S)e Boodschap van de koning bracht geen uitkomst Duizenden doden bij een aardbeving in Ecuador Tsjechische geestelijkheid weet van geen wijken Illegale wapeninvoer gaat door Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11 De aarde beefde in Ecuador WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 „Van allereerst belang" ,,W'ij hebben dikwijls Onze bezorgd heid getoond ten aanzien van de dringende en benauwende noodzaak aan duizenden, aan millioenen per sonen en gezinnen woningen te ver schaffen, die hun ten minste een minimum aan hygiëne en welstand, waardigheid en zedelijkheid ver zekeren. In Onze ogen is het werk van de opbouw van allereerst belang. De moderne economie, die er zo prat op gaat en er zich op laat voorstaan, steeds meer te produceren, steeds beter en steeds goedkoper, is er niet temin toch niet bepaald in geslaagd deze reële behoefte van de mens te bevredigen, en zeker niet die van de gezinnen. Een reële behoefte en geen denk beeldige, zoals men het soms schijnt te willen doen voorkomen, alsof men zich zou kunnen tevreden stellen met het hol van oermensen en zwervers, of met het kleine, keurige vertrek, van alle moderne gemak voorzien, waarin géén plaats is voor het kind." Zo duidelijk en onomwonden sprak Paus Pius XII tot een delega tie uit de commissie van het interna tionaal arbeidsbureau. „De Linie" van j.l. Vrijdag, die deze pauselijke woorden citeert, te kent hierbij aan: „Zij allen mogen deze woorden in hun directielokalen, tekenkamers en bouwketen ophangen die bouwen tot hun dagelijkse stiel kozen en ze overwegen met alle ernst die de wij ze en dringende raadgeving en het onpartijdig oordeel verdienen" Aldus „De Linie". En wij willen hieraan toevoegen dat niet alleen zij, „die bouwen tot hun dagelijkse stiel kozen", maar ook en allereerst zij, die in St^at en pro vincie en gemeente in overheids functie gesteld zijn, deze woorden mogen overwegen „met alle ernst." Allereerst zij. Omdat de bouwers niet zelden aan handen en voeten ge bonden zijn door wat van de zijde der overheid wordt gedaan of niet gedaan. En zij, die in overheid gesteld zijn, moeten zich er diep van bewust Zijn, dat zij ter leniging van deze aller dringendste nood moeten inroepen de hulp en medewerking van allen, wier hulp en medewerking een voor de gemeenschap nuttig effect zou kunnen hebben! Indien op enig terrein, dan is on getwijfeld op het terrein van de volkshuisvesting intensieve samen werking tussen overheid en alle daartoe bekwame en onbaatzuchtige krachten in de maatschappij een dwingende eis voor een goed sociaal beleid. Het werk van de opbouw, de zorg voor de volkshuisvesting is van „al lereerst belang". Wie dit niet inziet en er in de positie, waarin hij is ge plaatst, niet naar handelt, miskent en verwaarloost zijn plicht, ook al zou hij overigens op alle ander terrein een grote en te v/aarderen activiteit ontplooien, DE A.S. RONDE TAFEL CONFE RENTIE. Zaterdagavond arriveer den op Schiphol de eerste Indonesi sche deelnemers aan de deze maand te Den Haag aan te vangen Ronde Tafel Conferentie. Het waren Sul tan Hamid II van Pontianak, voor zitter van de Bijeenkomst Federaal Overleg, de Republikeinse staats secretaris Pringgodigdo, de gedele geerde voor Borneo Masjhoer Rifai en de heer L. Tilenius Kruythoff. De Indonesische gedelegeerden wer den op het Amsterdamse vliegveld verwelkomd door de Minister van Overzeese Gebiedsdelen van Maar- seveen en de secretaris-generaal van binnenlandse zaken Prinsen, die zal fungeren als secretaris-generaal van de Ronde Tafel Conferentie. De aankomst op Schiphol: Naast minister van Maarseveen Zijne Hoogheid Sultan Hamid II van Pon tianak en de heer Pringgodigdo. De Belgische koningskwestie toch wel dat katholiek geloof en ze den achteruit gegaan zijn- De wonde van België is ernstiger dan een regerings- of zelfs een ko ningskwestie: twee oorlogen, de hou ding van sommige Vlamingen onder de Duitse bezettingen, waardoor het Vlaamse Katholieke idealisme