J Kostelijke uren bij >>Jeugd van Nederland« De stichting van een Katholieke ambachtsschool te Leiden DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 EéN GROOT, GEÏLLUSTREERD EN SPANNEND VERHAAL. (Van onze bijzondere medewerker) Morgen beginnen wij een propagan dastunt met vliegtuigen, vertelde ons de man, die aan het hoofd staat van de voorlichting op de tentoonstelling .Jeugd van Nederland" in Amster dam. Want men is van plan, boven gans het land folders te laten uit strooien, opdat men overal wete, dat er in het R.A.I.-gebouw iets schoons te zien is. Vooral de jeugd en haar opvoeders moeten dat weten; en daarvoor bestaat geen betere gele genheid dan in de komende dagen, waarop de zomervacanties aflopen en men kan overwegen, in schoolverband of in clubs naar deze tentoonstelling te trekken. Wij zijn onze lezers een beschou wend overzicht schuldig, van wat men te zien krijgt. In één woord gezegd: deze tentoonstelling is een groot, doorlopend, geïllustreerd en span nend verhaal over de jeugd van Ne derland. Het is bovendien iets le vends, omdat telkens door middel van spel, zang en dans, door toelichtende films en experimenten van de Hob byclubs, door lichamelijke oefeningen en marionettentheater, zelfs door een compleet kindercircus aan de be zoekers een visuële herinnering wordt meegegeven, dikwijls een toe lichting op hetgeen men tijdens de lange en avontuurlijke wandeling door het enorme gebouw heeft opge merkt. „Het bier is weer best". Ergens op de tentoonstelling is een straathoekje nagebootst ,een echte griebus, zoals dat heet. Alle mogelijk geestelijk en materieel afval is hier bijeen gebracht. Er hangt ook de re clame van de dag: „het bier is weer best". „Krijg de pest", staat er onder als een fatalistische uitlating van ver waarloosde jeugd. En dan te weten, dat anderhalf millioen mensen, dat is een-derde van gans de Nedarland- se jeugd in dergelijke griebussen van onze steden verkeert. Daarom moet iets worden gedaan; de jeugd moet worden betrokken, op overtuigende manier. Neem bijvoor beeld een stand als die van de woon kamer; bij de inrichting ervan heb ben de bewoners gedacht aan de be langen van alle leden van het gezin Dat versterkt de huiselijke band. In teresseer de jeugd voor alle goede dingen en neem op de koop toe de inventaris van „wat er in de zak van een kleuter kan zitten". De tentoon stelling wordt zelfs aanschouwelijk de vraag beantwoord: hoe leert de huisvrouw haar vak? Er zijn nog veel ouders, die gebrek aan waardering hebben voor kinder lijke pogingen, om iets op te bou wen. Daardoor werken zij jeugd-bal- Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Te Deum lau- damus, 8.45 Sonate van Mozart, 9.00 Bij onze jonge zieken. 9.30 Muziek bij het werk, 11.00 Fluitrecital, 11.30 Kon. Mil. kapel, 12.00 Trio Fantasia, 12.33 Orgelconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 14.00 Amster dams strijkkwartet, 14.30 N.C.R.V.- koor, 15.00 Kamerorkest, 16.15 Voor meisjes en jongens. 18.00 Neder landse koren en korpsen, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Werken van Chopin, 20.00 Nationaal programma, 20.05 Nederlandse ver- pozingsmuziek, 20.30 Nederlandse liederen door grootomi'oepkoor, 20.45 Historisch hoorspel over koning Wil lem van Oranje, 21.25 Radio Phil- harmonisch Orkest. 22.10 Neder landse gedichten, 22.25 Koninginne- feest in 1899. 23.00 Nieuws, 23.15 Reportages, 23.30 Metropole-orkest. