Aan de vooravond van de wereld kampioenschappen wielrennen TYPEN 10 v. syst. blind rhytm. STENO 4We",30l,ttT™i, DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In één dag kan er veel gebeuren. Waren er Woensdagmorgen nog maar 5 Nederlandse renners in Kopenhagen, de stad waar dit jaar de wereld kampioenschappen worden gehouden, aangekomen, in de avonduren was dit aantal verdubbeld en ook de vertegenwoordigers van andere lan den arriveerden per vliegtuig, per auto of per trein in de Deense hoofdstad, zodat men op verscheidene punten van de stad, het Palacehotel waai de U. C. I. zetelt, de andere grote hotels,, waar de meeste renners zijn ondergebracht, langzamerhand weer die merkwaardige internatio nale sfeer, eigen aan alle grote sport feesten aantrof. vriendelijke helpster en helpers, zo dat in een minimum tijd al die las tige klanten van officials, wielren ners, verzorgers en persmensen snel en met een gelaat of zij volkomen tevreden zijn gesteld, de deur uit werden gewerkt. Nederlandse wedstrijdcommissarissen? De voorzitter van de Nederlandse Wielren Unie, Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, bestuurslid van de U. "C. I., kv/am per vliegtuig in Kopenhagen aan. Donderdag wordt er een bestuursvergadering gehouden en Vrijdag begint het con gres. dat in een dag moet zijn afge lopen. Dat congres belooft in elk op zicht zeer belangrijk te worden en voor Nederland is wel een zeer inte ressant agendapunt de beslissing in zake de uitslag van de Ronde van Nederland 1948. Verder worden de wedstrijdcommissarissen op de baan voor de baan en de weg gekozen. Wij vernamen, dat de heer M. Koot een goede kans maakt als wedstrijd commissaris voor het wegkampioen- schap der professionals te worden benoemd, terwijl de heer J. Stol op de lijst staat van candidaten voor wedstrijdcommissaris op de baan. een bijzonder belangrijke functie, aangezien, de vijf baancommissaris sen de series, achtste, kwart en halve finale indelen voor de sprint en de achtervolging Swift-combinatie. Donderdag avond zal de Rijnstreektrainingsrit worden gereden voor A, B en C- klassen. Zaterdag rijden de nieuwe lingen lecentiehouders een trainings- rit over 60 km. Vertrek 3 uur. Gezellige drukte in Kopenhagen Waren Wout Wagtmans, Hans Dek kers, Huub Vinken, Jan Nolten en de reserve amateur op de weg de Am sterdammer Van Ereenen met de Scandinavië-expres gekomen, Henk Faanhof en Jan la Grouw stoven per auto de mooie Deense hoofdstad bin nen. evenals de professionals op de weg Voorting en Peters, de Haarlem mers, die weliswaar een dagje te vroeg waren gekomen, maar niette min dank zij de medewerking van de chef d'equipe Max Koot, een plaatsje in een hotel konden bemach tigen. En dan troffen wij ook nog onze derde vertegenwoordiger in het sprintnummer der amateurs, de Ha genaar Buchly, die in gezelschap van een der verzorgers, de heer Goed schalk. de Ordrupbaan had opge zocht en temidden der Italianen,. De nen. Indiërs en andere nationalitei ten enkele snelle baantjes trok. Die Ordrupbaan is gezellig, intiem, en vooral ook rein. zoals alles in Kopen hagen. Maar voor een millioenen- stad als Kopenhagen doet deze baan waar nauwelijks 16.000 toeschouwers een plaatsje kunnen vinden, toch wel wat primitief aan. De ontvangst van de zijde der Deen se wielerbond is allercharmantst. Men doet werkelijk zijn uiterste best het iedereen