\%>*u q^\ Wimpie Zilveren jubileum der B.N.S. te Voorhout MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 1 Poolse „godsdienst vrijheid" ANTWOORD OP EXCOMMUNICATIE-DECREET. De Poolse regering heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij aan de rechtbank de bevoegdheid wordt ge geven de doodstraf op te leggen aan personen, die ernstig openbare onrust verwekken door inbreuk te maken op het recht van vrijheid van geweten en godsdienst. Het decreet wordt te Warschau al gemeen beschouwd als het antwoord van de regering op het pauselijk ex communicatie-edict tegen communis ten. Het geeft de autoriteiten grote bevoegdheden tot bestraffing van de geestelijkheid. Artikel 4 zegt o.a.: „Ieder die wei gert een ander te laten deelnemen aan een godsdienstige plechtigheid of godsdienstoefening op grond van zijn sociale, wetenschappelijke of politieke werkzaamheid of mening ,kan ge straft worden met een gevangenis straf van ten hoogste vijf jaar." Het pauselijke excommunicatie edict is in de katholieke kerken in Polen niet gepubliceerd of voorgele zen. Het volk hoorde officieel van het decreet door middel van een rege ringscommuniqué, waarin het optre den van de Paus als „een brutale schending van de gewetensvrijheid" werd veroordeeld. Het geval Volny EEN VALSTRIK VOOR TSJECHISCH EPISCOPAAT. Inzake het geval van de Moravi sche geestelijke Volny, die welis waar lid. is van de z.g. Katholieke Actie, nïaar zich niet als geëxcom municeerd beschouwt, en bereid is als lid van de Kath. Actie te bedan ken als het Tsjechische Episcopaat hem daartoe het bevel geeft, wordt nog het volgende medegedeeld. Volny heeft op een persconferen tie, waarbij hij door een agent van de veiligheidspolitie werd bewaakt, verklaard, zich niet als geëxcommu niceerd te beschouwen. Hij zeide, dat aartsbisschop Olomouc hem mondeling had medegedeeld, dat lid blijven van de „Katholieke Actie" excommunicatie zou betekenen. Wanneer hij van zijn aartsbisschop een schriftelijk bevel m ontvangen, zou hij voor de „Katholieke Actie" bedanken, liever dan geëxcommuni ceerd te worden. Hij zeide, dat de (communistische) burgerlijke autoriteiten hem hadden gezegd op zijn post te blijven als zielzorger van de parochie, het dorp Jaromerice, en overeenkomstig de ze raad bleef hij zijn bediening waarnemen. Deze Zondag las Volny de Mis in zijn kleine houten kerk onder bewa king van de veiligheidspolitie. Van de zijde van de kerkelijke autoriteiten te Praag gaf men als zijn mening te kennen, dat Volny automatisch geëxcommuniceerd was, tezamen met een elftal andere pries ters, die de „Katholieke Actie" steunden. Men zeide de verklaring van Vol ny, dat hij zijn bediening zou blij ven voortzetten, te beschouwen als bedoeld om de aartsbisschop er toe te dwingen hem in zijn. functie te laten ofwel hem uitdrukkelijk te excommuniceren. Wanneer de aarts bisschop tot dit laatste zou over gaan, zou hij, aldus meent men, door de regering als „verrader"' aan gemerkt kunnen worden en in de termen vallen voor bestraffing vol gens de nieuwe wetten omtrent de verhouding tussen Kerk en Staat. TSJIANG KAI-SJEK BEZOEKT KOREA. Generalissimus Tsjiang Kai-sjek is Zaterdag, vergezeld door achttien raadgevers, te Chinhae op Korea aan- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Jo Vincent en Helène Ludolph. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken, her haling. 9.25 Symphonette orkest. 10.00 Wie komt er in mijn hokje. 10.15 Mu ziek houdt fit. 11.30 Als de ziele luis tert. 11.40 Orgelconcert. 12.03 Het orkest zonder naam. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Orkest zonder naam. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano-reci tal Johan Wolders. 