnen helpen Maar de tuin, het vroegere bos kon zo toch niet blijven. Opbouwen, er iets anders, iets mooiers, iets nutti- gers van te maken was de leuze van de heer v. d. Brink, die als goed za kenman niet van plan was bij de pakken neer te ziten en weldra werd de ruïne herschapen in een prachtig pai-k. Maar daarmede waren de plan nen nog niet voltooid. Van dat park zou een vogelpark, een vogelparadijs worden gemaakt. Het vorig jaar be gon de heer v. d. Brink, met zijn zoons, zijn schoonzoon en personeel aan het inriöhten van het vogelpark, echter toen nog alles uit liefhebberij De heer v. d. Brink zag echter in die liefhebberij, het fokken en kweken van bijzondere vogels, zeldzame exemplaren uit alle werelddelen, ook de commerciële kanten. Om begrijpelijke reden kon de heer v. d. Brink, die zo bereid was ons het een en ander van zijn plannen te ontvouwen en alles wat nu reeds tot stand kwam te tonen, niet alles hieromtrent bekend te maken. Wel dit: dit park moet in zijn soort enig worden in de gehele wereld. En dit zegt veel. De heer v. d. Brink ken nende, twijfelen wij er ook niet aan of hij zal zijn doel weten berei ken. Voorlopig beslaat de tuin, die in diverse parken is ingedeeld en waar in elk park zijn eigen aantrekkelijk heid heeftof nog zal krijgen, een op pervlakte van 300 x 100 meter. In de naaste toekomst zal deze ruimte tot minstens tot het viervoudige worden uitgebreid. Hiertoe zal vanzelfspre kend de medewerking van het ge meentebestuur worden ingeroepen, n.l. voor het beschikbaar stellen van de benodigde gronden. Het vorig jaar werd' begonnen met ongeveer 40 dieren, uitsluitend vogelsoorten, thans bezit de heer v. d. Brink reeds ongeveer 200 soorten. Het ligt in de bedoeling om dit bedrijf, zo mogen wij het reeds noemen, in zijn natuur lijke vorm te laten groeien. Door de belanghebbeden wordt er dag en nacht aan gewerkt. Dit is belangrijk, maar belangrijker is, zo zei de heer v. d. Brink ons heel terecht, dat dege nen die zich hiermede belasten, ook studie maken van de betreffende dieren,het leven, dé eisen, behoeften en noden der dieren. Het bedrijf is reeds ingeschreven als handelsfirma bij de Kamer van Koophandel, ter wijl eerstdaags de erkenning van de vakgroep kan worden tegemoet ge zienOctrooi is verkregen en de naam „Avifauna", een paradijs voor vogels, is eveneens wettelijk be schermd. Deze naam prijkt reeds op het sierlijk vogelhuisje, waarin al meerdere soorten kostbare dieren en zeldzame exemplaren, enig in Neder land, zijn ondergebracht. Hierin is ruimte voor nog vele andere soorten. Ook is in dit gebouw ondergebracht een speciale broedmachine voor ze venhonderd eieren, van diverse soor ten, welke gelijktijdig kunnen wor den uitgebroed. Bijna geheel gereed is een prachtige, grote vlieg-vollére met nachtverblijf enz. voor de dieren. In andere parken zijn ondergebracht mooie zeldzame exemplaren flamin go's, fluitboomeenden (die in bomen nestelen), sarriskranen, Carolina een den, mandarijn-eenden, wit-voorhof- boom-eenden uit Borneo, witte struis vogels, vogels uit Siberië en roestgan- zen uit Siberië, nanders, blauwvleu- gelgans, juffrouwkranen, veel soor ten fazanten, witte pauwen, welke een speciale fok zijn. In een ander sierlijk gebouwtje zijn enkele aqua ria, waar eveneens zeer zeldzame vissoorten worden gekweekt. Als eerste aanleg geldt thans een vijver van ongeveer 60 X 40 water oppervlak, die ongeveer twee meter onder het maaivlak komt te liggen bij een langzame glooing uit een veld van 75 X 55 meter. Hierin komen bij zondere dieren, die behoefte zullen hebben aan enige beschutting; van daar die diepte van die vijver. De dieren, die in het vogelpark van de heer v. d. Brink zullen worden on dergebracht, zullen zoveel mogelijk worden voorzien van omgeving e.d. en natuur, zoals zij behoeven. Het gehele park is uiterst artistiek aangelegd, bezit vele lanen, paden en in de diverse parken ontbreken niet de nodige rustiekbruggetjes, rotswer- ken, planten en mooie ijzersmeed- werklampen voor de verlichting van de tuin, die al met al een uitstekend geheel vormen en een kijkje over waard zijn. De heer v. d. Brink is zo welwil lend om deze tüin, die vanzelfspre kend nog lang niet volledig is en ook nog niet voltooid, ten behoeve van belangstellenden voorlopig geheel