Kamer machtigt ingeslagen weg kabinet op de voort te gaan Algemene Rekenkamer openteen boekje over Militair Gezag yimntty uetaefd DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer „Een weg terug is thans niet meer mogelijk" aldus prof. Romme In de middagvergadering hebben I dige regering. Maar tegenover het behalve prof. Romme nog het woord nadelig saldo der koerswijziging, dat gevoerd prof. Schermerhorn (P. v. d. A.) en dominee Zandt (St. G.). De standpunten vap beide laatsten moe ten als bekend worden veronder steld. De rede van de katholieke frac tievoorzitter werd daarom met groter belangstelling tegemoet gezien. Deze achtte een openbare discussie vol gend op het comité-generaal onver mijdelijk. Ten eerste omdat het volk daar recht op heeft, omdat niemand gebaat is met een spel van kiekeboe en stommetje in de Staten-Generaal en vervolgens omdat de openbare dis cussie de gelegenheid biedt om be langrijke punten, waarover nogal verwarring heerst, scherp en duide lijk te bepalen. Prof. Romme kon niet verhelen, dat naar zijn opvat ting de regering het zich moeilijker heeft gemaakt dah zij het al had, toen zij begin Mei besloot haar be- leidskoers te wijzigen. Zij versterkte daarmede geenszins het vertrouwen bij de bevolking. Nochtans erkende prof. Romme, dat elke andere poli tiek evengoed als de nieuwe koers een „waagstuk" genoemd had moe ten worden; een kwalificatie welke in Mei de heren Schouten en Scher merhorn aan de beleidswijziging ge geven hebben. Met teleurstelling verklaarde prof. Romme, dat de „deviatie-politiek" (de koerswijziging), zich op 22 Juni her haald heeft. Pas daarna is men er in geslaagd de regering er van te weer houden de Kamer voor nieuwe vol dongen feiten te plaatsen. De loop der zaken heeft wel zo veel be zorgdheid gebaard, dat, naar prof. Romme's persoonlijke mening, ernstig gedacht moest worden aan het opzeg gen van het vertrouwen in de hui- Aetherktenken VRIJDAG HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Óchtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9 00 Resi dentie-orkest. 9.30 Symphonette-or- kest. 10.00 Het verhaal van de diri gent. 10.10 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Jo Vincent met koor en orkest. 12.03 Engelse en Ameri kaanse orkesten. 12.30 Land- en tuinb.nieuws 12.33 Ce Bietenbou wers. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws 13.20 Het Kareol septet. 13.50 Op de Korrel. 14.00 Amstels Mannenkoor Harmonie. 14 20 Tutti Frutti. 14.50 Het Vaudeville orkest. 15.15 PianO' kwartet. 16.00 De Zonnebloem. 17.00 Vacantieverhaal. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Het Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beek. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Sta klaar. 19.30 Uit het land van Hertog Jan. 20.00 Nieuws. 20 05 De gewone man. 20.12 Relais van het Henry Wood promenade conc°rt. 21.00Sopraan en piano. 21.15 Op bouw in liefde. 21.30 Kamermuziek concert uit Luzern. 22.10 In de Web- be der tijden. 22.25 Het promenade- orkest o. 1. v. Benedict Silberman. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws 7.18 Karakterstukies. 8.00 Nieuws'. 8.18 Orgelspel. 9.00 Boston Symphonie orkest. 10.05 Morgenwij ding. 10 20 Marek Weber en zijn or kest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Ba riton en piano. 11.10 Mareth. 11.25 Jan Vogel en zijn orkest. 12.00 Zwar te aarde. 12.30 Land- en tuinbouw- rieuws. 12.33 Sport en prognose 12.45 Peter Kellenbach, piano. 13.00 Nieuws. 13.15 John Renova and his music 13.45 Zweedse liedjes. 14.00 Kookpvaatje. 14.20 Het Kamerorkest. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Het kamerorkest. 16.00 Nelly Wage naar, piano. 16.30 Van twaalf tot zestien in zomers tenue. 17.00 Het Wiener Bohème orkest, 17.20 Ka mermuziek van Ludwig van Beetho ven. 18.00 Nieuws. 18.15 Orkest Jan Corduwener. 18.40 Orgelspel. