Amateur Kunst stelde teleur \unmif ueitiefd DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Amerika en Spanje Vlootbezoek om „Columbus" Een Amerikaans oorlogsschip de zwar re kruiser „Columbus", zal voor het eerst sedert het einde van de Spaans» burgeroorlog de volgende maand een bezoek aan Spanje brengen. Het be zoek zal worden afgelegd door admi raal Richard L. Conolly, de opperbe velhebber van de Amerikaanse vlooot voor het Oostelijk bekken van de At lantische Oceaan en de Middellandse Zee. De „Columbus" zal op 3 September aankomen in de belangrijkste marine basis van Spanje, El Ferrol, en daar blijven tot 8 September. Verwacht wordt, dat generaal Fran co admiraal van Conolly zal ontvan gen. De Amerikaanse marine-attaché heeft de vorige week een verzoek in gediend voor het bezoek van de sche pen. Daartoe werd onmiddellijk ver lof verleend. Na het bezoek aan Span je zal de „Columbus" terugkeren naar Plymouth. FRANKRIJK EERT HELDENDOOD VAN KLOOSTERZUSTER „Ik zal u tonen hoe wij allen een goe de dood kunnen sterven" Een Franse kloosterzuster, die in 1945 vrijwillig de plaats had ingeno men van een moeder van een groot gezin in de gaskamers van het con centratiekamp Ravensbruck in Duits land, is door de Franse regering post- huum onderscheiden met het kruis van het Legioen van eer. Deze kloos terzuster was Moeder Maria Elisa beth van de H. Eucharistie, Overste van het klooster van O. L. Vrouw van Barmhartigheid te Lyon. Zij stierf 56 jaar oud, in de gaskamers op Goe de Vrijdag van 1945. Tijdens de bezetting bewees ?y Frankrijk grote diensten toen zij een ondergronds" verzetsgroep in haar klooster verborg. De Gestapo ontdek te deze ondergrondse verzetsgroep en Moeder Elisabeth werd gedeporteerd naar het concentratiekamp in Ravens bruck. Zij was een sterke vrouw, die door haar moed en vertrouwen een machtige steun betekende voor haar medegevangenen. Vrouwen die de wanhooD nabij waren, sprak zij ^d°0^ haar voorbeeld nieuwe moed in. Toen Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht. gymn. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws 8.15 Te Deum Laudamus, 8.45 Fan tasie uit „De verkochte bruid" On- dritsjek, 9 00 Ochtendbezoek bij on ze jonge zieken, 9.30 Muziek b. het werk, 11.00 Zangrecital, 12.05 En semble Lachman, 12.30 Land- en tuinb.ber., 12.33 Trio Fantasia, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgelconcert, 14.00 De Cosmopolitans, 14.30 Gr.pl., 1500 Omroeporkest, 16.00 Alt Rhapsodie, Joh Brahms, 16.15 Voor onze jon gens en meisjes, 17.30 Gr.pl. 17.45 Zi geunerkwintet Nador Bela, 18.00 On ze Nederlandse koren en corpsen 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws; 19.15 Uit onze eigen discotheek, 19 30 Scottisch concert, 21.15 Industralisa- tie-werkgelegenheid, vakopleiding, door M. Ruppert, voorz* C.N.V., 21.35 Metropole-orkest, 22.15 Pianowerken van ïYederic Chopin, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.18 Gevariëeerd pro gramma, 8.00 Nieuws, 9.00 Franse Kamermuziek, 10.20 Onze keuken, 10.35 Als de stofzuiger zwijgt, 11.00 Ziekten bij katten en andere kleine huisdieren, 11.30 Populair Non-stcp- programma, 12.00 Orgelspel door Jo- hang Jong, 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws, 12.38 Kwartet Jan Cordu- wener, 13.00 Nieuws, 13.20 Gregor Serban en zijn Roemeens orkest. 