STADSNIEUWS Engelsen namen met 13-5 revanche MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 HILLEGOM DOORTOCHT VAN DE JUBILERENDE BISSCHOP. Huldiging voor de St. Martinuskerk. Op het plein vóór de St. Martinus kerk zal a.s. Zondag rond 3 uur een korte hulde worden gebracht aan de bisschop op de vooravond van zijn gouden priesterfeest. Aan deze huldi ging zullen deelnemen de gehele kath. jeugd der beide parochies en al le kath. organisaties der gemeente. De muziekver. „Crescendo" zal de huldiging opluisteren. Alle koorzan gers zullen eveneens medewerken. Een korte gelukwens zal worden aan geboden, de jeugd biedt mgr. bloe men aan en een gemeenschappelijk feestlied zal de huldiging bekronen. VEERTIG JAAR IN DIENST. Heden herdacht de heer P. C.- de Bolster, Gortestraat 77, alhier, de dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zn., alhier, trad. De heer de Bol ster werd met zijn echtgenote ten kantore ontvangen en in de vergader zaal door de directie toegesproken. Als plichtsgetrouw en bekwaam man werd hij afgeschilderd en tot voor beeld gesteld aan vele jongeren. Daarna wei-den vele geschenken overhandigd en bleef men nog enige tijd gezellig tezamen. „KUNST NA ARBEID" ZONG IN ZIERIKZEE. De banden welke gelegd zijn tus sen Leiden en Zeeland door de hulp aan Vlissingen zijn nog niet verbro ken. Daarvan getuigde de uitnodi ging, welke het mannenkoor „Kunst na Arbeid" mocht ontvangen van het comité voor de 11e Eeuwfeestvie ring van de stad Zierikzee om in het kader van deze feestviering een con cert te komen geven in dit oude stadje aan de Ooster-Schelde. Deze uitnodiging was voor het bestuur van K.N.A. een gerede aanleiding om voor de koorleden, in gezelschap van hun dames en enkele donateurs een uitgaansdag te organiseren, welke dan ook zeer geslaagd is. Een gezel schap van 134 personen in 4 autobus sen trok om 6 uur 5s morgens er op uit om de reis naar Zierikzee te aan vaarden. Daar stond een deputatie van het comité, gekleed in oude, kleu renrijke costuums, gereed het koor met „aanhang" te verwelkomen. Daar de inwoners van Zierikzee in groten getale zelf deelnamen aan de feestelijkheden door het dragen van de oude, sierlijke kleding, ook tijdens hun gewone dagelijkse bezigheden kon men zich terug wanen in de tijd van hoepelrok en pruikentooi en tus sen de oude gevels van het stadje was het een spel van kleur en gra tie en kon men het alleen maar be treuren, dat deze sierlijke mode zich in onze gehaaste tijd niet heeft kun nen handhaven. In de muziektent op het Oude Marktplein gaf „Kunst na Arbeid" een zeer geslaagd concert onder lei ding van de heer J. J. v d. Bos, ter wijl mevr. v. d. HeidenBrake1 ach ter de piano had plaats genomen. Uit gevoerd werden werken van Handel, da Palestrina, Schubert, Edward Grieg, Flipse e.a. De baritonsolo in „Landerkennung" van Grieg en „Zon dagmorgen" van Flipse werd gezon gen door de heer F. Biesjot. Het con cert werd geopend en besloten met het Zeeuwse Volkslied Na afloop brachten de koorleden nog enige uren door in de feestende stad, waarna c.m 18 uur de terugreis werd aanvaard en al zingende be reikte men de Sleutelstad, waar het koor zich nu weer gaat voorberei der. op het a.s .concert in de Stads gehoorzaal. BEDEVAART VAN