3)e CeidóeSoii/fccmt TIEN JAAR GELEDEN TIEN JAREN Spannend afwachten in Oberhausen Onveilig Parijs De strijd der Kerk achter het IJzeren Gordijn Dr. Milius opent de 53e Jaarbeurs De bedreigde Nederlandse Rijnvaart 40ste JAARGANG No. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TEL WILMER, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mad., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 AND A AG, tien jaar geleden, brak de grbte wereldoorlog los. Toen verklaarden Engeland en Frankrijk aan Duitsland de oorlog, omdat dit laat ste land het met Engeland en Frank rijk door een verdrag verbonden Po len had aangevallen en weigerde zijn agressie te staken. Wij herinneren ons nog levendig, hoe wij op die gedenkwaardige derde Sep tember in de namiddag aan de radio hingen om te horen of het ultimatum aan Hitier te elfder ure soms nog aanvaard zou worden en of Frank rijk en Engeland inderdaad de conse quenties uit een eventuele weigering zouden trekken. Natuurlijk ging Hitier niet op dat ultimatum in. Hij had zijn kansen al lang berekend en was besloten om door te zetten. Achteraf bekeken, was dat alles duidelijk genoeg. Vooral toen Stalin het op 24 Augustus aan zijn „collega" mogelijk had gemaakt, om te beginnen zonder gevaar te lo pen aan twee fronten tegelijk te moe ten vechten, door een pact van non agressie te tekenen met Hitler- Duitsland. Het tekenen van dat pact, waardoor Hitier zich een dekking in de rug verzekerde, was een dolksteek in de rug van de geallieerden. Het ontketende practisch het nazi-geweld, dat zich weinige weken later op Po len stortte, zonder zich te bekreu nen om de waarschuwingen van En geland en Frankrijk. Ondanks het feit, dat deze beide landen op geen enkele manier de Polen te hulp kon den komen en ondanks het feit, dat zij op geen stukken na waren voor bereid op de grote taak, welke hun wachtte, besloten zij niet langer te aarzelen, maar thans definitief over te gaan tot gewapende weerstand te gen de groeiende aanvalswaarnzin van Hitier en de zijnen. Want het was toen reeds duidelijk genoeg, dat het niet ging om Danzig of om Po len alleen. Winston Churchill zei het onomwonden: „Wij vechten niet voor Danzig of voor Polen. Wij vechten om de we reld te bevrijden van de pest van «de nazi-tyrannie en voor de verdedi ging van alles, wat in de ogen van de mens heilig is." En zo begon de grote strijd, tien jaar geleden; de grote strijd, waarin wij in Mei van het volgend jaar even eens betrokken zouden worden. Het werd een geweldige kamp, geweldig niet alleen doordat de hele wereld bijna werd meegesleurd in de wor steling, maar geweldig vooral om wille van de grootse doeleinden, wel ke de inzet waren van de strijd. „Ver dediging van alles wat in de ogen van de mens heilig is." 'J'IEN JAREN zijn sindsdien voor bij gegaan en wij kunnen thans de resultaten van de strijd overzien. De landen en volken, die vochten ter verdediging van alles wat in de ogen van de mens heiig is, hebben de overwinning behaald. Maar heb ben de idealen zelf ook de overwin ning behaald? Datzelfde Rusland, dat tien jaren geleden een niet-aanvalsverdrag met Hitier sloot op een uiterst critiek ogenblik, dat na de Poolse veldtocht de buit broederlijk met de nazi's deelde, datzelfde Rusland verhindert thans weer de wereld om de vruch ten van de overwinning te plukken. Met een onvergelijkelijk cynisme hult het zich vandaag aan de dag met het witte kleed van de vrede, eist het voor «üch alleen de glorie van de overwinning op het fascisme op en kondigt de le September af als de dag van de vrede. En dat terwijl het eerst «Jle conferenties ter ver zekering van de vrede heeft gesabo teerd; het werk van de Veiligheids raad heeft gefrustreerd door het on matig gebruik van het veto-recht, het Westen te hoop heeft gejaagd door zijn oorlogsdreigementen en nu op hetzelfde ogenblik bezig is Joego-Sla- vië murw te maken in een zenuwen oorlog, die ieder ogenblik kan om slaan in een echte^ oorlog. „Alles wat in de ogen van de mens heilig is". Mgr. Stepinac, kardinaal Mindszenty, mgr. Beran zijn getui gen, dat in de ogen van vele macht hebbers