Leidse Politie Sportver. te gast in Luxemburg Wat lezers schrijven NIEUWS UIT DE OMGEVING LAATSTE BERICHTEN Aetherklanken DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Officiële ontvangsten, tochten en zwem- en voetbalwedstrijden Op uitnodiging van de Luxemburg se politie is de Leidse Politie Sport vereniging van 59 Augustus de gast geweest van haar Luxemburgse collega's. Na een prachtige en voorspoedige tocht via Hasselt, Luik, Remou- champs, Cascade de Coo, Houffalize, Bastogne en Arlon bereikten de Lei- denaars tegen 6 uur 's avonds de stad Luxemburg. Aan de rand van de stad op de Arlonerstraatweg werden zij verwel komd door het bestuur van de Luxemburgse Sportvereniging onder leiding van haar voorzitter, de chef brigadier Eug. Bertrand, die in har telijke woorden de Leidse Politie welkom heette. Hierna werd naar Moutdorf gereden, alwaar de Leide- naars gezamenlijk werden onderge bracht in een barak van de militaire kazerne. In een gezamenlijke maal tijd werden de deelnemers aan de tocht onthaald op allerlei lekkernijen van Luxemburgse bodem, welke op heerlijke wijze door het personeel van de kazerne was bereid. Voor Zaterdag stond een grote autobus-tour op het programma, aan geboden door de Luxemburgse col lega's. Allereerst werd het Staatsbad Mondorf bezocht, waar men door ge bruik van geneeskrachtig water ver schillende ziekten tracht te genezen. Vandaar ging de tocht naar Bech Kleinmacher, waar bezichtiging plaats vond van het wijnbouwbedrijf. Na een tocht door het schitterend gele gen Moeseldal werd in Greven- machher de lunch gebruikt. Daarna voerde men de gasten door het dal van de Sauer naar Echternach, een stadje, dat zeer door de oorlog ge teisterd is. Even buiten Echternach werd de auto verlaten en volgde een voettocht van het Müllerdal naar Grundhof. Vandaar uit werd terug gereden naar Luxemburg. Des Zon dags vond te 10.45 uur een officiële ontvangst plaats in het stadhuis op de Wilhelmplatz, waar de burgemees ter van de stad Luxemburg Em. Ha- milius in de fraai met Nederlandse en Luxemburgse vlaggen versierde marmeren hal de Leidse politieman nen hartelijk welkom heette. De bur gemeester stelde de hechte kame raadschap tussen Luxemburg en Ne derland in het licht en hij hoopte, dat deze band nog meer versterkt zou worden. Hierna werd een dronk gewijd aan H.K.H. Groot-Hertogin van Luxem burg en aan H.M. Koningin Juliana der Nederlanden. De inspecteur van politie, de heer G. A. Cornelisse, die als Leids ver tegenwoordiger de tour medemaakte, beantwoordde met welgekozen woor den de rede van de burgemeester. Het toeval trof, dat deze dag juist in het teken van de Hollands-Luxem burgse vriendschap stond, want om 10.30 uur ving een concert aan op de Place d'Armés, alwaar de militaire kapel „La Garde Grand-Ducale" o. I.v. de le luitenant Albert Thorn een gave vertolking liet horen van de „Piet Hein-rhapsodie" van P. C. van Anrooy. Wat zeer opviel was de zelf discipline van de belangstellenden. Hiervan kunnen de Nederlanders zeer veel leren, want zonder dat er politie-toezicht was, heerste hier or de en rust, hetgeen het beluisteren tot een groot genoegen maakte. Het concert werd besloten met de volksliederen van Nederland en Luxemburg die onder doodse stilte en met ontbloot hoofd werden aan hoord. Daarna volgde te 11.30 uur een concert door het Koninklijk Toon kunstkoor „Orpheus" uit Blerick bij Venlo, die diverse Hollandse liede ren ten gehore brachten. Te-12 uur vond een ontvangst plaats in het Ne derlandse gezantschap, waartoe dele gaties waren uitgenodigd van de zangers uit Blerick, van de Leidse- en Luxemburgse politie. Hier hield de Nederlandse gezant, de