Sim Waterpolo-schandaal in Italië Onsportief optreden in de wedstrijd tegen Nederland WOENSDAG 7 SEPTEMBER 194» DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 UITVAART MGR. DR. TH. VERHOEVEN. Gisteren heeft onder grote belang stelling van geestelijken en leken, van kerkelijke en wereldlijke auto riteiten, de plechtige Uitvaart en begrafenis plaats gehad van Mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, in leven pro- tonotarius apostolicus en directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Om half tien gistermorgen werden in de St. Jacobskerk aan de Park straat te Den Haag de Lauden ge zongen, waarbij deken kanunnik W. Pompe, als agens fungeerde, geas sisteerd door pastoor W- van Alphen en de hoofdaalmoezenier van de Ka tholieke Jeugdbeweging A. Verhoe ven, neef van de overledene. Om half elf werd met dezelfde assistentie als bij de Lauden de plechtige Requiemmis gecelebreerd door Mgr. dr. P. van Gils, de ver tegenwoordiger van de bisschop van Roermond. De Pausel. Internuntius Z.Hoogw. Exc. Mgr. Paolo Giobbe verrichtte na de H. Mis de absoute bij de lijkbaar. Het koor zong de vier stemmige Requiemmis van Perosi. Tijdens de plechtigheden hadden binnen het priesterkoor o.a. plaats genomen Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong, de Pauselijke Internuntius, Mgr. dr. Jan Olaf Smit. Mgr. Am- merlaan, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem: dr. C. Hénning, re gent van het seminaire Hageveld; Mgr. dr. W. Koenraadt, vicaris-gene raal van het Bisdom Breda en verder waren o-a. nog in de kerk aanwezig: Minister Mr. van Schaik en Minister prof. dr. Rutten, de Hoogeerw. Paters C. Kerremans, provinciaal der Jezuie ten; Ch. Donker, provinciaal der Re demptoristen en dr. A. van Leeuwen, provinciaal der Franciscanen; oud- minister' ir. M. Bongaerts. als verte genwoordiger van de Kath. Econ. Hogeschqol te Tilburg; Mgr. F. v. d- Loo, officiaal van het artsbisdom Utrecht; Mar. dr. Th. Goossens, rec tor van de R. K. Leergangen te Tilburg: prof. mr. J. v. d. Ven uit Nijmegen; mr. H. Tap. administrateur van het dep. van Onderwijs, Kun- tsen en Wetenschappen: H. de Boer, voorzitter van de R. K- Onderwijzers vereniging St. Augustinus; pater Hya- cith Hermans O.P.; Staatsraad mr. dr. L. Deckers; Staatsraad mr. J. van Angeren. mej. J. Geldens. secre taresse van H. K. II. Prinses Wilhel- mina; prof- Smeets; mr. W. Berger, procureur-generaal bij de Hoge Raad; mr. J. Simons, administrateur van het dep. van Justitie; kol. J. de Sain, hoofdvlootaalmoezenier; dr. S. baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar en vele eerwaarde zusters cn broeders bij het onderwijs werk zaam. benevens enige deputaties van 'scholen. Na de uitvaart in de St. Jacobus- kerk in den Haag kwam het stoffelijk overschot van mgr. dr. Th. J. F. Ver hoeven om kwart over twee op de R.K. begraafplaats te Utrecht aan, gevolgd door enige tientallen volg auto's. Op weg naar de kapel zongen de fraters van het St. Gregoriushuis 'gregoriaanse gezangen. De kist was Aethe^klanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 9.00 Voor de vrouw. 11.00 voor de zieken. 12,00 Angelus. 12,03 Zang en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest. 15.15 Populaire muziek. 17.30 Blaaskwintet. 18.30 Voor dc strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgelconcert. 19.30 Ac tualiteiten. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Proloog. 20.15 Gramofoonmuziek .21.20 Residentie orkest en solist. 22.15 buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. 416 meter. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 9.30 Waterstanden. 