,de mens en zijn arbeid" RonöqAnq oven öe tentoonstellinq (v8rvoig) Onder hoogspanning werd vannacht doorgewerkt aan de laatste voorbereiding eet :ruit J\Ul het er is De Middenstand de automaten en WerstopP'M v%%jjnctente Niets 6eter<*n "fë&SS Meer vrijheid voor onderhouds- en herstel-werk Nieuwe prijsregeling voor taxi-vervoer HASSELMAN iPANDE Oude dame en kind onder het puin DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Beroepskeuze. Dan gqan we de trap op. Voor le zers, die bij het lezen van deze rond gang reeds bang worden overver moeid te geraken, zij vermeld, dat we over enkele minuten ergens heerlijk kunnen uitrusten. Maar voordat het zover is, wordt aller aandacht gevraagd door de stand van Berpepskeuze. Dit is zo belangrijk omdat de tijd voorbij is dat de jongen automatisch het voet spoor van zijn vader volgde of by de eerste de beste baas uitgehuurd werd om wat geid in het laadje te brengen. De psychotechnische be roepskeuze heeft algemene ingang gevonden en men kan niet genoeg wyzen op het belang hiervan. Het is immers van het allergroot ste belang dat een jongen een beroep kiest waarvoor hij geschikt is, belang stelling heeft en capaciteiten bezit. Veelal weten jonge knapen, bij het verlaten der lagere school niet welk vak zij zullen kiezen. En de ouders weten het evenmin. Dan is de weg naar het bureau voor beroepskeuze, let wel een officiëel bureau! de juiste weg. Over dit interessante on derwerp wordt men op deze stand uitvoerig ingelicht. Gas, Electriciteit;3 Water. En nu we dan eindelijk boven ge komen zijn, mogen de vermoeide be zoekers wat uitrusten. Zij vinden daarvoor gelegenheid op de balcons van de grote zaal, die als restauratie zijn ingericht. Nadat men zich inwen dig gerestaureerd heeft, gaat de tocht weer verder. Men komt dan eerst in de koffie kamer. waar de verschillende toe passingsmogelijkheden van gas gede monstreerd worden. Men ziet er o.a. een prachtig staaltje van zinken dak- bekleding. Ook de Leidse Duinwa- termaatschappij is hier tegenwoordig en vraagt aandacht voor de wijze waarop het water gewonnen wordt. Misschien is de belangstelling hier voor een stap in de goede richting om de waterwinplaatsen in de Kat- wijkse duinen wat meer te ontzien! Aan de overkant, in de z. g. n. klei ne zaal, is de electrlciteits-afdeling ondergebracht. We willen hier lie ver kort over zijn, want het enorme aantal draden en draadjes deed ons bij de eerste aanblik reeds duizelen. We hebben daarby een diepe be wondering gekregen voor de men sen, die telefoons e. d. aanleggen. Hoe kunnen zy uit die wirwas wijs worden! Ook de radio en nog veel meer interessante toepassingen zijn hier aanwezig. De jeugd zal hier ge nieten, bij de aanblik van een mach tige electrometer van 150 p.k. en een overzichtelijk schema „Van kolen tot electriciteit". We gaan er niet verder op in; het duizelt ons! Ambachtskunst. Ambachtskunst, die het meest tot onze verbeelding spreekt, vindt men in de grote foyer. Hier worden de monstraties gegeven van goud- en zilversmeden, graveren, pottenbak ken, glasblazen, enz. Het edelsmeed- werk neemt een zeer belangrijke plaats in. We denken hierbij aan de schitterende lichtkroon, die op het podium hangt en ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken. Voedings- en genotmiddelen. We zijn nu bijna aan het einde van de rondgang. Maar één dings, en iets heel belangrijks, is nog vergeten. Dat zyn de bakkers, die van die heerlij ke koekjes, taarten, broodjes en ge bakjes maken. Voor hen is een plaats je gereserveerd in het Waaggebouw, waar de prikkelende geur van vers gebak de toeschouwers een voortdu rende kwelling is. Hij doet dan niet beter dan de tentoonstelling te ver laten. We zijn trouwens precies aan het einde! Het was nacht. De stad lag stil. Een ondoorzichtig wollig kleed van wit te mist had zich als een warme deken over de daken en in de straten uitgespreid. Lantaarns wierpen daar gele vlekken door. Verder was