niets meer heilig is. Geen vrijheid van godsdienst, geen vrijhei'd van geweten, geen vrijheid van poli tieke organisatie, zelfs geen vrijwa ring van honger en vrees. De dreiging uit het Oosten heeft de Westerse Unie in het leven ge roepen en heeft geleid tot het Noord- Atlantisch defensie-pact, een aaneen sluiting, welke wel een zeker gevoel van veiligheid geeft, maar tevens de bittere bijsmaak heeft, dat zoiets na een dergelijke wereldoorlog nog no dig is. Gelukkig zijn er ook andere vor men van samenwerking en weder zijdse hulp geboren, welke hun ont staan niet danken aan vi*ees, maar aan een werkelijk gevoel van saam horigheid, zoals de organisatie der Ver. Naties, de Marshall-hulp en de Raad van Europa. Zó ziet de wereld er uit, tien ja ren na de fatale datum van 3 Sep tember 1939. Hoe zal zij er over wederom tien jaren uit zien? RTC PORTRETTEN De kunst schilder R. Basoeki Abdullah heeft ter gelegenheid van de Ronde Ta fel Conferentie portretten vervaar digd van vooraanstaande figuren, die aan de R.T.C. deelnemen. De schilder bij de portretten van: van links naar rechts dr H. J. van Royeu Mohammed Hatta, Mohammed Rum en Sultan Hamid II van Pontianak. Ontmanteling of algehele sluiting pjET VERZET tegen de ontmanteling van een gedeelte der chemische fabriek te Oberhausen in het Ru hrgebied heeft geleid tot zulk 'n toe stand, dat de Engelsen genoodzaakt zijn te tonen, dat er nog steeds een bëzettingsleger in het Ruhrgebied be staat en dat de bevelen der bezet- tingsmogendheden moeten worden na gekomen. Maandagochtend zal wor den uitgemaakt, wie de sterkste is: de directie van de fabriek en de ar beiders of generaal Bishop, de gouverneur van het Ruhrgebeid. Het programma van Maandag luidt geven „opent de hekken!" volgens het Alg. Dagblad als volgt: Phase drie (in het ene geval): Eerste phase, om 7.55 uur: De zestig Duitse arbeiders zullen De" nieuwe ontmantelingsploeg een begin maken met het ontmante- die zestig doodsbenauwde Duitsers len. Zij zullen onder leiding staan zal vervangen die na de relletjes van kolonel Blakeley, de officier die van Woensdag naar huis zijn ge- Woensdag werd aangevallen, toen de vlucht zal dan voor de hoofdin- eerste poging tot ontmanteling werd gang van de chemische fabriek arri- J veren. Phase twee, om 8 uur: De Britse commandant van Ober hausen, kolonel Moir, zal het bevel „RENé DE WANDELSTOK" GEKNIPT De Parijse politie, die een speelbal van het gangsterdom leek te wor den, is gisternacht tot een geslaagde tegenaanval overgegaan, aldus meldt de „Volkskrant". Na een opwinden' de auto jacht dwars door Parijs ar resteerde ze in de Rue d'Amster- dam op Montmartre twee bandieten, wier taxi het in snelheid tegen de achtervolgende politiewagens moest afleggen. De vangst was goed. Zij leidde, door afgeperste bekentenis sen, een paar uur later tot de arres tatie van vijf andere gangsters, on der wie René Girier, staatsvijand nr 3, die onder anderen de juwelen roof bij de fa. Van Cleef en Arkels te Deauville t>p zijn geweten heeft. Die roofoverval had ongeveer twee millioen gulden aan juwelen op geleverd. Het was na de roof van de juwelen van de Aga Khan, de grootste slag, die de Franse beroeps bandieten sloegen. Het blijkt nu, dat een tiental in specteurs der Parijse politie deze bende al geruime tijd op het spoor was. In de nacht van Donderdag op Vrijdag ontdekten zij René Gi rier in de clandestiniteit beter be kend als René la Canne (René de Wandelstok), gemoedelijk koutend op een caféterras van Montmartre. Voor ze konden ingrijpen, was de man echter al in een zware Ford ver dwenen. Was de Ford van René la Canne te snel voor de politiewagens, de taxi, die zijn metgezellen inder haast voor hun ontsnapping wilden gebruiken werd ingehaald en tegen een trottoir gedrukt. In het andere geval: (dat is wan neer de Duitsers weerstand bieden): Achthonderd man van het eerste bataljon van het Manchester-regi ment gaan tot actie over. Zij zullen het signaal daartoe ontvangen door middel van walkie-talkies. De carriers met stenguns en soldaten, die gesta- tionneerd zijn tussen Wuppertal en Oberhausen, zullen