ST. JEROEN. Woensdag 17 Augustus 2 uur is de Noordwijkse bedevaart naar het mar telveld van St. Jeroen. Zij, die deel willen nemen, worden om 2 uur ver wacht bij de openingsplechtigheid in de Parochiekerk einde pl.m. 4.30 uur. BENELUX „VEROVERT" NEDERLAND. SHOWWAGEN DOET LEIDEN AAN De heer B. Jonker, chef van de voorlichtingsdienst van het Natio naal Comité Benelux, die reeds eer der met een z.g.n. showwagen een tocht door België maakte en in dit land ruim 12.000 personen wist te wijzen op de voordelen, welke straks Benelux zal bieden, is kort geleden gestart voor een tournée door Ne derland, waar hem dezelfde harte lijke ontvangst wordt bereid. Heden middag is hij voor het Lido-theater aan de Steenstraat met zijn rijden de propaganda-wagen aangekomen, waar hij vandaag en morgen (he denavond tot 10 uur en morgen van 10 tot 7 uur) belangstellende stad genoten en vooral fabrikanten wenst te wijzen op de onbegrensde moge lijkheden, welke Benelux in de toe komst zal bieden. Op onze vraag hoe of het staat m'et de verwezenlijking van de Be- nelux-gedachte, deelde de heer Jon ker ons mede, dat de ondertekening van de voor-Unie nog een kwestie van enkele weken is. Juist een de zer dagen is ten departemente de laatste hand gelegd aan de Neder landse voorstellen. Zodra de Belgi sche kabinets-orisis is opgelost, ver wacht de heer Jonker, dat de voor- Unie zal worden ondertekend. Hoewel het tegendeel wel eens wordt beweerd, heeft de heer Jon ker tijdens zijn verblijf in het Bel- genland de indruk gekregen, dat de Belgen het symbool van de wagen een reddingsboei in Benelux- kleuren goed hebben begrepen. Mede ter propagering van de Bene- luxgedachte. wordt momenteel in Antwerpen druk gewerkt aan de voorbereiding van een Benelux-ten- toonstelling, welke daar van 23 Sep tember tot 2 October zal worden ge houden. Tenslotte achtte de chef van de voorlichtingsdienst het een gun stig teken, dat men in Amerika ernstig rekening houdt ment de tot standkoming der Benelux. En thans kunnen de Leidenaars zich dan in de komende dagen (gra tis) laten voorlichten over de moge lijkheden, welke deze a.s. drie-lan- denovereenkomst ook hen zal bie den. Voor industriëlen o.i. 'n prach tige gelegenheid! Tennis te Noordwijk Op de eerste dag van de wedstrijd te Newcastle tussen de Internatio nale club van Nederland tegen die van Engeland, heeft de Engelse ploeg een voorsprong verworven van 63. Van de 6 enkelspelen won de Engel se ploeg er 4, de 2 winstpunten van Nederland kwamen van van Swol en Teschmacher. De partij van Van Swol tegen Paish gaf ook het sterks e spel van Nederland op deze eerste dag Na een ietwat onzeker begin .waarin de ma tige forehand van Van Swol geen aanval toeliet, wat tot 35 leidde speelde de Nederlander een sterk aanvallend spel mét uitstekende smashes en goed volleren dat hem 4 games achtereen deed winnen 7-5. In de 2e set overheerste hij Paish op alle punten. v. Meegeren en Rinkel werden kans loos geslagen. Hun spelvorm was te leurstellend. Teschmacher en de ve teraan Hughes speelden een rranoeu- vre-spel, dat tot 18 games in de 2e set leidde, elk aldoor de service win- rend. Totdat Teschmacher na 98 doorbrak. Van de 3 dubtelsoelen wennen al leen Van Zwol en Rinkel hun partij, hoewel Wiltor en Van Meegeren zich tegen de eerste Enge'se double Mottram en Paish uitstekend ver weerden. De uitslagen van de doubles v/a- ren: Van Swo' en Rinkel slaan But- .',1' en Billington 63, 63. Wilton °n Van Meegeren verliezen van Mct.