Stichting van'een katholieke ambachtsschool te Leiden wordt voorbereid CIxêeidóftet DE MENS en ZIJN ARBEID Wat in de Leidse Raad ter sprake komt Vandaag is de Ronde Tafel Conferentie geopend met een rede van dr. Drees DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 DE LEID SE COURANT PAGINA 3 Toeneming van het aantal scholieren maakt tweede school nodig Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Stichting R.K. Ambachtsschool „Don Bosco" om de wenselijkheid en noodzake lijkheid van een Katholieke Am bachtsschool té Leiden als streekbe- lang te willen erkennen en verkla ren, en medewerking te verlenen tot oprichting van zulk een school, brengen B. en W. in herinnering, dat de Raad op 27 October 1947 op een gelijk verzoek van dat bestuur af wijzend heeft beschikt. In het praeadvies van 6 October 1947, dat tot die afwijzende beschik king leidde, merkte de meerderheid van B. en W. o.m. op: „dat omtrent de vermoedelijke loop van het schoolbezoek (van de Ambachts school) uit de gegevens der laatste jaren nog geen gefundeerde gevolg trekkingen zijn te maken. Het meest juiste zou zij achten de beslissing op het verzoek thans niet te nemen en dit opnieuw onder ogen te zien in 1949." Intussen is het jaar 1949 reeds voor een groot deel verstreken en zijn de gegevens omtrent aanmel ding en toelating van leerlingen over 1948 en 1949 bekend geworden. En nu staat het hiermede aldus, dat zich in 1947 hebben aangemeld 441, toegelaten werden 301 leerlingen; 1948 hebben aangemeld 441, toege laten werden 352 leerlingen, 1949 hebben aangemeld 467, toegelaten werden 365 leerlingen. In 1948 bleef het getal aanmeldin gen dus gelijk aan dat over 1947; in 1949 was er een, zij het dan gerin ge, toeneming. Ook elders in ons land was de toelating van leerlingen tot de ambachtsscholen in 1949 gro ter dan in de voorafgaande jaren. Er bestaat dus algemeen een ten dens tot stijging van het getal am- bachtsschoolleerlingen. Een pover figuur. Hoogst bedenkelijk achten B. en W. het echter, dat Leiden, wat de trek naar de ambachtsschool betreft, in vergelijking met andere gemeen ten, een zo pover figuur slaat. In 1948 bedroeg het totaal-getal ambachtsschool-leerlingen 50.000, de Leidse school had 574 leerlingen, waarvan slechts 205 uit Leiden. Ge rekend naar de landelijke norm en naar het getal inwoners onzer ge meente zouden in 1948 echter ten minste 450 Leidse leerlingen de am bachtsschool hebben moeten be zoeken. B. en W. achten het waarschijn lijk, dat het kleine getal een gevolg is van de omstandigheid, dat de Leidse ouders en vooral degenen onder hen, die in moeilijke finan ciële omstandigheden verkeren en veelal nog min of meer vastgeroest blijven in van vroegere geslachten overgenomen levensopvattingen makkelijker dan zulks met ouders elders 'het geval is, voor de verleiding bezwijken om voor hun kinderen een of ander niet moeilijk te verkrijgen en redelijk betaalde betrekking aan te nemen. Het behoeft geen uitvoerig toog, dat dit voor de stad zeer be denkelijk is. Als zeker mag worden aangeno men, dat het verplichte 8e leerjaar met ingang van 1 Januari 1950 zal herleven. En als men nu weet, dat bij de opschorting van het verplich te 8e leerjaar het getal aangemelde leerlingen der Ambachtsschool al hier met niet minder dan 30 terug liep, dan is het duidelijk, dat wederinvoering van het verplichte 8e leerjaar een belangrijke stijging van het getal leerlingen der Am bachtsschool ten gevolge zal hebben. Verder zal door het verbinden aan deze school van opleidingen voor bakkers, banketbakkers, schoenma kers en kleermakers het getal leer lingen niet onaanzienlijk toenemen. Rekening houdende met deze nieuw optredende factoren' zien B. en W. de toekomstige bezetting van de Ambachtsschool als volgt: Het getal leerlingen bedraagt thans 620. De stijging van het getal leerlin gen, welke o.m. zal worden veroor- Makt door de herleving van het verplichte 8e leerjaar in 1950 schat ten wij op 150. De toeneming van het getal leer