10.15 Zweeds radio-orkest. 11.00 Kerk- en torenklanken. 11.45 Voordracht. 12.00 Dansmuziek. 12.33 in 't spionnetje. 12.38 Hawaiian-muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Stafmuziek. 14.00 Knipcursus. 14,30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Causerie met gramo foonmuziek. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Pianoduo, 17.40 Ronde Tafel-confe rentie. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Po pulaire muziek .19.05 Reportage. 19.25 Nieuws. 19.30 Londens Philharmo- nisch orkest met solisten. 21.00 „De tijd en de familie Conway", hoor spel. 22.00 Zuid-Amerikaanse mu ziek. 22.30 Zangdeclamatie en piano. 23.00 Nieuws. uitsluitend nieuwe Chevrolet» Stadsrittten vanaf 75 ets, Telefoon 22444 bedekt met het ambtsgewaad van de overledene. Zijn onderscheidingen een aantal bloemstukken werden in de stoet meegedragen. De absoute werd verricht door mgr. F. A. H. van der Loo met assistentie van de deken A. G. W. M. Wiegerink en pastoor M. J. G. Gasman. GEEN UITBREIDING MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN. De minister van onderwijs gaf in een departementaal schrijven d.d. 6 Augustus 1949 aan de rectoren van de lycea te Almelo en Goes en de directeuren van de Rijks H.B.S-'en te Assen, Breda, Gorinchem, Harlingen, Middelburg, Schiedam, Sneek en Tiel opdracht aan hun scholen voor de cursus 19491950 een middelbare meisjesschool te verbinden volgens de met het ministerie besproken plan nen. Terwijl de nodig maatregelen hiertoe gerfcmen, de lesroosters ge wijzigd waren en de leerlingen klaar stonden om het nieuwe onderwijs te gaan volgen, ontvingen, naar het „Vrije Volk" bericht, genoemde rec toren en directeuren aan het eind der vorige week telegrafisch de ministe riële mededeling, dat „wegens begro- tings-technische redenen de middel bare' meisjesscholen geen doorgang konden vinden." DE KON. MARECHAUSSEE. Op 26 October 135 jaar. Op 26 October a.s. zal het Wapen der Koninklijke Marechaussee de dag herdenken, dat het bij Besluit van 26 October 1814 werd opgericht. Het ligt in de bedoeling dit 135-jarig be staan te herdenken op een voor dit Wapen gepaste wijze. Op de dag zelf zal in de morgen te Apeldoorn een gedenkteken worden onthuld ter na gedachtenis aan de in de oorlogsja ren gevallen leden van het Wapen en van het voormalig Korps Politietroe- pen, welks voorloorlogse taak thans weder wordt verricht door de Ko ninklijke marechaussée. Het zal zeer op prijs worden gesteld, indien fa milieleden van hen. die het Wapen met dit monument hoopt te eren, aan wezig zullen willen zijn. Nadere hier omtrent gewenste inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Commandant der Koninklijke Marechaussée, Raamweg 4 te 's-Gravenhage. Het voornemen bestaat voorts om op 27 October een défilé te houden voor autoriteiten en genodigden te 's-Gravenhage. In de namiddag zal de Comman dant van het Wapen een receptie houden te 's-Gravenhage, waarop een ieder, die hieraan behoefte gevoelt, in de gelegenheid zal zijn zijn of haar gelukwensen aan te bieden. De dag zal worden besloten met een feest avond voor officieren, onderofficie ren en marechaussées met hun da mes in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. Het Goudse bioscoopconflict is gis teravond in de gemeenteraad van Gouda ter sprake gebracht. De Goudse bioscopen zijn sedert 29 Juli gesloten, daar de gemeente Gouda de vermakelijkheidsbelasting voor alle voorstellingen heeft ver laagd tot 20 maar het percentage voor de bioscopen heeft gehouden op 35 Het Goudse college van B. en W. heeft het conflict via de vereniging van Nederlandse gemeenten