J Wimpie Nuttige wenken voor de hu isvrouw Spanning in de dubbelspelen: kampioenen 1948 verslagen ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Radio-distributie 1 Oct' drie gulden Met ingang van 1 October zal hel abonnementsgeld voor een radiodis- trïbutieaansluiting worden gesteld op f 3.Hierbij is inbegrepen de gulden per maand, die voor de luistervergun ning is verschuldigd. GEESTELIJKE BEDEVAART TOT O.L. VROUW VAN LOURDES. De Stichting Geestelijke Bedevaart tot O.L. Vrouw van Lourdes houdt van 31 Augustus tot en met tember voor de derde keer in cüt jaar haar novene tot O.L. Vrouw van Lourdes, waarbij nog steeds o.a. de intentie luidt: voor de beke ring van Rusland en voor de ver volgde geloofsgenoten in andere lan den. Dit is een mooie gelegenheid om gehoor te geven aan de stem van de Weleerw. Heer H. de Gree ve, die reeds enige tijd een geeste lijke kruistocht tegen het commu nisme predikt en aanspoort tot een massale gebedsactie. De Stichting Geestelijke Bedevaart roept daarom al haar leden op, om aan de komen de novene deel te nemen, en niet alleen hen, maar iedereen, ook wie nog niet lid is, om door een verenigd vurig gebed de voorspraak van O.L. Vrouw te verkrijgen voor de verho ring van onze smeekbeden. Er bestaat te allen tijde gelegen heid om zich op te geven als lid van de Geestelijke Bedevaart tot O.L. Vrouw van' Lourdes, waarvoor men zich gelieve te wenden tot het Se cretariaat, Singel 381, Amsterdam. Overigens wordt nog de aandacht p<=>vpstigd op de advertentie in dit blad. BISSCHOPPELIJKE COMMISSIE VOOR I. D. I. L. Op een bijeenkomst door de Infor matiedienst inzake lectuur (I.D.I.L.) voor haar leden georganiseerd, heefl de voorzitter medegedeeld, dat hel Hoogwaardig Episcopaat heeft goed gevonden voor IDIL een adviserende bisschoppelijke commissie te benoe men. Tot leden daarvan zijn aange steld drs. H. Surig, prof. dr. St. Tesser O.P. en pater dr. Theotimus OEM Cap. In geval van twijfel bij van elkaar sterk afwijkende recensies zal deze commissie de laatste beslissing ne men. Zij houdt toezicht op de keuze van recensenten en redactieleden. De commissie geeft verder aanwijzingen hoe de juiste katholieke voorlichting te bevorderen en de propaganda voor het goede boek te stimuleren. Tenslot te zal de bisschoppelijke commissie aan de kerkelijke overheid zo nodig advies kunnen uitbrengen over de or ganisatie van de katholieke voorlich ting inzake lectuur. VALS BANKPAPIER IN ZUID LIMBURG. Geheel Zuid-Limburg wordt mo menteel overstroomd door valse honderd gulden-biljetten, aldus „Trouw". Sedert 16 Augustus wer den alleen door de politie te Maas tricht reeds 9 biljetten in beslag ge nomen; op de postkantoren van Hoensbroek, Heerlen en Brunssum werden eveneens valse banknoten geïncasseerd. De biljetten zijn zo kunstig nagemaakt, dat de verval sing niet direct in het oog valt. De bruine kleur is iets te licht van tint, hetgeen duidelijk in het oog springt bij de woorden „een honderd gul den". Soms ontbreekt het water merk, soms is het onvoldoende na gemaakt. De groene kleur op ,de achterzijde is eveneens te licht van tint. De letters van „strafbepaling" zijn volgelopen of gehavend. Van de let ters „betaalt aan toonder" zijn de letters b en r vervormd. Er zijn nog andere valse biljetten in om'loop, welke zich kenmerken door dikker papier en lichtere tin ten. Of beide dezelfde bron van af komst hebben is nog niet uit te ma ken. Men