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws, 8.18 Orgelspel, 9.00 Weens Philharmo- nisch Orkest, 10.20 Onze keuken, 10.35 Als de stofzuiger zwijgt, 11.00 Gr.pl., 12.00 Solovox m«t accordeo- la, 13.00 Nieuws, 13.15 Omroepork., 14.15 Kamerorkest, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Orkest van de week, 16.15 Voor de kleuters, 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen, 17.15 Tango rumba-orkest, 18.00 Nieuws, 18.30 R.V.U., 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nationaal progr., zie Hilversum I. dadigheid in de hand. Men lere intus sen van de jongste -proef in Rotter dam, waar op een terrein aan de Diergaardesingel een kinder-bouw- centrum bezig is, de wildernis van oude puinhopen te veranderen in tuin tjes. Dit laat de tentoonstelling zien en zij verbindt er deze les aan: scha kel de kinderen over op echt werk, dat hen boeit en blijft boeien, en waarbij de rijpende ideeën van de jeugd niet worden onderdrukt door betweter^ van ouderen. Liefst niet nabootsen. Als men in deze geest werkzaam is en de jeugd in goede banen wordt groot gebracht, zal er allengs min der werk komen voor de Kinderbe scherming, die nu nog met een com plete sectie op de tentoonstelling aan wezig is. En mogelijk zal dan ook de kinder-hygiëne het minder moeilijk hebben met haar baanbrekend werk. Tenslotte iets over de vorming bui ten schoolverband. Op deze afdeling van de expositie troffen wij een spreuk, die de moeite van het over drukken waard is, omdat ze zo juist van inhoud is: nadoen vervlakt de mens en verarmt de wereld; zeifont- dekken geeft de mens diepe vreug de en de wereld oneindige variatie van mogelijkheden. Inderdaad. En wie er iets meer van wil weten, verzuime niet het bundel tje brochuren te kopen, waarin wordt gesproken over de jeugd van Neder land en waarbij drs. K. Peters in de afdeling „Vorming buiten schoolver band" de vraag beantwoordt: hoe kan mijn kind zijn vrije tijd besteden? Het zelfde onderwerp wordt boven dien behandeld door het Documenta tieblad van het Ministerie van On derwijs, Hierbij denken wij natuurlijk niet op de laatste plaats aan de sociale jeugdzorg, waarvoor de beste krach ten moeten worden opgeroepen. DRONKEN CHAUFFEUR MAAKT SLACHTOFFERS. Meisje en kind gedood. Zondagmiddag omstreeks 5 uur heeft een dronken bestuurder van een drietons vrachtauto op de Rijks weg Beek-Nijmegen ter hoogte van 't Franse pensionaat een ernstig ver keersongeval veroorzaakt waardoor twee personen werden gedood, ter wijl een jongen in het Canisiuszie- kenhuis moest worden opgenomen. Een brandstoffenhandelaar H. P. uit Berg en Dal, die met een vriend op stap was geweest ,kwam met zijn vrachtauto in volle vaart de Dommer van Poldersweg afgereden en wilde links, de richting van Nijmegen oprij den. Eerst reed hij twee jongens aan, die op hun fiets in de richting Beek trokken. Een hunner kwam er goed af, terwijl de ander naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Onmiddellijk zwaaide de vrachtauto de weg over en reed toen een fiets aan waarop een veertienjarig meis je en een ongeveer eenjarig kindje gezeten waren. Beiden werden zo zwaar gewond, dat zij ter plaatse overleden. Er werden nog meer per sonen gewond, doch deze behoefden niet naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Wederom is de Rijkspolitie van het gewest Amsterdam er in geslaagd een smokkelaffaire aan het licht te bren gen Zoals reeds eerder gemeld, wist deze recherche na maandenlange na sporingen in het begin van deze zo mer een aantal dieven en smokke laars van grote vrachtwagens van het internationale wegvervoer te pakken. Deze affaire bleek een