er niets. Iedereen sliep, de mensen, de hele stad1 In deze mistwitte nacht liepen wij door de slapende stad en dachten er aan hoe goed het was dat er op iedere dag een nacht volgt die alles bedekt, iedereen nieuwe krach ten schenkt en de voorbereider is voor de nieuwe dag. Over enkele uren zal het weer zo zijn. Dan ontwaken mensen, gieren de trams weer door de bochten en herneemt het leven zijn drukke gang. moest er nog g^childerd worden, de meeste lampen brandden nog niet en kisten met materiaal wachtten nog Hulde aan de werklieden Maar waar het ook nacht mocht zijn, overal in de stad, in alle hui zen, in alle straten, niet in de Stads gehoorzaal, waar het geklop van ha mers de nachtelijke 'stilte overstem de en rusteloze arbeid in de plaats getreden was van een verdiende nachtrust. Schilders, timmerlieden, bloemisten, electriciens en opzich ters liepen af en aan, gehaast door het vele werk dat hen nog wachtte, maar rustig, in de zekerheid op tijd klaar te zijn. Eerlijk gezegd hadden wij die ze kerheid niet, toen Woensdagavond om acht uur de deuren der Stadsgehoor zaal achter ons dichtvielen. Hoe de tentoonstelling worden zou was nog pas in grove lijnen te zien. Nog geen enkele afdeling was klaar: veel Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ver zoekt ons het volgende mede te de len: Nederland heeft dit jaar een over vloedige oogst van vroege appelen en peren en ook pruimen, die tegen betrekkelijk lage prijzen worden verkocht. De aanvoer van deze pro ducten is dan ook zeer groot, zodat vaak de mindere kwaliteiten, en speciaal het afvalfruit, geen afzet kunnen vinden. Van de zijde van het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen wordt er ernstig naar gestreefd,'dit overtollig fruit voor industriële ver werking te bestemmen, doch de ver werkingsmoeilijkheden en ook de afzetmogelijkheden van het ver werkte product zijn te beperkt om de gehele aanvoer van vroeg fabrieks- fruit, te kunnen opnemen. Hier en daar blijft dan ook het fruit dat voor directe consumptie minder ge schikt is, onverkocht en dit moet noodgedwongen aan het vee worden vervoerderd of zelfs worden ver nietigd. Uiteraard is de periode, waarin de consument tegen betrekkelijk lage pry zen genoemd fruit kan kopen, van beperkte duur. Naarmate het seizoen voortschrijdt, zal het goed kope fruit schaarser worden. Hoe wel ook een gunstige oogst van laat fruit (z.g. bewaarfruit) valt te ver wachten, zullen de prijzen van deze producten uiteraard hoger liggen dan die van het fruit, dat thans aan de markt is. Het verdient daarom aanbeveling te profiteren van het thans over vloedige en betrekkelijk goedkope fruit. Verbruik van fruit komt de gezondheid ten goede. op het uitpakken. En dat alles aan de vooravond van de opening! Doch wie er ook naar huis toe gin gen, niet de werklieden die met de opbouw van de tentoonstelling be last waren. En alsof zij geen ver moeidheid kenden, groeide onder hun vaardige handen de expositie van uur tot uur. De gehele nacht werd er doorge werkt. Op de binnenplaats, tussen de gehoorzaal en de beide scholen, groeide het park. Schijnwerpers wierpen een fantastisch licht over het kleurenspel van bloemen en grillige schaduwen op de muren wanneer er iemand passeerde. Waar 's avonds het vuil nog op hopen lag, zag men thans een schone vloer. Waar nog coulisen ontbraken ston den nu blankwitte wanden. Wat nog niet functioneerde werd bedrijfs klaar gemaakt. Dit alles in een ver rassend snel tempo en met de rust, die ervaren vaklieden eigen is. „Goede morgen," zeiden we vrien delijk tegen een schilder. De goede man gaf echter geen antwoord. Hij draaide zich om en riep tot z'n col lega „Die veronderstelt zeker dat wij vannacht geslapen hebben!" Maar mochten wij Woensdagavond nog geen zekerheid hebben dat alles klaar zou komen, vannacht hadden we dat wel. Van uur tot uur zag men de expositie groeien. Een woord van warme hulde aan de werklieden, die hun nachtrust