S)e &2icbe0oii/tamt Kanton aan de beurt HERSTELLENDE DEMOCRATIE Functionarissen verlaten Kanton Twee vliegrampen in Engeland Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11775 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., <1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De VERKIEZINGEN in West-Duits- land zijn nogal meegevallen. Uiteraard keek men met belangstel ling naar deze eerste vrije algemene verkiezingen van een volk, dat zo lang onder een dictatoriaal bewind had geleefd en daarna door een ver loren oorlog was gedemoraliseerd. Hoe zou de reactie zijn na al de ver schuivingen, welke in de bevolking van West-Duitsland hadden plaats gevonden; uiterlijke verschuivingen door een toevloed van vluchtelingen uit het Oosten, en innerlijke verschui vingen in de mentaliteit van de mas. sa. Sombere voorspellingen waren er aan voorafgegaan. Men sprak van een ontstellend aantal nazi's, dat zou zijn overgebleven en nu de gelegenheid zou aangrijpen om langs legale weg weer invloed te krijgen. Anderen meenden, dat men het communis tisch element in het door allerlei rampen geteisterde land niet móest onderschatten; in een verarmd land schiet het communisme immers we lig wortel en stemmen onverantwoor delijke elementen gaarne op uiterst linkse partijen, omdat ze toch niets te verliezen hebben en menen, dat zij het alleen door radicale omwentelin gen beter zullen krijgen. Weer ande ren meenden, dat de Duitsers inmid dels zó democratisch zouden zijn ge worden, dat zij de hele verkiezingen aan hun laars zouden lappen en thuis zouden blijven. Deze voorspellingen zijn niet be waarheid geworden. De kiezers zijn niet thuis gebleven, zij zijn voor bijna 80 pet. opgeko men, hetgeen gezien de omstandig heden bevredigend mag worden genoemd. En de uitslag is aller minst een overwinning van de uiter ste partijen gebleken. In tegendeel noch de communisten noch de natio nalistisch getinte partijen kregen een stemmenaantal dat verontrustend mag heten ;het grootste contingent stemmen verenigde zich op de ge matigde midden-partijen, nl. de Christen-Democraten (de partij, waarin voornamelijk de Katholieken zijn georganiseerd), de Socialisten en de Liberalen, die zich daar de Vrije Democraten noemen. De Christen democraten bleken de sterkste par tij, op de voet gevolgd door de So cialisten, die danig teleurgesteld wa ren, dat hun verkiezingscampagne niet meer stemmenwinst had opgele verd. Uit deze verkiezingsuitslag blijkt, dat de West-Duitsers hun belang! stelling voor de democratie nog niet geheel verloren hebben en dat zij hun kiezers-evenwicht ook nog be waard hebben. Terwijl uit de bevre digende opkomst tevens blijkt, dat de West-Duitse republiek niet louter een maaksel van de geallieerde be zetters is, doch wel degelijk weer klank heeft gevonden in het hart van de ma^sa van het volk, dat zich tot medewerking bereid heeft ge toond. rjE VOLGENDE VRAAG is nu na tuurlijk, hoe op de basis van deze verkiezingsuitslag het nieuwe kabi net van West-Duitsland ral worden opgebouwd. Wij zullen ons niet ver diepen in allerlei mogelijke combina ties voor de vorming van een rege ringscoalitie. Dat zullen we overla-* ten aan Konrad Adenauer, de leider der Christen-Democraten, die naar alle waarschijnlijkheid de eerste kan selier (premier) van de West-Duitse republiek zal zijn en die reeds druk bezig is met het houden van bespre kingen met de leiders der andere partijen. Het zal wel een beetje geven nemen moeten worden, want de standpunten der partijen lopen nogal uiteen. Economisch bijv. staan de Christen-Democraten en de Socialis ten diametraal tegenover elkander. De Christen-Democraten zijn - nl. voorstanders van vrije economie en naderen meer de denkbeelden van de Vrije Democraten. Maar op staat kundig gebied zijn de Vrije Democra ten het weer eens