Leidse volkstuinders brachten hun mooiste bloemen en fruit naar„Den Burcht" „De Mens en zijn Arbêid'1 Eerste kaderdag van de Leidse K.A.B. MAANDAG 5 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 5 Een weelde van bloemen en fruit was In deze overdekte tuin ten toon gespreid. (Foto: „De Leidse Courant"). Goede propaganda voor gezonde ontspanning Nog is de ene tentoonstelling niet ten einde of de tonder Imeldt zich reeds aan. Honderden bezoekers ver drongen zich Zaterdagmiddag nog rond de stands op de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid", terwijl in de grote zaal van „Den Burcht" een expositie geopend werd van groente en fruit, gekweekt door leden van de Leidse Volkstuinvereniging. .De data zullen wel toevallig zo gekozen zijn, maar toch zit er een symboliek in de opeenvolging van beide ten toonstellingen. Want terwijl we ne gen dagen de tijd gehad hebben om de mens tijdens zijn arbeid te be wonderen, werd in „Den Burcht" een gelegenheid geschapen om die zelfde mens te zien met zijn liefheb berijen, die hij na zijn arbeid pleegt te verrichten. We mogen zelfs dit laatste zien als een aanvulling op de expositie in de Stadsgehoorzaal, want de arbeid van de mens is niet teneinde, als om vijf uur de fabrieks- poort achter hem dichtvalt. Dan wacht hem nog iets anders; de resul taten daarvan zijn zichtbaar op deze kleine maar fijne expositie. De Dahlia-vereniging „Joh. Mater" en de Amateur Fruitteeltclub ,,Prof. Sprenger" brachten een hoeveelheid bloemen en fruit te zamen, die smaakvol gearrangeerd, nog duide lijke taal spraken dan reeds de heer P. Visser, voorzitter van het Alg. Verbond van Volkstuinver. in Neder land, tijdens zijn openingswoord deed. Spr. wees er namelijk op dat het niet aangaat aardappelen zonder meer van z'n volkstuintje te oog sten; het beste van het beste moet bereikt worden en daarvoor kan een tentoonstelling een stimulans zijn. Ook voor het publiek is een dergelijke tentoonstelling nuttig; nog al te veel wordt kleinerend ge sproken over de volkstuinen. En men begrijpt niet welke sociale ten- denz hierachter verscholen is. Het is immers van groot belang dat het volkstuinen een gezonde ontspan ning, een genoegelijke recreatie en een nuttige vrije tijdsbesteding is. Prijsvraag. Na dit openingswoord, ingeleid met woorden van welkom door de heer W. Smit, voorz. 'van de Leidse Bond van Volkstuinders, werd door de aanwezigen een rondgang maakt over de tentoonstelling. Hier bij merkten wij op de wethouders J. C. van Schaik en A. J. Jongeleen, benevens enkele leden van de Ge meenteraad. Het was werkelijk een weelde voor het oog wat de bezoekers te aanschouwen kregen. Dahlia's, in al le mogelijke variëteiten en kleuren verhieven zich uit hun vazen boven de mandjes en schalen met kostelijk fruit, als peren, appelen en druiven, alles vakkundig gerangschikt en overzichtelijk uitgestald. Aan deze tentoonstelling was een prijsvraag verbonden, waarbij voor het fruit 10 klassen en voor de bloe men maar liefst 16 klassen waren ingesteld. Het feit dat de jury meer dan twee uur werk heeft gehad be wijst wel dat de kwaliteiten elkaar niet veel ontliepen. Van de uitein delijke beoordeling noemen wi; slechts de beide ere-prijzen. Voor fruit viel de ere-prijs ten deel aan de heer J. Tegelaar Sr., Dillenburgerstraat 16, die met een schaaltje peren het hoogste aantal punten verwierf. De mooiste bloe- DE ZINGENDE JEUGD. Meisjes en jongens allen een -pret tige vacantie gehad? Prachtig.Dan gaan wij a.s. Woensdag weer met nieuwe energie beginnen met het in studeren van het spel voor de uit voering der operette „De Prins van Sind". Voor de vacantie is de zang al een heel eind gevorderd maar Er is nog heel wat te doen en daar om geen repetities meer verzuimen. Verleden jaar