Arie van Vliet als wereldkampioen onttroond door. grandiose Harris Pronk (stayers) en Derksen (sprint) werden beide tweede Bisschoppelijke belangstelling voor de Ned. Kath. Sportbond Rector Vester zegende het nieuwe V.N.L.-terrein in MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BtAD PAGINA 1 De wereldwielerkampioenscbappen te Kopenhagen f^E WERELDKAMPIOENSCHAPPEN zijn ten einde. Renners en of- ficials hebben hun bullen weer gepakt en de meesten zijn alreeds op weg naar huis toe, of misschien al weer in hun land gearriveerd. Maar voordat het zover is, heeft het Zaterdag en Zondag in Kopenhagen nog duchtig gespannen. Ook voor Nederland! Weliswaar mochten we al dub bel en dwars tevreden zijn over het wereldkampioenschap van Faanhof, maar toch verwachtte men zo stilletjes nog een verrassing en misschien zelfs wel twee! Het heeft echter niet zo mogen zijn. Die eerste verxassing moest een overwinning van Arie van Vliet zijn bij de sprint professionals. De wereldkampioen 1948 heeft het echter niet zover kunnen brengen. Harris (Engeland) reed een magnifieke race en onttroonde de Neder lander. Die tweede verrassing waar niet zo heel veel insiders op reken den, moest van Pronk komen.. Maar hoewel ook deze Nederlander z'n best deed bij de stayers moest hij genoegen nemen met een tweede plaats. Desalniettemin is het Nederlandse succes groot, want bij het algemeen klassement kwam onze equipe als eerste uit de bus! Donkere wolken dreigden met re gen, toen om half vier Zaterdagmid dag het startschot klonk voor de eindstrijd van het stayersnummer achter grote motoren. De volgorde bij het vertrek was als volgt: Besson, Zwits. achter Groslimond .Bakker Ned. achter Kaser, Lesueur, Frankr. achter Guerin, Pronk, Ned. achter Wiersma en Frosie, It. achter Ingel- ghem. In de eerste twintig ronden zagen wij alleen een duel Bakker en Le sueur. De Franseman wilde per sé naar de tweede plaats, waarin hij tenslotte ook slaagde. Maar verder gebeurde er voorlopig niets meer. Toen er nog 90 ronden waren te rijden, dus een derde van de af stand, en de positie van de vijf stayers nog precies dezelfde was, be gon het harder te regenen. Men zag het nog even aan, maar vijf ronden later, klonk het pistoolschot. De wed strijd werd afgelast, het werd te ge vaarlijk voor motoren en renners. Gistermorgen werd dus opnieuw gestart. Voortdurende wisselden de posities en na twintig ronden lag Besson (nog steeds) aan de kop met Pronk als tweede, Lesueur derde, Frosio vierde en Bakker als laatste. Bakker, die een zwakke start had, werd na 40 ronden reeds door Besson „gelapt". Had hij de vergeefs gereden 70 km. van Zaterdag nog in de be nen? Bakker geeft op. Bakker was niet vooruit t€ slaan, zijn benen kwameji niet rond. hij was er volkomen uit en zo ontmoedigd, dat hij plotseling zijn gangmaker los liet. Maar toen kwam zijn trots naar voren. In de finale van 't wereldkam pioenschap opgeven? dat nooit. En hij zocrt de motor weer op en hij draaide enkele ronden later op hetzelfde tempo mee als zijn collega's. Maar inmiddels had men 70 van de 170 ronden afge legd en was Bakker er drie ach ter gekomen. Na ruim 100 ronden gaf Bakker de strijd op wegens maagkram pen. Nadat hij afgestapt was, verklaarde hij, dat hij pas om half acht had gegeten ente harde eieren had verorberd. Dat was hem slecht bekomen. Voor een geroutineerde stayer een wonderlijk gevalDe uitleg werd dan ook met een korreltje zout in het Hollandse kamp en zeker ook bij de buitenlanders genomen! Intussen was er in de situatie wei nig veranderd. Besson had nog steeds de kop en Lesueur en Frosio deden cm de beurt een aanval op hem. De i Zwitser wachtte elke aanval met een gerust hart af. Vóór hem reed op j zeer korte afstand