hebben opgeofferd om alles op tijd gereed te hebben, mag daarom niet achterwege blijven! En toen we weer op straat ston den, begon de dag te dagen.Nog enkele uren en het sein tot de ope ning zal worden, gegeven. Dan zul len de bezoekers binnenstromen en kunnen constateren hoe alleen al de opbouw van deze tentoonstelling een levende reclame is voor „De Mens en zijn Arbeid"! WERKTIJDENBESLUIT KOFFIE HUIS- EN HOTELPERSONEEL By Koninklijk Besluit van 3 Aug. 1.1. zyn ingetrokken het „rusttijdbe- sluit voor volwassen koffiehuis- en hotelpersoneel 1937" en het „werk tijdenbesluit voor jeugdige perso nen. werkzaam in koffiehuizen én hotels 1937" en is vastgesteld een „werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel 1949". Dit nieuwe besluit, dat in de plaats is gekomen voor beide eerstgenoemde besluiten bevat enige kleine wijzigingen met betrekking tot arbeidsduur en de Zondagsrust. Hij die een ambacht heeit geleerd, I krijgt steeds de kost waar hij verkeert Een gedeeltelijk gedemonteerde j eep op de autoreparatie-afdeling Het bestuur van het Nederlands verbond van Middenstandsvereni gingen' heeft een schrijven tot de minister van Economische Zaken ge richt naar aanleiding van de berich ten, dat binnen enkele weken de sigaretten-automaten weer by de detailhandel in gebruik genomen worden- Afgezien van het feit, dat vele sigarenwinkeliers niet ten on rechte vrezen, dat met het inge- bruiknemen van deze automaten de zelfde onhoudbare toestanden zullen ontstaan als voor 1940, aldus het schrijven, is het zo, dat de detail handel op het ogenblik bij de aan schaffing van deze apparaten in het ongewisse verkeert over de wette lijke regeling die op dit punt in voorbereiding is. Daar in het voorontwerp van de nieuwe winkelsluitingswet ook de verkoop door middel van automa ten geregeld wordt, een regeling waarmede adressant ten volle in stemt, dringt hij er op aan, de nieu we winkelsluitingswet thans bij de Staten-Generaal aanhangig te ma ken of, als dit niet mogelijk is, te bewerkstelligen, dat het gedeelte, dat de verkoop door middel van automaten regelt, in een afzonder lijke wet direct aan de orde wordt gesteld, zodat de detailhandel zo spoedig mogelijk weet waar hij, in verband met de aankoop van deze dure apparaten, aan toe is. Het A.N.P. verneemt hierover na der dat de kans dat de kwestie der automaten afzonderlijk geregeld wordt, zeer gering is, omdat het te bevoegder plaatse niet wel mogelijk geacht wordt, een bepaald onderdeel uit de ingewikkelde materie los te maken. In het algemeen is de regeling voor de automaten in het vooront werp winkelsluitingswet zo, dat de ze na de sluitingstijd voor de win kels niet meer bijgevuld zullen mo gen worden. EINDEXAMEN KLASSIEKE .TALEN. Een omstreden ministerieel besluit. Vier hoogleraren van de Groning se universiteit hebben zich tot mi nister Rutten gericht, met een brief, waarin zij hun ongerustheid uiten over het besluit van de minister om in het vervolg bij het schriftelijk eindexamen in de klassieke talen aan de gymnasia en lycea de leerlingen een woordenboek te laten gebrui ken. Naar hun overtuiging wordt hier door aan de kennis van het Grieks en Latijn en dus aan de klassieke op leiding grote schade berokkend. De hoogleraren uiten ook hun verwon dering over het fei, dat het oordeel van de rijksgecommitteerden, die hun kostbare tyd telken jare voor het bijwonen van de gymnasiale examens opofferden, in deze zo belangrijke gelegenheid niet is gevraagd. Zij verzoeken de minister deze „funeste bepaling" zo spoelig mogelijk weer in te trekken. Ons verwondert het besluit van minister Rutten niet. In tegenstelling met die der mo derne talen heeft de studie der klas sieke talen niet tot primair doel een dosis parate kennis te verzamelen. En daarom is o.i. niet juist de op merking van een der bladen, dat het besluit van de -minister wil de minister consequent zijn zich ook zou moeten uitstrekken tot le mo derne talen. Men