FOTO-CURSUS Wimpie VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 STADSNIEUWS DE MENS EN ZIJN ARBEID. Bezoek van nr. L. A. Kesper. De belangstelling, die voor de in derdaad grootse tentoonstelling van „De Mens en zyn Arbeid" in de Stadsgehoorzaal en het Waaggebouw is getoond, duurt onverminderd voort. Tot heden werd de expositie door bijna 27.000 personen bezocht. Daarnaast werd door ruim duizend schoolkinderen in klasse-verband een bezoek aan de tentoonstelling ge bracht. Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper een vrij langdurig bezoek aan de tentoonstel ling gebracht. Van 36 uur heeft mr. Kesper het geëxposeerde bezich tigd Met veel belangstelling heeft hij van een en ander kennis genomen. Met veel waardering heeft hij daar bij hulde gebracht voor hetgeen hier tot stand kwam. Vanavond en morgen de gehele dag is de tentoonstelling nog geopend. Zij sluit onherroepelijk morgenavond. Wie dus nog een bezoek wil brengen, diene zich te haasten. In de Pieterskerk te Leiden zal op Woensdag 14 September 8 uur a.s. onze onvergelijkelijke sppraanzange- res Jo Vincent een concert geven, waarbij zij aan het orgel begeleid wordt door de bekende Haarlemse organist George Robert. Het programma, waarin de liede ren, die mevrouw Vincent ten geho re zal brengen, afgewisseld worden door enige werken voor orgel-solo, vermeldt enige werken van Bach, (vader en zoon) Brahms, Honneger en Mozart. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Verschenen is het programma voor het seizoen 19491950 van de Leidsche Kunstkring „Voor Allen", die dit jaar het zilveren jubileum viert. Om deze reden is dit seizoen een bijzonder goed programma sa mengesteld waarvan wij willen noe men het Chopin-concert, dat de Chopin-kenner bij uitstek Theo van der Pas op Donderdag 20 October komt geven, ter gelegenheid van de 100ste sterfdag van deze grote com ponist. Vermelding verdient ook de sonaten-avond voor viool en piano door Lola Bobesco en Jac. Genty. Ook Wilier Andriessen, die vijf en twintig jaar geleden de eerste serie van „Voor Allen'' met een recital opende, zal dit seizoen weer voor de Kunstkring optreden. Bij elkaar een aantrekkelijk programma van zes concerten, dat het zeker weer goed zal doen. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Het was gisteren veertig jaar ge leden, dat de heer C. Schoonens. thans amanuensis bij het Rijks museum voor Vólkenkunde, in dienst van het Rijk trad. Daartoe werd hij gistermorgen door de directeur, dr. G. W. Locher, in de collegezaal van het museum ontvangen en hartelijk toegesproken. Ook de heren W. van Velzen, chef van het lagere perso neel, en T. Gressie, voorzitter van de personeelsvereniging, boerden het woord, onder aanbieding van ge schenken. Enige dagep voor deze viering was de gebruikelijke gratifi catie reeds aan de heer Schoonens overhandigd. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Aan het verslag over het afgelo pen leerjaar is het volgende ont leend: De school werd op 31 Decem ber 1948 bezocht door 770 leerlingen. Van dit aantal volgden 447 een der opleiding en 323 leerlingen dag- en avondcursussen. Hiervan werden 340 leerlingen ingeschreven afkomstig uit Leiden en 430 leerlingen afkom stig uit andere gemeenten. In de loop van het jaar verlieten de school met getuigschrift: Oplei ding tot Huishoudkundige (2-jar. opl.) 23 leerlingen.; hulp in de huis houding 17; huisnaaister 