13.50 Pauline Alpert, piano, 14.00 Gesproken portretten, 14.15 Omrocp- kamerorkest, 15.00 De Regenboog, 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Het orkest van de week, 16.15 Voor de kleuters, 16.30 Vragen staat vrij, 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen, 17.15 Miller sextet, 17.45 Re geringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18 15 Vara-varia, 18.30 Jean Cavall zingt, 18.30 Wat dunkt u van de mens, 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.20 Promenade-orkest, 20.50 De vervol ging van Bob Pretty, hoorspel, 21.30 Internationaal muziekfeest Luzern, 2300 Nieuws. FRANEKER BESTAAT 750 JAAR Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad Franeker zullen op 3 September a.s. de herdenkings feesten plaats vinden. Enige jeugdige inwoners van Fra neker dragen ook hun deel bij in de voorbereidingen. Wij zien ze hier bezig met het vervaardigen van een maquette. weer een groep was afgezonderd voor de gaskamers, werd ook een moedei van een groot gezin daarbij inge deeld. Moeder Elisabeth nam de plaats van deze vrouw in en spaarde zo haai leven. Zij vond de dood in de gaskamers en haar lichaam werd ver- bi and. „Ik zal jullie tonen hoe wij allen goed kunnen sterven" waren haai laatste woorden tot haar gesellinnen in de dood. AARDBEVING IN CANADA. In de Canadese provincie Brits Columbia en in een groot deel van Alaska zijn Zondagnacht hevige aardschokken voorgekomen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor en de schade bleef beperkt. Vele mensen vluchtten in nachtgewaad de straat op. In Terrace, 144 km. ten Oosten van Prince Rupert, ontstond een panie koten de gebouwe nop hun grondvetse nschudden en geparkeer- d eauot's in de straten heen en weer rolden .Pacific, 56 km. ten Oosten van Terrace ,wer deveneens getrof fen De. verbindingen met deze stad zij ntijdelij kverbroken .In Seattle, in de Amerikaanse staat Washington, zwaaide de 42 verdiepingen hoge Smith-otwe rheen en weer .In ver scheidene deel nvan de stad braken buizen va ned waterleiding en elèc- trische kabels. LET OP .VALSE BRIEFJES VAN VAN HONDERD! Het ministerie van justitie vestigt de aandacht van het publiek op het in omloop zijn van valse Nederlandse bankbiljetten van f 100. De algemene indruk van deze bijetten is bedrieg lijk. Het papier is wat slapper en ver. toont over het gehele biljet gelijkvor mige stippen, al of niet gekleurd. De bruine kleur is vooral bij de woorden „honderd gulden" iets te licht van tint De letters van de tekst van de strafbepaling zijn volgelopen of ge havend. Bij „betaald aan toonder" zijn de b en r vervormd. Bij aantreffen van een dergelijk bil jet wordt verzocht zich onmiddellijk met de plaatselijke politie te ver staan. GENERAAL KRULS EIST KORT HAAR „Het lange en vaak bovendien nog gepermanente haar van vele Neder landse soldaten begint mij hartgron dig te vervelen. Een soldaat behoort zijn haar kort te dragen; dan staat zijn baret hem goed en als het niet anders gaat, ben ik van plan in die richting krachtige maatregelen te nemen." Ziedaar een van de jneest saillante uitspraken van generaal mr H. J. Kruis, die hij deed tijdens het kort gesprek met de in Luxemburg vertoevende Nederlandse journalis ten. De generaal kondigde aan, dat ook in .de toekomst Nederlandse troepen in het buitenland zullen oefenen. Hij sprak met name van Frankrijk en deelde mede, dat internationaal fi nanciële besprekingen worden ge voerd om de geldelijke belemmering die dit vooralsnog onmogelijk, weg