Er komt een „electrische klokkenluider'' VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 SE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Nieuw wereldrecord op 10.000 M van Heino Tijdens atletiekwedstrijden in de Finse stad Kouvola verbeterde de Fin Viljo Heino het wereldrecord op de 10.000 meter. Hij legde de af stand af in de tijd van 29 min. 27.2 sec. Dit is 1 seconde sneller dan het oude record, dat sedert 11 Juni van dit jaar op naam stond van de Tsjech Zatopek met 29 min. 28.2 sec. Gisteravond werden de z.g. herfst- wedstrijden in het Bisletstadion te Oslo voortgezet. De uitslagen lui den: 110 m. horden: 1. Dixon (V. S.) 14.4 sec.; 2. Mathias (V.S.) 15.4 sec.; 3. Uggen (Noorwegen) 15.6 sec. 400 m.: 1. Withfield (V.S.) 46.5 sec.; 2. Fox (V.S.) 47.7 sec.; 3. Lewis (Gr. Br.) 48.4 sec. 100 m.: 1. Stanfield (V. S.) 10.7 s.; 2. Jones (Gr. Br.) 10.8 sec.; 3. Gjer- berg (Noorwegen) 11.3 sec. Hoogspringen: 1. Gundersen (Noor wegen) 1.90 m.; 2. Leirud (Noorw.) 1.85 m.; 3. Pawitt (Gr. Br.) 1.85 m. 1500 m.: 1. Vernier (Frankr.) 3 min. 49.2 sec.; 2. Johansson (Finl.) 3 min., 49.8 sec.; 3. Taipale (Finl.) 3 min. 51.4 sec. Discuswerpen: 1. Gordiën (V.S.) 56.43 m.; 2. Mathias (V.S.) 47.42 m.; 3. Nordbye (Noorw.) 38.92 m. Gordien bleef hierbij 54 centimeter onder zijn wereldrecord. 5000 m;: 1. Salonen (Finland) 14 min., 27.8 sec.; 2. Stokken (Noorw.) 14 min. 30.4 sec.; 3. Richardson (Zwe den) 15 min. 19.0 sec. Vèrspringen: 1. Richards (V.S.) 6.60 m.; 2. Langbakker (Noorw.) 6.58 m.; 3. Smith (Noorw.) 6.56 m. Kogelstoten: 1. Gordien (V.S.) 16.39 m.; 2. Mathias (V. S.) 14.56 m.; 3. Thoresen (Noorw.) 14.44 m. 4 x 100 m. estafette: 1. Ver. Staten 42.5; 2. Oslo A-ploeg 43.6 sc.; 3. Oslo b-ploeg 43.6 sec. WIELRENNEN VAN EST WINT TE PUTTE LES 1MALINES. Wim van Est heeft te Putte les Malines een wedstrijd over 150 k.m. gewonnen in 4.34.00. Tweede werd Verhaert (B.) op 4 min. 10 en derde A. Hendrickx (BI) op 4 min. 30. Sa- velberg (N.) werd negende op 4 min. 35. Voorts werden Buystens (N.). Geerts (N.) en Beyssen (N.) met twee Belgen ex aequo 18/22 geklas seerd. Bezoekt Zaterdag a.s. de belangrijke Bekerwedstrijd le Klas K.N.V.B. TerreinZoeterwoudsche Singel - Leiden Aanvang 5 uur PAARDENSPORT INTERN CONCOURS HIPPIQUE ROTTERDAM Gistermqrgen ving het internatio naal concours hippique'te Rotterdam aan met de military, een dressuur- proef, een cros country en een spring concours omvattend. Hier volgt het resultaat van het eerste onderdeel, de dressuurproef: 1. Capt. H. Baron von Blixen-Finecke. Zweden op Master Rufus 321.17 pun ten. 2. A. J. Pot, Hilversum, op Mess- buachalla 276.83 punten. 3. E. H. M. Hooggeweegen, Maarn, op Amber Fol ly 275. 08 punten. 4. Mr. F. Albars Pistorius, Vught, op Our Hope 260.17 punten. 5. M. A. J. Rook, Engd, op Cornet, 259.08 punten. 6. W. h. Hen drickx, Grathem, op Patrick, 258.08 punten. 7. D. Siem Jr, Bilthoven, op Firefeet, 238.80 punten. 8. F. B. M. Deurvorst, Terborg, op Lady Knox, 235.58 punten. 9. A. J. J. Marse, Til burg, op Grey Shadow II, 233.75 pun ten. 10. G. J. van Limburgh, Amster dam, op Blue Steel, 233.75 punten. Prins Bernhard moest voor de mi litary veistek laten gaan. Hy zal ech ter heden aan de verdere wedstrijden deelnemen. Gistermiddag werd het concours voortgezet met de dressuurpoef „L" om de pijs van de rijbaan. Er was een dressuurpioef voor paarden, die nog geen f 100.in een officiële dres suurproef hadden gewonnen. De uit slagen waren: 1. Mej, T. Eijsvogel, Haarlem, op Cri- mée met 287.58 punten. 2. Ritmeester W. F. G. Bisschof van Heemskerk, Den Haag. op Grigris met 287.33 pun ten. 3. mej T. van der Meer, Haarlem, op Irish Beauty met 264.68 punten. 4. mej. S. Klebe, Rotterdam, op Hou- bilox met 261.08 punten. 