15; Cos- tuumnaaister 15; Primaire Dagop leiding 60; Middagopleiding 19; 4- jarige middagopleiding 1 leerling. Voor de Staatsdiploma's slaagden in 1948: voor lerares huishoudkunde en wasbehandeling (akte N VII) voor lerares koken en voedingsleer (akte N VIII) 12 leerlingen. De onderwijsvernieuwing, die in de verschillende opleidingen reeds is doorgevoerd, vraagt nog steeds veel extra inspanning van de leerkrach ten. Zij smaken echter de voldoe ning, dat de resultaten hieraan even redig zijn. Op 15 October werden de eerste lessen gegeven aan 40 leerlingen van de Mater Amabilisschool. De lessen, die tijdens fabriekstijd wor den gegeven, dank zij de loyale me dewerking van verschillende fabri kanten, worden dor de cursisten re gelmatig en met ijver gevolgd. Behalve deze lessen aan het loon trekkende meisje, werden ook naai lessen gegeven aan huisvrouwen. Daar deze echter niet gemakkelijk naar een school komen, werden de ze lessen gegeven „In de Vrolycke Arcke". Voor avondcursussen in koken en naaien was zeer veel animo. Alle cursussen waren voltallig en de les sen werden trouw bezocht. De leerlingen van de leraresoplei ding maakten met de opleidsters verschillende zeer leerzame excur sies. Zij woonden ook een week de lessen bij, die gegeven werden in de KEMA te Arnhem voor adspirant- leraressen. De R.K. Nijverheidsonderwijscur- sus voor Meisjes te Oegstgeest, afd. van de Leidse Vakschdol, telde op 31 Dec. 1948 17 leerlingen in de eer ste klas van de primaire dagoplei ding welke in September aanvangt; 14 de eerste klas en 9 in de twee de 'as van de primaire dagoplei ding. welke in April aanvangt. LEIDSE UNIVERSITEIT. Benoeming privaat-docent. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is dr. W. J. Kolff, te Kam pen, tot wederopzeggens toegelaten als privaatdocent bij de faculteit der Geneeskunde aan de rijksuniversi teit hier ter stede, om onderwijs te geven in de nierpathologie. GEMEENTERAAD. De gementeraad vergadert a.s. Dinsdag te 2 uur. Aan de orde is dan verkiezing van vier wethouders en leden van com missies. DIENST JUBILEUM HOOFDAGENT M. F. FRANK Op Woensdag 7 September a.s. hoopt de heer M. F. Frank, hoofd agent van politie alhier, voorzitter van de Leidse Politie Sportvereni ging, de dag te herdenken, waarop hij 30 jaren bij de politie werkzaam De heer Frank heeft steeds met gro te energie de belangen van de Neder landse politiesport behartigd en wij mogen slechts in herinnering bren gen het in 1947 hier ter stede geor ganiseerde Politie Zeven landen Sporttournooi, waar het Nederlandse Politie-voetbalelftal en de Nederland schermers zulke grote successen behaalden. Dit tournooi, dat thans nog in de buitenlandse politiesport- bladen als een der best georganiseer de internationale sporttournooien wordt besproken, is een gevolg ge weest van het initiatief van de heer Frank. Dit tournooi heeft geleid tot het uitbouwen van het internationale contact tussen de buitenlandse politie- sportbonden met de N. P. S. B. De sportuitwisseling tussen de Leidse en de Luxemburgse politie, waarmede dit jaar een begin is gemaakt door 'n vierdaagse trpi van de LPSV naar Luxemburg, zal door het toedoen van de jubilaris een jaarlijks te rugkerend politiesportfeest worden. Wij spreken de hoop uit, dat het hem gegeven zal zijn nog vele ja ren zijn krachten te wijden aan de belangen van de sport in het alge meen en de LPSV in het bijzonder. Ons