Pronk, die geen j moeite deed om weg te komen en steeds maar voor Bessen, dus 4/5 j baanlengte achterstand, bleef han- I gen. Zo was de stand op de helft van de afstand, 50 km., welke wérden af gelegd in 45 minuten 7 sec. Toen de helft gepasseerd was begon de strijd pas goed. Wederom noteerden wij een felle aanval van Lesueur op Bes son. Twee ronden lang duurde de strijd, eerst dacht men dat de Frans man gepasseerd was, maar de Zwit ser kwam weer bij en Lesueur moest terug. Maar vermoeid door de strijd kon Frosio nu gemakkelijk èn- Le sueur èn Besson passeren, ^zodat de Italiaan de kop had overgenomen. Besson kreeg zo'n terugslag van de ze aanval, dat ook Pronk, die inmid dels tactisch zeer juist, het tempo had versneld, over de Zwitser heen kon komen. Honderd ronden voor het einde kreeg Besson zijn eerste lap en de stand was toen: 1. Frosio, op 100 meter Lesueur, op 200 meter Pronk, op ruim 1 ronde Besson. Besson verontwaardigd over Pronk. Besson reed volkomen ontmoedigd en 95 ronden 't einde werd hij al voor de tweede maal gelapt enliet zijn motor los. Met een gezicht, waarop het huilen nader stond dan het lachen stapte hij af. Al weer een kans verkeken voor Besson op het zo zeer begeerde wereldkam pioenschap. Groslimond was zelf te leurgesteld, Besson had toch de wed strijd moeten uitrijden. Maar Besson was verontwaardigd. Over de baan en over Pronk. Over de baan, omdat deze te smal voor een stayerswed strijd is, waarbij de rol op 70 centi meter stonda In 1937 was hier ook het .wereldkampioenschap gereden met de rol op 60 centimeter. En ver der gaf Pronk, volgens Besson, geen gelegenheid om te passeren. Tegen deze overmacht van tegenwerking, hetgeen ook in de serie met Besson was gebeurd, gaf de Zwitser het op. Maar intussen waren er nog maar dx-ie stayers in de wedstrijd, hetgeen 'reeds duidelijk wees op het feit, dat deze titelstrijd als mislukt kon wor den beschouwd. Pronk reed nu vlak voor Frosio, zoals hij dat ook voor Besson had gedaan. En Lesueur viel voortdurend aan, maar de Italiaan was op zijn hoede en versnelde bij elke aanval op tijd het tempo. Zo was de stand 60 ronden voor het einde. Pronk, die tot nu toe, zoals duide lijk was, weinig aan de strijd had deelgenomen, ging nu het tempo ver snellen. Hij liep van Frosio weg en binnen "enkele ronden kon hij Le sueur in de rug zien. Zou de eind strijd beginnen? Tien ronden later nam Pronk de tweede plaats van de Fransman over. Pronk wachtte te lang. Veertig ronden, dertig ronden. De eindphase kwam. Pronk loer de op 440 meter achter Frosio, gereed voor de aanval, welke beslissend moest zijn. In het Ne derlandse kamp was men vol neurveuze spanning. Zou Pronk het halen? Ook de duizenden toeschouwers ,die in deze vroe ge morgenuren naar de Ordrup- baan waren gekomen, voelden, dat de beslissing nu moest ko men. Nog twintig ronden. Frosio zag het gevaar en versnelde het tempo. Zou Pronk te lang hebben gewacht? Nog tien ronden. Alle drie stayers lagen op vol tempo. Inderdaad! Pronk had te lang ge wacht en Frosio werd wereld kampioen. 1. Frosio, Italia tijd 1 uur 31 min. 20 sec. 2. Pronk op 200 meter, 3. Le sueur, Frankrijk op 250 meter. Eindstrijd van de stayers In de eerste rit der px-ofessionals lootte van Vliet de kop tegen Harris- Het werd een prachtige rit, vol durf en tactisch kunnen. Van Vliet demar reerde van kop, lag bij het uitkomen van de laatste bocht in gewonnen positie, maar Harris zag toch' nog kans om de achterstand van een lengte, op het laatste rechte eind te reduceren, tot het verschil van een wiel. De tijd over de laatste' 200 me ter: 11.7 sec. In de tweede xit had Gex'ardin de kop geloot. Derksen begon de aan val bij het uitkomen van de voor laatste bocht. Hij