heer J. L. van der Maesen de Sombreff, die eveneens bij de ont vangst ten stadhuize aanwezig was, een toespraak, waarbij hij de Hol landse en Luxembrugse gasten van harte welkom heette. Ook hier werd een dronk gewijd aan H.K.H. de Groot-Hertogin en aan H.M. Konin gin Juliana. Hierna werd nog even in een ongedwongen sfeer ten huize van de gezant en zijn echtgenote ver toefd en werden wederzijds naar vo ren komende vragen op prettige wij ze beantwoord. Des middags werd de stad Luxem burg bezichtigd, waarbij vooral de kazematten bomvrije verdedigings werken de bijzondere aandacht trokken. Tijdens de wandeling viel op hoe zeer de Benelux-gedachte in alle la gen der bevolking reeds is doorge drongen, want steeds riep men de Hollanders het woord „Benelux" toe. Des avonds vond een gezellig sa menzijn plaats, waarbij een deel der Luxemburgse bevolking kennis maakte met de „Hoki-Poki", welke „dans" aldaar nog geen ingang ge vonden scheen te hebben. De Maandag was bestemd voor de sport, doch de resultaten bleven voor de Leidnaars beneden de ver wachting. De vermoeidheid van de laatste dagen bleek van grote in vloed te zijn op de verrichtingen. Bij de zwemwedstrijden, die in zeer koud welwater verzwommen werden, bleken de Luxemburgers over goede en jonge krachten te be schikken. Zowel bij de 50 m. school-, rug- en vrije slag als bij de 3 x 50 m. wisselslag-estafette, was de eerste plaats voor de Luxemburgers, ter wijl de Leidenaars met alle tweede plaatsen genoegen moesten nemen. In de voetbalwedstrijd die. 's avonds op het Union-terrein werd gespeeld, verging het de Leidenaras niet veel beter. Nadat de aanvoerder van het Leids 1 Folitie-elftal aan zijn Luxemburgse collega een herinneringsvaan had aangeboden, werd de Leidse aanvoer der door een Luxemburgse vrouwe lijke supporter vereerd met een fraai bouquet bloemen, vergezeld van een kus op beide wangen. •Deze zeer sportief gespeelde wed strijd eindigde in een 32 overwin ning voor de gastheren, een zege, die zij volkomen verdienden Des avonds werd in de kazerne een afscheidsavond aangeboden, waarbij van beide zijden vriendelijke woorden werden gewisseld en de Luxemburgers beloofden het komen de jaar naar Leiden te komen tenein de sportieve banden, die in 1347 reeds gesloten waren en die nu versterkt zijn, nog hechter te maken. Het feest duurde tot diep in de n;-cht en had een bijzonder gezellig vermop. Dinsdag 9 Augustus werd na een hartelijk afscheid met weemoed de terugtocht aanvaard en wercl via Bastogne, Marche. Namen, Brussel en Antwerpen naar Nederland gereden om te ongeveer 1 uur s' nachts in Leiden te arriveren, doch zeer vol daan over de onvergetelijke dagen, die de Luxemburgse vrienden aan de Leidenaars hadden bereid DIPLOMA ZWEMMEN IN DE ZIJL. Onder grote belangstelling vond gisteravond in de Zweminrichting De Zijl de eerste grote toeloop plaats ter verkrijging van het Zwemdiplo ma en als altijd is het voor ons een geruststelling weer een groot aan tal deelnemers(sters) te mogen ont moeten die hiermede bewezen de nog steeds voorkomende verdrinkingsge- vallen tot een weer minder aantal te hebben mogen verminderen. Hul de tevens aan de leraars, nu H. Rol en mej. C. Borlijn voor de wijze les sen, de gediplomeerden, bewezen. De geslaagden waren: Jongens A: Bert v. d. Berg; Hen ry Capel; Koos Kluts; Henk Baan; Jan Lindenhof; Christiaan Brokaar; Jan van Staden; Wim de Vries; Wim Turenhout; Piet van Dam; Henk de Vos; Wim Capel; Hans van Dort; Ru- di van Dort; Bert Mulder; Wim Boot; Nico Boot; Jan Goddijn; Hans v. d. Wijngaard; Cornelis Biever, en Arie van Nood. Jongens B.: Bastiaan Velenturf. Meisjes A: Dianette Parmentier; Corry