werd medegedeeld, dat de heer Frank op de genoemde datum van 4.00 tot 6.00 uur n.m. te zijnen huize, Kapteynstraat 50 alhier, zal recipiëren. BLINDE JONGEN BEHAALT ZWEMDIPLOMA De blinden zijn in velerlei opzicht sterk in het nadeel bij de ziende mensen doordat zij het licht der ogen moeten missen. In de loop der laatste tientallen jaren is hun alge mene toestand veel verbeterd door dat zij middels het Brailleschrift kunnen lezen, doordat zij een vak hebben kunnen leren, waarin zij beter dikwijls dan menig ziende kunnen uitblinken, kortom hun po sitie als mens is in tal van opzichten verbeterd en z(j behoeven allerminst nog een minderwaardigheidscom plex te hebben. De sport evenwel is tot heden voor hen vrijwel steeds taboe geweest, maar ook dat gaat over. En het is wel merkwaardig, dat het juist de zwemsport is waarheen wij nog dagelijks duizenden en duizenden zienden moeten trekken die thans de eerste sporttak voor de blinden schijnt te kunnen worden. Vanmorgen toch heeft in de Leid se Overdekte de 11-jarige Jacob Bergman met goed succes het exa- Binnenkort vangen opnieuw onze foto-cursussen aan, ditmaal voor beginners en gevorderden. DEELNAME GRATIS. Vraagt inlichtingen: ALLES OP FOTO-GEBIED ^fli rofo - ciné fln UJoLFSLQC V.k( ^ylenbeel^ 1 BREÊSTRPRT 79 IRiOEn TÊLZI85I HAAGSCHE SCHOUW CONSECRATIE VAN NIEUWE KERK WORDT UITGESTELD. De plechtige consecratie van dt kerk, die op Donderdag 15 Septem ber was vastgesteld, wordt uitgesteld tot voorjaar 1950. De installatie door de hoogeerw. deken A Homulle van de nieuw be noemde pastoor, de zeereerw. pater G. J- de Greeve, S.M.M., zal plaats vinden op Donderdag 8 September a.s., des avonds om 7 uur. OEGSTGEEST „Buitenlust" vierde feest Ter ge legenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina had „Buitenlust" voor haar bewoners een heel feest programma in elkaar gezet. De kin deren konden des middags hun hart ophalen aan vliegerwedstrijden, wed strijden op versierde fietsen, autopeds enzovoorts terwijl des avonds eerst de Ronde van Buitenlust werd ver reden voor transportrijwielen en ge wone fietsen; daarna gingen het Rad van Avontuur en verschillende ande re vermakelijkheden draaien en ook was oudergewoonte „Triumph" aan wezig voor het maken van een mu ziekje. Er was veel belangstelling en de stemming was dan ook uitstekend Jubileum. Buitenlust telcle ook een jubilaris onder zijn feestvieren den. Dit was namelijk de heer Th. Döfferhoff, die het feit herdacht dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden was bij de P T.T.was bij de P.T.T. Di recteur en hoofdcommies van het postkantoor te Leiden kwamen hem persoonlijk hun gelukwensen aan bieden, vergezeld var. een gratificatie. Ook de beheerder van het bijpost kantoor Oegstgeest was aanwezig, vergezeld van het bijna voltallige personeel; namens dit personeel werd de jubilaris een armbandhorloge aan geboden. Verenigingen, vrienden en bekenden lieten eveneens van hun be langstelling blijken, tenviji„Trimuph" traditiegetrouw dit feest met een se renade opluisterde. Koninklijke onderscheiding. De heer D. van Velzen. eveneens wo nende in „Buitenlust" viel de eer te beurt, uit handen van de burge meester de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te mogen ontvangen. De heer van Velzen is- met pensioen gegaan, na de NZHVM gedurende 44 jaar trouw gediend te hebben. De burgemeester en en der directeu ren van