Kerk en Staat Wimpie NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Opmerkelijke verschillen tussen verplicht- en vrijwillig verzekerden DE VERHOUDING IN DUITSLAND DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 LEIDERDORP J. VAN STRALEN PLOTSELING OVERLEDEN. Gisterenavond te ongeveer half 10 is de heer J. van Stralen, die met enkele vrienden uit Amsterdam te rugkeerde, op het stationsemplace ment te Leiden plotseling overle den. De overledene was gedurende de laatste zittingsperiode lid van de gemeenteraad, alsook secretaris van de afd. van de K.V.P. Voor de nieuwe gemeenteraad was hij we derom gekozen. Als oud-marine man was hij vooral in Leiden een bekende figuur. OUD-ADE Oranjefeesten. Begunstigd door fraai zomerweer vierde de bevolking van Oud-Ade twee dagen vrolijk feest. Dinsdag, de eerste f werd besteed aan kinderspelen voor de kleinen. De prijzen, ring werpen voor meisjes, vielen ten deel aan; Nellie Heemskerk, 2. Willie v. Geest. 3. Corrie v. d. Geest Ld., Voor jongens: 1. Bert v. d. Hulst, 2. Cor Olijerhoek. 3. Adriaan Olijer- hoek. Koekhappen: 1. Frans Ponsioen, 2. Jan Oyijerhoek Cz. 3. Jan v. d. Geest Lz. Baldragen: 1. Rietje v. Seg- gelen, 2. Mientje Pennings. 3. Hes v. Leeuwen. Inmiddels werden een tweetal leu ke voetbalmatches ten beste gegeven. Een voor gecostumeerde hei een voor gecostumeerde dames. De hoofdschotel van deze dag werd ech ter gevormd door een uitstekend ge organiseerde nationale wielerwed strijd op tourfietsen. 28 Deelnemers hadden zich hiervoor aangemeld. Flinke geldprijzen en talloze premies, door het publiek uitgeloofd, vielen de renners ten deel. De rijkspolitie regelde op uitnemende wijze het ver keer en waakte voor de veiligheid van publiek en renners. Een compli ment voor opperwachtmeester De Bil en zijn mannen. E.H.B.O., hoewel aanwezig, bleek gelukkig overbodig. Na felle kamp vielen de prijzen ten deel aan: 1. J. V^rseveld, Aalsmeer. 2. D. C. v. d. Poel Oz, Oud-Ade. 3. J. v. d. Hulst Jz., Oud-Ade. 4. H. Slingerland .Warmond .5. D. v. Beek, Abbenes. Ook de junioren kregen hun kans. Verbeten vochten zij om prijs en premie. De prijswinnaars waren: Arie v. d. Werf, Doms v. d. Fits, Jan v. d. Geest Chrz., Frans v. d. Werf, Jan Ponsioen. De avond werd vrolijk doorge bracht met dans en kermisattracties. Woensdag, de glansdag, wei'd begon nen met kinderzang, optocht, tracta- tie 'en kinderspel. De prijswinnaressen van blokjes- rapen waren: Doortje Heemskerk. Annie Verlaan, Fietje Pennings. Zak- lopen: Gerard v d. Fits, Bert v. Seg- gelen, 3. Jac. v. d. Poel Jz. Tonnetje rijden: Jopie Heemskerk. Truus v. d. Poel. 3. Trees v. d. Fits. Driebeenlo pen; D v. d. Poel Az en Jan van Leeuwen. Nico v. Schie en G. Har- tog. J. v. Seggelen en L. de Haas. Inmiddels had het feestcomité han den vol werk aan het keuren van de prachtig versierde tilbury's. De le prijs voor een werkelijk fijn versier de tilbury was voor de heer D. v. d. Poel. 2e P. Bisschop, 3e Kees v. d. Poel Jz. 4e Chr. v. d. Geest, 't Ring- rijden verliep vlot. De damesprijzen waren voor: Jeanne Kool, Bep Zon neveld, mej. v. d. Geestv. d. Hulst, mej. VinkStraathof. De herenprij- zen voor: Chr. v. d. Geest Wz., Kees v. d. Poel Jr; Jan v d Poel Dz Koos v .d. Poel Jz. Jongens en meisjes van 1417 jaar amuseerden zichzelf en het tal rijke publiek met vrolijke kruiwa genraces. Annie v .d. Geest Wd. Theo v. d. Poel, Jo van SchieBram v. d. Poel, Riet v .d. Geest Wd. Bert Verlaan, Riet v. d. Wereld Dirk UI jee. 