Martijn; Nelly Rademaker; Stientje Stavleu; Gonny Nieuwland; Nelly Guly; Truus Kapaan; Corry Roozendaal; Ria de Vos; Rietje v. d. Klauw; Joke Vermeulen; Gerarda Rijsdam; Henny Seelbach; Bep de Tombe; Joke Verberg; Rietje Kor- ree; Coby Vermeulen; Corry Schme- le; Rie Baan; Nelly Korpershoek; Truus v d. Leek; Corry Honsbeek; Anny de Romijn; Willy Heyn; Joke Faas; Marjo Jager; Anny Martijn; Miep Rasser; Anny v. d. Burg; Leny de Hey; Greta Dorrepaal; Rie de Haas; Coby Nievaart; Willy Kwaker- naak; Corry Nagtegaal; Jeanne Kwa- kernaak: Maart je Blom; Erica Bur ger jon; Rietje de Tombe; Anneke Ladan; Agnes Stikkelorum; Rietje Yzerman; Geröa Gijzenij; Janny Linschoten; Betsy Pouw; Ineke Po uw. Meisjes B: Tiny Roelandse; Elly v. d. Linden; Ietje Blansjaar; Louise Kastner; Agatha Meruyn; Inke Kol derman; Willy v. d. Leek; Clazien- tje Planje; Greetje Colpa; Dollie Favier: Corry Benning; Beppy Hil- lebrand; Trieny Baart; Janny Lin schoten, en Ali Kwestro. ENKELE LEIDENAARS EN NOORDWIJKERS BELEVEN ANGSTIG AVONTUUR OP DE NOORDZEE. Zes Nederlanders rusten thans te Ramsgate uit na een bange nacht op zee, waarin hun jacht op een zand bank liep, een mijl uit de kust ter hoogte van Ramsgate. Gisteravond laat raakte de motor van het zeven ton metende jacht, Maria Lecina, on klaar, toen zij van Harwich naar Ramsgate voeren. Spoedig daarop scheurde het grootzeil en strandde het jacht. Vanochtend vroeg merk ten enkele mensen aan de kust de boot op. De opvarenden zwaaiden met jassen om de aandacht te'trek ken. Een reddingsboot uit Ramsgate kwam te hulp. Toen zij het jacht be reikte was het weer vlot gekomen. De eigenaar van het schip, de heer Van der Haak uit Leiden, vertelde, dat het jacht vannacht twee keer op de zandbank was gelopen en telkens door de krachtige wind weer los kwam. De hele tocht was ongelukkig verlopen, zo zeide hij. „Kort nadat wij Zondag uit Den Haag vertrokken, raakte de motor defect en dreven wij uit de koers. In plaats van recht streeks naar Ramsgate te varen moesten wij Harwich aandoen om de motor te laten repareren. Toen wij gisteren van Harwich naar Rarms- gate voeren, liet de motor ons weer in de steek en scheurde het groot zeil door de sterke wind". De andere opvarenden van het mo torjacht zijn de heren O. van der Haak, een broer van de eigenaar van het jacht, A. van der Wiel en D. Hazenoot uit Noordwijk en J. van Rijn en C. van der Waals, uit Leiden. Excursie tuintjesvereniging „Ons Belang". De tweede excursie, die de tuintjesvereniging van de woning bouwvereniging „Ons Belang" voor haar leden organiseerde, was een be zoek aan de boomkwekerij „Bosch geest" van de heer M. G. Bouw, Veur- sche weg 104 te Voorschoten. Per tram en per fiets waren een twintig tal belangstellenden opgekomen, wel ke groep, naar het bestuur hoopt, bij een volgende excursie verdubbeld zal zijn. De boomkwekerij heeft een eigen zeer bepaald karakter; hier „DE OVERDEKTE" IN LEIDEN. Gaarne wil ik er de aandacht op vestigen, dat de directie van „De Overdekte" te Leiden zich meerma len niet houdt aan de dienstrege ling, waarin de uren zijn vastgesteld voor het zwemmen voor heren en die voor het zwemmen van dames, zodat er gemengd wordt gezwommen. Ik weet, dat velen zich hieraan er geren en ik geef het gemeentebestuur en de politie in overweging maatre gelen daartegen te nemen. Een lezer. geen uitbundigheid van kleuren zoals op de vaste plantenkwekerij, maar een fijne schakering van groene, grij ze en purperbruine tinten, hier en daar verlevendigd door fris jong groen en de ingetogen kleuren van de zomerbloeiende heesters. In deze stille rustige omgeving vertelde de heer Bouw, op de hem eigen