S)e CétebeSoti/ïci/iit Z.H.Exc. JOANNES PETRUS HUIBERS Troef-aas van Schumacher Bisschop van Haarlem 1899 - 15 Augustus - 1949 DE STEM VAN EUROPA Directeur: C. RL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT* ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11770 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., i 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 OPZIJN QOUDEN PRIESTERFEEST „Vandaag staan wij, Katholieken van het Bisdom Haarlem, rondom onze nieuwe Bisschop met gevoelens van aanhankelijkheid en volgzaamheid. Die aanhankelijkheid en volgzaamheid zijn geen gelegenheids-gevoelens, welke wij zo nu en dan 'ns willen manifesteren zij zijn de logische con sequentie van ons levend katholiek principe. De Bisschop is de Leider in een Bisdom zo wil God het. En tegenover deze Leider passen gevoelens van aanhankelijkheid en volgzaamheid". „In deze ook voor het geestelijk leven zo moeilijke tijd; in deze tijd, die ons, katholieken, zulke zware eisen stelt ook in het openbare, in het maat schappelijke leven, dat is vol dwaling en vol gevaren in deze tijd vóóral is volgzaamheid en trouw aan het Kerkelijk Gezag zo noodzakelijk! Die volgzaamheid en trouw beloven wij aan Haarlems Bisschop, Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur J. P. Huibers". de zielzorg en heel het katholieke le ven en wiens preken vooral de warme Maria-preken zo graag werden gehoord; en oudere paro chianen van de „Mon Père" spreker# nog met eerbied en sympathie over de Bisschop van Haarlem als over hun oud-kapelaan. In 1906 werd Mgr. Huibers be noemd tot leraar op het Klein-Semi- narie Hageveld. Zijn voorbeeld van een devoot en vroom leven, gepaard met voorkomendheid en hulpvaardig heid in de omgang, zijn zij, die in die tijd op „Hageveld" waren, niet vergeten. In 1916 werd hem door Mgr. Cal,- lier z.g. opgedragen een kerk te stichten te Amsterdam aan de Chassé- straat. Tot 1928 is Mgr. Huibers pas toor in Amsterdam geweest, in welk jaar hij werd benoemd tot deken van het dekenaat Hoorn en pastoor van de kerk van de H.H. Cyriacus en Franciscus aldaar. En toen op 14 Dec. 1935 be reikte ons het bericht, dat door Z.H. de Paus de toenmalige Deken van Hoorn benoemd was tot Bisschop van het Haarlems Bisdom. „Dankbaar en blij hebben alle katholieken in dit diocees, priesters en leken, deze be noeming ontvangen" aldus de Ka pittel-Vicaris mgr. Taskin z.g. in een Schrijven aan priesters en leken d.d. 17 Dec. 1935. Monseigneur Joannes Petrus Hui bers onze Bisschop.... „Vanaf de dagen van Ignatius van Antiochië is de bisschop de andere Christus, die wij allen in ons leven ontmoeten. Wat zonder hem geschiedt is voor eigen verantwoording; wat tegen hem ingaat altijd verkeerd". („Ca techismus" van dr. F. v .d. Meer). Alle katholieken in het Haarlemse diocees zullen Maandag met de jubi lerende Bisschop zich verenigen in gebed, God dankend voor de rijke zegeningen in de achter ons liggen de jaren van het bisschoppelijk be stuur van Monseigneur Huibers en God smekend om Zijn zegen voor de naar wij hopen: nog vele ko mende jaren. En: „Als het gebed van een of twee ^mensen zo veel kracht heeft, hoeveel te meer dan de bede van de Bisschop en heel het Bisdom". (Ignatius van Antiochië). In deze bovennatuurlijke eenheid van willen en streven vieren alle ka tholieken in het Bisdom Haarlem Maandag feest van O.L.Vr. tenhe- f meiopneming het gouden priester feest van hun Bisschop Monseigneur Joannes Petrus Huibers. Gaudeamus omnes in Domino. La ten wij ons allen verblijden in de Heer! Zo schreef „De Leidse Courant" op de dag van de glorieuze Bisschops wijding van mgr. Huibers 11 Febr. 1936. Nu ruim dertien jaar later kunnen wij deze zelfde woorden her halen, met de blijde zekerheid, dat de toén namens de katholieken in ons gewest