aan de regering voorgelegd en het antwoord hierop is nog niet binnen, zodat het gemeentebestuur van Gouda niets meer kan doen. De burgemeester van Gouda heeft aan het slot van de discussie een dringend beroep ge daan op de bioscoopexploitanten om hangende deze kwestie hun theaters weer te openen. Te Groningen is in een lijsten- fabriek brand uitgebroken, waarbij werkplaats en zolderverdieping wer den vernietigd. - Vrijgegeven zijn de prijzen van begrafenissen en lijkkisten, chemisch wassen en verven, verhuur van ser viesgoederen, asperinetabletten. De eerste met ingang van 7 Sept, de laatste met ingang van 14 Sept. /"\P DE EERSTE AVOND van het Europees waterpolo-tournooi is het tot een groot schandaal gekomen in de wedstrijd tussen Nederland en Italië, welke drie minuten voor het einde gestaakt werd door de scheidsrechter, de Zweed Suckermann, in de stand 41 voor het Neder lands zevental. i De strijd gestaakt bij 4-1 voor Nederland In de eerste helft van de wed strijd werd het al spoedig 10 voor Italië, maar daarna was het Neder lands polozevental sterk in de meer derheid. Met snel en open spel werd het Italiaanse doel belaagd en toen een verre bal bjj Rudy van Fegge- len terecht kwam, was de stand ge lijk (11). De Nederlanders bleven in de meerderheid en onze doelman, Rohner:> kreeg weinig te doen. Toen een vrije bal door de Nederlandse voorhoede uitstekend werd opgevan gen en het leder tenslotte bij Smol terecht kwam, was diens schot met een raak (21). Het Nederlands ze vental bleef sterker en toen aan voerder Braasem opzwom, loste hij van ongeveer de helft van het veld een schot in de uiterste linkerhoek, onhoudbaar voor de Italiaanse doel- verdediger (31). Hierna ging de strijd gelijk op en ondanks het feit, dat de Italiaanse ploeg met twee midvoors speelde, slaagden de gast heren er niet in, te scoren, Robini werd uit het water gezonden we gens vasthouden, maar het Neder lands zevental slaagde er niet in de numerieke meerderheid in een doel punt om te zetten. Met een 31 voorsprong voor de Nederlandse ploeg kwam de rust. In de tweede helft kon het zeven tal van ons land, ondanks het feit dat men een man meer had, geen doelpunten maken. Terwijl de bal aan de andere kant van het veld was, ontstond er plotseling een ernstig incident. De Italiaan de Zanzuane gaf Stam zo'n hevige klap tegen het gezicht, dat onze landgenoot met een bloedende mond uit het water moest. De wedstrijd werd even gestaakt, vanzelfsprekend werd de Italiaan het water uitgezonden. Italië had op dat moment dus nog vijf man over, Nederland zes. Opgezweept door het dolzinnige publiek speelden de Ita lianen-zeer ruw en zij ontzagen zich niet, verscheidene van onze süelers met vuisten te dreigen. Stam kwam later weer in het water en nu was de numerieke verhouding zeven te gen vijf. Toen de toeschouwers dat in de gaten hadden, ontstond er een langdurig fluitconcert tegen de Zweedse scheidsrechter. Braasem maakte er met een ver schot 41 van. De zesde Italiaan mocht toen natuurlijk weer meespelen, maar toen kreeg het publiek pas goed in de gaten, met de verhouding 7 Ne derlandse spelers tegen zes Italianen, dat de Zanzuane er voorgoed uitge stuurd was. Een fluitconcert volgde, dat zeker wel vijf minuten duurde. De wedstrijd moest onderbroken worden, omdat het fluitje van de scheidsrechter eenvoudig niet te ho ren was. Tenslotte nam Zuckermann de vlag en met een teken van dit instrument werd dé wedstrijd weer voortgezet. Het werd een gevecht, dat eigenlijk in een boksarena thuis hoorde. Bijlsma werd boven en on der aan het oog gewond. Tenslotte werd, toen er nog drie minuten speeltijd over