S)e£ckióe(Sou/tant Hatta over de ontwikkeling Indonesië van Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG De ontwikkeling van de toestand in Indonesië Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., i 1.40 p. mnd., i 4.15 p kwart. Franco p. p.4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „Het is de hoogste tijd" WIJ, bisschoppen, verklaren: De Kerk staat met al haar autori teit aan de zijde van de sociale voor uitgang". Aldus de Duitse Bisschoppen in hun jongste herderlijk schrijven van 31 Juli jl. En dit is ons een aanleiding, om nog eens te wijzen op het hoogst be langrijk schrijven van het Ned. Episcopaat van 14 Febr. jl. „Ondernemingen, bedrijven, het gehele sociaal-economische leven moeten waarachtig solidaire gemeen schappen gaan worden, waarin allen eendrachtig samenwerken in een open geest van rechtvaardigheid en saamhorigheid. De sociale rechtvaar digheid zal de ziel worden van deze nieuwe sociaal-economische orde". Aldus onze Bisschoppen. Zij spreken over de sociale rechtvaardigheid, welke breder, véél breder is en véél meer verplichtingen omvat, dan de strikte rechtvaardigheid, waaraan men voldoet door de naleving van de in vrijheid tussen werkgever en werknemer gesloten overeenkomst. Bedoeld mandement van het Ne derlands Episcopaat was na de ver schijning een onderwerp van veel bespreking; maar nadien is er al weer zoveel gebeurd, dat de aan dacht trekt en opeist en opslurpt. En toch: dat mandement mag men niet vergeten, men leze en herleze het met gewetensvolle aandacht! „Het is de hoogste tijd, dat wij ern stig trachten de verwezenlijking van de christelijk sociale leer te bewerk stelligen", constateren de Duitse Bis schoppen met klemmende ernst. Het schijnt, dat er, helaas, niet weinige katholieken zijn, die er voor terugdeinzen, om „met voorbijzien van persoonlijke belangen" mede te werken aan de sociale vooruitgang; en die daarom niet willen zien, dat het voor die sociale vooruitgang mi „de hoogste tijd" is, dat daarmee niet kan worden gewacht of gedraald. Zij voeren dan ook aan, dat de hier bedeolde sociale vooruitgang de economische vooruitgang zou scha den. Nog afgezien van het feit, dat sociale stilstand tenslotte ook de eco nomische vooruitgang remt, is het volstrekt onbewezen, dat de sociale vooruitgang, welke Paus en Bisschop pen beogen een werkelijke voor uitgang, gebaseerd op christelijke bt- ginselen een rem zou zijn voor de economische vooruitgang. Wij me nen, dat juist het tegenovergestelde zal geschieden, dat namelijk arbeids- vrede en arbeidsvreugde door die so ciale vooruitgang zullen worden be vorderd en düs ook de productie zal worden verhoogd. „De Kerk staat met al haar auto riteit aan de zijde van de sociale vooruitgang" Zij, die buiten de Kerk leven zullen dit alléén aanvaar den, als zij het kunnen constateren in de gedragingen, in de geestesgesteld heid en het dagelijks leven van de katholieken, van de leden der Kerk! De tegenstand der katholieken in Slowakije POLITIE SCHOOT OP MENIGTE. Door Radio-Vaticana werd gisteren verklaard dat de tegenstand der Ka tholieken in Slowakije voortduurt, „ondanks intimidatie en geweldda dig optreden van de politie". Volgens radio-Vaticana heeft de po- ditie van het dorp Dolnia Kruppa het vuur geopend op een menigte, die de pastoor verdedigde, als gevolg waar van één persoon werd gedood en verscheidene andere ernstig gewond." Ook in een aantal andere dorpen von den hevige botsingen tussen de poli tie en de bevolking plaats. In Bra tislava hebben op één na alle gees telijken een