L J Ontevredenheid onder de bevolking van Tsjechoslowakije r Voorhoutse studie-dagen van de Katholieke arbeiders MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 £).fc Kt\k een, fclachtiye. teq.tniiandileA tutti he.t Gamtnunidtne (Van een speciale K.N.P.- medewerker). De regering van Praag voelt zich steeds onrustiger. Zij voelt het groeiende radicalisme van de arbei ders, dat een van de meist dringen de binnenlandse problemen van de huidige communistische regering is. Voor het eerst in de communistische heilstaat van Gottwald hebben de arbeiders het gewaagd openlijk te protesteren tegen de verminderde waardering van hun prestaties. Ook de opheffing van zekere sociale voor delen is een bron van ontevreden heid voor de Tsjecho-Slowaakse ar beiders. De vijfdaagse werkweek die niet paste in het jaren-plan van de communistische partij van Tsjecho- Slowakije, werd opgeheven. De kos teloze medische verzorging der arbei ders werd drastisch beperkt door het vaststellen van erkende gevallen van invaliditeit. Bovendien voelen zich de arbeiders bedrogen door de communistische binnenlandse economische politiek. De hoge prijzen op de zogenaamde vrije markt zijn onbereikbaar voor de gemiddelde arbeider. Er heerst een groot gebrek aan zelfs de een voudigste gebruiksartikelen. De le vensmiddelenvoorziening is onvol doende. De algemene politieke toestand, de openbare diensten zijn even zo veel bronnen van ontevredenheid. Even als de politie zijn thans ook de recht banken instrumenten geworden in de nanden van de communistische overheersers. Zelfs de arbeiders le ven in voortdurende vrees om als reactionnair bestempeld te worden. Want deze aanduiding is voldoende voor ontslag of voor deportatie naar een „arbeidskamp". Zij vergelijken him toestand met het luxe-leven van de part ij-bonzen, die over onbe perkte middelen beschikken. De ar beiders lachen om hun liefdadigheid, omdat iedereen weet, dat wat de „Leiders van de volksdemocratische staat" aan giften geven, niet uit hun eigen zak komt De boeren verzetten zich krachtig tegen de steeds voortschrijdende col lectivisering. Niettemin zijn zij zich bewust, dat de gehele collectivise- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag, 9.00 Her haling Lichtbaken, 10.00 Wie komt er in mijn hokje, 11.00 Muziek houdt fit. 1.310 «Als de ziele luistert, 11.40 i Cantate no. 189 Meine Seele rühmt und preist, J. S. Bach, 12.03 Pianore- j cital, 12.30 Land- en Tuinb.nieuws, j 12.33 Orkest zonder naam, 13.00 j Nieuws, 13.20 Orkest zonder naam, 13.40 Omroepkoor, 14.00 Radio Phil-1 harmonisch Orkest o.l.v. Albert van Raalte, 14.30 Onder ons, 15.00 Ka- reolseptet. 15.40 Guus Jansen, piano, i 16.30 Ziekenlof, 17.00 Vacantiever- haal, 17.15 Lang zullen ze leven, 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 Amusementsorkest, 18.30 Rege ringsuitzending, 19.00 Nieuws, 19.15 Wim Scholte zingt, 19.30 Dit is leven. 19 45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20 12 Relais van Henry Wood promenade orkest, 20.45 Vragen van deze tijd: 21.00 Cosi fan tutte, van W. A. Mo zart, 22.10 Actualiteiten, 22.20 So nate voor viool en cello, M. Ravei, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws, 9.00 En gelse orkestwerken, 10.15 Arbeidsvi taminen, 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Ochtendconcert, 1.30 De Wek ker, 12.00 Ensemble Willy Ebcile, 12.30 Land- en tuinb.nieuws, 12.40 Pierre Palla, orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 The Rhythm club, 13.45 Mevr. Ina de Leeuw van Rees, 13.50 De Kwintetspelers, 14.30 Bezield door Mozart, 16.20 Honderd beroemde componisten, 16.40 Hiep Koy, We zijn met vacantie, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Bezoek aan tentoonstel ling Jeugd van Nederland, 18.45 Aan sluiting met B.B.C., 19.45 Gr.pl., 20.00 Nieuws. 