Eerste Landdag van de Jongeren organisatie in de K.V.P. In Amersfoort plaatsten duizend jongeren een nieuwe mijlpaal NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Untny, uetCiefd MAANDAG 5 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 (Van een onzer redacteuren). iy|EN KAN ZICH MET REDEN AFVRAGEN: Kan een landdag van de Jongerenorganisatie in de K.V.P. wel een succes worden? Het be treft hier immers een jonge organisatie, nauwelijks drie jaar oud, die nog nooit iets dergelijks organiseerde en nu een dag heeft uitgekozen van zulk verrukkelijk zomerweer, dat iedereen, waar zijn hoofd nog vol is van vacantie-herinneringen, zich wel maal riïoest bedenken alvorens te besluiten een hete landdag te verkiezen boven een heerlijke dag aan het strand of in het bos. Nochthans hebben velen goed gekozen, togen dus naar het terrein van de Sportstichting „Birkhoven", onder Amers foort, en bewezen daarmede dat een dergelijke landdag, ook onder zulke omstandigheden, inderdaad kan slagen. uit geschieden moet, elkaar helpend en steunend in het moeilijke en vaak teleurstellende werk. Overigens achtte de heer Bastiaenen dit werk nog veel te weinig creatief; er zijn zoveel dingen die om positieve ar beid vragen, zoals de zorg voor de miliairen; zowel overledenen die voor politieke doeleinden worden misbruikt als voor de levenden. Op sociaal-economisch terrein moet aandacht gevraagd worden voor het Vastenamandement 1948 van het Episcopa it. Resumerend kwam spr. tot de con clusie dat er meer leiders moeten komen om de jongeren bewust te maken van de noodzaak zich een in zicht te verschaffen in de politieke vraagstukken, gezien vanuit het ge zichtpunt van algemeen belang, en daardoor bekwame dragers te wor den van hun idealen. „Onze taak in onze tijd". Een muziekcorps, dat ook voor de aanvang reeds vrolijke noten de lucht inblies, hield de stemming er nog even in, totdat een toneelgroep je die taak overnam met een „onse rieus politiek spelletje" van Wim Snitker, dat, via vele spitsvondige en vaak geestige steken op de poli tiek en de huidige maatschappij, tot de apothéose kwam van een Ver enigd Europa, als symbool waarvan de groen-gele vlag onder luid ap plaus gehesen werd. Na de pauze was het woord aan oud-miniser prof. dr, Jos Gielen, die sprak over „Onze taak in onze tijd". Zonder romantiek enerzijds of cynis me anderzijds wil de spreker de be grippen „taak" en „tijd" letterlijk beschijven en deed dit van het laatste door diep in te gaan pp de omstandigheden waar gezin, school, staat, democratie en de gevaarlijke ideologie van het communisme ver keren. „Onze tijd is geen paradijs", aldus prof. Gielen, „en het is ge makkelijker er over te spreken dan dat men een daad stelt, die de hui dige ellende zal verminderen. Toch moet er over gesproken worden." Het gezin is niet meer de voor naamste plaats van opvoeding der kinderen, de school heeft zich niet snel genoeg vernieuwd, de staat ver toont totalitaire tendenzeri en de de mocratie laat vrij spel aan haar grootste vijand: het communisme. Daarnaast zijn er ook hoopgevende verschijnselen, zoals het streven Goede opkomst, ondanks de hitte Overigens droegen genoemde om standigheden er wel toe bij dat de opkomst misschien niet zo groot was als men zich had voorgesteld; het waren ruim 1.000 jongeren, die zich gistermiddag op de stenen trappen van het openlucht-theater neervlei- den, een aantal dat groter had kun nen zijn. Maar de jongeren-organi satie is een organisatie van kernen; het zal nooit een indrukwekkende massa worden, maar een elite-schaar van doelbewuste katholieke jonge ren. En als dezen gisteren in het doel dat zij voor ogen stellen ge sterkt werden, dan mag deze land dag een succes genoemd worden, dan is in Birkhoven