staart te hebben. Tijdens dit onderzoek ge vonden aanwijzingen deden vermoe den, dat een bekend Roterdams win kelier, die beschikt over verschei dene filialen, de hoofdman was van een grote bende smokkelaars. De bende hield zich bezig met het smok kelen van bijouterieën uit Tsjecho- Slowakije en cosmetische artikelen uit Frankrijk Op het ogenblik heeft de Rijkspo litie behalve de hoofdman tien me deplichtigen gearresteerd. Bovendien is voor ruim vijf duizend gulden aan goederen in beslag genomen en kon een auto, voorzien van een geheime bergplaats, worden geconfiskeerd. Aangenomen wordt dat voor tien duizenden guldens goederen op deze wijze de Nederlandse grenzen zijn ge passeerd NOODLOTTIGE VERGISSING BIJ OPERATIE. Sterk vergif inplaats van verdovend middel. BEJAARDE DAME KOSTTE DIT HET LEVEN. Een noodlottige vergissing bij een operatie heeft aan een der patiënten van het ziekenhuis „Eudokia" te Rot terdam het leven gekost. Donderdag morgen moest de 71-jarige weduwe E. een kleine voetoperatie onder gaan. Een verpleegster, die de chi rurg ter zijde stond, gaf de vrouw vooraf een injectie om 't te opereren lichaamsdeel gevoelloos te maken. Nauwelijks was de operatie achter de rug, of de patiënte overleed, naar men aanvankelijk meende tengevol ge van hartverlamming. Direct na mevrouw E. moest een jongeman worden geopereerd en nog maar net was ook hem een injectie toegediend, of bij dezë patiënt ver toonden zich dezelfde verschijnselen als bij de vrouw. Gezien zijn licha melijke gesteldheid moest dat onmo gelijk zijn en daarom werd de aan dacht van de chirurg op iets aparts gevestigd. Toen kwamen hij en de verpleegster tot de ontstellende ont dekking, dat een verkeerde vloeistof voor de injectie was bebezigd. De zuster had in plaats van een verdo vend middel uit een verkeerd flesje een vrij sterk vergif genomen. Daar mee was mevrouw E. ingespoten, het geen haar het leven had gekost. Da delijk toen geconstateerd was welk een grove fout was gemaakt, paste men op de jongeman bloedtransfusie toe en daar hij meer weerstandsver mogen had dan de oude vrouw, bleef hij in leven en trad bij hem verbe tering in. Onmiddellijk toen de verpleegster had ontdekt wat zij gedaan had, hol de ze, geheel overstuur, de operatie kamer uit, roepend: „Ik heb me ver gist ,ik heb me vergist." Dat trok na tuurlijk de aandacht. En zo duurde het niet lang of ook de familie van de weduwe E. kwam het gebeurde te weten. Deze stelde de politie van een en ander in kennis, waarna allen, die bij deze verschrikkelijke vergissing betrokken waren geweest, door de recherche aan een uitvoerig verhoor werden onderworpen. Daarbij is, naar wij vernamen, ge bleken, dat na de eerste injectie met de giftige vloeistof nog een weinig overbleef. De verpleegster voegde voor de mannelijke patiënt de goede vloeistof bij dit restant, zodat de jongeman het gif niet zo sterk gecon centreerd als de weduwe E. in het lichaam kreeg. Wel deden zich bij hem dezelfde verschijnselen voor, maar zijn leven was er niet mee ge moeid. Het onderzoek is nog in volle gang. „Vrije Volk". ONGELUKKIGE NOODLANDING VAN SPITFIRE. Piloot zwaar gewond. Bij het vliegveld Twente was een Spitfire van de militaire luchtvaart bestuurd door de res. 2e lt.-vlieger A. C. J. De Jong gistermorgen door mo torstoring gedwongen een noodlan ding te maken. Het vliegtuig kwam buiten het veld terecht en werd zwaar beschadigd. De piloot werd levensgevaarlijk gewond naar 'n zie kenhuis in Enschede vervoerd. Hij is 25 jaar en afkomstig uit Rijen (N.