J 'U&ijacvtt in Indonesië sië :'éSr, Automatisering Nederlands telegraafverkeer £2nze Samrubriek té W, Wé m m m' j§ m Imnuf vetCiefd VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 1 COR KERKVLIET, Kruiskade 6, Hazerswoude, viert heden zijn 3e verjaardag te Se- F. I. M. STIJNMAN, Tieboel Siegenbeekstraat 3, Leiden, sergeant-parachutist, viert op he den zijn 3e Ind. verjaardag te Ban dung (Java). CO OVERDEVEST, Hereweg 96, Rijnsaterwoude, viert heden zijn le Ind. verjaardag te Surabaja. Nederlandse vindingen in praktijk In de telegraaftoekomst zal het morse-stelsel uit het Nederlandse te legraafverkeer verdwijnen. De mor se-toestellen zullen plaats maken voor moderne zg. „teletype"-toestel- len, verreschrijversé Dit hangt sa men met het besluit om het telegraaf verkeer in ons land te automatiseren. Om te zien, hoe de vindingen van Nederlandse PTT-technici op dit ge bied in de practijk voldoen, is men ruim een half jaar geleden te Am sterdam begonnen met de boiiw van een proefautomaat. Zij maakt het thans reeds mogelijk, dat telegrammen, aangeboden op een van de enkele thans op de proef automaat aangesloten telegraafkanto ren, geheel langs automatische weg van de plaats van verzending naar de plaats van bestemming gaan. Dit vernamen we dezer dagen, toen wij een onderhoud hadden met de heer J. Veen, adjunct-directeur van het telegraafkantoor te Amster dam. Bij het telegraafverkeer in Ne derland zijn de personeelkosten thans hoog, te hoog, zo vertelde de heer Veen. Men is gaan onderzoeken, op welke wijze die kosten verminderd konden worden. Op grond van deze onderzoekin gen is besloten met telegraafverkeer te automatiseren. In Amsterdam en vermoedelijk in Den Haag, Rotter dam, Zwolle en 's-Hertogenbosch zullen telegraafautomaten komen. Een beslissing over het aantal dezer centrales is nog niet genomen, een beperking van het aantal van vijf is in overweging. Het belang van het besluit tot auto matisering wordt duidelijk, wanneer men weet, hoe men tot dusverre door het gebruik van de telegraaftoestel len was gedwongen te werken. Voor het bedienen dier toestellen waren allereerst speciaal opgeleide ambte naren nodig zowel voor het verzen den als voor het in ontvangst nemen van telegrammen. Meestal was bo vendien nog handkracht nodig, daar op de z.g. concentratieposten de door verbinding werden tot stand ge bracht. Dit alles wordt in de toekomst overbodig. Een PTT-ambtenaar in b.v. Delfzijl zal over enige jaren slechts enkele handelingen behoeven te verrichten om een telegram te verzenden naar b.v. Maastricht. Hij slaat dan op de toetsen van zijn tele- type-toestel het nummer van het te legraafkantoor te Maastricht aan. Via de centrales te Zwolle en 's-Her togenbosch wordt deze verbinding dan langs automatische weg tot stand gebracht. De man in Delfzijl drukt op een toets en de teletype in Maas- B. BERK, Weipoort Zoeterwoude, soldaat le kl., viert heden zijn 3e Ind. verjaardag te Kediri (Java). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de. redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws,, 7.15 Ocht.gymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.30 Het omroeporkest, 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne bloem. 11.45 Licht orgelspel, 12,03 Pianorecital, 12.33 Amusementsor kest, 13.00 Strijdkr. 13.30 Orkest zon der naam. 14.10 Omroeporkest, 15.15 Orgelkoraal van C. Franck, 15.30 Omroep a capella koor, 16.10 Muzi kale melange, 17.00 De wigwam, 18.30 Strijdkr.. 