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 VPRO- cursus. 20.00 Nieuws. 20.03 Cursus innerlijk leven. 20.55 Zo juist ver schenen boeken. 21.00 Men vraagt., en wij draaien, 21.30 R.E.T. Mannen koor. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gram.pl. 23.00 Nieuws. 23.15 Indianapolis symphonie orkest. gezien moet worden in het vermin derde vertrouwen der Indonesische bevolking, zou een ander nadelig saldo komen te. staan: vermindering van het internationale vertrouwen wanneer de uiterste consequenties zouden getrokken zijn van het weg jagen der regering. Omdat het inter nationale en overzees" vraagstukken betrof, moest de eensgezindheid on der het volk zo veel mogelijk boven alles bewaard blijven. Daarom heeft men de regering laten begaan, toen zij de nieuwe weg betrad. Maar nu dit eenmaal een feit is, zal de katho lieke fractie de regering op haar gang naar het eindpunt van die weg zo krachtig mogelijk steunen. Als er geen vechtbarrière wordt opgeworpen, aldus prof. Romme, wil de Katholieke fractie van harte de Rondetafelconferentie aangrijpen om de evenwijdig lonende levensbe langen van Indonesië en Nederland te dienen. Over deze levensbelangen heeft prof. Romme uitgeweid. Wil de vrij heid voor de Indonesië.1» geen leuze blijven en voor ons Nederlanders niet tot een leuze worden, dan is in de huidige wereld een politiek samen gaan tussen Nederland en Indcnesië noodzakelijk, opdat gelijkwaardige cn eensgezinde klacht ai op het Wes telijk en Oostelijk halfrond" ons sterk maken. Het station van de souverei- niteitsoverdracht is nabij. De trein bevindt zich reeds op het emplace ment en moet bij de laatste paar honderd meter van de rit nog over tal van wissels springen. Het zo iu:st aangeduide station is evenwel niet uitsluitend een eindpunt, maar ock de plaats van vertrek, voor verder samengaan. AVOND VF.RGADERING7. De minister van Overzeese Ge biedsdelen de heer Van Maarseveen, zeide, dat de regering dankbaar voor de wijze, waarop dit debat gevoerd, voor de steun en voor constructieve bijdragen door'sommi ge sprekers gegeven. Enige sprekers hebben zorg uitgesproken of de grondwet ten aanzien der R.T.C. zal worden geëerbiedigd. Zoals zij reeds meer heeft verklaard zal de regering de grondwet volgen. Nergens in de grondwet leest spr., dat een vervroeg de souvereiniteitsoverdracht verbo den is en dat een vert.-aagde niet is toegestaan. Over de vraag, of er waarborgen zijn voor een deugdelijk bestuur zal naar spr. vreest na de R. T. C. nog wel verschil van mening bestaan. Er zijn maatregelen getroffen, dat gebieden, die niet vertegenwoordigd zijn ter R. T. C.. daar adviseurs kun nen hebben. Gelegenheid zal worden gegeven hun belangen te bepleiten. Ten aanzien van Nieuw Guinea behoudt dé regering zich alle rech ten voor. De regering zal de Kamer gaarne inlichten over de resultaten van de orde „cease fire". Er is verband tus sen het „cease fire" en de conferen tie. maar de opening behoeft er niet door te worden uitgesteld. Niet mag worden gezegd, dat In donesië met schuld is overladen, de publieke schuld bedraagt nog niet een vijfde van de publieke schuld van de Nederlandse staat. Gevraagd is, of de regering bereid is stukken over te leggen waaruit de financiële en ecormmiche gevol gen van de souvereiniteitsoverdracht kunnen worden gec mcludeerd en waarover gedebatteerd zou kunnen worden. De regering acht dit niet opportuun en bovendien wenst zij niet ter R.T.C. te verschijnen met ge bonden handen. De republikeinse regering verte genwoordigt territoriaal alleen de residentie Djokja. Maar bedacht moet worden, dat de republikeinse regering ook aanhangers heeft in an dere gebieden. De regering is niet van mening, dat de unie een superstaat is; met de beschouwingen van de heer Oud over de Kroon is bij h%t eens. De regering is het er mee eens dat voor herstel van rust en orde actie ve medewerking der bevolking nodig is. In