-B.), Door de meerderheid van de Raad nodig geoordeeld De gemeenteraad van Leiden kwam gistermiddag in openbare vergade ring bijeen. Afwezig met kennisge ving de heren Key en Knol. De ge loofsbrief van het nieuw-gekozen raadslid C. F. Lardee werd in orde bevonden. De tweede ambachtsschool. Bij de behandeling van het ver zoek van de stichting R. K. Ambachts school „Don Bosco" om te verklaren, dat oprichting van een R. K. Am bachtsschool nodig wordt geoordeeld, kwam allereerst in behandeling een voorstel van orde van de heren Vos en Frohwein (V.V.D.) om de behandeling van het verzoek één jaar aan te houden. Een jaar opschorten? De heer Frohwein lichtte toe, dat zijn fractie vooralsnog niet overtuigd is, van de noodzakelijkheid van de stichting ener Kath. Ambachtsschool. Aangezien met de bouw van de school toch nog niet begonnen kan worden en de door de wethouder gegeven cijfers een sprong in 't duis ter zijn, achtte spr. het beter de be slissing over het verzoek nog een jaar op te schorten. De heer Vos (V.V.D.) wees op de grote tegenstelling in het cijferma teriaal door de wethouder en door de vereniging „De Ambachtsschool" in een adres aan de raad gegeven. Spr. vreest, dat de stichting van een tweede school een financiële strop voor de gemeente zal worden wegens onderbezetting van beide scholen. Spr. wil de invloed van de invoering van het 8ste leerjaar afwachten, al vorens een beslissing te nemen. Adres met onwaarheden. De heer Wilmer (K.V.P.) bevreemd het, dat veel waarde wordt ge hecht aan het adres van de ver. „De Ambachtsschool". Er worden daarin zeer grote onwaarheden gezegd, o.a. de bewering (welke geheel onjuist is) dat bij invoering van het 8e leer jaar leerlingen verplicht zijn dat te volgen en niet de ambachtsschool kunnen bezoeken. Door een dergelijke ondeskundig heid in de samenstelling verliest het adres voor spr. alle waarde. De heer Knetsch (Prot.) was het niet geheel eens met de cijfers van de wethouder, in zoverre betreft de te openen vak-cursussen. Spr. acht het raadzaam de uitwerking van het 8e leerjaar af te wachten, ofschoon spr.. evenals de wethouder, daarvan een stijging van het leerlin gental verwacht. De heer Van Weerlee (Arb.) was evenééns voor het uitstel- Het prae- advies lijkt spr. zwak toe. Waarom heeft de wethouder zo weinig ge wicht gehecht aan de adviezen der organisaties? Het achtste leerjaar. De heer D. J. van Dijk (Arb.) was overtuigd, dat, als het 8e leerjaar wordt ingevoerd in 1950, de cijfers van de wethouder juist zullen blijken te zijn. Spr. wil de behandeling van het verzoek uitstellen tot het achtste leerjaar definitief wordt ingevoerd. De heer Knuttel (G^pm.) heeft van het prae-advies geen aangena' me indruk gekregen. Spr. meent, dat over dit voorstel overleg achter de schermen heeft plaats gehad tus sen de partij-leidingen. Vele der ge noemde cijfers acht spr. willekeurig. Aanmoediging van ambachts- onderwijs. De heer Woudstra (Prot.) is ervan overtuigd, dat het 8ste leerjaar zeer binnenkort wordt ingevoerd en de toeloop naar de ambachtsschool zal doen toenemen. In de stichting van een specifiek kath. ambachtsschool ziet spr. een eminent middel om het volgen van ambachtsonderwijs aan te moedigen. Weth. van Schaik wees erop, dat een uitstel van een jaar wettelijk neerkomt op een afwijzing. Het voor- stel-VosFrohwein, ingediend nog vóór de raad gelegenheid heeft ge had, zich uit te spreken, kan door B. en W. niet aanvaard worden., Opschorten in stemming en verworpen. Het voorstel-VosFrohwein werd verworpen met 1813 stemmen. (Vóór