- trarn en Paisn 57, 63, 48. Tesch macher en Reidt verliezen var Uighes en Rcberts 36, 43. De Engelse ploeg heeft met ,niet minder dan 135 revanche genomen voor de nederlaag, welke zij vorig jaar met 710 tegen de Nederlandse leed. Van Swol, Rinkel en Teschma cher zijn de enige spelers, die één partij in de enkelspelen v/onnen. Na de overwinning van Van Swol op Paish volgde gisteren een rake ne derlaag tegen Mottram (2—6, 66) gevolg van meer afmakend spel, snel ler tempo en vooral minder missers van de Erit. Rinkel verrastte met niet minder "dan 60, 60 op Billington. Het v/as de enige zege in de 6 en kelspelen, gisteren gespeeld. Rinkel was in alles voortreffelijk op dreef. Van Meegeren speelde veel beter dan Zaterdag tegen Mottram, doch hij had te veel missers op eenvoudi ge slagen, terwijl Paish secuur en Butler de 2e set kunnen winnen, wel licht had hij een kans gehad, doch de Brit won met 61, 8—6. Een andere veteraan, Hughes, was veel te tactisch tegen Reidt, die geen enkele drei gende of scorende slag had. In de dubbelspelen hadden Mot tram en Paish het niet gemakkelijk. Zij hadden moeite bm van Wilton en van Meegeren te winnen (64 inde 3e set) en verloren na een uitermate spannende en lang gerekte strijd van Rinkel en Van Swol, die hen na 52 games sloegen: 119, 57, 119. Over het algemeen dus een niet be paald verheffende wedstrijd van Ne derlandse zijde. PAARDENSPORT COURES TE DUINDIGT De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden: Minerva-prijs, afstand 2100 m prij- zendraverij voor paarden, die nog geen 300.hebben gewonnen: 1. Nannie Gregor (J. L. Olsthoorn) tijd 3.15.6, km-tijd 1.35; 2. Max v. Bon- gershof (L. Ensing); 3. Loblied A (J. M. v. d. Berg). Toto: winnend 8.70, plaats 5.50, 2.50, 5.90. Milano-prijs, afstand 2100 m prij- zendraverij voor paarden, die 300 doch nog geen 1300 hebben gewon nen: 1. Moquette de la Maire B (Th. Ponsen) tijd 3.10.7, km-tijd 1.30.9; 2. Luccie Rohda (J. v. Leeuwen jr.); scherp zijn methodisch spel volhield. Had Wilton tegen de taaie veteraan Paard versloeg motor Zaterdagmiddag werd te Mid delburg een concours-hippique gehouden, dat geopend werd door de burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. Hieraan werd deelgenomen door ruiters van de rij vereniging Middelburg, Kruiningen (de Vliet-ruiters) en Oostburg (W.- Zeeuwsch-Vlaanderen). Het programma was zeer af wisselend. De beste prestatie in de meeste rubrieken en de beste prestatie bij het springen leverde mej. C. v. d. Endt uit Yersske (de Vlietruiters). Zeer veel belangstelling bestond voor een kamp tussen een renpaard en een motor, waarbij 'het dier de machine glansrijk versloeg. Leidse Concourscommissie. Con cours met jonge duiven vanaf Maas tricht, afstand plm. 170 K.M. Aantal vogels 1110, gelost te 8.15 uur met wind uit Westelijke richtingen. 1ste duif te 10.29.57 (1250.31 M. per mi nuut), laatste prijswinnende duif te 10.45.41 (1106.38 M/m. De uitslag werd: W. Kapaan 1, 51, 118, 133, 163; J. van Seggelen 2; P. Fasel 3, 117; H. Oskam 4, 221; J. Nijs 5, 6, 63. 