de NZH spraken dan ook hun grote waardering uit over de grote plichtsbetrachting waarmede deze conducteur steeds zijp taak heeft vervuld. Velen kwamen hem met deze onderscheiding gelukwen sen, en aangezien „Triumph" toch in de buurt was, viel hem ook nog een muzikale hulde ten deel. te voor datgene wdt hij in het belang der kath. sport heef? gedaan. Een lied I en een sporttableau van de toe omst van Teyüngen besloot iit ge- deelte. Namens de iongemannenver. j sprak de heer P. G. v. d. Kraan „in toga" enige waarderende ••voorden van dank voor de leerzame lezingen welke door kap. Blonk zijn gehouden. Na de „brand in Sassem", het waren de sigaren van kap. Blonk, verkreeg de heer P. v. d, Kamp het woord om namens Thuisfront hartelijke dank te brengen, voor het zeer vele werk, dat kap. Blonk voor de jongens in IiWië heeft gedaan. Lied, schets en decla matie gaven een juist beeld wat een „front het thuis" was. De heer Weusten, als hoofd der ULO, dankte voor de in alle opzich ten prettige samenwerking. Een lied en schets liet zien hoe het met de tent van de „aalmoezenier" der ver kenners verging, in de storm in het Veluws zomer-kamp. Als collega sprak kapelaan Vulsma woorden van dank aan z'n scheidende collega. Ge wapend met een helm zag men ,,kap. Blonk'" op huisbezoek gaan in zijn nieuwe parochie, waar het „ont haal"' niet al te vriendelijk scheen. Na een declamatie en een enthou siast applaus sprak de heer Berbee nogmaals namens alle parochianen en bood het geschenk der parochie, een groot radiotoestel met tafel aan. Ook de andere sprekers hebben hun wensen vergezeld doen gaan van ge schenken. Pastoor Braak wenste de scheidende succes in zijn nieuwe pa rochie toe Hierna verkreeg kape laan Blonk het laatste woord. Hij dankte allen, die hier in Sassenheim zijn taak hebben verlicht en vroeg een extra gebed om zegen in zijn nieuwe taak. Zeer verheugd was hij een- zo'n schitterend geschenk als herinnering aan Sassenheim te mo gen meenemen. Spr. bracht dank aan de organisatoren voor. deze. prachtige avond. Hierna was er gelegenheid de scheidende kapelaan persoonlijk aarwei te zeggen. VOORSCHOTEN RJïNSBÜRG TERAARDEBESTELLING VAN J. DE MOOI" Gisterenmiddag vond onder enor- men van geoefend zwemmer afge-1 me belangstelling op de begraaf- legd. j plaats der Ned. Herv. Gemeente de Jacob Bergman is leerling van de i teraardebestelling plaats van de 23- Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide bij Zeist. Gedurende zijn vacaptie vorig jaar is hij gaan ren zwemmen, dit jaar heeft hij de lessen voortgezet en als hij Maan dag naar Huis ter Heide terugkeert, zal hij in het bezit zijn van het offi cieel diploma geoefend zwemmer. Ten overstaan van de bondsofficial Harry v. d. Reijden heeft Jacob van morgen zijn proef afgelegd en hij is uitstekend geslaagd. Zijn ouders, broertjes en zusje en grootouders waren mede bij deze zwemproef te genwoordig en natuurlijk kon Jacob na afloop van alle zijden gelukwen sen in ontvangst nemen. Naast zijn officieel zwemdiploma van de KNZB krijgt hij een blanco-diploma, waar op in Brailleschrift zal vermeld wor den, hoe hij zijn diploma heeft be haald, Dan kan hij dit met trots aan zijn mede-leerlingen in Huis ter Heide laten lezen. Moge dit voorbeeld van deze 11- jarige stoere knaap voor vele blin den een aansporing zijn dit voor beeld te volgen, want óók voor de blinde gelijk de ziende mens is zwemmen aangenaam, maar bovenal nuttig. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geert z. van W. Meijer en E. C. Frankenheim. Overleden: J. M. Vriethoff vr. 62 j. Ondertrouwd: J. Dubbcldeman wedr. 50 j. en K. de la Rie jd. 23 j. Lambertus Hendrik jm. 25 j. en H. M. W. de Groen jd. 19 j. A. du Prie jm. 23 j. en N. A. de Keijzer. A. Mittel- meijer .m. 25 j. en P. J. Verbrugge jd. 22 j. J. P. van der Reek jm. 33 j. en G. van Dam jd. 31 j. P. Kromhout jm. 29 j. en W. Slingerland j-d. 25 j. J. van der Reijden jm. 25 j. en D. M. Teljeur jd. 21 j. J. Hartmanjm. 24 j. en H. M. Halvemaan jd. 21 f. M. Bies jm. 21 j. en M. van der Tuin jd. 25 j. J. Glasbergen jm» 27 j. en M. Vlas veld jd. 25 j. J. Koekkoek jm. 22 j. en C. C. Baart jd. 21 j. J. M. F. Ver hoef jm. 25 j. en J. Jaarsma jd 21. j. NOORD WIJK Vermiste auto. Sedert enige da gen werd alhier een personenauto vermist. Deze is door de politie te Amsterdam terug gevonden op het Rembrandtplein. De diefstal werd mogelijk gemaakt doordat het voer tuig niet afgesloten was geweest. jarige Jan de Mooy, die in de nachi var» Zondag op Maandag door een noodlottig misverstand overleed. Ten sterfhuizc ging ds. K. J. H. Euigy Ned. Herv. pred. te Den Haag (eertijds te Rijnsburg) voor in schriftlezing en gebed. Behalve de familie kwamen in de stoet mede, een deputatie van de Rijk3-politie onder leiding van de groeps-comman- dant, de heer H. ten Harm uit Sas senheim, Op het kerkhof merkten wij o.a. op de heer mr. P. N. Höwe- ler burgemeester van Rijnsburg. Toen de kist in de groeve was ne- dergelaten trad naar voren ds. Bur- gy, die sprak naar enkele verzen uit Psalm 73. Spr. zeide, dat wij alle hier "met verslagenheid staan bij dit graf van hem, die door 'n noodlottig ongeval van ons is heengegaan. Hij was in de kracht van zijn leven. Wij zullen, aldus spr., ons niet verdiepen in hetgeen «r wordt verteld, maar luisteren naar het woord Gods. De Mooy was ons lief en dierbaar. Op verzoek werd gezongen Ps. 103 vers 8 en 9 en „Ruwe stormen mo gen woeden". Hierna ging de predi kant voor in dankgebed. Een tweetal kransen dekten de kist w.o. een van de moeder en een van de broers en zusters. Na af loop der begrafenis begaven zich allen naar het zaaltje „Avondrust" alwaar de predikant nog sprak naar aanleiding van enkele gedeelten uit Mótth. 25. SASSENHEIM Afscheid kap. Blonk. Voor een stampvolle zaal opende de heer A. Berbee, als voorzitter der Kath. Ac tie, deze afscheidsavond, die een zeer vrolijk karakter droeg. Spr. bracht jjank aan de scheidende adviseur voor zijn bezielende arbeid in het belang van Kath. Sassenheim ver richt. Hierna werd de leiding der avond in handen gegeven van de heer Harry v. Veelen, die met mu ziek van „The Black Stars" en decla maties van de heer P. G. v. d. Kraan afwisseling bracht tussen diverse sprekers. Een „revue in zakformaat" liet het leven van kap. Blonk passe ren. De heer Kortekaas, als voorzit ter der K.A.E. dankte namens de arbeidersorganisaties voor het gees telijke maar ook stoffelijke werk voor hen verricht. Met een lied en op toneel werd het vergaderingbezoek voorgesteld, waarna de heer C. Rot teveel namens de R.K. Sportver. „Teyüngen" de scheidende g.d. dank- Afscheid kap. van Duivenvorde. Donderdagavond waren vele jeug dige en oudere parochianen naar het bonasgebouw gekomen, om afscheid te nemen van hun oudste kapelaan. Kap. Middelhof sprak eeri kort wel komstwoord. Het