19.00 Nieuws, 19.30 Fragmenten uit The Gondeliers, 20.00 Nieuws, 20,12 Andante canta bile van Tsjaikowski, 20.20 Lichtba ken, 21.00 Taptoe op de Dam, 21.45 „Zomersproeten." 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws, 8.40 Or gelspel, 9.00 Philadelphia-orkest, 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Uitzen ding vor de continubedrijven. 11.40 Johannes Brahms. 12.00 Gevarieerd programma. 12.33 Orgelspel, 13,00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 14.00 Het Nederlandse Lied, 14.20 Kon. Militaire Kapel, 15.15 Omroepkamer- orkest, 16.15 Millersextet, 17.00 Schijvenschouw. 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuws, 18.15 Po pulaire liedjes, 20.00 Nieuws, 20.15 Promenade-orkest, 20.45 De Golf breker, 22.00 Vindobona Schram- mel'n 22.25 Voordracht van S. Car- miggelt, 22.40 Cor Steyn, 23.00 Nieuws, 23.15 Sfeer en rhythmè. tricht geeft automatisch antwoord, dat zij gereed is het telegram te ont vangen. Het telegram wordt dan in Delfzijl ge typt en komt op hetzelfde oogenblik in Maastricht aan. Wanneer het tele gram is doorgegeven meldt Delfzijl het einde, drukt nogmaals op de zg. „met wie toest", Maastricht meldt nogmaals automatisch zijn naam als teken, dat ook aan het einde van het telegram de verbinding in orde is en, nadat Delfzijl dan op 'n knop heeft gedrukt, valt de verbinding automa tisch weg. De lijn is dan vrij voox andere verbindingen. Wanneer het kantoor Maastricht op het ogenblik, dat Delfzijl reeds bezig zou zijn, met ontvangen, waardoor het ontvangende toe stel in Maastricht „in gespek" zou zijn, zal het telegram automa tisch in 's-Hertogenbosch op een te letype worden opgenomen. Het wordt naar Maastricht gestuurd, zodra men daar terecht kan. Nu worden er na tuurlijk maatregelen genomen om de kans op in gesprek zijnde toestel len zo klein mogelijk te maken. Elk kantoor zal daarom een vol doende aantal verbindingen krijgen. De levering van de definitieve automaat is opgedragen aan een bui tenlandse maatschappij. Zij zal 't ap paraat bouwen volgens aanwijzingen van het staatsbedrijf der PTT. Bij de bouw worden de vindingen van de Nederlandse PTT technici toege past. Een leveringstijd van ongeveer vier a vijf jaar werd vastgesteld. Zij zal voor zover bekend, de enige ter wereld zijn. In 1951 wordt in Neder land het congres gehouden van hef „Comité Consultatief Internat! o-. Telegraphie". Pr.-» komen de kop stukken op het terrein der telegrafie uit de hele wereld in ons land sa- l Als versnelling van de uitvoe ring mogelijk zou zijn, zou de fabri kant deze bijzonder gelegenheid kun nen gebruiken, om telegraafmidde- len van de modernste constructie te tonen. Het volgende vraagstuk is van on ze Hollandse problemist, de heer G. Mantel jr. Ook dit vraagstuk berust op een geraffineerde oplossing. Wedstrijd-Probleem no. 12. Auteur: G. Mantel jr., Hengelo. (Ontleend aan St. S. N.) DRIEDAAGSE LEGEROEFENIN- GEN IN GELDERLAND BEGON NEN Woensdag is een begin ge maakt met de drie-daagse oefenmars van verschillende legeronderdelen door een groot deel van Gelderland en OverijseL Tijdens het overtrekken van de door de pontonniers geslagen pon-» tonbrug bij Pannerden doen vlieg tuigen hierop een aanval. SPORT INSTRUCTIEVE NEDERLANDSE VOETBALFILM GEREED. Lenstra, Wilkes, de Vroet, Schij- venaar, Kraak, Kick Smit en andere voetbal „grootheden" uit ons land en onze tijd zijn allen filmsterren geworden, maar dan in dezelfde status als waarin zij voetballen: als amateurs. Zélfs Wilkes is er niet voor betaald. Wilt u in 65 minuten tijds ver traagd, ontleed, versneld, en nor maal