77, 183, 184; A. Sira 7, 137; W. Vijlbrief 8; M. Noordervliet 9, 10, 37, 131. Concours met oude duiven van af Bordeaux. Aantal vogels 141, ge lost te 6 uur. Voor deze zware vlucht over een afstand van plm. 900 K.M. waren de uitslagen: Zondag. H. Schouten Sr. 1; P. Kramp 2; W. Abrahams 3; F. Hof man 4. 7. 8; P. Vogelenzang 5; G. van .Albada 6; J. Fasel 9; W. v. d. Arend 10; J. van Dort 11; Chr. v. d. Pluym 12; R. Pet 13; J. Boiley 14, W. Sinteur 15; A. v. d. Voort 16; A. Polak 17. Maandag. H. de Haas 18; P. On derwater 19; J. Nijs 20; S. v. Leeu wen 21; A. van Egmond 22; Chr. v. d. Pluym' 23, 24. Dinsdag. H. Sterk 25; Chr. v. d. Pluym 26; J. van Dort 27. Woensdag. R. de Graaf 28. Het Oosten (Leiden). Wed vlucht voor jonge duiven vanaf Mons pl.m. 193 km. Gelost om 12 uur met Z.O. wind en prachtig weer. De uitslag was als volgt: W. Nagtegaal 1. 6, 8, 10, 13; Th. Houthoff 2, 4, 5; J. L. de Weerd 3; Tj. de Wit 7; J. Boekkooi 9, 11, 14, 16, 18, 21. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Annelies d. van J. Ruhr- wiem en L. M. A. Neuteboom. Coeci- lia Gertrudis Liduina J. van 3. A v. ULden en G. H. M. Horstink. Andnes B. Plu en A. Flippo. Orene Maria d. B Plu en A. Flpipo. Orene Maria d. van A. Zirkzee en J. F orijn. Francis cus Adrianus z .van C. L. Xoemans en V*'. Paschier. Overleden: S. Witmans echtgeno te van J. P. Smit 74 j. LAATSTE BERICHTEN DE „GROTE BEER." De inspecteur geneeskundige dienst der Koninklijke Landmacht, generaal majoor dr. J. T. Wilkens, zal heden avond tussen 18.30 uur en 19 uur voor het radioprogramma voor de de Nederlandse strijdkrachten, via Hil versum I een kort woord richten tot de familieleden van de opvaren den van de „Grote Beer" in verband met het voorkomen van een geval van pokken aan boord van dit troe penschip. PLANNEN VOOR VERDERE PRIJSVERLAGINGEN IN ENGELAND. Het Britse kabinet zou besloten hebben om met medewerking van de vakverenigingen een programma van systematische prijsverlaging uit te voeren, aldus meldt de „Sunday Chronical" Dit programma zou o.m. voorzien in een verlaging van de prijzen van alle soorten meubilair met 10 en in een verlaging van de prijzen van 3. Lycurgus (J. M. v. d. Berg). Toto: winnend 63.10, plaats 8.30, 5.90, 2.60. Madeleine-prijs, afstand 2100 m prijzen draverij voor paarden, die f 1300.doch nog geen 3000. hebben gewonnen: 1 Kentucky's Queen B (J. M. v. d. Berg) tijd 3.06. km-tijd 1.27.7; 2. King Spencer (J. P. F. v. d. Broek); 3. Larus S (P. J. Ruiter). Toto: winnend 4.90, plaats 2—, 7.30, 2.30, gekop peld 150.50. Mercedes-prijs, afstand 2120 m, in ternationale prijzen draverij voor paarden, die 1300 of meer hebben gewonnen. Voor amateurrijders: 1. Luxor (L. J. v. Harlingentijd 3.05.2, km-tijd 1.26.5; 2. Jaap Eden (G. v. d. Wal); 3. Intrepid (P. J. Ruiter). Toto: winnend ƒ1.50 (stal), plaats 1.50, 4.90, gekoppeld 6.80. Van Brienen Memoriaal, afstand 1000 m, ren voor 2-jarige Nederl. hengsten en merriën: 1. Bonheur Perdu (F. Delbrassinne), tijd 1.04.5; 2. Robespierre (J. C. Pex); 3. Ivami- la (Paillassa). Toto: winnend f 1.70 (stal met Mon Amour), plaats 1.50. f 1.70, gekoppeld 4,90. De Gouden Zweep-prijs, afstand 2400 m, ren voor hengsten en mer riën van 3 jaar en ouder: 1. Qualissa (H. Pije); 2. Etoille du Nord (H. J. v. d. Kraats); 3. Majesto (J. van Yperen). Toto: winnend 1.80. plaats 1.30, 1.40, gekoppeld f 4.70. Totale omzet 38.727.