dameskoortje van de- vroegere Vrouwengemeenschap zong enige liederen, waarna mej. R. Snelderwaard het spreekgestolte be klom om de vertrekkende kapelaan te bedanken voor het vele werk, Jat hij in de moeilijke jaren na de ooriog voor de jeugdverenigingen heeft ver richt. De gidsen, welpen en verken- nets brachten kapelaan Duivenvoor de dank voor zijn gedane werkzaam heden op hun eigen manier. Gezeten rond een kampvuur op het toneel werden enige aardige herinneringen aan hun aalmoezenier uitgebeeld. De i heer L. C. Oosterlaan. sprak als J voorz. van de plaatselijke commis- sie van de jeugdbeweging, namens de gezamenlijke parochiële jeugd. De voorzitter van WLV, de heer M. La- keman, was de vertolker van de ge voelens van VVLV. Namens de Har monievereniging „St. Laurentius" werd hem door de heer M. Lakeman een kistje sigaren aangeboden. ,,'t Klokje van gehoorzaamheid heeft geluid", aldus pastoor van Bemmelen, „en dat is de reden van deze bijeenkomst." Spr. gaf een op somming van het vele geestelijke werk aan het priester-zijn verbon den, dat met menselijke maten niet te meten en met menselijke woor den. niet te beoordelen valt. De direc te zielzorg, het toedienen van de sa cramenten. het ziekenbezoek enz. Voor al dit werk aan zijn parochia nen gedaan, was hij kap. van Dui venvoorde dankbaar. Verder schil derde hij kapelaan van Duivenvoor de als een prettige huisgenoot, die steeds rond hem hen een blijde en opgewekte sfeer verspreidde. Pastoor van Bemmelen was er blij om, dat hij kapelaan van Duivenvoorde na mens de parochianen een blijvende herinnering aan Voorschoten kon meegeven. Toen daarna de gordijnen Mgr. dr Verhoeven overleden Mgr. dr- Th. J. Verhoeven, de direc teur van het R. K. Centraal Bureau voor onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, die Dinsdag in zijn woning aan het Bezuidenhout na een hartaanval van de laatste H.H. Sa cramenten werd voorzien, is heden aldaar overleden. Mgr dr Verhoeven is in 1883 te Deventer geboren. Hij werd priester gewijd in 1909, studeerde daarna aan de univesiteit te Freiburg en werd in 1912 doctor in de philoso phic. Na kapelaan te zijn geweest in Zevenaar, Groningen, Hilversum, Groenlo en Zwolle werd hij in 1920 de eerste directeur van het R.K. Bureau voor opvoeding en onder wijs. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest op 15 Augustus j.l. ont ving mgr Verhoeven, die reeds Huis- preUat van Z.H. de Paus was, de voorname waardigheid van Protono- tarius Apostolicus. Op dezelfde dag ontving hij van de regering de hoge onderscheiding van ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Zó eerden Kerk en Staat deze man, die buitengewoon grote verdiensten heeft vor het kerkelijk en burger lijk leven. Het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gra venhage was zijn bureau. Allen, daar werkzaam, erkenden als vanzelf mgr Verhoeven als de eerste, de be kwaamste onder hen. En allen, die van hem of van zijn Bureau adviezen ontvingen, wisten, dat deze adviezen met even grote kennis- als objectiviteit waren ge vormd. Ook vele niet-katholieken ,ook overheidspersonen hadden in zijn adviezen het grootste vertrouwen. Nederland verliest in mgr Ver hoeven een eminent burger, de Kerk een voorbeeldig priester. Brand in kistenfabriek. Gister avond keerden even na 12 uru enige ingezetenen via de Papelaan huis waarts, toen zij bemerkten, dat in de kistenfabriek van de