Leidse Gemeenteraad herkoos de vier wethouders Commissaris der Koningin opent tentoonstelling „De Veenstreek" Communisten uit alle commissies WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 In de keurig versierde voorhal van het Veilingsgöbouw te Roelof arends veen vond heden de opening der tentoonstelling „De Veenstreek" plaats. Er is een grote bestuurstafel geplaatst, waar hadden plaats geno men de Commissaris der Koningin in Z.H., mr. L. A. Kesper en zijn echtgenote, vergezeld van de heer J. C. Sillevis, wnd. chef van het kabinet van de Commissaris, de heer en mevr. van Kinschot, burgemeester van Leiden, de heer en mevr. Hoynck van Papendrecht, ere-voorzitter der tentoonstelling en burgemeester van Alkemade, ir. Konig namens de Mi nister van Landbouw, de heren C. Huigsloot en N. Turk, resp. voorz. en secretaris der tentoonstelling. Ach ter de tafel was een prachtig geheel verkregen door in opgaande lijn een stijlvolle miniatuurtentoonstelling aan te brengen, hetgeen slechts een voorproefje was van hetgeen na de opening te zien zou zijn. In de zaal zelf bevonden zich de vele genodigden, w.o. de burgemees ters uit de Veenstreek, de deken van Alphen L. H. M. Nieuwenhuizen en de pastoors J. C. Onel en S. Ligthart, de rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm, vertegenwoordigers der Boerenleenbanken, leden van het ere comité en keuringscommissie en zij, die in werkzaamheden voor deze ten toonstelling een werkzaam aandeel hadden gehad. Welkomstwoord door de ere-voorzitter. Allereerst sprak de burgemeester van Aikemade, als ere-voorzitter een welkomstwoord. Hij achtte het een groot genoegen en een voorrecht, dat de Commissaris der Koningin naar Roelofarendsveen was gekomen om de opening der tentoonstelling te verrichten. Hij zag hierin zijn grote belangstelling voor de bevolking van deze streek en uitte de wens, dat hij en mevr. Kespers een gunstige in druk ervan zouden meenemen. Hier na bood hij mevr. Kesper bloemen aan. Vervolgens richtte spr. zich tot de heer en mevr. van Kinschot, dankte ook hen voor hun tegenwoordigheid en bood mevr. van Kinschot even eens bloemen aan. „Uitbreiding tuinbouw areaal dringend noodzakelijk". Spr. uitte voorts zijn dank tot de burgemeester van Leiden voor diens aanwezigheid, bij wiens grote zus ter gemeente hij reeds zovele malen te gast is geweest. Ook een woord van welkom aan de vertegenwoor digers van het Min. van Landbouw waarbij de burgemeester het zeer op prijs zeide te stellen, maar tevens zijn teleurstelling uitdrukte dat de minister niet zelf aanwezig kon zijn, daar dit een mooie gelegenheid was om bij Z. E. de belangstelling van de Venen te verkrijgen. Spr. richtte zich ook tot de Tweede Kamerleden Groen en v. d, Weyden, waarop nooit tevergeefs een beroep was ge daan voer de Veenstreek. De burgemeester besprak hierna enige algemene bijzonderheden van de Veenstreek, de tentoonstelling en speciaal over Roelofarendsveen. Hij gaf een uiteenzetting over de tuin bouw, waarvan uitbreiding van areaal dringend noodzakelijk is. De oplossing hiervoor kan gevonden worden in emplooi van de Googer polder, in het stichten van een koel huis en vergroting van het glas areaal. „Wij burgemeesters", aldus spr., „moeten steeds voor deze men sen op de bres staan. De burgemeester bracht dank aan allen die tot het inrichten van de tentoonstelling hun medewerking hadden verleend, daarbij ook de „mindere goden" niet vergetend, en verzocht hierna