SCHIJNWERPER Ned. Kath. Sportbond is OP DE VOETBAL bewaker van onze principes in sportverenigingen de de trouwe Kath. Reiff verbetert 3000 M wereldrecord Nationale zwemkampioen- schappen UTRECHT VERWACHT IJ EATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Sport is geen doel, maar middel het is jeugdwerk I \70RIGE WEEK schreven we „Dit is de laatste Schijnwerper". Inder- daad. met V.N.L. was deze serie ten einde; alle katholieke voetbal clubs uit Leiden en omgeving hadden een beurt gehad. Maar vóórdat het definitieve einde kwam, wilden we nog éénmaal ons uitgangspunt, het platform van de meelfabriek „De Sleutels" beklimmen, om met onze stram geworden benen nog eens een schot te wagen. We kwa men tot de droevige conclusie dat we onze voetbalschoenen maar aan de wilgen moesten hangen, want het was maar een allerdroevigst zacht adhuivertje,. waarmede onze voetbal voor de laatste maal het luchtruim ingezonden werd. Eens schoten we tot Lisse, Zoetermeer en zelfs tot Bo degraven, maar nu kwam de bal niet eens over de stad heen! Reeds na enkele honderden meters dook hij omlaag en vond rust in het grasperk van een fraaie tuin, voor het pand Zoeterwoudse Singel 33. RECTOR VESTER TEVREDEN OVER DE FUSIE Rector L. P. M. Vester stond al klaar achter de deur. Hij raapte de bal op en zei „kom maar binnen". Even later zakten we weg in de die pe kussens van een fauteuil, waar vóór ons al heel wat mensen, die iets met de voetbal te maken hebben, in gezeten hadden. „Begin maar gauw", hoorden we, „want over een uur moet ik weer weg". Met deze enkele v/oorden tekende deze geestelijk ad viseur van de Ned. Kath. Sportbond, district Leiden, zich ten voeten uit: rusteloos! „Nu deze serie ten einde is", be gonnen we, „komen we bij u met enkele vraagstukken, die in de loop van onze visites aan voorzitters ge rezen zijn. De eerste daarvan is: Heeft de overheid een taak? Deze vraag heeft betrekking op moeilijkheden van sommige vereni gingen, die van de gemeente geen enkele medewerking verkrijgen in de vorm van subsidies of het beschik baarstellen van terreinen. Anderen kunnen die steun wel krijgen, maar durven deze niet aanvaarden, uit vrees hun autonomie te verliezen". „Ik had zoiets verwacht", klonk het antwoord. „Ziehier de oplossing. De overheid moet zorgen voor een zodanige inrichting van het gemeen schappelijk leven, dat de voorwaar den verwezenlijkt kunnen worden, die nodig zijn om aan de mens, het zij als enkeling, hetzij in privaat- verband met anderen (verenigingen) de mogelijkheden te verschaffen zijn aards welzijn, in ondergeschiktheid en gericht op het laatste doel, zelf zo goed mogelijk te verzorgen". Hieruit volgt dus dat de gemeente inderdaad tot taak heeft steun te verlenen. Vrees om de autonomie te verliezen behoeven de verenigingen daarbij niet te hebben, want het gaat uit drukkelijk om het aards welzijn; aan principes mag dus niet geraakt worden!" Sport en Zondagsheiliging Klachten hebben we ook verno men, vooral van de ouders, over de sport op Zondag. Er mag weliswaar niet vóór 12 uur gespeeld worden, doch wanneer de junioren een verre reis moeten maken voor een uitwed strijd, gaan zij toch al 's morgens om 10 uur of half elf weg en kun nen dus niet naar de Hoogmis. „Dat is toch wel een beetje al te erg voorgesteld", meende rector Ves ter. „Om te beginnen is het voor een goede Zondagsheiliging niet beslist noodzakelijk dat men naar de Hoog mis gaat en in ieder geval, hoe vroeg de jongens ook weggaan, hebben zij tijd gehad om hun Zondagsplicht be hoorlijk te vervullen. Bovendien spe len zij