20.55 Londens Philharroo- nisch orkest, 21.50 Buitenlands over zicht. 22.05 Ik zou graag 22.25 De Speeldoos, 23.00 Nieuws. ring van de landbouw, ondanks hun verzet, nog slechts een kwestie van tijd is. Zelfs kleine grondbezitters, die zonder hulp van anderen wer ken, vrezen van hun eigendom te worden verdreven en te moeten gaan werken in de industrie, welke onder het vijfjaren-plan sterk wordt uitge breid, teneinde tegemoet te komen aan de bewapeningsplannen van de Sovjets, speciaal op het gebied van zware technische en chemische pro ducten. De tegenstand van de boe ren probeert men te breken door zware belastingen en niet op te bren gen leveringen. Wanneer de boeren niet aan hun „verplichtingen" je gens de staat kunnen voldoen, wordt hun grote boeten opgelegd of wordt hun eigendom geconfiskeerd. Arbeiders en boeren voelen het verzet in zich branden. Doch in een politiestaat, waar op iedere tien in woners een aanbrenger wordt gevon den, is een tegen-revolutie bijna on denkbaar. Wanneer een dergelijke aanbrenger iemand beschudigt van „illegale activiteit", dan is dit reeds voldoende om de aangeklaagde zon der verder onderzoek naar een kamp te doen verhuizen. De regering heeft speciale comité's aangesteld, be staande uit drie personen, die ge machtigd zijn om deportatievonnissen uit te spreken. De behandeling in de kampen varieert naar gelang de plaatselijke omstandigheden van ge matigd tot uitgesproken gemeen, en overtreft soms nog de Duitse concen tratiekampen. Een van de eerste kampen ligt in de buurt van Pardubice. Het wordt bewaakt door leden van de volkspo- litie en arbeidersmilitie. De gevan genen worden meestal gebruikt voor het gevaarlijke werk in de kolossale chemische fabrieken „Explosia" in Semtin. Ongevallen zijn aan de orde van de dag en dikwijls met dodelijke afloop. Het voedsel in de kampen is onvoldoende met daar tegenover veel te lange werktijden. De hygiëni sche toestanden zijn deplorabel en de discipline is ongelooflijk zwaar. De gevangenissen in Tsjecho-Slo- wakije zijn overvol. Cellen van 16 m^ter in het vierkant bevatten dik wijls meer dan 50 personen, die ge woonlijk mishandeld en gefolterd worden. Een wettig bewijs voor een aangewreven politiek misdrijf is niet nodig. Het vonnis wordt zonder dat binnen enkele uren voltrokken. In verschillende plaatsen in Tsjecho- Slowakije is het reeds tot onlusten gekomen. Toen in Lounyq en Potsteyn men sen zonder reden waren gearresteerd en niet uit de gevangenis werden vrijgelaten, werden de huizen van de zg. „veiligheidsrapporteurs" geheel vernield. In de plaatselijke bureaux van de communistische partij wor den dikwijls bommen gevonden. De regeringspers heeft zelfs hier en daar toe moeten geven, dat er da den waren gepleegd van openbare wraakneming, omdat het niet langer mogelijk was ze te verzwijgen. In Bohemen en Moravië zijn vele illegale groepen actief werkzaam. Enige ervan zijn door geheime agen ten opgerold en grondig „geliqui deerd" als „waarschuwing" voor al len, die ondergronds actief bezig zijn. De eerste krachtige tegen stand van een vastbesloten groep. Het antwoord van Mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, aan de com munistische regering heeft de ver beelding van het volk gegrepen. Het protest van de aartsbisschop was het protest van alle katholieken en is veelbetekenend als de eerste krach tige tegenstand van een vastbesloten groep tegen de communistische be perking van de vrijheid. Het volk realiseert zich tenvolle, dat de com munistische regering in feite de eer ste ronde heeft verloren. De reactie in het buitenland, die eer weerklank is van het algemeen gevoelen van het Tsjecho-slowaakse volk, heeft verder verzet tegen de anti-kerke lijke maatregelen van de regering aangemoedigd. De massa begint op nieuw de kracht van een nationale beweging te voelen door haar ver bondenheid met de Christelijke godsdienst. Het volk staat achter de geestelijkheid en moedigt met zijn steun de bisschoppen aan. De ogen van velen zijn thans opengegaan. De achttien maanden, die sedert de staatsgreep der communisten zijn verlopen, hebben in menig opzicht verheldering gebracht. Het heeft de ogen geopend van degenen, die in Fe bruari 1948 de communisten steun den in de hoop op meer recht en be ter welzijn voor de kleine man In dit tijdsverloop van anderhalf jaar is duidelijk geworden, dat ieder dicta toriaal systeem in de grond hetzelfde is, of dit nu op politiek gebied, dan wel op sociaal of economisch gebied is. Tsjecho-Slowakije is in dit korte tijdsbestek verdeeld in communisten en democraten in een brute goed be wapende minderheid en een enigs zins geschokte meerderheid, die slechts zeer langzaam haar zelfver trouwen en de kracht tot verzet te rugvindt Het heeft iedere schijn van Marxisme zelfs volkomen onaan vaardbaar gemaakt, omdat de repu tatie daarvan onherstelbaar is ver nield door het communistisch optre den. Het volk is er zich van bewust, dat, wanneer het communistisch regiem omvergeworpen is, de democratie gebaseerd moet worden op politieke partijen. Er is grote behoefte aan een katholieke partij, die dan wederom, daarvan is men overtuigd, een zeer belangrijke rol zal spelen in het le ven van het toekomstige vrije Tsje cho-Slowakije: GESCHIEDENIS VAN HET HEILIG JAAR Bij de Uitgeversmij. Pax te 's-Gra- venhage is ter perse om nog dit na jaar te verschijnen: „Het Heilig Jaar in de geschiedenis" een boekje van ongeveer honderd pa gina's, bevattende een boeiend stuk kerkgeschiedenis, zoals deze zich van Heilig Jaar tot Heilig Jaar voltrekt De hoofdredacteur van het bekende tijdschrift „Italia Cattholica" Dr Piero Chiminellie heeft ieder Heilig Jaar in het levende kader van zijn tijd ge plaatst. 16e EEUYVSE HOUTZAAGMOLEN. GERESTAUREERD. Aan de oevers van het Spaarne tegenover de gemeente Heemstede ligt de uit de 16e eeuw daterende houtzaagmolen „De Eenhoorn", die door de vereniging „De Hollandse Molen" is afgestaan aan de stichting Nehim. Deze stichting is in het le ven geroepen door de gelijknamige houtimportmaatschappij te Amster dam. Zij heeft „De Eenhoorn" geheel laten restaureren en weer bedrijfs klaar laten maken door de Westzaan- se molenaar J. Jongejans. Zaterdag* is de gerestaureerde mo len door de directeur van de firma Nehim, de gebrs. Rote, in tegen woordigheid van de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude, de heer L. H. Simons, in be drijf gesteld. Het is niet de bedoe ling, dat deze houtzaagmolen per manent in bedrijf komt, doch wel dat hij dient voor demonstraties uit historisch oogpunt. De gebrs. Rote hebben de molen gerestaureerd ter