5. D. Gelder- 256.50 punten. 6. mej. I. Wallage, Heemstede, op Sansoussi 256.25 pun ten. 7. mej. V. H. van der Voo, Heken dorp op Arbana 255.63 punten. SCHAATSENRIJDEN INTERNATIONALE KALENDER 1950. Het bestuur van de ISU heeft de data voor de Europese en de we reldkampioenschappen 1950 als volgt vastgesteld: Europese kampioenschappen: 1112 Februari, Oslo kunstrijden voor dames, heren en paren. 45 Februari, Helsinki, hardrijden voor heren. W ereldkampioenschappen 68 Maart, Londen (Wembley), kunstrijden voor dames, heren en paren. 1112 Februari, Moskou. Hardrij den voor dames. 1819 Februari, Eskilstuna Zwe den hardrijden voor heren. Op 45 Februari 1950 wordt te Davos onder de auspiciën van de I. 5. club Davos een internationale wedstrijd kunstrijden gehouden voor dames en paren. WATERPOLO WEDSTRIJDEN L.Z.C. Gisteravond organiseerde L.Z.C. in de zweminrichting de Zyl twee vriendschappelijke wedstrijden te gen W.Z.C. uit Woerden en alhoe wel wy voor waterpolo niet ver wend zijn, was het ons toch een buitengewoon genoegen deze wed strijden te volgen en wel voorname lijk door het heroptreden van het L.Z.C.-dames zevental, dat door te weinig animo reeds vroeg uit de competitie moest worden terugge trokken. Gelukkig bleken de „oude krachten" nog niet verloren te zijn en zonder namen te noemen hadden zij de waterpolosport nog niet ver leerd, ook al werd met 12 tegen W.Z.C. verloren. Moge deze verjongingskuur geen nadelige gevolgen hebben en L.Z.C. weer zijn dameszevental teruggeven. L.Z.C.—W.Z.C. 4—1. Een goede wedstrijd, waarin L.Z.C. veel zwom en daardoor W.Z.C. uit haar ver band rukte en verdiend met 41 won. Voor rust een gelijk opgaande strijd met wisselende kansen met Tegelaar als eerste goalmaker. Bei de ploegen probeerden daarna meer het houtwerk dan de keepers en zo kon W.Z.C. nog voor rust verdiend gelijk maken (11). De tweede helft was feitelijk van nog beter gehalte en nadat Tege laar tegen de paal had geschoten, werd het toch door hem 21. Even daarna goed samenspel tussen Tege laar en Brak en met een gemakke lijke kans voor laatstgenoemde werd het 31. W.Z.C. zat echter evenmin stil en met veel pech bleef de stand ongewijzigd, totdat Stomps een kans kreeg en hard inschoot (41). Met enkele schoten tegen de paal had W.Z.C. geen geluk en kwam L.Z.C. verdiend aan de overwinning. POSTDUIVEN „De Vriendschap" (Leidschendam). De duiven zijn in Arlon losge laten en op eigen wieken terugge komen. Afstand 298 K.M. De eerste duif tikte zijn hok. om 12.48 uur en had 882 meter per minuut gevlogen. De uitslag was: Cr. Davids 1, 3, 8, 11, 13, 15, 16, 17 en 18; J. van Geijlswijk 2, 6: A. Deegenaars 4, 7, 10; Linnartz 5; van der Veen 9, 12, 14 en 19. GEMEENTERAAD HAZERSWOUDE Donderdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester .den Hollander. De voor zitter zegt, dat er bericht is binnen gekomen, dat het verstrekken van consumentencredieten met ingang van 1 September is opgehouden. Voorstel tot het aangaan van een aanvullende overeenkomst, inzake de geldlening groot 194.000 bijt de Rijksverzekeringsbank voor 14 'ge bouwde woningen, wordt goedgevon den. De aflossing hiervan zal ge schieden in 50 jaarlijkse termijnen. Voorstel tof aanschaffing van een electrisch luid-apparaat voor de gro te klok. Voorheen werd de toren klok op geregelde tijden geluid door een klokluider, doch deze man is overleden. We hebben ons dus moe ten beraden op de aanstelling van een nieuwe klokluider. Wanneer de klok b.v. 