in afdelingen van hoogstens 9 clubs, dat betekent dus 8 uitwed strijden per seizoen. Niet voor alle uitwedstrijden behoeven zij ver te reizen en niet alle wedstrijden be> ginnen om 12 uur. In de practijk komt het er dus op neer dat zij slechts 4 of 5 keer per competitie riet naar de Hoogmis kunnen en, als zij die andere 47 Zondagen dit wél doen, mogen we dubbel en dwars tevreden zijn". Het is trouwens al een hele ver betering dat de aspiranten op Zater dagmiddag spelen en met de junio ren in eigen katholiek verband voet ballen, zodat met de bedoelde belan gen rekening gehouden kan worden. Fusie bracht heel veel goeds Een derde kwestie betrof de fusie tussen de katholieke en neutrale voet-balbonden, die na de bevrijding officieel is doorgevoerd. Verschillen de verenigingen verlangen nog wel eens terug naar de vóór-oorlogse ja- rep. toen nog in eigen verband ge speeld werd. „De fusie heeft ontegenzeggelijk zeer grote voordelen gebracht", be gon onze gastheer. „Het hoofdbestuur van de Ned. Kath. Sportbond denkt er gewoon niet meer over om aan de fusie een einde te maken; we zouden het een ramp vinden! Zolang de K.N.V.B. onze principes erkent en eerbiedigt wat hij inderdaad doet, willen wij deze zeer prettige samen werking vast en zeker laten voort duren. Alle tedhnische zaken kun nen nu in fusie-verband behandeld worden, wat zeker z'n voordelen heeft. Bovendien kunnen de katho lieke clubs nu veel hoger komen en een van de goede gevolgen is ge- .weest, dat verschillende grote ver enigingen in het zuiden het praedi- caat R.K. hebben aangevraagd en verkregen. De K.N.V.B. zal steeds waakzaam moeten zijn om zich niet in te laten met ideëele kwesties; juist daarvoor is op last van het Episcopaat de Ned. Kath. Sportbond opgericht, die, zowel landelijk als diocesaan en dis- trictsgewijs de Kath. sportverenigin gen overkoepelt. Alle takken van sport ressorteren daaronder en heb ben op hun beurt ook weer lande lijke, diocesane en districts-besturen. Dit alles bij elkaar maakt de N.K.S. tot een groot lichaam, waarvan de omvang wellicht oorzaak is dat hij nog niet leeft in alle hoofden en har ten van de sportbeoefenaren in ka tholiek verband. De N.K.S. wil lei- Sport is jeugdwerk We spraken nog even over diver se andere moeilijkheden, zoals Lof en Congregatie tijdens de voetbal uren, moeilijkheden, die hun oor zaak vinden in het feit dat wij het als katholieken wel eens te druk hebben om alles bij te houden. „Men moet echter wel rekening houden met het feit", aldus rector Vester, „dat de sport niet zomaar iets is voor gezellige ontspanning. De ka tholieke sport is uitgegroeid tot een compleet jeugdwerk van het aller grootste belang". Ziehier een uitspraak, die ons uit het hart gegrepen is. Nog al te veel wordt er met iets van minachting gesproken over de sport, alsof het slechts een doelloos hollen achter een balletje is. Nog steeds wordt de sport gezien als iets dat verruwt. Maar het tegendeel is waar en bewe zen! We moeten ons daarbij niet blind staren op enkele excessen, die overal wel eens voorkomen en waar voor de N.K.S. o.a. is opgericht, om deze te beteugelen. We moeten de grote lijnen zien en dan constateren dat de sport een machtige greep heeft op de massa van de jeugd, die niet vatbaar is voor eep andere or ganisatie, zoals verkennersbeweging, gidsen, N.K.J.B. of Jonge Vrouwen Gemeenschap. En dan laten we het sociale element nog maar buiten be schouwing, hoewel het zeer belang rijk is dat de jeugd, vooral de niet meer schoolgaande jeugd, volop ge legenheid heeft zich lichamelijk goed te