passeerde Gerardin, stopte even af om Gerardin te laten De finale Sprint. Harris ligt in eerste positie, onze landgenoot Derk sen in tweede. komen, demai'reerde opnieuw bij het ingaan van de laatste bocht en de snelheid welke onze landgenoot op het laatste rechte eind ontwikkelde was zo groot, dat Gerardin het niet verder kon brengen, dan een half wiellengte verschil. Tijd 12 sec. over de laatste 200 meter. In de tweede rit vertrok Harris van kop en Van Vliet volgde op grote af stand. Van Vliet zette, hoewel hij voldoende kans had gehad, zeer laat de aanval in. De aanzet van Van Vliet was sterk, maar Harris bleek over een langere sprint te beschikken en vooral op de laatste 100 meter, is de Engelsman zeer moeilijk te slaan. Op het laatste rechte eind had Harris al gewonnen en deed Van Vliet geen trap meer. Tijd 11.9 sec. over de laat ste 200 meter. Niet alleen txxssen Van Vliet en Harris was een derde rit nodig, maar ook tussen Derksen en Gerardin. In de tweede rit vertrok Derksen van kop. Hij wachtte voortdurend op de aanval van Gerardin, hij keek bij het demarreren op het voorlaatste rechte eind nog enkele malen om. Hij liet Gerardin komen en deze, de beslissende aanval lancerend, sloeg Derksen op de streep met miniem verschil. Tijd 12,2 sec. In de belle tussen Van Vliet en Harris, waarbij Van Vliet de kop had geloot, kreeg Van Vliet een lekke band, zodat eerst de derde rit tussen Gerardin en Derksen werd gereden. Gerardin lootte de kop, maar drie kwart ronde voor 'het einde nam Derksen,. onbegrijpelijk overigens, de kop over en lag Gerardin te loeren op tweede positie. Het werd een vrij lange sprint, waarin Gerardin echter op het laatste rechte eind toch nog iets te kort kwam en Derksen met een kwart wiel won. Tijd 12,6 sec. over de laatste 200 meter. Derksen bereikte hiermede de finale. Van Vliet uiterst nerveus. In de belle tussen Van Vliet en Haxn-is moest Van Vliet de kop ne men. Hij was zeer nerveus. Midden in de voorlaatste bocht, reed Harris precies onder Van Vliet, die bijna tegen de ballustrade aan kwam. Toch demarreerde Van Vliet uitstekend, nam een a twee lengten voorsprong bij het ingaan van de laatste bocht. Bij het uitkomen lag Harris op een lengte afstand, maar de kracht van Harris, zijn enorme sterke aanzet en zijn grote souplesse zorgden ervoor, dat hij bij het ingaan van het laatste rechte eind met enkele trappen op de pedalen niet alleen naast, maar zelfs voorbij Van Vliet kwam. De titel houder 1948 was geslagen door Har- ris, die dit jaar zijn debuut maakte in het sprintnummer der profsio- nals. Derksen en Harris zouden dus in de eindstrijd komen, Van Vliet en Ge rardin zouden elkaar bekampen om de derde plaats. Tijd van Harris over de laatste 200 meter 11.5 sec. Van Vliet won uit eerste positie met een 'half wiel van Gerardin in een korte sprint, waarmede Van Vliet op de derde plaats van dit wereld kampioenschap beslag legde, tijd 12,6 sec. Eindstrijd van de sprinters Toen traden Harris en Derksen aan voor de eerste rit van de eindstrijd der pi'ofesionals. Derksen had de kop geloot. In de eerste ronde reed hij hoog door de bochten, loerend naar zijn tegenstan der. Maar ondanks deze oplettend heid verraste Harris onze landgenoot toch bij het uitkomen van de voor laatste bocht, demarreerde snel en zwenkte naar binnen. Derksen had even niet opgelet en Harris was twee tot drie lengten voor. Met de formi dabele snelheid van Harris was deze rit, op dat moment, reeds voor Derk sen verloren. Hij kon niet eens het achterwiel van Harris te pakkten krijgen. Tijd 11.7 sec. In de tweede rit vertrok Harris van kop. In de laatste ronde loer de Harris naar zijn tegenstander om af te wachten, wanneer on ze landgenoot met de aanval be