de Commissaris tot opening over te gaan. „Eendracht maakt macht". De commissaris achtte deze ten- zich tot de burgemeester van Alke toonstelling van belang. Spr. richtte made, die zou kunnen zeggen waar om hij niet allereerst naar Roelof arendsveen was gekomen, maar Ter Aar, als ouder tuinbouwcentrum had voorrang, zodat hij daar ys jaar ge leden een bezoek had gebracht. De comm. hoopte, dat het devies van de Veilingver. „Eendracht maakt macht" ook voor de tentoonstelling van waarde zou blijken. Spr. rele veerde de geschieednis van de vei ling in het verleden en wees er op, dat de eendracht wel eens zoek is ge weest. Gelukkig is dit in 1919 beter geworden. Van deze samenwerking ziet hij hier het resultaat De tuin bouw in deze streek vormt een be- STADSNIEUWS GETUIGEN OPGEROEPEN. De Brigadecommandant der Ko ninklijke Marechaussee te Leiden verzoekt hen, die op Zaterdag 3 September 1949 v.m. pl.m. 8 uur gezien hebben dat eejj militaire vrachtauto de verkeerszuil, staande op de vluchtheuvel t.o. het Acade misch Ziekenhuis, omver gereden heeft, zich in verbinding te stellen met zijn bureau, Rembrandtstraat 27, tel. 22194. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank werd geduren de Augstus 1949 ingelegd f 596.860.30 en terugbetaald f 391.678,23. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 293 en het aantal afbetaalde boekjes 147. Op de rekeningen van 3.611 deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 43.487.50 bijgeschreven. Er werden 207 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezame- lijke inhoud van f 4.253.17. Het tegoed der 27.901 inleggers be droeg aan het einde der maand 15.675.926.51. langrijke bron van inkomsten voor de bevolking. De producten zijn in binnen- en buitenland bekend. De grote aanwas van de bevolking stelt echter zware eisen. De burgemeester gaf reeds middelen ter oplossing aan, maar het is niet aan spr. om over de ze zaken te beslissen, hoewel spr. er van overtuigd was dat allen hun beste krachten zullen inspannen, om door eendrachtig samenwerken dit te bereiken. De comm. noemde wat in 1919 tot stand is gekomen de grond slag is geweest van de voortduren de welvaart van deze plaats. Mogen daarom de Venen deze samenwer king: bestendigen en dat wij nog ve le malen getuigen mogen zijn van wat de Veen vermag. Hiermede ver klaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Hierna klonk het Wilhelmus, waarna erewijn werd rondgediend en het gezelschap om 1 uur de lunch gebruikte in paviljoen „De Brasem". Temidden van een schat van groente en fruit, uit alle seizoenen, prijkt een romantisch roeibootje, afgeladen met kostelijke producten uit de Veen streek. (Foto: N. v. d. Horst, Leiden). VOOR DE EERSTE MAAL kwam de nieuw gekozen gemeenteraad van Leiden gistermiddag in openbare vergadering bijeen, voor de af werking van een voor zo'n eerste maal gebruikelijke agenda, n.l. de beëdiging en installatie door de burgemeester van de raadsleden, het kie zen van wethouders en het samenstellen van de diverse raadscommis sies. Zoals verwacht, had de verkiezing van wethouders nogal wat voeten in de aarde; verschillende sprekers voerden het woord vóórdat tot stemming werd overgegaan. Het resultaat was dat de vier afgetreden wethouders, de heren J. C. van Schaik (P. v. d. A.), S. Menken (K.V. P.), A. J. Jongeleen (P. v. d .A.) en D. v. d. Kwaak (Prot.) allen wer den herkozen en dus voor de vier komende jaren met burgemeester van Kinschot