aan net wankelen is gebracht, de triomf van het middelmatige en het nivelle ren door ongezonde democratische methoden, een geloofscrisis, een stij gend materialisme, dat zijn de kwa- I len waaraan België lijdt. onverschilligheid, waarmede Een weergaloze verwoesting in steden en dorpen ZWARE AARDSCHOKKEN hebben Vrijdag, Zaterdag en Zondag een groot gebied van de Zuidamerikaanse staat Ecuador geteisterd. Vele steden en dorpen werden vrijwel weggevaagd. Volgens de laatste ge gevens zouden er 4600 personen zijn gedood en het aantal gewonden zou in de duizenden lopen. De schade wordt op 20 millioen dollar geschat. ENE ONGELUK NA HET ANDERE Een vliegtuig van de Shell Oil Company, dat onderweg was naar een der getroffen steden met onge ruste familieleden aan boord, is neergestort. Deze vliegramp eiste 34 slachtoffers. Overstromingen drei gen thans, omdat vele rivieren in haar loop gestoord zijn. De regering heeft een nationale rouw voor' drie dagen afgekondigd en bevel gegeven de doden zo spoe dig mogelijk ter aarde te bestellen om epidemieën te voorkomen. Vlieg tuigen voeren uit alle delen van het land medicamenten en reddingsma teriaal aan. De hulpacties staan on der persoonlijke leiding van presi dent Galo Glaza Lasso, die gisteren bekendmaakte, dat alleen in de stad Pellileo, van de 3500 inwoners, slechts 300 overlevenden waren. Het getroffen gebied ligt in het Andesgebergte tussen de grote vul kanen Chimborazo en Cotapaxi. Buitenlanders zouden zich niet on- Zaterdag werd te Heemstede een nationale ruiterdag gehouden, geor ganiseerd door de Jeugdxijvereni- fing „Fit" om te laten zien wat de jongeren in de ruitersport presteren en om bij meerderen de liefde voor deze mooie sport aan te kweken. Van welk groot belang deze kracht proef voor de jeugd-werd beschouwd, bleek duidelijk uit de koninklijke be langstelling, waarin dit ruiterfeest zich mocht verheugen. Koningin Ju liana bezocht, vergezeld van de prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet het rij centrum. In de middag verscheen ook Prins Bernhard. De twee oudste Prinsesjes namen deel aan de dressuurwedstrijd. Het terrein met zijn veerkrachtige gras bodem, was zeer geschikt voor de wedstrijden. Het rijden in de diverse nummers was over het geheel geno men goed. De amazones en ruiters plukten de vruchten van een goede training. De Prinsesjes trainden nog even voor hun optreden in de manege- ring. Bij deze oefening bleek duide lijk, hoe ernstig zij hun taak in dit programma opvatten. Volkomen rus tig en geconcentreerd reden ze ca- roussel, waarbij Prinses Beatrix een maal ondeugend dicht langs de af zetting reed. Hun prestaties in de dressuurproef voor dit eerste open bare optreden was zeer fraai. Er werd niet op tijd gereden, maar veel meer op stijl gelet. Prinses Beatrix wist met „Peggy" beslag te leggen op de tweede plaats, terwijl Prinses Irene met „Polly' de derde plaats bezette. De wendingen werden niet zeer scherp maar toch goed genomen. Een spontaan applaus van het talrijk publiek viel de beide Prinsesjes ten deel. Een bijzonder fraai parcours werd ook gereden door Trudy van der Meer op „Irish Beauty", die ex aequo met Prinses Irene werd ge klasseerd. De beide Prinsesjes, Beatrix (rechts) op Peggie eh Irene op Ponny. der de slachtoffers bevinden. Het dodencijfer steeg gisteravond nog voortdurend. Ongeveer dertig steden en dorpen werden door de aard bevingen getroffen. Het ergst de steden Am'bato (50.000 inwoners); 500 doden en 1000 gewonden; Pelli- leot 3200 doden: Palate: 1000 doden. De stad La Tacunga (15.000 inwo ners), waar de verwoesting zich ernstig laat aanzien, telt elf doden. Het plaatsje Guano, dat nagenoeg weggevaagd werd, heeft tien doden te betreuren. Uit Rio Bamba, waar gisteren opnieuw schokken werden gevoeld, zijn nog geen cijfers bin nengekomen. In Pillaro zijn twintig personen omgekomen en Salcedo, waarvan men nog geen nadere be richten heeft ontvangen, werd prac- tisch geheel verwoest. EEN TROOSTELOOS