—. VOETBAL HET VIJFLANDENTOURNOOI 01' CURASAO. Zaterdagavond speelde B.V.V. te gen de Columbiaanse ploeg Atleticos juniores, welke ontmoeting door de Bossenaren, toen de Columbianen na een incident met de scheidsrechter weigerden verder te spelen, regle mentair werd gewonnen. De profs van Columbia waren on getwijfeld sterker dan de Nederland se amateurs, maar B.V.V. verdedigde zich uitnemend en zag kans in de eerste helft doelpunten te voorko men. Ook in de tweede helft slaag den de Columbianen er niet in doel man Saris, die een voortreffelijke wedstrijd heeft gespeeld, te passe ren. Zeven minuten voor het einde vond het incident plaats. De scheids rechter (iemand van Curagao) ken de B.V.V. een strafschop toe wegens hands in het beruchte gebied. Columbia weigerde de beslissing van de scheidsrechter te aanvaarden. De scheidsrechter werd onder ge leide van de politie het ^eld afge bracht, want het publiek liep het veid op om zich er mee te bemoeien. Een sterk politiecordon droeg er zorg voor, dat de toeschouwers weer spoe dig achter de lijnen waren. Toen Columbia weigerde de beslis sing van de scheidsrechter' te aan vaarden floot de scheidsrechter het vruchten en groenten met 5 a 15 door wederinvoering van prijs controle. Verder zou het plan bestaan de prijzen van alle huishoudelijke arti kelen te verlagen met een nog na der vast te stellen percentage. Het blad meldt voorts, dat in Oc tober of in November a.s. de spoor wegtarieven waarschijnlijk met 5 a 10 zullen worden verlaagd. HET VIJFLANDEN-TOURNOOI TE CURACAO. Guatemala speelde Zondagavond tegen Aruba en won met 21, na dat de rust met 11 was ingegaan. De uitslag van de wedstrijd B.V.V. -^-Columbia is in onderlinge over eenkomst op 00 bepaald. Zoals men wept had de scheidsrechter de wedstrijd voor B.V.V. gewonnen verklaard, nadat de Columbianen zich enkele minuten voor het einde niet bij een beslissing van de arbiter, die B.V.V. een strafschop wegens hands toekende, wilden neerleggen en hét veld verlieten. B.V.V. heeft later aangeboden de wedstrijd als gelijk gespeeld te beschouwen. Een van de B.V.V.-spelers v. d. Dungen, is voor de rest van het tournooi uitgeschakeld. Hij heeft in de laatste wedstrijd een „knietje" opgelopen en zal voorlopig rust moeten houden. PRINSES IRENE KRIJGT TAFEL ZILVER CADEAU. „Je moet er je leven lang netjes op zijn", zei de Koningin, terwijl haar dochter vanochtend in de bibliotheek van het paleis Soestdijk geïmponeerd keek naar die prachtige cassette ta felzilver, die vijf leden van de Kon. Landmacht haar zojuist hadden aan geboden. Het is nu al de derde cas sette tafelzilver, die de Prinses ont vangt en zo zal het doorgaanvtot zij de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. Dan is het zilver compleet. Toen de Koningin met haar vier dochters om precies half elf de bi bliotheek binnenkwam stonden zij daar al de vijf mannen van de land macht, allen kort geleden gerepa trieerd met de „Zuiderkruis", onder leiding van de drager der militaire Willemsorde, de le luitenant J. F. C. Toelen. Doch de cassette was niet het eerst aan, de beurt, want in het