de leden Lichtvoet. Vijlbrief, Knuttel, Van Weerlee, Pina, Smit, Riedel, Frohwein, van Staveren, Eigeman Schüller, Riemens en Vos, dus 2 leden van de V.V.D.. 3 commu nisten en 8 leden van de P. v. d. A. Daarna kwam het verzoek in behan deling. Een pleziertje aan de Roomsen. De heer Riedel verzocht steekhou dender argumenten van B. en W. in plaats van verwachtingen. De heer Knuttel (Comm.) wilde aan het be stuur van de veren. „De Ambachts school" overlaten te bepalen, het tijdstip, dat een tweede ambachts school nodig is. Spr. beschouwt dit voorstel als een pleziertje aan de Roomsen. De heer D. J. van Dijk (Arb.) gaf een verklaring van zijn aarzelende instemming met dit prae- advies. De cijfers, daarin genoemd, zijn gebaseerd op verwachtingen. Ook spr. zag in de propaganda voor kath. ambachtsonderwijs een stimulans tot het volgen van ambachtsonderwijs daarom ook zal spr. zijn stem aan het voorstel geven. De heer Wilmer (K.V.P.) kan zich in grote lijnen verenigen met de con clusie van de heer D. J. van Dijk. Wethouder verdedigt voorstel. Weth. van Schaik merkte op, dat de cijfers door B. en W. gegeven niet door het eerste het beste windje worden omvergeblazen. Spr. kwalificeert, met de heer Wil mer. het adres van de Ver. „De Ambachtsschool" als zeer oppervlak kig. Verwacht had mogen worden, dat het bestuur meer kennis van za ken had getoond bij de samenstel ling van dit adres. Spr. verwondert zich hogelijk dat het bestuur van de Ambachtsschool zo slecht op de hoogte is van de eigen staat van leer lingen. Spr. citeert enige getallen uit de jaarboekjes van de Ambachts school. Het aantal Leidse leerlingen is steeds gedaald. Vroeger was de ver houding tussen stads- en buitenleer lingen 3—2, thans 1—2. Buiten de stad wordt gezocht naar werkkrin gen buiten de tuinbouw. Het achtste leerjaar komt. Het 8e leerjaar is opgeschort tot 1950 en wordt dan weer verplicht. Bij de invoering van hef 8e leerjaar in 1944 steeg het aantal aanmeldingen voor de Ambachtsschool van 372 tot 540 en daalde bij de afschaffing er van in 1946 van 624 tot 441. Dit zijn feiten, en als men deze feiten niet aanvaardt, zoals de heer Knuttel, zit er iets anders achter. Over de be wering in het adres, dat het V. H. M. O. de leerlingen tot zich trekt, weerlegt spr. met de mededeling, dat het gezamenlijk aantal leerlingen van gym., H.B.S.'sen en Mulo in 1937 bedroeg 1026 in 1948: 1070, een nau welijks merkbare stijging, terwijl in die tijd de bevolking toenam met 21 pet. Van de ambachtsscholen in Kat wijk en Alphen verwacht spr. weinig invloed op het leerlingen-tal te Leiden. Ondanks, dat Katwijk reeds begonnen is, steeg het leerlingental te Leiden. In het adres wordt betwij feld. of de bizondere cursussen vol doende bezocht zullen worden. Spr. wijst erop, dat anderhalf jaar geleden het bestuur der Ambachtschool urgen tieverklaringen voor de stichting de zer cursussen heeft gevraagd. Als de levensvatbaarheid van deze cursus sen nu nog „in onderzoek" is noemt spreker de verzoeken destijds aan de Raad gericht lichtvaardig.' De inge komen adviezen van de werkgevers- en werknemers-organisaties besure- kend. toonde spr. aan. dat uitbreiding van de bestaande ambachtsschool be zwaarlijk is. Spr.'s conclusie is, dat de realiteit aan dit gunstig prae-ad vies ten grondslag ligt. Men kan het niet laten aankomen op het jaar 1950. Regeren is ook in dit geval vooruit- Nog eens gepraat. De heer Vos (V.V.D.) verwacht van het bestuur van de ambachtsschool, dat de gegevens van het adres juist zijn opgegeven. Is het wel