ontwikkelen middels de sport. Meer dan ooit is 'het in deze tijd van HOOGTERECORDPOGING VAN MAJOOR FLINTERMAN. Ten behoeve van de aanstaande hoogte- record-poging van majoor Flinter man is bij het Nationaal Luchtvaart Gisteren zijn te Kopenhagen de internationale doofstommenspelen begonnen. De belangrijkste uitslagen luiden: Voetbal (le ronde): ItaliëNoorwe gen 41; EngelandNederland 51. ATHLETIEK FANNY BL ANKERS-KOEN IN DE ST. PIETERSBERG. In Maastricht is het een gewoonte geworden om de herinnering aan het bezoek van belangrijke personen voor het nageslacht te bewaren door dit vast te leggen met een tekening op de mergelwanden der onderaard se gangen van de St. Pietersbreg. Ook het bezoek van Fanny Blankers Koen aan Maastricht is voor de ge meentelijke grotten-exploitatie aan leiding geweest om dit feit vast te Laboratorium te Amsterdam de leggen in een houtskooltekening van meetapparatuur, welke in de Gloster de kunstenaar van Aanholt, die een Meteor 4 zal worden aangebracht, levensgroot conterfeitsel van Fanny grotendeels vervaardigd en geheel maakte, n.l. het moment, waarop ze gemonteerd. lin de finale te Londen uitkwam. dinggevend zijn over alle principiële j mechanisatie en van steeds eentoni- kwesties, die de sport aangaan. Bo vendien heeft de N.K.S. een supple rende taak, daar namelijk waar de verenigingen niet voor kunnen zor gen, zoals b.v. de vorming van jeugd leiders, waaraan nog steeds een schreeuwend gebrek is. Dit heeft dus ook alweer betrekking op de ideëele zijde. Indien echter een R.K. vereni ging op technisch gebied geen steun vindt bii een technische bond, of om een of andere reden daarbij niet aan gesloten kan zijn. heeft de N.K.S. ook op dit gebied een taak, n.l. te zorgen dat er een technische orga nisatie komt". Het gaat goed in Leiden „Op papier is dit allemaal dik in orde", merkten we op. „Maar loopt het ook allemaal in de practijk zo gesmeerd?" „In het district Lei den mogen we inderdaad tevreden zijn. Onder auspiciën van de N.K.S. zijn hier R.K. clubs opgericht voor zwemmen, tafeltennis, wandelen (waarvoor gaarne nog meer leden!) hockey en voetbal. Over het algemeen het contact met de verenigingen erg prettig, hoewel sommige clubs wel wat meer medewerking konden verlenen; hun afzijdig houden be lemmert ons werk zeer sterk. Er zijn er nog altijd, die niet begrijpen, of willen begrijpen, waarvoor de N.K.S. is opgericht. Maar bij ónze katho lieke sportverenigingen staat het ka tholiek-zijn nog steeds voorop; de sport zelf is slechts een middel. Voor het laatste kunnen de tedhnische bonden zorgen, maar voor het eer ste en belangrijkste is de N.K.S. be slist noodzakelijk. Nu wordt geen enkele club gedwongen om in de N.K.S. te treden, maar verenigingen die het praedicaat R.K. willen heb ben of houden, moeten dat wel. Het is hier geen kwestie van moeten in de zin van dwingen, van opleggen van bovenaf, van bedilzucht, van al- ies in eigen hand willen houden, maar een kwestie van moeten, om dat het niet anders kan, in het be lang van hen. die sport beoefenen, omdat sport bij ons een middel is om tot een hoger doel te geraken, het hoogste doel n.l., waarvoor de sport zo'n prachtig hulpmiddel is, omdat wij daarmede vat hebben op de mas- erlc, met steeds dezelfde bewe gingen en handelingen, noodzakelijk dat de jeugd zich kan uitleven op het sportveld. Dankbaarheid t.o.v. de leiders Als wij dit alles overzien en mo gen constateren hoe duizenden zich verbonden hebben in de R.K. sport- bewegingen, dan moet een gevoel van dankbaarheid in ons opwellen. Dankbaarheid ten opzichte