S)e £ddóe(2oii/ïci/nt Joego-Slavië verwerpt Russische dreignota Vandaag rouwt Frankrijk Klaagzangen overheersten De toestand in Indonesië Directe ar: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WiLMER.» KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11 Grote Brand te A'dam ook eklers branden (pag. 2) Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m,m. Telefoontjes f 1.50 Radio-uitzendingen worden door „spookstem" gestoord De Kominform, die vorige jaar het regiem van Tito in Joegoslavië ver oordeelde, is een radio-oorlog tegen Joegoslavische leiders begonnen, zo meldt Reuter"s luisterpost. Tussen de uitzendingen van Radio-Belgrado door wordt critiek op Tito geleverd. „Tito heeft u tot de verschoppe lingen gemaakt", zegt b.v. een „spookstem" tussen de uitzendingen door, of „Tito heeft u in ellende ge stort" of „Tito heeft de toom van de machtige Sowjet-Unie en van al uw buurstaten tegen u opgewekt". Radio-Belgrado heeft Maandag- tivond zijn zendtijd bijna een kwar tier verlaat om de interrupties door de „spookstem" te ontgaan. Volgens het blad van de Joegosla vische communistische partij, „Bor- ba", noemt het station van de Kominform zich „de stem van de re- volutionnaire Joegoslavische emi granten". Joegoslavië heeft intussen geant woord op de geruchtmakende Rus sische nota betreffende de „mishan deling" van Sow jet-burgers in Joe goslavië. Gelijk bekend werd in de ze nota gedreigd met „doeltreffende maatregelen". De Joegoslavische antwoordnota eist, dat de Sowjet-Unie haar han den afhoudt van de Joegoslavische binnenlandse aangelegenheden. Tegelijkertijd verklaart de rege ring van Tito zich bereid, om de 31 Russische arrestanten uit te leveren, Indien Moskou zulks wenst. Dit aan bod geldt tevens voor alle andere Sowjet-onderdanen, die Joegoslavië wensen te verlaten. Geen troepenverplaatsingen. Geallieerde waarnemers te Wenen verklaarden met nadruk, dat zij geen Brandende bossen De Franse regering heeft de dag van hederf tot nationale rouwdag uitgeroepen. Vermakelijkheden in het gehele land zullen gesloten zijn en op de officiële gebouwen zal de vlag halfstok wapperen. Naar thans wordt vernomen zijn reeds honderden stoffelijke resten herkend en liggen meer dan 80 li chamen ter identificatie in de school en het stadhuis van Cestas bij Bor deaux, waar 200 huizen verbrand den. In een hoek van het plein zijn blank-houten doodkisten opgestapeld. Toen de burgemeester, Giraudeau, die in de strijd met de vlammen het leven verloor en wien posthuum het legioen van eer is verleend, gister middag begraven werd, was de plaats nog voor drie kwart door vuur omringd. Ondanks de regen zijn o.a. bij Ga- zalis nieuwe branden uitgebroken. Ook uit andere delen van Frank rijk A'orden nieuwe branden gemeld. Zo zijn te Cbantem'erle, dat op 5 km van Briangon gelegen is, 15 huizen verbrand. Twee man van de red dingsbrigade liepen ernstige ver wondingen op en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bij Limoges werd een boerderij door brand vernield. De bosbrand, welke bij Putte aan de grens woedde, is op Belgisch ge bied, ondanks de bestrijding door honderden Belgische soldaten, nog steeds geheel geblust. Er is sedert Zondag hier ruim 400 ha bos en heide verbrand. Op som mige plaatsen was het voor de blus sers nog hoogst gevaarlijk, doordat regelmatig weggeworpen munitie uit de tijd, dat de Duitse troepen hier terugtrokken, ontplofte.v In Amerika. Ook in Amerika en Canada heeft men de strijd moeten aanbinden te gen een zeer omvangrijke bosbrand, die zich over een front, dat loopt van