13.40 Harmonie „De Unie". 14-10 Maastrichts Stede- delijl* Orkest. 14.30 Onder ons. 15.00 KRO Amusementsorkest. 15.20 Disco- the-Complet 16.De Zonnebloem. 17.00 Vacantie-tijd. 17.15 Lang zullen ze leven. 17.45 Regeringsuitzending 18.00 Metropole-orkest. 18-20 Sport- praatje. 18.30 Regeriqgsuitzending. 19.00 Nieuws 19.15 Henk Orthmanns Rhythm Sextet. 19.30 Dit is leven. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 uur Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Liederen van J- Brahms. 20.20 Pro menadeconcert. 22.00 De Europese Raad. 22.10 Het Nederlands Kamer koor. 23.00 Nieuws, 23.15 Populair Zomeravondconcert. HILVERSUM H, 415 m. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.15 Och- tendvaria. 9.35 Aubade. 10-15 Arbeids vitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11-00 Pierre Palla, orgel. 11.30 De wekker, 12.00 Johan Patist, piano. 12.30 Land- en tuinbouwberichten. 12.40 The Southsea Hawaiians. 13.00 Nieuws. 13.15 The Skymasters. 13.45 Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 13.50 Solistenconcert. 14.30 Radio Matinée. 16.25 Honderd beroemde componis ten. 16.40 We zijn met vacantie. 17.30 Zuid-Amerikaans orkest. 18.00 uur Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano 18.30 Een dagje naar Scheveningen. 18.45 Percival Magkey en zijn orkest. 19.45 Tante Pos tussen de wielen. 20.00 Nieuws 20.15 De bruilof vtn Figaro, W. A. Mozart. 21.45 Buitenlands over zicht. 22.20 Circusmensen, hoorspel, 23.00 Nieuws 2315 Leedy Trio. gekomen. De generalissimus werd bij aankomst welkom geheten door de president van Zuid-Korea, Syngham Rhee, met wie hij bespre kingen voerde over het sluiten van een anti-communistisch verdrag. Beiden hebben in een gezamenlijk beroep aan Elpidio Quirino, presi dent van de Philippijnen, verzocht onmiddellijk op de Philippijnen een conferentie bijeen te roepen ter or ganisatie van een anti-communistisch Stille-Oceaanpact. PEIPING HOOFDSTAD COMMUNISTISCH CHINA? Naar de correspondent te Hong kong van het Britse blad de „Times" verneemt van reizigers, die kort gele den Peiping hebben verlaten, hebben de communisten besloten Peiping tot de hoofdstad van het nieuwe China te maken. WIE ER MET DE 7 DEC.-DIVISIE NAAR HUIS KOMEN. In het Paascommuniqué betreffen de demobilisatie is medegedeeld, dat ook enkele groepen van de 2de divi sie gelijktijdig met de 7 December- divisie naar huis zullen terugkeren. Om gerezen misverstanden weg te nemen is thans nader bepaald, welke groepen der 2e divisie hieronder val len, n.l.: a. Alle militairen van de Kon. Landmacht, die voor 1 Jan. 1946 on der de wapenen zijn gekomen. b. De nog resterende O.V.W.-'ers behorende tot de 2e divisie, die na 1 Jan. 1946, doch voor of tegelijk met de dienstplichtigen van de 7 Dec.- divisie onder de wapenen zijenn ge komen. c. De dienstplichtige onderofficie ren van voor 1940, ingedeeld bij de 2e divisie, die voor of tegelijk met de dienstplichtigen van de 7-Dec.-divisie onder de wapenen zijn gekomen. ENQUETE ONDER NIEUWE DIÊNSTPLICHTIGEN. Vraag of zij naar Indonesië willen. Naar wij vernemen wordt momen teel een onderzoek ingesteld naar de bereidheid van de dienstplichtigen van de lichting 1950 om naar Indo nesië te gaan. Daartoe worden door de afdeling militaire zaken van de gemeentebesturen aan deze dienst plichtigen dubbele briefkaarten ge zonden, waarop een aantal te beant woorden vragen is vermeld. O.m. wordt gevraagd of de dienstplichtigen bereid zijn naar Indonesië te worden uitgezonden en .of zij in verband met studie of andere omstandigheden voorkeur hebben voor de eerste dan wel voor de tweede groep. Aan deze enquêtte kan momenteel geen andere betekenis worden toege kend dan een poging om de bereid heid