van hen, die aan het grote roer staan, zoals de leidinggevende personen in de Ned. Kath. Sportbond. Dankbaarheid ten opzichte van de talloos velen, die zich in verenigingsbesturen verdien stelijk maken, met opoffering van hun vrije tijd, energie en eigen hob by's. Dankbaarheid vooral ten op zichte van de jeugdleiders onder hen, die week op week in actie zijn cm het de jeugd mogelijk te maken dat zij sport kunnen beoefenen op de juiste wijze. Wie weet aan hoe veel critiek en insinuaties zij soms bloot staan, kan pas beoordelen hoe groot deze dankbaarheid moet zijn. Want deze jeugdleiders zijn het, die, tezamen met bestuursleden en hoofd bestuursleden, in deze chaotische tijd, nu een deel van de jeugd zich tomeloos vrij weet en los van alles wat hem binden moet, zich opoffe ren om door de sport een massa van onze jeugd te voeren naar het hoog ste doel van iedere mens: tot God. En daarom kan het ons slechts verheugen wanneer wij op Zaterdag- fVE OLYMPISCHE KAMPIOEN, Gaston Reiff, verbeterde tijdens wed- strijden in het Zweedse stadje Gaefle het wereldrecord over 3000 meter door deze afstand te lopen in 7 min. 58,8 sec. Voor de eerste maal is een athleet op deze afstand beneden de 8 minuten grens gekomen. Het wereldrecord stond op naam van Gunder Haegg met een tijd van 8 min. 1,2 sec. op 22 Augustus 1942 te Stockholm gemaakt. Een der grootste lopers aller tijden In deze wedstrijd over 3000 meter startten zes lopers. Jean Vernier, de Franse loper nam de leiding en de eerste 400 meter werd getimed voor 61 seconden. Alleen Gaston Reiff en de Olympische kampioen op de 1500 en Zondagmiddag de duizenden naar j meter, de Zweed Henry Ericsson, het sportveld zien trekken, om in de j konden Vernier volgen. De tijd voor sport hun jeugdige, bruisende ener- j iooo meter was 2 minuten 35 secon- gie uit te vieren. Dan geeft het ons j den en voor 1500 meter 3 min. 57.6 vreugde om te zien hoe de jeugd in j sec. Men had een schema opgesteld een verbeten, maar open en eerlijk j Van 3 min. 57 sec. voor de 1500 me- gevecht de eer van een overwinning ter en het drietal was hier dus maar voor zich opeist, hoe de jeugd nieu- j Q.S Sec. boven gebleven, we levensvreugde opdoet en zichzelf Toen viel de Zweed echter terug, kameraadschap, sportiviteit, eerlijk- j maar Vernier hield het tempo vol tot heid, respect voor anderen, onzelf- 2000 meter. Maar ook de Fransman zuchtigheid en vriendschap aan- j Werd het te machtig, hij had te veel kweekt. Stoere jeugd op het voetbal- j Van zich zelf gevraagd en verliet de veld, in het zwembad, op het athle- tiekterrein en in de turnzaal, is de toekomst van ons volk, dat, lichame lijk gehard, door de sport ook gees telijk een sterk volk zal zijn! 8-15 SEPTEMBER 104 AFFICHE VOOR DE NAJAARS- BEURS. Op suggestieve wijze heeft de ontwerper van het affiche der Najaarsbeurs, die 6 September zal worden geopend, het zakelijke karakter der Utrechtse Beurs naar voren gebracht. Rinus van Daatselaar de eerste kampioen In het zwembad „Groenendaal" te Doetinchem organiseert de zwemver eniging ,,de Doetinchemse Dolfijn", dit weekeinde de nationale zwem- kampioenschappen. De Vrijdagavond" was bestemd voor het mooie nummer: de 1500 meter vrije zwemwijze. De twaalf zwem mers, die hierop hadden ingeschre ven, waren in twee series onderge bracht, waarbij de beste tijd beslis send was voor het kampioenschap. Aangezien Bouwmeester D.J.K. niet aan de start verscheen, bestond de eerste serie uit de 5 volgende zwemmers: Schenk. Robben; Schef- fer, D.J.K.Iiessing D.J.K.Cabout, G.Z.C., en Van Rijk, D.J.K. In