vermoedt, dat het valse geld 16 Augustus in omloop is ge bracht. Onderzocht wordt, waar dit ge beurd moet zijn en of het geld uit het buitenland over de grenzen is gesmokkeld. Op de Nederlandse Bank te Maastricht werden de eer ste valse bankbiljetten ontdekt. Men zij voorzichtig met het innen van honderd gulden-biljetten. MISHANDELNIG VAN POLITIEKE DELINQUENT. De rechtbank te Assen heeft de 25- jarige landarbeider Albert O. te Vol- lenhoven veroordeeld tot een gevan genisstraf van 1 maand, nadat tegen hem 2 maanden was geëist. O, des tijds bewaker in het internerings kamp Westerbork, wordt als de hoofdschuldige beschouwd van de ernstige mishandeling van een poli tieke delinquent, die de volgende dag overleed. Zijn medebewaker, de 30-jarige landarbeider R., uit Beer- ta, werd overeenkomstig de eis ver oordeeld tot 150 boete of 30 dagen. Nadat de eis in bovengenoemde zaak was gesteld schreef De Linie: „Een der gevallen, die in het rap port van dr. Van der Vaart Smit worden behandeld, is voor de recht bank te Assen berecht. Uit de pers verslagen blijkt, dat de weergave, die dr. Van der Vaart Smit heeft ge geven, juist is: een bewaker heeft een gedetineerde met een gimmu-knup- pel mishandeld. 'sAnderen daags was de man dood. Het O.M. heeft tegen die kampbe waker twee maanden gevangenisstraf geëist. De verdachte heeft een ernstige misdaad begaan, maar door de om standigheden wordt hij in grotere of kleinere «late verontschuldigd. Dat is zeer juist. Maar het is pre cies het tegenovergestelde van wat men met de politieke delinquenten heeft gedaan. De politieke delinquen ten heeft men alles in volle zwaarte aangerekend, zonder rekening te houden met de omstandigheden, zon der dat de wijze, waarop zij vaak moesten werken, als verontschuldi ging gegolden heeft. Men wil, hoe ook, de fictie hand haven, dat men recht gesproken heeft. Dat is niet waar. Over alles wat er gebeurd is, is geen „recht" te spreken. Over de politieke delicten, zoals deze behandeld zijn, niet en over de misdaden, die voortvloeiden uit de manier, waarop men de poli tieke delinquenten behandeld heeft, evenmin. Zolang men deze erkenning trach' te ontlopen, maakt men zich schul dig aan zelfbedrog". SIGARETTENDIEFSTAL AAN BOORD VAN DE „LUTTERKERK". Aan boord van het stoomschip „Lutterkerk" werden te Londen op 28 Februari jl. 50.000 sigaretten ont vreemd. De Londense politie stelde een onderzoek in en wist 11.500 si garetten te achterhalen. De daders waren de 29-jarige matroos A. F. M. uit Kamperland, de 25-jarige sto ker A. M. uit Rotterdam en de 19- jarige matroos M. J. M. van R. uit Schiedam. Negen andere opvarenden hebben meegeprofiteerd van de buit. In Marseille zijn twee schepelingen ontvlucht. Eergisteravond toen het- schip te Rotterdam lag (voor het eerst sinds de diefstal) kwamen zij aan boord om hun achtergebleven eigendommen te halen. De politie arresteerde hen daar met de tien anderen, die medeplichtig waren, de negen helers werden met een pro ces-verbaal naar huis gestuurd, ter wijl de drie daders werden opge sloten. Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.25 Inleiding Hoog mis, 8.39 Hoogmis in de kapel van het Carmelietenklooster te Merkel beek, 9.30 Nieuws, 9.45 Gram. mu ziek, 12.15 Apologie, 12.40 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, aansluitend Kath. Nieuws, 13.20 Vervolg Lunchconcert, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Ka mermuziekconcert, 14.25 Rondom de E.H.B.O. Zondag, 14.35 Omroepka- merorkest, 15.15 Waarheen met on ze agrarische jeugd, 15.25 Omroep-' kamerorkest, 16.10 De wereldkam pioenschappen te Kopenhagen (weg wedstrijden), 16.25 Vespers, 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 19.15 Zonen in battle dress, 19.30 Nieuws, 19.50 In het boeckhuijs, 20.05 De gewone man, 20.12 Italiaanse operafragmen ten, 21.15 Symphonette orkest, 21.30 De man, die zichzelf ontmoette, 22.35 Actualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.15 Cabaret Francais. HILVERSUM H (415 m) 8.00 Nieuws, 8.15 Postduivenber., 8.30 Rusten zonder roesten, 8.40 Or gelspel Cor Steijn, 9.00 Fred. Hart ley, 9.10 Postduiven berichten, 9.15 Men vraagt.en wij draaien, 10.00 Meester-trio, 10.30 In de tuin der poezie, 10.50 De jonge flierefluiters, 11.15 Triangel, 12.00 Musicorda, 12.30 De Zondagclub, 12.40 Deens ge mengd koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Med. of gram., 13.20 Les gars de Pa ris, 13.50 Even afrekenen, 14.05 Boe kenhalfuur, 14.30 Dido en Aeneas, kameropera, 15.45 Filmpraatje, 16.00 Skymasters, 16 30 Sportrevue, 17.00 Accordeon Orkest, 17.40 Kwartet Jan Corduwener, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 20.00 Nieuws, 20.05 Reporta- gedienst, 20.15 Waltztime, 20.40 Sir Thomas Beecham, 21.20 Dat kun je begrijpen, 21.30 Ontmoeting in de nacht, 22.20 Operette concert, 23.00 Nieuws, 23.15 Licht allerlei, MAANDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Reveille, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 9.15 Ochtendbe zoek bij jonge zieken, 9.30 Commen taar op kussengevecht, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Promena de orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Man- dolinata, 15.30 Gemengd koor Apol lo, 17.00 Kleuterklokje, 17.15 Slavi sche dansen, 18.15 Ver van moeders pappot, 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Leeslamp, 20.00 Nieuws, 20.15 Kerkconcert, 21.00 Een snufje land, een lepel water, 21.30 Met band en plaat, 22.20 Swee- linkkwartet, 22.45 Avondoverden king, 23.00 Nieuws, 23.15 Ensemble Celesta. HILVERSUM n (415 m) 7.00 Nieuws, 7.18 Gev. gramofoon- muziek, 8.00 Nieuws, 8.18 Musette- klanken, 8.40 Orgelspel door Joh an Jong, 9.00 Tsjechisch Philh. Orkest, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 De Re genboog, 11.20 Beethoven progr. 12.00 Cor Steyn, 12.30 Land- en tuin bouw, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Dolf v. d. Linden en zijn Me- tropole orkest, 14.00 Strijkkwartet, 14.45 The Goldstream Guards, 15.10 Mariandel, hoorspel, 16.25 Gem. zangver., 17.00 Voor de kleuters, 17.15 Vacantievertellingen, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara varia, 18.20 Ma- lando, 18.45 Parlementair overzicht, 19.00 Blaaskwartet, 19.30 Prome nade orkest, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Zeiltocht langs Iberisch Schiereiland, 20.50 Het aanzoek, hoorspel, 21.10 Actuele kanttekeningen, 22.00 Carmen, 22.55 Wereldkampioenschappen wielren nen, 23.00 Nieuws, 23.15 Dansmuziek Crêpe-weefsels moeten wel een bijzondere wijze worden behan deld. Eerst moet worden vastge steld, of zij thuis kunnen worden gewassen. Een daarvoor geschikte plaats maakt men een beetje voch tig en als wij dan zien, dat het goed erg krinkelt en dus krimpt, mag het alleen door een chemische wasserij worden behandeld. Ditzelfde geldt ook voor geplisseerde stoffen. Gaan wij tot