een nieuwe mijlpaal geplaatst, het begin van een regel matig contact, het stratpunt van nieu we activiteiten en het sein tot een bewuster nastreven van het doel, dat gistermiddag nog weer eens dui delijk is uitgestippeld. Plechtige Hoogmis. Reeds 's morgens om half twaalf stroomde een enthousiaste schare van katholieke jongeren naar Amers foort. Limburg kwam maar liefst met zeven grote bussen; Groningen, 's-Gravenhage, Zeeland en Overrijs- sel bleven al evenmin achter. Een Augustijner pater uit Amers foort droeg in het openlucht-theater een plechtige H. Mi4 op, waarbij een koor, wisselend met de aanwezigen, de gezangen verzorgde. Onder de schaduwrijke bomen vonden de deelnemers na afloop hiervan verpozing om hun lunch te nuttigen, terwijl de anderen arri veerden en de gasten verwelkomd werden. Onder hen waren vertegen woordigers van het bestuur van de K.V.P., het partij-secretariaat, het Centrum voor Staatkundige Vor ming, de beide kamers, de stands organisaties en de Katholieke Jeugd raad." Ook van de zuster-organisaties uit België en Duitsland waren afge vaardigden aanwezig. „Ons werk en onze plannen". Even twee uur verwelkomde de Jongeren-voorzitter, de heer Ad. Knaapen uit Tilburg, de gasten en crganisatieleden, waarna de land- dagvlag gehesen werd en de heer Kees Bastiaenen, Jongeren-penning meester het podium beklom, om te spreken over „Ons werk en onze plannen voor 19491950." Spr. weidde eerst uit over de bar re noodzaak voor de katholieke jon geren om zich met politiek bezig te houden, waar zij telkens bemerken dat er voor hen geen plaats is. Toch zijn ook zij bestemd om in de ge meenschap opgenomen te worden, om te beantwoorden aan hun doel: te leven om -te komen tot de genie ting van God (Thom. v. Aq.) Zij mo gen dus als eis stellen een orde, die het de jonge mens mogelijk maakt te leren verstaan in het Jehova van vandaag wat hij eigenlijk is en wat dat in de practijk betekent. In dit verband zal in de komende maanden het Federalisme onder aller aandacht worden gebracht. Ook de huisvesting en het werk-probleem zullen wor den behandeld. Verschillende malen wees de heer Bastiaenen er op hoe de politici fa len en hoe ouderen de jeugd ver keerd hebben voorgelicht over (ie ordening der maatschappij. Wel kwam de Kerk steeds voor de belan gen der jeugd op. Sprekend over eigen fouten ha merde spreker er op dat het werk in de jongeren-organisatie van binnen- naar gr-otere eenheid, belichaamd in een Benelux, de West Eur. Unie en misschien in de toekomst een Ver enigd Europa. In onze jeugd is een opleving van idealisme te bespeuren. Tegenover dit tijdsbeeld moet de jeugd zijn taak bepalen, strijdend met geestelijke wapenen, rekening houdend met onze beginselen, den kend in ons geloof en levend in on ze tijd. Aan de vormgeving van nieuwe verhoudingen zal de politiek mee moeten werken, zoals dit is neergelegd in de encyclieken. Noch thans is politiek nooit vlekkeloos; het eist steeds een compromis. We zullen dus politiek moeten bedrijven als democraten. Hoe onmisbaar de politiek ook is, het blijft slechts een deel dat we niet los kunnen maken van de rest. De mens in z'n geheel moet deze taak aanvangen. Want wij zijn Christenen en dat moet doorklinken in heel ons leven, ook in de politiek. Jongeren hebben dus wel degelijk een taak in de politiek, in een tijd die niet veel slechter is dan vroeger. Alleen dringt het kwaad zich ster ker op, waar tegenover staat dat wij meer technische hulpmiddelen tot onze beschikking hebben om de strijd te strijden. Klaterend klonk het applaus over de stenen tribune. Voorzitter Knaa pen dankte, het Wilhelmus weer klonk en om kwart voor zes stoven volgeladen autobussen weer in alle richtingen uiteen. WIE AAN BOORD ZIJN VAN DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. Met het troepentransportschip „Jo- han van Oldenbarnevelt" dat om streeks 7 September te Amsterdam wordt verwacht, repatriëren de 4e, 5e, 6e en 7e afdeling veldartillerie en de 30e hulpverbandplaats. GRATTIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan B. H., tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in le venslange gevangenisstraf. SPROOKJESLAND IN ZUNDERT. Ruim honderdduizend enthousias ten trotseerden vandaag twee uren lang het warme zonnetje in de ei volle dorpskom van Zundert (10.000 inwoners) om het fleurige sprookje van het jaarlijkse bloemencorso zien. Uit alle provincies van Neder land en uit België waren de mensen gekomen om uitbundige ovaties te brengen langs de feestelijke wfeg der 46 praalwagens. Met een bloem festijn. schoner dan ooit te voren, heeft het boerenvolk van Zundert zijn nationale traditie bevestigd. MONTEUR BIJ HET REPAREREN VAN EEN AUTO OVERREDEN. Zaterdag is te Schalkwijk een on geluk geschied. Aan een voorbij rijdende autobus moest een kleine reparatie geschieden, waarvoor stopt werd voor een monteursbe- drijf. De 20-jarige G. van Hengsterm' ging onder de wagen liggen om het euvel te verhelpen. Door een mis verstand tussen hem en de chauf feur, kwam de bus in beweging, waardoor van H. ernstig gewond werd. Tijdens zijn vervoer is hij overleden. Overzicht van de aanwezigen op het met vlaggen omzoomde terrein. Stratocruiser op Schiphol Aangelokt door het stralende weer hebben duizenden gisteren een be zoek aan Schiphol gebracht. Onze nationale luchthaven bood n.l. een bijzondere attractie, daar een Boeing Stratocruiser van de American Overseas Airways te bezichtigen was. Omstreeks 3 uur steeg de vlieg- neus op om een groet aan enkele Nederlandse steden te brengen. Voor deze vlucht had men een groot aan tal autoriteiten uitgenodigd, o.a. de minister van verkeer en waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, de burgemees ters van Amsterdam en Utrecht, de wethouder van Socialé Zaken van 's-Gravenhage, de heer Th. M. Dres- mé, de chef van het kabinet van de burgemeester van Rotterdam, de heer Brons, de Amerikaanse consul- generaal, de hoofdcommissaris van Amsterdam kolonel H. A. J. G. Kaas jager, de heer H. .Oh. E. van Ede van der Plas, een der directeuren van de KL.M., en leden van de Amerikaan se -ambassade. Het toestel zette eerst koers naar Amsterdam, waar het door, enkele malen rond te cirkelen ,de eerste groet bracht. Langs de Noordzeekust ging het naar de Residentie, waar eveneens een groet werd gebracht. Rotterdam en Utrecht waren de twee overige steden waar de luchtreus enige malen cirkelde. De genodigden hadden intussen gelegenheid genoeg het toestel van onder tot boven bezichtigen. Inderdaad van ónder tot boven. Een van de nieuwtjes van de Boeing Stratocruiser is namielijk, dat zij twee dekken heeft. Het bo venste dek wordt ingenomen door zitplaatsen, uitklapbare bedden, een keuken, drie toiletten- en de cockpit. Het onderste dek bevat vrachtruim te en een comfortabele „cocktail lounge". De Stratocruiser vertrok gisteravond weer naar New York. Begin 1950 wordt de nvachine in gezet op de route New YorkAm sterdamFrankfort v.v. DAME, DIE OP AUTO WACHTTE, OVERREDEN. De 72-jarige mievr. Olink uit Buur- se wachtte gisteravond met haar man aan de kant van de straatweg HengeloEnschede op een auto, welke hen naar Enschede zou bren gen. Toen er een auto naderde stap te de bejaarde dame de rijweg op in de veronderstelling, dat het de wagen was, waarop gewacht werd. Dit was echter niet het geval, zodat zij door de automobilist uit Delft in volle vaart werd gegrepen en mee gesleurd. Korte tijd later is zij over leden. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG Qistermorgen is op de onbewaak te Overweg onder Harenkarspel aan de -spoorlijn AlkmaarDen Helder een voor personenvervoer ingerichte vrachtauto van vier ton in botsing gekomen met een trein. De auto kwam in een brede bermsloot terecht. Hoewel de cabine totaal was inge deukt, liepen de twee inzittenden slechts enkele diepe vleeswonden op. De locomotief is naar Sohagen ge sleept; het treinverkeer ondervond een vertraging van enkele uren. STIJGER TE NIJMEGEN INGESTORT Zaterdag is aan de Berg- en Dalse- weg te Nijmegen het steigerwerk in gestort van een huis, dat moest wor den hersteld. Twee arbeiders, vielen van aóht meter hoog en kregen ern stige inwendige kneuzingen. De oor- BOSKOOP AFSCHEIDSRECEPTIE VAN HET HOOFD VAN DE PLANTEN- ZIEKTENKUNDIGE DIENST De anders zo stemmige Raadzaal bood Zaterdagmiddag een geheel an der beeld. Zij was n.l. ter gelegen heid van de afscheidsreceptie van „mijnheer" Zwartendijk door des kundige hand gemetamorphoseerd in een gezellig intiem zaaltje, waar na tuurlijk de Boskoopse rozen de ge zelligheid verhoogden. Vele promi nenten uit Boskoop en omgeving wa ren aanwezig om van de scheidende hoofdambtenaar van de Plantenziek- tenkundige Dienst afscheid te ne men. Zo zagen wij onder de talrijke aanwezigen, het voltallige college van B. en W. van Boskoop, de direc teur van de Gemeente Plantsoenen te Den Haag, de heer G. S. Doren bos, de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Gouda, de heer Goe- dewagen, de voorzitter van de Stich ting Hart van Holland te Gouda, de heer G. Hagedoorn, de voorzitter van de Goudse afdeling van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer Barmentlo, de secr. van de Expertgroep van de Bond van Plan- tenhandelaren de heer W. F. Wery, dr. Kluiver, onderdirecteur der Land bouwhogeschool te Wageningen, voorts deputaties van vrijwel alle verenigingen op het gebied van Tuinbouw en Landbouw, uit Boskoop en omgeving. Namens de Commissie uit deze ver. gevormd ópende de heer J. Dijkhuis deze receptie met een har telijk welkom aan de scheidende ambtenaar, zijn echtgenote, familie en andere aanwezigen. Spr. schetste de goede hoedanigheden van deze ge ziene ambtenaar. Uit dankbaarheid voor het vele werk door hem ver richt ten gunste van de tuin- landbouw was deze receptie aange boden en werd de scheidende func tionaris een microscoop aangeboden namens alle Boskoopse ver. van be langhebbenden bij deze bedrijven. Aan mevr. Zwartendijk werd een fraai boek overhandigd. Vervolgens werd het woord ge voerd door burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, de heer Wery, Goede- wagen, Jacobi, Kroes, namens Bedrijfsvoorlichting; van Noordt, na mens de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, afd. Boskoop; Hagedoorn, Werkman namens de Ver. De Proeftuin, Dekens, de Graaf, Barmentlo, C. Verboom, de Jong na mens de Boskoopse Veiling; Brans namens Arboricultura; D. van Gel deren namens de Boom- en Planten- beurs; J. G. Romeijn namens de Ver. van kasbazen. Allen waren vol lof en spraken met waardering .over de medewerking welke de heer Zwar tendijk altijd verleende ook buiten bet zuiver ambtelijke. Meerdere sprekers lieten hun woorden verge zeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. De laatste spreker was de heer dr. Kluiver onderdirecteur van de Land bouw Hogeschool te Wageningen die Qe heer Zwartendijk een hartelijk welkom in Wageningen toeliep. In zijn dankwoord aan alle spre kers merkte de heer Zwartendijk op dat hij na 35 jaren in Boskoop te zijn werkzaam geweest met Bos koop is samengegroeid, doch dat hij nu op het hoofdbureau is, en daar nog meer kan doen voor de belan gen van land- en tuinbouw in ge heel Nederland. Spr. besloot met de wens dat de band tussen de