het college van B. en W. zullen vormen. Na opening der vergadering door de burgemeester las deze de beëdi- gings- en installatie-formules voor. waarna de leden allen de eed of be lofte aflegden. De voorzitter wenste de leden ge luk met hun benoeming en daar er verscheidene nieuwe gezichten onder hen waren, meende spr. dat het juist was de taak van de gemeenteraad in het kort even te releveren. Spr. noemde het raadslidmaatschap een moeilijke en belangrijke functie, wijdde uit over de competentie van de raad en wees er op dat het een democratisch recht is om critiek uit te oefenen. Deze zij echter steeds za kelijk, opbouwend, beheerst, onper soonlijk en beperkt tot de zaken waar het werkelijk om gaat. De de mocratie is de meest rechtvaardige bestuursvorm, maar ook de moei lijkste, die een grote mate van zelf beheersing en discipline eist. Ten slotte uitte de voorzitter zijn erken telijkheid aan de personen uit de burgerij, die ondanks hun veelal drukke werkzaamheden toch om het algemeen belang een functie willen vervullen; spr.'achtte het een zaak van wijs beleid, ingezetenen buiten de Raad te betrekken in het bestuur der gemeente. Wat aan de wethouders verkiezing vooraf ging, Nadat het punt wethoudersverkie zing aan de orde was gesteld, vroeg de heer Woudstra (Prot.) allereerst het woord, om namens zijn fractie een verklaring af te leggen, waarin deze haar verwondering en ergernis uitsprak over de mededelingen die uit het senioren-convent aan een persvertegenwoordiger zijn gedaan, betreffende het overleg van de raadsfracties over de komende wet houdersverkiezingen. Dit overleg draagt een vertrouwelijk karakter, zodat het verschaffen van medede lingen aan de pers laakbaar is. De heren D. J. van Dijk (P. v .d. A.), A. v. Dijk (K.V.P.) en Vos (V.V.D.) slo ten zich bij deze woorden aan. De heer van Weizen (C.P.N.) legde namens zijn fractie een verklaring af, waarin werd gezegd dat de fractie zich in principe kon verenigen met het feit dat de drie grootste partijen de wethouderszetels zouden bezet ten, doch dat het voor een goede sa menwerking in de raad bevorderlijk is dat alle fracties in het overleg hieromtrent worden betrokken. De communistische fractie is dit echter niet, waardoor zij door de overige fracties in een uithoek wordt gedrongen, reden waarom de C.P.N.-fractie zich genoodzaakt heeft gezien een eigen wethouders-candi- daat te stellen. De heer Frohwein (V.V.D.) achtte het voor een democratische samen werking in de raad niet juist dat de P. v. d. A. over twee wethoudersze tels zou beschikken, gezien de plaats' die de V.V.D. in Nederland inneemt en de vooruitgang die deze partij bij de laatste verkiezingen heeft geboekt. Dit geldt ook internationaal, zoals b.v. in België. Deze^ laatste uitwei ding was voor de voorzitter aanlei ding om op te merken dat men met betrekking tot de wethoudersverkie zing wel binnen de grenzen van het eigen land kon blijven, een opmer king die herhaald moest worden, toen de heer Frohwein ook Engeland als voorbeeld wilde stellen. Spr. kon zich voorstellen dat de P. v. d. A. haar twee zetels met hand en tand zou trachten te handhaven, doch wilde herinneren aan de pretti ge samenwerking tussen V.V.D. en Prot.-fractie in de afgelopen drie jaar, waarin de heer Frohwein een reden wilde zien voor de Prot.-fractie om de candidatuur van de heer Vos (V.V.D.) te steunen. Hiermede zou de Prot.