Noord-Atlantisch Pact van kracht De toestand in Indonesië Lagere textiel- dagschool in Tilburg Het schuurtje dat de gemeente in opspraak bracht DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 TRUMAN TEKENDE PROCLAMATIE. Gisteren om twaalf minuten over halfzes Nederlandse tijd trad het At lantisch Pact in werking. President Truman tekende op dat moment in het Witte Huis een proclamatie, waarin zulks werd verklaard. Het in werking treden geschiedt, wanneer het vereiste aantal bekrach tigingen is binnengekomen. Gisteren werden te Washington de ratificatie oorkonden van Frankrijk, Denemar* ken, Italië en Portugal gedeponeerd. Diplomaten van de bij het pact betrokken landen stonden, met de Amerikaanse ministers Acheson en Johnson, in een halve cirkel om het bureau van Truman geschaard, toen deze, als steeds glimlachend, de pro clamatie tekende. Achter het bureau stonden in een standaard de Ameri kaanse vlag en Truman's rood-wit- blauwe vlag. „Dit is een historisch ogenblik, niet alleen voor alle ondertekenaars van het pact, doch ook voor alle vol ken, die ons innig verlangen delen, om te komen tot stabiliteit en een vredige ontwikkeling der gebeurte nissen", aldus de president in de proclamatie. „Door dit verdrag trachten wij niet alleen ons te vrijwaren van agressie en van het gebruik van geweld in Noord-Atlantische gemeenschap, do streven wij ook actief naar de bevor dering en het behoud van de vrede over de gehele wereld". Van bevoegde zyde vernam Ane- ta, dat in Indonesië sedert het in gaan van de order „staakt de vijan delijkheden" aan Nederlandse mili taire zijde in het tijdvak van 11 tot en met 20 Augustus de volgende verliezen zijn geleden: Op Java: 12 gesneuvelden en 31 gewonden. Op Sumatra 3 gewonden. In het overige gebied van Indo nesië 1 gesneuvelde. ONVEILIGHEID ROND BANDJERMASIN. Dinsdagavond zijn in de omgeving van Bandjermasin schietparijten uit gebroken, waarover nadere bijzon derheden nog ontbreken. De correspondent van Aneta meldt dat door de gevechten rond Kan- dang, ten Noorden van Bandjerma sin, de waarnemend Wali-daeran van Bandjar, Mohammed Said, niet in staat v/as zich naar Banjermasin te begeven, waar zijn aanwezigheid dringend gewenst was. DE TOESTAND BIJ MALANG. Op 23 dezer des morgens ont half vijf is de politiepost Kebisari, gele gen in het onderdistrict Tumpang nabij Malang door eei\ gewapende bende overrompeld, waarna 18 vol ledig gewapende agenten met de aanvallers meetrokken. In Malang 'heeft de politie in de afgelopen tien dagen regelmatig subversieve elementen, die bedrijven en toko's geld afpersten door zich uit te geven als republikeinse strij ders, gearresteerd. Bij de inwoners komt thans meer besef en men be gint krachtdadig tegen deze elemen ten op te -treden. Voorts heeft de politie verscheide ne vuurwapenen in beslag genomen. De situatie in Malang is daardoor bevredigender dan voorheen, mede dank zij de intensieve politde-pa- trouilles. VIJFTIENDUIZEND DUITSERS NAAR DE BALKAN? Het met Britse vergunning ver schijnende blad „Social-Demokrat" bericht, dat de Sowjetrussische auto riteiten in Duitschland order hebben gegeven voor de mobilisatie van vijftienduizend manschapenen van de volkspolitie van de Sowjetzöne, naar de Balkan gezonden zouden worden, om gereed te staan voor op treden tegen Hitier. Het blad publiceert een lang ver slag over een conferentie welke ge houden zou zijn door generaal-ma- joor Sergei Toelpanof, hoofd van het Sowjetruissisch vc^rlichtings" bureau, en Duitse functionarissen van het departement van binnen landse zaken van de Sowjetzöne, waarop de order uitgegeven zou zijn. Een woordvoerder van het ge noemde departement verklaarde echter hedenmorgen tegenover Reu ters correspondent, dat