verklaring van trouw je gens hun bisschop getekend", aldus Radio-Vaticana, AGA KHAN NU VRIJ VAN ZORGEN. Llods, bij wie de gestolen juwelen van de echtgenote van de Aga Khan waren verzekerd voor 213 millioen francs, heeft een beloning van 10 pro cent van de waarde uitgeloofd voor degene die nuttige aanwezingen aan de politie kan geven. Toen een correspondent van Reu ter aan de secretaris van de Aga Khan vroeg of voorzorgsmaatregelen zullen worden genomen om herha ling van de diefstal te voorkomen, kreeg hij ten antwoord, dat dit niet meer nodig was, daar er niets meer te verliezen viel. Alleen de villa en het meubilair waren nog over. „Wij zijn erg blij, aldus de secretaris, dat wij ons over diefstal geen zorgen meer behoeven te maken". STIKKER BIJ SPAAK. Minister Stikker heeft zijn reis naar Straatsburg gisteren te Brussel onderbroken om een bezoek te bren gen aan zijn Belgische ambtgenoot, Spaak, ter bespreking van vraagstuk ken betreffende de Raad van Europa. Buitenlandse investeringen welkom AAN DE VOORAVOND van zijn vertrek naar de Ronde-Tafelconfe- rentie heeft de republikeinse minister-president, Moh. Hatta, aan Reuter een vraaggesprek toegestaan, waarin hij o.m. het volgende ver klaarde: „Het ligt voor de hand, dat Indonesië voor een grootscheeps na tionaal ontwikkelingsplan, binnen een betrekkelijk klein aantal jaren te verwezenlijken, de samenwerking met en de hulp van het buitenland in de vorm van technische uitrusting en hulpmiddelen niet zal kunnen ontberen. Wij zullen dus buitenlandse investeringen welkom heten mits deze onze Indonesische economie niet trachten te ondermijnen en het bui tenlandse kapitaal niet voortgaat met het oude systeem van exploita tie. Er moet evenwicht worden gezocht tussen de belangen van dit land, die van de staat en die van de beleggers. De onbeperkte stroom van winsten uit het land, die tot nu toe plaats had, kan natuurlijk niet in ons belang zijn, ofschoon ik besef, dat wij de buitenlandse kapitaalbezitters beleggingen in Indonesië voldoende aantrekkelijk moeten maken. Wij zijn niet voornemens, alle industrieën te nationaliseren. Ons land heeft hier voor nóch de financiële bronnen, nóch de arbeidskrachten. Wij stellen ons slechts voor, de openbare nutsbedrijven zoals telefoon, spoorwegen en electriciteitswerken te brengen onder het beheer van de staat. Voor het overige zal er een zeer uitgebreid arbeidsterrein blijven voor particuliere ondernemingen". de staat en particulieren noodzakelijk zijn, ten einde de economische in vloed van ons land en de wereldmarkt te waarborgen. De staat zal wettelij ke maatiegelen hebben te treffen, ten einde verbetering te brengen in de lonen en in de levensstandaard van de arbeiders. Met betrekking tot de Nederlands- Indonesische Unie verklaarde Hatta met nadruk, dat haar succes en haar doelmatigheid vooral zullen liggen in de vrijwillige samenwerking van ge lijkwaardige deelgenoten. Elk ele ment van dwang of pressie kan een dergelijke Unie alleen maar verzwak ken. Wij kunnen niets aanvaarden dat voor Indonesië of voor het Indo nesische volk nadelig is. Op dit ogen blik weten wij niet. welke voorstellen ons zullen worden gedaan. Dit zullen wij in Den Haag vernemen. Eerst dan kunnen wij beslissen, of de gedane voorstellen al dan niet aanvaardbaar zijn." Moh. Hatta besuoot met de woor den: „De herinnering aan het wan trouwen en de bitterheid van het ver leden moet worden uitgewist en mag de toekomst niet bederven." Voorbeeld van Scandinavië De toekomstige structuur van Indo nesië zal gericht zijn op