gon. Toen deze niet kwam, de marreerde Harris zelf, en wel zo snel dat Derksen bij hel uitkomen van de laatste bocht nauwelijks het wiel van Harris te pakken kon krijgen. Derksen kwam ech ter van bovenaf, wist zich tot een halve lengte achterstand op te werken, maar met de laatste twee pedaaltrappen passeerde Harris als eerste de streep. In het eerste jaar dat hij naar het professionalisme was overgegaan behaalde Harris dus de hoogste titel, met Derksen als tweede en Van Vliet als derde. Tijd laatste 200 m. 12 sec. Nederland eerste in algemeen klassement Na elk wereldkampioenschap wordt een klassement opgemaakt, waarbij elk land voor een kampioentitel vijf punten krijgt, voor en tweede plaats 3 punten en voor een derde plaats 1 punt. Elk jaar worden de punten geteld bij die van het voorafgaande kampioenschap, in totaal 10 jaar ach ter elkaar. In 1948, te Amsterdam, waren juist de 10 jaren om en kwam de Prix de Rome definitief in het bezit van Frankrijk. De Prix de Rome wordt voor de eerstvolgende tien jaren, te beginnen met dit wereldkampioenschap opge volgd door de Prix Henri Desgrange. de stichter van de Ronde van Frank rijk. Ook voor deze prijs geldt het zelfde reglement. De puntenverdeling voor Kopenha gen 1949, is als volgt: Amateur weg: 1. Faanhof, Ned. 5 punten, 2 Kass, Lux. 3 punten, 3. Vinken Ned. 1 punt. Profssionals weg: 1. Van Steenber gen, België 5 punten; 2- Kuebler, Zwitserland 3 punten; 3. Coppi, Italië 1 punt. Amateurs achtervolging: 1. Ander sen, Denem. 5 punten; 2. Cartwright Eng. 3 punten; 3. Gandini It. 1 pnt. Professionals achtervolging: 1. Cop pi Italië 5 punten;,2. Gillen, Lux. 3 punten; 3. Van Est. Ned. 1 punt. Strayers: 1. Frosio Italië 5 punten, 2. Pronk. Ned. 3 punten, 3. Lesueeur Frankrijk 1 punt. Amateurs sprint: 1. Patterson, Australië 5 punten, 2. Bellenger, Fr. 3 punten; 3. Heid, V.s. 1 punt. Professionals sprint: 1. Harris, Gr. Brittannië 5 punten; 2. Derksen. Ne derland 3 punten; 3. Van Vliet, Ne derland 1 punt. Het puntenklassement voor de Prix Henrie Desgrange luidt: 1. Ne- deralitd 13 punten; 2. Italië 12 pun ten; 3- Engeland 8 punten; 4. Luxem burg 6 punten; 5. België, Denemar ken en Australië, allen 5 punten; 8. Frankrijk, 4 punten: 9. Zwitserland 3 punten; 10. Ver. Staten 1 punt. DE VERGADERING, die de Nederlandse Katholieke Sportbond, Dio cees Haarlem, afdeling Voetbal gisteren in Haarlem belegde, is ge deeltelijk bijgewoond door de hoogste kerkelijke autoriteit xn dit bis dom. Mgr. J. P. Huibers. Dit is tekenend voor het belang, dat door ons episcopaat aan de organisatie van onze katholieke voetballers in het bijzonder en aan die van onze sport beoefenende jeugd in het algemeen wordt gehecht. Mgr. Huibers, die de vqj-gadering heeft willen toespreken werd ingeleid door de voorzitter, de heer Kruiver, die er op wees, dat de sport ook in ons land weliswaar zeer populair mag worden genoemd, maar door zeer velen, ook onder onze geloofsgenoten, niet op juiste waarde wordt geschat. Men beschouwt haar veelal bijna geheel als van waarde voor de stof. Dit bemoeilijkt het werk van de katholieke sport leiders, die het geestelijk belang van de sport in het oog wensen te houden, overeenkomstig de door het episcopaat herhaaldelijk aangegeven richtlijnen. Spreker beloofde trouw aan zijn geestelijke leiders. Mgr. Huibers op de vergadering te Haarlem Mgr. Huibers ving Zijn bezielend betoog aan met de bekentenis: „Ik ben geen sportm'an. Maar ik voel met U mede. De woorden van Uw voorzitter zijn mij uit het hart ge grepen." Mgr. belichtte vervolgens uitvoerig het belang van een over koepelende organisatie als die van de N.K.S., die, zeker in Zijn diocees, onontbeerlijk is. Het is een conditio sine qua non, dat de katholieke