der dienstplichtigen te toetsen. In hoeverre met de antwoorden, die op deze vragen binnenkomen, te zij ner tijd rekening zal kunnen worden gehouden, is onder de huidige om standigheden uiteraard nog niet te zeggen, aldus „Trouw". LAAT U INENTEN! Geval van pokken op „Grote Beer." Op het troepentransportschip „Grote Beer", op weg van Indonesië naar Nederland, is eèn geval van pokken geconstateerd. In verband daarmede verzoekt de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning, ons het volgende te willen medede len: „Wederom dreigt dus het gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. Bij de terugkeer van vele duizenden militairen uit Indonesië en Nederland kan dit ge vaar geen ogenblik uit onze gedach te zijn. Zoals reeds eerder bi.i de ge vallen op de Kota Inten wil ik er nogmaals op wijzen dat een zo goed mogelijke vaccinatie-toestand de beste bescherming biedt. Herinenting is thans voor iedereen uiterst gewenst. Kinderen beneden de leeftijd van twee jaar dienen allen te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatriëerenden, die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmetten blootstellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie." JONGETJE AAN STRAND TE IJMUIDEN VERMIST. Zondagmiddag, omstreeks 3 uur, geraakte de 5-jarige Freddie van der Velden uit Heerlen, die bij zijn groot ouders in IJmuiden logeerde, bij het pootjebaden spoorloos. De politie, de hulpverleningsdienst en badgasten hebben tot laat in de avond met politiehonden de duinen tot aan Bloemend aal doorzocht, maar zonder resultaat. DE SLUITING DER GOUDSE BIOSCOPEN. Zoals bekend hebben de Goudse bioscoopondernemers besloten hun bioscopen te sluiten, omdat zij door een vermakelijkheidsbelasting van 35 procent niet meer in staat waren hun bedrijven rèndabel te maken, naar zij verklaarden. B. en W. van Gouda hebben hier op verklaard, zo wordt van de zijde der bioscoopondernemers medege deeld. dat deze belastingkwestie een landelijke aangelegenheid zou zijn. De bioscoopondernemers ontken nen dit echter en zeggen, dat het ge meentebestuur in geen enkel opzicht de verplichting heeft om 35 pet. ver makelijkheidsbelasting te heffen. Voorlopig blijven de bioscopen in Gouda echter nog gesloten. HERVATTING GROENTEN- EXPORT NAAR WEST- DUITSLAND. De te Frankfort gehouden bespre kingen over de export van Neder landse groente naar West-Duitsland hebben tot resultaat gehad, dat de door de beëindiging van het lopende handelsverdrag per 1 Aug. jl. onder broken groente-export met ingang van heden kon worden hervat. Er is voor de nieuwe week een betalings contingent van 500.000 dollars be schikbaar gesteld. TRAANGAS IN BIOSCOOP TE AMSTERDAM. Na afloop van de eerste avond voorstelling, Zondagavond, heeft een bezoeker van het Rialto-theater te Amsterdam enige tijd geleden werd hier de film „Het geval Gou- zenko (The iron curtain) vertoond een traangasbom kapot gegooid. De bezoekers voor de tweede voor stelling konden de bioscoop nauwe lijks betreden en zijn zoveel mogelijk naar het balcon gebracht. Door het spuiten met water en hst verspreiden van parfum heeft men getracht het bijtende gas te verdrij ven, wat maar ten dele gelukte. De politie beschikt over aanwijzin gen, die de arrestatie van de dader misschien mogelijk maken. BINNENLAND. In het zwembad te Sloten is de 23-jarige D. de W. uit Rotterdam' verdronken. De man was van de springplank in het diepe gedeelte van het bad gesprongen. Een tweejarig jongetje is gis teravond uit de tweede verdieping van een huis in de Lumeystraat te Amsterdam gevallen en was op slag dood. Het vierjarig dochtertje van mevr. S. uit Beek zat bij haar moe der achter op de fiets. Mevr. S. kwam in botsing met