verbetering van het lot der milloenenmassa in In donesië. Onze economische politiek zal een socialistische zijn, zoals in de Scandinavische landen, waar de boer en de arbeider 'n redelijk aan deel krijgen. Het koloniale economi sche systeem, dat tot nu toe dit land en dit volk heeft uitgebuit, mag niet worden voortgezet. In de komende periode, waarin de toekomstige Verenigde Staten van In donesië wensen samen te werken met Nederland, mogen er jegens de Nederlanders geen gevoelens van bitterheid meer bestaan. Wanneer de vrijheid eenmaal is bereikt, kunnen er vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking bestaan met de Ne derlanders en alle andere naties. Aangezien de Nederlanders, beter dan welke andere buitenlanders ook, het land kennen, zullen zij er een be voorrechte posite innemen. Indonesië heeft behoefte aan technische hulp voor zijn industriële, agrarische en culturele ontwikkeling. Het is duide lijk dat de Nederlanders, beter dan wie ook .geschikt zijn om deze hulp te verlenen. NEDERLAND EN INDIë KUNNEN ELKAAR HELPEN. Dit alles kan het geval zyn, indien de overdracht van de souvereiniteit ongehinderd voortgaat. Maar het is niet zozeer een kwestie voor Indone sië om van een speciale voorkeur te genover de Nederlanders, om de In donesiërs voor zich te winnen krach tens hun langdurige en gedetailleer de kennis van ons land en ons volk. Een vriendschappelijk en gelijkwaar dig deelgenootschap van beide landen kan in het nabije verschiet liggen. Wij zouden zelfs bij machte zijn, de Ne derlanders te helpen bij de oplossing van hun problemen van werkloosheid en andere factoren, die hun econo misch evenwicht zouden verstoren. Een deel van onze economische ont wikkeling zou kunnen worden inge past in de ontwikkeling van de Ne derlandse economie. Wij hebben b.v. bepaalde lichte industrieën, waarvan de producten de Nederlandse zware industrieën zouden kunnen voeden. Wij zijn natuurlijk niet in staat, hier op korte termijn zware industrieën te vestigen. In sommige strategisch be langrijke industrieën, zoals de petro leum, de rubber en het tin, die thans exclusief in buitenlandse handen zijn, zou een gemeenschappelijk bezit van Wie zal dat betalen REGERING VAN INDONESIë BETAALT TERUGKEER NAAR DJOKJA. Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Gerbrandy (A.R.) over de financiering van de terug keer van de Republikeinse regering naar Djokja, heeft de minister o.m. het volgende geantwoord: Het is juist, dat er in beginsel is besloten, dat de regering van Indonesië de te rugkeer zal financieren. Voorlopig is besloten een bedrag van tien millioen gulden (Nederlands-Indische Cou rant) beschikbaar te stellen en ver der machtiging te verlenen voor de kosten van de Republikeinse delega tie voor een bedrag van ten hoogste 300.000 gulden. Het is juist, dat de totale uitgaven, met inbegrip van de tegenwaarde van diverse goederenleveringen in natu- ra, naar Republikeinse schatting, over het tweede halfjaar 1949 onge veer 45 millioen zullen bedragen voor zover betreft het sultanaat Djokjakarta. Het genoemde bedrag van tien millioen en een gelijk be drag aan kapitaalsuitgaven wegens leningen aan bedrijven is daarin be grepen. Bij de beoordeling van het boven staande moet in het bijzonder reke ning worden gehouden met de om standigheid, dat, nadat eenmaal was besloten om de Republikeinse rege ring naar Djokja te laten terugkeren zij moest kunnen beschikken over geld tot dekking van haar uitgaven. Notitieboeken gevonden VAN OMGEKOMEN AMERIKAANSE JOURNALISTEN. Uit betrouwbare