San Diego in Califomië, tot Quebec in Canada, uitstrekt. In het nationale bos van Payette en in het bekende Yellowstonepark heeft de brand angstwekkende vormen aan genomen. In de provincie Quebec zouden meer dan 80 branden wbe- den; uit Ontario werden Maandag niet minder dan honderd branden gerapporteerd. Vele huizen en boerderijen wer den door de vlammen bedreigd. Het dorpje Torrebonne moest geheel worden geëvacueerd. Daar bereikte het vuur een opslagplaats van „on deugdelijke" luchtdoelproiectielen, waardoor deze ontploften. De blus- singswerkzaamlheden werden door de rondvliegende scherven bemoei lijkt. Het leger heeft vrachtwagens en buV-dozers naar de bedreigde ge bieden gezonden, om het voortvre- tende vuur te bestrijden. bewijzen hadden gezien van Sowjet- Russische of andere troepenbewe gingen in de richting van de Joe- go-Slavische grenzen. Zij verklaarden, dat er slechts tien Sow jet-Russische divisies in Centraal- en Zuid-Oost Europa zijn en dat deze bestemd zijn voor es sentiële garnizoensdiensten. Er zijn geen bewijzen van troe penversterkingen, welke nodig zou den zijn voor een militair optreden tegen Joego-Slavië, zo zeiden zij. De nieuwe Duitse regering Adenauer kanselier Dr. Konrad Adenauer, van de Christen-Democratische partij, heeft te Bonn verklaard, dat de leiders van zijn partij hem hadden bewogen, kanselier te worden. Hij noemde enkele punten van de politiek van een door hem gevormde regering: 1. De regering zou in de toekomst gaarne zien, dat de Westerse mogend heden met de West-Duitse federale regering overleg pleegden met be trekking tot de defensie van Duits gebied. 2. In feite zou hij, Adenauer, Duitsland gaarne in het Atlantische pact opgenomen zien. 3. Hij was voorstander van de in stelling van een ministerie voor Oost-Duitse aangelegenheden. 4. De thans door de bizonale auto riteiten gevoerde politiek zou moe ten worden voortgezet. 5. De federale regering zou geleid moeten worden door een enkele gro te partij, terwijl de in grootte daar op volgende partij een verantwoor de oppositie zou moeten voeren. Het zal onze taak zijn, zo vervolg de Adenauer, toe te zien, dat onze betrekkingen- met het Westen zo goed mogelijk zijn. Beslissingen, die thans over het hoofd der Duitsers heen genomen werden zouden weldra in ovéfleg met de federale regering genomen dienen te worden. Op deze wijze zou ook spoedig het lidmaatschap van het Atlantisch verdrag volgen. Hoe wel Duitsland- niet onafhankelijk zou zijn wat betreft de buitenlandse betrekkingen, zou toch een speciaal departement voor deze zaken inge steld worden. Er waren tenslotte dingen die de Duitsers zelf moesten behandelen. DE BOSBRANDEN IN FRANKRIJK. Naar van officiële zijde werd mede gedeeld, zijn bij de bosbranden in dan 200 personen om het leven ge komen. Bij de bestrijding van de branden en het zoeken naar vermis ten zijn 10.000 militairen ingescha keld. Hoewel op verschillende plaat sen het vuur bedwongen is, breekt op andere weer brand uit. Zware rook wolken golven boven het bos van Facture bij Bordeaux, waar de vlam men gretig voedsel vinden in de dicht opeen staande bomen. DE RONDE TAFEL CONFERENTIE I Haag is de Ronde Tafel Conferentie I IN DEN HAAG GEOPEND. In de door Z.Exc. minister W. Drees, of- Ridderzaal op het Binnenhof te den I ficieel geopend. De minister presi- dent tijdens zijn openingsrede. Naast hem dr M Prinsen, secr-gen van Bin nenlandse Zaken De raad van Europa In meer dan vijf uren welspre kendheid van de Raad van Europa te Straatsburg, gewijd aan de eco nomische problemen van Europa, overheersten