een vracht auto, waarbij het kind onder de auto raakte. Het. was op slag dood. De moeder liep niet ernstige kneuzin gen op. De 56-jarige W. S. te Rotter dam is fietsende tengevolge van een val onder een auto geraakt, over reden en kort daarna overleden. De driejarige Th. J. de D. te Rotterdam werd vermist en later in een sloot gevonden. Korte tijd daar na is het jongetje overleden. Te Obdam zijn twee woningen door brand vernield. In een chemische fabriek van geneesmiddelen, Geldersekade 52 te Amsterdam, is vanmorgen een brand uitgebroken, die een opslagplaats en zolder heeft verwoest. De oorzaak is onbekend. BUITENLAND. Door de arrestatie van twee bui tenlanders is de politie van West- Duitsland op het spoor gekomen van een valse munters-bende De politie gelooft, dat de bankbiljetten, die tus sen Keulen en Aken circuleren, over de grens in Frankrijk en Be gië ge maakt worden. Volgens de „Telegraf" zijn sinds begin 1949 in de onder Sowjct- Russische controle staande uranium- mijnen in het Ertsgeocrgte 530 per sonen om het l ïv't-n gekomen. Het geboortecijfer in Engeland vooi het jaar, dat 31 Maart eindigde, ij het hoogste sinds 1921 namelijk iC.5 pet per 1.009 zielen. Het kinder sterftecijfer (41 ~}p de 1.00 levend ter v ereld gekomenen) was de laagste, dat ooit is genot terd. Tengevolge van een ontplof fing op de binnenplaats van een sy nagoge te Damascus zijn 11 Joden om het leven gekomen en 19 gewond. Verschillende verdachte personen zijn gearresteerd.. Door hevige stormvlagen aan de Britse kusten zijn Zondag verschil lende kleinere schepen in moeilijk heden geraakt. De storm was het krachtigst in het Zuid-Westen, waar vlagen van 95 km. per uur zijn waar genomen. De Franse wereldreiziger Lionel Brans, die 14 November 1948 per fiets uit Parijs vertrok, is te Saigon aangekomen. Daar de politie hem ge waarschuwd had Birma niet te door kruisen met het oog op de kanniba len, legde Brans het traject van Cal cutta naar Saigon per vliegtuig af. Met zijn fiets en 60 kilo bagage wil hij nu via de V. S. naar Frankrijk terugkeren. NOORD WIJKERHOUT Bij het zwemmen verdronken Zondagmiddag-is bij het zwemmen in de Zanderiisloot van de Boekhorst alhier verdronken de 18-jarige jonge man W. R. van Leeuwenstein uit Den Haag. Is het aantal leerlingen 2000 of bijna 3000? Ook de oud-leerlingen der B.N.S. hebben op enthousiaste wijze het zilveren jubileum der Bisschoppe lijke Nijverheidsschool gevierd. Za terdagmiddag tussen -24 uur hr#d de „blijde incomste" der reünisten plaats. Om 6 uur verzamelden allen zich in de grote toneelzaal, die voor dit doel zeer smaakvol was versierd en vond de plechtige herdenking van het zilveren jubilé plaats. Deze bijeenkomst werd opgeluis terd door het Haagse matrozenkoor o.l.v. Theo v. Elferen. Dit koor opende de bijeenkomst met het zin gen van het „Ave Maria" Broeder Tarcisius, algemeen Over ste der Broeders-congregatie, sprak een kernachtig woord van dankbaar heid over de voorbije jaren en gaf een uitvoerig overzicht. Gememo reerd werden de moeilijkheden wel ke getrotseerd moesten worden en hoe eerst in 1927 zich een behoorlijk aantal leerlingen meldde. Eerst na 23 jaren werd aan dit Nijverheidsonderwijs een rijkssubsi die toegekend, wat natuurlijk de B.N.S. zeer ten goede is gekomen. Spr. benadrukte hoe het onder wijs aan de vestigingswetten klein bedrijf is aangepast. Met dankbaar heid herdacht Vader Overste de op richters dezer school, speciaal Vader Caspar, en vele anderen. Broeder Walterus en broeder Modestus. Broeder Walterus, overste der school, gaf een overzicht van het leven hier op school. Spr. zeide, dat reeds 2000 leerlingen de school heb ben verlaten. Hiermede was broeder Modestus het in het geheel niet