en voor ieder begrijpelijke wijze, van de meest interessante dingen in het vak, nl. het oculeren, het stekken en af leggen om tot vermeerdering en de veredeling van de soort te komen. Hij demonstreerde het enten bij een esdoorn en constateerde bij de li- gustrumstekken waarom de stek, door verkeerde afsnijding, achter was ge bleven in do groei bij andere. Tot slot bezichtiging van de kas, waarin de jonge stekken onder dubbel glas worden geworteld, worden overgezet op het middentablet om vervolgens onder broeiramen buiten te acclima tiseren. De heer Bouw zou geen kweker zijn als hij niet experimen teerde. In de kas/ zagen wij een ge slaagd experiment met groeistoffen op een plant, die vroeger slechts door enten werd vermeerderd en nu door hem door stek verkregen werd. Hier bij constateerde bij, dat de prijs van deze planten daardoor veel lager zou komen te liggen De boomkwekerij is een kwestie van geduld en daarbij van grote inspanning. Er gaan jaren voorbij eer een boom een boom is, zo is het ook met ons mensen, er gaan jaren van zorg en snoeien voor bij eer een mens een mens is. De secretaris dankte de heer Bouw voor zijn bij uitstek leerrijke rond leiding en wekte de aanwezigen op aan hun buren te vertellen hoe zij deze excursie hebben gevonden. Büurtveren. „Eensgezindheid". Gisteren was het groot feest voor de kinderen van bovengenoemde Vereni ging. Begunstigd door mooi weer werd om 7.30 uu^- aangetreden in de Oosterstraat voor de uitgaansdag, vanwaar in optocht werd gemar cheerd naar de Overrijn, waar de mooie Salonboot „Prinses Beatrix" gemeerd lag, die met behulp van het personeel van de Rederij Neu teboom was gepavoiseerd met vlag gen. In pl.m. 15 minuten was de boot vol met pl.m. 350 kinderen en 150 ouders en genodigden. Na een rondvaart gemaakt te hebben naar de Kagermeer kwam men weer terug, maar niet n^ar, doch langs Leiden, om langs Voorschoten, Leidschendam en Voorburg te gaan naar de zeer mooie speeltuin Drievliet te Rijswijk. Daar werd naar hartelust genoten van de verschillende, ook moderne speelwerktuigen en verder van de Poppenkast, Doolhof, Dwaaltuin en Dierentuin en van de verversingen die daar aangeboden werden. Om pl.m. 4 uur werden de kinderen en ook de groten bij elkaar geroepen met be hulp van de luidsprekers die op ver schillende plaatsen opgesteld waren en pl.m. 4.15 uur werd de terugtocht aanvaard. Tijdens de tocht werden ook nog verschillende versnaperin gen aangeboden. Kort voordat in Leiden werd te ruggekeerd maakte de voorzitter van de gelegenheid gebruik om de genodigden te bedanken en de leden van de E. H. B. O. en Reddingsbri gade voor hun aanwezigheid, hoe wel zij geen dienst behoefden te doen. Aan de kinderen gevraagd of ze zich vermaakt hadden en of de ver snaperingen in de smaak waren ge vallen antwoordden zij het een luid „Ja en Hoera". Om 7 uur werd weer aan de Over rijn gemeerd, waar de thuis geble ven ouders stonden om hun kinderen af te halen. Het was een echte „Eens gezindheiddag" die altijd ^f en goed verzorgd is. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Johannes Willem Frede- rik, z. van J. Florisson en J. Lancel; Niels, z. van W. Vervoort en A. A. G. Bakker; Catharina Johanna, d. v. W. Twilt en A. Brus; Huibetina. d. van D. Klinkenberg en G. Vink: Dirk, z- van A. Dijkstra en M. C. Boter. Overleden; M. C. H. Westveer d. 27 jaar; E. Schalkwijk, huisvr. van T. Gottenibos 72 jaar. Gehuwd: W. H. van Bekkum jm en B. Broeksema jd.; W. Briër jm en A. B. F. Kriek jd.; J. A. van Gin- neken jm en A. C. G. M. Hereur gesch.; J. H. de Groen jm en W. M. van der Kolk jd; F. W. Nieuwen- burg gesch. en A. van den Adel gesch. I. van den