belangrijke gebieden heeft het daaraan ontbroken. De regering heeft een ander dan het door haar gevoer de beleid niet mogelijk geacht. De regering zal alles wat mogelijk is in het werk stellen om een oplos sing te bereiken als door de heer Romme geschilderd in het kader van samenwerking tussen Oost en West. De middelen zullen gevonden kun nen worden om een blijvend samen gaan van de volkeren van Nederland en Indonesië tot een historische wer kelijkheid te maken. Er wordt niet gerepliceerd. De nota en de brief, welke onder werp van beraadslaging zijn geweest, worden voor kennisgeving aangeno men. BEGIN AUGUSTUS hebben wij al een en ander, gepubliceerd oVer het "beleid inzonderheid het financiële beleid van het Militair Gezag Zulks naar aanleiding van het Wetsontwerp tot vaststelling van de niet ten laste van de Rijksbegroting geboektè uitgaven en ontvangsten van het M.G. Thans is het verslag van de Algemene Rekenkamer over haar werkzaamheden met betrekking tot het Militair Gezag verschenen. Het volgende is aan dat verslag ontleend. saris in Noord-Holland machtiging verleend te bouwen volgens een voorlopige begroting van f 450.000 In opdracht van de staf van het M.G. werd het werk op 2 Januari 1946 stopgezet. Het rijk heeft in verband hiermede f 351.082.38 uitgegeven, waarvoor het niets heeft verworven. Intussen dient te worden vermeld, dat voor het huisvesten van het kamp aan de Levantkade aan huur over 6 maanden niet minder dan f 127.302,31 moest wordeir betaald. Voor het kamp Duindorp te Sche- veningen werd tot en met 31 De cember 1945 een bedrag van f 523.300,28 wegens huur betaald. De afrastering van het terrein verg de een uitgaaf van f 203.673,31, Het 2/5 gedeelte van de gehuurde panden is nimmer voor internering gebruikt geweest. De huur bedroeg in 1945 f 230.302,43 De stopzetting van de bouw van een interneringskamp te Ridderkerk leverde een schadepost v. f 172.884,36 op. Bij het kamp te Dordrecht werd een ziekte- en ongevallenverzeke ring gesloten voor het personeel, welke eveneens gold voor het per soneel van de politieke opsporings dienst aldaar. In totaal werd f 60.000 als voorschotpremie betaald. Zodra dit was gerapporteerd, is de verzeke ring beëindigd. Da betaalde voor- schotpremie was echter verloren. Kindertehuizen Bijzonder ongunstig is het rap port omtrent het centraal maga zijn van de provinciale inspectie Bijzondere Jeugdzorg Noord- Holland te Amsterdam. Volgens de accountant werd hier een be drag van nagenoeg f 200.000 be steed op zodanige wijze dat geen zekerheid bestaat, dat de daar voor aangekochte goederen heb ben gediend voor het doel, waar voor de gelden werden verstrekt Voorstellen tot verbetering van het beheer bleven onuitgevoerd Bureau Nationale Veiligheid Een typisch voorbeeld van een or ganisatie, welke alle gebrekken ver toonde van de na-oorlogse verwar ring. vormt het Bureau Nationale Veiligheid. Aan de interne controle heeft na genoeg alles ontbroken. Er was een zeer grote achtex-stand in de admini stratie; meer dan de helft van de boekingsstukken moest nog. in de ad ministratie worden verwerkt. Hetgeen wel was geboekt, bleek bij de controle de sporen van grote slor digheid te dragen. Meer dan 2000 cor- rectieposten zijn aangebracht. Ten laste van het rijk zijn ook ge boekt een vordering van het M.G. op de H.A.R.K. van f 1.216.090.38 er op Ned. Volksherstel f 14.010,89 wel ke do'or genoemde organisaties niet werden geaccepteerd. De totale kosten van het M.G., met inbegrip van alle afwikkelingskos- ten, kunnen worden gesteld op rond 150.000.000,— Wanneer de Rekenkamer overgaat tot het formuleren van enige alge mene bezwaren tegen het beheer moet vooropgaan de vaststelling van het feit, dat het beheer van goede ren door het M.G vrijwel over de gehele lijn gebrekkig is geweest. Voor representatieve doeleinden is uitgegeven totaal f 227.676,72. De verantwoordelijke pei-sonen