zo goed mogelijk naar de zin te maken- Verder blijken de Denen zeer royaal te zijn met uitno digingen voor een gezellige ontvangst hier en een uitgebreide maaltijd el ders. Beyerholm, die reeds jaren met het organisatiebijltje heeft aehakt, heeft ook dit keer alle moeilijkheden kunnen overwinnen. En met hem werkte een uitgebreide staf van LAWNTENNIS Enkele verrassinaen bij de Nederlandse kampioenschappen De derde dag is niet zonder^ver- rassingen voorbijgegaan. In het da mes-enkelspel werd mevr. Koop- mans, een van de geplaatste speel sters, door mevr. Scholten uitgescha keld met tweemaal 75, nadat deze in de tweede set 1—4 had gestaan. De overigen handhaafden zich alle, zij het dat mevr van Berkel drie sets nodig had om het vasthoudende spel van mej. Grosveld te breken. De rest werd in twee sets gewonnen. De laatste acht spelen dus de vol gende kwart-eindstrijden: mevr. Roos tegen mej. Kiek, mej. Rollin Couquerque tegen mevr. Schmier mej. Hermsen tegen mevr. v. Berkel, mevr. Scholten tegen mevr. Blaisse In het heren-enkelspel ging het om de acht plaatsen, welke in de twee de afdeling bezet moesten worden, tegen de vrijgestelde spelers. De verrassing was de nederlaag van Dehnert die in de eerste afdeling tot de geplaatsten behoorde, tegen Keuls. De laatste speelde zeer tactisch, werkte niet op scoren, doch op ver dediging, liet aan Dehnert de aanval en daarvoor bleek deze niet vast ge noeg. Voor het overige waren de overwinningen normaal. De laatste acht zijn: Borren, van Gasselt, Ada- ma van Scheltema, Karsten, Stas, Taminiau, Keuls en Toenjes. Tami- niau had het niet gemakkelijk tegen H. Beernink, verloor de eerste set, kwam 34 in de tweede doch won de set met 75 en de derde met 63. In de dubbelspelen gebeurden geen bijzondere dingen. AMERIKAANSE KAMPIOEN SCHAPPEN DUBBELSPELEN. Louis Brough en Margaret Dupont Osborne bereikten gisteren de halve finale van de Amerikaanse kampioenschappen dubbelspelen door Betty Hilton en Kay Tuckey met 64, 60 te slaan. Doris Hart en Shirly Fry (V.S.) sloegen Molly Blair en Jean Quertier (G. B.) .met 64 6eveneens in de kwartfinale. TAFELTENNIS „De Sleiitels". Wegens schoon maak kan het speellokaal, Vrouwen kerkhof, tot 1 Sept. a.s. niet ge bruikt worden. Tot nader aankondi ging dus geen training. ZWEMMEN FOEROEHASJI WINT AMERIKAANSE TITEL. De Japanner Foerahasji heeft het Amerikaanse kampioenschap 1500 meter vrije slag gewonnen voor zijn landgenoten Hasjizoeme, die tweede met 3Yi meter achterstand werd, en Soemio die als derde eindigde. De tijd van Foeroehasji in de finale was 18.29.9, dus 10.9 sec. meer dan het eergisteren door hem gevestigde wereldrecord. KANAALZWEMMER CORTINAS GESTART. Na bijna zes uur opgegeven De Cubaanse zwemmer Jose An tonio Cortinas is gisteravond om 11 uur 50 (G. T.) te Kaap Gris Nez ge start voor de kanaalovertocht. Hij heeft echter iets minder dan 6 uur na zijn start moeten opgeven. Hij kreeg kramp als gevolg van de lage temperatuur van het water (nog geen 10 graden Celsius) en er moes ten touwen en planken gebruikt wor den om de uitgeputte zwemmer aan boord te hijsen van de trawler „No tre Dame de Lourdes" die hem naar Calais terugbracht. ZEILEN FRIESE SUCCESSEN IN SNEEK BIJ REGENBOOGWEDSTRIJDEN. Sneek beleefde gisteren, de vijfde dag, een grote dag, waarin de strijd ging tussen de Friezen en Hollan ders in teamwedstrijden in de re