te nemen. Intergeallieerde legeroefe- ningen verwachtte hij niet vóór 1951 en hij zei, dat de opleiding van Ne derlanders tot West-Europese solda ten minstens een jaar in beslag zal nemen. In dit verband sprak hij over het Nederlandse leger als over een fröbelschool, waarin tot dusverre slechts de meest elementaire dingen vluchtig aan de orde zijn gekomen. „Tijd" Internationaal congres voor de bijen teelt wordt morgen in Amsterdam geopend. Uit alle delen van de wereld zijn gisteren 250 imkers in Amsterdam aangekomen, die deze week in het Minerva-paviljoen het 13e interna tionale congres voor bijenteelt zul len bijwonen. Het komend congres zal gepresi deerd worden door mr. L. R. J. Rid der van Rappard, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bevorde ring der bijenteelt, en is door deze vereniging in samenwerking met de drie Katholieke Imkersbonden in ons land georganiseerd. Het voltal lige congres zal op de slotdag, Za terdag a.s., per bus naar Arnhem trekken, om de jaarlijkse Nederland se Imkersdag bij te wonen in het openluchttheater aldaar. Bijna 20 landen hebben vertegen woordigers naar het congres afge vaardigd. Gisteravond zijn de congressisten voor de eerste maal bijeengekomen en wel in het paviljoen Vondelpark, waar mr. L. R. J. Ridder van Rap pard een begroetingsrede uitsprak. Dit congres is opgezet met de be doeling alle belangrijke imkers ter wereld te omvatten," zo zeide hij. „Wij missen evenals 10 jaar geleden node de vertegenwoordiging van Rusland en van vele andere staten, die inmiddels door de tweespalt van internationale machtsformaties ach ter het z.g. IJzeren Gordijn mede schuilgaan." Spreker betreurde dit ten zeerste, „omdat het zo belang wekkend zou zijn, wat m'eer te we ten te komen over de jmkerij in het onmetelijke Rusland, dat op dit terrein zo ver vooruit heet te zijn", Uit zijn rede bleek voorts, dat de gezamenlijke Nederlandse imker verenigingen 32.000 leden omvatten. Onze bijenstapel van 180.000 volken is verspreid over ongeveer 30.000 imkers, van wie 87 procent minder dan 10 volken bezit. Heden ochtend om 9 uur is het congres, dat de gehele week zal wor den voortgezet, in het Minerva-pavil joen geopend. Op het programma staan iedere dag vele inleidingen vgn vooraanstaande deskundigen uit bin nen- en buitenland, die tezamen vrij wel alle onderdelen van de bijenteelt zullen behandelen, en excursies naar vele delen van ons land. 31 AUGUSTUS GEEN FEESTELIJKHEDEN De particuliere secretaresse van H.K.H. prinses Wilhelmina vraagt ons het volgende mede te delen. „H.K.H. Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op, voortaan hare geboortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familie kring te vieren. Mochten er plannen bestaan telegrammen of brieven van gelukwens te sturen, zo verzoekt zij vriendelijk, in verband met het ka rakter van de viering van deze dag, deze haar niet te zenden." Twee schilders, werkzaam aan het P.T.T.