dan de fabriek omsingelen, met de wapens gereed tot vuren. Vervolgens zullen de troe pen de fabriek bezetten. Indien er te genstand wordt geboden, zullen zij handelend optreden. De stellingen die gisteren tijdens de verkennings tocht door de fabriek al zijn uitge zocht, zullen dan worden ingeno men. Phase vier: Herr Direkter Meier, zijn mede-directeuren, de arbeiders raad en alle 2500 arbeiders zullen krachtdadig de gebouwen uitgezet worden en de fabriek zal voor goed worden gesloten. Verscherpte godsdienstvervolging JN VERSCHEIDENE landen „achter het ijzeren gordijn" is de commu nistische druk op godsdienstige instellingen de laatste weken aan zienlijk versterkt. Een Poolse militaire rechtbank in Olstztyn heeft een priester en twee burgers ter dood veroordeeld. Zij zouden deel hebben uitgemaakt van een ondergrondse organisatie, die „links-gezinde boeren vermoordde, overviel en beroofde". In Tsjeohoslowakije is de pers een nieuwe campagne tegen de katho lieke geestelijkheid begonnen. Het toezicht van de staatspolitie op priesters en religieuzen is aanzien lijk verscherpt; zij worden in al hun gangen nagegaan. In Praag wordt deze campagne beschouwd als een inleiding op een grootscheepse aan val op de katholieke kerk in Tsje- cho-Slowakije, die begin October wordt verwacht, na het binnenhalen van de oogst. In Slowakije zijn de laatste twee dagen drie priesters gearresteerd en naar een concentratiekamp overge bracht. Om te voorkomen, dat Tsje chen en Slowaken naar het buiten land vluchten heeft de regering alle paspoorten ongeldig verklaard. In de Russische zóne van Duits land zijn al 359 priesters gearres teerd; 23 van hen zijn met onbe kende bestemming naar het Oosten gedeporteerd. Ook worden er de kerken „ont manteld" krachtens order No. 209 van het Russische militaire bestuur, die voorziet in afbraak van „kaste len en landhuizen", waarvan het materiaal zal worden gebruikt voor de bouw van boerenwoningen, die door de agrarische hervorming no dig zyn geworden. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 19 Augustus :- Serg. M. Dieepveen, afkomstig uit Veenendaal. KON. NED. IND. LEGER: Gesneuveld 16 Augustus: Man. sold. 2e kl. inf. L. Som- potan, afkomstig uit Indonesnë. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 17 Aug. Jav; soldaat 2e kL Soeradio, afkomstig uit In donesië. Gesneuveld 20 Aug.: Soend. sold. 2e kl. genie Adi, afkomstig uit Indonesië. oveleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 20 Augustus: Tim, sold. 2e kl. inf. Sangao- werin, afkomstig uit Indonesië. GIULIANO. DE SICILIAANSE BANDIET. De Italiaanse politie is begonnen met het nemen van maatregelen te gen hen, die de bandietenleider Sal- vatore Giuliano gunstig gezind zijn. Het doel hiervan is een einde te ma ken aan de werkzaamheden der „vijfde kolonne" van deze aartsmxs- dadiger, waardoor hij inlichtingen (bijv. over tegen hem gerichte poli tiemaatregelen) verkrijgt. Een onbe kend aantal personen is in arrest ge steld. Voorts heeft de politie gisteravond twee journalisten gelast met gebied te verlaten, dat onder Giuliano's „operatieterrein" wordt gerekend. EEN „SUPERFONOGRAAF". Een oorlogsblinde heeft een „super - fonograaf" uitgevonden. Dank zij een tot dusver onbekend graveerprocédè is het mogelijk op een enkele ebonieten plaat van handels- formaat een roman van 300 bladzij den vast te leggen. De uitvinder, Maurice Bocquet, een ingenieur die in de oorlog 19141918 het gezichtsvermogen verloor, heeft op zijn aanwijzingen een draaibord met uiterst geringe snelheid (6 draaiingen per minuut in plaats van 70) doen vervaardigen en 'n graveer- systeem uitgedacht waarbij 11 groe ven op 1 millimeter breedte worden gegrifd, tegenover 3 bij de gewone platen. De uitzending van een Bocquetplaat kan 8 tot 10 uur duren. Ondanks moeilijkheden plaats voor optimisme Schending van overeenkomst of niet? ^^E BEDREIGDE Nederlandse Rij nscheepvaart is een aangelegenheid, waarbij men zich aan Nederlandse zijde niet zo maar wenst neer te leggen. Wel is aan het A.N.P mede gedeeld, dat de regering nog geen fo*-- meel protest heeft ingediend bij