genboogklasse. De straffe wind was de Friezen gunstig gezind, waardoor zij op de Hollanders een flinke overwinning behaalden. De Friezen behaalden 361/10 punt, de Hollan ders wisten slechts 18 punten te be halen. Enkele uitslagen luiden: Regenboogklasse, groep 1: 1. Algri eig. J. Alberda, Sneek; 2. Windhap- per eig. J. Blonk Jr., Woerden. Groep 2: 1. Dolfijn, eig. K. Vro lijk, Sneek: 2. Jan van Gent, eig. J. v. d. Zijp, Sneek strm G. Kwant. VOETBAL Op Zondag 2J. Augustus hebben deze traditionele wedstrijden plaats. Het kunnen helaas niet dezelïde deelnemers zijn welke in 1942 be gonnen. Vele clubs toch plegen vóór de competitie een eigen tournooi of serie vast te stellen. Niettemin heeft Foreholte een aantrekkelijk pro gramma ter el£de ure nog samenge steld: 12 uur (a) ForeholteSJC, 1.15 uur (b) VVLVOranje Groen; 2.30 uur Verliezers AB, 3.45 uur Winnaars AB. In 1942 won WSB; in 1944 Fore holte; in 1945 Docos; in 1947 Forehol te en in 1948 VVLV deze beker. Op 28 Augustus gaat Foreholte met 2 elftallen een bezoek brengen aan de 3e klasse KNVB-club „B.N.C.' Bilthoven. Gespeeld worden BNC 2 Foreholte 1 en BNC 3Foreholte 2. Supporters die de reis nog willen meemaken, kunnen zich opgeven aan het secretariaat tot 22 Augustus 7 u. n.m. Docos. Zondag gaan 4 Docos- elftallen op tournooi in Den Haag, op uitnodiging van de R.K.S.V. D.H.B. Bij goed weer gaat een ge deelte van de jongens per fiets. De anderen gaan per Gele tram. Het vertrek is bepaald, zowel voor junio ren als adspiranten, op 10.15 vanaf de Haarlemmerstraat hoek Turf markt. De tijd van terugkomst wordt geschat op pl.m. 8 uur, zodat het wel gewenst is om brood mee te nemen. De reiskosten 0.55) zijn voor eigen rekening. Deelnemende verenigingen zijn D.H.B. R.K., Oosterboys, G.D.S., RAVA, Docos, Vita-Nostra, V.V.P., Quick Steps, Lenig en Snel, Wilhel mus en G.D.A. STADSNIEUWS Verkeerstelling op de Breestraat Onder het provisorisch afdakje van latten en zeildoek, dat voor de Gijselaarsbank is opgericht, stonden enkele padvinders te schuilen voor de regen, die om 11 uur met stromen neerviel. Niet lang echter duurde de verpozing, want plots kwame er uit de' richting Noordeinde een stroom auto's, waarop de padvinders hun schuilplaats verlieten en ijverig aan tekeningen begonnen te maken op blocnotes. Wat was er aan de hand? De verkeerspolitie te Leiden ge voelde reeds lang de behoefte over juiste gegevens te beschikken, be treffende de verkeersfrequentie op de Breestraat, teneinde na te gaan welke verkeersmaatregelen er in de nabije of verre toekomst genomen dienen te worden om het verkeer de meest mogelijke service te bieden, zonder nochtans tot maatregelen over te moeten gaan, die in strijd zouden zijn met bepaalde belangen. Wij dui den hiermede b.v. op een eventueel parkeerverbod .waarmede het ver keer gediend zou worden, omdat de tram dan geen stagnatie zou onder vinden, waar tegenover staat, dat dit eventuele verbod voor de op de Bree straat gevestigde zaken een grote handicap zou zijn. Daartoe wordt dezer dagen een verkeerstelling gehouden, waarvoor posten zijn uitgezet op de Stations weg, de Gijselaarsbank, Gangetje, Noordeinde, Wilhelminabrug. Daar wordt opgenomen het ver keer dat uit de richting Amsterdam, Utrecht en Den Haag de stad bin nenkomt en al of niet gebruik maakt van de grote verkeersader door het centrum. Tegelijkertijd wordt op