hebben er op gewezen, dat deze uitgaven dienden om onbetaalde hulpkrach ten te honoreren, met b.v. chocolade rookgerei enz. Enigszins op dezelfde lijn ligt een uitgaaf van f 25.80.0 voor het gratis verspreiden in de Noordelijke gebie den van Nederland van 500.000 si gaartjes. Voorts wordt nog melding ge maakt van een uitgaaf van f 14.921,173 voor de aankoop van Franse frs. welke moesten die nen om cognac uit Frankrijk aan te kopen. De cognac werd echter door de Franse douane in beslag genomen wegens overtreding van de deviezenvoorschriften. De uitgaaf was derhalve volko men nutteloos. De lading van een geheel stoomschip met benzine, olie en smeervetten ter waarde van f 154.738,40 is ten laste van de rekening van de staf geboekt, omdat een funtionaris van het Militair Gezag in Mei 1945 voor de ontvangst had getekend. Er is geen zekerheid te verkrijgen omtrent de bestemming welke aan de lading is gegeven. In Augustus 1945 is een hoeveel heid olie ter waarde van f 14.808,42 door de staf betaald, zonder dat vaststond bij welk onderdeel van het M.G. deze olie was afgeleverd. Ondanks veel nasporingen is men er niet in geslaagd een sluitende ver antwoording van de beheerde auto's op te stellen. In de loop van 1948 deed de minister van financiën aan de Rekenkamer het voorstel om het onderzoek te staken. Volgens de daar bij overgelegde gegevens waren van de 13.410 voor het gehele M.G. te verantwoorden motorvoertuigen toen nog 329 onverantwoord. Militaire commissariaten Voor zover de accountants een oor deel hebben uitgesproken over de beloningen van het personeel (on geveer de helft der rapporten) was dit in het algemeen geruststellend. De interneringskampen Een zeer ongunstige indruk maken de rapporten omtrent voorgenomen bouw van een interneringskamp aan de Nieuwendammerdijk te Amster dam, bestemd om de bevolking van het vooi'lopige kamp aan de Levant kade op te nemen. Begin Augustus 1945 werd door de militaire commis- GIDSEN EN PADVINDSTERS In Fribourg in Zwitserland is be ëindigd de 2e internationale confe rentie voor Katholieke leidsters van de Wereldbond van gidsen en pad- vindsters. Het onderwerp van deze confe rentie was: „De Gidsenbeweging en de Kerk". In dit verband werden o.a. besproken: „De kerk, de nood zakelijke gemeenschap tot ontwik keling van het bovennatuurlijke le ven; de Kerk in de loop der tijden; de Kerk t.o.v. de moderne religieuse stromingen; de biddende Kerk; de plaats van de Christen in de huidige wereld;* Katholieke Actie en gidsen beweging." Tijdens de conferentie ontvingen de deelneemsters een telegram van Z.H. de Paus met de Apostolische Zegen voor de conferentie en de Ka tholieke gidsen over de gehele we reld. Vertegenwoordigstei's van 2( landen waren aanwezig. Namens de Nederlandse Katholieke gidsen wa ren vertegenwoordigd: mr B, Twaalfhoven, Nat. Commissaresse, de Diocesaan Commissaressen mej. K Botden, W. IJsselmuiden en L. Paulussen, terwijl als vertegenwoor digster van de Overzeese gebieden mej. L. Jansen aanwezig was. De volgende conferentie in 1951 zal in Nederland worden gehouden. Haarlems bisschopshulde Katholiek Haarlem heeft gisteren mgr. J. P. Huibers een huldiging be reid, die werkelijk de apotheose ge noemd mag worden van de viering van zijn gouden priesterfeest. Na ontvangen te zijn door het huldigingscomité trad de bisschop de grote concertzaal binnen, waar hij met een spontaan applaus door alle aanwezigen begroet werd. Mgr. werd hierbij onder meer vergezeld door de Commissaris der Koningin Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de vicaris- generaal van het bisdom, mgr. N. L. A. Ammerlaan, deken J. J. A. Kuil man en zijn broer, ir. P. Huibers. bers. Bij deze huldiging waren verder nog aanwezig de officiaal van het bisdom, mgr. C. van Trigt, vele pas toors en kapelaans uit Haarlem en omgeving, de katholieke wethou ders van Haarlem en vertegenwoor