de behandeling over, dan is het aan te bevelen, de crêpe- artikelen eerst nauwkeurig op te me ten, opdat zij naderhand Weer op de wijdte kunnen worden gestrekt. In geen geval mogen de stoffen met een heet strijkijzer worden behandeld. Het ijzer moet er zo licht mogelijk overheen worden gehaald. Men moet er goed op letten, dat het goed voor het strijken goed droog is anders is het niet uitgesloten, dat het crêpeef fect van het goed verloren gaat er. dat de stof helemaal glad wordt Goed spoelen Goed spoelen is belangrijk. Het ver dient daarom voorkeur, herhaaldelijk te spoelen en wel gaande van warm, lauw naar koud. Wij spoelen totdat het water volkomen helder blijft. Eerst dan hebben wij de zekerheid, dat alle zeepresten zijn verdwenen en dat het goed er fris uitziet. Ook bij he.t wassen van kousen is het aan te bevelen, daarop goed te letten, daar het anders kan voorko men, dat de kleuren flets worden. Voor gekleurd goed moet aan het eerste spoelwater een beetje azijn worden toegevoegd. Daardoor worden kleuren frisser. Bij stoffen die afgeven, zoals zwart en donker blauw, kan worden aangeraden, be halve de azijn ook nog een handvol keukenzout toe voegen. Na het spoelen Als het spoelen is beëindigd, moet het goed onmiddellijk uit het water worden gehaald en voorzichtig wor den uitgeknepen, opdat er zoveel mo gelijk water uit verdwijnt. Vooral niet wringen of trekken! Fijne en bonte stukken mogen niel op elkaar worden gelegd. Zij moeten tussen doeken worden gedroogd. De huisvrouw denkt er ook vaak te weinig aan, dat knopen, haken enz, de kunstzijde kunnen beschadigen, wanneer de natte stukken ondoelma tig worden neergelegd. Het beste doet men, de sluiting te verwijderen, te meer, daar er ook roestvlekken door kunnen ontstaan. Geen tranen meer! Het schoonmaken van uien is een werkje, dat de meeste vrouwen de tranen over de wangen doet stromen. Als men echter de uien onder wa ter schoonmaakt, zal men daar minder last van hebben. Een ander middel waarbij veel baat wordt gevonden is, gedurende het schoonmaken der uien een kurk tussen de tanden te houden. Tenslotte een middeltje, dat in de winter kan worden toegepast: Maak de uien schoon dicht bij een warme kachel of fornuis. Ook dan zal men minder last van huilen hebben. Het is de moeite waard, dit te onthouden! Weg met die vieze vlekken Jodium-vlekken, die direct worden behandeld, verdwijnen, wanneer de vlekbdven de stoom van kokend wa ter wordt gehouden. Vetvlekken in een boek kunnen wij verwijderen door de besmeurde bladzijde tussen grauw papier te leg gen. Daarop zetten wij een warm strijkijzer. De vetvlek zal dan in het grauwe papier trekken. Men neme steeds een schoon plekje grauw pap pier, tot de vlek geheel is verdwenen Weervlekken in zeemleren hand schoenen, ontstaan door dat die hand schoenen nat werden weggelegd, kun nen als volgt worden verwijderd. Neem een kom of schaal en giet daar wat amoniak in. De handschoenen leggen we in een kleiner schaaltje dat in de grotere schaal met amoniak wordt gezet, die wij dan met een dek sel goed afsluiten. Dit „geval" laten wij rustig een paar dagen staan. Dan is „het wonder" gebeurd: De amoni- akdampen hébben de weervlekker meegenomen! Voor dit laatste recept geldt echter dat voorkomen beter is dan genezen. Als natte handschoenen dadelijk wor den uitgehangen, zullen er zeker geen weervlekken in komen! Nationale tenniskampioenschappen In het gemengd dubbelspel heeft