belangeloos open te stellen. Het ligt wel in de bedoeling om in die toe komst de toegang tegen entree open te stellen, hetgeen dan ook zeker wel in overeenstemming zal zijn met de bezienswaardigheid van het enige vo gelparadijs in Nederland. Daar het in eerste instantie de be doeling is een op meest moderne leest geschoeide fokkerij tot stand te bren gen en vervolgens om met de verkre gen exemplaren een internationale handel op te bouwen, zal met einde September de tuin dicht gaan tenein de aan de dieren de nodige rust te verschaffen. In het voorjaar 1950 zal de tuin feitelijk pas officieel worden geopend. Afgezien van het persoonlijk be lang, dat de heer G. v. d. Brink met zijn nieuwè onderneming, nastreeft, geloven wij niet teveel te voorspellen, als wij zeggen, dat Alphens vogelpa radijs, dat in de naaste toekomst zeer veel bezoekers .uit de lande en wel licht binnen niet al te lange tijd ook uit het buitenland naar onze gemeen te zal trekken, behalve een sieraad voor de gemeente zeer zeker ook een nieuwe bron van bekendheid zal zijn. Alphen aan den Rijn heeft sedert een twaalftal jaren zijn mooie bospark, dat intussen meer bos is geworden dan park gebleven en hetwelk nu on geveer 5 Ha. beslaat. Het ligt in de bedoeling, dat dit park wordt uitge breid met een oppervlakte van on geveer 6 Ha. en wel Noordwaarts. Het bospark sluit dan heel kort aan het vogelparadijs van de her G. v. d. Brink. Als dit paradijs ook nog weer wordt uitgebreid met 9 bunder, dan zal het, zo er een overeenstemming met het gemeentebestuur kan worden getroffen, ongetwijfeld een pracht ge heel vormen en vanuit de kom der gemeente bereikbaar worden. Gisteravond werd de eerste raads vergadering van de nieuwe gemeente raad gehouden. Nadat de vereiste eden waren afgelegd, hield de voor zitter een installatierede. Hierna werd de verkiezing gehouden van twee wethouders. De eerste stem ming: vacature-G. P. van Leeuwen: G. P. v. Leeuwen R.K. 10, J. v. d. Ploeg 1 stem, gekozen de heer van Leeuwen. Tweede stemming, vaca ture de Graaf: M. Kraan A.R. 7, J. Vliet C.H. 2, blapco 2 stemmen, gekozen de heer M. Kraan. De voorzitter wenste de heren v. Leeuwen en Kraan geluk met hunne benoeming en sprak de beste ver wachtingen uit voor de vervulling van hunne taak als wethouder. De heer van der Ploeg nam hierna het woord ter bespreking van de be noeming van de heer Kraan. Op ge- j vaar, zegt spr., de wijding te versto ren waarmede deze vergadering is j aangevangen, wil ik toch in enkele j woorden mijn mening ronduit zeggen, dat de heer Kraan niet de rechte man op de rechte plaats is. De K.V.P. heeft als no. 1 in haar urgentie-program het woningbouw- vraagstuk gesteld. De heer Kraan heeft zich te dien opzichte sterk con servatief getoond. Bij de oplossing van het woningvraagstuk aan de H. Rijndijk, toen er plannen waren voor de bouw van 24 woningen, achtte de heer Kraan. 18 woningen wel vol doende. De conservatieve houding door de heer Kraan steeds getoond is voor mij en voor vele anderen een reden dat de heer Kraan als wethouder niet op zijn plaats is. Men zegt te hande len om goede verstandhoudingen te bevorderen, maar men weet dat de heer Kraan ver van het standpunt ten deze van de K.V.P.-staat en dus heeft de katholieke fractie een on juiste beslissing genomen. Oppositie kan zeer heilzaam wer ken, vooral als de Raad paraat moet zijn op belangrijke punten. Spr. keurt het voortborduren op de goe de verstandhouding af, omdat een wethouder in deze tijd radicaal moet optreden, wat van de heer Kraan niet verwacht kan worden. Er volgt geen repliek. Bij de ingekomen stukken is een oproeping van Ged. Staten voor de zitting waarop het uitbreidingsplan H. Rijndijk, bezwaar Hansen, zal worden behandeld. B. en W. achten het nodig een gevolmachtigde te be noemen, waarmede de Raad accoord gaat. Van het kerkbestuur H. Kruis ver heffing is een verzoek om subsidie voor de bewaarschool, gevestigd in het parochiehuis Schenkelweg, inge komen met een exploitatierekening, waarvan het nadelig saldo 700.is, voor welk bedrag de subsidie ge- RIJNS ATER W OUDE GEMEENTERAAD Besloten wordf in het garantie fonds van de Tentoonstelling de Veenstreek deel te nemen voor een bedrag van f 100.terwijl ook be sloten wordt een bedrag van 10 beschikbaar te stellen