digers van alle katholieke organisa ties en verenigingen. De concertzaal was bijzonder fraai versierd met gladiolen in allerlei kleuren en het was ook nu weer* de L.T.B. de hoveniers van de afd. Haarlem die hiervoor had zorg gedragen. Het koor „Katholiek Haarlem", dat begeleid door de Haarlemse Or kestvereniging een klassiek pro gram ten gehore bracht, opende de avond met Bruckners majestueus „Ecce Sacerdos". In zijn welkomst woord zeide deken Kuilman, dat Haarlem als bisschopsstad wel niet de grootste maar toch de gewichtig ste stad was van het bisdom. „Alle Haarlemmers kennen U," zo zeide hij, „en zij weten Uw huis aan de Nieuwe Gracht, waar de bisschop dagelijks bidt en werkt." De deken wees er verder od. dat de waardering in Haarlem niet al leen van katholieke zijde komt. maar ook van niet-katholieke. Spontaan werd er geapplaudisseerd, toen hij mededeelde, dat de bisschop behalve aan de katholieke ook aan de niet- katholieke armen van de stad een zelfde belangrijke gift had geschon ken. Buitengewoon schoon en zuiver klonk daarna het „Sancta Maria" van Mozart. In zijn feestrede voorzien van een smakelijke en geestige inleiding herinnerde de heer H. W. M. van Os aan die vijftiende Augustus 1899, toen ooggetuigen op die wijdingsdag de bisschop qua gestalte als de meest uitstekende moesten er kennen, maar n'emand zich bewust was, dat de bisschop qua waardig heid de meest uitstekende zou worden. Spreker gaf daarna een overzicht van de historie van het bisdom i Haarlem sedert 1559 tot aan de dood van Mgr. Aengenent in 1935. Joannes Petrus Huibers werd tot bisschop gewijd op 11 Februari 1936. Zijn patroonheiligen waren provi dentieel. Sint Joannes werd door de Mensenzoon oo de Calvarieberg tot beschermer der Moedermaagd aan gesteld. Joannes Huibers toont zich van Maria beschermer en bescherm de tevens: Sub tuum praesidium. Sint Petrus vermaant zijn gelovi gen op hun hoede te zijn. Joannes Petrus Huibers preekt en schrijft, schrijft en preekt, zijn dioeesanen waarschuwend voor de dolgedraaide ideologieën van deze tijd. Uitvoerig ging spreker in op de functies van de bisschop, gelegen in het leraars-, bestuurs- en wijdings ambt en besloot zijn rede met de woorden: „De silhouetten der schuil kerken van Uw bisschoppelijk voor geslacht mogen U de overtuiging geven, dat de H. Geest óók zal be vruchten de huidige tijd, waarin de ondeugd overvloedig is en de liefde van velen verkoelt." Het koor zone daarna de psalm „Laudate Dominum" van C. Franck in een Franse vertaling. Tijdens de pauze kregen de genodigden gele genheid de bisschop persoonlijk te feliciteren. In zijn dankwoord, dat de bis schop na de uitvoering van het Te Deum van A. Bruckner sprak; haal de hij herinneringen op aan de af gelopen feestdagen en zegde al len dank, die daaraan hadden mee gewerkt. Mgr. deed tenslotte op alle katholieken een beroep om vooral de sociale rechtvaardigheid en de naastenliefde te betrachten, waarna hij de aanwezigen zijn bisschoppe lijke zege gaf. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te tien uur) VERANDERLIJKE BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lich te regen. Zwakke wind, Tempe ratuur ongeveer dezelfde als vandaag of iets hoger. VERJAART IN INDONESIË J. J. DE VOS, Lisse, vierde 17 Aug. zijn 3e Ind. veriaar te Purwokerto (Java). A. KUYF, Zuidbuurtseweg 18, Zoeterwoude, soldaat le kl., viert op 19 Augustus voor de 2e maal zijn verjaardag in Indië, te Semarang. HAAGSE RECHTBANK Dood door schuld. Op 27 Jan. van dit jaar vond op de knxising van eèn weg te Katwijk een botsing plaats tussen een auto, bestuurd dooi de chauffeur A. K. uit Katwijk aan Zee, en een motorrijwiel, waarop zich zekere de Haan uit dezelfde ge meente bevond. De aanrijding was zo hevig, dat de Haan vrijwel op slag werd gedood. Wegens veroorzaken van dood door schuld had de chauf feur zich voor de rechtbank te ver antwoorden. Hem