eens want die zeide, dat het er bijna 3000 zijn. Wegens afwezigheid van ir. v. d. Cammen, hield J. v. het Hout een gloedvolle speech, waarna hij onder daverend applaus aan Broeder Over ste namens de oud-leerlingen een geschenk onder couvert overhandig de, bestemd voor een nieuwe klok. Hierna had een geheel andere plechtigheid plaats n.l. het afscheid van de heer Stam, als leraar in het banketbakkersvak. Bij monde van Koos Sikking, een zijner oud-leerlingen, werd deze scheidende functionaris toegespro ken, waarna hem een fraaie lamp werd aangeboden. De heer Stam dankte voor deze onverwachte atten tie. Na het avondmaal voerde het hier reeds zo bekende Rotterdamse toneel gezelschap „Het Voetlicht" op ver dienstelijke wijze het blijspel in 3 be drijven „Wonderpark Het Para dijs" op. Zondagmorgen 9 uur was de Hoogmis. Het Haagse matrozenkoor voerde de driestemmige Mis uit van Jan Miland. Na het ontbijt had een herdenking plaats bij het monument der gevallen kameraden, waarna J. v. d. Hout een fraaie krans aan de voet van het mo nument neerlegde. Na deze herdenking gaf het Haag- HAAGSE POLITIERECHTER. Op z'n 76ste jaar meteen naar de gevangenis. De Haagse Politie rechter had hevig getoornd op de 76- jarige J. van V. uit Bodegraven en bij verstek legde hij twee maanden gevangenisstraf op met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. Van dat alles wist de bejaarde boosdoe ner niets af, toen hij zich even later bij de deurwaarder kwam melden, want, zie je, hij had niet op tijd kun nen zijn. Dus kwam hij voor het hek je bij de rechter, waar zijn kwaad opnieuw werd besproken. Deze ver dachte knoeide in de eieren. Hij ver voerde ze clandestien en ook met de stempels zat het niet vlak. „Ik ben al zo oud, dus heb ik alles niet zo gauw dóór", verkondigde verdachte, doch de rechter constateerde: „Maar u weet wel hoe je eieren moet verstop pen!". En toen vertelde de rechter, waartoe hij verdachte zo juist had veroordeeld. Dat viel verdachte lelijk tegen, maar de rechter herinnerde er aan, dat verdachte al eerder veroor deeld is voor dergelijke feiten. „En mag ik niet even naar huis?" probeerde verdachte. Dat ging niet door; de parketwach ter stond al op hem te wachten. En zo ging verdachte meteen mee naar de cel, waar hij ook z'n ver jaardag zal vieren, want deze maand is hij jarig. In de bonnenhandel. De bediende I. J. V. uit Stompwijk had een tekort in bonnen willen aanvullen en was daartoe in die handel gedoken. Dat nam de Officier verdachte nogal kwalijk, maar, omdat het voor de eerste maal was, wilde hij volstaan met 25.boete of 10 dagen hech tenis. De rechter veroordeelde con form die eis. se Matrozenkoor in de zaal een uit voering van feestelijk karakter. Ook de vrolijke noot werd niet ver geten. Hiervoor zorgde Jacques Bol- tebakker met zijn Music and Rhythm Show. The Liberators, onder leiding van Bep v. d. Sand, brachten met hun 17 mans dansorkest-bezetting er spoe dig de juiste stemming in, evenals The Tahita Hawaiians. Marcellë the imitator was een open baring. Bollebakker zelf, met zijn liedjes was een ware cabaretzanger, terwijl Ju en Jol als clowns zeer goed speelden. Had men ons niet verteld, dat dit gehele gezelschap uit „amateurs" be stond, dan zouden wij het niet ge merkt hebben. 