lingen, als gevolg van het verbin den aan de school van bovenge noemde opleidingen, ramen wij op ten minste 100. Totaal 870. De bestaande school reeds te groot. Wel is waar zal de Leidse school door de stichting van ambachtsscho len te Katwijk en Alphen leerlingen verliezen, maar dit verlies, dat voor lopig wel zeer gering zal zijn, wordt door B. en W. na ingewonnen infor maties bij de inspecteur van het N. O., op den duur, wanneer die scholen volledig zullen werken, toch op niet meer dan ten hoogste 50 leerlingen geschat. Naar de mening van B. en W. mag dus wel als vaststaande wor den aahgenomen, dat de Leidse school binnen afzienbare tijd ernstgi gebrek aan plaatsruimte zal krijgen. Hierop wijst ook, dat bij het bestuur der Ambachtsschool reeds enige ja ren lang het, voornemen bestaat om tot uitbreiding der school te gera ken. Daarbij komt nog, dat ook al zou de school hetgeen niet het geval wel voldoende plaatsruimte bie den, binnen korte tijd het getal leer lingen, dat door de Minister van O. K.W. als het absolute maximum voor een ambachtsschool wordt be schouwd, iü. dat van 700, zou wor den overschreden. In dit verband yermelden B .en W. nog, dat de in spectie van het Nijverheidsonderwijs van mening is, dat het maximum-ge tal leerlingen van een ambachts school eigenlijk nog lager behoort te zyn, dan het door de Minister aan genomen maximum. De visie van B. en W. op de toe komstige ontwikkeling van de Am bachtsschool leidt derhalve tot de conclusie, dat, gezien de evenge- noemde nieuwe factoren, stichting van een tweede ambachtsschool in de naaste toekomst nodig is. Thans terugkomende op het ver zoek van de Stichting „Don Bosco" merken B. en W. op, dat een R.K. Ambachtsschool naar hun verwach ting de eerste jaren zeker 250 leer lingen zal tellen en dat dit getal na enige tijd zal stijgen tot ten minste 350. Vanzelfsprekend moet er op worden gerekend, dat de Leidse school, na de stichting van een R.K. school, in de toekomst weinig R.K. leerlingen zal trekken, maar dit verlies zal h.i. toch niet zodanige afmetingen aanne men, dat voor onderbezetting van de bestaande school zou moeten worden gevreesd. Het huidige aantal R.K. leerlingen der Ambachtsschool is nog beneden de 200. Grote uitgave gewettigd. Zoals vanzelf spreeKt. l ebben B. en W. alle aandacht gewijd aan de inge volge art. 25 der Nijverheidsonder wijswet van de betrokken organisa ties van patroons en werklieden in gewonnen adviezen omtrent het ver zoek van de Stichting „Don Bosco". B. en W. merken hieromtrent ech ter op, dat degenen van deze organi saties, die tot afwijzing van het ver zoek adviseren, geen rekening heb ben gehouden met de boven aange duide, sinds 1947 ontstane nieuwe factoren, t.w. het verbinden van nieu we opleidingen aan de bestaande Ambachtsschool en de herleving van het verplichte 8e leerjaar, factoren, welke, gelijk B. en W. hiervoor heb ben uiteengezet, ongetwijfeld grote invloed zullen uitoefenen op het ge tal leerlingen der Ambachtsschool. Zeker, aldus B. en W., ook thans geldt nog hetgeen wij in ons boven aangehaald praeadvies van 6 Octo ber 1947 hebben opgemerkt, nl., dat de oprichting en instandhouding van een nieuwe ambachtsschool grote uitgaven meebrengt, waarvan een aanzienlijk deel ten laste van de ge meente komt, en ook geldt nog, dat een nieuwe belangrijke uitgaaf als de verwezenlijking van de wens van adressant zou mee brengen in een tijd, waarin de financiële toestand der gemeente nog steeds moeilijk is en waarin de eisen, aan haar schat kist gesteld, vele zijn, ongelegen komt, maar tevens blijft van kracht onze uitlating in datzelfde praead vies, dat, wanneer de behoefte aan belangrijk meer ambachtsschool on derwijs bestaat, de moeilijke finan ciële positie der gemeente aan het scheppen van deze meerdere gele genheid niet in de weg mag staan. En nu zijn B en W. op grond van het vorenstaande van mening, dat thans de tijd is gekomen om uitbrei ding te geven aan de mogelijkheid om ambachtsschoolonderwijs