nagedachtenis van de stichter der firma, die indertijd in een houtzaagmolen in de Zaan streek als kot jongen in het bedrijf zijn intrede heeft gedaan. De bewo ners van het Marisplein te Heemste de hebben het geld bijeengebracht om voor deze molen zeilen en wie ken te kopen. GOOCHELAARS-„VOORSPELLING" Op 10 Augustus j.l. voorspelde ter gelegenheid van het internationale goochelcongres, dat van 17 tot 21 Augustus in Amsterdam zou worden gehouden, een jeugdig Amsterdams amateur goochelaar, de heer R. A. M. Driebeek,, de gebeurtenissen, die op of omstreeks 20 Augustus zouden geschieden. Die voorspelling werd op papier gezet en in een buisje ge daan. Het buisje werd vervolgens in een fles gestopt, die verzegeld werd. De fles stond gedurende 10 dagen in een der etalages van de Bijenkorf te Amsterdam. Zaterdagavond tijdens de gala voorstelling in Krasnapolsky werd de fles door een Amsterdams jour nalist geopend. Hij verbrak het ze gel van het glazen buisje en daaruit kwam een strookje papier tevoor schijn met de voorspellingen. Deze luidden: 1) dr. Beel zal een belangrijke benoeming kunnen verwachten. 2) In Noord-Europa (Zweden, Finland of Polen) zal een uitgebrei de staking kunnen worden verwacht. 3) De Amerikaanse gezant zal af treden. 4) Wederdom zal een vliegtuig verongelukken in een groot industrie centrum westelijk van Nederland. 5) In West-Nederland zal een stad door een brand worden geteis terd, vermoedelijk Haarlem, anders Leiden. Men begrijpt, ,dat het voorlézen van deze voorspelling over de ge beurtenissen, die inderdaad allemaal zijn geschied, een enorm applaus in da zaal teweeg bracht, maar Niemand in de zaal had het gezien, doch de verslaggever, die het buisje had opengemaakt en het een secon de in handen had gegeven van de heer Driebeek, deelde later mede gezien te hebben, hoe deze bliksems- vlug een volkomen gelijk buisje te voorschijn toverde en dit aan hem overhandigde! LANDDAG JONGERENORGANI SATIE DER K. V. P. Zondag 4 September houdt de jon gerenorganisatie in de K.V.P. haar algemene landdag te Amersfoort in het openluchttheater Birkhoven. De dag begint te half 12 met een H. Mis. Sprekers in de middagmeeting zijn Kees Bastiaenen en prof. dr Jos Gie- len. Wim Snitker schreef een kort po litiek spel als intermezzo. Verweer van de Schade-commissie Naar aanleiding van een door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting verstrekt bericht, waarin als conclusie uit een uit spraak van het Hof te Amsterdam wordt aangegeven, dat het in zijn al gemeenheid verboden zou zijn voort aan een bouwwerk z.g. besmet te verklaren, deelt men van de zijde van de centrale schade-commissie voor het bouwbedrijf o.m. het vol gende mede. .In de eerste plaats betrof het hier een z.g. kort geding, waarbij de rechter geen principiële beslissing geeft, doch slechts voorlopig uit spraak doet in gevallen, welke geen uitstel kunnen gedogen. Het Hof heeft zich in de juridische vraag stukken, welke met de leer van de economische boycot in het algemeen en met het onderhavige geval in het bijzonder samenhangen, volstrekt niet verdiept en daarover geen oor deel gegeven. Met name wordt het beginsel van de contractvrijheid, t.w. dat iedereen vrij is te leveren aan of te werken voor wie hij wil en bo vendien vrij is zich bij anderen aan te sluiten, door de uitspraak van het Hof niet aangetast De centrale schade-commissie voor het bouwbedrijf spreekt ten slotte als haar mening uit, dat de maande- lange vertragingen