eens haarfijn zien hoe Abe een hoekschop met een z.g. inswin ger in het doel plaatst, Ihoe hij links en rechts kogels uit de lucht af vuurt en passes geeft, wilt u zien hoe Wilkes listig dribbelt, Kick Smit schijnbewegingen maakt, Kraak uit valt, Bergman, over het veld sto mend, de bal langs de lijn speelt, kortom, wilt u alle technische voet balsnufjes van de individuele spe lers zien, dan zult u daar binnen kort gelegenheid toe hebben, want Jaap Nieuwenhuis heeft voor de Delta-film m?et volledige medewer king van de K.N.V.B. een instruc tieve voetbalfilm, getiteld „Koning voetbal" vervaardigd, waarin vele der bekendste Nederlandse spelers de hoofdrollen vervullen. Er zijn fragmenten uit internatio nale wedstrijden opgenomen, alsook uit normale competitiewedstrijden, maar in hoofdzaak toch een film, die opgezet is met het doel propa ganda voor de voetbalsport te ma ken, en de jeugdige spelers te door dringen van het nut der training, en te laten zien, hoe in voortdurende oefening de spelers van de Neder landse elftal club worden getraind. Gisteravond is in de grote boven zaal van het American Hotel te Am sterdam de première gegeven i officials van de K.N.V.B., de tech nische commissie, de pers en na tuurlijk ook voor de filmsterren zelf, tot wie woorden van dank werden gesproken, omdat zij dikwijls veel tijd hebben moeten geven voor de repetities en de opnamen. Drie jaar lang heeft Nieuwenhuis aan de film gewerkt, thans is zij gereed geko men en binnenkort zullen voetbal clubs de gelegenheid hebben de film in eigen kring te tonen. Ónder supervisie van Jaap van der Leek, met een scenario van Karei Sanders, met adviserende stem van ir. A. van Emmenes en scheidsrechter Karei van der Meer en tenslotte met tek sten van Aad van Leeuwen is zo de eerste grote Nederlandse voetbal film gereed gekomen. Doe os. Morgen gaan weer twee adsp. elftallen op tournooi naar Loosduinen op uitnodiging van GDA. Het betreft hier 5 wedstrijden van 2 x 7 y, min. Bij goed weer gaan we weer per fiets. Alle jongens die een fiets hebben, verwachten we daar dan ook mee. De anderen gaan per tram (onkosten 0.55). Er wordt weer gespeeld in 2 groepen. A speelt op het terrein van GDA in Loosdui nen. B. speelt op hetzelfde terrein als 2 weken geleden in Den Haag nl Ockenburg. Beide terreinen liggen ongeveer 10 min. van elkaar. Het einde der wedstrijden is half 6, zo dat de fietsers ongeveer 7 uur en degenen die met de tram gaan on geveer half acht weer terug kunnen zijn. Altior. Het programma voor Zondag is. Altior 2VTL 2 12.45 u., Altior A asp.VTL asp. 12.45 u., Al tior 1—VTL 1 2.30 u., Altior 3—VTL 3 2.30 uur. S.J.Z. Zondag a.s. speelt SJZ 1 een oefenwedstrijd tegen UDO 1, aanvang 2.30 uur. SJZ 4Stompw. Boys 4, aanvang 1.15 uur. SJZ junio renStompwijkse Boys junioren, aanvang 12 uur. Een combinatie van het 2e en 3e elftal speelt tegen U.D. O. 2, aanvang 2 u., vertrek gezamen lijk per fiets om 1 uur vanaf Don Bosco. Zaterdagmiddag spelen thuis de aspr. tegen de dito's van Stompw. Boys, aanvang 3.30 uur. UDO. Het eerste elftal komt Zondag a.s. uit tegen SJZ 1 uit Zoe terwoude. Deze wedstrijd vangt te 2.30 aan; vertrek per fiets om 1.30 uur van Leidse Buurt. UDO 2 speelt om 2 uur op eigen terrein te gen een SJZ-combinatie. De A-jun. gaan naar Katwijk en spelen daar om 12 uur tegen KRV (A). Vertrek per fiets om 11.15 uur. ZAterdagmiddag spelen de adsp. a), in Lpiden tegen VNL (a). Aan vang 3 uur; vertrek per fiets om 2.15 uur. De adsp. (b) spelen op eigen terrein om 3 uur tegen KRV (a). K.R.V. Ter