klaagzangen over het falen der Amerikaanse hulp en sombere voorspellingen over het geen uit Europa's onevenwichtige economie worden moet, wanneer de ze hulp in 1952 beëindigd zal wor den. Minder talrijk waren evenwel nieuwe practische richtlijnen, waar langs gestreefd zou kunnen worden naar de tot nog toe met zo weinig resultaat nagestreefde Europese eco nomische eenheid. Wat deze voorstellen betreft: zij cirkelden vrijwel alle rond het oude probleem van de noodzaak van on derlinge omwisselbaarheid der Euro pese valuta's. Menige spreker liet het bij vermelding van deze nood zaak, doch de Nederlandse afge vaardigde Van der Kieft, vestigde de aandacht op de kern van dit pro bleem? door verwijzing naar de erva ringen met Benelux, ervaringen die trouwens door verschillende andere sprekers werden aangehaald als be wijs van de moeilijkheden, die op de weg naar economische eeenheid te overwinnen zijn. De verwachting, dat het debat zou leiden tot een grootscheepse aanval op de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E'.E. C.) is niet geheel bewaarheid. Een rechtstreekse aanval op de O.E.E.C. is feitelijk uitgebleven en de sprekers, voor wie falen der Marshallhulp op het eerste plan stond, hebben deze organisatie ge waardeerd als zeer bruikbaar tech nisch orgaan van experts. Uit een gecorrigeerde verlieslost blijkt, dat van 10 Augustus tot en met Maandag op Java 23 Nederland se soldaten zijn gevallen en 79 zijn gewond. Op Sumatra, waar de order het vuren te staken op 14 Augustus van kracht werd, sneuvelden sedert dien tot Maandag drie Nederlandse soldaten en werden er acht gewond. „Elders in Indonesi" sneuvelde één soldaat. Het Nederlandse leger meldde, dat de groeiende activiteit van de gueril la's op Zuid-Borneo zich weerspiegelt in de eerste aanval op klaarlichte dag, die zij Zondag met grote getal sterkte hebben ondernomen op mili taire kampementen bij Kandangor, ten Noorden van Bandjermasin. Ook op twee andere plaatsen in Zuid-Bor neo waren de guerilla's actief. Twee guerilla's werden daarbij gedood. Republikeinse kringen in Batavia meldden ,dat gen.-maj. Soehardjo naar Borneo zal vliegen om te trach ten vverdere schendingen van de cease fire te voorkomen. Zij zeiden, dat, ofschoon de order alleen van kracht is voor Java en Spmatra, het republikeinse leger nauw met het Nederlandse samenwerkt om de vre de op Borneo te bewaren. MASSALE ONTVOERING EN INTIMIDATIE. De in het Westelijk gedeelte van Midden-Java in het regentschap Tji- latjap gelegen ondernemingen War- nasarie, Megokarahardjan, Montjoli- ma, Tjikukun zijn gedwongen hun werkzaamheden te stoppen, doordat de arbeiders door zekere strijdgroe pen gedwongen werden genoemde on dernemingen te verlaten: in de nacht van 10 op 11 Augustus j.l. zijn alle bewoners van de onbewaakte ondernemingskampongs, met hun be zittingen, onder dwang afgevoerd. Ook een groot gedeelte van de man nelijke bevolking der omliggende dessa"s is verdwenen. Op de onder neming Mergokarahardjan is bui tendien sabotage aan de waterpom pen gepleegd. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: 4 Gesneuveld 23 Juli: ar. 2e kl. C- R. van Straten, afkomstig uit Deventer. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 25 Juli na ver missing: mil. sold. 2e kl. Rahimaa, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 2 Augustus: men. sold. 2e kl. inf. W. Wo- rotikan, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 3 Augustus: soend. sold. 2e kl. Nana Soe- darna, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 4 Augustus: soend. sold. Ie kl. Adi, af komstig uit Indonesië. PLANTER DOODGESCHOTEN. Maandagmiddag omstreeks vier uur is de 22-jarige employé P. A. van der Putten, van de onderneming Numatrassider Deli-maatschappij, ten Zuiden v^n Bindjei beschoten en gedood, toen hij naar huis fietste; het vuur kwam uit een zij terrein, doch toen dit even later door on- 'dernemingswachters, die in een auto langs de plaats des onheils kwamen, werd doorzocht, bleken de aanvallers gevlucht. Van der Putten, die mili tair was met klein zakenverlof, en in dienst bij de Deli-mij., is Dinsdag middag met militaire eer te Medan begraven. TWEE POKKENLIJDERS VAN „KOTA INTEN" HERSTELD. De twee militairen, die op 27 Juli 11. van 't troepentransportschip „Ko- ta Inten" te Aden werden ont scheept en aldaar in een hospitaal werden opgenomen, lijdende aan pokken, zijn thans hersteld en keren per „Johan van Oldenbarnevelt" naar Nederland terug. 21 DODEN BIJ VLIEGTUIG- ONGELUK. De Canadese Kon. Luchtmacht deelt mede, dat er zich geen over levenden bevonden onder de passa giers van een vliegboot van de lucht macht, welke 400 km. ten Noord oosten van Winnipeg was neerge stort. Het toestel werd sedert Zon dag vermist. Een reddingsploeg be reikte gisteren het uitgebrande toe stel, dat zeven Noord-Canadese Es kimo's, die* aan kinderverlamming leden, naar een ziekenhuis zou bren gen. DE STAKING DER MUNLIFT- MACHINISTEN IN ENGELAND. De mijnliftmachinisten te York shire, die Zaterdag j.l. een staking begonnen, waardoor 70.000 mijnwer kers in Noord-Engeland zonder werk kwamen, werd heden door hun plaatselijke vakvereniging meege deeld Woensdagmorgen weer aan het werk te gaan. De afdeling Yorkshire van de vak bond van mijnliftmachinisten deelde mee, dat de verzekeringen, die de arbeiders wensten alvorens aan het werk te gaan, waren gegeven. IN CHILI HADDEN COMMUNISTEN GEEN SUCCES.. Op grond van de noodmaatregelen, welke onlangs in Chili zijn uitge vaardigd toen de regering zich door een communistische coup bedreigd meende, is wederom een aantal com munisten gearresteerd. Volgens me dedeling uit officiële bron is een van communistische zijde gedane oproep tot algemene staking een volkomen fiasco geworden. Aan een door de communisten georganiseer de betoging tegen de huidige hoge kosten van levensonderhoud werd slechts door weinigen deelgenomen. Een inwoner van Pretoria droom de dezer nachten, dat hij zijn kunst gebit had ingeslikt. Hij schrok wak ker en moest constateren, dat de daad bij de droom was gevoegd. De ze prestatie heeft de betrokkene een, gelukkig met succes uitgevoerde, operatie in het ziekenhuis gekost. MGR. LEMMENS 40 JAAR PRIESTER. Assistent-bisschop bij de Pauselijke Troon. De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, is, bij gele genheid van zyn 40-jarig priester feest op 26 Aug. aanstaande, door de Paus benoemd tot assistent-bis schop bij de Pauselijke Troon. Het is de uitdrukkelijke wens van mgr. Lemmens, dat 26 Augustus on opgemerkt voorbijgaat. Zijn Hoogw. Excellentie zal op die dag niemand ontvangen en daarna tot 7 September afwezig zijn. De ouders en de nieuwe Katechismus ACTIE VAN KATECHETISCH CENTRUM CANISIANUM IN SEPTEMBER. Bij het verschijnen van de nieu we katechismus schreven onze bis schoppen: „Wij vermanen allen, die bij de opvoeding van de jeugd een taak te vervullen hebben, ouders, pries ters, ondehwijzers, dat zij, ieder vol gens hun roeping, de Katechismtus met veel zorg aan de kinderen zul len leren en verklaren en hen ook zullen helpen er naar te leven." Er zijn helaas nog maar betrek kelijk weinig ouders in