te ont vangen; bij langer uitstel zou h.i. de zorg voor voldoend nijverheidson derwijs niet behoorlijk worden be hartigd en te vrezen zou zijn, dat grote gemeenschapsbelangen in het gedrang zouden komen. Uitdrukke lijk merken zij hierbij op, dat die uitbreiding naar hun gevoelen met moet en feitelijk ook niet kan wor den gezocht in vergroting van de ca paciteit van de tegenwoordige, toch al zeer grote, school, doch in de stich ting van een tweede school. B. en W. voegen hieraan toe, dat. naar hun uit een bespreking is ge bleken, de inspecteur van het Nijver heidsonderwijs hun zienswijze in d^- ze is toegedaan en eveneens op de boven aangevoerde gronden de stich ting. van een tweede ambachtsschool in deze gemeente thans nodig acht Op grond van het vorenstaande komen B. en W„ met de Commissie voor het Onderwijs, tot de slotsom, dat het verzoek van het bestuur van de Stichting ,Don Bosco' behoort +e worden ingewilligd. is de vakbekwame arbeider en hij mag dit zijn. Overtuigt U daarvan op de tentoonstelling Opening DONDERDAG 25 AUG. a.s., Stadsgehoorzaal, Leiden De gemeenteraad van Leiden ver-1 de auto, een Ford 1929, is na 20 ja ren dienst versleten en ndet meer geschikt voor het intensieve gebruik, dat er van gemaakt wordt (pl.m. 700 x per jaar uitrijden). Bovendien be antwoordt zij niet meer aan de eisen, die aan het vervoer van zwaarge wonden gesteld moeten worden. Het is thans weer mogelijk een goed chas sis te kopen en daarop een carosserie te laten bouwen. De oude auto kan dan na een grondige herziening en het aanbrengen van enkele verbete ringen tot reserve auto worden be stemd. Als zodanig zal zij nog ten minste vijf jaren kunnen dienen. De kosten van een nieuwe, volledig uit geruste ambulance-auto zullen 14.000.bedragen, terwijl voor de revisie en verbetering van de oude auto een bedrag van 1200.vereist gadert Maandag a.s. te 2 uur. B. en W. stellen voor aan ir. K. J. Metman, leraar in de Scheikunde aan de Gem. H. B. S. eervol ontslag te verlenen, wegens zijn benoeming aan de Techn. Hogeschool te Delft. Hedenmiddag om 2 uur geschiedde weg zou moeten worden afgelegd streefd wordt naar het ideaal van in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de plechtige opening van de Ronde Tafelconferentie over Indonesië. Bij de opening sprak de minister president, dr. W. Drees, een woord van welkom, „in afwachting van een beslissing der conferentie ,zelve over de regeling van het voorzitterscnap. Hoe de conferentie zich ook ont wikkelt, aldus dr. Drees, vaststaat, dat zij van ingrijpende historische betekenis zal zijn voor het leven van de volkeren van Indonesië en Neder land. Herinnerend aan het koninklijk woord van 7 December 1942, ver klaarde dr. Drees: „Dit koninklijk woord werd gesproken in den vreem de ,maar in vrijheid. Ook in de on vrijheid, waarin wij in Nederland verkeerden, hielden wij ons in de jaien van oorlog en bezetting bezig met de toekomst, in het bijzonder ook ten aanzien van Indonesië. Ik herdenk met diepe dankbaar heid, hoe tal van jonge Indonesiërs, die hier verbleven, in het Neder landse verzet hun vrijheid en leven in de waagschaal stelden." „Weinig kon in die jaren worden vermoed, welk een lange en droeve HERVORMDE DIACONIE KRIJGT PAND RAPENBURG 7. Naar de „N. Leidse Crt." ver neemt, heeft mej. J. J. H. Bakker, die korte tijd geleden is overleden, haar woning Rapenburg 7, bij testa mentaire beschikking vermaakt aan de diaconie van de Ned. Herv. Gem. adhier. Verder kwam naar ter ore, dat de Ned. Herv. diaconie reeds zou hebben overwogen om in dit pand, dat zeer ruim is, en behalve ver schillende andere lokaliteiten ong- 10 grote vertrekken telt, een tehuis voor ouden van dagen, vermoedelijk da mes, uit de gegoede stand onder te brengen. Teneinde te voorzien in een hier ter stede bestaande behoefte en een in haar kring reeds lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan, heeft de Maatschappij voor Toon kunst alhier mededeling gedaan van haar plannnen en daarbij