aan de Bisschop beloofde volg zaamheid en trouw geen „gelegen- heidsgevoelens" zijn gebleken. De „ook voor het geestelijk leven zo moeilijke tijd", waarover wij in 1936 schreven, is nadien, in de jaren van de Duitse bezetting, véél moeilij ker geworden, dan wij hadden kun nen voorzien. Maar: de katholieken, die zich achter hun Bisschop schaar den, zijn leiding aanvaardend en vol gend, hebben die moeilijkheden kun nen overwinnen. En zo velen denken met levendige dankbaarheid aan de wijsheid, waarmede de Bisschop, even beslist als voorzichtig, klaarblij kelijk alle omstandigheden overwe gend, hun, in vaak uiterst moeilijke situaties, raad gaf. de juiste weg wees. Reeds in de eerste eeuw van het Christendom schreef de heilige Bis schop Ignatius van Antiochië aan de Ephesiërs: „Zorgen wij niet aan de Bisschop te weerstaan, opdat wij aan God onderworpen zijn". „Al wie aan God en Jezus Christus toebehoren, die zijn met de Bisschop". „Luistert naar de Bisschop, opdat God het ook naar U doe". En: dat Nederlandse katholieken naar de Bisschoppen hebben geluis terd; dat de katholieken van het Bis dom Haarlem naar hun Bisschop heb ben geluisterd is hun een ontzag lijk-grote zegen geweest. Het was ons echter niet moeilijk, om onze Bisschop Monseigneur Hui bers volgzaam en trouw te zijn. Dezelfde Bisschop van Antiochië, de heilige martelaar Ignatius, schet ste een Bisschop, als een priester, „wiens verschijning alleen reeds gro te tucht verraadt cn wiens kracht is gelegen in zijn zachtmoedigheid". „Wien ook de Heer des huizes zendt om zijn Huis te besturen, die moeten wij zo ontvangen als de Zender zel ve. Zo is het duidelijk, dat wij de Bisschop moeten beschouwen als de Heer zelf". In deze vermanende woorden hield Ignatius van Antiochië wij herhalen het: reeds in de eer ste eeuw na Christus alle chris tenen voor, dat zij de Bisschop moes ten gehoorzamen en dat zij, zoals hij ook schreef, de Bisschop moesten be minnen in Jezus Christus. In de eerste Brief na zijn Bisschops wijding heeft Monseigneur Huibers zijn diocesanen voorgehouden, dat zij de Heer, dat zij God moeten erken nen en liefhebben als een Vader. En is het niet, of wij in het bestuur van onze Bisschop zien een weerspie geling van dat vaderschap, waarin de kracht van de rechtvaardigheid en de zachtmoedigheid van de liefde harmoniëren. Wij willen dit alles getuigen, om dat wij op deze feestdag moeten uiten onze dankbaarheid aan God, Die ons heeft geschonken de leiding en het gezag van onze Bisschoppen, en Die ons heeft gezegend in de persoon van onze jubilerende Bisschop. Wat de Bisschop aan ons zijn dioce sanen, heeft geschonken heeft hij eerst zelf van God ontvangen voor ons, zoals Monseigneur Huibers het zelf zeide in zijn eerste Herderlijk Schrijven, waarin hij dankte voor de vele gebeden voor hem gestort: „Het is mij geluk, te weten, dat de zegen, door U voor mij gevraagd, allereerst U en Uw belangen ten goede komt". Op 15 Nov. 1875 is mgr. Huibers te Amsterdam geboren. Na zijn studies op Hageveld en Warmond is hij op 15 Aug. 1899 tot priester gewijd door de toenmalige Bisschop van Haarlem mgr. Bottemanne. Spoedig na zijn heilige Priesterwijding volgde zijn benoeming tot kapelaan te Moor drecht, waar hij drie jaar verbleef. Vandaar werd hij overgeplaatst naar Leiden, waar hij kapelaan werd in de Mon Pèrekerk. Het is een feit, dat Monseigneur in zijn latere leven dikwijls over zijn Leidse tijd sprak en nóg spreekt, waarbij dan duide lijk tot uiting komt, dat hij er de aangenaamste herinneringen aan heeft bewaard. Maar ook wederke rig: in Leiden en speciaal in de oude dekenale parochie, is lang blijven voortleven de herinnering aan kape laan Huibers, die als jong priester reeds een grote ijver ontplooide in Verhoging benzine-belasting VERLAGING BELASTING