bron verneemt het A N. P., dat een groot aantal no titieboeken van de bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Ameri kaanse journalisten is gevonden. De ze aantekenboeken zijn vrywel on beschadigd geborgen uit de bagage van de journalisten, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze no titieboeken zijn zeer lijvig. Onder meer is een groot aantal aantekenin gen gevonden van Buston Heath, van wie reeds een aantal artikelen, aie hij vóór zijn dood naar Amerika zond, zijn gepubliceerd. Verscheide ne notities zijn met „ball-point" pen houders geschreven en zijn volkomen leesbaar. De boeken zijn niet door brand beschadigd, doch door de re gen slechts enigszins verweekt. Voorts wordt vernomen, dat in de gevonden notities opinies der journa listen worden gegeven over vooraan staande autoriteiten in Indonesië, als mede inzichten over de situatie in Indonesië in het algemeen. De bezittingen van de Amerikaan se journalisten waren door plaatse lijke autoriteiten van India geschei den van die der omgekomen niet- Amerikaanse inzittenden van de „F:aneker". Bij de stukken, die aan de Ameri kanen toebehoorden, bevonden zich üp notitieboeken. De Amerikaanse consulaire autori teiten in Bombay hebben de bezit tingen der journalisten, inclusief de nol itieboeken, onder hun beheer ge nomen. De persoonlijke bezittingen van de Amerikaanse journalisten zijn ge lijk met de urnen, waarin zich de as omgekomenen bevond, naar Amerika overgebracht. De notitieboeken zijn toen echter achtergebleven. De zegslieden konden niet mede delen, wat uiteindelijk me' de noti tieboeken is geschied. RIJST EN KOFFIE BLIJVEN OP DE BON De regering heeft overwogen ,of de rantsoenering van rijst en koffie reeds thans geëindigd zou kunnen worden. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening meedeelt, is daarby geble ken, dat de deviezensitua+ie met be trekking tot beide importartikelen onvoldoende mogelijkheden biedt, de voorziening van koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wijze te verzekeren. Rijst wordt bovendien nog steeds volgens internationaal verdelingssy steem gerantsoeneerd, zodat Neder land afhankelijk blijft van de toe wijzingen. Rijst en Koffie blijven derhalve gerantsoeneerd. Vacantie Spreiding RAAD VAN EUROPA ZAL TE I communistische landen te stichten STRASSBOURG BIJEENKOMEN zal volgende week de eerste bijeen- De Raad van Europa, die tot doel komst houden in de universiteit van heeft een Europese Federatie van nie41 Strassbourg. De gevangenen van Spandau ZIJ ZIJN BERLIJN TE DUUR. De zeven Nazi-leiders, die door het Neurenberger tribunaal tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld, zitten nog steeds in de gevangenis van het Berlijnse Spandau. Hoewel ze het er niet bijzonder goed hebben het ge- vangensregiem is er zeer streng kosten zij zowel de Duitsers als de geallieerden handen vol geld. Dat nu heeft de verontwaardiging gewekt van de inwoners van Weste lijk Berlijn. De gemeenteraad komt toch al millioenen per jaar te kort en moet bovendien 450 duizend West mark jaarlijks betalen om de zeven gevangenen in het leven te houden. Daarom is er nu besloten op de nieuwe begroting slechts 350 duizend mark voor Spandau uit te trekken. Men vindt het niet billijk, dat alleen Berlijn voor de kosten moet opkomen en wil dat West-Duitsland ook een bijdrage levert. Daar komt nog bij dat er in de ge vangenis plaats is voor 2000 gewone gevangenen. Behalve de zeven pro minente Nazi's zit er echter niemand, en er is in Berlijn groot gebrek aan ge van