de Amerikaanse autoriteiten in Duits land, maar aan de andere kant weet de bijzondere correspondent van de New York Times te Zürich mede te delen, dat er wel degelijk een protest is ingediend. Terwijl het in de Jaarbeursgebou wen en op de terreinen aan het Utrechtse Vredenburg en de Croese- laan nog een wirwar was van aan- en afrijdende expediteurs, van tim merlieden, etaleurs en sierkunste naars, die zich geen rust gunnen, in de nog resterende luttele dagen uit de chaos van emballagemateriaal en goederen smaakvolle stands voor de deelnemende firma's in gereed heid te brengen, heeft mr. J. Milius, directeur van de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs, gisternamiddag de binnen- en buitenlandse pers ont vangen in „Esplanade" en hun in woord en beeld de betekenis van de ze 53e Jaarbeurs uiteengezet. Als Dinsdagochtend a.s. de poor ten opengaan, zo verzekerde ons de heer Milius, zullen de Jaarbeursge bouwen en -terreinen, zich. in smette loze staat aan de bezoekers vertonen. Die eerste dag reeds komt de minis ter van economische zaken de Beurs bezoeken en zal hij het bedrijfsleven een belangrijke mededeling doen over de stimulering van de export naar het dollargebied. Wat de heer Milius het meest be zwaart, en waarmede hij iedere re devoering zou willen beëindigen, is: het ruimtegebrek. Niet minder dan 35 meubelfabrikanten moesten dit maal wegens tekort aan standplaats worden afgewezen Het aantal deel nemers is met 260 toegenomen. 3056 tegen 2793 in het najaar 1948. De netto oppervlakte is gestegen met ruim 2.000 vierkante m. Er zijn dit maal 1453 deelnemers met Neder landse en 1603 met buitenlandse producten. Het buitenlands aandeel bedraagt dus ruim 52 pet. tegen 49 pet. in 1948. Van de buitenlanders spant Engeland de kroon met 324 deelnemingen, gevolgd door Duits land 265, de Verenigde Staten 203, België en Luxemburg 192, Frank rijk 188, Zwitserland 152 deelnemin gen. Het Duitse product is belang rijk toegenomen. De drie belangrijk ste groepen zijn de zuivelindustrie, de medische instrumenten en de meubelgroep. Uitvoerig schetste mr. Milius de economische toestand en de ver schijnselen, die zich op de binnen landse markt voordoen als: de gelei- j delijke verzadiging, de grotere con- currentie, de lagere prijzen, de be tere kwaliteit, de grotere service en de verbeterde levertijden. Het gaat vooral, zoals men weet om de schending van de in Septem ber 1948 gesloten overeenkomst, die o.a. inhoudt dat er gec-n discriminatie ipBH HHHPH- zal zijn bij he'c gebruis van de grote Met de vangst vooral van René la havens die belangen hebben bij ae Canne, denkt de politie de daders van de lange reeks overvallen ge snapt te hebben, die de Franse auto riteiten en zakenlieden sinds een jaar verontrusten. Behalve de juwelen roof te Deauville bekenden de gang sters alvast een overval op een post auto op *11 Juli van dit jaar in de buurt van de Porte d'Orleans te Pa rijs, waarbij ze twee millioen gul den rijker werden. Het was alweer René, die deze zaak voorbereidde. Zijn verhaal geeft een beeld van de snelheid, waarmede de Parijse- gang sters te werk gaan. Om 4 uur des middags stal hij een onbeheerde auto. Drie kwartier later al laadde hij zijn kornuiten in de gestolen wagen en om half zes zaten ze in hun hoofdkwartier de buit te verde len. De auto hadden ze ergens laten staan. Voor het geval ze voor een volgende overval niet direct een on beheerde wagen zouden buitmaken, besloten zij een deel van de buit voor de aankoop van een eigen wa gen te reserveren. Ook boekhoud kundig schijnt het bedrijf dezer he ren dus op solide basis gebouwd te zijn. Rijnvaart. Nu zegt men van der-kundige zijde aan het A.N.P. dat er eigenlijk niet van een schending van de overeen komst kan worden ge.sproken. Men moet het zo zien, dat de toestand in het laatste jaar niet zo is, ais men in Nederland mocht ve'wachten. Er heerst ontstemming over, dat alles rog niet \4ot is verlopen, hetgeen enige malfen aan de autoriteiten in Duitsland is kenbaar gemaakt. Men AMERIKAANS LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT De zeven bemanningsleden