moge over het be sluit van de minister verschillend denken, die consequentie zien wij niet. - rr Met ingang van 15 Juli 1949 is er geen Rijksgoedkeuring' meer nodig voor bouwwerken beneden 500. Dit is kort gezegd de inhoud van de beschikking van het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw d.d. 12 Juli 1949. Dit betekent lerhalve dat voor werken beneden de 500.allen nog maar de normale gemeentelijke bouwver gunning vereist wordt en niet meer de z.g. Rijksgoedkeuring, zonder welke goedkeuring tot nu toe zelfs het kleinste karweitje niet mocht worden uitgevoerd. Een bouwpa- troon mag nu dus b.v. weer een schuurtje repareren zonder dat hij de kans loopt zich schuldig te ma ken aan „zwart bouwen", wanneer voor dit belangrijke bouwwerk de toestemming van het Rijk zou ont breken. In de pers is deze beschikking var het College van Algemene Commis sarissen voor de Wederopbouw aan gekondigd onder de vette kop: „Meer vrijheid voor de bouwnijver- heil". Hoewel wij het altijd vrij in gewikkeld gevonden hebben om voor noodzakelijke kleine repara tie- en onderhoudswerkzaamheden een groot ambtelijk apparaat in be weging te stellen alvorens tot uit voering te komen van dergelijke werkzaamheden, kunnen wij zelfs na deze nieuwe beschikking nauwe lijks zien dat er voor de bouwnij verheid meer vrijheid zou zijn ont staan. In de practijk verandert er immers al heel weinig. Reeds sinds geruime tijd heeft het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw zijn bevoegdheid tot het verlenen van Rijksgoedkeuringen voor het uitvoeren van bouwwerk zaamheden gedelegeerd aan een groot aantal gemeenten. Naar onze mening moet het in de practijk dus hierop zijn neergekomen dat een gemeente, die de uitvoering van een bepaald bouwwerk noodzakelijk acha een gemeentelijke bouwvergun ning en tevens een Rijksgoedkeu ring voor dat werk verstrekte. Met ingang van 15 Juli 1949 zal de ge meente voor werken beneden de 500.dus alleen meer een gemeen telijke bouwvergunning behoeven te verstrekken. Deze maatregel heeft dus hoogstens ten gevolge dat gemeenten minder papier behoeven af te geven dan tot nu toe het geval was, een administratieve bezuini ging derhalve voor de gemeenten. Dit is echter niet hetzelfde als grotere vrijheid voor le bouwnijver heid. De bouwnijverheid en voorna melijk de onderhoudsbedrijven wachten nog steeds op het losser maken van knellende banden, die het nu nog binden. Reeds meerma len hebben wij betoogd, dat het niet aangaat om de onlerhoudsbedrijven te beletten hun nuttige functie in de samenleving te vervullen. Dit is niet alleen het individuele belang van de burgerpatroon wij gaan er hier van uit, dat de'belangen van de burgerpatroon veilig gesteld die nen te worden, omdat hij nu zowel als in 't verleden heeft getoond nut tige diensten aan de samenleving te bewijzen maar dit is ook in het algemeen belang. In een artikel over de komende huurverhoging schreef onlangs het Algemeen Handelsblad dat de hand having van de huren sedert 1940 op het vooroorlogs peil betekent dat wij al meer dan negen jaar op de grootste post van ons nationaal ver mogen in gebreke zijn met onder houd en vernieuwing, hetgeen een steeds toenemende waardedaling veroorzaakt. Het is naar onze me ning duidelijk, dat onderhoudsbedrij ven in de bouwnijverheid een even nuttige functie vervullen als de be drijven die zich voornamelijk op de nieuwbouw toeleggen. Het in stand houden en wellicht zelfs het verbe teren van de bovenstaande woning voorraad is immers van eminente betekenis. Bouwde men vroeger nieuwe woningen om de voorraad goed bewoonbare woningen in stand te houden, thans kan men door het bouwen van nieuwe woningen slechts een enorm tekort langzaam inlopen. Juist de bestaan!e woningvoorraad dienen wij dan ook met meer zorg dan ooit te omringen. Daart ligt de kans voor een nuttige categorie van zelfstandige ondernemers n.L de on derhoudsbedrijven. Het wordt de hoogste tijd dat voor deze