inleiding van de competitie, die volgende week Za terdag en Zondag gaat beginnen spelen de adsp. Zaterdag a.s. een wedstrijd tegen U.D.O. b adsp. in Oegstgeest. Vertrek 2.15 uur vanaf Parochiehuis. Aanvang 3 uur. Zondag a.s. spelen de> senioren een onderlinge wedstrijd (verzoek elft. comm.). Aanvang half 3. Om 12 uur Zondag K.R.V. jun. a U.D.O. a jun. Thuis om 12 uur. Terrein Sandtlaan. TAFELTENNIS RJLL.T.V B AT. Morgen start BAT, bij de aanvang van het nieu we seizoen, in een tournooi te Aals meer. Het tournooi wordt georgani seerd door ATC. Vertrek per bus van de Beestenmarkt om 12.15 uur Woensdagavond 7 September wordt de training na een korte onderbre king, wederom hervat. De teams, die aan de a.s. competitie deel zullen nemen, worden in de komende trai ningsavonden vastgesteld. Tevens is er nog gelegenheid om zich aan te melden als lid, bij de dames of he ren afdeling, aan de zaal of aan het secretariaat Nieuwe Rijn 62. Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zen den aan W. J. v. d. Voort, Rustoord- straat 3 Nieuw-Vennep. ONZE LADDERWEDSTRIJD. Deze week presenteren wij twee echte wedstrijd-problemen. Onder no. 11 een bloempje uit de Franse- problementuin, welke een zeer ver rassende oplossing bevat, Wedstrijd-Probleem no. 11. Auteur: M. Fabre, Frankrijk. i f'i w, i„ m I u n Zwart 9 schijven op: 7/9, 19, 24, 33 en 36/38. Wit 9 schijven op: 22, 28, 39, 40 en 44/48. Zwart 12 schijven op: 5, 8/11, 13, 14, 17, 20, 24, 26 en 36. Wit 11 schijven op: 18, 22, 23, 27/ 29. 34, 35, 38, 43 en 46. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiter lijk Vrijdag 16 September a.s. aan bovenstaand adres. No. 5: Wit 23/18 (13x22x) 32/27. (22x31x.) 36x27, 42/38, 37/31, 38'32, 33x15 en wint. No. 6. Wit 20/14 (9x20x.) 29/23 (18x27, op 18x29 volgt 38/32 en 50 45), 38/32, 50/45, 45x1 en wint. LIJST LADDER-WEDSTRIJD. (Bijgewerkt t.m. no 6) 1. A. C. v. Vliet, Vinkeveen 12 pnt. 2. A. H. Turk, Noordwijk-B. 12 pnt. 3. G. Bosman, Boskoop 12 pnt. 4. H v, d. Kamp, Lisse 12 pnt. 5. J. A. J. Wortman, H'woude 12 pnt. 6. M. J. v. d. Kwartel, Leiden 12 pnt. 7. Th. de Zwart, Sassenheim, 12 pnt. 8. C. P. Zuiderduin, Noordw.-Z 12 p. 9. W. Krom, Sassenheim, 12 p. 10. G. Rijsdam, L^den 12 p. 11. P. v. d. Kwartel, Leiden 10 p. 12. Th. Lelivelu, A'veen 8 p. 13. G. Lemmers, Voorhout 12 p. 14. F. C. Bakker, Voorschoten, 4 p. 15. C. Portengen, Vinkeveen 4 p. 16. L. Koster, Vinkenveen 4 p. 17. G. Beuk, Alphen a. d. R. 4 p. CORRESPONDENTIE. Th. de Z. te S.. problemen zonder vermelding van oplossing komen voor plaatsing niet in aanmerking. P. v. d. K. te L.. als het gelegen komt bij mij, bericht ik u het wel. F. C. B. te V. Mijn felicitatie. A. C. v. V. tc V. Problemen in dank ontvangen, plaatsing volgt. J. A. J. W. te H. Het komt op 4 September niet gelegen; ik bericht u wel. VOOR ONZE BEGINNERS. 'Hieronder volgen enkele éénvou dige vraagstukjes, welke zeer ge schikt zijn voor minder geoefende oplossers. Meer gevorderden moeten trachten deze van bord af, dus zon der aanraking van de schijven, te vinden. No. 1. Auteur Th. de Zwart, Sas senheim. Zwart: 11, 12, 13, 14 24 en 34. Wit: 23, 27, 31, 32, 43 en 48. No. 2: Auteur idem. Zwart: 2, 5, 25, 33, 42. 43 en 44. Wit: 12, 14, 17, 19. 35, 36 en 41. No. 3. Auteur H. v. d. Kamp, Lisse. Zwart: 8, 9, 13, 17, 18, 20, 24 en 39. Wit: 27, 29, 36, 37, 38, 41, 42 en 46. No. 4: Auteur idem. Zwart: 9, 12, 17, 18, 19, 22, 26 en 27. Wit: 31, 36, 37, 38, 41, 42, 43 en 46. No. 5: Auteur idem. Zwart: 15, 22, 26, 27, 28 en 30 Wit: 31, 33, 37, 39. 