50-JARIGE ECHTVERENIGING. A.s. Woensdag 10 Augustus zal het echtpaar Petrus ZuidhoekMaria Petronella Zuidhoekvan Veen, wo nende Herenstraat 18, alhier, de'dag herdenken, dat zij vóór 50 jaren, de wens te kennen gaven zich in de echtelijke staat te laten verbinden, m.a.w. gingen voor hen de „bruids dagen" in. Woensdag 24 Augustus zal het 50 jaar geleden zijn, dat zij in de echt werden verbonden. De 73- jarige bruidegom maakt het nog goed hoewel hij geen werkzaamheden meer verricht. De 10 jaar oudere bruid loopt ook nog waar zij alzo we zen wil .hoewel een 83-jarige leeftijd geen kleinigheid is. Uit hun echt werden drie kinderen geboren, welke allen in deze gemeente wonen. Aan kleinkinderen zien de grootouders er nu 25 om zich heen wandelen. Personalia. De dames Anny Stoop en Grieta Stoof zijn geslaagd voor het diploma costüum-naaien.. Boerderij-brand te Ter Aar Door hooibroei Zondagavond omstreeks half tien werd plotseling de rust van het dorp verstoord door het uitbreken van een hevige brand bij de landbouwer L. Verduin aan de Langeraarseweg. In een minimum van tijd was de brand, die uitbrak door hooibroei van zo'n omvang, dat de grote boerderij een vuurzee geleek. Hoog kronkelden dikke rookzuilen op en de vlammen grepen om zich heen met grofe he vigheid. In de pas gevallen avond leverde deze brand een fantastisch schouwspel. Steeds feller sloegen de vlammen uit het rieten dak van de dend tot in de top, stonden daar als dend tot in de top, stonden dara als grote fakkels. Geheel de wijde om geving in de Vier Ambachtpolder was door de vuurgloed zo fel verlicht, dat het scheen, of de koeien welke in de weide graasden beschenen wa ren 'door een felle zonneschijn. In tussen waren vele gedienstige han den bezig om het huisraad uit de wo ning te dragen en in veiligheid te brengen. Het is dan ook gelukt bijna de gehele inboedel te redden, afge zien natuurlijk van wat tijdens het vervoer in paniekstemming gebroken is. Toen de brandweer was gearri veerd, werd met bekwame spoed het vuur bestreden. De nauwelijks drie weken aanwezige brandspuit kreeg volop gelegenheid om te tonen, wat gepresteerd kan worden. Een zestai slangen plensten enorme watermas sa's in het vuur en spoedig was reeds waar te nemen, dat de felheid minder werd. Dank zij de nieuwe spuit ge lukte het zelfs nog het voorste ge- deeltte het woonhuis te behou den. Een paar uur duurde de strijd van het water tegen het vuur en toen was het gevaar bezworen. Toen we c.a. half een de plaats van de ramp verlieten, was er nog het werk der nablussing die enige tijd vergde. Zo als gezegd bleef het woonhuis ge spaard. De aan het huis - gebouwde stal is echter geheel verloren gegaan, evenals de grote geheel gevulde hooi berg en een tweede hooiberg, die echter nagenoeg leeg was. Het blus- singswerk is geheel verricht door de Ter Aarse brandweer. De uit eigener beweging gekomen brandspuit uit WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOEL. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke Westelijke wind. Vrij koel weer. BENOEMING ERE-KANUNNIK. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van hét kathdraal kapittel de hoogeerw. heer J. J. A. Kuilman, deken en pas toor te Haarlem. DE NED. PROVINCIE DER FRANCISCANEN. Op het provinciaal kapittel der Nederlandse Minderbroeders is de hoogeerw. pater dr. Apollinaris van Leeuwen herkozen als provinciaal en de 'hoogeerw. pater Prudentius van Leusden tot custos. To| definit ren zijn gekozen- de zeereerw. paters mr. Ezechiël v. d. Helm, pastoor van de „H. Pascha- 1-. s" te 's-Gravenhage, drs. Edilber- tus Hazebroek, directeur van het college te Heerlen, Junibertus Gron- heid, gordiaan yan het klooster te Vorden en Abel Duindam, magister van de fraters in het klooster te Wychen. RECTOR SILAS LINK O.F.M. f Tengevolge van een hartverlam ming is plotseling overleden, in de ouderdom van 59 jaar, de zeereerw. pater Silas Link O.F.M., rector van het rectoraat OphovenSittard. Woubrugge en de ter assistentie op geroepen brandspuit uit Alphen aan den Rijn behoefde niet in werking te komen. De hooiberg, die nu door broei zo'n ramp veroorzaakte was reeds gedurende een drietal