de eerste verrassing van het tournooi plaats gevonden. De kampioenen mej, Rollin Couquerque en Wilton stonden 75, 53 en matchpoint in hun halve eindstrijd tegen mej. Hermsen en Linck, kregen geen kans om dit punt te maken, verloren de game en maakten, ontredderd in hun spel geen game meer in die set: 57. In de volgende set verloor Wilton direct zijn service en de ach terstand van 02, welke ontstond door uitstekend serveren van Linck, werd niet meer ingehaald. Mej. Couquerque was minder aanvallend dan in het begin, terwijl mej. Hermsen en Linck steeds beter gingen spelen. In de andere halve eindstrijd won nen mevr. Blaisse en Rinkel na een vinnig gevecht van de heer en mevr. Borren met 57, 63, 63, zodat de eindstrijd gaat tussen hen en mej. HermsenLinck, een eindstrijd die een belofte inhoudt van mooi spel en spanning. In het herenenkelspel gingen we derom drie partijen zonder spanning naar de winnaars. Van Swol speelde heel sterk tegen Borren, nadat hij in de eerste set zijn slagen nog niet ge heel onder controle had. Borren was machteloos tegen de sterke services, de harde drives en het goede volle ren: 66a. 60, 60 voor de kam pioen. Linck won door vinnige aan val op de backhand van Wilton eveneens in drie sets 62, 64, 64 van Dalsum had een te zwakke service en dito backhand om een goed op dreef zijnde van Meegeren in het nauw te brengen: 62, 61, 7—5 voor de laatste. Diens drives waren veel beter dan op vorige da gen, zodat Knottenbelt, die in de enige partij met spanning, doch met niet bepaald gaaf spel van Rinkel won, het niet gemakkelijk zal krij gen. In het herendubbelspel verloren Volkmaars en Holst, de Amsterdamse combinatie van van Dalsum en Kar- sten (die de plaats van de verhin derde Krijt ingenomen heeft, na tuurlijk van het begin af) nadat zij op 46, 67 matchpoint tegen zich gehad hadden. Volkmaars verloor daarna, na een lange deucegame zijn service en met 108 wonnen van Dalsum en Krijt de set. In de derde kwamen 'zij 02 en wonnen met 6—3. Van Swol en Rinkel kwamen zon der spelen in de laatste vier, daar Stas en Akkersdijk zich wegens een voet-ongeval van Akkersdijk moes ten terugtrekken. Wilton en van Meegeren hadden het gemakkelijk ZWEMMEN INTERNATIONALE MILITAIRE ZWEMWEDSTRIJDEN. Gisteravond zijn te Kopenhagen de internationale militaire zwem wedstrijden begonnen met twee wa- terpolo-ontmoetingen. Nederland won met 230 van Denemarken, terwijl Frankrijk zegevierde over Zweden met 6—4. EVA NOVAK IN VORM. Tijdens de internationale studen- tenspelen te Boedapest won de Hon- rse zwemster Eva Novak de 200 meter schoolslag in de mooiax tijd van 2 min. 55.8 sec. Zij vestigde hiermede een nieuw universitair re cord. POSTDUIVEN „De Vriendschap" (Leidschendam). Uit Libramont (België) 250 km. De uitslag was: L. Mooyman 1, 20. Da- vinds 2, 11. J. Nieuwenbroek 3, 4, 6, 7, 8, 15, 18. J. Kulker 5, 9, 17. G. van Heiningen 10, J. v. Geylswijk 12, A. Deegenaars 13. J. Verhagen 14, 16, Van der Veen 19. verteld door HUIBERT VET EN DE BETOVERDE PRINS De drukte in de haven van Rotterdam was nauwelijks met woorden te beschrijven. Werklie den krioelden door elkaar als de mieren in een mie renhoop en Wimpi.e, die het gebeuren met belang stelling gadesloeg, vroeg zich af hoe alles od z'n plaats terecht kwam. „Ga opzij!" voegde een zware werkman het knaap je toe. en toen. ineens boos: „wat doen kereltjes zoals jij handen in de zak te kijken. Moet je hier dan ook? Dat