verant woord. dat Leiden met zijn klein aan tal ambachtsleerlingen de hoge kosten op zich neemt van een tweede am bachtsschool. terwijl de toeloop van leerlingen grotendeels van buiten komt? De heer Knetsch (Prot.) had ver nomen, dat de textiel-school zal wor den opgeheven. Dit vond spr. een veeg teken voor de bijzondere cur sussen. De heer D. J. van Dijk ontdekte tegenspraak in het adres van „De Ambachtsschool". Het voornaamste is, dat het bereiken van geschoolde arbeid wordt bevorderd. Hé!! De heer van Weerlee was aller minst overtuigd door de cijfers van de wethouder, evenmin als de heer Frohwein. De heer Frohwein toonde zich daarbij een voorstander van neu traal onderwijs en zag het nut van een kath. ambachtsschool niet in. De heer Wilmer zeide. dat de V. V. D in eerste instantie zich had be roepen op het adres van „De Am bachtsschool". In tweede instantie echter verklaart de heer Frohwein. dat hij geen Katholieke ambachts school als zodanig gewenst acht. De heer Van Weizen (Comm.) hield een uitvoerige beschouwing over het 3e leerjaar op de Ambachtsschool. De heer Woudstra (Prot.) acht- WEERS VER WACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). PLAATSELIJK ENIGE REGEN Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige regen of motregen, voorname lijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid West. In het binnenland vannacht iets minder koud, overigens weinig verandering van temperatuur. te het betoog van de wethouder zeer sterk. Wethouder v. Schaik schatte de kos ten van de schoolbouw, voor de ge meente, op 30.000. Komt de nieuwe school er niet, dan zou de bestaande Ambachtsschool belangrijk moeten worden uitgebreid. De opheffing van de textielschool is op 't ogenblik in gesprek. Aangenomen. Het voorstel, in stemming gebracht, werd aangenomen met 18—14 stem men. Tegen stemden de communisten de V.V.D. en zeven leden van de P. v. d. A. Voor de K.V.P.,, de Prot. Chr., de twee wethouders van de P. v. d. A. en de heer van Dijk en mevr. Braggaar, beiden van de P. v. d. A. Het woonwagenkamp wordt ver plaatst naar de Broekweg. De heer Frohwein drong daarbij aan op de grootste zuinigheid; de heer Aalders wilde er juist een vast gebouwtje zetten voor ontwikkeling der woonwagenbewonertjes. Wet houder Jongeleen voelde er niet voor. De E. H. D. ambulance-auto. De E.H.D. krijgt een nieuwe ambu lance-auto. De heer Knetsch vond het niet de moeite waard het oude vi- hikel op te knappen. De heer De Hosson (K.V-P.) zeide teleurgesteld te zijn. dat niet bij de levering de plaatselijke middenstand was inge schakeld; De heer A. van Dijk (K. V. P.) vroeg, of met deze auto ook zieken zullen worden vervoerd. De heer Pina vroeg, wat de functie is van de „leger-auto" bij de E.H.D. in gebruik. Weth. Menken antwoord de. dat twee wagens beslist nodig zijn. Contracten met particulieren hebben in de practijk niet voldaan. Er is getracht de Leidse middentsand in te schakelen. De „leger-auto" wordt verkocht. De ambulancewagen is uitsluitend voor de eerste hulp bij ongelukken. De exoloitatie van „Rhiingeest" zal aan het Rijk worden overgedra gen. Bij het verhuren van een villa op Rhijngeest aan Prof. Chorus, merkte de heer Knetsch op. of het niet beter was de woning voor 10 jaar aan prof Chorus te verhuren voor ƒ1.per jaar! Weth. Jongeleen antwoordde, dat er zeer veel aan het huis moest worden opgeknapt. Bij het beschikbaar stellen van gelden als biid'-aee voor het ge in eentepersoneel aan K. en O. ver dedigde de heer Knetsch een amen dement. om de aange^pven