-fractie haar verkiezings-pro- paganda in daden omzetten, n.l. het doelbewust bestrijden van h'et socia lisme. Ook met de K.V.P. zou vol gens spr een uitstekende samenwer-, king mogelijk zijn, welke samenwer king eveneens gericht zou moeten zijn op de bestrijding van het socia lisme, m.a.w. de candidatuur van de heer Vos steunen. Het college een weerspiegeling van de raad. De heer Wilmer (K.V.P.) meende dat de samenstelling van het college van wethouders een weerspiegeling diende te zijn van de raad. Drie jaar geleden was het overgrote deel van de raad van oordeel dat dit het ge val zou zijn, wanneer de P. v. d. A. twee en de Prot. en Kath. fracties ieder één wethouderszetel zouden bezetten. De politieke samenstelling van de raad is door de laatste ver kiezing niet dermate veranderd dat verandering van samenstelling van het college van wethouders een dwin gende eis is geworden, reden waar om de K.V.P.-fractie de beide can- didaturen va nde P. v .d. A. zal steu nen. De heer Woudstra (Prot.) meende eveneens dat de verdeling der wet houderszetels zoveel mogelijk in over eenstemming diende te zijn met de samenstelling van de raad, zodat de verhouding der verdeling ongewij zigd kon blijven. Niettemin had spre kers fractie tijdig aan de P. v. d. A.- fractie te kennen gegeven, dat zij de candidatuur van de heer A. J. Jon- geleen niet kon steunen. Daar dit echter geen verandering bracht in de candidaturen van de P. v. d. A., acht de Prot.-fractie zich vrij in deze stemming. De heer D. J. van Dijk (P. v .d. A.) zeide eveneens van mening te zijn dat de huidige samenstelling van het college van wethouders gehandhaafd diende te blijven en merkte aan het adres van de C.P.N.-fractie op dat de Comm. partij sedert 1945 zichzelf in een isolement gedrongen heeft. De uitslag luidde als v.olgt: Vaca tur e-Van Schaik: J. C. van Schaik 31, van Weizen 3 en blanco 1 stem. Vacature Menken: S. Menken 32, Wilmer 1 en blanco 2 stemmen. Va cature-Jongeleen: A. J. Jongeleen 21, Vos 4, D. J. van Dijk 7, en van Wei zen 3 stemmen. Vacature-v. d. Kwaak: D. v. d. Kwaak 20, Knol 10, van Weizen 3 en blanco 2 stemmen. BENOEMING VAN RAADS COMMISSIES Ruim 2y uur hield de raad zich vervolgens bezig met de benoeming der verschillende commissies. Zij werden als volgt samengesteld: commissie voor financiën: A. O. Frohwein, mr dr H. D. M. Knol, F. C. de Hosson en J. van Stralen; commissie voor de strafverorde ningen: mr M. B. Vos, mr C.J. Woud stra, Th. B. J. Wilmer en v. d. Burgh; commissie voor de Geneeskundige en Gezondheidsdienst: mevr.Goud- zwaard-Knipscheer, dr J. Goslings, H. M. J. W. J. Kortmann en G. Hor dijk; commissie voor de inrichtingen En degeest c.a.: mevr. C. Braggaar-de Does, dr. J. Goslings, H. M. J. W. J. Kortmann en J. C. Elsgeest; commissie voor de markt en haven- scheer, L. Questroo, F. C. de Hosson, en v. d. Burgh; commissie voor het onderwijs: D. J. van Dijk, mr M. B. Vos, Th. B. J. Wilmer en mr C. J. Woudstra; commissie voor het openbaar slachthuis: mr M. B. Vos, P. C. ten Broek, G. Hordyk en J. J. v. Weerlee; commissie voor de openbare wer ken: J. van Iterson, H. Lombert, J. H. Schüller en A. O. Frohwein: commissie vor de Cociale Zaken: mevr. Goudszwaard—Knipscheer, C. J. Piena, B. de Kier en J. A. M. van Ofjen; commissie voor de Sted. Lichtfa brieken: A. van Dyk, S. M. Stolp, A. O. Frohwein en J. J. van Weerlee. commissie voor de Volkscrediet- bank: mevr. C. Braggaarde Does, P. C. ten Broek, S. M. Stolp en A. O. Frohwein; commissie voor het Oud-Archief: mr. dr. H. D. M. Knol