van een Amerikaans „C47" legervlieg tuig, dat een oef en vlucht uitvoer de, zyn om het leven gekomen, toen het toestel nabij Fire Island, in Alaska, in het water stortte. Een schip van de zeemacht is ter plaatse aangekomen, doch men kon geen der slachtoffers terugvinden. vroeg daar te wachten op de nieuwe instructies van de JEIA, de instantie die hier over gaat. Deze nieuwe instructie is sinds enige dagen ingegaan. Deze maakt dt toestand niet slechter, maar de teleurstellingen blijven. CHEMISCHE FABRIEK TE PER NIS GEOPEND In tegenwoordig heid van vele binnen- en buiten landse autoriteiten stelde de minister van Economische Zaken prof. dr. J. H. M. van den Brink gistermorgen de chemische fabrieken van de Bataafse Petroleum Mij. in bedrijf. Tijdens de rondgang voor op links minister van den Brink, rechts ir H. H. Buss, directeur van de raffinaderij. De rij er achter derde van links burgemeester Oud van Rotterdam. Steeds scherper komt echter naar voren het gebrek aan koop kracht der consumenten als ge volg van de zware belastinghef fingen. hetgeen meebrengt, dat de luxe artikelen van het budget worden afgevoerd. Een verheu gende vooruitgang valt te con stateren op het gebied van nieu we producten als gevolg van de toenemende industrialisatie. Mr Milius ontkende, dat ten gevolge van de toegenomen con currentie de situatie op de bin nenlandse markt perspectiefloos of somber zou zijn. Wat het internationaal handels verkeer betreft, vroeg de jaarbeurs- directeui zich af, of de internatio nale situatie beheerst wordt door de vrees voor devaluatie. Een panacee voor alle gebleken kwalen, zoals velen deze willen be schouwen, aldus mr, Millius, zal de valuatie zeker allerminst zijn. Daar voor achtte spr. de verhoudingen te gecompliceerd en het middel tot het vinden van een afdoende oplos sing te zeer een tweesnijdend zwaard. Devaluatie brengt in eerste instan tie een daling van de koopkracht met zich, zodat zij, die afhankelijk zijn van te importeren goederen uit het dollargebied, daarvan onmiddel lijk een nadelige invloed zouden on dervinden. Zij die. diensten verlenen, die in dollars worden betaald, b.v. handel en scheepvaart, zullen echter een gunstige invloed ondervinden, even eens zij, die over internationaal be zit beschikken. De relatief lager ge worden prijzen van de niet-dollar- landen zullen voor de Amerikaanse importeurs een stimulans vormen om meer goederen uit de niet-dollar- gebieden te betrekken, zodat voor Nederland een mogelijkheid aanwe zig zal zijn, zijn export naar het dol lar-gebied te verhogen. Met grote waardering gewaagde mr. Milius van de uitwerking van het plan-Marshall. Meer nog dan voorheen dient de Nederlandse productie te worden veredeld en verfijnd; met belangstel ling wordt uitgezien naar de maat regelen, die de regering denkt te ne men om de export naar het dollar gebied te stimuleren. Grote overwe ging verdient ook het plan, om de Marshall-landen te doen deelnemen een in Amerika te houden jaar beurs. Ondanks de moeilijke verhoudin gen, zo meende de heer Milius te mogen constateren, is er plaats voor een zeker optimisme. Na de rede van mr. Milius heeft i Nederlandse pers een voorlopig bezoek aan de Jaarbeursgebouwen en -terreinen gebracht; maar er was nog weinig te bekennen. Alles was nog in wording of in opbouw. Wél kon men een indruk krijgen van de Jaarbeursfilm „Holland and the Utrecht Fair" die in de Stadsschouw burg werd vertoond. Erg overtui gend was deze rolprent o.i, niet; zij geeft niets karakteristieks van de Nederlandse beurs aan. Tijdens de maaltijd werd daarop reeds gezinspeeld. Bij deze gelegen heid heeft de heer Jos ten Berg een pleidooi gevoerd voor de midden stand en heeft een vertegenwoordi ger van de buitenlandse pers zijn bewondering geuit voor wat de Utreahtse jaarbeurs presteert. Ze.tt ko-Vi&ètje... „Almachtige, eeuwige God,, ver meerder in ons het Geloof, ae Hoep en de Liefde, en doe ons beminnen, wat Gij om gebiedt, opdat wij mogen bekomen, wat Gij ons Uelooft". Gebed onder de H. Mis op de dertiende Zondag na Pinkste ren.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1