de Breestraat zelf het ver keer geteld naar soort van vervoer middel. Dit geschiedt door 50 pad vinders en zeeverkenners, terwijl verkeersagenten op de Breestraat speciale aandacht wijden aan even tuele moeilijkheden, die het verkeer meebrengt, zoals parkeren, opstop pingen, het in- en uitrijden van ste gen, enz. Dit alles zal drie dagen du- riet echtpaar A. van Amsterdam C. C. Elsgeest, de la Reystraat 26. dat Zondag a.s. zijn gouden huwelijks feest hoopt te vieren. Nederlands beste volleyball-spelers naar Leiden Op Zaterdag 20 Augustus om 3 uur hoopt de buurtvereniging „De Pro fessorenwijk" haar nieuwe volley- ballveld, gelegen op de speelweide De Professorenwijk" nabij de „De Sitterbrug" officieel in gebruik te nemen. Het volleyballspel, dat zich de laatste jaren in een gestadige voor uitgang mag verheugen, heeft zich mede door gebrek aan goede zaal ruimte ontwikkeld tot een veldspel. In 't buitenland was het reeds ge woonte dit spel in de buitenlucht te beoefenen. Nadat de Politie Sport vereniging Voorburg de primeur heeft gehad met de aanleg van een officiële buitenbaan, is de sport- en speelweidecommissie van de buurt vereniging „De Professorenwijk" op de gedachte gekomen de mogelijk heid tot aanleg van een proefveld te opperen bij de firma „Wernink's ten- nisvloeren", die zich bereid ver klaarde als proef een dergelijke baan te vervaardigen als unicum voor Leiden. Hierdoop aangemoedigd meent de sport- en speelweidecommissie van deze vereniging het- terrein op waar dige wijze in gebruik te moeten stel len en is zij op bijzondere wijze ge slaagd zich de medewerking te ver zekeren van het Nationale Volley- ball-team, dat begin September van dit jaar zal deelnemen aan de We reldkampioenschappen te Praag. De navolgende 9 spelers, die de reis naar Praag zullen medemaken, spelen Za terdag a.s. in de demonstratie-wed strijd mede: D. de Ruiter (AMVJ, A'dam), A. Lichtenbeld, W. Blok land, W. v. d. Horst (allen SOS, Utrecht), C. Kaptein, R. Tuinman, D. de Vries, J. C. van Zweden (allen RVC, Rijswijk), T. Kandau (Celebes, Den Haag). Verder zullen nog drie le klassespelers uit Rijswijk en Den Haag de 6-tallen completeren. Men kan er dus van verzekerd zijn, dat op de juiste wijze gedemonstreerd zal worden hoe Volleyball (het spel van onze militairen in Indonesië en hier te lande) werkelijk gespeeld moet worden. Bovenstaande actie-foto toont het moment, waarop een speler van de ene partij door hoog opspringen tracht de bal met een z.g. „smash" in het veld der tegenpartij op de grond te doen komen. De tegenpartij tracht door met 3 man te blokkeren deze aanval af te slaan, terwijl de overigen zich reeds een positie geko zen hebben. ren, nl. vandaag, als zijnde een ge wone door-de-weekse-dag, morgen, de Vrijdagse veemarkldag, en Zater dag, de marktdag. Van alles wordt nauwkeurig aantekening gemaakt, waarna de verkeerspolitie haar con sequenties uit de gegevens kan trek ken. Ons is overigens niet bekend of bij deze gelegenheid ook speciale aan dacht gewijd wordt aan het vraagstuk van de stoplichten, op de hoek Bree straatKort Rapenburg. Het is be kend aan alle passerenden dat de re geling hier bij lange na niet voldoet. Óp bepaalde ogenblikken gaat het rode licht weer aan, wanneer de ver keersstroom nog onafgebroken voort duurt, terwijl op een ander ogenblik het licht op groen staat, als er nie mand 'passeert