'n Grote attractie is altijd het nummer boegsprietlopen. Twee voe ten van een heistelling worden over het water gelegd en wie wil, kan z'n hart ophalen tot vermaak van talloze kijkers. De ouderen moesten het afleggen tegen de getrainde jon geren. Zelfs moest een boegspriet het afleggen tegen een kerel als een boom, die halsstarrig .weigerde er af te vallen, maar er boven op plofte. De boegspriet in stukken en de man mankeerde niets: 1 Adriaan v. d. Geest; 2 Jan Ponsioen; 3 Leen de Haas; 4 Bram v. d. Poel Dz. 't Junioren boegsprietlopen werd gewonnen doo 1 Piet v. d. Poel Jz; 2 Jan van Seggelen; 3 Gerard v. d. Fits. Dames, boven 17 jaar, amuseerden zich met het spelletje „Op zoek naar een man": 1 A. v. d. Poel-v. d. Geest 2 Annie v. d. Geest Wd; 3 C v. d. Hulst-v. d. Geest; 4 G. Vrijburg. Tenslotte zij vermeld, dat de hele dag tonknuppelaars, uit alle wind richtingen samengestroomd, zwoeg den en zweetten om de ton te ver nielen en daarmee de premies te bemachtigen le prijs J. H. v. d. Poel le premie Koos v. d. Poel. ROELOFARENDSVEEN OVER EMIGRATIE VAN TUIN DERS NAAR FRANKRIJK. Door het bestuur van de L.T.B. was gisteravond in de St. Pancratius- zaal een avond georganiseerd, waar het probleem emigratie en zijn mo gelijkheden aan een nadere beschou wing zouden worden onderworpen. A.ls deskundig spreker was uitgeno digd drs. Jos van Campen, secretaris van de emigratie-commissie, die een avond van zijn korte vacantie in Ne derland hiervoor beschikbaar heeft gesteld. Velen zijn nog niet door drongen van de ernst aldus spr., dat toekomstmogelijkheden voor het verwerven van een zelfstandig be drijf niet meer aanwezig zijn. De reeds te kleine bedrijven kunnen riet nog eens, gesplitst worden. Niet tegenstaande Frankrijk voor emigra tie enigszins in het vergeetboekje is ZOETERWOUDE INENTING. In verband met gevaar van pok ken-besmetting is inenting of her inenting uiterst gewenst. Gelegen heid daartoe: Zaterdag a.s. café „Ik Leer Nog" (H.R.) v.m. 10.30 uur, Donderdag 1 Sept., ten huize van dr. W. Kortmann v.m. 10 uur. 1312 (Ingez. Med.) geraakt, is dit land, aldus spr., te prefereren boven Brazilië en Cana da. Alhoewel Frankrijk zeer onker kelijk is, valt er gelukkig op het platteland een gunstige opleving te constateren. Er is voldoende gelegen heid voor de' geloofs-beleving en zelfs mogelijkheden tot apostolaat. De tuinbouw vindt men rondom Pa rijs, waar het niet gemakkelijk is 'n bedrijf te vinden, en in Zuid-West Frankrijk, waar goede perspectieven tussen Bordeaux en Toulouse aan wezig zijn voor de tuinbouw. De be drijven zijn hoofdzakelijk ingesteld op tuinbouw en fruitteelt, wijnbouw en tabak, waarnaast pluimveehoude rij. De bedrijven omvatten 1025 ha met uitstekend tuinland. De grond en het landschap heeft veel overeen stemming met Zuid-Limburg, alleen wat groter. Uitvoerig gaat spr. in op de diverse teelten, en de noodzaak van het aanpassen aan de Franse bedrijven. Het is daarom niet raad zaam, om reeds direct een bedrijf tot zich te nemen. Men moet zich eerst bekwamen en de omstandigheden le ren, die sterk afwijken van Neder land. Het beste hiertoe is de oplei ding bij het emigx-atie-centrum', waarna vestiging als bedrijfsleider, deelpacht, pachter, en vervolgens eigenaar. Spr. somt de diverse voor delen op. De heer Baars, die tevens aanwezig was, wil de mogelijkheden voor de tuinbouw in Frankrijk na