VOOR AUTOBUSSEN Aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal is aangeboden een door de ministers van financiën, verkeer en waterstaat en economi sche zaken ondertekend wetsont werp tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en tot wijziging van de motorrijtuigenbe lastingwet. Het wetsontwerp voorziet in een verhoging van de benzine- belasting van 11.per hl tot 16.65 per hl, hetgeen de ben zineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 31 cent per liter Deze prijs zal, vergeleken met de prijzen in een aantal andere landen, nog altijd tot de laagste behoren, al dus de toelichting. De regering acht hpt niet verant woord, met de invoering van de ver hoging van de benzinebelasting te wachten tot het tot stand komen van een conventie met België en Luxem burg inzake de unificatie van de benzinebelasting. Enerzijds maken n.l. de verschillende voorgenomen maatregelen ter verlaging van en kele andere belastingen gedacht wordt o.m. aan het ontwerp van wet belastingherziening 1949 het nood zakelijk dat naar enige compensatie voor 's Rijks schatkist wordt ge streefd, terwijl anderzijds een prik kel tot beperking zoveel mogelijk van onnodig benzineverbruik in ver band met de zorgwekkende deviezen positie op haar plaats is. Om te voorkomen, dat het beoog de doel, door het vooraf inslaan van grote hoeveelheden benzine, voor geruime tijd niet zou worden bereikt, zullen de benzinevoorraden, welke tij het in werking treden van de ver hoging boven een redelijk kwantum in het vrije verkeer bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, aan na vordering worden onderworpen. Tenslotte voorziet het wets ontwerp in een verlaging van de motorrijtuigenbelasting voor autobussen met ongeveer 10 welke verlaging haar oorzaak vindt in de wenselijkheid deze categorie van vervoermiddelen in verband met de voorgestelde verhoging in de benzinebelas ting enigszins tegemoet te ko- De verkiezingen in West Duitsland De verkiezingen die op 14 Augustus in West Duitsland gehouden worden, zijn de eerste na de oorlog die voor het internationale toneel van belang zijn. Het gaat hier namelijk om de keuze van de regering van Bonn waarvan de samenstelling zonder twijfel beslissend zal zijn voor d? richting die in het nieuwe West Duis- land gevolgd zal worden. Het belang van het buitenland is gelegen in het feit dat men op het ogenblik kan aan nemen, dat West Duitsland in ieder geval op een of andere manier een rol zal spelen in West Europa. Feitelijk is de verkiezingsstrijd een strijd tussen de Sociaal Democraten en de Christen Democraten. De laat- sten zijn veelal katholieken, hoewei dit in de officiële partijnaam niet tot uitdrukking komt. Percentueel zij de katholieken thans in de meerc heid. De Sociaal Democraten onder Schu macher hebben zich in de verkie zingsstrijd veel heftiger tegenover de militaire regeringen gesteld dan de Christen Democraten, waarbij vooral de Engelsen het moesten ontgelden. Indien de Sociaal Democraten de sterkste partij blijken, dan kan men van West Duitsland verwachten, dat er een anti Engelse politiek ge voerd zal worden, waarbij men tevens moet rekenen op een streven naar ge leide economie. Bij een overwinning van de Christen Democraten, die hiervoor de beste kansen hebben, kan men rekenen op een streven, naar zoveel mogelijk, samenwerking met de bezettende macht. Maandag 15 Augustus, Maria tenhe melopneming, zal de Leidse Courant niet verschijnen. NIEUWE BELGISCHE KABINET. De Belgische kabinetsformateur Gaston Eyskens, is er, zoals gemeld, na een regeringscrisis van 45 dagen in - geslaagd een katholiekliberaal kabinet te vormen. V.l.n.r. Oc tave Dierckx (liberaal, minister van Staat zonder portefeuille), Adolphe van Glabbeke (liberaal, minister van Volksgezondheid en