staat maar met de niet naar schpol?" „Het is vacantie", lichte Wimpie de boze werkman in. Deze bromde wat onverstaanbaars en ging verder: „Help me eens met die kist. Eén, tv/ee, hup!" „Hup!" zei Wimpie gedienstig, en toen stond de kist waar hij, volgens de werkman, staan moest. „Ik heet Gerrit", vertelde de werk man, als bewijs van zijn goede ge zindheid, aan Wimpie- „Wimpie", zei Wimpie. en na deze kennismaking zette de sjouwer zijn werkzaamheden voort. „Jongen!" babbelde hij tegen zijn jeugdige metgezel, „dat sjouwen is niks gedaan, je kan beter in een auto zitten, zeg ik altijd tegen m'n vrouw. Ze heeft De rest van het verhaal ontging Wimpie, want uit één van de zware kisten hoorde hij een benauwde stem, die om hulp riep. tegen Teschmacher en Reidt. En na zeer spannende strijd wonnen Borren en Knottenbelt na 51 in de derde set met 36, 6—3, 64 een uitste kende partij. De Belgische tennisploeg, die op 27 en 28 Augustus te Spa tegen Ne derland aantreedt, is als volgt sa mengesteld: Heren enkelspel: Brichant, Delire, Devroe, Van de Wiele, Van den Eynde, Rooman, Mezzi en Toussaint. Reserve: De Bodt. Dames enkelspel: mej. De Ridder, mevr. Van Leer, mevr. Coessens en mevr. Paquet. Reserve: mevr. Isaac. Heren dubbelspel: BrichantVan den Eynde, LacroixDe Borman, DelireVan de Wiele, Rooman Mezzi. Dames dubbelspel: mevr. Isaac mej. De Ridder en mevr. Dubois mevr. Paquet. Gemengd dubbelspel: mevr. Isaac Brichant, mevr. DuboisVan den Eynde, mej. De RidderDe Borman en mevr. Van LeerDelire. Het N.K.S.-jeugdkamp te Vught Uitstekend geslaagd VUGHT, 19 Aug. Het kamp van de N.K.S. nadert haar eind. Donderdag werden de kampioenen in de A en B-klasse be kend. Na 3 spannende wedstrijdda gen, werd in afd. A Zwolle I en in afd. B Were Di (uit Tilburg) kam pioen. De spanning had haar hoog tepunt Donderdagmiddag, toen Zwol le I en M.V.C. (Maasbree) de strijd aanbonden. De forse Zwollenaren wisten beide punten en hiermee de titel van deze week in de wacht te slepen. Nog waren de heren niet voetbalmoe. De ijverige kampstaf zocht 2 sterke A-elftallen en 2 ster ke B-elftallen uit, waaruit tot slot een A en B-elftal zal worden gefor meerd. Als sluiting van het kamp zal het officiële kamp-A-elftal een ere- wedstrijd spelen tegen een jeugdelf- tal van Zwaluwen F.V.C. uit Vught. Denkt u echter niet, dat het al leen voetbal was, wat de klok sloeg Des avonds werden demonstraties gegeven in het Vendelzwaaien, ter wijl ook een voortrekkers-band kwam musiceren. Nog slechts enkele uren en de jongens trekken weer huiswaarts Gezond en bruin, dank zij het prach tige weer. Nog enkele uren. Maar eerst zou Vrijdagavond de sluiting cp officiële wijze geschieden. Prijs- uitreiken aan de kampioenen en ook aan de vereniging met de netste tent Verder zal onder leiding van kap. v. d. Veer uit Tilburg de avond op gezellige wijze worden doorgebracht. Onder groot gejuich werd aangekon digd, dat het avond-appèl een half uur later zou zijn, terwijl de reveille Zaterdagochtend pas op 7.30 uur was vastgesteld. Voor de Leidenaars is het wellicht interessant de resultaten van de Do- cos-junioren, die met een gehandi capte ploeg aan dit kamp deelnamen hier te vermelden. In de A-klasse behaalden zij de 3e prijs, terwijl L Mazurel en B. Goozen werden uit verkoren de kampkleuren te verde digen in het A-elftal. A. Verhoeven wist zich 'n plaatsje te veroveren in het B-elftal. Bravo Leidenaars, kra nig gedaan! Ook