heer S. aan de Papelaan brand was uitgebroken. Ter stond waarschuwden zij de bewoenrs die zich reeds ter ruste hadden be geven. Direct daarna werd de brand- veer gewaarschuwd, die spoedig aan wezig was. Het blussingswerk verliep t'lot Gelukkig stond er geen wind, zodat men het vuur spoedig meester I was. De oorzaak moet gezocht wor den in kortsluiting. De schade is nog niet te bepalen. NOORDWIJKERHOUT Retraitenhuis. De directeur van het Retraitenhuis „St. Clemens" al- hier de ZeerEerw. Pater L. J. Loos i C.s.s.R. is overgeplaatst naar het Redemptoristenklooster te Roosen daal. Tot directeur van het Retrai tenhuis alhier is aangesteld de Zeer Eerw. Pater W. F. H. Randag CssR., voorheen directeur van het Retrai tenhuis te Bergen N.H. van. het toneel open gingen, stond daar het cadeau een complete cas sette ten toon gesteld. Nu was het de beurt van kapelaan van Duiven voorde ,om zijn afscheidswoord te spreken. Op de hem eigen goedmoe dige manier bracht hij dank aan pas toor van Bemmelen, die, hij in de af gelopen jaren had leren kennen als een goed herder, aan zijn huisgenoot kapelaan Middelhof, als een prettige collega, aan de leden van de K. A. voor het vele goed werk, dat zij voor de parochie hebben gedaan en ten slotte aan allen. Hij maakte er ge wag van in Voorschoten vijf geluk kige jaren gehad te hebben. Hij had Voorschoten met zijn goede eigen schappen, zijn minder goede en slech te eigenschappen leren kennen en lief gekregen. Daarna werd hem dooi de aanwezige parochianen met een handruk vaarwel verteld door HUIBEBT VET EN DE BETOVERDE PRINS De soldaat liet zijn slag zwaard zakken en be keek het voorwerp met twijfel in de ogen. .Zo'n ding schiet toch nóóit!" merkte hij op. Kobus van Galen sloeg zich voor het hoofd. „Na tuurlijk!" riep hij uit. „hoe kón ik me zo vergissen!" en intussen constateerde hij met verheugenis, dat dé soldaat van zijn oor spronkelijke voornemen was afgebracht. „Wij hebben met die zeerovers niete te maken", bracht Wimpie in het midden. „Mmm", bromde de soldaat, met een spijtige blik op zijn slagzwaard. „Dan zal ik jullie aan de comman dant overleveren. Er zit niets an dere op." Wimpie en Kobus van Galen volg den de soldaat naar een hoge offi cier, die hen met argwaan van het hoofd tot de voeten opnam. „Kiel halen!" zei hij toen kort, en wijdde zijn aandacht weer aan andere zaken. „Maar wij hebben niets te maken met die zeerovers!" riep Wimpie ge schrokken uit. „Wij werden een uur tje geleden gevangen genomen door die bandieten." De soldaat achter het tweetal be gon vermaakt te grinneken. „Ha, ha!" proestte hij. „Een uur geleden gevangen genomen.... ha, ha! En dit schip is wel vier dagen van de wal." „Kielhalen!" gelastte de comman dant wederom, en hierop werd het tweetal weggeleid om de straf te on dergaan. LAATSTE BERICHTEN DE TOESTAND ROND SEMARANG In de residentie Semarang zijn blijkbaar als gevolg van de over eenkomst tot staken der vijandelijk heden de tegen de spoorwegen gerichte aanvallen en sabotagedaden opgehouden, 's Morgens rijden er weer treinen uit Semarang naar Muntilang en andere treinen in de omgeving staan thans onder mili taire bewaking. Ten zuiden van*Tegal in het on derdistrict Pagerbarang, waar veel last is ondervonden van rondtrek kende benden, zijn voor een groot deel de djatibossen omgekapt. De schade wordt geschat op honderd duizend gulden. Overal in dit gebied zijn pamfletten