genisruimte. Per jaar betalen de Verenigde Sta ten 50.000 dollar aan bewakingskos- ten, Frankrijk, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië ieder 10 a 20 dui zend dollar. Dat komt er dus op neer, dat iedere gevangene per jaar onge veer 32.000 dollar kost aan overwin naar en overwonnene en dat is 150 maal zoveel als een gewone gevan gene kost. Achter de Fagade De toestand in het Roergebied In het buitenland wordt dikwijls nog gevraagd: „Heeft Duitsland nog hulp nodig?" Het Hoofdbureau van het Protestantse Hulpwerk in het Roergebied geeft hierop met enkele cijfers een duidelijk antwoord. 30 pet. van de bevolking van Es sen leidt een leven, dat onder het bestaansminimum ligt. Deze 30 pet. kan slechts 't allernoodzakelijkste ko pen om niet van de honger om te ko men. Nog niet de helft van de bevol king geniet een inkomen, dat haar in staat stelt een enigszins normaal le ven te leiden. 230.000 mensen in Es sen leven van de steun. Het percen tage van kleine inkomens (beneden 3000 Mark per jaar) is sedert 1938 gestegen van 48 pet. tot 70 pet. In het Rijnland leven thans negen millioen mensen van hetgeen zij ontvangen van de sociale verzekeringen en van de openbare kas. Dat wil zeggen op een niveau, dat naar de opvattingen van de beschaafde wereld beneden het bestaansminimum ligt. 4779 aanvragen voor één woning. In Essen hebben zich voor één huis maar liefst 4779 aanvragers aangemeld. In Wuppertal wonen nog steeds 1400 mensen in bunkers en nog 38.000 in volkomen ontoereiken de behuizingen. In het gebied van Mörs heeft 42 pet. van de bevolking geen eigen woning. In Nordrhein- Westfalen zijn 11.000 oorlogsslachtof fers, die nog geschikt zijn om te wer ken, werkloos. In de buurt van Dus- seldorf, Keulen, Aken is ene derde gedeelte der vluchtelingen zonder werk. 87 pet. der kinderen ondervoed In Essen krijgen nog steeds 70.000 mensen extra-ziekentoe wij zingen we gens een veel te laag lichaamsge wicht. 87 pet. van alle kinderen in Nordrhein-Westfalen zijn ondervoed en het t.b.c-gevaar is voor hen zeer groot. Het aantal geslachtszieken on der de jeugd steeds sedert 1945 met 22.5 pet. Hieronder bevinden zich kinderen beneden de 14 jaar. 27.000 kinderen stonden verleden jaar voor de strafrechter .Alleen in Essen zijn nog 50 scholen met een totaal van 600 klaslokalen tekort. Voor de bouw van nieuwe, dringend noodzakelijke scholen zou Essen alleen al 110 mil lioen Mark nodig hebben. De staat voorziet slechts in 2 millioen. 1539 mensen pleegden uit wanhoop of om persoonlijke of economische moeilyk- heden zelfmoord. Het hoofdbureau besluit zijn rapport met: „Zo ziet het er uit achter de facade, waarvan het buitenland meestal slechts de voor kant te zien krijgt". JONGSTE DOCHTER VAN TSAAR NOG IN LEVEN? De „Hamburger Freie Presse" is begonnen met publicatie van een serie artikelen, waaruit zou moeten blijken, dat de jongste dochter van de laatste Russische Tsaar, Nicolaas II, nog in leven is. Deze bewering steunt op de mededeling van een man, die deze dochter van de tsaar, Anastasia,, reeds vóór de eerste we reldoorlog zou hebben gekend en haar thans in Opper-Beieren terug gevonden zou hebben. Er hebben al tijd reeds geruchten de ronde ge daan, dat grootvorstin Anastasia aan de moord op de tsarenfamilie ont komen zou zijn, maar deze geruch ten zijn nooit bevestigd. GERUCHT OM BORMANN. Eens te meer doen geruchten over Martin Bormann de ronde. Volgens verklaringen van een Duitse por tretschilder, Robert Mittestein ge heten, doet de Italiaanse politie thans een onderzoek langs de grens