en aan de andere kant een lange queue staat te wach ten. Aan deze bijna hopeloze stagna tie dient zo spoedig mogelijk een ein de gemaakt te worden. K.A.B. Ieder lid zorge er voor deze week in het bezit te zijn van kaarten, tegen belangrijk geredu ceerde prijs voor de vaktentoonstel ling „De mens en zijn arbeid". Zo wel bij de besturen van de vakor ganisaties als bij de penningmeester van de K.A.B., Anna Paulownastraat 26 zijn deze verkrijgbaar a 0.50 (halve entreeprijs). Ook de leden van de K.A.B. uit de omstreken van Leiden kunnen hiervan gebruik maken. Zondag 4 September wordt het winterprogram ingezet met een H. Mis waaronder Algem. H. Commu nie te 8.30 uur in de kapel van de Eerw. Zusters Carmelitessen, Oude Vest 45, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het RK. Militair tehuis Mare hoek Oude Singel. Na het ontbijt zal spreken de zeer- eerw. heer J. Th. M. Kraakman, Bondsadviseur uit den Haag over het onderwerp: „Werken in de geest van Ariëns". Deze morgen worden alleen ver wacht de bestuursleden van vak en onderafdelingen, K. A. J. en K. A. V. de Commissies en de leden van de Credo Pugnoclub. Het volledige winterprogram zal volgende week aan alle leden wor den toegezonden. VERGADERING VAN LEIDS KUNSTCENTRUM. Twee tentoonstellingen op komst. De leden van het Leids Kunst Cen trum kwamen gisteravond in het stadhuis bijeen ter afwerking van een uitgebreide en belangrijke agen da. Met begrijpelijke belangstelling had men al enige tijd uitgezien naar ce uitslag van de eerste tentoonstel ling, visitekaartje van de nog jonge vereniging. De secretaris van de ten toonstellingscommissie, dt heer II Werz, kon tot aller verheuging me dedelen, dat de exposit.e als geheel geslaagd kon worden beschouwd. Het bezoek was in aanmerking geno men het feit, dat de zaal een voor velen onbekend trefpunt was be vredigend, zelfs verrassend te noe men, terwijl de penningmeester, de heer M. Zaalberg, kon mededelen, cat men financieel eveneens van een sicces kon spreken: baten en kosten nekken elkaar volkomen, zodat de vereniging niet in pecuniaire zorgen komt. Zoals wij reeds in het kort meld den, zullen er nog dit jaar twee ten- te onstellingen worden gihouden: de eerste in de tweede ;vd*: van Sep tember en de tweede in December, rendom het Kerstfeest. Onderwerp van de eerste expositie zal het por tret zijn, terwijl men tegen Kerstmis met religieuse kunst uit Leiden en omstreken te voorschijn wil komen. De commissies voor beide tentoon stellingen werden bij acclamatie ge kozen. Voor de eerste namen zitting de heren v. d. Vet, Tweehuyzen, Kee- zer en Jonkman, voor de tweede de heren V. Gisteren en Jonkman en mevrouw GrefeWalck. De kwestie van de jury werd uitvoerig bespro ken. Twee leden werden gekozen uit de leden van het Centrum: de heren Lode Sengers en Meindert Zaalberg. Het derde lid zal door het bestuur worden aangezocht uit vooraanstaan de kunstkenners hier ter stede. Als adviseur van de diverse commissies treedt de heer Vermolen op, die als lid van de aftredende tentoonstel lingscommissie uit de schat van tij dens de eerste tentoonstelling opge dane ervaringen kan putten. Een bijzonder goed idee was het voorstel van het bestuur de beide ten toonstellingen „van een eigen lijst te voorzien", d-w.z. dat er avonden zul len worden georganiseerd, passend in de idee van deze exposities en te houden tijdens