was de uitvoering van ..Repelsteeltje" een succes voor het koortje. Dit jaar moet het een knal uitvoering worden. Dat kan, m'aar dan moet er ook gewerkt worden. Jongens en meisjes, die nog aan onze uitvoering dit jaar willen medewer ken, worden a.s. Woensdag verwacht in gebouw Toonkunst, Rapenburg 22. H. S. men kwamen uit de tuin van de heer W. Kooien, Nipponstraat 36, die met 12 vazen cactus-, decoratieve en pompen-da'hlia's een bijzonder fraaie groep had geformeerd. Ter decoratie was een particuliere vlinderverzameling van de heer W. v. d. Broek in de zaal opgesteld. Be halve Zaterdag mocht ook gisteren deze tentoonstelling, die 's avonds om tien uur gesloten werd, goede belangstelling trekken. Onder die belangstellenden be vond zich ook burgemeester van Kinschot, die Zaterdagavond een kijkje kwam nemen en zich zeer waarderend uitliet over het geëxpo seerde. PRIJSWINNAARS. Fruit: Groep A: P. C. de Haas Sr. Ie pr., W. Dool 2e pr., A. Zaalberg 3e pr. Groep B: J. Gorree le pr., G. P. de Vrind 2e en 3e t>r. Groep C: G- P. de Vrind le pr., W. Dool 2e en 3e pr. Groep D: M. den Hartog le pr.. A. de Vogel 2e pr., G. P. de Vrind 3 e or. Groep F: J. Tegelaar Sr. ere-prijs. Groep H: A. v. Vliet le pr.. W. Dool 2e pr., P. C. de Haas Jr. 3e pr. Groep T: A. Zaalberg le pr., W. Dool 2? pr., M. Beekman 3e pr. Groen K: M. v. d. Lelie, le pr., P C. de Haas Jr. 2e en 3e or. Bloemen: Groen 1: A. J. Cambier le nr., P. C. de Haas Sr. 2e en 3e p. Groep 2: J. Tegelaar Jr. le pr.,' W. F. Smit Jr. 2e en 3e pr. Groep 3: H. Nagtegaal le pr., M. Montanus 2e pr., G. M. Vromans 3e prijs. Groep 4: J. H. Leoelaar le pr., W. Demmenie 2e pr., M. Montanus, 3e prijs. Groep 5: J. Tegelaar Jr. le pr., A. Hofman 2e pr., W. F. Smit Sr. 3e prijs. In de groepen 6, 7, 8 en 12 waren geen inzendingen. Groep 9: P. M. Pielanen 3e pr. Groep 10: J. van Rij 3e pr. Groep 11: A. Hofman 3e pr. Groep 13: W. Kooien ere-prijs, J. H. Kerkvliet le pr., P. A. Jonk 2e pr., C Veerman 3e pr. Groep 14: W. Kooien le pr., G. M. Vromans 2e pr., M. den Hartog 3e p. Groep 15: C. Baart le pr.. J. H. Kerkvliet 2e pr., M. v. d. Lelie 3e pr. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Yvonne Christina, d. van W. la Mair en A. Gijzenij; Ina Do nate, d. van H. P. van Duiken en I. M. Hermans; Cornelia, d. van W. Oudshoorn en G. van der Laan; Ju dith Gemma Theresia, d. van G. P. de Graaf en J. J. van Steenbergen. Overleden: L. Lasander, man, 53 j. 36 000 mensen zagen de tentoonstelling Hoewel minder druk dan de voorgaande dagen was het bezoek ook op de sluitingsdag van de Vakten toonstelling „De Mens en zijn Ar beid" alleszins bevredigend, zodat het totaal aantal betalende bezoekers sedert de opening steeg tot omstreeks 33.000 .Hierbij komen nog ruim 2000 leerlingen van scholen in Lei den en naaste omgeving, waardoor gerust kan worden gezegd ,dat ongeveer 36.000 personen de tentoon stelling hebben bezocht, d.i. méér dan ons bekend ,ooit enige tentoon stelling in Leiden trok. Het oordeel varieerde van zeer gunstig tot uiter mate enthousiast, zodat in deze bei de opzichten de expositie ten volle geslaagd mag heten. Organisatoren mogen tevreden zijn Het doel er van was, gelijk be kend, meer belangstelling en waar dering te kweken voor het ambacht, dat in de laatste jaren meer en meer in discrediet is geraakt. Ook in dit opzicht is er al een aan tal symptomen, dat de tentoonstel ling haar uitwerking niet heeft ge mist, want een directeur van c Leidse vakavondschool vertelde ons dat hij de laatste dagen zóvele aan giften van nieuwe leerlingen had ge kregen, dat hij genoodzaakt was een aantal af te wijzen. En hij schreef dit zonder enige aarzeling toe aan de propagandistische waarde van „De Mens en zijn Arbeid"! Of de tentoonstelling ten slotte ook financieel