de hulp dier gemeente ingeroepen, om te ko men tot een zodanige uitbreiding van haar orkest, dat dit orkest als sym- p'honie-orkest' kan optreden. Daartoe heeft de Maatschappij een stichting |in het leven geroepen, wel ke voor aanschaffing van de nodige instrumenten zal zorgen en welke die instrumenten ten gebruike afstaan aan de Maatschappij; de in strumenten blijven het eigendom van de stichting. Aangezien noch de Maatschappij noch de stichting over de voor aan schaffing van deze instrumenten ver eiste geldmiddelen besdhikt, ver zoekt het bestuur van „Toonkunst" aan de Stichting „Instrumentenfonds Toonkunst-orkest" een renteloos voor schot uit de gemeentekas te verlenen, tot een bedrag van ten hoogste 4000 hetwelk naar gelang van behoefte bij de gemeente zal worden opgeno men. De stich'timg stelt zich voor dit voorschot in wisselende bedragen af te lossen in 15 a 20 jaar. B. en W. stellen voor het voorschot te verle nen. Verplaatsing van het woon wagenkamp. B. en W. stellen voor het woon wagenkamp te verplaatsen naar de Broekvveg (een zijv/eg van de Haar lemmertrekvaart ongeveer tegenover „Poelgeest"). Het terrein zal ruimte bieden aan 30 wagens. De inrichting van het terrein zal beperkt blijven tot het noodzakelij ke, zoals het maken van dammen met duiker, het gedeeltelijk verharden van het terrein, het maken van een aansluiting op de waterleiding, van latrines, een paardenstal en een mest put, het aanbrengen van electrische verlichting enz. Ten einde het ter rein aan het gezicht te onttrekken, is voorts een beplanting daarlangs ont worpen. De kosten van inrichting van het terrein worden begroot op 36.000. Nieuwe ambulance-wagen voor de E. H. D. De ambulance-auto van de Gem. Eerste Hulpdienst moet noodzakelijk worden vervangen. De thans gebezig- „Rhijngee^t" geen gemeen telijk sanatorium meer. Na uitvoerige onderhandelingen met het Rijk en het College van Curatoren van de Rijksuniversiteit stellen B. en W. de Raad voor: de ge hele exploitatie van „Rijngeest" aan het Rijk over te dragen, dat wil zeggen, dat de exploitatie door het Rijk voor zijn rekening zou worden genomen,, met dien verstande, dat de zakelijke leiding van de kliniek bij de directie van „Endegeest" en de medische leiding bij de hoogleraar en zijn staf zou blijven berusten. Als gemeentelijk sanatorium zou „Rhijn- geest" dan ophouden te bestaan; alle bedden zouden rijksbedden worden. Aangezien het Rijk, indien op deze voet een regeling kon worden aan gegaan, de totale exploitatiekosten van „Rhijngeest" zou moeten dra gen, zou de gemeente voor het ver volg van de financiering van exploi tatietekorten van die inrichting zijn ontslagen. Hierbij werd in aanmer king genomen, dat een gezamenlijke exploitatie van „Endegeest", „Voor geest" en „Rhijngeest" èn voor de gemeente èn voor het Rijk een be langrijk financieel voordeel biedt. Immers indien de exploitatie van „Rhijngeest" geheel van die van „En- degeest" en „Voorgeest" zou worden losgemaakt, zouden de beide exploi taties aanmerkelijk duurder uitko men. Verschillende voorzieningen toch zijn ten behoeve van de drie inrichtingen genomen. Het aandeel van „Rhijngeest" in de kosten der exploitatie der drie gestichten moet berekend worden naar een bepaalde formule (sleutel). Voor de eerste vijf jaren zal de sleu tel toegepast worden, welke voor de verdeling der kosten over 1948 werd gebezigd. De overeenkomst zal wor den aangegaan voor tien jaar met stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar, indien zij niet door één der partijen binnen de bepaalde termijn wordt opgezegd. De heer P. van der Tas heeft ont slag gekregen als directeur van het kantoor Leiden der Nederlandse Middenstandsbank N.V. wegens zijn benoeming bij het hoofdkantoor. In zijn plaats is benoemd de heer M. Eek Jr., tot dusverre onder-di recteur van het kantoor Haarlem. R. A. L. M. I. VERGADERDE ééN UUR IN DE HITTE. Voor de deelnemende middenstan ders had het comité R. A. L. M. I. gisteravond in „In den Vergulden 