der onderzoeken, als er genoeg tuin ders zijn die hem willen begeleiden. Gedacht wordt om over een maand te kunnen vertrekken. Spoedige op gave is daarvoor gewenst. Aangezien het bevolkingsoverschot in de Veen- streek het grootst is, wordt hier de eerste gelegenheid geboden. Een brede gedachtenwisseling volgde. De avond had zeker wel groter be langstelling verdiend. PROE. DR L. G. M. BAAS BECKING Prof dr L. G. M. Baas Becking, .oud-hoogleraar aan de Leidse uni- vex'siteit, waarnemend voorzitter van de Raad voor onderzoek van de Zuid Pacific Commissie te Noumea, heeft een uitnodiging aangenomen om voorzitter te worden van de com missie voor Botanische Instituten van de Internaionale Unie van Bio logische Wetenschappen. Deze internationale unie organi seert een internationaal congres in zake biologische wetenschappen, waarvan de volgende zitting gehou den zal worden in 1950 te Stockholm Dit zal het eerste congres van die aard zijn sedert het congres in 1935 in Amsterdam. DR. MEKKES HOOGLERAAR TE LEIDEN. Enige maanden geleden 'werd de Stichting Bijzondere Leerstoelen voor Calvinistische Wijsbegeerte aangewe zen als bevoegd een bijzondere leer stoel te vesligen aan de Rijksuniver- si veit te Leiden. Thans wordt medegedeeld, dat ter bezetting van deze leerstoel door het Bestuur der Stichting, overeenkom stig de voordracht van het Curato rium is benoemd dr. J. P. A. Mek- kes te 's-Gravenhgae. Dr. Mekkes, geboren 23 April 1898 te Harderwijk, was van 1920 tot 1945 officier bij de Koninklijke landmaent. Nadat hij in 1927 het Staatsexamen A verworven had, beëindigde hij in 1931 met voldoend gevolg de oplei ding aan de Hogere Krijgsschool. Van 1933 tot 1940 bekleedde hij de func tie van adjudant van de Comman dant van het Veldleger. In 1935 lr-gde hij cum laude het doctoraal-examen vrije studierichting in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.K. Universiteit te Nijmegen af, waarna hij 19 April 1940 aan de Vrije Univer-. siteit cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveerde op een proefschrift getiteld „Ontwikke ling der humanistische rechtsstaat theorieën". Sedert najaar 1947 treedt dr. Mek kes vanwege de Stichting op als do cent aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam om on derwijs te geven in de encyclopaedic der -wetenschap onder de naam Me- tbologie, welke laatste functie hij nevens het bijzonder hoogleeraar- schap te Leiden zal blijven vervul len. BOEKHOUDEN (ass.) MSDDENST. EXAMEN Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 IN ZIJN BEEN GEHAKT. De 30-jarige arbeider A. P. K. uit Leiderdorp, werkzaam bij de brug- bouw over de Vliet nabij de halte Lammeschansbrug, die gistermiddag bezig was een paal af te hakken met een bijl, sloeg daarbij met dit werktuig in de linkervoet. Met een diepe vleeswond werd hij door de EHD naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. KIND ONDER AUTO. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 9-jarige Willem v. D. uit de Su- matrastraat op de hoek van die straat en de Formosastraat, toen de jongen plotseling de rijweg opliep door een passerende auto gegrepen. Met een gebroken rechteronderbeen werd het knaapje naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. R.K. DAMES- EN MEISJESGYM NASTIEKVERENIGING SPORTIEF. Hervatting der lessen: Vrijdag 26 Augustus, dames- en meisjes, in de zaal van de R.K. H.B. S-, gewone tijd. Maandag .29 .Augustus,, jongste