een succes zal zijn, dient nog te worden afgewacht. Wie de opbouw in de Stadsgehoorzaal en de aangrenzende scholen heeft ge zien, zal begrijpen dat daarmede ho ge uitgaven gemoeid gingen, terwijl behoudens enkele subsidies, de en treegelden de enige bron van in komsten vormden. In ieder geval staat wel vast, dat het geen financiële débacle zal wor den. Hadden de weersomstandighe den iets meer meegewerkt in die zin, dat de temperatuur in de afgelopen 10 dagen iets minder tropisch ware geweest, dan zou een sluitende ex ploitatie vrijwel zeker zijn geweest. Thans lokten de omstandigheden er niet toe om een verblijf aan het strand te verwisselen met een be zoek aan een vooral in de avonduren snikhete tentoonstellingszaal. Afgezien van deze tegenvallers, waar elk tentoonstellingsbestuur machteloos tegenover staat, mogen de organisatoren 'met gerechtvaar digde voldoening op deze actie te rugzien. Mogen in de naaste toe komst het ambacht en daarmede de gemeenschap daarvan de vruchten plukken. DE SLUITINGSPLECHTIGHEID Zaterdagavond tegen 11 uur ver zamelden tentoonstellingsbestuur, le den en werkcommissies en alle ex posanten en demonstranten zich op het balcon van de grote Stadsge hoorzaal, Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en wethouder Van Schaik, de initiatiefnemer voor deze tentoonstelling, gaven eveneens van hun zeer gewaardeerde belangrtol- iing blijk evenals een deputatie van de Vlaamse deelnemers onder lei ding van de heer Famelaar inspee- teur-gereraal van het Techniscn On derwijs in België. Toen de laatste bezoekers de ten toonstelling hadden verlaten, sprak de voorzitter van het Tentoonstel lingsbestuur, de heer D. L. Landman, een woord van hartelijke dank tot alle medewerkers van hoog tot laag, die door hun enthousiaste, onbaat zuchtige en onverflauwde mede werking deze expositie hebben doen slagen. In het bijzonder richtte spr. zich tot het Leidse gemeentebestuur en wethouder Van Schaik voor de van die zijde ondervonden grote mo rele en daadwerkelijke steun. Als tastbaar en blijvend bewijs van er kentelijkheid bood spr. aan het ge meentebestuur een door Cor van der Kaay vervaardigde glazen schaal aan. waarin de naam en data der tentoonstelling benevens enkele daarop betrekking hebóerde emble men zijn geëist. Ook de Vlaamse in zenders dankte spr. hartelijk voor hun spontane deelneming. De heer Landman besloot met het uitspreken van de wens, dat deze expositie niet zal worden beschouwd als een afge ronde actie. Wil het doel, dat daar aan ten grondslag ligt, worden be reikt, dan zal de actie in andere vorm moeten worden voortgezet. Spr. eindigde met een opwekking om aan toekomstige acties dezelfde enthousiaste medewerking te verle nen als „De Mens en zijn Arbeid" heeft mogen ondervinden. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot bracht namens het gemeen tebestuur dank" en hulde aan het Tentoonstellingscomité en zijn talrij ke medewerkers voor dit succesvolle initatief en voor het waardevolle w schenk, dat tot in lengte van jaren daaraan een aangename herinnering zal blijven. Tot besluit werd nog het woord gevoerd door de heer Famelaar uit Gent, die zijn dank uitsprak voor de hier opnieuw bevestigde Leids' Gentse samenwerking en deze dienstbaar maakte aan het grote doel: de Benelux. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. VROLIJK SLOT. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn van Tentoonstellingsbe stuur, commissieleden en een grote kring van medewerkers in „Het Gul den Vlies", waar nog vele hartelij ke woorden zijn gesproken. De heer Joh. Jonker bood namens de afd. Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde bloemstukken aan aan het tentoon stellingsbestuur en de heer en me vrouw Landman, terwijl de heer H. de Wilde met een geestige speech voorzitter Landman een in luxe-uit voering vervaardigd tentoonstellings programma offreerde. En verder werden er nog vele an dere woorden gesproken en gezon gen, die alleen maar de goede stem ming van dit ogenblik en de pret tige sfeer van saamhorigheid van de gehele tentoonstelling demonstreer den. Het was een vrolijk slot van een inspannende en vermoeiende perio de. waaraan velen hun krachten hebben gewijd en waarop allen trots zijn er aan te hebben mogen mede werken. Wij zijn benieuwd waarmede „De Mens en zijn Arbeid" na déze arbeid t.z.t voor de dag zal komen.... Rector Kraakman sprak over dr. Ariëns Toen pater Rorromaeus de Gree-1 ve nog een onbekende Franciscaan was in Vorden, werd hij door de be kende sociale priester Ariëns ge vraagd om een spreekbeurt te hou den voor de drankbestrijding. En dat was het begin van een onafzienbare reeds cshone predicaties, medita ties en redevoeringen, waarvan de Franciscaner pater later getuigde, dat Ariëns de vlam was geweest, die het vuur der welsprekendheid had ont stoken. Het is daarom een goede gedachte geweest van het bestuur der Leidse K. A. B- om het winterprogram te openen met een bijeenkomst, waarop de diocesane bondsadviseur, rector Th. M. Kraakman, zou spreken over „Werken in de geest van Ariëns". Want dat moest de vlam zijn, die het kader van de K. A. B. in vuur moest zetten voor het nieuwe seizoen. Dat gebeurde gisteren, toen de be sturen van vak- en onderafdelingen, K. A. J., K. A. V. en diverse commis sies de H. Mis bijwoonden, die rec tor Kraakman in de kapel van de zusters Carmelitessen opdroeg, waar na een gemeenschappelijk ontbijt volgde in het Katholiek Militair Tehuis. Daar zette de voorzitter, de heer J- A. M. van Oijen, het komen de winterprogram uiteen, waarmede met deze bijeenkomst, als eerste der vijf kaderdagen, een aanvang werd gemaakt. (Weliswaar was het giste ren nog volop zomer, maar het be stuur zal de gedachte toegedaan zijn geweest: de eerste klap is een daal der waard). Pionier der arbeidersbeweging. Rector Kraakman bracht allereerst naar voren, hoe de persoon van Ariëns in het Westen van ons land dikwijls van enig afstand wérd gezien en thans nog meer, nu zijn generatie aan het uitsterven is. Desondanks zal deze figuur in de geest blijven leven, omdat de katholieke arbeider in Ariëns zijn beginselen samengevat vindt. Spreker tekende het werk van de ze grote priester, zoals die met zijn doktorsbul in een derde klas coupé door Italië rondzwierf om de arbei der te leren kennen. Zijn boeken liet hij rusten, maar hij las weLhet boek van de arbeidersziel, waarin de felle nood van de arbeider beschreven stond. Dat was het begin'*voor die eenvoudige kapelaan, die zijn pastoor toevertrouwde: „Het uur zal komen, dat zij (de liberale ondernemers) moe ten luisteren naar hun eigen arbei ders, als die zullen gaan spreken. En dan moet het gezegd worden, dat de priesters hen steunden bij een rechtvaardige zaak". Dat was het be gin: een kern van veertig man. Rector Kraakman wilde overigens niet de loftrompet steken over Ariëns de nederigheid in eigen persoon, en hij hield zich verder aan de practi- sche kant door met enkele grepen uit Ariëns leven enige punten naar voren te brengen. Daar was dan het feit, dat deze sociale pionier de har ten van duizenden arbeiders geopend heeft, om samen alles te doen ter ere Gods. Hii wees er in dit verband oo. hoe de Kerk in het maatschappelijk leven een groeiend organisme is. in wezen onveranderlijk, maar met een steeds grote uitbloei. Priesters en le ken vormen één grote gemeenschap, doch vroeger werd er teveel een scheiding gezien in veranwoordelijk- heid. De houding van de leek was veelal passief: hij werd gedoopt, hem wordt de communie uitgereikt, hij werd gevormd, geabsolveerd, be diend enz. En teveel werd dan ook vergeten, dat hij een actieve taak te vervullen had in 't hiërarchisch ver band en dat hij geen gast, maar lid van de Kerk was. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond) Opgemaakt te 10 uur). NIET ZO WARM Meer bewolking met hier en daar regen- of onweersbui. Ma tige wind uit Zuidelijke richtin gen. Lagere temperaturen voor al in de kustgebieden. LEIDENAAR STAL ƒ2000.— UIT CHINESE AMBASSADE. Actief opteden van radiohandelaar leidde tot opsporing. Vrijdagmiddag kocht een jonge man, vergezeld van twee vrienden, in een Haagse zaak een radio, welke hij met. een biljet van duizend gul den betaalde. De radiohandelaar ver trouwde achteraf het zaakje niet en stelde de politie op de hoogte, met mededeling van het nummer der taxi, waarmede het drietal verdwe nen was en het adres in Leiden, dat de koper had opgegeven. Nader on derzoek wees uit dat de drie jonge lui nog meer grote uitgaven deden; zij aten in dure gelegenheden en kochten sigaretten. Hierop stelde de Haagse politie zich in verbinding met het Politiebureau in Leiden, waarop aan het opgegeven adres een huiszoeking werd verricht. De ge kochte radio bleek reeds gearriveerd te zijn, hoewel de koper niet thuis was. Nadat deze, het bleek de 20- jarige Leidenaar A .de R. te zijn, thuis kwam en de radio miste, belde hij onmiddellijk de politie op om in lichtingen. Toen de R. zich op verzoek aan het politiebureau vervoegde, werd hij ingerekend. Hoewel hij aanvan kelijk niets wilde loslaten over de herkomst van het geld, waarmee hij zo royaal omsprong, moest hij in de loop van Zondag toch bekennen. Het bleek toen dat hij op de Chinese Am bassade te Den Haag uit een jasje een portefeuille met 2.000 gulden ontvreemd had. Zijn vrienden waren van de diefstal niet op de hoogte, zodat zij na verhoord te zijn weer op vrije voeten gesteld werden. De da der zal voor de officier van Justitie geleid worden. 500 gulden en enkele gekochte goe deren konden nog achterhaald wor den. LEIDSE WANDELAAR VOLBRACHT MONSTER-TRIP AMSTERDAM—LEEUWARDEN. De heren Jac. Landwaard en A. de Romijn zijn Zaterdag j.l. 1'2 uur 's middags gestard voor een monster trip van 150 km. Na 120 km. moest Jac. Landwaard opgeven wegens een voeteuvel. A. de Romijn volbracht de tocht met zeer veel succes. Hij leg de het traject af in 27 uur en kwam zoSoende in het bezit van de zilve renlauwertak. Zaterdagmiddag organiseerde de personeelsvereniging der Kon. Ned. Grofsmederij evenals vorig jaar voor alle bedrijfsverenigingen in Leiden een viswedstrijd in de Vliet en niet minder dan 26 verenigingen, elk met vijf man, betwistten daar elkaar „de hoogste eer". Na ander half uur vissen viel de vangst zeker niet tegen en toen in Cronesteyn, de hoofdoontroleur de heer Hendriks, de stand van zaken had opgemaakt, bleek de einduitslag als volgt: 1. de Leidse wolspinnerij 1290 gr., wissel beker, tevens extra prijs (W. Zee- gers) voor de grootste vis. 2. K<* Ned. Grofsmederij 1190 gr.; 3. fa. Boot 1035 gr.; 4. fa. Zaalberg 980 gr. 5. fa. Krantz 905 gr.; 6. Kunsthoorn- fabriek 860 gr.; 7. H. C. W. 790 gr.; 8. Lichtfabrieken 735 gr. Geen chauvinisme. Spreker werkte die gemeenschaps gedachte verder uit en wees er met nadruk op. dat de katholieke arbei der die breed moest zien en dat ziin standsgevoel geen chauvinisme mocht zijn, want dan zou men te doen heb ben met de buldog van het groeps- egoisme. Het ledental der K- A. B. groeit nog steeds, maar rector Kraakman waarschuwde met klem ervoor, dat die groei in de breedte gepaard ging met een groei in de diepte, m. a. w., dat bij al die vooruitgang de zuivere geest niet in 't gedrag kwam. Hier mede kwam spreker vanzelf weer op Ariëns terug, die zijn kracht vond in het gebed- De