Gezin), Al- bert. Devèze (liberaal, plv. eerste minister en minister van Landsver dediging), P. W. Segers (katholiek, minister van Verkeerswezen), Gas ton Eyskens (katholiek, eerste mi nister), Albert de Vleeschauwer (katholiek, minister van Binnen landse Zaken), Albert Lilar (libe raal, minister van Justitie), graaf Henri Carton de Wiart (katholiek, minister van Staat zonder porte feuille), Leo Mundeleer (liberaal, minister van Openbaar Onderwijs), Jean Rey (liberaal, minister van Wederopbouw). NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 14 Juli: Sold. H. Kroezen, Rotterdam. Gesneuveld 29 Juli: Sold. G. Bosma, Ooststelling werf (Fr.). Gesneuveld 1 Augustus: Huzaar J. van Limburg, uit Epe (Gld.). Sold. Ie kl. G. A. Smits, uit Ophemert (Gld.). Gesneuveld 2 Augustus: Sold. J. Averdijk, uit Hengelo. Sold. H. Barmentloo, uit Voorst. Korp. O. Feenstra, uit Leeu warden. Sold. W. Hahn, uit Weerselo (Overijsel). Sold. J. Jensma, uit gem. Me- naldumadeel. Sold. J. Root, uit Amsterdam. Korp. Th. Smakman, uit Haar lem. Sold. R. Snijder, uit Hooge- veen. Lt. J. W. Visser uit Amster dam-O. Gesneuveld 3 Augustus: Sold. L. Bruggeman uit Heerde Sold. A. Louwers uit Amster- dam-Z. Gesneuveld 4 Augustus: Korp. A. L. Froeling uit Haar lem. Gesneuveld 6 Augustus; Sold. Ie kl. J. Heinsdijk uit IJzendijke (Z.). Sold. G. J. Keupers uit En schede. Sold. Ie kl. W. C. Vermeulen uit Westdorpe (Z.). Gesneuveld 7 Augustus: Huzaar J. M. Faber uit Am sterdam-W. Gesneuveld 8 Augustus: Sold. A. C. Deckers, uit Etten. Korp. A. v. d. Heide uit Hen- naarderadeel (Fr.). Koninklijke Marine Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 7 Augustus: Mar. Ill Z.M. T. Kruiswijk uit Utrecht. Koninklijk Ned. Ind. Leger Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 21 Febr. Jav. serg. Paimin, uit Indo nesië. VATICAANSE GARDE TREEDT OP TEGEN ZWARTHANDELAARS. De Zwitserse Garde van het Vati- caan is gisteren opgetreden tegen de zwarthandelaars, die op het St. Pietersplein buitenlandse sigaretten verkochten en lange zwarte jassen verhuurden aan vacantiegangers, die ondanks hun luchtige kledij de St. Pieterskerk wilden bezoeken. De zwarte jassen waren zeer in trek, omdat de Vaticaanse garde de toegang tot de kerk belette aan iedereen, die zij voor een kerkbe zoek onwelvoegelijk gekleed achtte. Nadat de zwarthandelaren van het St. Pietersplein, dat Vaticaans territoir is, waren verdreven, zet ten zij hun bedrijf even buiten de colonnade op veilig Italiaans gebied voort. Een koJUie-itfe... Als ik rijk was en kon geven, Vond ik nichten, vond ik neven, Maar nu dat mij 't goed ontgaat, Niemand bij of na mij staat. Guido Gezelle. r\E RAAD VAN EUROPA is deze week te Straatsburg bijeen geko men, voor het eerst. Dat is iets nieuws in de geschiede nis van Europa; een historisch begin van wat wellicht eens de hoeksteen kan worden van Europa's eenheid. Hij vergadert te Straatsburg, de hoofdstad van de Elzas, het symbool van tweedracht en verdeeldheid ge durende de laatste eeuw, historische twistappel tussen Frankrijk en Duits land. En juist daar wórdt de eerste steen gelegd voor Europa's eenheid en eendracht. De Raad van Europa is een geheel nieuwe figuur. Hij bestaat, zoals men weet, uit twee lichamen, nl. de consultatieve vergadering en de commissie van ministers. Er nemen dertien landen aan deel en de minis ters van buitenlandse zaken van die landen vormen samen de commissie van ministers. Deze commissie stelt de agenda op voor de consultatieve vergadering, die bestaat uit afgevaar digden van dezelfde landen en tot taak heeft, adviezen te verstrekken over onderwerpen, welke de ministe riële commissie aan haar voorlegt. Het heeft iets weg van een Euro pese regering en een Europees parle ment. Maar zover zijn we nog lang niet, want de vergelijking