waren, de wedstrijd gestaakt in de stand 41 voor Ne derland. Op dat moment waren er even Nederlanders in het water en hadden de Italianen vijf man. Onmiddellijk na het staken van de wedstrijd werd door de leider van het Nederlands zevental, de heer B. Planjer, een officieel protest inge diend bij het bestuur van de F.I.N.A. tegen het spel van de Italianen. Het bestuur zal nu moeten uitmaken, of de stand 41 voor Nederland blijft, of dat de wedstrijd eventueel met 50 reglementair door ons zevental is gewonnen. Ook de Italianen hebben een pro test ingediend en wel tegen de lei ding, van de Zweedse scheidsrechter Zuckermann. Wat de andere wedstrijden betreft, de ontmoeting tussen België en Frankrijk stond niet op hoog peil. Met rust leidde België met 20 door doelpunten van Simons en Is- ;elee. In de tweede helft maakte Bermijn er 21 van, waarna Isselee de eindstand op 31 bracht. De Fransen waren sneller, maar ondanks krachten als Jany en Padou was het Franse zevental beslist de mindere van het Belgische team. I De wedstrijd tussen Zweden en 'Hongarije eindigde in een 32 over winning voor de Hongaren, nadat de rust met 11 was ingegaan. In de tweede helft werd het 21 voor Zweden, de Hongaren maakten uit uit dubieuze strafworp gelijk en op het laatste ogenblik wist men nog een derde doelpunt te fabriceren. Ook hier bewees het publiek door fluitconcerten, dat men het niet met de leiding van de scheidsrechter, de Belg Delehaye eens was. De Kanaalzwemmerij SHIRLEY FRANCE GAF OP Het Amerikaanse meisje Shirley May France heeft haar poging om het Kanaal over te zwemmen opge geven toen ze nog 16 kilometer ver wijderd was van St. Margarets Bay, Kent. Shirley May France heeft 10 y2 uur in het water gelegen en daarna werd zij uit zee getrokken door haar vader en door haar trainer. Twintig minuten lang had zij geweigerd de strijd op te geven, ondanks het feit, dat tegenstromingen haar beletten veel vooruit te komen. „Kijk eens hoe dicht wij bij de kust zijn, laat me toch doorgaan" smeekte zij. Maar haar vader was standvastig in zijn besluit en zo werd Shirley uit het water getrok ken. „Wij zullen het volgend jaar terug komen", beloofde hij het meisje. Intussen wilde mevr. Croesvan Rijssel hedenmorgen een derde po ging wagen het kanaal over te zwem men. Een estafette-tocht over het Kanaal. Zes Egyptische zwemmers, die elk twee uur zullen zwemmen, zijn te Shakespeare Cliff, tussen Folkesto ne en Dover, gestart voor een esta fette zwemtocht over het Kanaal. De eerste zwemmer was na een half uur bijna vijf k.m. van de kust ver wijderd. De Egyptenren willen proberen het estafetterecord voor het Kanaal, dat op naam van Frankrijk staat met een tijd van 12 uur 20 min., te ver beteren. Het record werd in 1935 ge vestigd door zes Franse' zwemmers, die van Dover naar Frankrijk zwom men. ATHLETIEK EEN TRADITIE IN ERE HERSTELD De Drie-Stedenontmoeting AlphenGoudaLeiden. A.s. Zaterdag wordt een traditie in ere hersteld. Reeds diverse jaren was het n.l. gebruikelijk, dat er aan het einde van het athletiek-seizoen een ontmoeting plaats had tussen ver tegenwoordigende ploegen van Al phen, Gouda en Leiden. Nadat deze trialmeet het vorige jaar geen doorgang kon vinden, heeft de Leidse Athletiek Commissie thans dé organisatie op zich genomen voor de ontmoeting van dit jaar. Ze wordt gehouden op de sintel- baan van de Leidse Hout en het tijd stip van aanvang werd vastgesteld op 3 uur. Telkenj are heeft deze stedenont- moeting een interessant verloop ge had en het was nimmer van tevoren te zeggen, welke ploég de beste pa pieren voor de overwinning had. De laatste keer heeft de Leidse ploeg de wisselbeker