-kantoor te Rotterdam zijn van een ladder van vier meter ge vallen. Een van hen is aan de gevol gen overleden. De wereldwielerkampioenschappen Bakker en Pronk plaatsten zich in de finale der stayers |"YE EERSTE DAG van de wereldw ielerkampioenschappen op de baan bracht Nederland dadelijk al een nederlaag, want in de achtervol gingswedstrijd der amateurs werd Kunst kansloos geslagen door de Fin Kuusinen en de Belg Glorieux. Bakker en Pronk echter maakten deze dag weer goed in de stayers wedstrijdwaar zij erin slaagden hun series op fraaie wijze te winnen. Kunst met een kleine k In de ochtend werd de Nederland se amateurkampioen Kunst in zijn serie geklopt door de Fin Kuusinen, die hem ruim 90 meter vóór was gekomen. De tijd van Kunst was 5.37.4, op twee na de slechtste van alle gemaakte tijden in de ochtend. Gisteravond werd het programma op de baan voortgezet met de achtste finales der achtervolging voor ama teurs over maximaal 4 km. De resultaten luiden: le rit: Messina (Italië) tijd 5.16.9 2 Cihlar (Ts.Sl.) 5.28 2e rit: Dupont (Frankrijk) haalde Sheldon (V.S.) na 6 1/2 ronde in. In de derde rit kwamen de kam pioen van België Raphael Glorieux en de Nederlandse kampioen Kunst tegen elkaar. De Amsterdammer, die tegen de Finse politieagent Kuusi nen geen goede achtervolging had gereden en moeilijk draaide, deed het des avonds, bij prachtig windstil weer, beter. Hij begon snel, te snel waarschijnlijk, nam een kleine voor sprong, maar na twee ronden lagen de beide renners weer gelijk. Van dat ogenblik af liep Glorieux, die prachtig soepel draaide in op de Ne derlandse kampioen. Met nog vijf ronde te rijden zag de Belg Kunst al in de rug en in de laatste ronde was Glorieux zijn tegenstander op bijna 50 meter genaderd de tijd van de Belg was 5 min 19.3 sec, die van Kunst 5 min. 29,5 sec. Kunst was hiermede uitgeschakeld. Hij maakte bovendien de slechtste tijd van de avond. De stayerswedstrijden Slechts drie stayers vertrokken voor de eerste serie, nl. in deze volg orde: Bakker (Ned.), Leliaert (Bel gië) en Lamboley (Fr). De Luxem burger Kraus heeft niets van zich laten horen, terwijl de motor van de Oostenrijker Schmaderer niet in or de bleek te zijn. De rol was geplaatst op 70 centimeter. Al spoedig ver huisde Lamboley naar de tweede plaats achter Bakker, terwijl Leliaert voorlopig naar de derde plaats werd verwezen. In de eerste twintig ron den gebeurde er niets bijzonders, de stayers reden rustig hun gangetje, geen enkele aanval werd ingezet. In totaal moesten 270 ronden wor den gereden toen een derde ge- W. J. B. VAN LIEMT f Heden is in de ouderdom van 77 jaar te Heemstede overleden de heer W. J. B. van Liemt, oud-wethouder van sociale zaken der gemeente Haar lem. De heer van Liemt is 26 jaar lid van de Haarlemse gemeenteraad ge weest, 10 jaar wethouder. De heer van Liemt vervulde tal van functies in het openbare leven. Hij was jaren lang voorzitter van de vereniging „Haarlems bloei, vice-voorzitter van het dagelijks bestuur van de kamer van koophandel en fabrieken in N. Holland, voorzitter van de afdeling kleinbedrijf van die kamer, voorzit ter van de r. k. vereniging van grote gezinnen en voorzitter van de vereni ging r. k. scholen voor buitengewoon- en lageronderwijs. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en lid van de H. Gregorius de Grote. De uit vaartdienst zal worden gehouden op 26 Augustus in de kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem. Om onge veer 11 uur heeft de begrafenis plaats te Heemstede. DR H. B. BARUCH VERTREKT VRIJDAG NAAR AMERIKA Dr.. Herman B. Baruch, ambassa deur van de Verenigde Staten in Ne derland, zal Vrijdag met de Nieuw Amsterdam naar de Verenigde Staten vertrekken. Zoals men weet, heeft president Truman zijn verzoek om ontslag aanvaard. deelte achter de rug was, 33 1/3 km, was de stand precies dezelfde geble ven. Maar intussen had Lamboley vijf, zes