in de woning- PRODENTA - AMERSFOORT Zaterdagmiddag heeft de B. N. S. wederom haar poorten opengezet voor de honderden deelnemers der K.A.B. uit ons Bisdom, die aan de de jaarlijkse terugkomende Studieda gen deelnemen. Nadat in de feestehjk versierde kapel door de G.A., Rector Kraak man, 's avonds een plechtig Lof was gedaan, opende voorzitter J. W. v. d. Akker, met een welkomstwoord de ze bijeenkomst. Spr. dankte Broeder Overste der B. N. S. voor zijn zo spontane medewerking, en sprak zijn voldoening uit over de zo grote op komst. Waartoe zijn wij op aarde? „Waartoe zijn wij op aarde? of wat is de mens in Gods scheppingsplan". was het onderwerp, wat als fun dament gekozen was voor deze Stu diedagen en door dr. B. J. M. Boelen werd ingeleid. Gods verheerlijking is bet levens doel van de mens. Als de mens in be reidvaardig dienen God verheerlijkt, door Zijn heerschappij te erkennen, dan openbaart God ook aan de mens Zijn heerlijkheid, door de medede ling van Zijn oneindige Liefde. Wil de mens gelukkig zijn, dan kan hij dat door de ontplooiing van zijn na tuurlijke en bovennatuurlijke ver mogens. Deze ontplooiing moet door de maatschappij bevorderd worden. Dit werd door de inleiders nader uit eengezet. In strijd met het algemeen welzijn noemde spreker het voortrekken van rechten ener bepaalde groep, omdat dit volkomen in strijd is met het al gemeen welzijn. Sociale lec-htvaar- chgheid is*fundamenteel voor het ge luk van alle mensen, allen door de Schepper voor het geluk bestemd. Spreker liet uitkomen hoe een christelijk humanisme ons de ge hele levenstaak wijst en legde de vinger op de wonde van de moderne beschaving, omdat deze hei geluk met zoekt waar het juist t? vinden is. Het christelijk humanisme is alleen in staat om de mens aan zichzelf, dus aan God terug te geven. Spr. kwam tot de conclusie, dat bouw te wijten zijn aan het feit, dat zoals het wel eens lijkt het ministerie van Wederopbouw de voorkeur blijft geven aan niet-er- kende, niet draagkrachtige aanne mers, mitf zij maar laag genoeg in schrijven, en niet aan de acties van de schadecommissies, welke haar in ziens slechts ten doel hebben te ko men tot gezonde toestanden in de bouwnijverheid en uitwassen tegen te gaan. SUBSIDIE OP BOTER NU GROTER DAN DAT OP MARGARINE. Ofschoon de regering in het begin van dit jaar nog 28 cent per kilo gram margarine, die de Nederlandse huisvrouwen kochten, bijpaste, is het subsidie nu nog maar 19 cent per kilogram. Deze meevaller voor de schatkist is het gevolg van de sterke daling van de prijzen van voedingsvetten op de wereldmarkt. Zoals bekend is, koopt de regering vetten op de wereldmarkt en ze levert die tegen vaste prijzen af aan de margarine fabrikanten. Het nadelige prijsver schil wordt gedekt uit het Land- bouw-Egalisatiefonds. Nu de prijzen op de wereldmarkten dalen, wordt het prijsverschil steeds kleiner en behoeft minder geput te worden uit het Landbouw-Egalisatiefonds. Het subsidie, dat op roomboter wordt gegeven, is op het ogenblik hoger dan op de margarine. Past de regering bij elk pakje margarine van 250 gram bijna vijf cent bij, op elk pakje boter van 250 gram wordt ruim 5.5 cent toegelegd (22.5 cent per kg.). Van boter naar margarine. Op het ogenblik wordt in ons land per week ongeveer 600 ton boter en ongeveer 3000 ton margarine ver bruikt. Deze cijfers wijken slechts weinig af van het verbruik van deze voedingsvetten vóór de opheffing van de distributie op 23 Juni. Wel blijkt er sinds