Teylingen nam deel met een zeer jeugdig elftal. Na een slecht begin, besloten zij de wed- r.trijdserie met een zeer grote over winning (81). Deze eindspurt kwam echter te laat. Het slagen van deze week is zon der twijfel te danken aan de per fecte leiding van de heer H. van Turnhout. Een woord van lof en oank aan hem en z'n staf, aan de N.K.S. die door een prima organisa tie dit kamp mogelijk maakte. Het is dan ook zonder twijfel, dat de N.K.S. volgend jaar wederom een dergelijk kamp (wellicht meerdere) zal organiseren. immif uexliefd EEN VROLIJKE RCMflM DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 44) Zij ging langzaam naar de deur, maar toen zij die achter zich gesloten had, rende zij naar haar kamer, greep een hoed eh liep wat zij lopen kon de trappen af en naar buiten. Juist toen zij öp de straat liep, kwam Jimmy de hoek om. Zij liep hem tegemoet en wenkte met- haar handen. VEERTIENDE HOOFDSTUK Jimmy hield zijn schreden in. Haar verschijnen deed hem schrikken. Hij had wel aan haar lopen denken, maar hij verwachtte niet, dat zij hem wui vend tegemoet zou komen. „Wat is er gaande?" vroeg hjj. Annie trok hem met zich mee een zijstraat in „Je kunt niet meer naar huis terug. Alles is verkeerd uitgevallen." „Verkeerd uitgevallen? Ik dacht toch, dat ik geweldig geboft had. Met je oom in ieder geval wel. Wij zijn als beste vrienden van elkaar gegaan. En we hebben afgesproken om morgen samen naar de wedstrijd te gaan. Daarom zal hij op kantoor vertellen, dat hij morgen een onderhoud moet hebben met Carnegie." „Och het is oom Peter niet, maar tante Nesta." „O zo,; nu roep je mijn geweten wakker. Ik geloof, dat ik een beetje ontactisch geweest ben tegenover Og- den. Dat gebeurde voor jij binnen kwam. Ik denk tenminste, dat het daarover gaat." „Welnee, daar gaat het niet over,," zei Annie ongeduldig. „Het is veel erger. Tante Nesta is wantrouwend Zij giste, dat jij niet echt Jimmy Crocker was." „Goeie hemel, hoe kwam ze daar- bij?" „Ik heb het haar zoveel mogelijk uit het hoofd trachten te praten, maar ze wantrouwt je nog. Tenslotte be sliste zij, je een proef te laten door staan, door je te confronteren met Skinner, de butler. Als hij je niet her kent, weet zij, dat ze het bij het rech te eind had." Jimmy keek werkelijk mistroostig. „Ik begrijp wel niet erg goed, hoe dat moet. Ik vind het nog al een ra re proef. Waarom kan zij zich niet voorstellen, dat iemand het eerlijk en oprecht meent, als haar butler die man niet kent? Er zijn toch zeker honder den mensen, die de butler niet kent." „Skinner is pas een paar dagen uit Engeland aangekomen. Tot dan -toe was hij bij mevrouw Crocker in dienst. Begrijp je het nu?" Jimmy bleef staan. Zij had lang zaam en duidelijk gesproken, en hij kon haar dus niet verkeerd verstaan hebben. Maar hoe kon iemand, die Skinner heette, butler zijn gewees* bij zijn stiefmoeder? Sinds ze in Lon den waren, was er nooit een andere butler geweest dan Bayliss. „Ben je daar zeker van?" „Natuurlijk. Tante Nesta heeft het me zelf verteld. Er kan heus geen ver gissing in het spel zijn, temeer wijl het die Skinner was, die haar binnen liet toen zij mevrouw Crocker een bezoek bracht. Oom Peter heeft me daar ook over gesproken. Hij maakte toen nog een praatje met die man en hoorde dat die ook al zo dol was op honkbal". Een wilde bijna ongelooflijke ge dachte ging Jimmy door het hoofd. Het was zoiets absurds, dat hij zich bijna schaamde er