midden van de kamer prijkte op de tafel een reus van een taart met tien kaarsjes en rozen, rose en witte ,met in het midden het wapen van Prinses Irene in Marsepein. Zeven en twintig ons weegt de taart aldus verklaarde 'n „expert". Prinses Irene stond even met luide stem, „Oranje Boven" zong, tenant Toelen plotseling zei: „Ik moet •er bij zeggen, dat deze taart hele maal voor Prinses Irene alleen is." „Dus de anderen mogen er niet van mee-eten", merkte de Koningin op. Lt. Toelen glimlachte geheimzinnig. Dan zei hij: „Ik zou wel eens willen zien hoe ze 'm opeet". Binnen hoeveel tijd moet dat ge beuren?" vroeg de Koningin. Prinses Irene zei niets. Ze rekende. Intussen was Priness Beatrix, die evenals haar zich nog jarig voelende zusje, was gekleeci in een rijbroek en een witte blouse, rondgegaan met een geweldige doos bonbons, even eens door de deputatie meegeno men, met een inhoud van vijf kilo. einde. Na geruime tijd verklaarde B. V.V. zich bereid door te spelen, doch wederom stond de Columbiaanse ploeg het nemen van een strafschoo niet toe. Toen kon de scheidsrechter niet anders doen dan de ontmoeting reglementair voor B.V.V. gewonnen te verklaren G.D.S. Zaterdagmiddag speelde GDS als laatste tegenstander in de nederlaagserie tegen de voetbalver. Blauw-Wit te Moercapelle. Het was nog geen enkele deelnemer gelukt BI.- Wit een nederlaag te bezorgen, doch het verjongde GDS-elftal wist een fraaie 4—3 zege te behalen en daardoor beslag te leggen op de uit geloofde beker! WIELRENNEN Gottfried Weilenmann wint Ronde van Zwitserland De ronde van Zwitserland werd gewonnen door Gottfried Weilenmann voor George Aeschlimann, de totale afstand van 1874 km. in 8 dagen af leggend in 55 uur 36 min. 17 sec. Op 30 Juli was de ronde begonnen met 75 deelnemers. Aan het eind arri veerden slechts 45 renners. MIDDELKAMP EN DEKKERS IN ZANDVOORT. Op het circuit van Zandvoort wer den gisteren internationale wieler wedstrijden gehouden, georganiseerd door de Haarlemse sportvereniging „De Kampioen". Bij de professionals startten 36 ren ners onder wie 6 buitenlanders. Er waren ongeveer 10.000 toeschouwers. De resultaten waren: Professionals: 125,790 km. (30 ron den): 1. Middelkamp (Kieldrecht) 3 uur 5 min. 5 sec. 2. Bul (België) z.t. 3. Loos (Amsterdam) z.t. Amateurs: 83.860 km. (20 ronden): 1. Dekkers (Eindhoven) 2 uur 7 min. 32 sec. 2. Vinken (Geleen) op 500 m. 3. Faanhof (Amsterdam) idem. DERKSEN TE KOPENHAGEN GESLAGEN. Als generale repetitie voor de over twee weken beginnende wereldkam pioenschappen wielrennen werd op de Kopenhaagse wielerbaan de grand prix voor profs sprint verreden, bij welke wedstrijd Nederland werd ver tegenwoordig door Jan Derksen. Derksen reed een goede wedstrijd, doch moest zich in het algemene klas sement met de tweede plaats achter Harris, Engeland, tevreden stellen. Nadat hij in de eerste ronde de Deen Dimig had geslagen, plaatste Derk sen zich in de halve finale door een overtuigende overwinning op Gosse- En toen was de beurt aan „het" cadeau, de cassette, waarvan Prinses Irene gauw de laden opentrok om het blinkende zilver te kunnen be wonderen, terwijl de kleine Marijke het luide stem „Oranje Boven" zong, de laatste tijd haar lievelingslied. Alle vijf landmachtmannen kregen een