het bericht „volkomen onzin" was. „Waarom spreekt het blad niet van honderd vijftigduizend man gewapende poli tie om er tenminste een echte grote leugen van te maken?" aldus zeide de woordvoerder. De bibliotheken te Amersfoort, Amsterdam. Delft, Dordrecht, Lei den en Nijmegen zullen van de Ned. Vereniging te New York boeken ontvangen over het leven in de Ver. Staten. De bedoeling is om Amerika en zijn bevolking grotere bekend heid te geven. De directe schade als gevolg van brand wordt over de maand Ju li van dit jaar geraamd op f 5.775.080 (Juli v.j. f 4.065.805). Tot de 30 be langrijkste branden behoorden 18 boerderijen en 1 landbouwschuur, waarvan de schade geraamd wordt op f 724.000 De industrie leed met 4 branden een schóde van f 779.000. DOOR INUNDATIE VAN WAL CHEREN STRAND ONTSTAAN Op de plaats waar het zeewater te West-Kapelle het eiland Walcheren binnenstroomde, is door het dichten van de dijk een mooi strand ontstaan Zeeuwse schonen aan het pootje ba den. Tienduizenden pelgrims te Beauraing Aan een correspondentie in de „Tijd" ontlenen we: Op het feest van Maria Visitatie heeft Mgr. André Marie Charue, bis schop van Namen, bekend gemaakt, dat de geestelijke overheid alle aar zeling terzijde heeft gesteld en de verschijningendie in 1932 en 1933 te Beauraing hebben plaatsgevonden, als echt erkent. Zelfs het laatste ge ringe letsel was daarmede weggeno men. Het geloof van het volk zal zich nog openlijker dan voorheen gaan manifesteren in Beauraing. De plechtige viering van het feest van Maria's Onbevlek Hart werd be gonnen met een plechtig Lof aan de hagedoorn, gevolgd door een mas sale lichtprocessie door het domein. Daarna verenigde men zich in een avondwake, gedurende welke twee uur lang het volk met zijn bisschop pen Maria smeekte om Haar zegen. Machtig groeide deze inzet uit in de Middemachtmis, opgedragen door Namens bisschop. Onze Lieve Vrouw in het gees telijk middelpunt van Beauraing. Voor Haar komen de zieken van heinde en verre naar de plek rond die Meidoom aan de straatweg van Rochefort, vlak bij het spoorweg viaduct. Haar ter ere komen de pelgrims van België, Nederland en Fiankrijk. Voor Haar branden dag in dag uit de kaarsen rond de ha gedoorn, temidden waarvan het beeld troont, dat gemaakt werd naar de beschrijving, die de vijf kinderen van de verschijning heb ben gegeven. Deze kinderen zijn inmiddels volwassen geworden. In niets onderscheiden zij zich van de andere bewoners van het dorp. De jongen, Albert, werkt in Belgisch Congo als onderwijzer, de vier meis jes zijn allen getrouwd en hebben reeds een of meer kinderen, Zij komen op de plaats der verschij ning haar Rozenhoedje bidden en gaan weer weg als ieder ander. En op de grote feestdag, 22 Augustus, waren zij aanwezig, maar gewoon tussen de andere vereerders van Maria. Zij zijn slechts middel ge weest. Om de Moeder Gods was het ook, dat vijf bisschoppen en twee gemij terde abten naar Beauraing waren gekomen om plechtig het feest van het Onbevlekt Hart van Maria te vieren. Een triomfantelijke stoet van priesters en kanunniken trad op deze stralende 22 Augustus uit de kasteel- poort naar buiten, gevolgd door de prelaten van de abdijen van Roche fort en Heeswijk. Dan volgden de Russische bisschop Mgr. Meletieff, de Letlandse Mgr. Sloskans en de bisschoppen van Luik, Namen en Doornik, Mgr. Kerkhufs, Mgr. Charue en Mgr. Himmer. Aan de voet van het kasteel op het Ma- riadomein vierde de samengestroom de menigte van tienduizenden pel grims de pontificale Hoogmis, opge dragen door Mgr. Himmer, als in de schoonste kathedraal. Geheel vooraan zat Prinses Josephine van België, zuster van Koning Albert. Mgr. Cha rue herinnerde aan de belofte, die Maria Beauraing heeft gegeven: zal de zondaars