46 en 47. Alle vraagstukjes zijn speciaal voor deze rubriek samengesteld. Voor alle geldt: wit speelt en wint Oplossingen worden gaarne inge wacht tot 16 September a.s. WATERPOLO HET NEDERLANDS TEAM VOOR MILAAN EN GENUA. Naar het A. N. P. verneemt bestaat de Nederlandse waterpoloploeg, wel ke morgen naar Italië vertrekt om van 6 t.m. 11 September aan het Europees waterpolotournooi te Mi laan en Genua deel te nemen, thans definitief uit de volgende spelers: Rohner (Robben), van Gelder (HZ PC), Braasem (ZIAN), Stam (HZP C), Bijlsma Haarlem), van Fegge- len (Meeuwen), Smol (ZIAN), Ca- bout (GZC), Smael (SVH) en Vis (GZC). De Robben-speler Keete laar, die aanvankelijk ook was uit genodigd de tour mede te maken is door militaire dienst verhinderd. Het zevental zal voor elke wedstrijd in Italië worden samengesteld. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 56) „In welk opzicht?" Weer grinnikte de dikke jongen. „Jij denkt dat je glad bent, hè? Maar ik lust je, Jimmy Crocker! Jij bent er me nogal een Jimmy Croc ker naar. Jij bent een boef. Snap je? En ik weet ook wat je van plan bent. Je probeert me te ontvoeren." Jimmy zag Annie's verschrokken gezicht, dat haastig teruggetrokken werd, boven op de galerij. Er kwam geen geluid van daarboven, maar hij wist, dat zij scherp toeluisterde. „Hoe kom je daarbij?" Ogden liet-vzich in de diepte van - ijn geliefkoosde stoel neervallen en egde zijn voeten op de schrijftafel. Toen keek hij Jimmy met een blik van verstandhouding aan. „Sigaret voor me?" zei hij. „Ik heb er geen," zei Jimmy, ,,'t Spijt me." „Mij ook." „Om, met je permissie, op ons vo rig onderwerp terug te komen," zei Jimmy, „hoe kom je erbij te denken, dat ik hier ben gekomen om je te schaken?" Ogden geeuwde. Ik was in de salon, na de lunch en die vent, Lord Wisbeach kwam bin nen en zei dat hij met mijn moeder onder vier ogen wilde praten. Moe der stuurde me toen de kamer uit en dus bleef ik aan de deur luiste ren," zei Ogden. „Weet je ook, waar kleine jongens, die naar gesprekken luisteren, die niet voor hen bestemd zijn, naar toe gaan?" vroeg Jimmy. „In de regel naar de getuigenbank, denk ik. Maar hoor nu, ik luisterde dus en hoorde Lord Wisbeach tegen moeder zeggen dat hij alleen maar voorgegeven had, jou als Jimmy Crocker te herkennen, en dat hij je in werkelijkheid nog nooit van zijn leven gezien had. Hij zei, dat je een boef was en dat-men op je moest letten. Wel, toen wist ik, waarom je hier gekomen was. Ik vind het niet onaardig, de manier waarop je hier gekomen bent." Jimmy gaf geen antwoord. Zijn geest was bezig met die truc van Gentleman Jack te' overwegen. Hij kon haast niets dan bewondering heb ben, voor de manier, waarop de an der hem schaakmat gezet had. Er lag iets artistieks in die manier van doen, die respect afdwong. „Dus, kijk nu eens hier," zei Ogden, „jij en ik weten dus, wat we aan el kaar hebben. Ik ben al twee keer ge schaakt in mijn leven en de enigen, die er wat mee verdienden waren de ontvoerders. Het is heel gemakkelijk voor hen. Maar zonder mij, zouden zij geen cent gekregen hebben en zij hebben er nooit aan gedacht, mij voor die bewezen diensten wat te laten de len in de winst. Ik krijg er nu zo'n beetje genoeg van, om me voor het plezier van anderen te laten ontvoe ren. En ik heb besloten, dat de eerst volgende, die mij zou willen ontvoe ren, over de brug zal moeten komen. Begrijp je! Mijn voorstel is: half om half. Als je erop ingaat, ben ik ge neigd je je gang te laten gaan. Mocht je er niet voor voelen, dan is die zaak afgedaan, en dan