stevige hand van prinses Irene voor dit prachtige geschenk en ook voor de zilveren maquette van de complete cassette, die ze hadden mee gebracht en waarin een volledige in houdopgave was aangebracht. Geen twee minuten nadat de de putatie van de landmacht het paleis had verlaten, werd een kist neerge zet in de bibliotheek. De waarne mend regimentscommandant, majoor L. T. F. J. S. van Emden stond aan het hoofd van de deputatie, die deze kist met inhoud namens het garde regiment Prinses Irene en de vorma- lige Prinses Irenebrigade aanbood. De kist bleek een schildwachthuisje te zijn met de Nederlandse kleuren. Er was een pracht soldaat bij met een rode tuniek en een blauwe broek en voorzien van een indrukwekken de helm met daarop gehecht een in vasiester. „Ik zal eens uitleggen wat dit alle maal betekent", zei majoor van Em den. Maar Marijke wist het antwoord lin, België, en de Deen Gagnussen. Verder kwamen in de finale uit Har- ris, Engeland, en Scherens, België. Er v/erd in drie ritten gereden. De eerste werd door Derksen van de kop af gewonnen voor Harris en Sche rens. In de tweede werd hij echter derde achter Harris en Scherens. In de derde en beslissende rit nam Derksen de kop. In het begin van de laatste ronde spurtte Harris hem evenwel voorbij en deze won over tuigend. Daarmede was het totale klassement gewordenê 1. Harris 4 pnt., 2 Derksen 6 pnt- en 3 Scherens 8 punten. DAMMEN HET PERSOONLIJK KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. In verband met het feit, dat door de wedstrijdleiding van de Neder landse dambond een rooster voor de van 10 Sept. tot 15 October te Am sterdam te houden finale om het per soonlijk kampioenschap van Neder land werd opgesteld zonder rekening te houden met de rechten van de drie spelers G. van Dijk (Wageningen), N. Onnink, (Aalten) en J. Doren bosch (Groningen), is Zaterdag op initiatief van het bestuur van de Gel derse Dambond een vergadering ge houden van vooraanstaande Gelderse bestuurders en dammers. De verga dering stond onder leiding van de voorzitter van de Gelderse Dam bond de heer A. C. Busch. Besloten werd, een protest in te dienen bij het bestuur van de Neder landse Dambond en een rondschrij ven te richten aan de aangesloten damverenigingen. De aanwezigen toonden zich zeer ontstemd over het feit, dat een neutrale bond als de N.D.B. geen rekening hield met de belangen van dammers, die uit prin cipiële overwegingen niet op Zondag aan wedstrijden wensen deel te ne men. Er was een stroming, die ter stond tot uittreding wenste over te gaan. doch de meerderheid verkoos eerst te trachten, langs organisatori sche weg recht te verkrijgen. Eerst nadat zou zijn gebleken, dat de leden van de N.D.B. in meerder heid er niets meer voor gevoelen spe lers in hun midden te hebben, die te gen wedstrijden op Zondag princi piële bezwaren hebben ,zou men tot afscheiding kunnen overgaan. De mening van de Bonds voorzitter. De voorzitter van de Nederlandse Dambond, de heer O. J. B. van der Sleen, deelde naar aanleiding van 't in boven bedoelde vergadering be sprokene mede, dat het bestuur van de N.D.B. alle moeite heeft gedaan om een oplossing voor de kwestie te vinden. Toen bleek, dat het spelen op werkdagen voor de andere deelne- f l VOERENDAAL HERDENKT