's morgens om 8 uur, 's middags om 12 uur en 's avonds om 8 uur geluid wordt, dan moet zo'n kloklui der daarvoor elke dag op gezette tijden present zijn. Afgezien van de moeilijkheid daarvoor een geschikt persoon te vinden, moet verwacht worden, zo men daarin al zou slagen, dat dit niet meer gaat voor een sala ris van 74 per jaar zoals voorheen. B. en W. hebben daarom gemeend, dat de voorkeur moet worden gege ven aan een electrisch luid-appa raat. De kosten daarvan bedragen 874.80. Dit komt zeker voordeliger uit dan het salaris van een kloklui der. B. en W. stellen de raad voor zo'n electrisch geluid-apparaat aan te schaffen. Wordt goedgevonden. Verzoek van de Middelbare Han delsavondschool te Boskoop om sub sidie. Gevraagd wordt over 1948 een subsidie van 15 per leerling. Daar de school door 16 leerlingen uit deze gemeente wordt bezocht, stellen B. en W.voor een subsidie te verlenen van ƒ10 per jaar per leerling, Verzoek van de Tucht-Unie om voor eert keer een bijdrage. Deze Unie beoogt de bestrijding van de tuchteloosheid on der de jeugd. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, en voor een keer een bedrag van ƒ10 toe te staan. Wordt eveneens goed gevon den. Voorstel tot verlenging van de overeenkomst, inzake de verzekering van de gelden dezer gemeente tegen benadeling door plaatselijke ambte naren en bedienden of anderen. Daar moet worden voorzien in de verzeke ring van de gemeentegelden tegen benadeling daarvan en de gemeente aangesloten is bij de Frauderisico- Onderlinge, stellen B. en W. voor dit HAZERSWOUDE Zilveren onderwijzers-jubileum. Gisteren heeft onder zeer grote be langstelling de heer A. Th. de Hui' ter zijn zilveren jubileum gevierd als hoofd van de par. school. De dag ving aan met een plechtige H. Mis, opgedragen door pastoor Boos. Om half twee vond de officiële re ceptie plaats. Hierbij werd de jubi laris het cadeau van de parochie aangeboden door pastoor Boos, in de vorm van een som geld onder couvert. Vervolgens voerden het woord de heer Roozenbeeken, insp. van het L.O., burgemeester de Hol lander, de heer Knuit. namens het onderwijzend personeel, waarbij het cadeau van het personeel der school werd aangeboden, de heer Offringa, hoofd der Chr. School, de heer Boekraad uit Boskoop, namens de handelsavondschool, de heer Pels, namens de voormalige B.S. en Bur gerwacht, waarvan de heer de Rui ter de leider was. Na de receptie had een alleraardigste kinderhulde plaats, waarbij de kinderen een ver rassing aanboden, 's Avonds was het gymnastieklokaal weer geheel met belangstellenden gevuld. Hierbij bracht een speciaal hiervoor ge vormd gemengd koor enkele mooie nummers ten gehore, o.l.v. de heer L. M. de Boer. De heer Cakie uit Alkmaar gaf enkele goochelnum- mers ten beste. Na afloop dankte de heer de Ruiter allen voor alles, wat hem deze dag tot een onverge telijke gemaakt had. Geboren: Adrianus Jacobus Cor nells Maria z. v. A. I. van der Werf en C. P. v. d. Bosch; Reinier z. v. G, Zaal en L. de Blois; Christianus Jo zef Anthonius z. v. J. J. Kroft en A. M. v. d. Geest, Francina d. v. B. H, Vermeulen en J. Stoutjesdijk. Ondertrouwd: Cornelis Hunink 26 jr en Margaretha Peters 24 jr. weer te verlengen voor een tijd van 3 jaar." Wordt goed gevonden. Geheime zitting. Daarna komt aan de orde het ont slagaanvrage van de heer H. Heij- mans als lid van de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet en benoeming van zijn opvolger. Hiervoor ging de Raad in geheime zitting over. Na opening deelde de voorzitter mede: dat de ontlslagaan- vrage van de heer Heijmans aange houden wordt tot de volgende ver gadering. Wijziging van de begroting dienst- 1949, wordt aangenomen. Van de rondvraag wordt door enige leden gebruik gemaakt. De heer Slootweg vraagt hoe het staat met de dorps verlichting. De voprz. zegt, dat de volgende week de palen komen en wanneer er aan begonnen wordt dat binnen 4 .weken het werk klaar is. Het spijt de heer Van Klaveren, dat er geen zwarte