bekeren." Inmiddels woonden op de plaats van de verschijning ongeveer twee honderd zieken de H. Mis bij, die de Vicaris-Generaal van het Bisdom Na men, Mgr. Blaimont, daar celebreerde. Vol vertrouwen hebben zij daar ge beden om een genezing van hun kwa len tot Haar, die ook op wonderda dige wijze Maria van Laer en mevr. Acar en zo vele anderen hun gezond heid heeft weergegeven. Voor de zie ken kwam het hoogtepunt van deze dag, toen zij 's middags, nadat een majestueuze processie, waaraan op nieuw alle genoemde prelaten deel namen, bij de plaats der verschijning was aangekomen, de zegen met het Heilig Sacrament elk persoonlijk mochten ontvangen. Vurig klonken de smeekbeden in het Frans en in het Nederlands: „Maria, genees de zieken, Onze Lieve Vrouwe van Beau raing bekeer de zondaars." Te Tilburg is een R.K. lagere tex- tieldagschool geopend. Voorlopig is deze ondergebracht in het gebouw van de middelbare textieldagschool. In Tilburg bestaat grote behoefte aan geschoolde vakarbeiders, maar tevens deed zich de behoefte gevoe len aan een behoorlijke vakopleiding voor jonge arbeidskrachten. Door de Tilburgse textielfabrikanten werd de St. Lambertusstichting in het leven geroepen, die ten doel had de moge lijkheden tot Achting van een tex- tieldagschol tp bestuderen, Men kwam tot de conclusie, dat deze dag school een tweejarige cui^us zou moeten omvatten, in welke cursus een algemene theoretische en prac- tische textielopleiding zou worden gegeven. Naast deze opleiding zou een deel van de tijd worden besteed aan algemeen vormend onderwijs. Behalve de gewone vakken moest ook godsdienstleer en maatschappij leer onderwezen worden. De minis ter toonde zich met het plan ingeno men en zegde met ingang van 1 Ja nuari 1950 subsidie toe. Tevens werd medegedeeld, dat de minister de R.K. lagere textieldagschool ongevraagd op het urgentieplan voor een nieuw schoolgebouw had geplaatst. Na openstelling der inschrijving van leerlingen kwamen 82 aanvragen bin nen. Na een toelatingsexamen kwam men op 60 leerlingen. Tot directeur werd benoemd de heer P. Martens. Zeven leraren werden benoemd. Plannen worden thans uitgewerkt voor de bouw van een nieuwe school, welke in het centrum van de stad zal verrijzen en welke plaats biedt aan 450 leerlingen. Er komt een hoofd gebouw met theorielokalen en daar achter een bedrijfsruimte. Het ge bouw zal in gedeelten worden ge bouwd en 25 a 40 leraren zullen er les geven. De opening van deze nieuwe in richting van nijverheidsonderwijs, thans dus nog in noodvorm, ge schiedde door de inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, ir. G. Hofstede uit Den Haag. in tegenwoor digheid van het voltallige gemeen tebestuur, het bestuur van de R. K. vereniging van wollenstoffenfabri- kanten, het bestuur der R.K. textiel arbeidersvereniging en vele belang stellenden. De lessen zullen in Sep tember een aanvang nemen. Het aan tal leerlingen wordt verdeeld over twee klassen. LANDBOUWTENTOONSTELLING EINDHOVEN VEROORDEELD Drie firma's werd een stand geweigerd, Voor de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch werd in kort geding de eis behandeld van de firma's Calvé, Delft; P. Sluys pluimvee-, vee- en vogelvoederfa- briek en de N.V. Hooghiemstra Vee voederfabriek tegen de stichting Landbouwtentoonstelling 1949 t£ Eindhoven. Indertijd hadden genoem de fabrieken een uitnodiging ontvan gen om deel te nemen aan de land"1 bouwtentoonstelling. Deze werd door haar aangenomen. Haar inschrijving werd later door de stichting afge wezen, omdat er niet voldoende ruim te was. Daarom ontvingen eisers eer uitnodiging oro te exposeren op eer middenst.tentoonstelling die wordt georganiseerd in een apart paviljooen van de Landbouwtentooonstelling