is meer schijn dan werkelijkheid. Op de eerste plaats is de consulta tieve vergadering geen parlement, zoals wij dat kennen, een volksverte genwoordiging, die de richting van de politiek bepaalt. Deze consultatieve vergadering mag niets anders doen dan adviezen verstrekken en nog al leen maar over die onderwerpen, welke de ministeriële commissie aan haar wil voorleggen. Kwesties van economische aard mogen slechts spaarzaam aan haar advies worden onderworpen (daar zit het Marshall plan met al z'n vertakkingen te veel tussen) en militaire kwesties zijn he lemaal taboe. En wanneer de consul tatieve vergadering met een meerder heid van t^ee-derden (vereist) tot een bepaald advies komt, dan zijn de individuele regeringen nog gerech tigd om dat advies kalmoïes naast zich neer te leggen. Heel veel be voegdheden h°e?t dit „pariemem" dus niet, vooral r:iet als men boven- diëh nog bedenkt, dat'de opstelling van de agenda dus van de onder werpen. waarover gesproken mag worden onderworpen is aan het veto-recht van elk der rcpéiètèrs in de ministeriële commissie. Met an dere'woorden: er moet eenstemmig heid heersen onder de'ministers'van alle dertien landen omtrent het on derwerp. waarover zij het advies van de consultatieve vergadering zullen vragen. Zoals men ziet, is er dus een hechte prikkeldraadversperring op gericht rondom de heren van het Europese „parlement", uit angst, dat zij teveel te vertellen zullen hebben. IJET DOEL van de Raad van Europa is „het bevorderen van een grotere eenheid tussen zyn le den, teneinde aldus de idealen en be ginselen, welke hun gemeenschappe lijk erfdeel zijn, veilig te stellen en te verwezenlijken en hun economi sche en sociale vooruitgang te bevor deren". Mooie woorden, die echter in de practijk nog inhoud moeten Krijgen. Willen zij geen holle woorden blijven, dan zullen de afgevaardigden moeten tonen, dat zij de geëigende menta liteit hebben verworven, dat zij niet ieder voor eigen standje kunnen pre ken, maar dat zij waarlijk Europees kunnen denken, dat hun stem de stem van Europa is. Dat zal waarlijk niet gemakkelijk zijn, want het begin van scheuring en splitsing is er reeds, n.l. de tegen stelling tussen de consultatieve ver gadering en de ministeriële commis sie. Reeds in de eerste vergadering van de Assemblée (dat is dus de ple naire vergadering in tegenstelling met de commissie-vergaderingen) is duidelijk aan de dag getreden, dat er een grote groep is. die zich niet wenst neer te leggen bij het feit, dat op het ogenblik het zwaartepunt ge heel en al ligt bij de ministers. Voor al Churchill heeft zich tot hun kam pioen gemaakt en in krachtige be woordingen zich verzet tegen de beperkingen, welke de ministeriële commissie de vergadering heeft op gelegd. Het merkwaardige hierbij is, dat het juist Engeland is geweest, die het meest heeft bijgedragen tot het inkrimpen van de bevoegdheden van de consultatieve vergadering. Maar Churchill kan zich een conflict met zijn landgenoten permitteren; hij behoort tot de oppositie. Ieder begin is moeilijk, vooral in dien het om vormen en instellingen gaat, welke nog niet eerder in de practijk zijn beproefd.. Daarom zal er ook heel wat tact en beleid nodig zijn om de Raad van Europa zulk een start te geven, dat zijn weg in de toe komst regelrecht zal lopen naar het doel, hetwelk men voor ogen heeft. En verder nog: naar een gelukkige eenheid van een federaal verband. Hierbij mogen wij echter niet vergeten, dat iedere geboorte zijn weeën heeft. Of, zoals graaf Couden- hove opmerkte, dat de Raad van Europa blijkbaar een voorspoedige baby is, want dat hij op de eerste dag van zijn bestaan reeds duchtig is begonnen te schreeuwen. Als is de stem van Europa dan nog niet zo welluidend, zij is er.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1