en D. J. van Dijk, als leden buiten de raad: prof. dr. J. N. Badhuizen v. d. Brink en M. P. F. Meyer; commissie voor „De Lakenhal": mr. dr. H. D. M. Knol, A. van Dijk, en J. van Stralen, als leden buiten de raad: prof. dr. H. v. d. Waal, mr. J. Slagter en mej. L. van Hoorn; comm. van toezicht op de Gem. Werkplaats: J. J. van Weerlee en A. Knetsch, als leden buiten de raad: J. A. Valk en W. A. Jacobs; verkeerscomissie: mej. van Nie- nes, H. M. J. Kortmann en J. van Iterson, als leden buiten de raad: dr. M. Key, J. H. A. Manders en J. J. F. v. d. Meer; Raad van Beheer Sportstichting: L. Questroo en H. Zunderman. Als lid van de commissie van ad vies betreffende de dienst voor So ciale Zaken werden benoemd ir. J. J. G. van Hoek, mr. dr. P. G. Knibbe en de heer G. F. E. Kiers. Tot leden van het college van curatoren van het Gymnasium weiden benoemd prof. dr. J. H. Waszink, prof. dr. P. H. van Laer, prof .mr. H. F. W. D. Fischer, prof. dr P. Th. Oosterhoff en mevr. C. G. de JagerGalavazi. In de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor M.O. werden be noemd prof. dr. J. Haantjes, dr. K. Reitsma. mr. C. J. Woudstra, mevr M. J. Kloekevan Lessen en mevr. S. J. SchaperBeukema. Dr. T. P. Sevensma, ir. J. Av. d. Laan en de heren J. J. Groen, E. Pelinck, J. H. A. Manders, W. Zwart en A- Bicker Caarten werden be noemd tot lid van de Monumenten- commissie. Tot lid van de commissie van toezicht op de bewaarscholen werden benoemd mevr. J. C. Martij n -v. d. Burgh, mevr. T. G. Vlasveld- Klever, de heer J. Wijtsma, de heer A. J. J. Duindam, de dames J. Brou wer en E. G. Bos en de heren T. L, Groenendijk, Th- B. J. Wilmer en J. G. Bazuin. Als gemeentelijk gedelegeerde werd de heer D. J. van Dijk benoemd in het bestuur der vereniging tot be vordering van de opleiding tot in strumentmaker; de heer J- C. van Schaik in het bestuur der vereni ging „De Ambachtsschool" en het bestuur der vereniging Vakschool voor Meisjes voor Leiden en omstre ken; mr. M. B. Vos in het bestuur van het Genootschap Kennis is Macht en in het bestuur van de avondteken- school van de, Ned. R. K. Volksbond; de heer Th. B. J. Wilmer in het be stuur van de R.K. Vakschool voor Meisjesi en mr. C. J. Woudstra in het bestuur van het Genootschap M. S. G. Als candidaten op wie in de aan deelhoudersvergadering van de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij, voor de benoeming van commissaris bij deze N.V., de stemmen zullen wor den uitgebracht, werden aangewezen mr. dr. H. D. M. Knol en de heer J. C. van Schaik. Aangezien tot twee maal toe de stemmen staakten bij de benoeming van vier leden van de Commissie voor de Personeelszaken, werd op voorstel van de voorzitter besloten om deze benoeming tot een volgende vergadering aan te houden. (De P. v. d. A. had voor deze commissie van vier leden twee candidaten voorge steld, de K.V.P. 1, de Prot. Chr. 1 en de V.V.D. 1). Een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden, tot aanschaffing van leer middelen voor de Gem. Opleidings school voor Gymn. en H.B.S. (Cro- nesteinkade) ging vlot onder de ha mer door, evenals het voorstel tot be schikbaarstelling van gelden voor het ophogen van een terrein aan de Kanaal weg. De heer van Oyen (K.V. P.) vroeg de aandacht van B. en W. voor de volkstuinders, die door deze ophoging gedupeerd worden, omdat zij hun tuinen moeten verlaten. Weth. Jongeleen zegde de meest mogelijke steun aan de volkstuinders toe. Bij de