of hetzelfde terrein. Ook dit aanboc werd door de firma's aangenomen en later door de tentoonstellingscom missie van de R.K. Middenstandsbond geaccepteerd. Nu weigerde het be stuur van de stichting Landbouwten toonstelling deze firma's de toegang tot het tentoonstellingsterrein, toen deze haar stand wilde gaan inrichter in het paviljoen van de middenstand De president heeft de firma's in het gelijk gesteld en de stichting Land bouwtentoonstelling veroordeeld el! der drie firma's een dwangsom van 10.000 te betalen voor elke dag, dat het bestuur zou nalaten de tentoon stelling voor deze firma's te openen. BEURS: AANDACHT VOOR INDONESIë. Gisteren was de toestand op de effectenmarkt weer volkomen ge keerd. Het begin van de R. T .C. heeft een keerpunt opgeleverd in zo verre, dat de aandacht is overgegaan van de internationale fondsen op de Indonesische waarden. Vandaar dat de cultures reeds vast waren. Deze ontwikkeling kwam tot uiting in ruil- orders waarbij in de bekende valuta fondsen tot winstnemingen werd overgegaan. De devaluatieoverwe ging kwam derhalve ietwat op de achtergrond, maar blijft niettemin aanwezig. Men is ter beurze dan ook van mening, dat de komende weken nog belangrijke ontwikkelingen kun nen brengen. Internationale fondsen waren dientengevolge vrij sterk in reactie en liepen tegen het sluiten van de markt nog verder terug. Kon. Olie opende reeds 5 pet. lager op 322 y2, en zakten in tot 319. De verlie zen van Aku, Unilever en Philips wa ren iets mindergeprononceerd. Ook de scheepvaartfondsen moesten een deel van hun niet onbelangrijke koers-avance der laatste dagen prijs geven. Daarentegen opende de beurs vast voor Indonesische waarden, doch hoewel merendeels boven het vorige peil gesloten werd bleven de hoog ste koersen van de dag niet gehand haafd. De belangstelling voor de in dollars luidende obligaties is tanende en dollarlening Nederland moest gis teren weer een half procent prijsge ven op 109^. GEMEENTERAAD VOORHOUT In de vergadering van de gemeen teraad van Voorhout kwamen bij het voorstel tot het crediet verlenen voor het schilderen van 87 gemeentewo ningen de tongen los. Volgens het lid Spierenburg kon uit het prae-advies niet juist opge maakt worden, wat de kosten zou den zijn. Hij vond deze nogal hoog. Het werk duldt echter geen uitstel. Wij zitten in een dwangpositie; doen wij het niet dan worden de kosten nog veel hoger. Dit wordt door de voorz. onderschreven- Het lid v. d. Nouland wilde de woningen het liefst maar verkopen. Met alg. st. werd een voorstel van het lid Spierenburg aan. genomen, om 10.000 te lenen en in 10 jaar af te lossen, en 5 jaar 1400 per jaar in totaal dus 7000.uit het onderhoudsfonds te halen. Er waren nogal bezwaren om aan de R. K. Muziekvereniging voor 1949 en volgende jaren een subsidie toe te kennen van 250.Het lid v. d. Nouland wilde dit subsidie ieder jaar opnieuw vaststellen. Het lid Spieren burg vond het te hoog. Een voorstel om het bedrag zo vast te stellen maar dan voor een jaar, wordt aangeno men met aantekening, dat de leden Spierenburg en Jansze tegenstemmen. De Oranjevereniging behoeft geen 25.huur te betalen voor drie dagen gebruik der speelweide omdat een voorstel werd aangenomen, dat bedrag te reduceren tot 110, met de stemmen van de leden Nijssen en Koomen tegen. Wel was er enige ob structie om de feesten in September te doen houden. Vooral het lid Spie renburg was hier tegen en zag liever April aangewezen. Het lid v. d. Nouland wilde de traditie handhaven en in September de volksfeesten houden. Dit gebeurt dan ook. Van het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting was een vraag binnen gekomen, of toelating van een nieuwe Woningbouwvereni ging wel noodzakelijk was, temeer, daar