met de Socialisten, die een sterke centrale regering wensen, in tegenstelling tot de Chris ten-Democraten, die voorstanders zijn van de federale staatcvorm. En zó zijn er meer problemen, die de grote par hi en verdeeld houden. Waardoor het mogelijk is dat men genoodzaakt zal zijn om de hulp van een of meer tamelijk uiterst-rechts staande partijen in te roepen om een regeringsmeerderheid te kunnen vin den. De keuze zal dan gaan tussen .de Beierse partij, die tamelijk dicht bij de Christen-Democraten staat, maar misschien niet mee zal willen doen, omdat de Beieren de grondwet van Bonn niet hebben willen cocd- keuren en de Duitse partij, 'pf de Duitse reentse partij. Deze laatste twee partijen balanceren gevaarlij1: dicht op de rand van het nazisme. Het zou jammer z"'p als deze heren op de wip zouden komen te zitten. Het eerste gevolg zou dan wel eens kunnen zijn, dat cle spanning met de bezettende mogendheden aanzien lijk zou tomemen en ce nationalisti sche wind wat harder zou gaan waaien. Dat de andere partijleiders elkaar trachten te overtroeven met openlij ke critiek op de bezetting en op de ontmantelingspolitiek, teneinde bij de kiezers in de gunst te komen ,is een teken, dat aanduidt uit welke hoek de wind reeds waait. Bedréigd door de rode legers RVÏEER DAN DE HELFT van het aantal regeringsfunctionarissen heeft de bedreigde Chinese hoofdstad Kanton verlaten en anderen treffen voorbereidingen om ook uit te wij ken, zo wordt uit gewoonlijk be trouwbare bron te Hongkong vernomen. Daar de communisten zich voorbereiden om nog meer troepen naar Kwantoeng te zenden voor de opmars naar Kanton en Hongkong, nemen Chinese en Britse vliegmaat schappijen alle beschikbare toestellen in gebruik voor het afvoeren van buitenlanders en rijke Chinezen naar Hongkong en de Portugese kolonie Macao De Amerikaanse ambassade te Kanton heeft bekend gemaakt, dat zij haar personeel naar Hongkong aanzienlijk versterkte Britse Kroonkolonie overbrengt. Het Amerikaanse consulaat is gisteren reeds gesloten. In het gebied van Kanton verblij- De dollar-crisis BESPREKINGEN TE WASHINGTON Te Washington zullen volgende week besprekingen beginnen tussen Engeland, de V. S. en Canada over de dollar-crisis. De besprekingen zullen worden bijgewoond door sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, en Bevin, zijn collega van Buitenlandse Zaken, door Acheson en Snyder van de V. S. en door Pearson en Abbot, respectievelijk minister van Buiten landse Zaken en van Financiën van Canada. Op 27 Augustus zullen voorbespre kingen van technische aard begin nen. In de verklaring werd medege deeld, dat een Amerikaanse commis sie reeds enige weken bezig is met het coördineren van het feitenmate riaal, dat nodig is voor de conferen ties. Men hoopt de besprekingen vóór 13 September voltooid te hebben. Op die datum begint de jaarlijkse bij eenkomst van de Wereldbank en het Monetaire Fonds. ven ruim 700 Amerikanen, voor meer dan de helft zendelingen. Deze 2ijn niet voornemens te vertrekken. De nationalistische regering heeft gisteren de val van Tajoe toegege ven. Deze stad ligt nog maar 250 km van Kanton verwijderd. Als ge volg van deze verovering zijn vele Chinezen begonnen Koekong, op 190 km van Kanton te verlaten. Alge meen is men van mening, dat de slag om Kanton zal beginnen, wanneer de communisten Koekong aanvallen. Het communistische nieuwsbureau Nieuw-China verklaart in een ra dio-uitzending uit Peiping, dat |Op verscheidene plaatsen in China Ame rikaanse troepen slaagg zijn geraakt met communistische soldaten. Ame rikaans militair personeel was „ver scheidene malen" gevangen genomen. Verder werd gezegd, dat van For mosa een Amerikaanse marinebasis was gemaakt. De stakingsonrust in Finland TROEPEN WORDEN GEREED GEHOUDEN Het Finse leger heeft opdracht ontvangen gereed te zijn