Nieuwendijk gesch. en B. van Gelder jd.; J. K. van Splunter wedn. en J. E. van der Zeeuw gesch;. E. M. van Vreedendaal jm en M. J. Delsasso jd; W. D. van Weizen jm en J. Been jd; G. A. Zeegers wedn. en M- E. Groenendijk jd. ALPHEN AAN DEN RIJN Waterpolo in Alphense zwembad. In het Alphense zwembad speelde gisteravond de Leidse 2de klasser LZC tegen een volledig eerste ze vental van AZC. Het is een prima wedstrijd geworden, die veel span nende en goede momenten in zich hield. Al vrij spoedig nam AZC door Kamper de leiding met een door slagbal hem toegespeeld door Coen v. d. Bijl. Even later maakt dezelfde speler 20. Nog voor de rust weet J. v. d. Reijden voor LZC de achter stand te verkleinen 21. Na de her vatting weet Vreeken zich keurig vrij te spelen en met een hard schot AZS's voorsprong te vergroten 31. Doordat Jongeleen zijn verdedigende taak verwaarloost, kan LZC achter eenvolgens 32 en zelfs gelijk ma ken. Het is weer W. Kanbier, die uit een prachtig aangegeven bal van Coen v. d. Bijl AZC de leiding geeft, 43, waarmede tevens het einde komt. AZC II verloor van LZC III 14. BODEGRAVEN Eerste plechtige H. Mis. Op Zondag 21 Augustus zal pater J. Zwanenburg zijn eerste plechtige H. Mis komen opdragen. LEIDSCHENDAM HET BESLUIT TOT OPHEFFING VAN HET OPENBAAR ONDERWIJS Door Ged. Staten goedgekeurd. Eindelijk hebben Gedeputeerde Staten goedgekeurd het besluit d.d. 13 October 1948 van de gemeenteraad tot opheffing van het openbaar on derwijs in deze gemeente. Dit ophef-' fingsbesluit werd door de gemeente raad op 28 Februari j.l. nog eens her haald onder toevoeging dat opheffing van het openbaar onderwijs dringend nodig was en directe opheffing wen selijk was. Ged. Staten hebben mede naar aanleiding van de herhaalde verzoeken van het uiterst klein aan tal voorstanders van o.l. onderwijs en ook op grond van het beroep van de raadsleden Kerkhoff en Boone (P. v. d. A.) tegen het voornoemd raadsbe sluit (waarbij zij, het blijft vermel denswaard) zonder enige bedenking vóór gestemd hebben) een volgens de wet voorgeschreven uitgebreid onderzoek ingesteld. Toen de wetti ge termijn waarop een besluit geno men moest worden verstreken was, deelden Ged. Staten mede dat zij, ook weer gegrond op een wetsartikel, het nemen van een besluit hadden opge schort. De vorige week zijn de voor standers van het openbaar onderwijs nog eens gehooro doch zij zijn niet bij machte geweest om aan te tonen dat het openbaar onderwijs in deze gemeente levensvatbaarheid heeft. En dit vaststaande, was het voor Ged. Staten niet moeilijk het raads besluit tot opheffing van het open baar onderwijs sanctie te verlenen. SASSENHEIM ERNSTIGE AUTOBOTSING. Gistermiddag om pl.m. 5.15 heeft ter hoogte van de Warmonderdam een hevige botsing plaats gehad tus sen twee vrachtauto's. Vanuit de rich ting Haarlem kwam een kermis- auto met aanhangwagen van het „Etablissement Hollandaise", eige naar fa. Beekveld uit Rotterdam en bestuurd door A. Mullens, met een matige snelheid aanrijden. Uit de richting Leiden naderde een vracht wagen met bollen van de fa. Nieuw- boer en Berkhout uit Wervershoof, bestuurd door Th. Nieuwboer. Laatst genoemde wilde onder het rijden door enigè papieren controleren, een naast hem zittende hield het stuur even vast, met het gevolg, dat de wa gen recl\t op eerstgenoemde kermis- auto af reed. De bestuurder van de kermiswagen zwenkte het stuur en remde uit alle macht, maar kon een aanrijding niet verhinderen. Met een zware slag kwamen de wagens op el kaar, een lantaarnpaal meenemend. De bollenwagen werd van voren to taal vernield. De bestuurder Th. Nieuwboer werd ernstig verwond. Twee naast hem zittenden