gewonnen. De ploeg van Alphen is samenge steld uit athleten van A.A.V. '36; van de Goudse ploeg maken deel uit ath leten van „Gouda", „Achilles", „Ter Gouw", „Vires en Celeritas" en G. P. S. V., terwijl athleten van „De Ba taven", „Donar" en „Holland" Lei den zullen vertegenwoordigen. SUCCESSEN VOOR ALPHENSE ATHLETEN IN HET BUITEN LAND. Zoals wij reeds meldden kwamen dit weekeinde enkele athleten der AAV' 35-C uit Alphen aan den Rijn in het biJitenland uit in vertegen woordigende ploegen. Hun resulta ten waren uitstekend. W. Versteeg veroverde te Bor deaux—(Frankrijk) de tweede plaats op het nummer speerwerpen met een worp van 53,31 m. tijdens de in ternationale militaire atletiekwed strijden, waaraan athleten uit acht landen deelnamen. Zijn op één na beste worp van dit jaar. Een keurig resultaat. J, van Kreuningen van de AAV '36-C kwam in Oudenaerde (België) uit als gastloper voor de Haagse „Trekvogels". Hij startte op een bezette 800 m. voor seniores. Na een race waarin het er aanvankelijk naar uitzag, dat hij reeds halfweg geslagen was, doch waarin hij na een uiterst felle rush alle Belgische en Franse lopers en ook de leidende Zweed Janson voorbij snelde, kwam hij met ruime voorsprong zegevie rend door de finish in de fraaie tijd van 2 min. 01 sec. Een fraaie pres tatie voor deze jeugdige Alphense athleet. GEWICHTHEFFEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN De laatste avond van de wereld- kampnoenschappen gewichtheffen te Scheveningen bracht de veder- en middengewichten onder de schijn werpers. De uitslag in de vedergewicht- klasse luidt: 1. en wereldkampioen Fayad (Egypte) 92^2.' 105 en 135 to taal. 332J--2 kg; 2. en Europees kam pioen Runge (Den.) 100, 95 en l\V/2 totaal 312'i kg; 3. Heral (Fr.) 85, 92J^ en 125 totaal: 302H kg; 4. Sal- massi (Iran) 92^, 92J4 en 110 totaal: 295 kg; 5. Sundstroem (Finl.) 75, 85 en 110 totaal: 270 kg; 6. Brand (Ned.) 75, 80 en 100 totaal: 255 kg. De uitslag der middengewichtklas- se is: 1. en wereldkampioen El Tou- r.y (Egypte) 120, 120 en 157^ totaal. 397y2 kg; 2. George (Ver. Staten) 110, 125 en 150 totaal; 385 kg; 3. Rah- reverdi (Iran) 102J-4, 105 en 132'^, totaal: 340 kg; 4 en Europees kam pioen Peppiatt (Gr. Britt.) 105, 97^ en 132M totaal 335 kg; 5. Teraeskar (Finland) 90, 105 en \ZV/2, totaal 332)4 kg; 6. Kinnunen (Zweden) 100, 105 en 125, totaal 330 kg; 7. Liz- zio (ItÜlië) 95, 95 en 125, totaal 315 kg; 8. Spiero (Ned.) 100, 100, totaal 200 kg. Het definitieve landenklasesjnent luidt, 1. Egypte 18 pnt.; 2. Ver. Sta ten 17 pnt.; 3. Iran 7 pnt.; 4. Dene marken 6 pnt. 5. Frankrijk 4 pnt.; 6. en 7. België en Zweden 1 pnt. De stijlprijs werd toegekend aan de Franse half zwaargewicht Debuff. WIELRENNEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1950. Volgens „Les Sports" ziet het voorlopig programma van de wereld kampioenschappen wielrennen 1950 er als volgt uit: 10 Aug. bestuursvergadering U.C. I.; 11 Aug. congres U.C.I.; 12 Aug. series sprint amateurs en profes sionals, 14 Aug. series achtervolging amateurs en professionals, 15 Aug. eindstrijd 100 km. achter motoren en finales achtervolging amateurs en professionals; 19 Aug. wegkam- pioenschap amateurs; 20 Aug. weg- kampioenschap professionals. De baanwedstrijden zouden te Luik, de wegwedstrijden te Rocour in Vlaanderen worden gehouden. Swift-Combinatie. Donderdag avond om 6.30 uur zullen A, B en C- klas vertrekken voor de laatste Rijn- streektrainingsrit. TAFELTENNIS Leitaco. De Leidse Tafeltennis- commissie (Leitaco) maakt er haar leden op attent, dat Vrijdag 9 Sep tember a.s. een algemene ledenver gadering zal plaats vinden in café „Amicitia", Westeinde te Den Haag. Ook de pns opgerichte verenigingen in Leiden en omgeving worden op deze vergadering verwacht. Treffers (R'veen) De gespeelde vriendschappelijke wedstrijden te gen Tempo (Warmond) had het vol gende resultaat. Treffers 1Tempo 1 10-0, Treffers 2Tempo 2 6-4. Op de open Aalsmeerse kampioen schappen werden door Treffers spe lers 5 van de 8 prijzen behaald, t.w. B. v. d. Meer le prijs 3e klas, Kees v. d. Meer Gz, 3e prijs 3e klas, Bram Hoekstra, 4e prijs 3e klas, J. v. d. wereld le prijs, 4e klas, L. van Ber- kel 4e prijs 4e klas. Alle leden, dames heren en adsp, worden Woensdag avond 6 uur aan de Pancratiuszaal verwacht en Vrijdagmorgen om 8.45 POSTDUIVEN „De Blauwband" (Alphen). Wed vlucht met 266 oude en jonge duiven vanaf Duffel, afstand 115 km. Los uur, met Z.O. wind. De eerste duif arriveerde 934—59 uur, de laatste 54ste) om 10—12—17 uur. G. Hul- scher 1, 6; J. Tuinenburg 2; D. Groe- neveld 3, 10; M. D. Groeneveld 4; E. WEERSVERWACHTING Verwachting van Woensdag avond tot Donderdagavond. Op gemaakt te 10 uur. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met hier en daar een enkele regenbui en in de nacht en in de ochtend plaat selijk nevel of mist. Aanvanke lijk zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen, later in het Westen van het land zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. van Egmond 5; J. A. Mens 7; Joh- van Of wegen 8; C- van Ofwegen 9. Kampioen jonge duiven werden: 1. E. van Ofwegen 761,2 punten; 2. H. van Vegten, 758.5 punten; 2. H. C. Woerden 673 punten; 4. H. W. Mar tens 621,6 punten; 5. J. Tuinenburg 578 punten. Het duif-kampioenschap werd behaald door: 1. J. W. Goed hart 355239 met 263.3 punten; 2. C. van Ofwegen 355110 met 228.9 pnut.; 3. A. Vernes 355677 met 225,6 punten: 4. C. van Ofwegen 355106 met 206,3 putnen; 5. H. van Vegten 356341 met 192 punten. „Duivensport" (Nieuwkoop). Wedvlucht van Arlon met jonge dui ven. Afstand 284 km. De duiven werden gelost om 7.25 uur. Aankomst eerste duif 131710; laatste 1359 —16. Uitslag: 1 D. v. d. Helm: 2. 4. 7 J- W. Woerde; 3 en 6 W. Verlooy; 5 H. v. d. Neut. 8. en 11 J. C. Rog geband; 9. J. van Middelkoop en 10 A. van Leeuwen. De kampioenschap pen >n de afgelopen periode werden behaald als volgt- lste kampioen J. C. Roggeband 2de A. van Leeuwen en 3de G. J. Struis. Dit waren de kamoioenschappen oude duiven. Met jonge duiven werd eerste kampioen J. W. Woerde; tweede A- van Leeu wen en derde L. va.- Dam. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Duffel. Afstand 115,06 km. In concours waren 230 vogels. Eerst prijsw. duif geconsta teerd 9.32.14, snelheid 1247 m. per min. Laatste 9.52.45. snelheid 1020,48 meter per min. Prijzen: J. P. v. d. Assem 1, 7, 10, 12. 17. 24, 26. 28. 31, 39, 46: G Teske 2. 27: V. L. Pierlot 3, 4. 30; H H. J. van Klaveren 5, 13, 18, 20. 25, 35; A. van Rooiien, 6, 15; Fr. Hendriks, 8, 22, 34, 43; A. W. Querreveld 9. VOORHOUT ANTI-SANEERDERS BOEKEN SUCCES. Voorstel-Grootebroek met grote meerderheid aangenomen. Volgens de voorzitter was het wel geen tijd om te vergaderen, maar niettegenstaande dat was hij buiten gewoon tevreden over de grote op komst op de vergadering van „Bloembollencultuur. Het cardinale punt was het voor- stel-Grootebx-oek tot afschaffing van alle saneringsmaatregelen. Hierover was geen bestuursvoor stel. De voorzitter gaf gaarne gele genheid tot debat. Hij dringt er bij de vergadering op aan, goed te overwegen wat te doen. Het voorstei-Grootebroek tot af schaffing van alle maatregelen wordt in stemming gebracht en aangenomen met 32 stemmen voor, 5 tegen en 3 blanco. Een bestuursyoorstel, om