maal geprobeerd Bakker aan te vallen, die hem echter reso luut afwees. Het waren voortdurend kleine prikjes, die de Fransman uit deelde, maar waarbij hij toch niet zonder moeite zijn gangmaker kon volgen, Na elke aanval deed Kaser, de gangmaker van Bakker, het maar rustig aan waakzaam om bij elke nieuwe poging van Lamboley weer meer gas te geven en de aanval op te vangen. Intussen bleef de Bel gische kampioen rustig in derde po sitie rijden, zonder enige moeite te doen om naar voren te komen. Het ging zo rustig toe in de tussen perioden, dat de snelheid niet hoger kwam dan 57 km per uur. In de volgende 33 km. herhaalde zich het spelletje. Steeds om de 20 ronden een aanval van Lamboley, maar elke poging werd teniet ge daan, óf omdat Bakker zich uitste kend verweerde óf omdat de gang maker van Lamboley, Jubi zo snel de kraan openzette, dat zijn renner niet kon volgen, waarbij Lamboley zelfs een keer kwam te „zwemmen". En intussen zat Leliaert er maar rus tig bij. Wachtte diens gangmaker Verkey het laatste gedeelte van de koers af om zijn slag te slaan, nadat Bakker en Lamboley door de her haalde aanvallen wellicht vermoeid waren geraakt? Zeventig ronden voor het einde, de zoveelste aanval van Lamboley, maar weer maakte hij rare capriolen achter de motor. Hij raakte een meter los en hij moest wederom terug. 47 ronden voor het einde probeer de Leliaert de Fransman te verschal ken, maar Lamboley versheide tij- Mig, zodat de Belg geen kans kreeg. Maar Leliaert wilde wel, hij riep zelf zijn gangmaker toe: „attaquer, atta- quer". En enkele ronden later, toen Verkeyn nog niets had geprobeerd, schreeuwde Leliaerts: vooruit, voor uit". De rit werd gewonnen door onze landgenoot Bakker met ongeveer 30 meter voorsprong op de wereldkam pioen Lamboley, die weer vijftig me ter verschil op de Belg Leliaert had. Hiermede heeft Bakker zich als winnaar van de rit in de eindstrijd geplaatst, terwijl Lamboley en Le liaert de repechages moeten rijden. De uitslag luidt: 1. Bakker (Ne derland) gangmaker Kaser. 2. Lam boley (Frankrijk) op dertig meter. 3. Leliaert (België) op 80 meter. De tijd over 25 km. was 22 min. 30 sec., die over 50 km. 45 min. 35 sec. De totaal tijd bedroeg 1 uur 36 min. 59.3 sec. Wat Bakker vertelde. „Ik reed zo gemakkelijk van avond", vertelde Bakker ons in 4 de kleedkamer. Vanmiddag had ik wat hoofdpijn, ik denk van de zware lucht, maar vanavond was ik volkomen fit. Van kop af ver trokken en die Fransman maar komen. Maar ik wist dat ik hem kont hebben. Gelukkig lette Ka ser ook uitstekend op en zo moes ten al die aanvallen van Lambo ley wel op niets uitlopen. En dan was het nóg wel gunstig weer voor de Fransman. Want wij kunnen nog wel wat wind hebben, maar van wind was nu geen sprake. Lamboley was minder te spreken over deze 100 km. Telkens als ik wilde passeren, versnelde Bakker zijn snelheid. De Nederlander heeft uitstekend gereden, maar hij gaf toch ook wel weinig ruimte om te passeren. En dat is op zichzelf al moeilijk op deze baan. Ook Pronk winnaar. In de tweede serie reden: Besson (Zwitserl.), Bethery (Fr.), Pronk (Ned.) en Meuleman (België). In de ze volgorde werd begonnen. In de eerste vier ronden ontwikkelde zich reeds een strijd tussen Besson en Bethery om de kop. Na vier fel be twiste ronden moest. Bethery terug en deze aanval had hem zoveel ener gie gekost, dat hij ook Pronk en la ter Meuleman moest laten voorbij gaan. De strijd bleef fel en de Belg zorgde er na dertig ronden voor naai de tweede plaats op te klimmen. De aanval van Meuleman op Besson mis lukte, ondanks het feit, dat de Zwit ser even los raakte. En toen zag Pronk weer zijn kans schoon om de Belg te passeren. 