het vorig jaar een be langrijke stijging van de consumptie en een aanzienlijke verschuiving van boter naar margarine te zijn geweest: tot November verbruikten wij weke lijks ongever 1000 ton boter en onge veer 1850 ton margarine. ieder mens een gelijkgerechtigd lid is van de gemeenschap, die recht heeft dat zijn belangen daarvoor be hartigd worden, en dat iedere mens menswaardig moet behandeld wor den, menswaardig moet kunnen le- ven en alzo moet kunnen streven naar verdere vervolmaking. Gemeenschapsmen, „massa-mens". geen Dr. M. J. Dijsselbloem ving zijn lezing aan zet het zeer interessante onderwerp: Staatsbemoeiing of ge- meenschapszorg, een inleiding die volgens spreker niet vrij zou zijn van positieve critiek. In zijn leerzaam be toog zeide spreker, dat ook de staat en de gémeenschap tot het Schep pingsplan behoren. Het begrip ge meenschap is door het veelvuldig en weinig gepreciseerde gebruik en vooral misbruik tamelijk vaag gewor den. Staatssocialistische tendenzen voor niet-christelijke groepen en de feite lijke Staatsbemoeiing in de na-oor- logse tijd om de uiterst abnormale omstandigheden op velerlei gebied noodzakelijk was, hebben ook velen der onzer ongemerkt gemeenschaps- zorg als synoniem doen zien van Staatszorg. Staat en maatschappij is echter niet hetzelfde .aldus spreker. Spr. zet dit nader uiteen, waaruit de vol gende consequenties worden getrok ken: Opvoeding tot waarachtig ge- -meenschapsmens, geen massa-mens, verantwoordelijkheidsbesef van het individu, voor het algemeen welzijn. Bezitsspreiding. Als derde spreker betrad drs. P. C. Boogaers het spreekgestoelte met als onderwerp: Bezitsspreiding. 1. Fundering van de bezitssprei- dingsgedachte. Het diepere fundament van het streven naar bezitsspreiding moet worden gezocht in de doeleinden van de Schepper, m.a.w. in Gods natuur wet. Indien voor ons katholieken krach tens bovenstaande argumenten, de privaateigendom als een wet van God zelve geldt en de socialistische gedachte omtrent de eigendom moet worden verworpen, omdat primair de mens voor zichzelve heeft te zor gen en niet verzorgd moet worden door de gemeenschap, dan luidt de volgende conclusie, dat God dan ook gewild heeft dat iedere mens de ge legenheid moet hebben voor zichzel ve de eigendom over duurzame goe deren te verkrijgen. Wil men de bezitsspreidingsgedach- te verwezenlijken, dan zal men ener zijds moeten streven naar een zo groot mogelijk productie-opbrengst, anderzijds naar een zodanige verde ling van die productie-opbrengst, dat het deel, dat de niet-bezitters en m.n. de arbeiders uit de productie-op brengst toevloeit, voldoende is, om: a. in de behoefte van het levens onderhoud te voorzien; b. de behoefte aan privaatbezit te bevredigen. Het doel is dus niet een radicale omverwerping van de bestaande be zitsverhoudingen in de maatschappij, maar een ombuiging van de traditio- nelee stroom van het nationaal pro duct, een verandering van het rela tieve aandeel, dat bezitters en arbei ders uit het nationaal inkomen toe vloeit, door ook de arbeiders te laten delen in de winst. Men diene zich echter wel te reali seren, dat niet op de allereerste plaats gestreefd wordt naar inko mensspreiding (dit is immers middel en gevolg), maar haar bezitsspreiding, hetgeen wil zeggen, dat een derge lijke wijziging in de oorspronkelijke verdeling nan het nationale inko men geenszins tot gevolg mag heb ben en zeker thans niet nu de maatschappelijke kapitaalbehoefte zo groot is dat de besparing en in vesteringen minder zouden worden. Practische betekenis van een stelsel van winstverdeling is, dat volgens de arbeiders jaarlijks ten deel zal kun nen vallen 35 pet. van het jaarin komen. Alle 3 de sprekers hadden een aan dachtig gehoor. Na iedere les had een groepsbespreking plaats, waarna zeer uitvoerig met de inleiders vaii gedachten werd gewisseld, en vele vragen werden gesteld. 