BEELD. De streek biedt een troosteloos beeld. Het landschap is vernield, te lefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken, spoorbanen en we gen zijn onbegaanbaar en rivieren zijn gestremd. In de getroffen ste den liggen bergen puin in de stra ten, die de aanblik geven van ruï nes Neergestorte spitsen van kerk torens hebben sommige straten met puin gevuld. Zestig kinderen kwa men om het leven in de kathedraal van Ambato. Met allerlei voertuigen, waarop hun schamele bezittingen zijn gela den, trekken de overlevenden langs begaanbare wegen in de Noordelijke richting, naar de hoofdstad Quito. Kleine begrafenisstoeten bewegen zich naar alle richtingen uit de ver woeste steden en dorpen. In Ambato dat het meest verwoest is, staat nog 30 procent van de huizen overeind. Ingenieurs zijn op last van de rege ring naar de stad ontboden om te adviseren bij het slopen van onbe woonbare woningen. Het Ameri kaanse Rode Kruis, dat het interna tionale Rode Kruis te Geneve van de ramp op de hoogte gesteld heeft, is bereid hulp te zenden. Officieren van de Amerikaanse luchtmacht, die de dringend nodige verband- en penicilline-voorraden naar Ecuador hebben gebracht, sein den Zondagavond naar Washington, dat de toestand veel erger was dan gemeld. Boven verschillende dorpen, die door de aardbeving geheel geïso leerd zijn, werden Zondag aan pa rachutes voedselpakketten uitgewor pen. Door de aardbeving veroorzaakte verschuivingen van aarde en stenen van de Andes, die de bergstromen afdamden, zijn met dynamiet opge blazen. Volgens het observatorium t{ Quito betreft het hier een verschui ving van de aardkorst, die met veel grotere intensiteit kan optreden dan een aardbeving van vulcanische oorsprong. LUCHTBRUG HONGARIJE— ALBANIë? Een woordvoerder van het Griekse departement van buitenlandse ken heeft verklaard, dat de Griekse regering berichten had ontvangen over de organisatie van een lucht brug van Hongarije naar Albanië zowel generaal Enver Hodja, de Al banese minister-president, als de Griekse opstandelingen van wapens te voorzien. Een Hongaars generaal, ge naamd Salay, zou in Tirana zijn aan gekomen voor de organisatie van de luchtbrug. EEN MOEILIJK PROBLEEM. (Van onze Belgische medewerker.) Op 26 Juni hadden in België de ver kiezingen voor Senaat en Kamer der Volksvertegenwoordigers (Eerste en Tweede Kamer) plaats; waarbij de Katholieke Volkspartij behaalde 43.5 percent der stemmen, welke haar de volstrekte meerderheid in de Senaat gaf, maar niet in de Kamer der Volksvertegenwoordigers, waar zij enkele zetels te kort heeft- Daar de koningskwestie op het eer- oj ste plan der vraagstukken staat bij I de meeste mensen de gebeurtenissen het vormen ener regering zal men der laatste dagen volgen en alleen begrijpen, dat de kabinetscrisis moei- j lijk kan worden opgelost daar al de andere partijen op enkele wanke- j lende individuen na tegen de te- j rugkomst van Leopold III gekant i zijn. j Om beide Kamers in een gecombi- neerde vergadering bijeen te roepen moet eerst de regering in iedere Ka mer afzonderlijk goedgekeurd wor den. Dit schijnt een eventuëel konings gezinde formatie onmogelijk te ma ken. De Belgische grondwet laat geen volksraadpleging, zoals in Zwitser land toe, maar wel als informatiemid del, welke de wetgevende macht op een bepaalde kwestie kan inlichten. En dit is het voornaamste punt dat Leopold III in zijn boodschap van 5 Augustus toegelicht heeft, na afge vaardigden der verschillende partijen (behalve de communisten) te Pregny ontvangen te hebben. De anti-Leopoldisten, de socialis ten in 't bizonder, waren eerst tegen elke volksraadpleging en noemden ze ongrondwettelijk; nu zij wel be grijpen dat zulk een raadpleging on vermijdelijk schijnt, draaien zij in eens hun wapenen om en eisen, dat een meerderheid van twee derde der stemmen noodzakelijk is om de ko ning te doen terugkeren, .hetgeen juist aan de volksraadpleging het ka rakter van een referendum zou geven. Het is niet uitgesloten