om man nen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de regeringsoproep cm naar het werk terug te keren. Bij de arsenalen en munitiedepots van hét leger zijn versterkte gewapende wachtposten opgesteld. De sociaal democratische regering heeft deze maatregelen getroffen, nadat nog meer arbeiders zich bij de door com munisten geleide stakingsbeweging hadden aangesloten en ongeregeldhe den te Kemi, een pulpcentrum aan de Westkust, waren uitgebroken. In de parken en op de pleinen van Kemi zijn 500 man aan troepen ge legerd. Bij eën inval in het commu nistische hoofdkwartier in genoemde stad zijn zeventien personen, de bur gemeester inbegrepen, gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd het vuurgevecht te hebben uitgelokt. Er zijn huiszoekingen naar ver borgen wapens gehouden. Te Hel sinki is de vroegere commissaris van de mobile politie Hautojaervi gear resteerd op grond van de beschuldi ging de stakingen te leiden. A.F.P. meldt, dat de Finse premier, Fagerholm, zijn vacantie te Constanz onderbroken heeft en naar Helsinki terug is gekeerd. SUIKERFABRIEK BIJ MADIUN WORDT HERSTELD Aan de sui kerfabriek Pagottan, die op de weg van Madiun naar Ponorogo ligt, werd eerst door de Japanners en la ter door rampokbenden grote schade aangericht. Thans is men bezig de fa briek weer te herstellen, Tevens wordt ih de omgeving jonge suiker- bibit geplant opdat als de fabriek ge reed is, er ook voldoende werk zal zijn. Incidenten op Java Uit berichten uit Tasikmalaja in West-Ja va blijkt, dat op 16 Augustus een Nederlandse patrouille in de om geving van de stad tweemaal door een sterke bende werd beschoten, waardoor een Nederlandse militair werd gewond. In de nacht van 16 op 17 Augustus drongen strijdgroepen door tot in de onmiddellijke omgeving van Garut in West-Java, vanwaar zij de stads rand bescheten. Uit Ngawi wordt gemeld, dat een Nederlandse militair zwaar werd ge troffen en twee militairen lichtge wond werden, toen op 16 Augustus ten Noorden van de stad een pa trouille met automatische wapens werd beschoten. De aanvallers wer den verdreven naar het gebied ach ter de kali Solo. De volgende dag werd de stad Ngawi zelf beschoten. Uit Surabaja wordt gemeld, dat in de nacht van 10 op 11 Augustus te Magetan 5 personen, onder wie een Chinees en een jongen van 13 jaar werden vermoord. Bij de lijken wer den plamfetten aangetroffen, die blijkbaar van communistische her komst waren. Op 12 Augustus werd het bestuur vrijwel geheel ontwricht, daar met uitzondering van de regent, bijna al le Indonesische ambtenaren ontvoerd werden of vertrokken waren.' Van verschillende, onder wie de assistent wedana, staat vast, dat zij werden ontvoerd, Onder de ambtenaren heerst thans een soort angstpsychose. Het bezetten van opengekomen pos ten is vrijwel onmogelijk. Uit Surabaja wordt verder gemeld dat nabij Malang in de streek Batu twee- werklieden van de regsnt- schapswerken door pseudo-militai- ren met een vrachtauto van hun werk gehaald en vermoord werden. De cease-fire Indonesië in COMMUNIQUé VAN REPUBLIKEINSE DELEGATIE. De republikeinse delegatie heeft een communiqué uitgegeven betref fende de uitvoering van de order tot het staken van de vijandelijkhe den. Hierin wordt aangekondigd, dat de republikeinse delegatie zal pro testeren bij de centrale gemengde commissie tegen „het feit, dat de Ne derlanders een aanvang maakten met publicaties, die in strijd zijn met letter en geest van artikel 17 van de Handleiding tot uitvoering der over eenkomst. Het communiqué wijst erop, dat de order werd uitgevaardigd nadat ze ven maanden lang vijandelijkheden hadden plaats gehad, welke .de ver bindingsmiddelen van de republi keinse strijdkrachten ontwrichtten. Ten aanzien van de algemene si tuatie wordt in het communiqué het volgende verklaard: In West-Ja va was