tussen Italië en Oostenrijk, in de hoop het spoor van de adjunct van Hitier te vinden. Mittestein beweert Bormann in de streek van het Gar- dena-dal te hebben ontmoet en zelf met hem te hebben gesproken. Geen subsidie meer voor houten woningen Tot dusverre kon ook voor de bouw van houten woningen, een beroep worden gedaan op steun uit 's Rijks kas. Van deze mogelijkheid is in 't bij zonder gebruik gemaakt ten behoeve van de bouw van de uit Oostenrijk ingevoerde houten woningen. De aanvankelijke schaarste aan traditio nele bouwmaterialen maakte het wenselijk het bouwen van deze hou ten woningen aan te moedigen, hoe wel zij, naar Nederlandse verhoudin gen, niet in alle opzichten ideaal zijn te achten. De economische levensduur van een houten woning is in de regel beperkter, dan die van traditionele huizen. De grotere brandgevaarlijk heid maakt verspreide bouw noodza kelijk, hetgeen de grondkosten uiter aard verhoogt, en het onderhoud is vrij kostbaar. De materiaalpositie is langzamerhand minder moeilijk ge worden en daarmede is dus ook de reden vervallen, waarom de financie ringsregeling op de bouw van houten woningen toepasselijk is verklaard. Thans is besloten, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede, dat in het vervolg voor de bouw van houten woningen in ge nerlei vorm financiële steun vian rijkswege zal worden verleend. STOPZETTEN PREMIEREGELING VOOR WONINGSPLITSING Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Beernink (C.H.) betref fende het tijdelijk stopzetten van de toepassing der premieregeling voou woningsplitsing heeft de heer Spit sen, minister van Verkeer en Water staat geantwoord, dat die tijdelijk® stopzetting inderdaad plaats heeft, maar dat bij de Staten-Generaal een ontwerp van wet is ingediend tot wijziging van het negende hoofdstuk a der rijksbegroting voor het dienst jaar 1949, ten einde in de kosten van splitsing en het voor bewoning geschikt maken van niet in gebruik zijnde bedrijfsruimten 2j^ millioen gulden meer te kunnen bijdragen. TWEE NEDERLANDERS TEGELIJK OVER HET KANAAL? Dick Schermer zal Zaterdag 6 Aug. een poging doen het Kanaal over te zwemmen, indien de weersomstan digheden gunstig zijn. Willy Croes van Rijsel, die de vorige maand faal de, zal haar tweede poging zeer waar schijnlijk op dezelfde dag wagen. De volgende week zal de zestien jarige Amerikaanse zwemster, Shir ley May France, die op het ogenblik in training is te Dover, een poging doen het Kanaal van Frankrijk naar Engeland over te zwemmen en daar na zal de Cubaan Cortinas, die even eens aan de Kanaalkust in training is, volgen. Deze maand worden ver der zes Egyptenaren verwacht, die in de derde of vierde week in Aug. gezamenlijk de tocht zullen onder nemen. Er gaan steeds meer mensen uit Juist nu het vacantieseizoen op zijn hoogtepunt is en de noodzake lijkheid van vacantiespreiding elke dag opnieuw en overal duidelijk blijkt, hebben de leiders van het Centraal Werkcomité Vacantie ons meegedeeld, wat men tot op dit ogenblik heeft kunnen bereiken. Gelukkig heeft het vaderlandse publiek begrip getoond voor de va cantiespreiding, en zodoende is men er hier al verder mee, dan bijvoor beeld in Engeland en Denemarken. Maar dit sluit niet in, dat de ge meenschapshouding in Nederland reeds in alle maatschappelijke krin gen even sterk is. Dus moesten be paalde weerstanden worden over wonnen. Er zijn namelijk bevol kingsgroepen, die vacantiespreiding een uiterst nuttig en mooi streven vinden, maar die ervan overtuigd zijn, dat zij bijzondere vacantiegan- gers zijn, op