categorie de mogelijkheid wordt geschapen om te bewijzen dat er op dit gebied nog veel bereikt kan worden. Er is een huurverhoging aanstaande; wij ho pen dat daarmede een nieuw tijd perk zal worden ingeluid waarin meer vrijheid zal bestaan voor on- derhouds- en herstelwerk. COMMANDO-OVERDRACHT MARINEVLIEGKAMP VALKEN BURG. Zoals bekend wordt kapitein luite nant ter zee vlieger H. G. Holtz als commandant van het Marinevlieg kamp Valkenburg vervangen door kapitein luitenant ter zee vlieger jhr. P. J. Elias. Overste' Holtz wordt nl. hoofd vliegdienst van Hr. Ms vliegkamp- schip „Karei Doorman". De officiële commando-overdracht is Vrijdagochtend 26 Augustus a.s. om 10 uur. Tevens zal het hoofd vliegdienst van het Marine vliegkamp Valken burg luitenant ter zee vlieger eerste klas J. H. Perie zijn functie over geven aan de luitenant ter zee vlie ger eerste klas G. F. Venema. PIONIERS VAN BOERENLEEN BANKEN ONDERSCHEIDEN. Onder geestdriftige bijval van dui zend afgevaardigden der Boeren Leen- en Hypotheekbanken heeft, aldus de „Volkskrant", mgr. Th. van der Marck, de 80-jarige oprichter der jubilerende Centrale Coöpera tieve Boerenleenbank, als bekroning van een feestelijke algemene verga dering van de C.C.B., aan mr. P. Truyen, president van de Raad van Toezicht en nestor van het Coöpera tieve Landbouwcreddet in Neder land, het Commandeurskruis (met de vlag) in de orde van Sint Grego- rius uitgereikt. Uit handen van ir. Staf, directeur- generaal van de Landbouw, die mi nister Manöholt verving, ontving mr. Van Hussen, een van de directeuren van de C.C.B. in Eindhoven, het officierskruis in de orde van Oranje Nassau. Met de gouden medaille van de orde van Oranje Nassau voor de kassiers van de boerenleenban ken te Made en Groesbeek, de heren Zeegeren en Poelen, eerde de rege ring de harde werkers „uit de pro vincie". In een feestrede gaf oud-minister dr. L. N. Deckers een historische beschouwing over de ontwikkeling van de landbouw en het crediet- wezen. Een huldigingscomité van de plaatselijke Boerenleenbanken bood als jubileumgeschenk drie gebrand schilderde ramen van Charles Eyck en het meubilair voor de vergader zaal aan voor het hoofdkantoor van de C.C.B. in Eindhoven. ZUNDERTS BLOEMENCORSO. 4 September is weer de dag van het bloemencorso in Zundert, bij Breda, waar Vincent van Gogh ge boren werd en waar sinds tal van jaren de dichteres Henrdette Roland Holst-van der Schalk haar verblijf plaats heeft. Dit jaar zullen 46 wagens, groe pen e.d. de tocht meemaken. Het wordt dus het grootste corso tot nu toe. Men rekent op minstens 100.000 bezoekers. Er zijn ongeveer 200 po litiemannen van elders „geleend", om alles op rolletjes te kunnen la ten verlopen. Het tekenende van het Zundertse bloemencorso zal ook dit jaar weer zijn, dat -er geen reclamewagens van kwekers, fabrieken, garages e.d. zullen meerijden in de stoet. De tra ditie van het corso te Zundert is ontstaan door een initiatief van het Oranje-comité. In 1936 werd het eerste gehouden. In de jury hebben o.m. zitting prof. dr. ir. E. Verleyen, bestuurder van het natuurwetenschappelijk mu seum en hoofd van gemeente plantingen te Antwerpen, B. Kruyf Jz., bestuurslid „Prima Vera" Rotterdam, H. van Rooyen, direc teur gemeente beplantingen te Bre da en G. de Moree, kunstschilder te Breda. In de Staatscourant van gisteren is afgekondigd de Prijzenbeschik king vervoer met huurauto's 1949. Bij deze beschikking zijn roet in gang van 1 September 1949 in de prijs vrijgelaten: a. het interlocale personenvervoer met huurauto's; b. het z.g. bijzondere personenvervoer, d.i. in hoofdzaak het specifieke rouw- en trouwrijden met huur auto's. Het hoogst toelaatbare tarief voor locaal vervoer per taxi is thans in: Amsterdam 0,70 voor de eerste 400 van de afstandplaats af afgeleg de meters of gedeelten daarvan, 's-Gravenhage 0,75; Rijswijk 0,75, Rotterdam 0,90); overigens ƒ1. voor de eerste 400 beladen afgelegde meters of gedeelten