jeugd katholiek georganiseerd moet zijn. Jongeren worden veeleer opge voed door het voorbeeld, dat zij da gelijks voor ogen zien, dan door de raadgevingen en vermaningen, die htm bij tijd en wijle worden toege voegd. Hun sportleiders hebben daarom een grote invloed op hen. Deze leiders zullen katholiek moe ten zijn, wil de invloed, waarvan sprake is, een goede, katholieke zijn. Voor dergelijke leiders kunnen slechts onze katholieke verenigingen instaan. De offers, die om tot sport beoefening in katholiek verband te komen, wat sommige opzichten be treft, zullen moeten worden ge bracht, mogen ons daarom nooit doen terugschrikken. Breng aan onze jeugd bij, dat zij, behalve aan hun ouders, die mensen zijn, ook toebe horen aan God. „Verder laat ik dan alles gaarne aan U over," besloot Mgr. Huibers Zijn toespraak- IN DE INTIEME KAPEL van het St. Liduinahuis aan de Zoeterwoudse Singel begon gistermorgen voor de nieuwe R.K. Voetbalvereniging „Nieuw Leiden" een schone dag. De geestelijk adviseur, rector L. P. M. Vester, droeg een H. Mis op, als sluiting van het voorafgegane triduum, als opening van deze bijzondere dag, als een bekroning op elf maanden hard zwoegen en als start van een nieuwe vereniging, die vol enthou siasme een glorievolle tijd tegemoet wil treden. Gevoelens van dank baarheid moeten de leden dan ook bezield hebben, toen zij tot de H. Tafel naderden. En smeekgebeden zullen opgestegen zijn, om deze jonge telg van de katholieke sport een lang en vruchtbaar leven toe te meten. 9-h.ote dag wtoK de jonge iWieniging Hoe schoon was het Evangelie van de Barmhartige Samaritaan van toe passing op deze gebeurtenis. Rector Vester wist het in zijn korte predi katie zo treffend juist te zeggen. „Daten wij vooral het gróte gebod van God, het gebod van de Liefde, beoefenen in onze vereniging. Door en met elkaar kunnen wij de kracht vinden die liefde uit te dragen, over al waar wij zullen komen." Pianomuziek en krentenbollen. Na de H. Mis vonden de leden, senioren, junioren en aspiranten, el kaar weer terug in de gym.zaal van „De Voorzienigheid", waar een heerlijk ontbijt stond te wachten. Hulpvaardige dames lieten alles vlot 'verlopen en waar het voetballers betrof, behoeft .het geen betoog, dat aan de belegde broodjes 'en krenten bollen alle eer werd gegeven. Dan sende vingers over de pianotoetsen zorgden voor een gezellige stem ming, zo gezellig zelfs, dat het de voorzitter, de heer B. Bekkering, al le moeite kostte zich in dit jeugdige milieu verstaanbaar te maken, om rector Vester hartelijk te danken voor de zeer vele moeiten, die hij zich heeft getroost, om V.N.L. op het paard te helpen. Dank verder aan allen, die hebben meegewerkt aan de voorbereidingen. Tweemaal ingezegend! Toen om half twaalf het gezel schap uit elkaar giflg, was de lucht loodgrijs en zwaar van regenwolken. Toen zij elkaar om één uur op him nieuwe terrein aan de Kersen straat weer ontmoetten, was de dreiging werkelijkheid geworden en viel de regen in stromen neer, als een eer ste Hemelse inzegening van dit voetbalveld. Liturgisch kan men nochtans met een regenbui niet volstaan en zo zag om half twee een verregend ge zelschap van leden, genodigden en belangstellenden rector Vester al ze genend over de middenlijn van het veld schrijden. Stroom van gelukwensen. Na deze plechtigheid kwamen de. tongen los. De voorzitter verwel komde de afgevaardigden van de Kath. Sportbond, de Scheidsrecïxters- vereniging, Docos en andere zuster verenigingen. Na een overzicht ge geven te hebben van de ontstaan- geschiedenis van V.N.L. herhaalde de heer Bekkering de dankwoorden aan het ontbijt gesproken en wekte de aanwezigen op donateur te wor den van de vereniging. De heer Duindam sprak namens