1 Turk" een vergadering uitgeschre ven, waarop de laatste bijzonderhe den bekend gemaakt werden voor de a.s. grote reclamecampagne, die Don derdag gaat beginnen. Dit initiatief is uitgegaan van de Leidse Midden stands-centrale, waarin de drie Mid denstandsorganisaties verenigd zijn. De heer B. de Koning bracht in zijn openingswoord hulde aan de vele middenstanders, die de tropi sche hitte getrotseerd hadden en naar deze vergadering gekomen wa ren, waaruit weer duidelijk bleek, dat er onder de middenstand nog al tijd veel interesse is voor belang rijke aangelegenheden, ondanks het feit, dat het de laatste jaren wat erg gemakkelijk gegaan is. Overigens is dit nu afgelopen; er zal nu weer heel hard gewerkt moeten worden en daarom is het verblijdend, dat het verwachte aantal van 100 is overschreden. Ruim 120 deelnemers hebben zich aangemeld. De heer de Koning gaf vervolgens een overzicht van deze reclame-actie. De deelne mende zaken, kenbaar aan grote borden in de etalages, zullen bij con tante betaling van iedere gulden een bon uitreiken. Na een week kan iedere koper zijn totale aantal bonnen in daarvoor bestemde enveloppen doen en in een van drie in de stad verspreide bussen deponeren. Aan hen, die het hoogste aantal bonnen hebben verkregen, zullen wekelijks enige premies worden toegekend in de vorm van waardebonnen, waarop bij de deelnemende winkeliers ge kocht kan worden. Deze actie zal vijf weken duren en loopt tot Don derdag 29 Sept. a.s. Alle deelnemers worden verzocht de eerste dag, de opening van de tentoonstelling „De mens en zijn arbeid", de vlag uit te steken en dit te blijven doen zolang de tentoonstelling loopt. Na deze uiteenzetting was er ge legenheid tot vragenstellen, waarna de voorzitter, precies één uur na de aanvang, de vergadering sloot. Hortu^, Botanicus. Wederom bloeit de Victoria Regia. Bezichti ging Iheden- en morgenavond vam 8.30 tot 10-30 uur. „Pulchri Studio". Wegens 'ver hindering van de directeur kan de repetitie hedenavond niet doorgaan. Eerstvolgende repetitie op Dinsdag 30 Augustus a.s. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk, z. van H. H. van Meijgaarden en J. Jasperse; Johan nes Jurgen, z. van L. van der Weij- den en J. van Amsterdam; Johan nes Nicolaas Willem, z. van A. J. v. Reeuw ijk en C. M. Hoffschulte; An- dries Rudy, z. van P. J. van Dam en B. Keijzer; Jan Cornelis, z. van C. A. Feeleus en G. Schutte; Catha rine Wilhelmina, d. van P. Benders en T. Arendse; Antonia Pietemeila Margaretha, d. van A. J. Schild en C. l'Amie. Overleden: W. Leeflang, man, 40 j.; M. A. M. Kaiser, d., 3 jaar; M. A. Koopman, wed. van S. Verver, 66 j.; C. Parmentier, wed. van I. Nauta Andreae, 73 jaar. Gehuwd: C. Oudshoorn jm en J. van Nood jd; J. L. Hillenaar jm en C. van der Sleet jd; P. H. van Veen jm en E. Bloemzaad jd. voor een ronde tafelconferentie zou wox-den gehouden onder andere ver houdingen en van een ander karak ter dan toen werd verwacht." „Ik wil mij thans niet begeven in een beschouwing van het verleden en nog minder in een waardering van de feiten uit een recent verleden." Vervolgens verklaarde dr. Drees, dat het overleg, dat thans staat te beginnen, niet onvoorbereid is en verwees hij naar de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville, de preliminaire conferentie te Batavia en de resultaten van de besprekingen te Malino' De minister-president zeide voorts dat hij het als een behoefte gevoel de de Indonesische afgevaardigden te verklaren, dat het van Nederland se zijde bij voorafgaande overeen komsten vastgelegde voornemen, aan de Verenigde Staten van Indo nesië de souvereiniteit over te dra gen, een voor Nederland onherroe pelijk bésluit betekende. „Deze beslissing", aldus dr Drees „berust niet op een impuls van sen timent of op een zich onwillig neer leggen bij een overmacht van om standigheden." Deze beslissing be rust volgens de minister-president op een langzaam gerijpt inzicht, dat langs deze weg in de huidige wereld situatie de belangen van Nederland en Indonesië en een zegenrijk sa mengaan van deze landen het best konden worden bevorderd. „Wanneer dan ook, na een succes volle afloop van de Ronde Tafel Conferentie, aan Nederland de taak toevalt haar souvereiniteit aan een nieuwe d .