cijfers aan de nieuwe klok zijn aangebracht, op een verre afstand kan men niet goed zien hoe laat het is. De heer Van Klaveren vraagt eveneens wanneer de opening van de torendeuren plaats heeft. De voorz. zegt, dat dit binnen een dag of 10 zal geberen. Daarna dankte de voorz. de raadsleden voor hetgeen in de afgelopen 4 jaren met medewer king van hen in de gemeente tot stand is gekomen, zomede voor hun prettige samenwerking en wenste hen met hun gezin Gods beste zegen toe. De heer Demoed die niet meer in de nieuwe raad terugkeert, dank te de voorzitter en de overige raads leden voor de prettige samenwer king die hij heeft genoten. Het spijt hem dat hij niet meer als lid in de raad terugkeert. ALKEMADE Raadsvergadering. Dinsdag 6 September komt de raad van Alke made des morgens te half tien in openbare vergadering bijeen. Daar dit de eerste vergadering is in de nieuwe zittingsperiode, staat als eerste punt op de agenda beëdiging en installatie leden van de gemeen teraad. Vervolgens benoeming van twee wethouders. Voorts benoeming, leden van commissies. Voorstel tot aangaan van een geldlening groot 92.580,Voorstel tot aanvulling der regeling met de provincie Noord-Holland omtrent de wijze, waarop de waterleiding in de ge meente zal worden geëxploiteerd. Als laatste punt op de agenda het voorstel tot aanvaarding van het opgerichte monument, ter nagedach tenis aan de oorlogsslachtoffers. Na de raadsvergadering zal de onthulling geschieden van het mo nument ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers. Geboren: Petronejla Maria Cornelia, d. van A. Elstgeest en S. A. van der Poel; Nicolaas Jacobus Franciscus, z. van J. S. Wagenaar en M. C. G. Straathof; Hubertus Ni colaas Gerardus, z. van^J. C. J. Bouwmeester en M. van Haastregt; Leonardus Johannes Maria, z. van J. P. Turk ën H. Olijerhoek; Maria Adriana, cL van G. W. Koek en W. J. Koek; Johanna Maria, d. van J. van Zanten en W. J. van Veen. Ondertrouwd: M. W. van der Veer en G. F. M. Borst. Gehuwd: Th. F. van Veen en J. C. van Amsterdam; E. M. Mooren en C. C. Rotteveel. Overleden: D. Vreeken, 81 j.; M. M. Rodewijk, 74 j.; Th. Oudhof f, 46 j.; A. J. Koolloos 3 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Installatie aalmoezenieri Zeer vele leden van de K.N.J.B. waren Donderdagavond in de Sint Joseph- zaal getuige van de installatie van de nieuwe aalmoezenier. Was de vorige week op massale wijze af scheid genomen van kapelaan Chr. H. Vriesekoop, nauwelijks een week later werd op dezelfde massale wijze een hartelijke incomste bereid aan de nieuwe aalmoezenier, kapelaan E. A. S. M. Duym, welke incomste, bij absentie van de voorzitter der N.K.J.B., de heer E. Odijk, werd in geleid door het bestuurslid, de heer N. Kubbinga, die daarna het woord verleende aan deken L. H. Nieuwen- huizen. De nieuwe aalmoezenier zal tot taak krijgen de opgroeiende jeugd te vormen tot mannen waar pit in zit, die moed en durf zullen bezit ten en de wijsheid zullen hebben om straks, vervuld van diep gods dienstig leven, als leiders van de toekomst uit te trekken. Kapelaan Duym, die verheugd was ever deze verantwoordelijke taak, hem op de schouders gelegd, dankte ae deken hiervoor, verzocht diens medewerking en herinnerde aan alle lof die over zijn voorganger in de parochie hier werd gesproken. Met aller medewerking en vooral met al ler vertrouwen zal het echter wel gaan. Spr. onderstreepte het belang van een goede samenwerking tot groei en bloei van elke afdeling af zonderlijk en van het grote geheel, zonder dat daarbij bepaalde groeps belangen in het gedrang komen, noch de boventoon gaan voeren. De band van de Ka jotters verwelkomde de nieuwe aalmoezenier op muzi kale wijze. Gemeenteraad. De raad komt Dinsdag 