de algemene in druk van kolonel Nasution, na het door hem gebrachte bezoek, dat er gehoopt kan worden, dat de order tot het staken der vijandelijkheden volledig kan worden uitgevoerd. De Sultan van Djogja en kolonel Nasution zullen ook Midden-Java be zoeken, waar in de aanvangsperiode te Solo zich verschillende moeilijk heden hebben voorgedaan, die ech ter door de tot standkoming van een voorlopige overeenkomst tussen de plaatselijke bevelhebbers, overwon nen is. Over Oost-Java zegt het over zicht: Na het bezoek van generaal- majoor Sudardjo was overeengeko men, dat er een bijeenkomst zou plaats hebben tussen kolonel Sung- kono en de Nederlandse troepen commandant voor Oost-Java. De afgesproken bijeenkomst kon niet gehouden worden, daar dé Ne derlandse commandant niet kwam opdagen. Ten aanzien van Sumatra zegt het communiqeé, dat de moeilijkheden te overwinnen worden geacht „indien de goede relaties tussen partijen, wel ke tot dusverre hebben bestaan, wor den voortgezet." Over Borneo wordt het volgende gezegd: „De republikeinse vertegen woordigers, die naar Borneo zullen worden gezonden voor de ten uit voer legging van de order „staakt de vijandelijkheden", staan voor ver trek gereed en wachten op reisgele genheid naar Borneo. Het communiqué besluit met te zeggen, dat hel zeer wel aan te ne men is, dat in een gebied ter grootte van Frankrijk, waarin twee legers dooreengemengd zijn, zonder demar catielijn, in een zo kort tijdsverloop niet alle incidenten kunnen worden vermeden. In het algemeen is er ech ter reden om te vertrouwen, dat in dien beide partijen met de nodige tact optreden, de uitvoering van het staakt de vij andelijkhden volledig tot stand kan worden gebracht op Ja va, Sumatra en Borneo. VERBREKING BETREKKINGEN PERU—CUBA De Peruviaanse regering heeft de diplomatieke betrekkingen met Cu ba verbroken. Zij heeft de Cubaanse ambassadeur een nota ter hand ge steld over „de vlucht van twee leden der Apra-partij uit de Cubaanse am bassade met medeplichtigheid van de zaakgelastigde van Cuba". TOTAAL 28 SLACHTOFFERS Een Dakota van de British Euro pean Airways met 23 personen aan boord is gistermiddag tegen een heu vel in de buurt van de Manchester gevlogen, ontplofte en stortte bran dend neer in de moerassen van Old ham, 23 Personen kwam om het le ven bij het ongeluk en een vrouw stierf op weg naar het hospitaal. Een paar uur later ontplofte een andere Engelse machine tijdens een proef vlucht v bij Bradford, nauwelijks 30 kilometer van het toneel van het eer ste ongeluk. De vier inzittenden wer den gedood. In totaal verloren dus 28 personen bij deze twee ongevallen het leven. Het eerste vliegtuig was op weg van Belfast in Noord-Ierland naar Manchester. Er hing een zware mist boven Midden-Engeland en de Dako ta had enige moeite om het vliegveld van Manchester te vinden. Om 11.59 uur kreeg de controletoren van het vliegveld, die het toestel bij de lan ding hielp, het laatste bericht. De pi loot zei, dat hij zou trachten op zijn instrumenten te landen. Daarna hoorde men niets meer van het toe stel tot het bericht van het ongeluk kwam. Het zicht op dat ogenblik was ongeveer 300 meter. Arbeiders in een fabriek te Sadd le worth, die naar het toestel hadden geluisterd, toen het boven hun dorp cirkelde, hoorden plotseling een ont ploffing. Zij liepen naar buiten en alarmeerden onmiddellijk de politie en de medische diensten. Alle arbei ders lieten hun werk in de steek om in het moeras te zoeken. Het red dingswerk was echter buitengewoon moeilijk, omdat de Dakota ver van de weg in het moeras terecht was gekomen. De passagiers hadden ge probeerd de deur van het toestel open te breken en zo waren enkelen van hen uit het brandende wrak ont snapt. Het tweede ongeluk gebeurde slechts enkele uren later. Een nieuw model „Proctor", van de Yeadon- vliegveld opgestegen, verloor in de lucht een vleugel en vloog in brand, nadat het was neergestort in een ko renveld. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KON. LANDMACHT Gesneuveld 30 Juli. serg. E. J. ten Hulzen, afkom- stik uit Doesburg. Gesneuveld 8 Augustus serg J. Goedemans, afkomstig uit Amsterdam-W. Gesneuveld 9 Augustus: sold. M. J. J. Ohms, afkomstig uit Heino. sold. Chr. Wijnstra, afkomstig uit Maastricht. Gesneuveld 10 Augustus: sold. J. Dikken, afkomstig uit Enschede. sold. G. v. Dijk, afkomstig uit Maassluis. sold. G. Geurts, afkomstig uit Dodewaard. Gesneuveld 12 Augustus: sold. J. H. X. Bruis, afkomstig uit Schinnen (L) sold. J. Jonker, afkomstig uit Zaandam. sold. R. Spreij, afkomstig uit Abkoude. Gesneuveld 13 Augustus: sold. H. Nijholt, afkomstig uit Oldemarkt (O) korp J. J. H. Peerbooms, af komstig uit Celeen Gesneuvela 14 Augustus korp A. N. J. v. d. Berg, af komstig uit Schiedam. Gesneuveld 15 Augustus sold. Ie kl. G. J. van Krevel, afkomstig uit Ede. sold. Ie kl. P. A. v. d. Putten, afkomstig uit Haarlem. KON. NED.-IND. LEGER Gesneuveld 28 Mei Jav. sold. 2e kl. Moeljawikar- ja, afkomstig uit Indonesië Gesneuveld 25 Juli: Amb. serg 2e kl. M.P. E. Te- lapary, afkomstig uit Indonesië Gesneuveld 27 Juli: Amb. sold. 2e kl. inf. J. Ba- karbessy, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 29 Juli Man. sold. 2e kl. art. R. An ton, afkomstig uit Indonesië. Chin, sold 2e kl. inf. Ho Boen Hok, afkomstig uit Indonesië Men. sold 2e kl. inf. W. Ku- mentas, afkomstig uit Indonesië Gesneuveld 12 Augustus le It. A. K. Frenks, afkomstig uit 's-Gravenhage serg. inf J. A. van Overmaire afkomstig uit Zuiddorp (Z) WEDEROM POKKENGEVALLEN OP TROEPENSCHIP Van militaire zijde wordt ons ge meld, dat zich op het troepentrans portschip „Waterman", dat onder weg is van Indonesië naar Neder land, twee gevallen van pokken heb ben voorgedaan. De patiënten wor den te Aden ontscheept en opgeno men in een hospitaal aldaar. De be trokken families zijn ingelicht. Straatsburg besluit tot Europees Hof VOOR DE RECHTEN VAN DE MENS De Europese consultatieve Assem- blée heeft na een gehele dag debat teren over een ontwerp voor een conventie voor de mensenrechten zo goed als algehele overeenstemming bereikt in zake oprichting van een Europees hooggerechtshof voor de rechten van de mens, dat de essen tiële vrijheden in de twaalf aange sloten landen zal moeten waarbor gen. TEGEN ONTMANTELING DER AUG. THYSSEN HÜTTE. In een telegram aan de drie ge allieerde hoge commissarissen voor Duitsland heeft dr. Kflrt Schu macher, voorzitter van de Duitse so ciaal-democratische partij, om de onmiddellijke stopzetting verzocht van de ontmanteling der staalbedrij ven „August Thyssen Huette" te Duisburg-Hamborn, de grootste en modernste van Etiropa. Andere te legrammen zijn gezonden aan de Labourparty en aan de voorzitters der grote Amerikaanse vakbonden. VERSTIKKINGSDOOD IN SPOORWEGTUNNEL. In een 1600 meter lange tunnel bij Tsjoekiong in Zuid-Korea zijn giste ren 24 personen de verstikkings dood gestorven en anderen ernstig ziek geworden. Van een trein raakten zes wagens in de tunnel los. Toen de machinist achteruit reed om de verloren wa gens weer aan de trein te koppelen werd de tunnel met dichte rook van de locomotief gevuld, zodat de pas sagiers geen verse lucht meer kon den krijgen. De mens en zijn arbeid REIDEN en brede omgeving moet grote belangstelling hebben voor wat er in de komende week te.Lei den gaat gebeuren. Donderdag a.s. zal in de Stadsge- hoorzaal een tentooonstelling wor den geopend: „De Mens en zijn Ar beid". Hier zal worden gedemonstreerd, hoe mooi en edel, van welk een be lang en nut het ambacht is. De strekking van deze tentoonstel ling is hoogst actueel. In deze tijd toch dringt op een ster ke wijze naar voren een uitslui tende