40 van de 270 ron den waren toen afgelegd, g En zo gingen de laatste 35 km. in. In eens veranderde de Fransman van tactiek. In plaats van vlak voor Bes son te blijven rijden, versnelde hij het tempo ,in vier, vijf ronden was hij weg, passeerde Meuleman, daar na Pronk en joeg nu achter Besson aan. Maar hij bleek te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Toen kwam Pronk terug en 75 ronden voor het einde volgde er een felle aanval van onze landgenoot. Twee ronden lang duurde de strijd en toen moest Besson loslaten, de strijd was gestre den, drie tegen een. Pronk lag in middels op kop met Bethery op de tweede plaats, Besson als derde en Meuleman als vierde. Bethery bleek over de meeste reserves te beschik ken in deze moordende rit en 62 ron den voor het einde passeerde hij in een flits Pronk en Meuleman, on middellijk daarna, zodat de Belg een ronde achter kwam te liggen. De stayers deden het nu wat kalmer aan en de positie, 35 ronden voor het einde was als volgt: 1. Bethery; 2. Pronk op 30 meter; 3. Besson op 250 meter; 4. Meuleman op 1 ronde en 100 meter. 15 ronden voor het einde vloog Pronk op Bethery af. De aanval was fel, even raakte onze landgenoot los, maar hij sprong onmiddellijk terug en wist de Fransman tenslotte te pas seren. Wiersma zette dezelfde snelheid voort en Pronk wist als eerste de fi nish te passeren, zodat zowel Bak ker als Pronk door het winnen van de series onmiddellijk in de finale werden geplaatst. Het was een grote avond voor Nederland. De uitslag luidt: 1. Pronk .tijd 1 u. 33 min. 10 sec. 2. Meuleman op 100 meter. 3. Bethery op 200 meter. 4. Besson op 300 meter. Meuleman had zijn positie in het laatste gedeelte van de rit nog aan zienlijk verbeterd maar tegen de schit terende rush van Pronk op de laat ste 20 kilometer moest hij het af leggen. Wat Pronk vertelde. Er was blijdcshap in het Neder landse wielerkamp ,toen ook Jan Pronk zijn serie had gewonnen. Twee Nederlanders winnaars van een voorrit en onmiddellijk in de eindstrijd, men was er eigen lijk een beetje beteuterd van. Zelden is er zo in een 10(1 km.- wedstrijd gevochten, als deze avond. Eerst werd Besson murw gereden en toen Bethery, die steeds een afwachtende houding had aangenomen, van de ver moeidheid van Pronk en Menie- man profiteerde en de leiding overnam, zag het er naar uit, dat de strijd beslist was. Maar men had niet op de vecht lustige Pronk gerekend .Ondanks de pijn, die hij in zijn linkerpols had deze had hij gebroken op de 2e Pink sterdag te Frankfurt a. d. Main en die na afloop sterk was opgezet, kwam onze landgenoot terug. Hij wist wat Bethery waard was, de Fransman is nog niet hard en na en kele aanvallen zou hij de kop wel moeten buigen. Gangmaker Wiersma wist dat ook en toen 20 ronden voor het einde de gaskraan volledig werd opengezet en Pronk alles kon geven voor zijn laatste, maar beslissende aanval, was de strijd in twee ronden beslist. Bakker en Pronk feliciteer den elkaar na afloop en dat deden de gangmakers Kaser en Wiersma ook. Twee Nederlanders in de eind strijd, de Fransen, de Belgen, de Zwitsers en de Italianen, zij verlie ten in diep gepeins de Ordrup-baan. Waar moest dat