rondvraag vestigde de heer A. van Dijk (K.V.P.) de aandacht op het adres aan de raad van de bewo ners uit de Leliestraat, die protes teerden tegen het bouwen van een kolenopslagplaats. Weth. Jongeleen deelde mede dat hier niets tegen te doen was, daar het een vervanging van een houte nschutting betrof, die tijdens de oorlog verwijderd is. De heer Questroo (Prot.) protesteerde tegen het feit dat de Zaterdagavond- markt, volgens een officiële publica tie ,tot half tien geopend mocht zijn. Weth .v. d. Kwaak deelde hierop me de ,dat deze publicatie waarschijnlijk op een vergissing berust en zegde een onderzoek toe. Hierna sluiting. Wethoudersverkiezing De wethoudersverkiezing heeft gisteren een „verrassing" gebracht. De twee wethouders, wier verkie zing het eerst aan de orde was, de heren van Schaik, P. v- d. A. en Menken, K.V.P., werden met vrijwel algemene stemmen herkozen. Bij de verkiezing van de heer Jon geleen aftredend wethouder der P. v. d. A., die met „Openbare Werken" is belast, liep het niet zo vlot. De V.V.D. had een eigen candidaat mr. Vos, die behalve de 3 stemmen van zijn eigen fractie nog één stem verkreeg. De Prot. Chr. verklaarden in deze vacature wel een wethouder der P. v. d. A. te willen benoemen, doch bezwaar te hebben tegen de candidatuur-Jongeleen. Acht van de tien Prot. Chr. stemden op de voor zitter van de fractie der P. v. d. A. de heer J. A. van"*Dijk. Dit zat blijkbaar de P. v. d. A. zo dwars, dat louter uit revanche tien van hun leden niet hun stem gaven aan de aftredende wethouder der Prot. Chr. de heer v. d. Kwaak, maar aan diens fractiegenoot mr. dr. Knol, welke verkiezing na die van de heer Jongeleen aan de orde kwam. Louter uit revanche, uit een be hoefte, om zich te wreken voor de be jegening van hun partijgenoot Jon geleen, want: van uit de fractie der P. v. d. A. was op het beleid van wethouder v. d. Kwaak nooit cri tiek geoefend. WIJZIGING VERORDENING STRAATPOLITIE Op 11 Juli j.l. is door de Gemeen teraad een wijziging van de Verorde ning van de straatpolitie vastgesteld. Deze wijziging houdt o. m. in dat thans in de verordening zijn uitge vaardigd het verbod tot het uitoefe nen van straatfotograaf zonder ver gunning van B. en W„ en het verbod om zonder vergunning van B. enW. langs de openbare weg goederen en afvalstoffen, met uitzondering van afvallen van levensmiddelen, in te zamelen of op te kopen, terwijl voorts de houder of eigenaar van een hond strafrechtelijk aansprakelijk wordt gesteld voor vernielingen, door deze in parken en plantsoenen aangericht. De verordening, waarbij deze wij zigingen zijn vastgesteld, ligt gedu rende drie maanden na heden op de Gemeente Secretarie, afdeling Alge mene zaken, voor een ieder ter inzage Zij treedt op 6 Sepember 1949 ii werking. SCHOENILANDEL PAANAKKER BESTAAT 75 JAAR. Gisteren herdacht de fa. Paanak ker en Co. het feit, dat vijf en zeven tig jaar geleden in hetzelfde pand, Maarsmanssteeg 3, door de heer P. Paanakker een schoenwinkel werd geopend. Dit jubileum is op luister rijke wijze herdacht, temeer daar het samenviel met een grote moder nisering, die de winkel in de afge lopen weken heeft ondergaan. In 1889 werd het pand Maarsmanssteeg 1 erbij getrokken, doch het bleven twee aparte afdelingen. Thans zijn beide panden tot een geheel samen gevoegd en wat er uit te voorschijn kwam is een waar schoenenpaleis ge worden. Ruime etalages, overzichte lijke kasten en vakken, frisse beschil dering, blank eiken