-mocratische, Indonesische rechtstaat over te dragen, dan be tekent dat een daad, die gedragen wordt door een belangrijke meerder heid van ons volk." Dr. Drees zeide, dat in Nederland een intense belangstelling voor In donesië bestaat, die allerminst uit sluitend voortkomt uit het feit, dat Nederland belang heeft in Indone sië, al zou het onwaarachtig zijn de betekenis van deze belangen te wil len verkleinen. Boven deze belan gen uit is bij velen, die in Indonesië hebben geleefd of er thans nog werken, een sterke liefde gegroeid voor dit prachtig land en zijn be volking. De minister-president vervolgde: „Wanneer men aan Indonesische zij de deze conferentie wil beginnen met het vertrouwen, dat de spoedi ge vorming van de souvereine In donesische staat voor Nederland een even onbetwistbaar programmapunt is als voor de Indonesiërs, dan wil Nederland daartegenover het ver trouwen plaatsen, dat aan Indonesi sche zijde met even grote ernst ge streefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en Indonesië, die een blijvende ze genrijke samenwerking tot resultaat zal hebben. Het doel van deze con ferentie gaat veel verder dan de op lossing van de thans bestaande ern stige moeilijkheden en wrijvingen. Dr. Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voedsel geeft aan een gegrond wantrouwen. „Ik mag in dit ver band niet nalaten met grote ernst te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de daadwerkelijke strijd, zowel met 'wapens als door propaganda wordt gestaakt." „De geschiedenis zal uiteindelijk oordeel vellen over deze conferentie. Ik hoop van ganser harte, dat alle gedelegeerden de kracht zullen be zitten om de verleidipg te weerstaan het grote doel in gevaar te brengen terwille van een tijdelijk succes en een momenteel applaus van een be paalde groep van medestanders." Onder de beginselen, die als vast richtsnoer gelden, noemde dr. Drees: de spoedige vestiging van de V.S.I. als souvereine democratische staat op federatieve grondslag, het zelfbe- schikkingsrecht der bevolkingen, de samenwerking met Nederland, even tueel met het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden ,in een Nederlands- Indonesische Unie aan het hoofd waarvan staat de koning der Neder landen. „Over de vraag of speciaal Nederland, dan wel het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden in de Unie zal zijn opgenomen, zal slechts worden beslist na nader overleg met Suriname en de Antillen." Dr. Drees besloot: „Onder het uitspreken van de wens, tiat deze conferentie moge strekken tot eer en zegen voor Indo nesië en Nederland en het uitgangs punt moge blijken van een nieuwe ontwikkeling, waarin op het verbre ken der oude verhoudingen een vrije en voor beide volkeren vruchtbare samenwerking moge volgen, verklaar ik thans de ronde tafelconferentie ge opend." De rede van Hatta. Hierna sprak de voorzitter van de republikeinse delegatie, drs. Mo hammed Hatta, in het Indonesisch een rede uit, waaraan wij ontlenen: „De bittere ervaringen, opgedaan in de tijd, die achter ons ligt, hebben uitgewezen, dat de enige oplossmg van het Indonesische probleem be staat uit de onverwijlde overdracht der souvereimte;t." Le heer Hat'u betoogde dat de van Nederlandse zijde gestelde voor waarde, nl. dat de souvercinitei: aan een federatief Indonesië zal v orden c\crgedragen en een Unie met Ne derland zal worden gevormd ;an In donesische zijde, zowel 'an ïepublïek als B.F.O. niet gevoeld wordt als een voorwaarde, die de souvereiniteit beperkt. Een eerste voorwaarde voor de op te richten Unie noemde Hatta, dat zij „geen beperking vormt voor de volledige en reële souvereiniteit" van de republiek Indonesia Serikat. Hat ta beschouwde het als een vr'/ e- ning, dat de