kregen glas- en schaafwonden, een achterin zittende jongen bekwam enige won den aan zijn hoofd. De bestuurder van de kermiswagen kwam onge deerd te voorschijn. Een naast hem zittende vrouw en de heer Beekveld liepen enige wonden aan hoofd en armen op. Allen werden in „Huize St. Bernardus" door dokter Walen kamp uit Warmond en verpleegsters vei'bonden. Alleen de heer Th. Nieuwboer moest in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden worden opge nomen. Beide zwaar vernielde wagens werden door fa. Ameele uit Oegst- geest weggesleept. Verzekering dekt de schade. VOORSCHOTEN Juist op tijd. Gisteren ontdekte de heer L., wonende aan de Gebr. Treubstraat alhier, dat het dak van het stalgedeelte van zijn boerderij, in beweging was. Uiteraard was hij zeer verwonderd daar hij van een aardbeving of iets dergelijks niets vernomen had. Aangezien het hier ook geen oude bouwvallige boerde rij betreft, kon de heer L. niet be grijpen, wat de oorzaak van de be weging van het. dak was. Hij wend de zich tot architect Laurentius, wie bij onderzoek bleek dat vermoedelijk tengevolge van staldampen de spij kers, waarmee de dakbedekking in de balkencohstructie is vastgemaakt, waren doorgeroest. Hierdoor was het verband tussen een en ander verbroken. De enige oplossing leek het dak van zijn last te bevrijden. Gelukkig dat ondanks de vacantie nog bouwvakarbeiders in het dorp aanwezig waren, die men via de heer Olsthoorn, aannemer, wist te vinden en die onmiddellijk begon nen met het afnemen van de dak pannen. Hierdoor is voorlopig het gevaar voor ongelukken geweken. En volgens de mening van de direc teur van openbare werken, die ook ter plaatse aanwezig was, juist op tijd. Z.i. stond het dak nl. op het punt om eigener beweging naar be neden te komen. Waarbij natuurlijk de nodige schade veroorzaakt zou zijn geweest. Het spreekt vanzelf dat naar een andere constructie van het dak moet worden gezocht, om herhaling in de toekomst te voor komen. TER AAR Jongetje verdronken Gisteren is het ongeveer 5-jarig zoontje van het echtpaar C. v. d. Zwaan in de Hoekse Aar verdron ken Toen in de middag het kind niet thuiskwam, is men overal gaan zoeken, zonder resultaat. Later vond men zijn klompje drijvend in het water en is vervolgens gaan dreg gen. Om ongeveer half negen heeft men het lijkje opgehaald voor het pakhuis van de veiling. Hoe het knaapje te water is geraakt, is on bekend. Onbegrijpelijk is, dat terwijl er rond de veiling veel be drijvigheid heerst het door nie mand is gezien. Maandag a.s. wordt de „Kota Ge- de" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd> het eerste pelgrimsschip van dit jaar, dat met ongeveer 1200 bede vaartgangers uit Indonesië naar Djeddah vertrok, vandaar te Rotter dam verwacht. Ook de „Willem Ruys" komt die dag binnen met on geveer 1000 passagiers, onder wie 228 kinderen en ruim 450 evacué's. BIOSCOOPTHEATER IN DEURNE SLUIT DE DEUREN. De gemeenteraad van Deurne heeft het voorstel van B. en W. om verma kelijkheidsbelasting op' bioscoopvoor stellingen wederorq van 35 op 30 pet, terug te brengen, omdat naar het oor deel van B. en W. deze belasting te hoog is, met 7 tegen 6 stemmen ver worpen. In verband met dit besluit heeft de directie van het Deurnese bioscoop theater „Vio Vink" besloten om voor lopig geen filmvoorstellingen meer te geven. NIEUWE FUNCTIE VAN DE KRANT! In de Zaanstreek vertoeft sinds enige weken een 51-jarige zwerver Gerrit Klifman uit Drente, die er zijn gewoonte van maakt zijn middageten uit kranten te doen bestaan, waarvan hij er maar liefst 16 per dag consu meert. „Ik doe dit om beroemd te worden", was het commentaar van deze „nieuws-eter". Aanvankelijk had hij het met gras geprobeerd, doch dit smaakte hem niet. Nu eet hij kran ten die hij aan repen scheurt en daarna rustig verorbert. Ter afwisseling con sumeert hij Zondags hotelservetjes, die blijkbaar een aangename zachte smaak hebben. Zijn ontbijt bestaat uit vier kranten met toe een half ka detje, overspoeld door een beetje wa ter of een kleintje koffie. Eens in de twee dagen gebruikt Gerrit een half pond bruine suiker „om het volle ge voel in mijn maag kwijt te raken". De lunch bestaat eveneens uit vier kranten. Warme maaltijden ver smaadt Gerrit „deze zijn mij te laf". Deze ex-stalknecht van circus Strass burger geniet een goede gezondheid en eet rustig door tot zijn naam op alle front-pagina's ter wereld zal prij ken. De Chinese nationalistische woord voerder generaal Teng Wen-Yi heeft heden verklaard, dat in de provin cies Hoepei, Honan en Anhwei in Centraal-China een 250.000 Chinese boeren in opstand zijn gekomen te gen de communisten. Volgens de woordvoerder verzet ten de boeren zich gewapenderhand tegen de vordering door de commu nisten van levensmiddelen voorraden en het werven van manschappen voor het „bevrijdingsleger". EXCOMMUNICATIE IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Volgens het van regeringswege in Tsjecho-Slowakije uitgegeven orgaan „Katholiek Nieuws" zullen geeste lijken, die pogen het pauselijke de creet inzake excommunicatie we- "°ns steunverlening aan het commu nisme toe te passen, beschuldigd kun nen worden zowel van economische sabotage als van verraad. S.S.-generaal Knolle gearresteerd Volgens D.P.D. (Britse zone) heeft de Duitse politie, in samenwerking met het militaire bestuur, in Bremen de hand gelegd op de voormalige S.S.-generaal Friedrich Knolle, die vertrouwensman van Himmler was en verantwoordelijk zou zijn voor het fusilleren van een groot aantal Nederlandse gijzelaars. Knolle werkte in Bremen onder de naam van Fritz Goetten. Men zocht hem reeds meer dan vier jaar. Het A.N.P. verneemt nader van het „bureau oorlogsdocumentatie", dat generaal Knolle vrijwel geduren de de gehele tijd van de oorlog in Nederland was. Hij was hoofd van afdeling 3 van de Sicher-heitsdienst en de S.D. Hij verving dr. Harster, de Befehlshaber van de Sicherheits- polizei en de S.D. en was een per soonlijke vriend van Rauter. Toen in Augustus 1942 voor de eerste maal Nederlandse gijzelaars door de Duitsers werden gefusil leerd, was dr. Harster „met vacan tie" gegaan, omdat hij met deze zaak niets te maken wilde hebben. Hij werd toen vervangen door Knolle, die de fusillering ten uitvoer zou hebben doen brengen. In Mei 1944 ging Knolle over naar het Sicherheits- hauptamt te Berlijn, afdeling 6 (con- traspionnage). Hij werd toen naar het nabije Oosten gezonden. Men neemt aan, dat Knolle een belangrijk aandeel heeft gehad in de opleidingsschool voor spionnen op „Zorgvliet" te 's Gravenhage. Ver moedelijk zal zijn zaak behandeld worden door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOEL. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Koel weer. 50.000 EN 15.000 ERUIT. Bij de trekking van de Staatsloterij van hedenmorgen viel de prijs van 50.000 op lotnummer 2455. De 15.000 viel op no. 51826. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „De onsterfelijke wals", 14 jaar. Rex:. „Buffalo Bill, 14 jaar. Casino: „Gelukskinderen", alle leef tijden. Lido: „Pinocchio", alle leeftijden. Luxor: „Jody en het hertenjong", 14 jaar. VRIJDAG. I-IILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 „Het beleg van Korinthe" van Rossini. 8.00 Nieuws. 8.15 Te Dcum Laudamus. 8.45 Piano muziek. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Kussengevecht. 