waarde h iervan en de noodzaak hield rector Kraakman zijn toehoorders voor en niet zonder vol doening mocht hij constateren, dat er reeds verschillende symptomen waren, die op een grotere geestelijke verdieping wezen. Na het dankwoord van de heer Van Oiien werden nog enkele „huishou delijke" punten afgehandeld en was dat het einde van een uitstekende in zet van het komende seizoen. GEHRELS- EN BLOKFLUITKLAS SEN AAN .DE MUZIEKSCHOOL DER MIJ VOOR TOONKUNST Wat is Gehrels onderwijs? Gehrels-onderwijs is muziekonder- volgens de methode, die Willem Gehrels toepast. iWe is Willem Gehrels? Willem Gehrels richtte samen met van Duuren in 1932 de eerst volks muziekschool in Amsterdam op. De jonge kinderen, die lust in muziek hebben, krijgen daar een goede en goedkope muzikale opvoeding, muzieklessen zijn klassikale lessen en aan de kinderen wordt, al zin gend, begrip bijgebracht voor de verschillende elementen der muziek als: rythme, melodie, toonladders no- tenleer enz. Wanneer de kinderen naast deze lessen nooit instrumentaal onderwijs ontvangen, dus geen pia no, viool dwarsfluit e. d. spelen, dan hebben zij toch zoveel geleerd, dat zij op het eerste gezicht de melodie in notenschrift kunnen zingen. Zij heb ben zich een algemene muzikale ont wikkeling eigen gemaakt. De meeste kinderen echter gaan wel een instru ment bespelen en dan blijkt het grote nut van de voorbereidende Gehrel- lessen. Het musiceren is dan voor de kinderen geen probleem meer en zij maken dadelijk snelle vorderingen, wanneer zij overgaan tot het bespe len van een instrument. De manier, waarop de kinderen zich het noten schrift eigen maken, is veel beter, want nu hoort het kind innerlijk elk notenbeeld, dat het voor zich ziet. Hoe komt dat? Doordat het kind zich al die zaken zingend, klappend, lopend, eigen ge maakt heeft. De muziek is niet langs de weg van het verstand, doch die van gehoor en gevoel tot hem geko men. Op de muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst zullen de Gehrelsklassen worden gevormd. De leiding is toevertrouwd aan Mejuf frouw J. Koeyers, leerkracht aan de Gehrels-volksmuziekschool te Am sterdam. Het is verder de bedoeling om blokfluitklasjes te vormen, eveneens onder leiding van Mejuffrouw Koe yers. Waarom is het van zo groot belang onze kinderen blokfluit te leren spe len? In de eerst plaats zal de aan schaf van een blokfluit-voor de mees te mensen geen bezwaar zijn. In de tweede plaats is het voor de jonge kinderen mogelijk in vrij korte tijd een melodietje te spelen en hoe pret tig is het dan gezamenlijk „muziek te maken". De jongens en meisjes kunnen zo intens genieten van het „zelf musiceren". Deze gelegenheid wordt nu gebo den; laat deze niet voorbijgaan! De Adjunct-Directeur van de mu ziekschool, de Heer Henk Geimaert zal gaarne alle gewenste inlichtingen verschaffen op zijn spreekuren: te Leiden, Rapenburg 22 (tel. 21729) elke Woensdag van 13.00 13.30 uur, te Oegstgeest, Geversstraat 46 48, elke Maandag van 12.15 12.45 uur. Vandaag viel de eer te beurt aan de heer P. Blankenstijn, stoker op de centrale van de Stedelijke Lichtfa brieken om de reeds traditioneel ge worden. maar toch altijd weer even hartelijke huldiging te ondergaan, in verband met zijn zilveren jubileum in dienst van de S. L. F. Daartoe kwamen zijn superieuren en collega's hedenmorgen in de can- tine tezamen, om te luisteren naar de directeur, ir. Y. Ykema, die tevens sprak namens wethouder D. v. d. Kwaak, welke wegens afwezigheid verhinderd was. Spr. meende, dat het werk de jubilaris niet zwaar ge vallen zal zijn, nu hij er na vijf en twintig jaar nog steeds zo gezond en jeugdig uitziet. Nadat ir. Ykema de gebruikelijke enveloppe had overhan digd sorak de adj. dir., dr. ir. P. G. F. T. Fehmers, een kort woord en