dat Leopold III die twee derde meerderheid zou behalen, maar het lijkt wel onwaar schijnlijk, daar de lastercampagne tegen hem gericht zou aangroeien en vele eenvoudige mensen zich zou den laten misleiden. Daarom schrijft Leopold III en dit is een tweede punt in zijn boodschap, dat hij niet alleen met het. aantal stemmen van een eventuele volksraadpleging, maar ook met de omstandigheden, onder welke ze geschiedt, rekening zal moeten houden. Verder beroept de koning er zich op, dat de meerderheid van een on langs gestichte commissie tot bepa ling der verhoudingen tussen de ko ning en de verschillende staatsmach ten tenslotte met hem accoord gaat, en dat hij bereid is haar conclusies te volgen. De boodschap van de koning is heel waardig en juridisch staat zij heel sterk. Maar praktisch brengt zij de zaken niet verder en schijnt zij niets te zullen bijdragen tot het ver gemakkelijken van de vorming ener nieuwe regering. Zij erkent dat en wijst alle verantwoordelijkheid af, aangezien de wet, die voorlopig Leo pold III in de onmogelijkheid stelt te regeren en die zelf met een heel klei ne meerderheid aangenomen werd, een uitvinding der politieke partijen geweest is. Leopold III is een idealist, hij re geert volgens abstracte princiepen, maar er gaat van hem niet die per soonlijke invloed uit welke de men sen kan meeslepen en welke Leopold II soms bezat. Al de afgevaardigden zijn uit Pregny zo ijskoud terugge komen als zij vertrokken waren. Het is echter waar, dat de politici over het algemeen ten buidigen dage wei nig voor bezieling vatbaar zijn. Er ontbreekt aan België een leider, die een hogere stem zou kunnen la ten horen. Het slechts relatief goed stem men der vrouwen (zij hebben in ze kere mate beter in Wallonië dan in Vlaanderen gekozen op 26 Juni) toont maar aan hun vacantieplannetjes denken, is treurig. De onmiddellijke toekomst van België zal waarschijnlijk wel door handige politieke formules opgelost worden, maar de grotere bizonder de diep morele vraagstukken zul len onopgelost blijven. Chi-lo-sa. Eyskens niet geslaagd IN VORMING BELGISCH KABINET De voorlopige Belgische minister president Gaston Eyskens is er na be sprekingen met de drie voornaamste politieke partijen niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Na de bij eenkomst is bekend gemaakt, dat de socialisten geweigerd hebben zich bij een coalitie aan te sluiten. Eyskens had gehoopt, dat een coali tiekabinet met Katholieken, socialis ten en liberalen een eind zou maken aan de reeds zes weken durende poli tieke crisis. Toepassing pauselijk decreet is hoogverraad 17AN KERKELIJKE ZIJDE te Praag wordt vernomen, dat de priesters der Rooms-Katholieke Kerk weigeren de hun door regeringsinstanties verstrekte opdrachten op te volgen. Deze regeringsinstanties zijn, zoals bekend, in de plaats gekomen van vroegere kerkelijke organen. In deze opdrachten wordt de priesters verboden het excommunicatie-decreet van de Paus toe te passen. Er wordt in gezegd, dat de priesters, die dit wel doen, van hoogverraad zullen worden beschuldigd. De priesters heb ben schriftelijk tegen deze regeringsmaatregelen geprotesteerd. Zij verkla ren dat de staat het recht mist, in de functies der kerkelijke autoriteiten te treden en zij hebben er bezwaar tegen dat door regeringsautoriteiten van het officiële zegel der bisschoppen gebruikt wordt gemaakt. Van communistische zijde was ge meld, dat pater Jindrich Volny, die belast is met de geestelijke verzorging der gelovigen in de parochie van Ja- romerice, in Moravië, ingevolge het pauselijk decreet in de ban was ge daan. Thans is door pater Volny ver klaard dat hij loyaal zal blijven te genover het episcopaat en dat hij, in dien het hem zou gelasten- uit de Ka tholieke Actie-beweging te treden, hieraan gevolg zou geven. De pries ter verklaarde verder nog dat hij niet in de ban was gedaan, doch dat hij slechts een waarschuwing had ont vangen van de aartsbisschop van Olomouc, dr. Josep Matocha, omtrent