waardering voor alle arbeid, die niet is handen-arbeid, die niet wordt omvat in het begrip „am bacht". Daaraan zijn mede-schuldig dege nen, die de ouders van kinderen, die het leven moeten ingaan, óf verkeerd voorlichten óf niet voorlichten. Dege nen, die de lagere school, welke op leidingsschool is voor verdere stu die, per se prefereren boven de la gere school voor eind-onderwijs; die U.L.O. of H.B.S. a priori de voorkeur geven boven het leren van een vak, practisch en theoretisch, waarbij dan geenszins de algemene ontwikkeling behoeft verwaarloosd te worden. Door deze eenzijdigheid waarmede óók onderwijs-autoriteiten behept zijn onthoudt men aan het am bacht mensen, die daarin een sociaal- nuttige en een hun bevredigende werkkring zouden hebben gevon den. En door deze eenzijdigheid be hartigt men volstrekt niet de per soonlijke belangen van de jeugd, die het leven moet ingaan. Een goed vakman, een geschoold arbeider zal ook persoonlijk veel meer voldoening in zijn arbeid vinden, dan iemand, die „met man en macht" in een zoge naamd hogere of betere positie is ge drongen, waarin hij weinig presteren kan, en daardoor vaak aan een ze ker minderwaardigheidsgevoel gaat lijden, dat hij dan beproeft door wat uiterlijk vertoon te maskeren. Dat het belang van de gemeenschap niet is gediend met een gebrek aan ge schoolde arbeiders en een teveel aan onbekwame „intellectuelen" is vanzelfsprekend. De tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" moet veler belangstel ling trekken. Verleden week Za terdag heeft ons blad er reeds uit voerig over ingelicht en natuurlijk vernemen de lezers in de loop der volgende week nog meer. Wij willen er vandaag nog even aan herinneren, dat de tentoonstelling is geopend van 25 Aug. tot en met 3 September. De handeldrijvende middenstand zal, in aansluiting met deze tentoon stelling, een reclame-actie inzetten, een spciale Winkelmaand houden onder de titel „Raimi-actie". Het is niet alleen gewenst, en no dig, dat er goede vakmensen zijn, cm de verschillende artikelen te ver vaardigen, maar ook, dat er een winkelstand is, die op de hoogte van zijn tijd met kennis van zaken al die artikelen weet te distribueren. Het feit, dat Leiden zulk een mid denstand rijk is, zal in de komende Winkelmaand weer zeer dudielijk worden gedemonstreerd. DE BOSBRANDEN IN FRANKRIJK Het Franse kabinet heeft gisteren avond besloten tot de nmiddellijke instelling van een staatsfonds voor het helpen van personen, die hun huis of oogst door de bosbranden hebben verloren. De meeste branden in de departe menten de Landes, Gironde en Cha- rente Inferieure was men gisteren avond meester. De lange droogte en de hittegolf zijn voornamelijk oorzaak van de branden, maar men gelooft, dat er in sommige streken sprake is van brandstichting. Nabij Luxey in de Landes zijn drie personen gearres teerd. Het centrum van de branden is thans naar de Oostelijke Pyreneeën verschoven, waar in drie dagen 20.000 ha" werden verwoest. Het dorp Oms nabij de Spaanse grens werd van vernietiging gered. HET BANDITISME IN SICILÏë Nabij Palermo zijn gisteren leden van de bende van Salvatore Giuliano slaags geraakt met een afdeling ca rabinieri. Een politie-auto, die ver sterking aanbracht, werd door de bandieten met een antitankmijn op geblazen, zodat zes carabinieri ge dood werden en elf gewond. Later lokten de bandieten in de buitenwij ken van Palermo twee auto's van de staf der carabinieri in een hinder laag. Ondanks het op hen gerichte mitrailleurvuur en de handgranaten, waarmede naar hen geworpen werd, wisten de inzittenden van de auto's, de inspecteur-generaal Gerdiani en generaal Polani, ongedeerd te ontko- Sen tzowueltje... 'k Sta geren te midden der velden alleen, en 'k schouwe in den diependen hemel. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1