10.00 Werken van Edvard Grieg. 11.00 Vioolrecital. 11.30 Strijkorkest, 12.00 The Masquei'aders. 13.00 Nieuws. 13.15 Marinierskapel. 14.00 Kamer orkest. 15.00 Fragment uit opera Li- boesja. 15.40 Zomerweelde en zomer- zegen. 17.09 Volksmelodieën. 17.20 NCR V-koor en strijkorkest. 18.00 Harprecital. 18.30 Strijdkrachten. 19-00 Nieuws. 19.15 Geestelijke liede ren. 19.30 Het actueel geluid. 20.00 Nieuws. 20.15 Zingende schooljeugd bij het N.C.R.V.-jubileum. 21.15 Zei lende op de Friese wateren (repor tage). 21.35 Philip Green en zijn or kest. 21.45 BBC symphonie-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Selectie uit selec ties. HILVERSUM II, 415 M. 7,00 Nieuws. 7.18 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Concertgebouworkest 10.30 voor de Vrouw. 10.45 Frans lie- derenrecital. 11.25 Vincentino. 12-00 Breagne (gr.pl.) 12.45 Le Piano Ro- mantique. 13.00 Nieuws. 14.00 Kook kunst. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Boekenschouw. 15.20 De Kwintetspe lers. 16.00 Cello en piano- 17.00 Film land presenteert. 17.20 Kamermuziek van Ludwig van Beethoven. 18.00 Nieuws. 18.40 Te Deum Laudamus II voor koor en orkest. 19.15 Jaques Helian en zijn orkest. 20.00 Nieuws. 20.30 Het innerlijke Leven. 21.00 Men vraagt en v/ij draaien. 21.30 Hands across the sea. 23.00 Nieuws. 23.15 Orkestconcert. SCHEEPSBERICHTEN ALDABI pass. 10 Aug. Bahia; ALMDIJK pass. 23 Aug. Scillies; ALNATI 10 Aug. van Buenos Aires naar Rotterdam; BALI, 10 Augustus Van Suez; BLOMMERSDIJK 10 Aug. te Gravesend; DELFTDIJK pass. 10 Aug. Mona Passage; GAASTER- KERK 10 Aug. van Teneriffe; GROOTEBEER 10 Aug. 450 mijl Z.- Oost van Kaap Guardafui; LAAG- KERK 11 Augustus te Aden; LEO- POLDSKERK 10 Aug. van Madras; BLITAR 10 Aug. te Port Said; SLA MAT 11 Aug. 4 uur van Rotterdam te Antwerpen. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 10 Aug. Kaas. Op de gehouden kaasmarkt te Woerden werden aangevoerd 267 partijen: le soort 1.681.73, 2e soort 1.62 1.67 zware 1.78, extra zware 1.80. De handel was matig. GOUDA, 11 Aug. Kaas. Aan voer 229 partijen. Prijzen: le kwal. 1.68—1.72, 2e kwal. 1.63—1.67, extra kwal. 1.731.83. extra zware tot 1.95 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 10 Aug. Groente. Aardbeien 3150 cent per doosje, tomaten 1640, kropsla 1.509-20, meloenen 1869 per 100: snijbonen I 3.70—4.90, idem H 2.003.80, dubb. stambonen 2 3.30. prinsessebonen 2.604.10, pronkbonen 1.301.70 per 10 kg., Augurken: grof 7,107.50. bommen 2.30, stek 2.10—2.20 per 25 kg. Bloemen. Lelies 2060 cent. Gladiolen 1226 cent, Dahlia 513 cent. Asters 524 cent, Scabiosa 3 12 cent, Liatrix 48 ceit, Chrys. Kleinbl. 5070 cent, Rayonanten 11 16 cent, Sterren 1548 cent. TER AAR, 10 Aug. Groente. Snij bonen 4.207.40. idem B 24, idem stek 30 cent, stokprincessen 3.303.70, stamprincessen 2.40 4.10, speldbonen 2.403.20, witte pronkers 1.302.10, alles per 10 kg.; bospeen 613 cent, sla 3.60 7.00 per 100 stuks, aardappelen 3.90 530 per 100 kg, kroten 56 cent, uien 78 cent, tomaten A 2248 cent B 23—36 cent, C 17—30 cent, CC 16 19 cent. bonken 1623 cent, an dijvie 1120 cent alles per kg. bloem kool I 32—39 cent, II 16—24 cent, III 78 cent, stek 14 cent per stuk. komkommers 712 cent, stek 26 cent, postelein 27 cent, rode kool cent, rabarber 2 cent, waspeen 68 cent, zilveruien 22 cent, afwijkend 48 cent alles per kg., selderie 12 cent per bos. Augurken: fijn 5051 cent. fijnbasterd 2729 cent per kg., basterd 6.40, grof I 6.60—7.30, grof II 3-00—3.70. knorrels 2.40— 3.00, fijnstippel 2.10, bommen 1.30 -2.00 alles per 25 kg. Gladiolen 46 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3