de Kath. Sportbond en had alle res pect voor hetgeen V.N.L. heeft be reikt. De heer M. Lakeman uit Voorschoten sprak als voorzitter van V.V.L.V. de wens uit dat de wed strijden op dit nieuwe veld alle in de beste verstandhouding gespeeld zouden mogen worden, een echte katholieke vereniging waardig. Na mens de Scheidsrechtersorganisatie sprak de heer v. d. Geer, die, on danks de verschillende opinies over V.N.L. in de stad, van harte zijn volle medewerking toezegde. De heer Biegstraten sprak namens de zustervereniging „Docos" harte lijke gelukwensen en hoopte dat tussen de twee verenigingen een hechte samenwerking zou ontstaan, tot grotere groei en bloei van de ka tholieke sport in Leiden. De heer J. A M. van Oyen, voorzitter van de K.A.B., was verheugd over dit jon ge contact tussen K.A.B. en sport. Spr. zegde toe een propaganda in de Kath. Arbeidersbeweging voor de kath. sport. Met een dankwoord tot de spre kers sloot de voorzitter deze stroom van welsprekendheid, niet echter alvorens rector Vester nog eens zeer hartelijk dank gebracht had aan de fa. v. d. Geer en Stuifzand, die, toen de vereniging voor hopeloze moei lijkheden stond, buitengewone hulp verleende, door een terrein beschik baar te stellen, waarvoor heel VNL van harte dankbaar is. En toen ging eindelijk de voetbal rollen. V.V.L.V—MEERBURG. Toen na de rust V.V.L.V. direct op de Meerburgveste afstormde, meende iedereen een echt Voor- schotens kwartiertje te zullen gaan zien. Maar Meerburg dacht er an ders over; binnen vijf minuten wa ren de rollen omgedraaid en voet balden de Rijnbewoners alsof zij helemaal geen 20 voorsprong had den. V.V.L.V. zakte terug. En toen na een kwartier een hard en feil loos schot van Nic. Romijn in de uiterste benedenhoek keeper Her man Stikvoort geen schijn van kans gaf, was het pleit beslecht. Het was een geslagen V.V.L.V. dat naar de middenlijn slenterde. Dat het daarna nog 50 gewor den is, zegt niets meer. De wed strijd was reeds beslecht. Het had er overigens in de eerste helft niet naar uitgezien. Weliswaar maakte Meerburg direct een zeer safe in druk door goed te combineren en met verre harde trappen het spel steeds open te gooien, maar dé V.V. L.V.-ers gaven op het middenveld een alleraardigst spel te zien, dat nochtans alleen maar aardig was. Het' kostte de Voorschotenaren niet zoveel moeite de bal te bemachti gen en voor het vijandelijk doel te komen, maar daarmede waren hun prestaties dan ook uitgeput. In de voorhoede werd het ontbreken van midvoor Nic. Stikvoort, als centrale figuur, die het spel verdeelt, wel zeer sterk gevoeld. Weliswaar deed Piet v. d. Berg z'n best hem te ver vangen en hij zwoegde er zeker ook hard genoeg voor, maar het juiste Ir. Hopster over het bestuurs recht van de N.K.S. Ir. Hopster, die hierna het woord verkx-eeg, en ..Het bestaansrecht en het nut van de Nederlandse Katho lieke Sportbond" tot titel van zijn inleiding had gekozen, kon uiter aard de voetsporen van zijn hoog waardige voorganger niet steeds vermijden. De vraag: hebben onze katholieke clubs hun bestaansrecht, zou, zo wist spreker, door alle aan wezige leiders van sportverenigingen in positieve zin worden beantwoord. Over de hoofden der aanwezigen heen zou hij echter willen spreken tot hen, die het verband niet zien, dat er tussen gezin, kerk, school en sportvereniging bestaat of in alle geval dient te bestaan. Alle vier sa men, vox-men deze factoren de bron waaruit de jonge mens zijn opvoe ding en vorming ontvangt. De heer Hopster verwees hier naar de school strijd, die wij, nog niet lang geleden, hebben gevoerd, ofschoon wij wis ten, dat er geen „katholieke" wis kunde op onze katholieke scholen zou worden onderwezen. Evenzeer echter als onze katholieke