daar van. Te vermeerderen met 0.10 voor iedere volgende tot het uitstap-adres afgelegde of aangevangen 400 meters Wachten: 0.10 per 2minuut. Nachttoeslag: van 16 uur: 50 Het tarief moet op een voor de passagier duidelijk zichtbare en dui delijk leesbare wijze in de huur auto zijn aangebracht. PATIENT VAN „GROOTE BEER" GEDEBARKEERD. Het troepentransportschip „Grote Beer" heeft gisteravond een ernstig zieke patient, waarvan opname in een ziekenhuis onverwijld nodig was, te Hoek van Holland gedebar- keerd. Het schip heeft daarna de reis voortgezet naar Amsterdam. De familie van de betrokkene is inge licht. Het betreft hier geen geval van besmettelijke ziekte. Naar het A.N.P. verneemt is de patient de verpleegster Wolters. uw woning gezellig MEUBELEN, TAPIJTEN en GORDIJNEN TE KOPEN BIJs BR EESTRAAT 146 BOTERMARKT 21 -22 TELEFOON 2666 Z Utl D E Lid FinanoieringsinBtituut Te Franeker heeft Maandagavond een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee levens zijn te betreu ren. De bejaarde mevrouw A. en haar tweejarig kleindochtertje, beiden uit Sneek, liepen langs een losstaande muur, juist op het moment, dat deze het begaf en het puin neerviel. Bei den werden onder de stenen bedol ven. Het meisje overleed vrij spoedig en de grootmoeder, die in het zieken huis te Franeker was ondergebracht, is Woensdagnacht aan de bekomen verwondingen overleden. Gedurende de afgelopen vieren twintig uur zijn weer verscheidene verkeersongelukken in de hoofdstad gebeurd. Gistermorgen omstreeks kwart over vijf is op het Zoutkeetsplein een personenauto bij het nemen van een bocht met grote snelheid tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. De bestuurder, een verte genwoordiger uit Amsterdam, vloog roet het hoofd door de voorruit en kreeg een gapende hoofdwonde. Hij bleek dronken te zyn. Een naast hem gezeten vrouw, die eveneens onder invloed van alcoholhoudende drank bleek te verkeren, kreeg een hersenschudding. Dinsdagmiddag is een negenjarige jongen die met zijn autoped plotse ling de rijweg overstak door een tram gegrepen en ernstig verwoond naar het Wilhelmina gasthuis ver voerd. Een andere jongen reed met zijn fiets tegen een stilstaande auto op en kreeg inwendige kneuzingen. Twee wielrijdsters botsten op de Stadionweg tegen elkaar, waardoor een van hen een been brak. Tenslotte is Dinsdagmiddag een tweejarig jongetje in de Nieuwe Leliestraat van een balcon van twee hoog op de binnenplaats gevallen. Het kindje werd in het Wilhelmina gasthuis opgenomen. BRAND TE AMSTERDAM ZOU ONTSTAAN ZIJN IN ROOK AFVOERBUIS. De felle brand waardoor in de nacht van Dinsdag op Woensdag aan de Oude Schans te Amsterdam twee oude pakhuizen werden verwoest, is vermoedelijk ontstaan in een rook afvoerbuis die oververhit is geraakt. De brand heeft wederom Amster dam van een heel mooi stadshoekje beroofd. NALATIGHEID KAN LANDBOU WER f 40.000 KOSTEN D. en H. L. S. stonden gistermiddag terecht voor de arornclissecnents- rechtbank te Dordrecht. Zij hadden zich te verantwoorden, omdat zij door „grove nalatigheid" brand zou den hebben veroorzaakt in een land- bouwschuur. S. was namelijk bij D. op bezoek geweest en had zijn auto gestald in de schuur van zijn gast heer. Toen hij de volgende morgen weer wilde vertrekken, gingen de grote schuurdeuren wat moeilijk open. S. had inmiddels de motor van zijn wagen al aan de gang gebracht. Het gevolg hiervan was, dat in de schuur opgeslagen stro vlam vatte en in zeer korte tijd de hele schuur tot de grond toe was afgebrand. De officier van Justitie aohtte beide mannen aansprakelijk voor wat ge beurd was. Vervelend vond hij het, dat bij een veroordeling D. een strop van 40.000.zou Ihebben, omdat dan de verzekeringspenningen niet zouden worden uitbetaald. Toch eiste hij tegen ieder der verdachten ƒ50 subs 25 dagen. Beide verdachten hadden een raadsmarf, die vrijspraak pleitte. Uitspraak over 14 dagen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6