bij niet- aanvaarding van deze plannen een amendement in te dienen, om voor pl.m. 12 soorten, dié steeds een groot surplus hebben de laatste jaren, deze soorten hun eigen surplus te laten dragen, werd niet ondersteund. De voorzitter zag gaarne in het vervolg bij dergelijke grote beslissin gen een referendum, want hij vind dit niet de juiste uitspraak. Hoe het ook zij: de anti-saneerders hebben in Voorhout 'n eerste over winning geboekt. ROELOFARENDSVEEN „LIEFDE VOOR HARMONIE". Mooie successen te Pijnacker. Op het gehouden solistencor.cours te Pijnacker werden door de leden van „Liefde voor Harmonie" mooie resultaten behaald. De diverse prij zen bewijzen wel dat onze muziek vereniging zich tot een hoger peil opwerkt en daardoor de liefde voor harmonie groter maakt. De prijzen werden als volgt behaald: J. L. Koek in de ere-afd. 3e pr., E. Koek Jr. in de lste afd. 2e pr., duet J. en E. Koek lste afd. 2e pr., G. Kuiper 2e afd. lste pr., Jac. Pouwe 3e afd. lste pr., Th. de Jong, 3e afd. lste pr., J. Hoogenboom 3e afd. 2e pr., C. v. d. Meer Azn. 3e afd. 3e pr., mej. Jo Koek afd. zang lste prijs. DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 60) Ik kreeg onmiddellijk die betrek king." Meneer Crocker hield op met spreken en hij zag er stralend ver genoegd uit. „Zeg, Jom, ik heb al iedere dag, dat ik hier ben, een honk balwedstrijd gezien. En het was prachtig. Larry Doyle was geweldig in vorm, twee dagen lang! Maar, jan dorie, die Klem kan er ook wat van! Kijk hier!" Meneer Crocker sprong van de tafel af en nam een handvol boeken, die hij over de vloer begon te verspreiden. „Twee stonden er op de achtergrond; het was de zesde ronde. Er stond er eentje, hoe hij heette weet ik niet, aan bat. Hij richt te midden naar het veld waar dat boek ligt, zo, en toenhier ..Beheers je een beetje, Skinner! Je kunt hier niet als een aap te keer .an met de bibliotheek van je werk- •ver." Jimmy legde de boeken weer '■rug. Hebt u plannen voor de toe komst? U bent toch zeker niet van plan, voor ecuwig aan het butleren te blijven, nietwaar? Wanneer gaat u terug naar Londen?" Alle opgewektheid verstierf uit meneer Crocker's gelaat. „Ja, ik denk ook wel, dat ik de een of andere dag, terug zal moeten. Maar nu net de Reuzen bezig zijn. zij hebben de leiding, weet je, en. „Maar bent u dan weggegaan zon der iets te zeggen?" „Ik liet een briefje achter voor je stiefmoeder, waarin ik vertelde, dat ik naar Amerika vertrok, om een beetje vacantie te nemen. Jimmy, ik durf er niet aan denken, wat ze met mij zal doen, als ik terugkom!" „Stel je gerust, paps! Zeg tegen haar dat het huis de plaats is voor Je vrcuw en het wedstrijd veld de plaats voor de man! U moet ook een beetje durven!" Meneer Crocker schudde zijn hoofd in twijfel. „Het gaat allemaal heel gemakke lijk; dat te zeggen, als je drieduizend mijl van huis verwijderd bent, maar je kent je stiefmoeder even goed als ik, Jimmy. Kijk hier maar naar haar zuster! Ik denk niet dat je lang ge noeg in huis bent geweest, om dat te ervaren, maar ze is precies haar zus ter Eugenia. Zij is de baas en de oude Pett doet, wat zij beveelt. Ik geloof, dat het met mij precies hetzelfde is, Jimmy. Er is nu eenmaal een type man, dat altijd geregeerd wordt door een of ander bepaald type vrouw. Ik ben zo'n type man en je stiefmoeder is zo'n type vrouw. Nee, nee, ik denk niet, dat ik er aan ontkom. Ik moet mijn tijd hier maar zo goed mogelijk zien te besteden." Er was wel iets waars in wat hij zei en Jimmy wist dat. Hij verander de nu van onderwerp. „Enfin, denk daar maar niet aan. Het heeft geen zin zich bezorgd te maken over de toekomst. Vertel me