de tentoonstelling in de tentoonstellingszaal zelf. In Sep tember zal men Cia van Boort met haar poppenspel tussen de portret ten zien optreden, terwijl een twee de avond zal worden georganiseerd door het Toonkunst-orkest, dat waar schijnlijk moderne muziek ten ge hore zal brengen. De Kerstgedachte tijdens de December-tentoonstelling zal spreken uit een lekenspel, dat door leden van het Centrum o.l.v. de heer J. Grefe zal worden gebracht. Belangrijk voor het karakter van het Leids Kunst Centrum was het met algemene stemmen genomen be sluit het onderscheid tussen werken de en kunstlievende leden in de toe komst te laten vervallen. Ter bevordering van de saamho righeid onder de leden zal de socie- teitsgedachte meer veld moeten win nen. Er werd in dit kader een com missie benoemd, die zich zal moeten bezig houden met de nodige voor zieningen, die daarvoor in het oude Caecilia-gasthuis zullen moeten wor den getroffen. „DE MENS EN ZIJN ARBEID". Het Comité van bovengenoemde tentoonstelling deelt ons mede van de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes bericht te hebben ont vangen, dat Zijne Excellentie in ver-' band met de Ronde-Tafel-conferen- tie tot zijn leedwezen verhinderd is gevolg te geven aan zijn aanvanke lijke toezegging om de tentoonstel ling op Donderdag 25 dezer officieel te komen openen. Hij aanvaardt evenwel gaarne het Beschermheerschap en hoopt in staat te zijn een der volgende dagen van zijn belangstelling en medeleven persoonlijk te getuigen. De tentoonstelling zal thans offi cieel worden geopend door de secre taris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. Rhijn, oud-minister in het Londens kabinel-Gerbrandy. HET HARMONIEGEZELSCHAP „DE POST" Installatie van mevrouw Verhey van Wijk als beschermvrouwe van Har moniegezelschap „De Post" Dinsdagavond j.l. vergaderde in de „Harmonie" aan de Breestraat het Leids Harmoniegezelschap „De Post", Kort nadat de voorzitter, de heer J. Talens de vergadering had geopend en het belangrijke van deze avond had gememoreerd, traden achtereen volgens als gast binnen, de heer Ha- bermehl en de heer Boerma, resp. directeur en referendaris van het P. en T. kantoor alhier. Spr. richtte zich tot hen met een hartelijk woord van welkom en constateerde, dat bij het P. T. T. bedrijf vooral de laatste jaren veranderingen merkbaar zijn, die thans reeds zeer gunstige resulta ten afwerpen. Veranderingen die niet alleen voor de verschillende perso neelsverenigingen van de P. T. T. van belang zijn, doch die tevens het ge hele personeel ten goede komen. In verband hiermede uitte spr. ziju dankbaarheid aan het adres Leidse directie voor de buitengewone belangstelling, die het corps van de ze zijde steeds mocht ontvangen. Kort hierna kreeg de voorzitter ge legenheid zich te wenden tot de heer J. G. J: Verhey van Wijk en diens echtgenote, die inmiddels als bijzon dere gasten van deze avond waren binnengeleid. Al spoedig bleek, dat het mevr Verhey van Wijk was die in het mid delpunt van belangstelling stond, aan gezien zij zich thans officieel bereid had verklaard als beschermvrouwe van de vereniging op te treden. Voorz. schetste in het kort de ver schillende belangrijke gebeurtenissen die het corps in het 40 jarig bestaan had beleefd en meende dat dit toch wel een van de belangrijkste ge beurtenissen was. Met de wens dat de nieuwe be schermvrouwe