6 September des avonds te 7.30 uur bijeen, ter behandeling van een agenda van niet minder dan 26 punten. B. en W. stellen de raad voor deel te nemen in het garantiefonds van de tentoonstelling „De Veenstreek", die op 7, 8 en 9 September a.s. te Roelofar ends veen wordt gehouden, tot een bedrag van 300,en be schikbaar te stellen 30,voor de aankoop van prijzen. Ongeveer 7.4 procent van de tuinbouwbedrijven behorende tot „De-Venen" zijn ge legen in deze gemeente. B. en W. stellen de raad voor een rechtsvordering in te stellen, zowel in eerste aanleg als zo nodig in hoger beroep tegen de heer C. A. van Wieringen, strekkende tot na koming van de door de gemeente en de heer v. Wieringen aangegane overeenkomst tot verkoop en koop van de aan de Raadhuisstraat staan de woningen no. 132, 134 en 138 en de woning met stal no. 136, met de daarbij behorende erven, een en an der tot een totaal bedrag van 18.000,aangezien deze zijn ver plichtingen niet wenst na te komen. Het bedrag, dat deraad elk jaar per leerling voor het openbaar onderwijs moet beschikbaar stellen is bepaald op f 22,95 voor het ge woon lager onderwijs en op 27,17 voor het uitgebreid lager onderwijs. Op het desbetreffende verzoek van alle bijzondere scholen om 'n voor schot op de exploitatievergoeding voor het dienstjaar 1949, willen B. en W. gunstig beslissen. Zanguitvoering. Donderdagavond 8 Sept. te 8 uur zullen „Alphens Mannenkoor" en „Kunst en Strijd" in de muziektent nabij het raadhuis een zanguitvoering geven. Heropening firma BoschQuant. Ongeveer drie maanden geleden werd met de verbouwing van het grote pand aan de Pieter Doelman straat, hoek Raadhuisstraat, door de firma Gesman en Zoetemeijer aan gevangen en, als we zien wat er van gemaakt is-, zowel naar het exte rieur als naar ihet interieur gere kend, dan geloven wij niet te over drijven, als wij zeggen, dat hier in zo'n kort tijdsbestek prachtwerk tot r.tand is gekomen. Voorts is door deze verbouwing bij de Alphense brug enkele meters meer ruimte verkregen, hetgeen ongetwijfeld ook aan de wachtenden en het verkeer ten goede komt. Dit is tot stand ge komen in nauwe samenwerking tus sen Prov. Waterstaat en het particu lier initiatief, door aller medewer king en met uiterste krachtsinspan ning. Het was dan ook op zijn plaats, dat de eigenaar van het bedrijf, de heer J. v. d. Bosch, bij de officiële opening Donderdagmiddag het al lereerst de groep van medewerkers in zijn zaak bijeenriep en hun in sympathieke bewoordingen hartelijk dank zegde. De architect, de heer P. Groenhart, diens opzichter, de heer W. van Frankfoort, de aannemers Gesman en Zoetemeijer, de firma Ponsioen en Zn., die op bijzonder vlotte wijze de electrische installa ties, neon lichtreclames en de ver warmingsinstallaties had verzorgd, alsmede de heren W. van Diest (schilderwerk) en de Vos (stoffe ring) kwam een extra waarderend woord toe. Aan het personeel werd een douceurtje uitgereikt. Geboren: Agnes d. v. Hendrik Holke Bouwens en Dirkje Bastiana van Wieringen; Johannes Wilhelm z. v. Bernardus Johannes Koek en Su sanna Wijfje; Pieter, z. v. Francis cus Antoni Bakker en Maria de Leeuw. Overleden: Martha Germana Wit- senboer 79 jaren, ongehuwd. BOSKOOP Gemeenteraad De eerste open bare raadsvergadering na de verkie zingen zal plaats hebben op Dinsdag 6 Sept. a.s. 's avonds 7.