er toch in feite nog een wo ningbouwvereniging „Boerhaave" be staat. De mening was. eerst „Boer haave" maar te ontbinden. Het lid v. d. Ploeg vond het een zeer actueel onderwerp, en ried B. en W. aan nu toch niet bij de pakken te gaan neer zitten. Het lid Spierenburg ziet geen enkel verband tussen beide vereni gingen, en heeft het volste vertrou wen in het bestuur van de nieuwe vereniging. Het lid v. d. Nouland is er voor om een zeer strakke lijn aan te houden bij de nieuwe vereniging, omdat de vereniging „Herman Boer haave" voor ons een harde les is ge weest. Laten we in ieder geval zor gen, dat deze wordt opgeheven. De sociale bijstand'voor kleine kwekers vind dezer dagen zijn beslag. Het rijk betaalt 50 pet. evenzo de gemeente. Met alg. st. werd besloten dit bedrag te bepalen op 2500. Het afgebroken schuurtje Nu kwam de kwestie ter sprake van het verloren kort geding door de gemeente inzake afbraak schuur tje van de wed Roskam. De voorz. stelde de vraag, of de raad er genoegen mee kon nemen een rechtsgeding aan te gaan, omdat de gemeente in haar volle recht staat, Hij leost een brief voor van Mr. Bolsius, de advocagt der gemeente in deze zaak. Uit dit schrijven blijkt, dat naar diens oordeel het gemeen tebestuur terecht aldus heeft gehan- deld. Het lid v. d. Nouland zeide niet goed te kunnen begrijpen dat op zijn vraag op 13 Juli aan de voor zitter of hem iets bekend was over een dagvaarding in kort geding, deze antwoordde niet daar van te weten, terwijl volgens spreker dit wel be kend was. De voorz. ontkent dit. Hü wist dit eerst op 15 Juli. Zeer ontstemd was de heer v. d. Nouland over het feit, dat de dag vaarding tot 2 maal geweigerd Het lid Spierenburg ging nog ver der, door te verklaren, dat hij wan trouwend staat tegenover de voor zitter, omdat deze niet de waarheid spreekt. „U is dictator, en ik heb ab soluut geen vertrouwen in uw juridi sche kennis", zei spr. „U zoekt spij kers op laag water. Die schuur staat er al meer dan 20 jaar en nu moet hij ineens weg." De voorzitter waarschuwt hem, dat hü er rekening mede moet hou den, dat hy door de?e woorden de orde verstoort, maar dat hy hem om de gemoedelijkheid deze keer eens veel laat zeggen. De voorzitter zegt dat in 1913 ter plaatse een schuur gebouwd is in verband met de res tauratie van de Herv. Kerk. Deze schuur is daarna weer afgebroken en in 1924 is aldaar, zonder vergun ning van B en W het bedoelde schuurtje opgericht. Het schuurtje is nu afgebroken als staande daar ter plaatse in strijd met de wet. Het lid Nysseh vindt het zeer jam mer dat de gemeente nu weer in op spraak komt. Nooit in zijn 25-jarige periode als raadslid heeft hij zoiets meegemaakt Men schaamt zich, om Voorhouter te zijn De voorzitter wil er een einde aan maken. Hij vraagt een voorstel van de raad, en als dit in zijn na deel uitvalt, dan zal hü dit als de zoveelste dc/filusie accepteren. Dit voorstel komt van het lid v. d. Nouland en luidt als volgt: De on derhandelingen met de andere par tij zullen worden hervat. Indien de eisen naar het oordeel van B en W te hoog zijn. zal opnieuw in de raad besproken worden, of met een min- nelüke schikking genoegen zal wor den genomen of dat een rechtsge ding zal worden gevoerd. De voorzitter vindt dit een zeer redelijk voorstel. Behalve het lid Jansze. dat tegen, en het lid Koomen dat blanco stemde, waren alle leden hiervoor. Afscheid van twee wethouders. Wethouder v. d. Hulst vond, dat zijn tüd gekomen was om plaats te maken voor jongere leden. Hij dankt de voorzitter en de leden voor de prettige samenwerking, al was deze de laatste tijd wel niet zo prettig. Heb ik misschien ooit iemand door mijn woorden gekrenkt, aldus spr., dan neem ik nu gaarne deze woorden terug". Hij