hoog tempo werden de eerste banen afgelegd. Cabout noteerde 1 min. 12 sec. op de eerste 100 m. Het was spoedig duidelijk, dat de polo- internationaal uit Gouda de snelste man was in deze serie en, hoewel het tempo langzamerhand afzakte, liep hij toch regelmating op de ande ren uit. Reeds na 400 meter had Cabout ruim 20 meter voosrprong op Hessing, Scheffer en Van Rijk, terwijl de 15-jarige Schenk nog meer achter lag. Cabout tikte tenslotte onbedreigd als eerste aan in de tijd van 21 min. 32.3 sec. Scheffer werd met een kleine voorsprong op zijp clubgenoot Hessing tweede. In de tweede serie verwachtte men algemeen een spannende strijd tus sen de kampioen 1948, Rinus van Daatselaar. en Robbie Bollen, Zian. Het is echter geheel anders gegaan. Het veld. dat bestond uit: Wittermans Zian; Van Rooy, Aegir; Beyderwel- len, G.Z.C; Van Daatselaar. A.Z. 1870; Bollen, Zian, en Rademaker Odin, lag reeds na 300 meter totaal uit elkaar. Beyderwellen had toen reeds ruim 20 m. achterstand, ter wijl de Zuidelijke zwemmer Van Rooy, een volle baan (50 meter) ach ter lag. Langzaam maar zeker liep de Amsterdammer op de anderen uit en bij elk keerpunt bleek zijn voor sprong weer enkele meters gegroeid. Op de laatste baan had Van Daatse laar nog zelfs zoveel reserve, dat hij er een goede eindspurt uit haalde. Zijn tijd bedroeg 21 min. 01.1 sec. ruim minuut beter, dan die van LAWNTENNIS INTERZONE FINALE DAVISBEKER Het eerste enkelspel van de wed strijd tussen Australië en Italië voor de interzone finale van het Davis- bekertoumooi moest in de stand 62 64 ten gunste van de Australiër Billy Sidwell wegens regen worden afgebroken. Sidwell was zijn tegen stander, de Italiaan Cucelli in alle opzichten de baas. de winnaar van de eerste serie, Cabout. De uitslagen luiden: 1. en tevens kampioen van Nederland: M. van Daatselaar, A.Z. 1870. 21 min. 0-1,1 sec.; 2. Cabout. G.Z.C. 21 min. 32.5 sec.; 3. Bollen, Zian 21 min. 35.4 sec.; 4. Beyderwellen, G.Z.C- 21 min. 53,4 sec.; 5 Van Rijk, D.J.K. 22 min. 15.9 sec.; 6 Van Rooy, Aegir, 22 min. 24.4 seconden. VOETBAL EEN VERKLARING VAN B. V. V. baan. Gaston Reiff liep de laatste 1000 meter dus alleen, zonder strijd. Het bewijs van zijn grote vorm werd wel voldoende geleverd, toen hij er niet alleen in slaagde het tempo vol te houden, maar er zelfs een prach tige laatste ronde, waarin hij door de enthousiaste toeschouwers luide werd aangemoedigd, wist uit te gooien, waardoor hij het wereldrecord van Gunder Haegg met 2.4 sec. verbeter de en beneden de magische 8 minu ten-grens kwam. De olympische kam pioen op de 5000 meter heeft met deze recordverbetering aangetoond, dat hij een van de grootste lopers van alle tijden is. Toen Gaston Reiff in 7 min. 58.8 sec. door de finish ging was Henry Ericsson 300 meter achter. De Belg had zijn sterkste tegenstanders een voudig „stuk" gelopen. Hugo Maiocco, de Amerikaanse sprinter won de 100 meter in 11.3 sec. Dezelfde athleet zegevierde op de 400 meter in 49,8 sec. Robert Ri chards bereikte bij het polsstokhoog- r.ioren-C spelen te 12 uur, in het tournooi tegen DHL, Wilhelmus, Le- Men herinnert zich ongetwijfeld nig en Snel en Quick Steps, het incident, dat een ontijdig einde De uitwedstrijden worden gespeeld maakte aan de wedstrijd tussen B. I in Zoetermeer en Stompwijk en wel V. V. en Columbia in het vijflanden- AVV 3, 4, 5 Jegen DSO 3, 4, 5 en tournooi op Curagao. De scheids rechter wees bij de stand 00, zeven minuten voor het einde, een strafschop toe aan B. V. V., waarme de Columbia niet accoord ging. De ontmoeting werd toen door de scheids