aan gedacht te hebben. Maar de wereld draaide nu eenmaal raar de laatste tijd, en wie weet. „Hoe ziet die Skinner er uit?" „Oh, dik; glad geschoren. Ik mag hem wel. Hij is veel.... hoe zal ik het zeggen: menselijker, dan ik van een butler verwachten kon. Waar om?" „O, niets." „Natuurlijk kun je nu niet naar huis teruggaan. Begrijp je? Hij zou zeggen, dat je niet Jimmy Crocker bent en dan zou je ingerekend worden." „Nu dat weet ik nog niet. Wanneer ik voldoende op Jimmy Crocker lijk om door zijn vrienden voor hem te worden aangezien, waarom zou dan ook die butler me niet voor hem hou den?" „Maar „En bovendien, er kan geen gevaar bij zijn. Wanneer hij me niet direct herkent, als hij de deur voor me opent, weten we direct dat het mis is, en dan heb ik nog volop tijd om te eclipseren. Wanneer de gelijkenis ook hem bedriegt, dan is natuurlijk alles in orde. Ik stel voor dat we nu maar dadelijk naar huis gaan, bellen en als hij versihijnt zal ik uitroepen: „Ha, Skinner! Beste kerel!" of iets van die aard. Dan zal hij me ofwel aankijken, of hij het in Keulen hoort donderen, ofwel hij vliegt op me af, als een blij de waakhond. Wat we dan verder doen zal dus afhangen van zijn ge dragingen." De klank van de bel stierf weg. Voetstappén naderden. Annie greep Jimmy's arm stevig vast. „Nu!" fluisterde ze. De deur ging open. In het volger de ogenblik was Jimmy's veronde^ stelling bewaarheid. Hen aanstarend vanuit de geopende deur, eerbied waardig en deftig als een butler maar zijn kan, stond Jimmy's vader. Hoe hij daar kwam en waarom, Jimmy wist het niet. Maar hij was er. Jimmy had weinig vertrouwen in de talente van zijn vader, als man, die men in vertrouwen neemt. De oude Crocker was een van die eenvoudige mensen, die gewoon zijn, recht door zee te gaan en die, als ze verrast zijn, hun verrassing niet verbergen en die ook, als ze de een of andere situatie waarin ze zich bevinden, niet begrij pen, er op staan, ogenblikkelijk uitleg te krijgen. Vlug en zelfverzekerd op treden was het enige dat Jimmy te doen stond, nu zijn verbaasde vader hem ontmoette op de stoep van dat huis in New York, waar hij hem wel het allerminst verwacht had. Hij kon de naam Jimmy reeds op meneer Crockers lippen zien trillen. Vrolijk wuifde hij toen met zijn hand. „Ach, Skinner, beste kerel, ben je daar!" zei hij luidruchtig. „Juffrouw Chester vertelde me, dat je bij mii.j stiefmoeder was weggegaan.Ik denk, dat je de boot voor de mijne geno men hebt. Ik kwam over op de Coro- nia. Je had zeker niet gedacht, me zo spoedig weer te zien, wat?" v Er scheen een krampachtige bewe ging over meneer Crockers gelaat l-j gaan, -maar hij bleef kalm en voor naam. Hij had het wachtwoord goed begrepen en, oude toneelrot die hij was, maakte hij er met gemak er, zonder verwarring gebruik van. Hij glimlachte allereerbiedigst. „Zeker niet, meneer." Hij trad terzijde om hem binnen te laten. Jimmy zag Annie's blik in he' langsgaan, die van bewondering en verlichting sprak, en Jimmy werd er door opgewonden, als van wijn. Te, wijl zij naar de trap ging, gaf hij uij ting aan zijn voldoening, door' zijn vader een klap op de rug te geven, dat het door de gang klonk als e pistoolschot. ipiz aiuuy Sao ja sbav omkerend. ,„Iets op de singel, denk ik", zei Jimmy. Zeker een knalpot, nietwaar Skinner?" „Dat denk ik ook, meneer." Hij volgde Annie op de trap. (wordt vervolgd;

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6