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o,a. Installatie der nieuwe leden en benoeming van twee wethouders. KOUDEKERK Geboren Paulus Johannes Ma ria z. v. L. M. J. van Velzen en E. L. Pouw; Johanna Beatrix d. v. N. Vonk en S. van Vliet; Anna Jacoba Haria d. v. A. J. P. Rozemeijer en A. M. Kraan; Meilof z. v. H. Snij der en G. Voskamp; Elisabeth Ma ria Johanna d. v. C. J. Zuijdwijk en J. M. Rotteveel. LEIMUIDEN Het priesterfeest van de pastoor. Het 40-jarig priesterfeest van de Zeereerw. Heer J. L. Speet op 15 Augustus is die dag alleen kerkelijk gevierd. Het comité heeft daarom voor a.s. Zondag een feestavond voorbereid waarbij verschillende ver enigingen en clubs hun medewer king zullen verlenen. Zo zullen op het toneel verschijnen: Gloria Dei, K.A.B. toneelclub, de Welpen, de Gidsen, Het orkest Miniatuur, ODI, het Parochieel Zangkoor St. Gene- sius en de Maria Congregatie. We gens beperkte plaatsruimte was het com'ité echter genoodzaakt te bepa len, dat deze avond niet voor ieder een toegankelijk is, daarom zijn toegangsbewijzen uitgereikt die al leen bestemd zijn voor gezinshoof den met hun echtgenote. Ook de leerlingen van beide scholen zullen hun pastoor een feestprogramma aanbieden, en wel op Donderdag 8 September eveneens in de zaal van mevrouw Sneeboer. Dit laatste pro gramma zal voor de ouders en be langstellenden worden herhaald op Zondag 11 September. Brandweer. Enige tijd geleden werd in de raad besloten het per soneel van de vrijwillige brandweer van nieuwe kleding te voorzien. De kleding is inmiddels aangeschaft en aan het corps uitgereikt. NIEUWVEEN Jaarvergadering „Nic. Boys". Het waren maar matige sportprestaties en ook niet die enthousiaste sport- geest waarop de voorz. in de 15e jaar- verg. v. d. R.K.S.V .„Nic. Boys" het licht kon laten vallen, maar het ver heugde spreker, dat in de laatste we ken vooral een belangrijke verbete ring merkbaar was. De secr. kon in zijn jaarverslag vastleggen, dat het ledental ongewijzigd .is gebleven; dat het eerste elftal op de vijfde, het tweede op de achtste plaats is ge ëindigd en dat het derde elftal moest worden teruggetrokken, ter wijl het ledental ook thans nog te klein is om drie seniorenelftallen in te delen. De voorz. bracht dank aan de g adv, de elftalcommissie, de ju niorenleiding, de terreincommissaris sen en de ballenverzorger He finan cieel verslag, uitgebracht door de heer M. Bader, administrateur, gaf het volgende beeld: Inkomsten: 3.351.56, uitgaven 2.995.23, batig saldo 556,33. De kascontrolecom missie werd gevormd door de heren L. A. Lebesque en C. A, P. van Vliet. Ovqr de noodzaak van een intensie ve training was de vergadering het heel gauw eens en aan de heer L. A. Lebesque, welke zich geheel belan geloos beschikbaar stelde om de trai ning te geven, werd een volledige deelname door de leden toegezegd. Op voorsel van de heer G. Bader, werd de verkiezing van de elftal commissie tot de eerstvolgende le denvergadering uitgesteld. De heer L van Vliet, zag zich met een onbe grensd vertrouwen voor de elfde maal als voorzitter herkozen. De af tredende bestuursleden de heren A. J. van Dam en A. Hilders werden herkozen, terwijl het bestuur werd aangevuld met de verkiezing van de heer B. Heemskerk Inzake de reis kosten werd besloten dat de vereni ging alle kosten boven 1.per lid zal betalen en dat de reservespelers voor halve reiskosten mogen reizen. De reis naar Alem in Noord-Bra bant voor de traditionele wisselbe kerwedstrijd zal dit jaar plaats vin den op 25 September. Een reisplan commissie werd gevormd door de he ren P. Veenboer, G. Bader en A. J. van Dam. Aan de vooravond van het nieuwe competitieseizoen deed de voorzitter een beroep op de leden dat zij door een sportieve geest zul len bevorderen dat, afgezien van de resultaten, toch een aangename ont spanning in het spelen van wedstrij den zal worden gevonden.. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De nieuwe raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen Dinsdag 6 Sep tember des middags half drie Agen da: 1. Opening, 2. notulen, 3. Onder zoek geloofsbrieven raadslid S. J. Visser, 4. Ingekomen stukken, 5. W'ethoudersbenóeming. ROELOFARENDSVEEN Afscheid kap. Hartog. Vele pa rochianen hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om Donderdag avond afscheid te nemen van hun naar Noordwijk vertrekkende kape laan. Niet minder dan twaalf spre kers voerden hierbij het woord en deden dit veelal vergezeld gaan van een blijvend aandenken of couvert met inhoud. Als eerste sprak de voorz. van de Kath. Actie, waarna o.a. resp. afgevaardigden van de veiling, L.T.B., H. Familie, K.A.B., Middenstand, Soc. Gezinszorg en di verse jeugdbewegingen e.a. Pastoor J. G. Onel sprak een dankwoord na mens de gehele parochie. Een dames zangkoor o. 1. v. de heer S. Nieu- wint- en de gidsen brachten afwisse lende zang, declamatie en rijdans. Tenslotte sprak de scheidende kape laan een 'dankwoord aan de parochie voor het geschonken vertrouwen, de gesproken woorden en cadeaux, en eindigde met de wens dat het Roe- lofarendsveen en zijn rijke vereni gingsleven in de toekomst steeds crescendo zal gaan. AARDBEIEN NAAR ENGELAND Wordt in het voorjaar steeds weer met belangstelling uitgezien naar de dag dat de eerste aardbeien naar En geland geëxporteerd worden, thans ligt dit wel iets anders. Immers meer en meer gaat in Roelofarendsveen de bijzondere teeltwijze om 2 X in een jaar aardbeien van een zelfde plant te oogsten, zich uitbreiden. En zo kon het gebeuren dat begin Aug. bij de laatste koude grond aardbeien, de eerste 2e oogst glasaardbeien zich reeds weer meldde. Daar was* vast gesteld dat voor een September geen aardbeien naar Engeland uitgevoerd mochten worden, heeft tot nog toe geen export plaats gehad. Maar giste ren is dan reeds weer per K. L. M. vlegtuig de eerste zending aardbeien naar Engeland overgebracht, en kon den nog dezelfde dag ter consumptie worden aangeboden. Zoals gebruike lijk was het wederom de fa. P. de Jong Cz., exporteur te Roelofarends veen, die een. verzending van deze kostelijke primeur verzorgde. Als nu ook de proeven, om in het voorjaar in de kassen geruime tijd vroeger als normaal aardbeien te verkrijgen, zul len slagen, dan zullen op de Veurse veiling maar een paar maanden in het jaar geen aardbeien aanwezig zijn. Nog een kleine stap verder in de toekomst en vërse aardbeien zul len iedere dag van het jaar verkrijg baar zijn. STOMP WIJK KJMVLTJ Als een van de laatste sportactiviteiten in dit zo merseizoen hield de KJMV een sprintwedstrijd op normale rijwie len voor de KJMV leden. Het par cours was uitgezet op de meerlaan, Wat lezers schrijven HET GEVALLENEN-MONUMENT TE ALKEMADE. Nieuwe Wetering 29 Aug. '49. Uit uw blad van 20 dezer verne men we de plaatsverandering van het oorlogsmonument te Alkemade. waarmede allen schoorvoetend doch noodgedwongen accoord gingen. Ook de burgemeester en secretaris von den het zeer jammer, dat de voor heen vastgeselde plaats te Nieuwe Wetering niet geschikt, was. Op de ze vergadering waren acht personen aanwezig, vijf Veenders, één van de Rijpwetering en ondergetekende van Nieuwe Wetering, alsmede de heer W. Burgh als architect. Alleen ondergetekende was van mening, dat door verbreding van een stukje straat of door ophoging van een stukje terrein de oplossing wel mo gelijk was, mede met het oog op de openstelling binnenkort van de nieuwe brug te Oude Wetering, waarmede dan toch het snel verkeer van deze weg verdwijnt. Dit alles scheen echter onmogelijk. Dat ik mijn standpunt niet prijs kon ge ven, was ook omdat het enige direc te slachtoffer uit de gemeente, die in de vroege morgen van de 10e Mei 1940 met het geweer in de hand is gevallen, een Nieuwe-Weteringer was. Tenslotte het feit, dat door ve le gemeentenaren de plaats rondom het viaduct het mooiste punt van Alkemade genoemd wordt. Mijn protest werd door alle aan wezigen wel begrepen, doch de plaats was en bleef ongeschikt. Nu zijn er vele gemeentenaren, dié de plaats waar het nu komt, n.l. te R.A.