BE ZOEK VAN PAUS LEO IX. In het Limburgse dorpje Voerendaal zijn vandaag de feestelijkheden be gonnen ter herdenking van het feit, dat Paus Leo IX negenhonderd jaar geleden de Parochiekerk van dit dorp heeft ingewijd. De plechtig heden werden bijgewoond door de Pauselijke Internuntius Mgr. Giob- be. De Pauselijke Internuntius met Pastoor v. d. Loo van Voerendaal tijdens de ontvangst. Op de achter grond de toren van het negenhon derd jaar oude kerkje. Aan weers kanten leden van de Voerendaalse schutterij. al: „Een cadeau", zei ze luid. Toen iedereen uitgelachen was, Marijke zich reeds weer verdiepte in de geheimenissen van een camera, waarop ze verwoed tikte, vertelde de majoor het waarom. SCHEEPSBERICHTEN. AKKRUMDIJK, 5 Augustus van Houston te New Orleans; ARENDS- DIJK, 5 Aug. te Baltimore van Bos ton; ARNEDIJK, 6 Aug. van Nor folk te New York; EDAM, 6 Aug. van Baltimore te Philadelphia; mers in verband met hun werkkring te veel bezwaren opleverde en men op het voorstel van de drie betrok ken dammers om op 11 achtereenvol gende Zaterdagen te spelen om or ganisatorische redenen niet kon in gaan, heeft het bestuur van de N.D.B. de heren Van Dijk, Onnink en Dortn- bosch gevraagd, de kampioenschap pen van dit jaar over te slaan, onder toezegging, dat intussen naar een be vredigende oplossing voor het vraag stuk zou worden gezocht. De betrok ken dammers weigerden echter cn stonden er op ook dit jaar aan de kampioenschappen deel te nemen. ZEILEN DE FASTNET RACE. Negenentwintig jachten zijn Za terdag gestart voor de race van Co- wes rond de Fastnet Rock en terug naar Plymouth, een afstand van on geveer 1000 km. Van de vijf buiten landse inschrijvers liet het Neder landse jacht „Zeevalk" van C. Bruyn- zeel verstek gaan. De „Olivier van Noort" van A. W. Goudriaan had de startlijn reeds overschreden toen het vertreksein werd gegeven cn keerde niet terug. In overeenstemming met de reglementen van de wedstrijd, die georganiseerd is door de Royal Ocean Racing club werd de „Olivier van Noort" niet teruggeroepen. Een jacht, dat voortijdig over de lijn is, kan echter gediskwalificeerd worden. Het derde Nederlandse jacht „Co- rabia II" van dr. J. Kars, lag bij de start temidden van de vloot. De bei de andere buitenlandse deelnemers, de „Joanne" van Ren Salem (Argen tinië) en de „Farewell" van Jean Marin (Frankrijk) waren bij het ver trek goed geplaatst. Aan de kop voe ren de Britse jachten „Leopard" van het Royal Navy College te Dart mouth, de „Golden Dragon" van H. S. Rouse en „Myth of Malham" van capt. Itlingworth. ZWEMMEN 8 KM-WEDSTRIJD TE ZUTPHEN. Gistermiddag heeft te Zutphen de 17e 8 km.-wedstrijd in de IJssel van Cortenoever bij Brummen tot Zut phen plaats gehad. Er waren ruim 240 deelnemers uit alle delen van ons land en de publeike belangstelling was ook ditmaal weer bijzonder groot. Een verrassing was, dat de 18- jarige Amsterdammer de Rijk win naar werd bij de heren en tal van bekende cracks achter zich liet. De uitslagen luiden: Heren: 1. De Rijk (DJK) 1.22.35. 2. Scheffer (DJK) 1.23.28. 3. Schop- man (t U) 1.23.41. Dames: 1. mej. A. Veldhuizen (Robben) 1.24.43. 2. mej. H. Lugt- hart (ZCG) 1.27.31. 3. mej. G. de Hooge (RDZ) 1.27.47.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3