Nederland, die naar dit bisschoppelijk woord luisteren. Daarom begint 'het Kate- ohetisch Centrum Canisianum te Maastricht met ingang van Septem ber een grote actie om zoveel mo gelijk ouders weer tot deze gezonde vaderlandse Katholieke traditie te rug te voeren. Tot alle priesters van Nederland wordt het verzoek gericht, om in de maand September één keer te preken over de taak, die de ouders hebben bij het godsdienstonderricht van hun kinderen. Aan alle scholen in Nederland wordt gevraagd, om gedurende het komende schocnfaar eenmaal een ouderavond te organiseren over hetzelfde onderwerp. Vier priesters stellen zich beschikbaar om in heel het land deze avonden te komen geven. Tot alle ouders in Nederland richt het Centrum het verzoek, om zich voor de luttele prijs van tien cent de folder aan te schaffen, waarop voor heel het schooljaar, week voor week, staat aangegeven, wat zij te doen hebben. Alle nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het Kateehetisch Cen trum Canisianum, Tongersestraat 53, Maastricht. De ongekende droogte teistert Frankrijk dermate, dat er een groot tekort aan zuivel dreigt te ontstaan. Daarom heeft de Ministerraad beslo ten belangrijke importen van deze producten te doen geschieden. Ne derland zal grote kwantiteiten boter en kaas leveren, Denemarken boter en Zwitserland Gruyère-kaas. Kind overreden. Door niemand opgemerkt bleef mevr. J. M. Plomp-v. d. Heuvel uit de Schout van Groenewegenstraat te Rotterdam gistermorgen met haar jurk haken achter een losgeraakte ijzeren strip op de treeplank van de autobus van de R.E.T., waaruit zij bij de halte Statenweg was gestapt. Terwijl zij haar driejarig dochtertje droeg, werd zij ongeveer vijftien meter meegesleurd. Het kind ge braakte onder een van de achterwie len en bleek na aankomst in het ziekenhuis Coolsingel reeds te zijn overleden. De moeder liep slechts gering letsel op. PERSSPIEGEL DE VERGADERING VAN HET COMITé HANDHAVING RIJKSEENHEID. De Nieuwe Rott- Crt. schreef gis terenavond naar aanleiding van de Zaterdag gehouden vergadering van het Comité Handhaving Rijkseeen- heid: Vandaag is dan de Ronde Tafel conferentie begonnen, nadat verle den week de Tweede Kamer de re gering nog eens aan de tand heeft kunnen voelen. Toen minister Van Maarseveen bij die gelegenheid in eerste termijn had geantwoord, wens te niemand te repliceren. Des te op merkelijker is het, dat twee Kamer leden, prof. Gerbrandy en de heer Weiter. Zaterdag als sprekers zijn op- getrden in een protestvergadering van het comité Handhaving Rijkseen heid. Over hetgeen ten aanzien van deze vergadering in verband met de sfeer van vertrouwen kan worden ge dacht, zullen wij nu maar niet te veel zeggen. Wederzijds gebeuren er din gen, waar de sfeer van vertrouwen in de Ridderzaal tegen bestand zal moeten zijn. De felle opposant Schou ten zei en dit siert hem verle den week in de Kamer: „Ik hoop maar één ding en dat is, dat de Re publiek. dat de Indonesiërs, die aan de R. T. C. zullen deelnemen, mij inzake mijn vrees, mijn zorg en mijn critiek zullen beschamen". Hij kan zich nu afvragen, in hoeverre een bij eenkomst als die van Zaterdagmid dag, waarin zijn partijgenoot Ger brandy optrad, ooit een positieve bij drage tot de vervulling van zijn hoop kan leveren. Maar genoeg wat deze kant van de zaak betreft. £e«, H0J1Ae.it je... „Want wie zichzelf in bedwang houdt, zodat de zinnelijkheid aan de rede en de rede in alles aan Mij ge hoorzaamt, die is waarlijk overwin naar van zichzelven en heer der we reld". Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1