aangeplakt met een proclamatie van de „Negara Islam Indonesia". „GENEESHEER-DIRECTEUR" BLEEK OPLICHTER TE ZIJN De recherche arresteerde de 35- jarige gehuwde machine-bankwer ker J. M., wonende aan de Laan van Meerdervoort, die in Juli j.l. in een sigarenwinkel te 's-Gravenhage ken nis maakte met een juffrouw. M. stelde zich aan haar voor als dokter. De kennismaking werd voortgezet en zij vertelde hem o.m., dat zij ver pleegster was geweest, waarop de „dokter" haar vroeg, of zij geen zin had met hem naar Melbourne te gaan, waar hij directeur-geneesheer van een groot ziekenhuis was. Hier had de juffrouw wel oren naar; zij wilde wel eens veranderen. Na eni ge dagen kwam M. met een aantal Engelse formulieren, welke moesten worden ingevuld, waarna hij wel voor het nodige zou zorg dragen. Enige dagen later kwam - hij opge wonden aan en vertelde, dat hij zijn actetas met papieren, pas en f 6000 in de trein had laten liggen en nu f 178 nodig had om de zaken te be talen, welke hij hdd gekocht, omdat hij de volgende dag een hersenope ratie in Tilburg moest verrichten. Het geld werd aan hem gegeven en korte tijd daarna werd nog een klei ne som aan hem ter hand gesteld voor andere dingen, welke hij nodig had. In totaal werd f 220 verstrekt. Daar de „dokter" zeide in Amster dam te logeren, -maar het adres niet wilde noemen, soms een beetje te geheimzinnig deed en niet naar het station gebracht wilde worden, om dat „het afscheid nemen zo moeilijk voor hem was" kreeg de juffrouw argwaan en ging naar de recherche. Daar had men spoedig vastgesteld wie de „geneesheer-directeur" was. Hij werd gearresteerd. D-TREIN TOESLAG VOOR KLEINE TRAJECTEN Er worden klachten geuit over de eis van de Nederlandse spoorwegen tot betaling v.an de D-treintoeslag van één gulden ook voor het kleine traject tussen de Nederlandse grens en het eerste Nederlandse station, b.v. het traject Nederlands-Belgische grens-Roosendaal. Daaromtrent ver nemen wij van de zijde der spoor wegen, dat met ingang van de win- terdienstregeling op 2 October a.s. meer gelegenheid zal komen om met gewone, dus niet D-treinen van Ne derland naar België en terug te rei zen. Hoeveel treinen dit zullen zijn en op welke uren zij zullen rijden, 'is thans nog niet te zeggen. GEEN SPECIALE „SPORT- TARIEVEN" BIJ DE N. S. Naar aanleiding van circulerende berichten, volgens welke de Neder landse Spoorwegen weer speciale sport-tarieven zouden invoeren, ver nemen wij, dat het invoeren van deze speciale tarieven nibt in het voornemen van- de Nederlandse Spoorwegen ligt. .HET VRIJLATEN DER HUREN VAN WONINGEN BOVEN 325 KUBIEKE METER Het antwoord van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting op de vragen van het Twee de Kamerlid de heer Andriessen heeft hier en daar tot misverstand geleid, zo deelt het ministerie mede. In deze beantwoording wordt nl. medegedeeld, dat de huren van woningen met een inhoud groter dan 325 kubieke me.ter zullen wor den vrijgelaten. Dit antwoord heeft in enkele ge vallen aanleiding gegeven tot de opvatting, dat de huren van alle woningen met de genoemde in houd voortaan zouden worden vrij gelaten. Dit is onjuist, het vrijlaten van de huren geldt slechts voor die woningen vam de genoemde in houd, die na 1 September 1949 zul len worden gebouwd, en die vallen buiten de bepalingen van de fi nancieringsregeling woningbouw 1948.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2