werd n.l. verwe ten, geen voorrang te hebben ver leend. Na het horen van enkele ge- tujgen vorderde de Officier zes maanden hechtenis. De raadsman, mr. J. M. Gasille gaf toe dat verdachte een fout heeft ge maakt, en betreurde de gevolgen; hij ■stelde echter de vraag, of een der gelijk zware straf wel op zijn plaats is, zodat pl. clementie verzocht. Voor de grap. Volgens de los- werkman A. K. S. te Leiden had hij slechts voor de grap op 11 Febr. de fiets van J. Duyvestein weggehaald, doch de Officier meende reden te hebben om *aan te nemen, dat het een gewone diefstal betrof, want de fiets stond onbeheerd op straat. Waar verdachte reeds eerder is veroor deeld, luidde de eis een jaar gevan genisstraf met aftrek van preven tief. Mr. J. W. Lely pleitte clemen tie en wees op de .moeilijke levens omstandigheden van verdachte. De inbraak, die mislukte. De fabrieksarbeider C. A. K. te Leiden had in de nacht van 45 Mei zich toegang willen verschaffen tot een winkel aan de Maredijk, doch werd bij die bezigheid betrapt. Wegens po ging tot inbraak eiste thans de Of ficier acht maanden gevangenis straf met aftrek preventief. De ver dediger, mr. F. Kragt, betoogde, dat verdachte na zijn terugkeer uit Duitsland, moeilijk aan het werk had kunnen komen en gezien het blanco strafblad, vroeg pl. clementie. EEN VROLIJKE RDMflH DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 42) De gunstige indruk, die Jimmy op mevrouw Pett gemaakt had, ver dween al met aanzienlijke snelheid. Zijn hardvochtige houding tegenover het kind, dat zij verafgoodde wekte haar verontwaardiging op. „Och. stoor hem niet, James", zei ze stijfjes. „Hij voelt zich vandaag niet erg lekker. Hij heeft een zwakke maag". „Teveel gegeten?" vroeg Jimmy opgewekt. „Ik was ook zo op zijn leeftijd. Hij moet gerantsoeneerd worden, halve porties en veel gym nastiek". „Zeg!" protesteerde Ogden. „Kijk dat eens", vervolgde Jimmy, ..met volle hand een oveiwloedige laag rondom de ribben van de jon en grijpend. „Dat moet er allemaal f. Ik zal u zeggen, wat ik van plan ben. Ik zal hem een sportpak kopen en dan ga ik vanavond eens met hem langs de rivier oplopen, in draf. Dat zal hem goed doen, dat beloof ik u. En dan no? een springtouw; iets beters is er niet. En in een week of twee, zal ik van hem iets ge maakt hebben, dat „Ogden's geval", zei mevrouw Pett koud, „is nogal gecompliceerd en het is in handen van dokter Brigin- shaw, in wie we alle vertrouwen hebben". Er viel een stilte, welker verlam mend effect meneer Pett tevergeefs trachtte te voorkomen, door met zijn voeten te schuiven en te kuchen. Mevrouw Pett zei: „Ik 'hoop, dat nu je hier bent, James, je de bedoeling hebt, eens flink te gaan aanpakken en hard te werken". „Als een bever", zei Jimmv, me neer Pett's laatste waai-schuwing in dachtig. „Het is alleen nog maar de kwestie, uit te maken, waar ik het best voor geschikt zal zijn. Ik heb er al met oom over gesproken in zijn kantoor, maar wij zijn niet tot een conclusie kunnen komen". „Weet jij niets?" vroeg meneer Pett. „Ik heb onlangs nog het telefoon boek er op nageslagen...." „Onlangs? Maar je bent vanmor gen toch pas aangekomen". „Ja, ik bedoel vanmorgen. Toen ik uw adrles opzocht, om naar u toe te komen. Het lijkt al een hele tijd ge leden. Ik geloof, dat het nog het beste voor me was, als ik me hier bij u vestigde en begon te studeren voor electro-technisoh ingenieur of zoiets, met brieflessen. Ik las daar juist een advertentie over toen we in de trein zaten. Zij garanderen, je alles te kunnen laten leren, van blik- slagerswerk tot hoenderfokkerij toe. Zij zeggen zo: „U staat stil, omdat het u ontbreekt aan oefening". Het komt me voor, dat dit juist iets is voor mijn geval. Ik geloof, dat ik ze maar direct vanavond een briefje rroest schrijven en wat eenvoudige dingen vragen over kuikens". Wat mevrouw Pett op dat voorstel cok had willen antwoorden, het