heen, nadat Neder land reeds een wereldtitel had ver overd? De derde Nederlandse stayer, De Best, rijdt hedenmiddag om 4 uur. ACHTERVOLGING DER PROFS. Van Beek en Van Est in de kwarteindstrijden. Hedenmorgen werden de series achtervolging der profs, begonnen. In de 2e rit won de Nederlander Van Beek van de Zwitser Koblet, in de 4e rit sioeg de Ned. kampioen Wim van Est de Fransman Le Nizechy. Beide Nederlanders plaatste zich dus voor de kwarteindstrijden. EEN VROLIJKE ROMAN I DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 46 Jimmy ontmoette de blik van zijn vader. Skinner," zei hij, „Is iemand, die men niet anders dan respecteren kan Zyn karakter bloeit voor iemand open als een mooie bloem". De schotel trilde in de hand van meneer Crocker, maar zijn gelaat bleef onbewogen. „Skinner is een uitnemend man," vervolgde Jimmy. ,Hij heeft een kinderlijk hart". Mevrouw Pett keek eens een beet je verbijsterd naar de bezitter van al die deugden. Zij had het onprettig gevoel, uitgelachen te worden. En ze voelde haar sympathie voor Jimmy weer minder worden. „Vele jaren," zei Jimmy, „is Skin ner zoveel als een vader voor me ge weest, die toeschoot als ik viel en me dan vergastte op het vertellen van een of ander sprookje of vertelseltje, of die pijn wegzoende." Annie was vol bewondering voor iemand, die zich zo door een derge lijke benauwende situatie, op zo'n ma nier wist heen te slaan. Maar toch had zij liever gezien, dat hij zich niet zo op de voorgrond zou dringen. Mis schien zo dacht zijcreëerde hij een geheel nieuwe Jimmy Croc ker, een karakter, dat Skinner en Lord Wisbeach misschien aan het twijfelen zou brengen. Zij wilde hem wel waarschuwen, zich een beetje in te houden, maar de tafel was lang, en zij zaten juist tegenover elkander aan de uiteinden er van. De blonde jongeman begon met naar de deur te gaan en op de gang te kijken, om te zien, of hij leeg was. Toen ging hij weer zitten en staarde Jimmy aan. „Wat ben jij van plan?" vroeg hij. Jimmy keek hem, niet begrijpend aan. „Myn plan?"zei hij. „Hoe bedoel je?" „Niet te veel omhaal", rieü zijne Lordschap aan. „Praat duidelijk en vlug. We kunnen ieder ogenblik ge stoord worden. Hoe heet je? Waarom ben je hier?" Jimmy trok zijn wenkbrauwen op. ,Ik ben een verloren neef, die tot do de kudde is weergekeerd." „Ach houdt toch op met dat geba zel. Ben je van Potter?" „Pot Hé?" „Ja. van de bende van Potter?' „Wie is Potter?" „Je weet wel, wie Potter is!" .Integendeel, mijn levensweg is nog niet overstraald geweest door de kennis van meneer Potter." „Is dat de waarheid?" „Om je te dienen „Werk je dan voor je zelf?" „Op het ogenblik werk ik hele maal niet. Men zegt, dat ik later het vak van aspergessorteerder zal aan pakken, met brieflessen, weet je". „O, hou toch op", zei Lord Wis beach. „Waarom moeten we op die manier doorgaan. Waarom niet open kaart gespeeld? We zijn hier beiden gekomen voor hetzelfde doel". „Wil je me aan het verstand bren gen", zei Jimmy dat je niet mijn oude vriend Lord Wisbeach bent?" Juist. En jij bent niet mijn oude vriend Jimmy Crocker." „Hoe kom je daarbij?" „Als je dat wel was, zou je dan ge daan hebben, als of je me herkende, daarstraks?" Jimmy lachte. „Het zou er lelijk voor je uitgezien hebben, als ik werkelijk Jimmy Croc ker was geweest, nietwaar?" ,En voor jou zou het er evenmin prettig uitgezien hebben, als ik wer kelijk Lord Wisbeach was, wat?" „Wie ben je