's Avonds had als ontspanning de opvoering plaats, op verzoek, van „De Huis-Tyran", een blijspel, meer dere malen met groot succes opge voerd door ,Spel en Klank". Ook nu waren alle toeschouwers vol lof. irnmif uevliefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 45) Annie ging de salon binnen, hoofd rechtop en met een triomfantelijke glimlach in haar ogen. „Wat een aardige scène beneden, tante Nesta", zei ze. „Toen de oud gediende en de jonge meester elkaar weer ontmoetten. Skinner bestierf het haast van verrassing en vreugde, toen hij Jimmy zag!" Mevrouw Pett kon een onvoorzich tige uitroep niet weerhouden. „Herkende Skinner dan begon zy, maar hield toen plotseling haar mond. Annie lachte. „Of hij Jimmy herkende? Natuur lijk! Hoe zou hij hem zo gauw heb ben kunnen vergeten? Het is nauwe lijks een week geleden, dat zij nog in Londen elkaar iedere dag zagen." „Het was werkelijk een indrukwek kende ontmoeting", zei Jimmy, „Zo iets als de hereniging van Ulysses en de hond Argos, waarvan deze knappe jongen hier", hij sloeg Ogden op zijn hoofd, waartegen het jongmens afkeer aan de dag legde, „onge twijfeld heeft gelezen gedurende zijr speurtoch4en in de klassieken. Ik was Ulysses, Skinner vervulde de rol van de hond." Mevrouw Pet was het met zichzelf nog niet eens of zij verlicht of teleur gesteld was over de afloop van de proef. Maar men kan toch wel aan nemen, dat de verlichting tenslotte de overhand kreeg. „Hij moet ongetwijfeld erg blij ge weest zijn. je weer te zien. Maar jij zal ook wel opgekeken hebben." „Nou en of!" „Over een minuutje zal je nog een oude vriend ontmoeten," zei mevrouw Pett. Jimmy was bezig zich in een diepe stoel te laten wegzakken. De opmer king van mevrouw Pet deed hem hal verwege blijven wachten. „Nog een!" Mevrouw Pett keek naar de klok. „Ja, Lordd Wisbeach komt lun chen." „Lord Wisbeach!" riep Annie uit. Hij kent Jimmy toch niet." „Eugenia in Londen vertelde me, dat hij een van je beste vrienden was, Jimmy." Annie keek Jimmy hulpeloos aan. Weer kwam dat onmachtige gevoel over haar. Zij vond, dat er wel veel haar geëist werd, die dag, teveel! Jimmy verwenste het toeval, dat nu Lord Wisbeach op zijn weg ge bracht had. Hij begon duidelijk in te zien dat er nog maar een stuk of twee intieme vrienden van Jimmy Crocker nodig waren, om hem te herkennen, en dan zou Annie ongetwijfeld zijn in- dentiteit gaan vermoeden. Het blote feit, dat zij hem met Bayliss gezien had in het Paddington Station en per vergissing Bayliss voor zijn vader had aangezien, had alle wantrouwen verre van haar gehou den, maar dat kon niet blijven duren Hij herinnerde zich Lord Wisbeach nog heel goed. Het was een praatziek karakter, die ongetwijfeld een hele boel over de oude tijd zou willen pra ten en wel zover terug in de geschie denis en op zoveel bijzonderheid dui dend, dat Annie na de eerste vijf mi nuten zeker achter de waarheid zou zijn. De deur ging open. „Lord Wisbeach," kondigde meneer Crocker aan. „Het spijt me, dat ik zo laat ben", zei zijne Lordschap. „Och, u bent vrij goed op tijd. Lord