nog zeer lang getuige moge zijn van een steeds meer bloeiend corps reikte de voorz. het daarvoor bestemde insigne uit, waar op mevr. Verhey van Wijk in een kort woord uiting gaf aan haar er kentelijkheid voor de haar te beurt gevallen eer. Nadat de heer Habermehl, mede namens de heer Boerma evenals de voorzitter, de heer en mevrouw Ver- heij van Wijk dank hadden gebracht voor het grote vertrouwen dat bei den in het corps stelden, werd deze voor het Leids Harmoniegezelschap ,,De Post" zo belangrijke vergade ring beëindigd. De dames G. Koppers, D. Pet en H. de Hey te Leiden, R. Borst, Hoogmade, L. Termeulen, Roelof - arendsveen, A. v. d. Hulst, Oegst- geest, M. v. Leeuwen, Zoeterwoude, L. Mathot en G. v. Meijgaarden te Voorschoten behaalden aan de Mo devakschool Pelikaanstraat te Leiden de acte voor coupeuse. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella Johanna d. van H. ten Braak en C. Groeneweg; Wilhelmina Helena d. van F. J. Ba- rens en W. H. van der Horst; Johan nes Jacobus z. van H. J. Orth en G. Stouten; Johanna d. van F. Offer man en S. M. Weber; Marion d. van H. Brinkgreve en A. M. C. Duran; Franciscus Simon Johannes z. van G. M. van Egmond en T. C. M. van Vliet. en 2—3 maanden klaar. Amerik. methode Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 UIT DE OMGEVING HILLEGOM INBRAAK IN VILLA. Tijdens vacantie van bewoners. In de villa „Joma" van de heer J. S- van Til aan de Haarlemmer straat is ingebroken. De heer Van Til was met zijn gezin op vacantie in het buitenland. Door een w.c.-raam- pje zijn de ongenode gasten binnen gekomen. In een ledikant had de eigenaar waardevolle tapijten en kleedjes geborgen, die door de inbre kers niet ontdekt zijn. Vermist wor den een paar bontmantels, een radio toestel en een rijwiel. Ernstig verkeersongeval. Door dat een motorrijder uit Den Haag, die een onvoorzichtige wilerijder wil de mijden bij Patrimonium, over de kop sloeg, liep hij een zware her senschudding en snijwonden aan het gelaat op. Hij werd naar het ge meentelijk ziekenhuis te Den Haag vervoerd. De wielrijder kwam er met schaaf- en snijwonden af en kon na geneeskundige behandeling huistoe keren. STOMP WIJK Personalia. Voor coupeuse slaag den de dames Corry de Heij, Aly Onderwater en Lida van Leeuwen. VOORSCHOTEN Tengevolge van trap van paard overleden. Het 51 jarig zoontje van de heer G. uit de Noortheij- straat, dat jl. Zaterdag bij het spelen in een'weiland bij ,de Finse School een trap vail een paard kreeg is aan de gevolgen van deze trap over leden. Gehuwd: C. J. J. de Haas jm. en S. F. de Haas jd.; P. van Ravens jm. en J. Kluivers jd.; F. C. de Boer jm. en J. van der Klaauw jd.; J. Chau- dron jm. en G. Meyers jd.; J. Gaas beek jm. en A. Siebert jd.; J. Glas bergen pm. en J. Schouten jd.; A. Haaksman jm. en C. van Es jd.; B. Hanselaar gesch. en J. J. M. Lepe laar jd.; J. de Koning jm. en A. Taf fijn jd.; A. Marijt jm. en T. M. Boon P. Montanje jm. en J. de Zwij ger jr.; C. Ouwehand gesch. en F. Bonarius jd.; W. F. Staffeleu jm. en M. J. Hoppenbrouwer jd.; M. van Zwieten de Blom jm. en M. Brands jd.; C. W. M. Lindenhoff jm. en C. I. T. Spiekerman jd. Overleden: W. J Donker z. 4 j.; D. Boon m. 48 j.; R. J. Freeke z. 10 dagen. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath Film Centrale als volgt gekeurd. Trianon: „De onsterfelijke wals", 14 jaar; Rex: „Met muziek door 't leven" alle leeftijden. Casino „De lachende vreemdeling" 14 jaar. Lido: „De bruidegom was zoek", alle leeftijden. Luxor: „Kleine melodie uit We nen", alle leeftijden. LAATSTE BERICHTEN AMSTERDAMSE MIJ. GRAAFT ZIJ-TAK VAN SUEZ-KANAAL. Ter bespoediging van de scheep vaart in het Suezkanaal/al ten Zui den van Cairo een zij kanaal gegra ven worden, waardoor het verkeer dat, zoals bekend, hier slechts in één richting mag geschieden, in de toe komst een veel vlotter verloop zal krygen, aldus vernamen wij van de directie der Amsterdamse Ballast Maatschappij N.V., die belast is met de technische uitvoering van dit project Het betreft hier een 10 km lang kanaal, dat tezamen met een combi natie van Franse aannemers zal wor den uitgevoerd De heer G Visser, hoofduitvoerder van de Amsterdam se ballast, die vroeger reeds zestien jaar ten behoeve van de Maatschap pij in Cairo vertoefd heeft, bevindt zich daar thans wederom, teneinde kwartier te maken voor het Neder landse technische personeel, dat over ongeveer 6 weken naar Egypte zal vertrekken In totaal zullen, volgens een ruwe schatting, ongeveer 6 a 700 werklieden bij het graven van dit nieuwe kanaal ingeschakeld worden, waarbij 15 pet niet-Egyptenaren Het nieuwe kanaal komt aan de Oostelij ke zijde van het Suezkanaal, waarin het aan beide zijden als een lus zal uitmonden. Met dit project is een bedrag van 22 millioen gulden gemoeid, waar van ,naar de directie opmerkte, een behoorlijk deel zal afvloeien naar de Amsterdamsche Ballast Maatschap pij. De grond, waarin gegraven moet worden, bestaat voornamelijk uit zand en ongeveer 2 pet. kalkhouden- de rots, die naar alle waarschijnlijk heid geen moeilijkheden zal opleve ren. Volgens een eerste indruk wer ken de Egyptische arbeiders zeer goed. Men hoopt ruim een jaar over het gehele werk te doen, daar de modernste machines en graafwerk- tuigen zullen worden gebruikt. De liquiditeit van de Amsterdam sche Balast Maatschappij zal niet worden aangetast, aangezien met voorschotten gewerkt wordt. RUSSISCHE RAKETBASES IN OOST-DUITSLAND? Het met Britse vergunning ver schijnende blad „Die Welt" beweert, dat de Russen een netwerk van ba ses voor het afschieten van raket- bommen in de Sovjet-zóne van Duits land aanleggen. Volgens het blad heeft een „Duitse specialist op het gebied van raketbommen", die naar West-Duitsland vluchtte, verklaard, dat de bommen elke plaats in West- Europa zouden kunnen bereiken? Ieder van de bases zou, naar deze specialist zeide, een bepaalde sector bestrijken. Sovjetrussische deskundi gen zouden een plan uitgewerkt heb ben om de bases zonodig binnen en kele minuten bedrijfsklaar te ma ken. Er waren reeds vijf bases vol tooid en zes andere in, aanleg. Twee van de voltooide bases bevonden zich in Mecklenburg en waren spe ciaal voor het Zuiden van Zweden bedoeld. De derde basis in Thuerin- gen zou het Rijngebied kunnen be strijken. De vierde lag in Silezië en was ingesteld op verhindering van een mogelijke invasie van het Oost- zee-eiland Ruegen. Twee van de in aanbouw zijnde bases zouden tot doel hebben de mond van de Elbe en de Nederlandse kust te dekken. MARKTBERICHTEN GOUDA, 18 Aug. Kaas. Aanvoer 243 partijen. Prijzen: le kwaliteit 1.701.74, 2e kwal. extra 1.65 extra kwal- 1.751.85, extra zware kwal. tot 1.95 per kg. Han del goed.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3