werd voorkomen door het binnentre den van Annie. Vanuit haar venster had Annie de aankomst van Jimmy en haar oom gadegeslagen en z*j kwam thans naar beneden, om eens te zien, hoe de zaken liepen. Wat zij thans zag, was wel in staat haar te bevredigen. Ze merkte wel iets vreemds in de sfeer, die er in het vertrek hing, maar dat schreef zij toe aan enige verwarring, die zeer natuurlijk te verklaren was bij een dergelijke situatie. Zij keek Jimmy onderzoekend aan. Mevrouw Pett had haar niet gezegd, dat meneer Pett 'haar had opgebeld. Men moest haar dus duidelijk maken, wat Jimmy's tegen woorrhghe'r' beduiden had. Zij wachtte, totdat jet? -ou zegden. Meneer Pett stelde ze aan elk- an.-^r voor. Jimmy, dit is m'n nicht, Annie Chester, Dat is Jimmy Crocker, An- ni°. Jimmy was niet in staat volle be wondering aan de dag te leggen voor de maniei1, waarop Annie uiting gaf aan verrassing en schrik. Zij deed het heel knap, wel is waar, maar ook erg overtuigd. „Jimmy Crocker!" Meneer Pett stond op het punt, er aan te herinneren, dat zij elkaar vroeger al eens ontmoet hadden, maar hij zag er toch maar van af. Dat interview was al vijf jaar oud. Jimmy zou het zeker 'al lang verge ten zijn. Het was dus niet nodig hem nu opzettelijk van zijn gemak te brengen door er van te gewagen. Bo vendien was het Annie's zaak. Als zij er nog op wenste terug te ko men, dan moest zij dat zelf weten. „Ik dacht, dat u niet over was ge komen!" zei Annie. „Ik veranderde van mening". Meneer Pett, die hen beiden had staan gadeslaan, riep plotseling uit: „Nu ben ik er! Ik heb voortdurend trachten uit te vinden, waar ik je eerder gezien had. Het was op de Atlantic!" Annie ving Jimmy's blik op. Het verlichtte haar? dat hij zich niet in de war liet brengen, door die plot selinge onthulling. „Kwam u op de Atlantic hiernaar toe, meneer Crocker?" zéi ze. „Nee toch? Daar zijn we zelf ook op ge weest. Dan zouden we elkaar toch zeker ontmoet hebben?" „Noem me niet „meneer Crockei'", zei Jimmy. „Noem me Jimmy. Je moeders broeders vrouws zusters tweede echtgenoot is mijn vader. Nee, ik kwam over op de Coronia. Vanmorgen waren we pas in de ha ven". „Nou, maar er was toch iemand, die precies op je leek, op de Atlan tic", hield meneer Pett vol. Mevrouw Pett zei niets. Zij keek Jimmy met scherpe en wantrouwen de blik aan. „Ik denk, dat ik een veel voorko mend type ben", zei Jimmy. „Je herinnert je ongetwijfeld, wie ik bedoel", zei meneer Pett, in zijn onschuld onkundig van de onvi'ien- aelijke gedaohten die hij bij twee van zijn toehoorders opriep. „Hij zat twee tafeltjes van ons verwijderd, waar we zaten te eten. Herinner jij hem je, Nesta?" „Och, ik was toen niet in staat om met genoegen aan die maaltijd deel te nemen: neen, ik herinner me hem niet". „Maar, ik dacht nog wel, dat ik je al eens met hem zag praten op het dek, Annie". „Werkelijk?" zei Annie. „Ik herin ner mé helemaal niemand, die op Jimmy leek". „Wel, wel," zei meneer Pett ver baasd, „het is erg vreemd. Ik denk, dat ik het mis heb." Hij keek op zijn horloge. „Enfin, ik zal nu teri/ moeten naar kantoor." „Ik zal u een eind weegs vergezel len, oom' Peter," zei Jimmy. „Ik moet nog zorgen, dat mijn zaken hier gebracht worden." „Waarom telefoneer je niet even naar het hotel?" zei meneer Pett. Het leek Jimmy en Annie wel, alsof hij het met opzet vroeg. „In welk hotel heb je ze gelaten?" „Nee, ik zal er toch zelf moeten heengaan. Ik heb nog een en ander in te pakken ook." „Ben je terug voor de lunch?" vroeg Annie. „Ik denk niet, dat ik langer dan een half uur weg blijf." Toen beiden weg waren ademde Annie verlucht en gelukkig op. Al les was prachtig verlopen. Maar het duurde niet lang of zij ondervond een nieuwe schok toen mevrouw Pett er over begon te spreken. Zij sprak opgewonden en op gedempte toon en ie boog geheimzinnig naar Annie toe. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2