loongrens te verlagen tot 3750.per jaar. Dit amendement werd bestreden door de heer Schüller (P. v. d. A.), die een lans brak voor de ambtenaren met hogere salarissen. Weth. Menken onderschreef dit betoog. Het amendement-Knetsch werd verworpen met 23—-8 stemmen. Vóór stemden de Prot- fractie en de heren Lombert en A. van Dijk. Het voo'r- stel van B. en W. werd daarna z.h.s. aangenomen. Eij de rondvraag vestigde de heer Van Oijen (K.V.P.l de aandacht op gevaarlijke verkeers-situatie aan de Julianastraat. De heer Aalders (K.V.P.) wees öd de lastige stopplaat sen van de autobussen op de singels. Afscheid. De voorzitter sprak een dankwoord tot de scheidende Raad voor de goe de geest en medewerking In de nieu we Raad zullen 11 van de thans zit- 'e:'de leden niet meer terugkeren. Hun wenste spr veel goeds in hun leven toe Een afzonderlijk woord van erkentelijkheid richtte spr. tot de heer Riedel, die in moeilijke tijden het wethouderschap en het loco-bur gemeesterschap voortreffelijk waar nam. De heer Riedel sprak een dank woord namens de scheidende leden. imttiij veï£iefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Veriaald door Jean H. P. Jacobs 53) De bezoekster haalde veelbeteke nend haar neus op, toen zij de wer ken van de binnenhuis-architect, die hier al zijn ideeën in dit huis had t kunnen uitleven, gadesloeg. Mevrouw Pett zag nu, dat zij er werkelijk uit zag, zoals zij al van uit de verte had menen te kunnen opmerken, en nog veel erger. Haar gelaat zag er niet al leen erg slim en beslist uit, maar zelfs dreigend. Zij had heel dikke wenk brauwen, waar onder uit kleine glin sterende oogjes keken, als wilde bees ten in het bos. Het indrukwekkende effect van dit alles werd nog ver hoogd door het feit, dat, terwijl het linker oog recht naar een voorwerp keek, het rechter een meer patrouil lerende taak scheen te hebben en nu, terwijl zijn collega vast op me vrouw Pett gevestigd was, over de oppervlakte van de zoldering waarde. Wat de rest van deze verschijning betrof, haar neus was stomp en haar mond had die vermanende gesloten heid van de automatische deuren van een ondergrondse trein, die men juist gemist heeft. Mevrouw Pett, die toch een flinke vrouw was, voelde zich niettemin zonderling zwak, toen zjj dit exemplaar van het schone ge slacht zag, dat verschrikkelijk was dan enige man, die zij ooit in haar le ve had ontmoet. Zij kreeg bijna me delijden met de ongelukkige sterve lingen, waprop men deze vrouw had losgelaten. Zij wist bijna niet, hoe zij het gesprek moest beginnen. Juffrouw Trimble wist daar echter wel weg mee, want zij prefereerde steeds, zelf de conversatie +e openen. Haar lippen gingen van een en er vlo gen woorden naar buiten, alsof zij uit een machinegeweer kwamen. Voor zover het mevrouw Pett vergund was, dat op te merken, constateerde zij, dat juffrouw Trimble het onnodig vond ook haar tanden vaneen te laten gaan. Zij gaf er de voorkeur aan, die vast op elkaar te klemmen, ter wijl zij sprak. Dat kwam volkomen overeen met haar dreigend uiter lijk. „Gmiddag," zei juffrouw Trim ble en mevrouw Pett vloog terug in haar stoel, alsof iemand een bak steen naar haar had geworpen. Goede middag," zei ze zwakjes. „Aangenaam kenstemak, mvouw Pett. Mneer Sturge beldemop, Zei, u had betrekking voor me. Kwam hierzgauw'kon." Het rechteroog van juffrouw Trim ble veegde door de kamer als een zoeklicht, maar het andere hield zij vast op mevrouw Pett gericht. „Watsgaande?' Het rechteroog bleef even rusten op een prachtige statuette op de schoorsteenmantel