de gevolgen van het deel blijven uitmaken van de door de Tsjecho- Slowaakse regering op touw gezette Katholieke Actie. Zowel van kerke lijke, als van communistische zijde werd te Praag verklaard, dat de ge beurtenissen van de afgelopen week onvermijdelijk een verscherping van het conflict tussen Kerk en staat in Tsjecho-Slowakije teweeg zullen brengen. Zij voegden hieraan toe dat, nu zowel Rome als Moskou getrouw heid van hun volgelingen eisten, het steeds moeilijker wordt een openlij ke strijd te voorkomen. Felle bosbrand in Montana TWAALF BLUSSERS OMGEKOMEN. In de Amerikaanse staat Montana woedt een hevige bosbrand. Bij po gingen om het vuur te stuiten zijq twaalf studenten omgekomen. Vijf tien studenten hadden zich n.l, per parachute in het gebied van de bos brand neergelaten om te trachten het voortwoekeren van het vuur tegen te gaan. Zij hadden een goede landing, maar de wind sloeg om en zij werden door het vuur ingesloten. De meesten klommen toen op een rots. Zij werden echter aan de ene kant ingesloten tussen het vuur en een steile rotswand. Slechts drie der studenten slaagden erin, een soort veiligheidszone te maken door kleine rotsblokken op te stapelen. Achter die beschermende wal wachtten zij de hele nacht, terwijl om hen heen de brand woedde. DE NEDERLANDSE STAFCHEFS CONFEREREN IN PARIJS. Na die der grote mogendheden hebben Zaterdag de Nederlandse stafchefs Hartig woordje over Nieuw-Guinea jyiOHAMMED HATTA, die op weg is naar Nederland heeft te Bangkok gezegd, dat de overeenkomst tussen Nederland en de Republiek om het vuren te staken de voortzetting van de „ondergrondse" invoer van munitie niet onmogelijk zal maken. De order heeft geen betrekking op in- of uitvoer van wapenen door de Republiek. Hatta zei verder, dat de toekomsti ge status van Nederlands Nieuw- Guinea een van de belangrijkste pun ten van bespreking op de Ronde ta fel-conferentie zal uitmaken. Wij be schouwen, aldus de Republikeinse premier, Nederlands Nieuw-Guinea als deel van de Staat Oost-Indonesië. Nederland echter is een andere me ning toegedaan en wil Nieuw-Gunea als koloniaal gebied behouden. In antwoord op vragen over de vroegere financiële overeenkomsten van de Republiek met buitenlandse instanties verklaarde Hatta: De Repu bliek sloot deze financiële overeen komsten, toen zij op volledige souve- reiniteit en staatkundige zelfstandig heid aanspraak meende te kunnen maken. De toestand is nu veranderd, omdat de Republiek in reeds met an dere Indonesische staten gesloten overeenkomsten haar souvereiniteit aan een groep heeft overgedragen. Op welke wijze deze overeenkomst zul len worden uitgevoerd, zal afhangen van de gemeènschappelijke beslissing van alle vijftien staten. VADER VAN WALI NEGARA GEDOOD. Blijkens te Batavia ontvangen be richten is de vader van de Wali Ne gara van Zuid-Sumatra op weg naar Sekaju overvallen en vermoord. De juiste toedracht is nog niet bekend, maar vast staat dat ook de jongere broer van de Wali Negara ernstig is gewond. geconfereerd met de collega's van de Amerikaanse verdediging. De conferentie werd gehouden op de Amerikaanse ambassade. Zittend van links naar rechts de Nederland se stafchefs: Vice-Admiraal Jhr. E. J. van Holthe (marine), Generaal Mr. H. G. Kruis (landmacht) en Luit.-Generaal C. Giebel (lucht macht). Achter hen staande van links naar rechts: Generaal-majoor M. Gruenther, generaal Omar N. Bradley, admiraal L. Denfield en Generaal Hoyt Vandenberg. GROTE OVERSTROMINGEN IN CHINA. Door het officiële nieuwsagent schap van het Chinese nationalisti sche leger werd Zaterdag gemeld, dat vijftien millioen inwoners van de door de communistische troepen be zette gebieden door overstromingen worden bedreigd. Sen fcmeftje... Het is niet waar, dat ieder mens zijn leed geheel zelf moet dragen. De mens is geroepen, om, zoveel mo gelijk, het leed van zijn medemens mee te dragen, mee te lijden; dat leed te lenigen of te verzachten.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1