liever eens, waar u dat „er is gedekt, mevrouw" en zo geleerd hebt? Hoe hebt u überhaupt butler kunnen wor den?" „Dat heeft Bayliss me geleerd, in Londen. En, natuurlijk, heb ik vaak genoeg voor butler moeten spelen, toen ik nog aan het toneel was." Jimmy zei een ogenblik niets. „Hebt u ooit voor ontvoerder ge speeld, vader?" vroeg hij eindelijk. „Zeker. Ik was Chicago Ed" in een bandietenspel, getiteld „Dezen Kant Uit". Ja, daar moet jij me zelfs in ge zien hebben? Dat heb ik toen heel goed kunnen doen." Jimmy knikte. „Natuurlijk. Ik wist wel, dat ik u eens in die rol gezien moest hebben. U kwam op in die duistere scène en toen „Knipte het licht aan en „Hield u die bende in bedwang met een geweer? Dat was prachtig spel van u, papa!" „Het was heel aardig", zei meneer Crocker, bescheiden. „Er zat wat in dat stuk. Ik wou, dat ik maar weer de kans kreeg', om als ontvoerder op te treden. Daar kun je je in ge ven." „U zult zo nog eens optreden", zei Jimmy. „Ik ben met een klein ont werp voor een stuk bezig, dat al di rect met een ontvoering begint." „Een toneelstuk, Jim. Heus. Jij? Waar?" „Hierin dit huis! Het heet „De ontvoering van Ogden", en vanavond gaat de première." Meneer Crocker keek zijn zoon aan. Jimmy scheen niet erg duidelijk. „Een amateur toneel-avond?" vroeg hij op goed geluk. „In dien zin, dat de acteurs geen gage krijgen, ja. Paps, u kent die jon gen boven toch wel, Ogden? Wel, het is heel eenvoudig. Ik zou graag wil len. dat u hem voor mij schaakte." Meneer Crocker ging zitten. Hij schudde het hoofd. „Ik begrijp er niets van." „Natuurlijk niet. Ik ben nog niet begonnen met het uit te leggen. Pa, gedurende uw zwerftochten door de ze vertrekken en gangen, zult u ook wel een meisje hebben opgemerkt met prachtig rood-gouden haar, denk ik?" „Annie Chester?" „Annie Chester. Ik ga met haar trouwen-." „Jimmy!" „Maar zij weet er nog niets van. Nu let goed op, wat ik zeg, vader! Vijf jaar geleden schreef Annie Chester een boek, een verzenbundel Het staat daarginds op de lessenaar. Indertijd werkte ik aan de Kroniek Ik schreef honend over de gedichten in de Kroniek. Begint u er iets van te begrijpen?" „En nu kan zij je niet uitstaan?" „Precies. Hou dat goed vast, want dat is het, waarop die hele geschie denis is opgebouwd." Meneer Crocker onderbrak hem. „Maar ik begrijp nietje zegt zelf dat ze boos is op je. Maar hoe is het dan mogelijk, dat jullie tweeën zo stralend hier binnenkwa men. toen ik jullie vanmorgen open deed?" „Ik verwachtte die vraag. Die ver klaring daarvan is, dat zij niet weet, dat ik Jimmy Crocker ben." „Maar je kwam hier en zei toch, dat je Jimmy Crocker was?" „Precies. Daar gaat het juist om. Ik maakte met Annie kennis in Lon den en toen nog beter op de boot. Ik ontdekte, dat Jimmy Crocker de man was, die zij het minste kon zetten ter wereld. Dus nam ik een andere naam aan. Ik noemde me Bayliss." „Bayliss!" „Ik moest vlug een naam noemen, omdat de bediende van het passage kantoor wachtte om mijn biljet in te vullen. Ik had juist getelefoneerd met Bayliss en zijn naam was de enige, die me te binnen schoot. U weet hoe dat gaat, als u aan een be paalde naam probeert te denken! Maar nu de gevolgen. Bayliss kwam bij me aan de trein. Annie was daar ook en zag me. Zij zei: „Goede avond, meneer Bayliss," of zoiets en natuurlijk ant woordde Bayliss toen „Van het zelf de", of iets dergelijks. Het enige, wat er op zat, was, hem als mijn va der voor te stellen. Dat heb ik toen ook gedaan en nu denkt Annie, dat ik een jonge man ben, die Bayliss heet, die naar Amerika is gekomen om fortuin te maken. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2