eigenlijk, als ik vragen mag?" „De jongens noemen mij Gentleman Jack". „Waarom?" vroeg Jimmy verbaasd Lord Wisbeach ging niet op die steek in. „Ik werk tegenwoordig met Burke's bende. Maar laten we nu tot een ac- coord met elkaar komen." Lord Wisbeach ging naar de deur en keek voor de tweede maal de gang op en af. Je schijnt zenuwachtig te zijn" zei Jimmy. „Ik heb het niet begrepen op die butler, hij is wat van plan". „Denk je dat hy van Potter is?" „Het zou me niets verwonderen. In ieder geval is het met hem ook geen zuivere koffie. Waarom zou hij anders hebben voorgegeven, jou als Jimmy Crocker te herkennen?" „Mij als Jimmy Crocker te herken nen schijnt geen aanbeveling voor ie mand te zijn." „Hij stond er net zo voor als ik", zei Lord Wisbeach. „Hij kon niet we ten, dat je niet de echte Jimmy Croc ker was, totdat jij hem geruststelde evenals je met mij deed, door U doen, alsof je hem kende. Hij keek Jimmy met oprechte bewondering aan. Jij hebt stalen zenuwen, man. Je ondernam tenminste wat, met hier zo naar binnen tekomen. Je kon onmo gelijk weten, dat hier iemand was, die Jimmy Crocker werkelijk kent. Wat zou je gedaan hebben als die butler zuiver in zijn schoenen stond?" „Jadat is de risico van het be roep. Hoe kwam jij er toe, om voor Lord Wisbeach door te willen gaan?" „Ik wist, dat ik zulks nogal veilig doen kon. Hij was met mij op de boot toen we over kwamen. Ik wist ook, dat hij een reis rond de wereld maakte en niet langer dan 'h dag in New York zou blijven. Burke zei me, dat ik con tact met de oude Chester moest zien te krijgen voor een introductie. En nu kom jij hier gewoon binnenvallen en vertelt hun. dat ie h'er K^ift! Hij dacht na over de onrechtvaardig 3 ver deling der kansen. Maar, eh, wat ben je nu eigenlijk van plan, te doen?" „Waarmee?" „Nu we beiden hier zijn, meen ik Wil je met mij samenwerken of op je eigen houtje doorgaan, zodat de boel misschien bedorven wordt? Het kan nooit goed zijn, dat we elkander pro beren de loef af te steken. Wij zijn hier allebei voor hetzelfde doel. Jij wilt dat goedje in je bezit hebben, dat Partridgite, en ik ook." „Geloof jij dan in Partridgite?" „Och, wel zeker", zei Lord Wisbe ach beslist. „Natuurlijk. Burke heeft er al meer dan een jaar het oog op ge vestigd. Je hebt misschien wel ge hoord van Dwiht Partridge? Welnu die vent is zijn zoon, Iedereen weet, dat Dwiht Partridge met onderzoe naar een nieuwe springstof bezig was toen hij stierf, en nu komt zijn zoon met een buisje vol met een goedje, dat de stad in de lucht kan laten vliegen. Wat concludeer je daaruit? Heel eenvoudig: de zoon heeft de proeven van zijn vader uitgewerkt. Ik denk niet, dat hij er veel last mee heeft gehad. Alles was blijkbaar al kant en klaar. Maar niettemin heeft hij de stof. En nu willen wij ze heb ben. Mij komt het eenvoudigste voor, dat we samen werken, en dan nader hand zien, hoe wij de zaak regelen. Anders lopen we maar kansen die vermeden kunnen worden. We hebben er voordeel r,nmee. Er is zeker wel een dozijn irkten, die tegen elkaar op zullen b' den om dat Part ridgite te krijgen. Je hoeft aan Burke niet te twijfelen. Ik sta voor hem in." Jimmy drukte het einde van zijn si garet uit tegen zijn bord. „Ik ben geen redenaar, als Brutus. Maar, zoals ge allen weet een heel eenvoudig man. En, sprekend als heel eenvoudig man, moet ik zeggen er-komt niets van in".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2