rechter afgefloten. Naar aanleiding van het betreu renswaardig incident wensen B.V.V. en de heer K. J. J. Lotsy. voorzitter van de K. N. V. B., te verklaren, dat zij te allen tijde de beslissingen van de scheidsrechter aanvaarden. Daar enboven heeft B. V. V. geen enkele reden om de scheidsrechter van die wedstrijd, de heer van Rosberg, on aangenaam te zijn, daar deze de ont moeting volkomen correct en onpar tijdig leidde en de door Columbia begane overtreding in het penalty- gebied met een strafschop gestraft moest worden. Desalniettemin heeft B. V. V., dat naar Curagao is gekomen om in de meest sportieve en vriendschappe lijke zin aan het tournooi van Jong Holland deel te nemen, aangeboden, om als resultaat van de wedstrijd de stand 0O te aanvaarden, èn om de moeilijkheden van het organisatie comité van Jong Holland niet te vergroten èn, omdat men prijs stelt op een prettige sfeer tussen alle deel nemers. S.J.Z. Zondag is ook de 3e wed strijd van de nederlaagserie ge speeld: SJZ 1Altior 1 en deze ein digde in een overwinnig voor SJZ met 21. Zondag a.s. wordt de 4e en tevens laatste nederlaagwedstrijd gespeeld: SJZ 1Rijpwetering 1, aanvang 2 u. Zal het Rijpwetering gelukken om SJZ een nederlaag te bezorgen en zodoende in het bezit van de beker te komen? A.V.V. Nu het verplichte rust- seizoen geëindigd is, komen de voet ballers weer in actie. AW heeft voor de eerste dagen een volgepropt pro gramma. Voor morgen staan de vol gende thuiswedstrijden genoteerd: 13 uur AW 2 tegen Texas 2 en 15 uur AAV 1 tegen Texas 1. De recette van deze wedstrijden zal afgedragen wor den aan Herwonnen Levenskracht, Santos, Niwin en Diesel-actie. De ju- Stompwijkse Boys tegen AVV B, Maandag a.s. komen de Stompwijk- se veteranen naar de Dam (15 uur) tegen die van AVV. Tevens is dan een wedstrijd AVV A tegen Wilhel mus. Dinsdagavond 7 uur komt AVV 1 in touw tegen Rouwkoop uit Voor schoten met het doel geld uit de zak ken te kloppen ten bate van St. Cae- cilia, de harmonie, die alleen maar lustig kan blazen als er geld in kas is, V.V.S.B. In aansluiting op het VVSB-nieuws betreffende het Zilve ren Bavobal-tournooi van morgen kunnen we nog het volgende mede delen: De le prijs is de Zilveren Ba- vobal, welke 3 maal achtereen of 5 maal in totaal moet gewonnen wor den wil hij eigendom worden. Ver leden jaar heeft SJC hem gewonnen. De 2e prijs is een fraaie beker, 3e prijs een lauwerkrans, 4e prijs een medaille. Alle wedstrijden duren 2 x 30 mi nuten. De a-, b- en c-junioren nemen deel aan het Junioren-tournooi te Lis- se a.s. Maandag. Vertrek gezamenlijk om 12 uur bij C. v. Dam. De aspiranten-a gaan naar Sassen- heim en spelen daar vriendschappe lijk tegen de dito's van Teylingen. Aanvang 12 liur. V.N.L. Dinsdag 16 Aug. 7 uur worden alle leden op het terrein ver wacht voor werkzaamheden aan het veld. De aspiranten-training wordt die avond te 6.30 uur hervat. ZEILEN DE FASTNET-RACE Het Nederlandse jacht van de heer Goudriaan „Olivier van Noort", dat op 6 Augustus startte voor de Fast- net-race, heeft het roer gebroken en is thans door de sleepboot „Marie Louise" naar Plymouth gebracht. WIELRENNEN Swift-combinatie. Morgen wordt de tweede teamtraining gehouden over een afstand van 80 km. Alle A- en B-klassers worden om 9 uur aan de Zijl verwacht. springen 4.30 meter, een hoogte, die slechts zelden in Europa gehaald wordt. Lundberg, de Zweed, kwam tot 4 meter. Olie Aberg, in Nederland welbe kend van de Olympische Dag, werd eerste op de 100 meter in 2 min. 24 sec. De Fransman Clare bracht het niet verder dan de vierde