Fam. Zwartendijk en Boskoop nimmer wordt verbroken. Na afloop van dit officiële gedeel te bleef men nog geruime tijd bij een. HAZERSWOUDE ALWEER EEN KIND VERDRONKEN Zaterdagmiddag, omstreeks 4 uur, is het 4)^-jarig dochtertje van C. Buitenhuis, Oosteinde, in -een onbe waakt ogenblik te water geraakt en verdronken. Dit is het tweede ver drinkingsongeval in Hazerswoude, binnen één week. Gevaarlijk verkeer. Het is op de hoek van de Provinciale weg en Dorpsstraat alhier een gevaarlijke toestand. Als men per auto of rijwiel de Dorpsstraat uitkomt om de pro vinciale weg links op te rijden, of recht door het Westeinde moet, is zaak van het ongeluk blijkt een z.g. korteling te zijn, welke in de muur wordt bevestigd en dan dwars aan een certicaal staande balk wordt ge bonden, waarop de steigerplanken rusten. Deze korteling, waarvan het hout was vermolmd, is doorgebro ken. Men zal onderzoeken, in hoe verre de aannemer schuld heeft aan dit ongeluk. het uitzicht door het dicht begroeide struikgewas, dat zich bevindt op ge noemde hoek, zodanig belemmerd dat men reeds midden op de provin ciale weg moet zijn vooraleer men het verkeer komende uit de richting Boskoop kan zien naderen Dit is een toestand die gevaar oplevert en zo niet langer mag blijven. ZOETERWOUDE WERKEN EN OFFEREN VOOR DE MISSIE. Stralende liefde voor de missie, krachtige missie ijver, werken voor de uitbreiding van het Godsrijk, op dat de zon van de goddelijke genade schijne mogen voor alle volken en rassen, voert Zoeterwoude ieder jaar tot een hoogtijdag, de missiedag, waarop „Sancta Rosa" een tentoon stelling geeft om te laten zien, wat er in den. loop van het jaar tot stand gekomen is om de missionaris te hel pen in hun zware taak. Daarvoor, de twee-en-twintfgste. was de belangstelling dit jaar weer zeer groot. Voor de officiële opening kwamen in de voormiddag bijeen deken Bont, father Leo van der Salm, die binnen een paar maanden naar de missie van Oeganda zal gaan, burgemeester Smeets, wethouder van Leeuwen, ouders en' familieleden van missionarissen, bestuur en leden van „St. Rosa" en zeer vele missie vrienden. Deken Bont sprak het openingswoord. Aanmoedigend voort te gaan met werken en geven ci teerde Zijneerw. de woorden van kard. Faulhaber: de volheid van de goddelijke genade, het ware gelocf, behoort niet aan een bepaala volk of ras maar, zo goed als de zon schijnt voor alle mensen, hebben ook alle volken der aarde recht op het licht des geloofs. Het is daarom dat wij zo blij zijn, dat „Sancta Ro sa" hier zo heerlijk werkt. In het bij zonder dank aan de familie van Vliet voor hun goede leiding, aan het bestuur en leden voor het werken en aan alle parochianen «mor hun geldelijken en morel en steun. Nadat het lint was doorgeknipt werd in de grote zaal de koffie ge serveerd, daarna gingen de geno digden de tentoonstelling bezichti gen om te zwichten voor de zachte aanvallen van de dames met de „spullen" op hunne beurzen. Met grote bewondering gingen wij langs de lange tafels met de nuttige en fraaie handwerken en het kunst naaldwerk. Met des te groter waar dering zagen wij, dat, naast het vele werk voor de missie, de overige huisgenoten des geloofs niet verge ten waren, want daar stonden o.m, ook fraaie kazuifels en andere gewa den en altaarbenodigdheden voor de St. Jansparochie en de Kruisheren- parochie. Prachtige gewaden waren gemaakt voor de missie op Sumatra, waar de Zusters van St. Lucia te Bennebroek werkzaam zijn. Zeer bij zonder willen wij vermelden het fraaie borduurwerk op het kasuifel voor Pater Simon Schuur en het rose kasuifel voor de St. Janskerk; voor al de voorstelling van de dorstige herten aan de waterstromen, is zo mooi door de fijne kleuren van dui zenden naaldstikken. Hierbij moeten wij de tweede grote verdienste van „St. Rosa" prijzen n.l. de culturele verheffing, de vzrfijning van de geest, waaraan onze tijd zo'n grote behoefte heeft Pater Berk kreeg in zijn zware taak in de Franse kolonie van Pool se mijnwerkers een grote gave van kledingstukken, een echte warme missievriendschap, om een koude winter met een gerust hart af te wachten. Ook father Jan Rekelhof was niet vergeten en kreeg een ge heel stel misgewaden. Daar lagen vele rollen gehaakte windselen bestemd voor de verple ging van de melaatsen in de missie van Borneo.