clubs, in de zaal aan de Ursula- steeg, gewone tijd. Dinsdag 30 Augustus, rhythmische club, in de zaal van de Ursula- steeg, gewone tijd. Woensdag 31 Augustus, meisjes, in de zaal aan de Ursulasteeg, gewone tijd. Wij hopen dat alle leden weer fris en fit present zijn. Het Bestuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ingrid Son ja d. van S. Hoekstra en C. R. Vos. Feodora Georgine Jeanette d. van J. van der Meer en A. Kool. Cornelis Johannes z. van A. J. van Ipenburg en J. Bij. Gradus Johannes z. van P. F. Schou ten en H. W. Witten. Overleden: G. J. Velde man 82 j. J. de Moo man 55 j. M. Stavleu wed. van A. Azier 44 j. C. M. Knoop vr. 88 j. F. Meijer wedr. 60 j. Gehuwd: J. J. F. Gox-ren jm. en G. Schild jd. E. Wansink jm. en M. Dreef jd. W. Tegelaar jm. en H. M. van der Kroft jd. J. G. van Steijn jm. en J J. van Kempen jd. K. C. van der Plas jm. en H. Beij jd. I. van der Nat jm. en M. Blok jd. J. Laurier jm en A. Buis jd. J. A. A. van Laarho ven jm. en L. A. P. Droge jd. H.,He- ruer jm. en G. Zwart jl J. C. Buijs jm en A. M. J. de Winter jd. POOLSE JEZUÏET VERDEDIGT ZIJN HULP AAN DE ONDER GRONDSE OP MORELE GRONDEN „Het is geoorloofd om geweld le gebruiken tegen een tyranniek en onwettig bewind," aldus verklaarde pater W. Goergacz S. J. tijdens een terechtzitting van het Militaire Ge rechtshof te Krakau in Polen. Pater Goergacz werd er van beschuldigd te hebben samengewerkt met een on dergrondse groep. Deze groep stond bekend als de „Gendarmerie" en werd ervan beschuldigd communis tische instellingen le hebben aange vallen en genationaliseerde banken te hebben beroofd. In tegenstelling met andere be klaagden bleek, dat de leden van zittingen, die meestal of hun mede werking geringer plegen voor te stel len of geheel plegen te ontkennen, gaf de 35-jarige Jezuiet onmiddellijk toe, dat hij als geestelijk raadsman is opgetreden bij deze ondergrondse groep en herhaaldelijk zijn oordeel heeft gegeven, of een bepaalde ge wapende aanval moreel verantwoord was of niet. Hij haalde verschillende bekende Katholieke moraal-theolo- gen aan om zijn bewijsvoering te staven, dat dergelijke aanvallen on der zekere omstandigheden geoor loofd zijn. Pater Goergacz bevestigde boven dien, dat hij bij die groep diende als aalmoezenier, de H. Mis opdroeg in de schuilplaats in de bergen, daar biecht hoorde en bij de leden er op aandrong het goede moreel te bewa ren. Hij legde uit, dat het geld, dat via roof werd verkregen, verdeeld werd onder die Polen, die het meest van de communistische regering te lijden hadden door onteigening van oogst en goederen. De ondergrondse groep bestond uit ongeveer twintig man en opereerde in het berggebied van Zuid-Polen Uit het verhoor van de andere be klaagden bleek, dat dde leden van de „Gendarmerie" zichzelf beschouw den als de kern van een ondergronds Pools leger, dat „gevormd zou wor den in geval van oorlog". Zij, die bij dit proces aanwezig zijn geweest of aandachtig hebben gevolgd en verge leken bij andere terechtzittingen, waar priesters werden veroordeeld, zijn van mening, dat pater Goergacz een zeer lange gevangenisstraf zal worden opgelegd. Zij wijzen daarbij op het feit, dat de Poolse communis tische pers op het ogenblik midden in een nieuwe campagne zit, waarin met nadruk wordt verkondigd, dat de geestelijkheid van Polen de regering hoogst ondankbaar is, ofschoon de laatste, zo beweren de dagbladen, de geestelijkheid