interieur en mo derne verlichting hebben een ware metamorphose teweeg gebracht. Er was dus alle reden voor de drie fir manten Plouvier, welke familie in 1900 in de firma trad, om deze dag bijzonder te vieren. Zeer velen kwamen 's middags de jubilerende firma hun dubbele gc- luwensen aanbieden. De heer J. Plouvier, jongste firmant, hield een toespraak, waarin; hij de ontwikke lingsgang van de zaak naging en dank bracht aan architect T. H. Geels voor de keurige wijze, waarop de modernisering van de winkel tot stand kwam. Woorden van dank ook tot de uitvoerder, de fa. Burgy, die het werk tijdig opleverde, die de wed. v. Berge Henegouwen, die de verlichting verzorgde, de sanitaire installateur, fa. de Vrind en binnen huisarchitect Zuidam uit Den Haag. Aan de twee oudste firmanten bood spr. foto's aan van de oude situatie. Voorts voerden nog het woord' de heer Geels, de heer J. A. Paanakker uit Voorschoten, namens de schoen wereld, en een vertegenwoordiger van het personeel van de fa. Burgy, die dankte voor de prettige wijze waarop zij hebben mogen werken, Ongeveer 70 bloemstukken getuig den de receptiegangers binnen en relaties, fabrikanten en bekenden voor dit jubileum aan de dag legden. Gedurende de gehele middag stroom den de reeptiegangers binnen en maakten deze dag voor de fam. Plou vier een grote gebeurtenis, die niet licht vergeten zal worden. Been gebroken. De 50-jarige mej. P. v. E. is in haar woning in de Tasmanstraat van de trap gevallen, met een gebroken rechteronderbeen werd zij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BURGELIJKE STAND. Geboren. Eleonore Marijke, dr. van J. Kuperus e.n E. A. Kastner; Louise Marianne, dr. van D. G. van Dijk en J, R. de Heer; Grietje, dr. van J. Deegenaars en M. J. Barthen; Izaak, zn. van H. J. Lens en J. M. van Heerde; Theodora Hendrica Pe- tronella Antonia. dr. van J. B. H. Grotenhuis en C. C. Kalkhoven. Overleden: H, Dubbelaar vr. 82 j.; J. F. Heine, man 59 j.; D. C. van den Broek, wed van D. van der Reek j.; N. Deun, huisvr. van G. van Rhijn 43 j.; C. J. Smazen, man 63 j. A. H. Pfijffer, wed. van A. van der Putten 76 jr. LAATSTE BERICHTEN De roofoverval in de Haarlemmermeer DE DADER GEARRESTEERD De groepscommandant van de Rijkspolitie te Haarlemmermeer en zijn manschappen hebben vanmorgen' bij de Aalsmeerderdijk, T. G„ gebo ren in 1921 en wonende in de Haar lemmermeer gearresteerd, verdacht van de roofoverval op de caféhouder De Haan en diens zuster, gepleegd Maandagavond j.l. De verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het geroofde geld is door de politie in beslag ge nomen. In de toestand van de beide slacht offers is enige verbetering ingetre den. De arrestatie fs mogelijk gewor den doordat een man, die op de avond van de roofoverval ook in het café was geweest gisteren bij het bureau van de Rijkspolitie te Hoofddorp kwam mededelen dat hij degene, wiens signalement in de krant had gestaan, die avond in het café had gezien en kende. Hij noemde zijn naam. Het was voor de politie geen onbekende. Toen de man een foto werd getoond, herkende hij hem on middellijk. In de woning van T. G. vond de politie zijn het bloed be vlekte kleren. Hij zelf werd gearres teerd op een boerderij aan de Aals- meerderweg, v^aar hij als arbeider werkte. De verdachte was reeds vroeger met de justitie in aanraking ge weest voor een aantal diefstallen. DEBARKATIE VAN DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" De Johan van