onderwijs instellingen, behoeven wij katholie ke sportclubs. In deze eigen organi saties zullen wij, nu de fusie met de K.N.V.B. tot stand is gekomen en, naar spreker hoopt, gehandhaafd zal blijven, veel meer dan voorheen, onze tijd kunnen besteden aan de geestelijke vraagstukken, de vor ming van onze jeugd betreffend. De technisch-organisatorische kwestie die vroeger -de tijd van onze R.K.F. en diocesane bonden in beslag nam, wordt nu voor een belangrijk ge deelte door anderen opgelost. De vorming, waaxwan hier sprake is, zal echter meer positief gericht moe ten zijn. Te veel nog, worden onze katholieke verenigingen uitsluitend beschouwd als een veilige bescher ming tegen de. gemengde verkering en naaktcultuur. De meer positieve instelling zal in gemeenschappelijk overleg in dc N.K.S. en zijn dioce sane onderafdelingen sneller en be ter kunnen worden verworven. Het belang van het bezit van een eigen orgaan als „estafette" springt hier in het oog. Enkele andere onderwerpen, met het oog waarop de heer Hopster voor nut en bestaansrecht van de N.K.S. wilde pleiten, zijn, kortweg aangegeven: de jeugdleiderscursus sen en jeugdsportkampen, die in kleiner verband moeilijk zouden zijn te organiseren; het geven van richt lijnen inzake bedrijfssport, tegen over dewelke wij als katholieken af wijzend staan; de doorvoering van het werk der K.A. in onze vereni gingen; sportuitwisseling tussen R.K. clubs onderling en het organiseren van missiewedstrijden. Betreft het hier besprokene speciaal het dioce sane verband, het grote landelijke verband van de N.K.S. vindt zijn bestaansrecht en nut vooral in de verdediging van onze standpunten die wij tegenover regering en K.N. V.B. in bepaalde gevallen moeten .kunnen voeren. Spreker zou dit lan delijke verband een belangenvereni ging willen noemen, gelijk b.v. de Federatie van Eersteklassers dit is. In de loop der vergadering wer den vervolgens de heren Kruiver en v. d. Heuvel respectievelijk tot voorzitter en secretaris herkozen. Bij de rondvraag tenslotte, vond men aanleiding een deel van onze katho lieke pers te danken voor de steeds verleende medewerking. contact ontbrak. Voeg daar nog bij een gebrek aan een beslissend schot en misschien een beetje pech! dan is daarmede de Voorschotense voorhoede getekend. Doch ondanks alles zag het er aanvankelijk niet naar uit dat het zo zou lopen. Ook niet toen Meer burg na een kwartier de leiding nam en zelfs nog niet toen weer een kwartier later de bal voor de twee de maal achter de Voorschotense keeper terecht kwam. In beide ge vallen was een Meerburgman, Mc. Romijn en Jantje Zandbergen, door gebroken, om de bal tot vlak voor de keeper op te drijven en dan op korte afstand in te schieten (20). V.V.L.V. was vaak in de aanval, va ker zelfs dan Meerburg, maar het afwerken bleef te slordig; ook vier corners bleven zonder succes. Nadat in de tweede helft het der de doelpunt gescoord was, bleef er van een gelijkwaardig V.V.L.V. niet veel meer over. Meerburg werd be slist de baas en voerde de stand tot 40 op. Twee minuten voor het einde kregen de Meerburgers zelfs nog een penalty toegewezen (50) en daarna blies de heer v. d. Geer, die zeer correct leidde, het einde. De voorzitter van V.N.L. reikte na afloop aars- de aanvoerder van Meer burg, de heer F. Zandbergen, de me daille uit, die door „De Leidse Cou rant" hiervoor besclxikbaar was ge steld. Beide verenigingen kregen bovendien een herinneringsmedaille van V.N.L., als aandenken aan deze sportieve en spannende ontmoeting. Want hoewel de cijfers het niet zou den zeggen, was het een spannende match, behalve dan het laatste half uur, toen de beslissing reeds geval len was.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5