grootmoedig geholpen heeft. Als voorbeeld van de „ondergrond se activiteit" van de Poolse priesters haalde de communistische pers de namen aan van 14 priesters, die ge arresteerd waren onder de beschul diging „misdaden te hebben gepleegd tegen de Staat". Enige van de pries ters waren reeds veroordeeld. Voor dien echter waren noch de namen van deze priesters noch de verslagen van de terechtzittingen in de pers ver meld. In deze lijst komen onder meer de namen voor van pater J. Da- browski, die op 15 Februari 1948 werd gearresteerd, omdat hij zijn me dewerking zou hebben verleend aan een ondergrondse „bende"; van pater Casimir Popielek, die veroordeeld werd tot zes jaar gevangenisstraf voor een zelfde feit en van vier pries ters, die in Mei 1949 werden gear resteerd. De bescchuldiging tegen de laatste vier geestelijken, H. Oech- man, S. Koelak, S. Zoeb en W. Lo- renc. luidde, dat zij Ammunitie en drie radiozenders in een kerk hadden verborgen. Zuid- Hollanders als fonds patiënten Recente cijfers inzake de ziek teverzekering brengen opmerke lijke verschillen tot xxitdrukking zowel tussen Zuidhollandse be volkingsgroepen onderling als tussen de bewoners van onze pro vincie en die van andere Neder landse gewesten. Om te beginnen is het aantal ver plicht-verzekerden in Zuid-Holland hoog, n.l. 452 per duizend inwoners bij een rijksgemiddelde van slechts 428. Dat dit cijfer niet alleen be- invloed wordt door het aantal loon- trekkenden en door het inkomsten niveau, maar dat het de resultante is van veel meer factoren wordt dui delijk bij een vergelijking met an dere provincies. Zo zijn in Overijsel 469 maar in Limburg niet meer dan 295 personen per duizend inwoners verplicht verzekerd. Het aantal vrijwillig verzekerden, (die tot de zelfde inkomens-klasse behoren als de verplicht-verzekerden, bedraagt in Zuid-Holland 270 per duizend. Hier bij bedraagt het rijksgemiddelde 232. Noord- en Zuid-Holland hebben de hoogste cijfers (270), Friesland de (138). Uit een en ander volgt, dat 72 pet. bijna driekwart dus: van de Zuid-hollandse bevolking bij de ziekenfondsen is aangesloten. Het rijksgemiddelde bedraagt 66 pet., het laagste prov nciale cij fer heeft Limburg met 47 pet- Terwijl 24 pet. van de Nederlandse bevolking in onze provincie woont, omvat Zuid-Holland 27 pet. van de verplicht-verzekerde mannen, 28 pet. van de indirect verzekerde echtgeno ten, 25 pet. van de verzekerde kin deren en 27 pet. van de rechtstreeks verzekerde vrouwen. Van de vrijwillig verzekerden woont 29 pet. in onze provincie: blijk baar is de vrijwillige aansluiting b.ij de ziekenfondsen door de z.g. zelf standigen in onze provincie popu lairder dan elders. Bij de tegenwoox-dige loonverhou- dingen in ons land kan vrijwel wor den aangenomen, dat in elke provin cie door en voor de verzekerden ge lijke premies worden betaald. Maar dit sluit allerminst in, dat in alle provincies de verzekerden aan de fondsen ook evenveel kosten. Inte gendeel, de bijzondere volksaard in enkele gewesten, bepaalde gewoon ten en gebruiken en allerlei maat schappelijke verhoudingen hebben een even belangrijke als merkwaar dige invloed op de uitgaven, die de fondsen in de onderscheidene pro vincies hebben te doen- Wat Zuid-Holland betreft, behoe ven de fondsen voor de vrijwillig verzekerden aan medicijnen en ver bandmiddelen niet meer uit te ge ven dan het gemiddelde voor het hele land bedraagt; de verplicht ver zekerden