weken door de gemeente en ook door de brandverzekering gepeild en gecon troleerd, doch het was niet geble ken, dat deze zo'n groot gevaar in zich verborgen hield. Hoewel de boerderij verzekerd is, zal naar ver luidt de schade toch nog aanzienlijk zijn. NIEUWKOOP Jongen verdronken Zaterdagavond is de 13—jarige Gerrit Verkleij door verdrinking om het leven gekomen. Nadat hij s' middags was wegge gaan om met de eendenhouder v. D. mee te gaan om eenden „op te ha len", keerde hij niet op tijd naar huis terug. Onder allerlei veronderstellingen wachtte z'n moeder het nog even af, doch werd al spoedig ongerust en waarschuwde enige omwonenden. De eendenhouder v. D. verklaarde, dat de knaap eerder dan gewoonlijk was teruggegaan, doch meende dat hij naar huis ging. Politie en burgers zochten tot diep in de nacht en eindelijk om half twee ontdekte men op de nieuwe (provin ciale) weg nabij een pas gegraven grote kuil, die vol water stond en zeer diep was, de kleren van het ver loren kind. Bij nader onderzeok kwam men tot deverschrikkelijke ontdekking, dat in de kuil het dode lichaam van de jongen dreef. Ofschoon de knaap nie tkon zwem men, heeft hij het in die kuil toch willen proberen, niet vermoedend, dat het daar zo diep was. SASSENHEIM Personalia. Mej. N. A. Colijn, alhier, slaagde voor het diploma En gelse Handelscorrespondentie. Bus-ongelukje. Voor zover ons bekend was het Zaterdag voor het eerst, dat de bus „brokken" maak te- In het smalle gedeelte van de Hoofdstraat stond een auto gepar keerd, waar de Bus langs wilde pas seren, hetgeen verhinderd werd door een tegenligger. De bus reed achter uit en de tegenligger ging voor een groot gedeelte over het trottoir. Of nu de bus te vroeg wegreed of de auto op het trottoir stopte, is niet bekend, maar de achterbumper van de auto werd afgerukt. Hoewel het verkeer even „vast" kwam te zitten, was door de maatregelen der politie de weg weer spoedig vrij. verte'd door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! HANS BRESSER, winnaar tienkamp van „De Bataven", bij zijn polshoog. Met reusachtige snelheid schoot het paard het knaapje voorbij. „Hü!" schrok Wimpie. Hij deed een snelle greep naar de staart van het dier. En zowaar, het ge lukte hem. deze vast te griipen. Tegen wil en dank werd Wimpie nu mee ge sleurd en bereikte op deze wijze in enkele seconden de Kid, die zich nog slechts strompelend voort kon bewegen. „Ha!" dacht Wimpie. „Nu heb ik je!" maai teleurgesteld moest hij in zien, dat daar nog geen sprake van kon zijn. Het paard riep namelijk zijn vroegere baas enkele Ameri kaanse woorden toe, en direct hier op slingerde d^i Kid zich met een laatste krachtsinspanning in het zadel. Voort ging de tocht, steeds snel lerWimpie vloog in duizeling wekkend tempo door de straten van I Rotterdam. De vaart was zó groot, 1 dat niemand van de voorbijgangers tijd had hem op te merken. Nog voor dat het geluid van de jagende hoe ven iemand bereikte, was het paard alweer om een hoek verdwenen. Zo bereikten ze de bioscoop, waar Wimpie de achtervolging van de Kid begonnen was. Zonder vaart te ver minderen stoof het witte paard voor bij de controle, de zaal binnen, over het middenpad en jadaar ge- gebeurde het Wimpie bleef haken in het tapijt en moest de staart van het paard loslaten. Spijtig zag hij hoe zijn prooi met een sprong op de rand van de orkestbak belandde, daar even balanceerde en zich klaar maakte voor een nieuwe sprong. „Mensen!" riep Wimpie uit. „Men sen dan toch! „maar niemand schonk aan het onthutste knaapje enige aandacht. Het publiek staarde als één man naar het witte doek en scheen niets van het paard en zijn berijder te merken

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2