dankte ook de ambtena ren en politie, en hoopt nog lang de groei van Voorhout mee te maken. Wethouder Lindeboom hield de volgende speech: Alhoewel het my' bekend is, dat er een zekere opposi tie tegen mijn beleid als wethouder in de gemeente is opgewekt, betuig ik toch mijn hartelijke dank aan alde- genen, die in mij vertrouwen hebben gesteld, omdat ik weet dat ik vol gens mijn eer en geweten gehandeld heb in het algemeen belang van Voorhout. Waar menschen werken, zullen fouten voorkomen, maar dat neemt niet weg, dat ik met genoegen neer zie op de laatste 3 jaar, waarin ik een niet te stuiten ontwikkeling, die meer welvaart in de gemeente zal brengen, heb mogen bevorderen. Het is dikwijls moeilijk om na ken nisneming van alle feiten tot een rechtvaardige beslissing te komen. Nogmaals dank aan u, voorzitter en allen, met wie ik heb mogen sa menwerken. De voorzitter bracht hartelyk dank aan beide wethouders en de niet terugkerende leden Koomen en v d Geer, welke beide laatste ook nog met enige woorden afscheid na men van de raad. NOORD WIJKERHOUT Oranjefeesten. De Oranjefeesten worden gehouden op 7 en 8 Sept. De opening der feesten is Dinsdagavond 6 September a.s. te 6 uur, op welk ty'dstip het lunapark wordt ge opend. Om 7.30 u. is er een muzika le rondwandeling door het dorp door de beide plaatselijke muziekkorp sen „St. Jeanne d'Arc" en de „Har- pe Davids". Om 8 uur zal de keuring van de etalges plaats vinden van de aan de etalagewedstrijd deelnemen de winkeliers. Op 7 Sept. wordt er een postdui- venvlucht gehouden vanaf Roosen daal N.B. Om 9 uur wordt een aan vang genomen met de spelen op het feestterrein. Om 3 uur de attractie: „De Ronde van Noord wij kerhout" op tourrij wielen voor mannen van 16 jaar en ouder. De route is als volgt: Dorpsstraat, Zeestraat, Schulp weg, Gooweg, Dorpsstraat. Om 8 u. gyrrmastiekdemonstratie van „Gios". Het programma voor de 2e dag bevat o.a. behendigheids wedstrijd voor motoren, ringrijlen op versierde fietsen. Het laatste spel is te 2.30 u. ni. ringrijden met versierde tilbury's en auto's. Bridgen. Ook de 2de wedstrijd van dit jaar om de zilveren wissel- krans tegen de bridgeclub „De Jump" te IJmuiden werd door de bridgeclub „Het juiste bod" gewon nen met 4—8. SASSENHEIM GOUDEN PRIESTERFEEST PATER C. KORTMANN. Pater Damianus Kortmann, van de Orde der Minderbroeders-Con ventuelen, verblyvend in het kloos ter zijner Orde te Leuven, heeft op 21 Augustus zijn gouden priester feest herdacht. Op Maandag 29 Aug. a.s. hoopt pater Kortmann in de pa rochiekerk 'van zijn geboorteplaats Sassenheim, waar hij dien dag 50 jaar geleden zijn eerste plechtige H Mis opdroeg, te 9 uur een stille H. Mis te celebreren. Melkvloed Door het aflopen van een wiel van een melkauto ver anderde gisteren de Hoofdstraat in een melk weg, daar als gevolg hier van een groot aantal gevulde flessen op straat terecht kwamen en tegen de schok niet bestand waren. Geboren: Karei z v J Drost en A Hogewoning; Bernardus J M z B Eikens en H P de Ridder; Fran- ciscus M J z v M. J Wiering en J M Elstgeest; Pancratius EG Jzv J W de Goeij en A W M Pouw Antonie z v J Barnhoorn en G Bezooijen Eli sabeth C d v H J G Holsteün en C D van Duin; Theresia A M d v W Hoogeveen en C J van der Linden; Elisabeth II C d v C J Hoogervorst en C J van der Drift; Ondertrouwd: L Ph Bisschops 26 jr en E M Wesseling 21 jr Getrouwd: M S M C Koek en E M Bemelman; H C de Groot e van der PJ*"- WEERS VER WACHTING (Geldig van Donderdag- tot Vrij dagavond. Opgemaakt te 10 uur) AANHOUDEND WARM. Vannacht plaatselijk mist. Mor gen overdag op de meeeste plaat sen vrij zonnig weer met des middags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwak ke tot matige wind hoofdzake- kelyk tussen Oost en Zuid. Aan houdend warm weer. OFFICIëLE BONNENLIJST. VOOR HET TIJDVAK VAN 28 AUGUSTUS t.m. 10 SEPT. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909. 281 vlees (a, b, d) 100 gram vlees 282 vlees (a, b) 300 gram vlees 283 vlees (d)100 gram vlees 284 alg. (a, b, d) 250 gram rijst 286 alg. a, b) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 294 alg. (d) 100 gram kaas of 125 gram korstloie kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 910. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrüdag 26 Augustus worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 277, 278, 279 algemeen kunnen wor den vernietigd. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Te Deum Laudamus, 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken, 9.30 Kussengevecht; 10.00 Muziek bij het werk, 11.00 Viool 'en piano, 11.25 Schilderijententoonstel ling, 12.00 Instrumentale soli, 12.30 Land- en tuinb. nieuws. 12.33 Ge mengd omroepkoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Sextet Johny Kroon, 14.10 On der een dak en dan? 15.00 Delen uit opera's van Verdi, 15.40 Van oude ei. nieuwe schrijvers, 16.00 Sympho- nie no. 7, Beethoven, 16.40 Voor dracht, 17.00 Pianorecital, 17.45 Col legium Musicum Amstelodamense, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Geestelijke liederen, 19.30 Aan sluiting met de Royal Albert Hall te Londen, 21.00 Gram.muz. 21.15 De vergadering van de Raad van Euro pa te Straatsburg, 21.35 Populaire orgelbespeling door Piet van Eg- mond, 22.00 Radio Philharmonisch Orkest. 22.15 NCRV-kwartet, 22.45 Avondoverdenking, 23.000 Nieuws, 23.15 Melodieën uit vele landen. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws, 8.18 Operette die Czardasfürstin, van Emmerich Kalman, 10.30 The big Broadcast, 1(X30 Voor de vrouw, 10.45 Duetten van Dworsjak en Schouwman, 11.05 Bloemen van geliefde, voordracht. 11.25 Jan Vo gel en zijn accordeonorkest, 12.00 Muziek uit heden en verleden, 12.30 Land- en tuinbouw.ber. 12.45 Sport in de marsmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Promenade-orkest, 14.00 Kook kunst, 14.20 Omroepkamerorkest, 15.00 Ons volk en zijn dichters, 15.20 Van twaalf tot zestien in zomers te nue, 17.20 Klein Omroepkoor, 18.00 Nieuws, 18.15 Accordeola, 18.45 Sil- vestri-kwartet, 19.15 Regeringsuit zending, 19.30 Cursus VPRO, 20.00 Nieuws, 20.05 Bas en piano. 20.30 Goethe-herdenking, 20.55 Zo juist verschenen, 21.00 U vraagt en wij draaien, 21.35 Vacantie in Ne derland, 22.00 Buitenlands week overzicht, 23.00 Nieuws. VOORSCHOTEN Geboren: Frederika Johanna, d. van J. H. Freriks en J. G. Lensink; Engelbertus Remigius Ignatius Christophorus, z. van E. J. de Jong en M. J. G. van Gent; Gerrit Johan nes, z. van G. J. Meyer en M. H. van Kooij. Ondertrouwd: J. Wouda 30 j. en H. J. van Klaveren 23 j. WARMOND Afscheid kapelaan De Greef. Bij de aanbieding van een geschenk aan kap. De Greef zijn de besturen der verenigingen uitgenodigd tegen woordig te zijn, maar, zover de plaats ruimte toelaat, is iedereen welkom. Na afloop van de officiële huldiging is er voor iedereen gelegenheid persoonlijk van de kapelaan afscheid te nemen. DE ZILK Buiten levensgevaar Soldaat Heemskerk, die in Indonesië levens- gevaarlyk werd gewond, is thans buiten gevaar en is opgenomen in een hospitaal voor herstellenden ge wonden. Te water In dronkenschap reed een inwoner van Noordwijkerhout nabü de Corneliabrug in fle Maan dagswetering. Twee vacantiegangers wisten de man te redden, doch de ze was zover heen, dat geruime tijd kunstmatige ademhaling moest wor den toegepast. Harmonie Tot directeur van de R.K. Harmonie „Cresendo" is be noemd de heer J. van der Hoef te Beverwük.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2