in onze provincie verbrui ken evenwel per hoofd gemiddeld drie pot. méér aan medicijnen etc. dan „norrnaal". Daar tegenover staat, dat zij op het punt van de specialis tische hulp nog al voordelig zijn; hierop kunnen de gezamenlijke fond- j sen n.l. in Zuid-Holland zeven pet. j besparen. De vrijwillig verzekerden in onze provincie eisen in dit opzicht nog veel minder, n.l. twintig pet. be neden „normal". Betekent dit, dat de Zuidhollandse verzekerden zóveel vertrouwen in hun huisarts hebben, dat zij veel minder vaak een specia list willen raadplegen? Of zijn de huisartsen zoveel bekwamer dan elders? In ieder geval zijn deze rela tief geringe kosten voor specialisti sche hulp in Zuid-Holland alleszins opmerkelijk. Wat de tandheelkundige hulp be treft is er een heel eigenaardig ver schil tussen de verplicht- en de vrij willig verzekerden in onze provincie. De eerste groep veroorzaakt n.l. voor de fondsen dertien pet. méér, de tweede evenwel twintig pet. minder uitgaven dan normaal- Ook van dit verschil is de oorzaak allerminst duidelijk. Dat onze vrijwillig verze kerden in 't algemeen een zoveel be ter gebit zouden hebben, is niet waar schijnlijk. Maar dat zij in dit op zicht hun eisen zoveel lager zouden stellen, dat zij zonder tandheelkun dige hulp blijven voort tobben, is ook niet aannemelijk. Wellicht gaan velen van deze groep als particulier pa tiënt naar de tandarts, een verschijn sel dat zich ook in sommige andere provincies van ons land laat waarne men. Dit zou kunnen wijzen op een bepaalde mentaliteit in deze volks groep, die vooral uit z.g. kleine zelf standigen bestaat, om zo min moge lijk van de fondsen te „trekken". Maar met deze conclusie is het dan weer volkomen in tegenspraak, dat de kosten voor verloskundige hulp voor de verplicht verzekerden zes pet. cn voor de vrijwillig verzeker den in onze provincie vijftien pet. boven het rijksgemiddelde liggen! En dit is dan weer te meer bevreem dend omdat de fondsen voor zieken- huisverpleging aan de verplicht ver zekerde Zuidhollanders zeven pet. bóven normaal moeten betalen ter wijl zij zich voor de vrijwillig ver- zekex-den practisch in het geheel geen uitgaven hebben te getroosten! Anderzijds vergexn de vrijwillig ver zekerde Zuidhollanders voor brillen en andere kunstmiddelen van de fondsen weer tien pet. méér dan normaal; de verplicht verzekerden in onze provincie echter stellen in dit opzicht zo hoge eisen, dat te hun nen behoeve zelfs twintig pet. boven het rijksgemiddelde moet worden uit gekeerd! LAATSTE BERICHTEN TREINSTORING OP DE LUN AMSTERDAM—ALKMAAR Omstreeks 8 uur vanmorgen is sto ring opgetreden in een gemeentelijke electrische kabel van de stroomvoor ziening van post drie van het Amster damse spoorweg emplacement. Hier door kwam het Westelijk deel zon der stx'oom, waardoor de electrische bediening van wissels, seintoestellen enz. van het baangedeelte bij de split sing van de lijnen richting Haarlem en Alkmaar uitviel. De seinen en wis sels moeten op het ogenblik met de hand worden bediend, waardoor van morgen vertraging ontstaan is en drie treinen zijn uitgevallen. DE GROTE BEER TE AMSTERDAM. Het troepentransportschip „Grote Beer" heeft om even over een uur te Amsterdam gemeerd. Met de de- barkatie is omstreeks half twee be gonnen. SCHEEPSBERICHTEN AMSTELKERK, 25 Aug. te Havre, BLITAR, 25 Aug. te Bel a wan; HEEL- SUM pass. 24 Aug. Quebec; LAU- RENSKERK 24 Aug. van Genua; MAASKERK 24 Aug. van Bordeaux, MAETSUYCKER, 24 Aug. van Sin gapore naar Fremantle; NIGER - STROOM, 24 Aug. van Freetown n. Monrovia; ORANJEFONTEIN, 24 Aug. van Lorenzo Marquez naar Beiraa; POLYDORUS, 24 Aug. van Belawan; RUYS, 26 Aug. te Penang verwacht; RIJNLAND, 24 Aug. van Bahia; SIBAJAK, 25 Aug. te Soera- baya; SINGKEP. 