zul je werkelijk weinig kans hebben, om mij te pak ken te krijgen. Toen ik de vorige maal ontvoerd werd, was ik nog maar een kleine jongen, maar ik kan nu wel op mezelf passen. Nu, wat zeg je daarop?" Jimmy vond het moeilijk om daar iets op te zeggen. Hij jiad de moge lijkheden van Ogden's karakter nog niet helemaal kunnen peilen. Hoe lan ger hij hem bestudeerde, hoe enthou siaster hij begon- te voelen voor An nie's plan. Het kwam hem voor, dat alleen een kort aangebonden houder van een hondenhospitaal met dezen merkwaardigen jongeling kon om gaan. „Zeg eris," zei Ogden, „onderneem je dat voor eigen rekening, of werk je met iemand samen. Misschien met Buck Maginnis en zijn bende?" „Ik geloof niet, dat ik meneer Ma ginnis ken." „Hij is de man, die me het eerst ontvoerde. Hij is 'n leuke klant Sam Fisher ging er de tweede maal met mij van door. Misschien ben je van Sam?" „Nee". „Nee. Ik dacht het al. Ik heb ge hoord, dat hij getrouwd is en zich uit de zaken heeft teruggetrokken. Ik wou, dat je van Buck's bende was. Ik hou van Buck. Toen hij me de vo rige keer ontvoerde, heb ik een goede tijd bij hem gehad. Goed eten drinken. Toen ik bij hem wegging kwam er een dame van een van de kranten en die interviewde me. Een gek verhaal was het. Het heette: „Zelfs Ontvoerders Bergen Een Teder Hart Onder Een Ruw Uiterlijk". Ik heb het boven in mijn verzameling persknipsels. Buck Maginnis had he lemaal geen goed, teder hart onder zijn ruw uiterlijk, maar hij was toch een goeie kerel. Ik mocht hem wel. Wij schoten mussen en hij leerde me pruimen. Ik wou, dat Buck me nog eens kwam stelen. Maar, als je hele maal voor eigen rekening werkt, is dat me natuurlijk ook goed. Voorop gezet, dat je op de voorwaarde in gaat." „Je bent inderdaad een verrukke lijk kind". „Nou, niet overdrijven. Ik heb ge noeg zorgen, om nog buiten al die nonsens te kunnen. Nu, hoe staat het er mee? Spreek duidelijk. Als ik me laat ontvoeren door je, delen we dan of niet? Meer hoef je niet te zeggen." „Dat is gemakkelijk genoeg. Ik zal je zeker de helft geven, van al wat het mij oplevert." Ogden keek betekenisvol naar de schrijftafel. „Ik wou, dat ik dat eigenlijk op schrift kon hebben. Maar ik geloof, dat het stuk toch geen wettelijke waarde zou hebben. Dus ik zal je moeten vertrouwen op je woord." „Eergevoel onder dieven." „Niks te dieven. Dit is zuiver een handelszaak. Ik kan ergens iets mee verdienen en ik zou dus wel gek moeien wezen, als ik het niet deed. Dat is dus afgesproken. De rest laat ik aan jou over. Zoek zelf maar uit, hoe je het aanlegt!" Hij werkte zich uit de diepte van de stoel en verliet 't vertrek. Annie kwam de trap af en vond Jimmy in diep nadenken verzonken. Hij keek op toen hij haar tred hoorde. „Nu, dat schijnt het al erg gemak kelijk voor ons te maken, niet waar?" zei hij. „Het lost ons probleem op over de manier, waarop wij het zou den aanleggen." „Maar dat is immers verschrikke lijk. Dat verandert alles, 't Is beslist niet veilig voor je, hier té blijven. Ze zijn er achter gekomen, dat je niet echt bent. Je kunt ieder ogenblik gearresteerd worden." „Dat is een bijzaak. De hoofdzaak is, dat we nu eerst dit varkentje was sen. Dan kunnen we naderhand nog overwegen wat er met mij zal ge beuren." „Maar zie je dan niet, welk gevaar je loopt?" Het kan me niet schelen. Ik wil je helpen." „Ik wil het niet hebben." „Je moet." „Maar wees toch redelijk. Wat zou je wel van me moeten denken, als ik toestond, dat je een dergelijk ge vaar (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5