Oldenbarnevelt, dat vanmorgen is gedebarkeerd heeft ruim 2100 militairen en hun vrou wen en kinderen naar Nederland ge bracht. Aan boord bevonden zich 114 zie ken. waarvan de meesten chirurgi sche patiënten zijn. 300 kinderen, waarvan ongeveer 100 beneden de leeftijd van 1 jaar, behoorden tot de „troep", die onder leiding stond van de C.O.T. luit. kolonel F. L. Werd- moelder. Deze vertelde, dat het schip een zeer^voorspoedige reis heeft gehad met prachtig weer. Vooral over het voedsel aan boord was overste Werdmoelder zeer tevreden. „Het was niet alleen overdadig, maai' ook buitengewoon goed. En dat heeft er veel toe bijgedragen, dat de stemming aan boord zeer goed was", aldus overste Werd moelder Voor de debarkatie begon werden de troepen toegesproken door luite nant kolonel, jhr D. J. A. A. van La- wick van Pabst namens H.M. de Ko ningin, door de minister van Oorlog en Marine mr W. F.Schokking na mens de regering en door majoor G. van Goor namens Z.K.H. Prins Bern- hard. De Johan van Oldenbarneveldt is op 8 Augustus van Soerabaya ver trokken, deed Semarang aan en ver trok op 11 Augustus uit Tandjong Priok. VERLIEZEN NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN. De totale verliezen der Nederland se strijdkrachten in Indonesië sedert het ingaan van order tot staken Ier vijandelijkheden op Java en Suma tra tot 1 September zijn gestegen tot 19 doden, 55 gewonden en 2 ver misten, aldus wordt uit gezagheb bende Nederlandse bron vernomen. Vóór het ingaan van deze order bedroeg het aar.tul doden gemiddeld 30 per week. TIEL VECHT VOOR MIDDEL BARE MEISJESSCHOOL. Dé Raad der gemeente Tiel heeft zich in een telegram tot de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, gewend, waarin zijn te leurstelling erover wordt uitgespro ken, dat de minister zijn op 6 Aug. 1.1. verleende toestemming voor het stichten van een middelbare meis jesschool te Tiel heeft ingetrokken. De raad brengt in dit telegram de grote noodzaak van een dergelijke onderwijsinrichting voor de Betuwe naar voren en verzoekt de minister te willen bevorderen, dat de cursus 1949'50, waarvoor alle voorzie ningen reeds waren getroffen, door gang vindt. P. v. d. A. VAN HILVERSUM VRIJWILLIG IN OPPOSITIE. De wethoudersverkiezingen te Hilversum hebben gisteravond een bijzonder verloop gekregen doordat de P. v. d. A., die in het vorige col lege twee van de vier wethouders zetels bezette, niet in het college te rugkeerde en zich vrijwillig in de oppositie begaf. Deze partij had bij de gehouden raadsverkiezingen twee zetels verloren; de Prot. Christelijke fractie woi er twee. Gisteravond werden tot wethou ders herkozen mr. J. P A. A. Lens (Prot. Chr).) en P. T. Beudeker (K.V.P.), Nieuw gekozen werden de heren J. de Jong, Czn. (Prot. Chr.) en mr. F. Vorstman (VVD). Voor de eerste maal werden in de raadscom missies met algemene stemmen eni ge communisten benoemd, MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 6 Sept. Vee. Aan gevoerd totaal 3186 stuks, 300 vette koeien en ossen; 939 gebruiksvee; 223 graskalveren; 142 nuchtere kalveren- 470 biggen; 96 veulens; 227 paarden; 531 schapen en lammeren; 101 bok ken en geiten; 157 varkens. Prijzen: per stuk: kalfkoeien le soort 750 640540; melkkoeien 750640 540--350; pinken 450—350—275; graskalveren 225—180—80; biggen 403530; hitten 700—560425; werkpaarden 880—680—520. Prijzen per kg.: slachtpaarden 1.35, 1.25 en 1.05.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3