-veen, beter vinden voor dit doel. Er zijn echter ook nog velen, die met deze gang van zaken niet accoord gaan. 't Zal toch moeten. En wie eerlijk zijn mening wil zeggen zal moeten toegeven, dat de plaats waar het nu komt een mooie vrije plaats is, en zeer voordelig in onder houd. Wat het monument betreft, dit kan zeker de vergelijking met an dere monumenten doorstaan Ik zou allen, die met mij om welke rec(en ook, tegen de gang van zaken rond om deze monumentkwestie gepro testeerd hebben willen vragen: stap over al die kleine geschilpunten heen. We kunnen wel eens „kanke ren," ook wel eens nijdig of oplopend zijn, maar daar moet zeker ook een einde aan komen, het is toch niet christelijk te blijven „kankeren". En tot hen, die om welke reden ook tot heden nog niets hebben bij gedragen in de kosten van dit mo nument: draal nu niet langer, stap toch over alle kleinigheden heen, kom met je kwartje of je tientje, het adres van de penningmeester weet je wel. Zeg ook niet: ik ga niet naar de onthulling op 6 Sept. Laten we allen, hetzij persoonlijk hetzij door een afvaardiging van elk dorp door minstens één vereniging onze gevallenen gedenken, welk aantal voor hen, die getroffen zijn veel te groot is doch in vergelijking met andere plaatsen door Gods hulp en mede door het verstandig besluit van onze vorige burgemeeser, mr. Peek, zeer gering is. J. A. v. d. Broek, Voorweg 107, Nieuwe Wetering. over een afstand van 300 meter. Na verschillende spannende ritten werd de eerste plaats bezet door P. Waay- er, gevolgd door Jac, van Rijn, Theo van Veen en Neef v. d. Bosch. Tot slot van het seizoen wordt a.s. Zon dag een sportmiddag gehouden. Het programma is als volgt: 12 uur handbal Damesploegen Stompwijk— Wassenaar; 1 uur 100 m hardlopen; 1.30 Stompwijk 2Wassenaar 2 (he ren), 3 uur 5x100 meter estafette; 3.15 Stompwijk 1Phoenix 1. WOUBRUGGE Gemeenteraad De gemeente raad zal bijeenkomen op Dinsdag 6 September a.s, om 20 uur ten ge meentehuize. In deze vergadering zullen de nieuwbenoemde raadsle den worden beëdigd, terwijl daarna de wethouders zullen worden geko- ZEVENHOVEN Pastoor Doeswijk naar Argentinië Pastoor J. Doeswijk is gisteren per vliegtuig naar Argentinië (Zuid Amerika) vertrokken, om zich op de hoogte te gaan stellen van de al of niet gunstige emigratie-mogelijkhe den voor Nederlandse boeren. Hij zal tevens van de gelegenheid ge bruik maken om een bezoek te brengen aan zijn broer, die zich het vorig jaar daar met z'n gezin heeft gevestigd. Op 29 November a.s. hoopt pastoor Doeswijk weer in Ze venhoven teruggekeerd te zijn. Wilt U iets weten? Opleiding textiel-ingenieur, enz. Er bestaan in Tilburg en Enschede mid delbare textieldagscholen. Verdere inlichtingen, betreffende alle soorten van opleiding zijn verkrijgbaar bij het Bureau van de R.K. Bond van Textieldetaillisten ,St. Willibrord", Keizersgracht 33, Amsterdam. Vraag inzake doorbetaling van een werkster gedurende de vacan- tie. Antwoord Het komt ons voor, dat het dienstverband van de werkster die slechts enkele dagen in dienst is, zo los is, dat er in de wet geen grond gevonden kan worden, haar tij dens de vacanties door te betalen. Voor haar moeten wel rentezegels geplakt worden .Onder de ziekte verzekering valt Cij niet, nis zij geen 5 dagen per week in huishou delijke dienst is. Vraag feizake huwelijkstoestem ming van ouders' voor een zoon in Indonesië Antwoord: Voor deze formalitei ten kunt u zich beter rechtstreeks vervoegen bij de afd. Bevolking van het Stadhuis.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6