wenste de jubilaris nog vele goede jaren toe. De heer J. J. C. Snel sprak als voorzitter van de Jubileum-commis sie en tevens namens het personeel. Spr. haalde enkele herinneringen op, prees de prettige omgang van de heer Blankenstijn met zijn colle ga's en noemde zijn optimisme een kenmerkende eigenschap. Deze woor den werden gevolgd door het aanbie den van een fraaie rookstoel en bloe men voor mevr. Blankenstijn, die met enkele kinderen eveneens aanwezig was. Namens de technische chefs sprak tenslotte de heer H. F. Barg. waarna koffie en sigaren gepresenteerd wer den en de jubilaris dankte voor de belangstelling, goede wensen en aangeboden geschenken. „St. Bonifacius". De R.K. geor ganiseerde chauffeurs, die deze win ter een cursus willen volgen voor het behalen van een erkend lande lijk diploma kunnen zich melden tot uiterlijk Woensdagavond aan het adres: Gasstraat 60, Leiden. Docos. Zaterdag waren de A. en B. adspiranten te gast bij G. D. A. in Loosduinen. De A-adsp. behaalden de 2de prijs nadat tegen G.D.A., D H. L. en V.V.L.V. gelijk gespeeld was. De laatste wedstrijd moest de beslis sing brengen. Aeolus uit Rotterdam was de tegenstander. Deze rekenden reeds op een overwinning maar Do- cos dacht er anders over en won met 20. De 2e prijs was een kist met druiven en perziken. De B-adsp. de den het iets minder en moesten met de 4e plaats genoegen nemen. Ongeval. Hedenmorgen, om kwart voor negen, kreeg de 57-jarige H. F-, die aan toevallen lijdt, lopend op de Haarlemmerstraat een attaque, waardoor hij met zijn hoofd tegen de marmeren pui van een winkel viel. Hevig bloedend uit de neus en een wond boven het oog werd hij door de E. H. D. naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, vanwaar hij na verbonden te zijn weer naar huis kon terugkeren. OEGSTGEEST Distributiedienst. Met ingang van heden wordt voortaan zitting ge houden in „Hotel Het Witte Huis", Wilhelm in apark 33 te Oegstgeest; dag en tijd blijft ongewijzigd. Doodstraf geëist tegen Lages Vanmorgen om half tien heeft het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof het proces tegen de 48-jarige krimi- nalrat Willy Lages, voormalig chef van de sicherheitspolizei en sicher- heitsdienst te Amsterdam, voort gezet met het requisitoir van de pro cureur-fiscaal mr. C. van Rij. Lages werd om half tien, gekleed in hetzelfde burgercostuum, dat hij de voiige maand droeg, de verdach- tenbank binnengeleid. De publieke tribune was geheel bezet. Nadat president prof. Van Hamel, de zitting had geopend, kreeg mr. van Rij het woord. „Wij zullen goed moeten vasthouden aan de overtui ging, dat elk opzettelijk en dikwijls met voorbedachten rade doden zon der rechtelijk vonnis en niet uit ge oorloofde zelfverdediging doodslag of moord is en blijft. Moordpartijen, niet door militaire noodzaak gerecht vaardigd. brandstichtingen, plunde ringen, de gemene silbertannes, de uitroeiing van onze Joodse landgeno ten, de systematisch toegepaste mis handelingen, of dat nu een uit de band gesprongen groepering is ge weest, die ze heeft uitgevoerd, of dat een gewetenloze, door zijn min derwaardigheidscomplex geplaagde en in krankzinnigheid wegglijdende fuehrer dat bevolen heeft, maakt voor Lages' verantwoordelijkheid geen verschil". Volgens mr. C. van Rij ging daarom het beroep op een gege ven bevel niet op, „omdat iedere ben de een leider heeft". SCHEEPSBERICHTEN INDRAPOERA pass. 3 Sept. 21 uur Guardafui; KOTA AGOENG pass 4 Sept. Finistere; KOTA BAROE, 5 Sept. te Rotterdam; SIBAJAK 3 Sept. van Batavia; SLAMAT 4 Sept. 8 uur van Genua; WATERMAN pass. 4 Sept. 17 uur Gibraltar; WELTE VREDEN 4 Sept. te Penang. WILLEM RUYS, pass. 4 Sept. 18 uur Gibraltar; ZUIDERKRUIS 4 Sept. van Colombo;

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3