en de dame snoof weer. „Vrwonderd «me niets, dat u zorgebt. Alle rijke mensenebbe zorg geeraadmettertijd, hebbenal leen maar moeilijkhede." „Hetehschijnt, dat u niet van rijke mensen houdt," zei mevrouw Pett zo waardig als ze op dit ogenblik kon. Die waardigheid betekende voor juffrouw Tribble echter niets. Zij maakte er korte metten mee. „Khaatze! Sosielist!" „Wat zegt u?" vroeg mevrouw Pett vriendelijk. Die vrouw scheen werkelijk indruk op haar te kunnen maken. „Sosielist! Geen luierijkennodig! Bennard Shaw geleez? Hu? Of Upton Sinclair? Hu? Lees-se. Doedu nadenkn. Nu hebt u me nog niet ge zegd wadder gaandewas." Mevrouw Pett begon min of meer te betreuren, dat zij meneer Stur- gis had opgebeld. Zo'n detective had ze nog nooit gezien. En zij scheen buitendien géheel hulpeloos. Maar tenslotte nam men ook geen detective te hulp, voor zijn of haar beleefde vormen, alleen voor hun knapheid. Een speurder, die door zijn tanden praat maar goed speurt is zijn geld meer waard, dan een on kundige, die alle mogelijke égards in het oog weet te houden. Mevrouw Pett was overigens van mening, dat hoe ruwer iemand is, des te meer werkzaamheid van hem verwacht kan worden. Mevrouw Pett onderdrukte der halve haar weerzin van haar be zoekster „Ik had u nodig," zei mevrouw Pett, „om hier een paar mannen in het oog „Mannen! Dacht'kal! Waar man nen zijn is ookerrie." „U mag ze zeker niet?" „Haatze!" „Nu dan," zei mevrouw Pett, „van morgen is hier een jongeman aan gekomen, die voorgeeft mijn neef, James Crocker te zijn. Hij is een be drieger. Ik zou graag willen, dat u hem goed in het oog hield." „Wats'n bdoeling?" „Dat weet ik'niet. Ik voor mij ge loof, dat hij hier is om mijn zoon Ogden te ontvoeren." „Zalm in de gate'houden," zei juffrouw Trible. „Wakzeggewil: die butler van u. Da's 'n schurk!" Mevrouw Pett zette grote ogen op Alleszins scheen die vrouw voor haar taak berekend te zijn. „Bent u daar al achter gekomen?" „Zagget direct." Juffrouw Trim ble opende een tasje. Kreeg zijn fo to. Meegebracht van kantoor. Ze zoeken-m." „Mijnheer Sturgees en ik zijn bei den van mening, dat hij met die ande re man, die zich voor zijn neef uit geeft, samenwerkt." Juffrouw Trimble deed de foto weer in haar tasje. „Juist. Zal'm in de gate-ouden." „Er is ook nog een andere moge lijkheid," zei mevrouw Pett. „Mijn neer, meneer William Partridge, heeft een prachtige springstof uitge vonden, en het is best mogelijk, dat die mannen hier zijn om ze te ste len." „Juist. Mannetotalles'nstaat. Wee- unog wat?" „Wat zegt u?" „Zijn'r nog fei'n?" „O, juist"; zei mevrouw Pett haas tig, en vertelde in het kort, hoe zij er toe gekomen was, deskundige hulp in te roepen. „Lord Wisbeach?" zei juffrouw Trimble haar onderbrekend, „wie's dat?" „Een goed vriend van ons." „Staat u p'rsoonlijk voor'm in? Ist- geen boef? Hu?" „Natuurlijk niet," zei mevrouw Pett, verontwaardigd. „Hij is een heel goede kennis van me." „Best. Dasseker alles, hu? 'k Ga naar beneden en begin." „Kunt u onmiddellijk hier komen?" „Zeker. Gamen kleren'alen in m'n kosthuis, om d'noek. Ben in tien mi nuten terug. Zelfde kleren, die ik droeg bij 't Marling-schandaal. Ken- nu de Marlings? Luie rijken! 'Ntuur- lijk herrie. Loste-t-op. Nu, g'ndag. Moetgaan. Geen tijteverlieze." Mevrouw Pett leunde afgemat in haar stoel achterover. Beneden, toen zij naar de deur ging, bleef juffrouw Trimble even staan voor een fraai afgewerkt beeld. Het scheen haar niet te bevallen. Zij gromde: „Luie rijken! Brrr! (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2