plaats met 2 min. 27,8 sec. De minister van volksgezondheid en gezin, van Glabbeke, heeft een te legram gezonden aan de Belgische athletiekbond, waarin de minister namens de regering de hartelijke ge lukwensen aanbied in verband met de bewonderenswaardige prestatie, welke Gaston Reiff bij de verbete ring van het wereldrecord over 3000 meter heeft geleverd. In het tele gram wordt de bond verzocht deze gelukwensen aan Reiff, die op zo'n schitterende wijze de Belgische kleu ren heeft hoog gehouden, over te brengen. Nationaal concours hippique in Den Haag De eerste dag van het nationaal concours hippique, dat op de bijzon der mooie terreinen van de stichting Rijcentrum Hofstad te Den Haag wordt gehouden, werd begunstigd door goed weer. In de morgen werd begonnen met een dressuurproef, waarbij prachtige staaltjes van uit stekende rijkunst werden vertoond. Vooral de heer Siem met het paard „Glensman" behaalde een fraai suc ces en stond ver boven de andere deelnemers. Onder de namen van de inschrijvers troffen wij ook die van onze nationale meisjeskampioene Tonny Eysvogel aan, die op haar „Crimee" een heel goed figuur maak te tussen haar oudere collega's. Zij wist een vierde plaats te bezetten met hetzelfde aantal punten als mej. K. Lieftinck, die derde wérd. In de loop van de morgen arri veerden Jtoningin Juliana, prins Bermhard en de prinsesjes Beatrix en Irene. De koninklijke familie bleef tot 5 uur op het terrein, waar de hoge bezoekers met belangstel ling de verrichtingen gadesloegen. De beide prinsesjes reden mee in „voorkeuring kindernummer" op „Peggy" en „Polly", Dit nummer bleek voor de deelnemers lang niet gemakkelijk. Ook prinses Irene moet er zo over gedacht hebben, vooral toen haar „Polly" af en toe andere plannen scheen te koesteren dan de berijdster, die het paardje met moei te, maar toch op beslissende wijze, :n bedwang wist te houden. Niette min wist zij vóór haar zusje prinses Beatrix een plaats op de ranglijst te verwerven. Zij werd vijfde, terwijl prinses Beatrix als zevende werd ge noteerd. Het sportieve hoogtepunt van de eerste dag was het springconcours, dat in drie afdelingen werd gehou den, afgewisseld met een alleraar digste demonstratie van het circus Strassburger, een welkome onder breking voor het publiek. Het hindernispark zag er keurig verzorgd uit. Dat er hoge eisen aan de ruiters en amazones werden ge steld om dit parcours foutloos af te leggen, bleek wel uit de talrijke fou ten, die gemaakt werden. De uitslagen waren: Dressuurproef L: 1. D. Siem jr. met „Glensman", 612 pnt.; 2. D. Gel derman met „Ambassadeur" 564 Y, pn.; 3. mej. K. Lieftinck met „Peter X", 56214 pnt; 4. Tonny Eysvogel met „Crimee", 562 pnt. Voorkeuring kindernummer: (zeer lichte dressuur, voor kinderen t/m 16 jaar): 1. Willy de Jager met „Ma- delein"; 2. J. Pieters met „Comtesse"; 3 Dirk van Schaik met „Sans Nom"; 4. Jansen met „Benda"; 5. Prinses Irene met „Polly"; 6. Erik van Stolk met „Starlight"; 7. Prinses Beatrix met „Peggy". Springconcours L: lengte der baan 600 m, max. tijd: 96 sec (dit nummer werd op tijd gereden): 1. S. Pruike maker met „Camille" (eig. manege v. d. Velde) Oftn 58 sec.; 2. en 3. ex aequo: J. Pollak jr. met „Ainee" (eig. mevr. PollakStolk) 0 ftn 61 sec. en W. J. J. v. d. Pol jr. met „Me- lisande" (eig. v. d. Pol) 0 ftn. 61 sec.; 4 M. R. baronesse van Zuylen van Nijevelt met „Why Not" (eig. baro- neses van Zuylen van Nijevelt) 0 ftn 62 sec., die daarmee tevens een prijs verwierf als de bestgeplaatste dame in dit nummer.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8