Nederlandse regering reeds herhaalde malen bevestigd heeft, dat door Nederland niet ge- een unie in de vorm van een super staat. Hij wees er echter op, dat de uniekwestie in verband met haai historie' ten zeerste de psychologie van de massa beinvloedt en dai daarom voorzichtigheid moet worden betracht bij de vaststelling van haar structuur. „Die unie zal een vrijwil lige associatie moeten zijn, niet strak in haar structuur en haar binding." Hatta beschouwde elke dwang als een gevaar voor de toekomstige sa menwerking. „Daarom is in de vor ming van de Unie wijsheid en een vooruitziende blik nodig, opdat de doel-inhoud niet ten offer wordt, ge bracht aan de vorm der constructie". WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). IETS MINDER WARM Veranderlijke bewolking met op verschillende plaatsen gedu rende korte tijd wat lichte re gen of een onweersbui. Weinig wind. Morgen overdag iets min der hoge temperaturen. Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en Tijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine do sis drijft alle pijnverwekkende afval stoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedj zuiverende organen opwekt tot jeug dige werking en die, waar ze door de jaren door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuur producten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regel matig te functionneeren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. 1235 (Ingez. Med.) LAATSTE BERICHTEN BRAND IN GOEDERENWAGON Vanmorgen om half acljt ontstond door het warm lopen van een pot, brand in een wagon van een goede rentrein, die op weg was van Dieren naar Zutphen. De lading, bestaande uit balen lompen, ging grotendeels verloren. De brandweer te Brummen stond voor de moeilijkheid dat nergens in de omgeving water te krijgen was. De brandende balen werden van de wagon afgehaald en in een droge sloot langs de baan geworpen. Over slaan van het vuur op andere wa gons heefi men zodoende weten te voorkomen.. De betreffende wagon werd zo goed als vernield. Aanvankelijk werden beide sporen versperd. Om 9 uur hedenmorgen kon een baan weer vrij gegeven worden. HERMAN MOERKERK, f In het ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem overleed hedenmorgen om kwart voor twaalf, na een lang durige ernstige ziekte, de tekenaar schilder Herman Moerkerk, in de leeftijd van 70 jaar. Studiedagen K A.B. te Voorhout Maandagmorgen 9 uur werden de lessen voortgezet met een inleiding van Mr. P. J. v. d. 'Grinten, staats secretaris van het ministerie van Economische Zaken. Het onderwerp was: „Wat eist de organisering van het Bedrijfsleven?" Spreker ging. uitvoerig in op het wetsontwerp van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, liet zien, hoe de P.B.O. de organisatie van het bedrijfsleven is en besprak uit voerig de meest fundamentele vra gen. Voorop staat het belang van de arbeid voor de samenleving. Fel le critiek leverde spreker op het Marxisme en Communisme. De P.B.O. moet zijn een orgaan van loyale samenwerking en niet van strijd. Deze mentaliteit moet voorop staan. „Mag Christus buiten de onderne ming staan?" Met dit onderwerp leidde pater Euthymnis v. Iersel de vijfde les in. Het proces der on-persoonlijking en massificatie, dat de moderne pro ductiewijze bijna noodzakelijk ver gezelt, dienen wij op te vangen in een doelbewuste persoonlijkheids- cultuur. Van de moderne industrie, die een geestelijk vacuum dreigt te scheppen, gaat een godsdienstig ver vlakkende invloed uit, aldup; spre ker. Daarom: méér godsdienstige volksvoorlichting, mede langs radio in en zo mogelijk zelfs langs sociale afdelingen in de fabrieken. Aposto- laatskernen en standsorganisato- risch werk, eventueel gesteund door de fabriek. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 23 Aug. Kaas. Aanvoer 202 partijen. Prijs voor le soort 1.721.78, 2e soort 1.66 1.70, zware tot 1.80, extra zware tot 1.87 per kg. Handel vlug.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3