-Dit alles en nog veel meer gemaakt en gegeven van één jaar. Het stond daarmaar de dames van „St. Rosa" zagen er niet meer naar om en wierpen zich met nieuwe moed op hun volgende taak, die steeds groter wordt, en bestormden de missievrienden uit hun verlok kende vermakelijkheden te vele om op te noemen om het onont beerlijke middel tot het doel, geld, te verkrijgen. Vele zeer velen komen en offeren, maar nog velen waren nog niet in de gelegenheid het werk te steunen doch kunnen hun missie plicht nog vervullen door een gift te geven aan de bestuursleden. Volledigheidshalve moeten wij nog meedelen dat de vorige Zondag de tentoonstelling in het Gesticht van de Eerw. Zusters begonnen is om de Zusters en omwonenden in de Zuidbuurt in de gelegenheid te stel len alles te bewonderen. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 58) „Ik moet verder van je af gaan sïaan", zei hij rustiger. „Men kan nooit weten wat er gebeurt als ik 't niet doe. Ik wil je niet vermoorden." Hij ging langzaam achteruit tot bij de schrijftafel. Hij greep zich daar- stevig aan vast. Hij wilde voor alles niet overhaast te werk gaan, en het zien van Gentleman Jack noodde anders heel sterk tot vlug ingrijpen. Hij leunde tegen de schrijftafel, ter wijl hij er zich met beide handen stevig aan vast hield. Lord Wisbeach hield zich even stevig vast aan de kruk van de deur. „Juffrouw Chester", zei Jimmy, zich geweld aandoende om zo be daard mogelijk te spreken, „heeft me zo juist verteld, dat zij beloofd heeft, met je te zullen trouwen." „Juist", zei Lord Wisbeach. „Mor gen komt de aankondiging in de krant." Hij had nog een opmerking op de lippen, maar die sprak hij liever niet uit. Hij kon zich eigenlijk niet goed indenken ,hoe Jimmy's gevoelens op het ogenblik waren. Hij kon met geen mogelijkheid begrijpen, wat Jimmy er voor bezwaar tegen zou hebben, dat hij zich verloofde met Annie. Niettemin was het duidelijk, dat die kwestie hem om de een of andere re den zich aan het hart ging. Wisbeach constateerde overigens, dat Jimmy een heel stuk te groot en te fors van bouw was, om hem voor de gek te kunnen houden. „Waarom niet?" „Het komt morgen niet in de krant," zei Jimmy. „Omdat je morgen zo ver hier vandaan zult zijn, als je kunt. Tenminste als je gezond ver stand hebt." „Wat bedoel je daarmee?" „Dit als je morgen bij het ont bijt, dit huis niet verlaten hebt; dan zal ik je ontmaskeren." Lord Wisbeach vond zijn positie niet bepaald prettig, maar nu moest hij toch werkelijk lachen. „Jij!" „Juist." „Wie ben jij dan wel. mannetje, dat je zo maar denkt iemand te kun nen ontmaskeren?" „Ik ben toevallig de neef van me vrouw Pett: Jimmy Cocker." Weer lachte Lord Wisbeach, „O, wou je het zo proberen?" „Ja." „Je gaat dus naar mevrouw Pett en zegt, dat je Jimmy Crocker bent en dat ik een schurk ben en dat je alleen maar gedaan had, alsof je me herkende maar me in werkelijkheid nog nooit hebt gezien?" „Precies." „O, dan doe maar geen moeite!" Hij lachte hartelijk. „Ik zal niet be weren, dat het niet handig zou zijn, maar het is al een beetje oud. Het spijt me werkelijk voor je, maar ik heb daar al eerder aan gedacht, dan jij. Ik ben na de lunch direct naar mevrouw Pett