25 Aug. te Bela wan; TALISSE, 25 Aug. te Bey routh; WESTLAND. 24 Aug. van Santos; ZUIDERKRUIS, 25 Aug. te Portsaid verwacht; INDRAPOERA, 24 Aug. van Genua; KERTOSONO, 24 Aug. van Singapore; KOTA AGOENG 26 Aug. te Suez verwacht, KOTA BAROE, 24 Aug. van Suez; KOTA INTEN pass. 24 Aug. 17 uur anderhalf graadskanaal; SLAMAT, 24 Aug. om 17.30 van Rotterdam naar Java. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „Missie naar China", vol wassenen. „Tarzan in New York" (matinée) alle leef tijden. Rex: „Het eiland der verdoem den", 14 jaar. Casino: „Rumoer op de afd. Pan toffels", 18 jaar. MARKTBERICHTEN TER AAR, 24 Aug. Groente. Kas- snijbonen 3.60, snijbonen 4.40 5-80, snijbonen B 2.003.80, stok- princessen f 2.60—4.90, stamprinces- sen 2.104.00, spekbonen 2.70 4.00, witte pronkers f 1.202.00, al les per 10 kg., tomaten A 2740 ct„ idem B 2636 cent, idem C 2427 cent, idem CC 1819 cent, bonken 2426 cent, kriel 18 cent per kg., sla I 1315, idem II 47 per 100 stuks, komkommers 814 cent, idem stek 16 cent per stuk, uien 28 cent, potselein 28 cent, andij vie 918 cent, waspeen 67 cent al les per kg., rode kool 5.506.00 per 100 kg.; bloemkool I 2842 cent, idem H 1425 cent, idem Hl 610 cent, stek 12 cent per stuk, bospeen 611 cent per bos, spinazie 29 cent, rabarber 2 cent, kroten 6 cent, groe ne kool 9 cent, alles per kg. meloe nen 2966 cent, selderie f 0-501.00 per 100 bos, Aardappelen 2.per 100 kg., Augurken: A 91 cent, idem B 43 cent per kg.; idem C 13, idem C afw. 6.10, idem D f 12.30 12.60, idem D2 7.90, idem CD l.?0 7.90, idem C Dafw. 3.60, idem AB 4.20, idem E 6.60—6.70 per 25 kg., aardbeien 51 cent per doosje, Gladiolen 5 cent per bos. Lido: Luxor: ROELOFARENDSVEEN, 24 Aug. Bloemen Astei's 617 cent, Dah lia's 311 cent, Lelies 2050 cent, Gladiolen 720 cent, Scabiosa 49 cent, Troschrysanten 2630 cent, - Chastity 3040 cent; Rayonant: wit ,De"geveltoerlst"14 jaar. I 6—12 cent, lila 5—13 cent. geel 6—12 „Road to Rio" alle leeftij- cent, amber 6—13 cent, Blanche 3—5 den. leent, Utopia 46 cent per stuk. EN DE verteld door HUIBERT VET BETOVERDE PRINS Juist zei de kameel. Toen mijn vader dus was uitgeschakeld als vorst, gaf die Sambal de hof-tovenaar opdracht om mij in een kameel te ver anderen en deed mij daar na ten geschenke aan de Rotterdamse Diergaarde. Ik had ook een bruid. Een prinses met gouden haren en een huid als satijn. Ze droeg altijd een rode roos in haar oor...." Het werd de kameel een ogenblik te machtig. „Maar toen ik een kameel was, wilde ze me niet meer kennen," fluisterde hij met verstikte stem. „Wat moet ik nu beginnen? Ik ga dood van verdriet „Niet doen!" waarschuwde Wim pie, „misschien kan ik U helpen; ik ben heus niet van gisteren, al zeg ik het zelf" Deze woorden gaven de kameel weer wat moed. „Maar wat kan ik, als kameel, beginnen?" zuchtte hij. „Ik ben er toch!" maakte Wimpie de kameel op zijn persoontje op merkzaam. Het dier glimlachte door zijn tranen heen. „Je bent een aar dig ventje," zei hij vriendelijk, „maar wat zou je kunnen doen? Nee, ik ben een verloren man, een ver loren kameel „Vertel me eens iets over die to