Wisbeach, hier is een oude vriend van j u, James Crocker." Er was een bijna onmerkbare pau ze. Toen trad Jimmy naar voren en hield zijn hand uitgestrekt. „Ach zo Wizzy, beste kerel, hoe gaat 't?" „Ach, Jimmy!" Hun blikken kruisten elkaar. In die van -zijne Lordschap lag een onmis kenbare verlichting, met verbazing gemengd. Zijn gezicht dat eventjes verbleekt was, werd des te roder, nu het bloed er weer invloeide. Hij zag er uit, als iemand die pas een onpret- ge schok had gekregen, doch zich langzamerhand herstelt. Jimmy, die de ander nieuwsgierig aanzag, was door die verwarring helemaal niet verrast. Wat de man op het oog had, kon hij met geen mogelijkheid ver onderstellen maar van een ding was hij zeker, en wel, dat dit niet Lord Wisbeach was, maar, integendeel iemand die hij nog nooit in zijn leven gezien had. „Er is gedekt, mevrouw", zei me neer Crocker van bij de deur. VIJFTIENDE HOOFDSTUK Het gebeurde maar heel zelden dat Annie zich werkelijk verheugde in de tegenwoordigheid van de zes genieën in het huis van haar oom. In de regel verfoeide zij ze alle zes. persoonlijk en in massa. Doch thans was hun aanwezigheid haar heel wel kom. Zij mochten dan hun fouten hebben, hun tegenwoordigheid voor kwam thans tenminste de mogelijk heid, dat er zich tussen Lord Wisbe ach en Jimmy een gesprek zou ont wikkelen over de oude tijd. Zij was nog niet over haar gevoelens heen, volgend op de ontmoeting tussen Jim my en Lord Wisbeacch. Ze had nooit durven denken, dat al les zo goed zou zijn verlopen. Zij had verwacht, dat Lord Wisbeach achter uit zóu zijn getreden met een trek van verbazing op zijn gezicht en uitroe pend: „Maar, dat is Jimmy Crocker niet". Het was een hele opluchting voor haar geweest, zoals het thans ge gaan was, maar zij was niettemin nog niet in staat om aan de conversatie deel te nemen Zij gaf afwezige ant woorden op het gepraat van Howard Bemis, de dichter, die aan haar linker hand zat. Zij keek de tafel rond. Willy Partridge was bezig aan mevrouw Pett het verschil uit te leggen tussen pikrinezuur en trini trotoluene, en de stem van Clarence Renshaiv hoorde men boven alles uit, sprekende over de bijzonderheden van de trochaeisen spondeus. Overigens was er niets dat deze lunch deed ver schillen van de vele andere, waaraan zy in dit huis al had deelgenomen, Het enige, wt haar een weinig on gerust maakte, was, dat Lord Wisbe ach steelse blikken naar Jimmy wierp, die met .rustige aandacht zat te eten, van iemand die zich, na lan ge dagen kosthuis-voedsel te hebber verorberd, voor meesterwerken der kookkunst gezet zag. Jimmy had de laatste dagen teveel haché gegeten om zich nog iets aan te trekken van zoiets als steelse blikken. Hij had Lord Wisbeach ook wel zien kijken, en on getwijfeld zou er na tafel gelegen heid volop zijn, om eens even met die heer te praten. Maar thans voel de hij zich meer aangetrokken tot de diverse schotels, en hij bediende zich nog eens goed van een exem plaar, dat zijn vader hem voorhield. Toen bemerkte hy, dat mevrouw Pett iets tegen hem zei. „Pardon?" „Net als van ouds", zei mevrouw Pett verrukt. Haar wantrouwen was geheel verdwenen, nu Lord Wisbe ach haar nieuwe gast herkend had en zij verweet zich zelfs, hem ook ver dacht te hebben, waardoor zij onge woon beminnelijk werd. „Het moet wel prettig voor je zijn. Skinner weer om je heen te zien," verduidelijkte zij „Hij zal je bepaald aan Londen doen denken."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2