voor de aan koop van een medaille voor deze tentoonstelling. Bij de rondvraag komt de heer Disseldorp nog weer eens terug op zijn oude stokpaardje. Hij kan maar niet begrijpen, dat B. en W. alles doen om woningen te krijgen en dat hun pogen niet met succes beloond wordt. De voorzitter deelt mede, dat de toewijzing van bouwvolume van allerlei factoren afhangt en het uit dien hoofde niet gemakkelijk te begrijpen is waarom de ene kleine gemeente wel bouw volume krijgt toegewezen en de an dere niet. De aftredende wethouders de he ren A. v. d. Knyff (C.H.) en S. J. Visser (R.K.) werden herkozen. De heer Broekhuyzen had zijn be noeming tot Raadslid niet aangeno men, waardoor de heer Visser was benoemd, zodat de Raad in zijn oude samenstelling is teruggekeerd. vraagd wordt. Het verzoek wordt ge- renvoyeerd naar B. en W. om advies. Voor de aankoop van grond, Loete en Schenkelweg wordt een lening aangegaan met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten groot 18.867.met een looptijd van 30 jaren. Rente eer ste 10 jaar 3 pet. later 3lA pet. Aan de heer C. M. Dolle wordt ook eervol ontslag verleend als secretaris- penningmeester van het B. A. De voorstellen van B. en W. tot wijziging der salarisregeling van het gemeentepersoneel en kinderbijslag- verordening worden zonder discus sie aangenomen. Het verven van de veldwachtei'S- woning wofdt ondei'hands aanbesteed aan Leeflang te Leiden voor 300. Het verbeteren van de Weipoortse weg wordt onderhands opgedragen aan N.V. Koud Asphalt voor 8175. De heer van der Ploeg informeert hoe dit werk wordt uitgevoerd, waar op de voorzitter mededeelt, dat ter lengte'van 1900 M. de weg 3 M. breed zal worden, terwijl bovendien een oppervlakte van 300 M2. voor bredere plaatsen berekend is. De heer van der Ploeg vreest dat dit werk een mislukking zal wor den als er geen schoeiingen gemaakt worden bij de smalste gedeelten. Het doorsijpelen van de aanliggen de kade zal ook nadelig optreden. Het zware verkeer zal afbrokkeling van de vei'harding veroorzaken. Totdusverre kon de weg met wat puin en grind telkens hersteld wor den hetgeen bij asphaltering weer grote kosten meebrengt. Bestrating van de kritieke punten was misschien beter. De voorzitter zegt, dat de gemeen te-opzichter geen bezwax-en ziet, doch geeft toe dat het werk beter uitge voerd kan worden. Hiertoe zijn ech ter geen financiën. De heer van der Ploeg houdt vol dat deze uitvoering 'weggegooid geld zal kosten. De heer Dorrepaal meent, dat bij de uitvoering, als de omschre ven 10 tons wals op de weg komt wel zal blijken waar het zo niet kan en dat^ian wel ingegrepen zal wor den. De héfer C. v. Leeuwen vraagt of de gemeente de aanliggende kade onderhouden moet, waarop de voor zitter na enige aarzeling bevestigend antwoord. Met deze kade is reeds veel getobt; zij is bijna niet dicht te krij gen. De voorzitter wijst nogmaals op de enige kans met deze uitvoering de weg althans begaanbaar te krijgen nu toch door de Vernieuwing van de waterleiding de weg hersteld moet worden. De bouwgrond Schenkelweg, waar van 600 M2. aan „School en Huis" in gebruik was gegeven voor speelwei de, zal nu voor 1/3 worden afgestaan. De huurder, L. v. Teylingen, krijgt hiervoor een h uurverlaging van 125.— op 100.—. De St. Jansfanfare krijgt een sub sidie van ƒ200.en de Geer en KI. Blankaartpolder een vergoeding van 250.in het onderhoud wegen. Bij de rondvraag wordt het wegen praatje door de heer van der Ploeg vervolgd door te wijzen op de wan toestand op de Vrouwenweg, die ook telkens wegzakt, volgeteerd en niet hard gewalst wordt, waardoor zelfs een wielrijder niet vooruit kan ko men. Ook de Mieningweg ligt te ton rond en heeft losse grind. De voorzitter heeft ook al moei lijkheden ondervonden bij de uitvoe ring van dit werk, toen de voorbij gangers onder de teer geraakten. De heer van der Ploeg wil bij G. S. gaan klagen, doch de voorzitter wil eerst nog de betrokken opzichter om ver betering vragen, waarmede de heer v .d. Ploeg zich accoord verklaart. De heer v. Vliet vraagt de mede werking voor telefoonaansluiting op de Vlietweg voor brandmelding. Er zijn 9 aanvragen en de P.T.T. wijst af wegens materiaaltekort. De voor zitter zegt de medewerking toe. Hierna sluiting.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5