venarij." verzocht het knaapje. „Als het mogelijk is een prins in een ka meel te betoveren, moet het toch ook niet uitgesloten zijn, dat een kameel in een prins veranderd wordt. Denk eens goed na: kunt U zich niets daarover herinneren?" Opeens hief de kameel met een ruk het hoofd op en begon opgewon den heen en weer te drentelen. Op een persconferentie heeft Pra- lat W. Böhler, kanunnik van heli Domkapittel van Keulen, net stand punt der kerkelijke overheid toege licht inzake de verhouding van Kerk en Staat, in het bijzcnaer ten aanzien van het geschil dat is ontstaan over de geldigheid van het Reichs Con cordat. Pralat Böhler bevestigde, dat gods dienst een gewetenszaak is, maar daarom nog geen privé-zaak. Hij her innerde er aan, dat de Kerk de plicht heeft stelling te nemen in kwestie, die het openbare leven betreffen. In diezelfde geest heeft de hiërarchie haar laatste herderlijk schrijven tot de gelovigen gericht. In deze brief stelde de Kerk zich buiten en boven de partijen en sprak Zij zich uit over de hoge waarde van het openbare leven. De Kerk, aldus Mgr, Böhler is van oordeel dat het „Reichs Concordat", indertijd afgeslo ten tussen de Kerk en de nationaal- socialistische regering, nog steeds van kracht blijft. Het feit, dat een nati- onaal-socialistische regering dit con cordaat sloot, doet niets af aan haar geldigheid. Anderen verdragen im mers, die onder het zelfde regiem tot stand kwamen, zijn tot nog toe ook nog van kracht. Ook het feit, dat de nationaal-socialistische regering niet meer bestaat, doet de geldigheid van het concordaat niet te niet. Want de thans ontworpen West-Duitse Bond is een wettelijke voortzetting van het vroegere „Reich". Bovendien beves tigt artikel 123 van de grondwet, dat de bestaande accoorden van kracht men. En tenslotte heeft de Kerk zich trouw aan het concordaat gehouden Bisschopsbenoemingen bij voorbeeld, geschieden nog steeds op de wijze, voorgeschreven door het concordaat. Vooral artikel 32 van het concor daat, dat de politieke candidatuur vaa geestelijken verbiedt, 'heeft veel stof doen opwaaien. Mgr. Böhler betoog de dat dit artikel nooit kan worden toegepast, omdat tijdens het nazi-re giem aan de gestelde voorwaarden niet werd voldaan. Deze voorwaarden waren: noodzakelijke volledige vrij heid van de Kerk en soortgelijke overeenkomsten met andere niet-ka- tholieke kerkelijke genootschappen. Daarom heeft de Kei'k, nooit uit spraak gedaan over het van kracht worden van dit artikel. Overigens sprak dit artikel niet over de deel name van een of andere geestelijke aan de werkzaamheden van een par lement. Daarom motiveerde Kardi naal Frings het terugtrekken van zijn lidmaatschap der C. D. U. als volgt: „Om de schijn van enige inbreuk op het concordaat te verhinderen". De recente herderlijke brief van de Duitse bisschoppen is overigens geen inbreuk op dit betwiste artikel, zc besloot Mgr. Böhler de persconferen tie. De Kerk immers heeft het prin cipiële recht uitspraak te doen over actuele vraagstukken van het publie ke leven. Het concordaat verbiedt dit niet, maar bevestigt dit veeleer, waai het aanstipt dat de toepassing van artikel 32 geen inkrimping betekent van de plicht der Kerkelijke over heid de dogmatische en zedelijke blijven, voor zover ze volgens de al- leer en beginselen der Kerk af te kon- gemene rechtsregelen tot stand kwa- digen en uit te leggen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3