wie dat streven niet slaat. En zo gaan mensen, die met het bedrijfsleven niets te maken hebben, bij voorkeur in de topwe- ken op reis. Nochtans is men er in geslaagd, reeds deze zomer de top van de drukste vacantieweek, die van begin Augustus, af te breken. Want de bouwvakarbeiders zijn deze week niet aan bod en op de lagere scho len konden de 686 duizend leerlin gen aldus worden gespreid: 170.000 op 16 Juli, 230.000 op 23 Juli en 286.000 op 30 Juli. Verder heeft men de indruk, dat reeds in Juni veel meer mensen op vacantie zijn ge gaan, dan in dezelfde maand van 1948; maar helaas heeft men niet voldoende vergelijkingsmateriaal bij de hand. Wil men met vacantiespreiding op school meer bereiken, dan zullen ook andere scholen dan de lagere er toe moeten komen, de vacanties te verleggen. Maar hier staan ver ordeningen alsnog in de weg. Echter hoopt men op uiteindelijke mede werking van het Ministerie van On derwijs. Het schijnt, dat vele mensen te genwoordig veel geld beschikbaar hebben, om vacantie te houden; er wordt tenminste veel meer en veel langer vacantie gehouden en duurder op reis gegaan, dan voorheen. De vacantie-lust wordt zelfs een abnor maal, ziekelijk verschijnsel; uiter aard worden daardoor de moeilijk heden groter. Dus moet worden uit gezien naar vacantiespreiding, niet slechts in de tijd, maar ook in ruim te. En nu schijnt ons land voor volledige recreatie wel wat te klein; men zal dus de ogen moeten rich ten op het buitenland. Maar vacan- tiegangers zullen slechts in grotere getale de landsgrenzen kunnen over trekken, als het er met de deviezen beter voor staat, en... de prijzen er betaalbaar zijn. Het comité, dat onder leiding van dr. Elzinga alle kansen waarneemt, heeft ons verklaard, dat, ofschoon de vacantiespreiding in deze maan den niet onbelangrijk verloopt, de toestand in ons land toch nog on houdbaar is en schadelijk voor de bevolking. DE PASSAGIERS VAN DE „GROTE BEER". Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat Zaterdag 30 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken, ko men opnieuw O.V.W.-ers naar huis en wel 315 R.I., het zoogenaamde „overschotjes-bataijon". Evenals 1 en 215 R.I. werd 315 R.I. ruim een jaar geleden samengesteld uit die O. V.W.-ers, die nog te kort in Indonesië waren om reeds toen met hun onder deel te repatriëren. Zij zouden in het najaar van 1948 naar Nederland te rugkeren, maar de stopzetting van de demobilisatie stak een spaak in het wiel. Vooral de stoottroepers, afkom stig van 9 R.S., vormen een belangrijk contingent in 315 R.I. Het bataljon heeft dit laatste jaar dienst gedaan op Noord-Sumatra, aan de grens van Atjeh, met als centrum Tandjong Poera. Daar werd begin Mei het eenjarig bestaan van het Ba taljon en het driejarig verblijf der militairen zelf in Indonesië herdacht. De mannen van 3315 R.I. hebben het in Noord-Sumatra niet gemakke lijk gehad. Intensieve patrouillegang langs de demarkatielijn in het Atjehse was hun dagelijks werk en helaas moesten daar enkele kamera den het offer van hun leven brengen. De commandant van het bataljon, de luitenant-kolonel H. A. W. Rutgers, keert niet met zijn onderdeel naar Nederland terug. Hij blijft voorlopig nog in Indonesië. £en koJiA&ttje... „Wie van God meer goederen ge kregen heeft, dan hij nodig heeft, moet deze ook laten dienen voor an dere mensen. De eigendom mag aller eerst de eigenaar dienen, maar heeft ook een sociale bestemming". De Nederlandse Bisschoppen in hun mandement van 14 Febr. 1949.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1