gegaan en heb haar iets in die zin verteld. Denk je nu werkelijk, dat ze jou dan ook nog zal gaan geloven? Ik garandeer je, dat ik de hoogste troeven heb. Je zult er niet in slagen mij bij haar nog ver dacht te maken." „Toch geloof ik van wel om de eenvoudige reden, dat ik werkelijk Jimmy Crocker ben." „O, maar natuurlijk ben je dat!" „Precies, dat ben ik zeker." Lord Wisbeach lachte genadig. „Och, ik begrijp wel dat het de moeite waard is, het eens te probe ren, maar ik geloof heus niet, dat het veel zal ujthalen. Ik weet wel, dat je me graag hier vandaan wil zien, maar dan zul je het heus anders moeten aanleggen." „Bedrieg je zelf nu maar niet met te menen, dat ik hier sta te pochen. Kijk hier!" Hij trok plotseling zijn jas uit en wierp hem Lord Wisbeach toe. „Kijk maar eens naar het stukje stof, dat de kleermaker in de bin nenzak heeft gezet en lees ook het adres: J. Crocker, Drexdale, House, Grósvenor Square, Londen!" Lord Wisbeach nam het kleding stuk op en keek naar het adres. Hij keek nu een beetje minder uitgelaten, maar hij vocht nog steeds tegen de overtuiging. „Dat is nog geen bewijs!" „Misschien niet. Maar als je de reputatie van de kleermaker, die dat maakte in ogenschouw neemt, zul je moeten toegeven, dat zo iemand zich toch niet gauw met een oplichter zal associëren, wel? En als je er boven dien op staat een overtuigend be wijs te hebben,, dan kan ik wel gauw even een stuk of zes mensen van de Kroniek bijeenkrijgen, die mij her kennen. Of ben je misschien al over tuigd?" Lord Wisbeach gaf het op. „Ik begrijp niet, wat je dan eigen lijk aanvangt, maar ik begrijp nog minder, waarom je me dat niet eer der gezegd hebt, na de lunch?" „Dat doet er niet toe. Daar had ik mijn redenen wel voor. Dat komt er in het geheel niet op aan, maar wat er wel op aan komt, is, dat jij mor genochtend uit dit huis verdwijnt. Begrijp je dat goed?" „Ja, ik snap je." „Nu, dat is dan alles. Laat ik je niet langer ophouden!" „Zeg luister 's!" Gentleman Jack's stem werd klagend. „Ik vind, dat je iemand toch wel een kans moest ge ve. Geef me nog gelegenheid om een collega in Montreal mij een telegram te laten sturen, waarin hij me ver zoekt direct naar hem toe te komen. Anders zul je natuurlijk direct de po litie achter me zetten. De oude da me weet, dat ik zakenrelaties heb in Canada. Je hoeft 't niet erger te ma ken dan het is. Jimmy dacht even na. „Nu goed dan, daar heb ik ten slot te geen bezwaar tegen." „Dank je wel." „Maar toch hou je je koest." „Ik begrijp je niet." Jimmy wees naar de brandkast. „Kom, kom, vriend mijner jeugd. Wij hebben geen geheimen voor el kaar, wel? Ik weet. dat je, wat daar in zit, tracht in handen te krijgen en je weet, dat ik dat weet. Je blijft nu vannacht nog hier, maar ik raad je aan, stiekum in je kamer te blijven en eens lekker uit te slapen voor je reis. Begrijp je me?" „Ja zeker." „Dat is het dan. Je kunt gaan." De deur sloeg dicht. Lord Wis beach was zichzelf gedurende het onderhoud meester geworden, maar toch zat hem iets dwars. Jimmy ging door het vertrek en nan. zijn jas van de stoel, waarop de ander ze had neergelegd, Terwijl hij dit deed klonk er een stem: „Zeg eris!" Jimmy keek rond. De kamer was klaarblijkelijk leeg. Het werd nog griezeliger toen de stem weer be gon: „Jij denkt zeker een hele Piet te zijn, wat?" Het kwam van boven. Jimmy had niet meer aan de galerij gedacht. Hij keek omhoog en ontdekte het volle gelaat van Ogden, dat als een wa terspuwer over de leuning hing. „Wat voer jij daar uit?" Luisteren!" „Er is hier boven nog een deur; daarginds, daar kun je van de trap af doorheen komen. Ik kom hier wel vaker, om rustig een cigaretje te ro ken. Je vond het zeker verbazend (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2