S>eft2idóe6ou/fccmt Nederlandse regering over het accoord van Batavia Herderlijk schrijven der Duitse bisschoppen over verkiezingen voor Federale Parlement De Nederlandse troepen konden alleen de orde niet handhaven Sukarno over staking der vijandelijkheden DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11762 Directeur: C. M. VAM HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Dept. Overzeese Gebiedsdelen is hoopvol Bar. Papeagracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De katholieke ouders verlangen voor hun kinderen confessionele scholen „Wij bisschoppen verklaren: De Kerk staat met al haar autoriteit aan de zijde van de sociale vooruitgang" *7oals bekend hebben de Duitse bisschoppen op Zondag 31 Juli een her derlijk schrijven gericht tot de katholieken over de verkiezingen, die op 14 Aug. a.s. in Duitsland gehouden worden. Er zal een federaal parlement worden gekozen. De Bis schoppen houden de katholieken voor hun grote verantwoordelijkheid bij het uitbrengen van hun stem: „Gij weet, waar het bij de verkiezingen om gaat. Gij kent de beginselen, die ons moeten leiden. Thans moet iedere christelijke kiezer volgens zijn eigen geweten de beslissing nemen. Bidt voor een goede afloop der verkiezin gen!" Na er op te hebben gewezen, aan wel ke hoge eisen een candidaat moet voldoen, aan wie de christelijke kiezer zijn stem kan geven, wijzen de Bisschoppen o.m. op de erkenning van het recht der ouders inzake de opvoeding van hun kinderen en op het sociale probleem. Deze twee passages uit het herder lijk schrijven drukken wij hier af. Ook de Nederlandse katholieken moe ten er kennis van nemen. Het recht der ouders moet worden erkend Wij, bisschoppen, houden het voor onze plicht om u op de hoogte te stel len van enige belangrijke ervaringen, die wij tijdens de onderhandelingen in de Parlementaire Raad hebben op gedaan. Wij moeten tot onze spijt vaststellen, dat de afgevaardigden van de socialistische en liberale we reldbeschouwingen geen begrip heb ben getoond voor wezenlijke christe lijke eisen. Natuurlijk geven wij gaarne toe, wij hebben dit reeds in onze verklaring over de grondwet van Bonn naar voren gebracht, dat een rij van eisen, die wij katholieken hebben gesteld, reeds in.de grondwet zijn verwezenlijkt. Wij moeten even wel nogmaals met nadruk vaststel len, dat het volledige recht der ouders met betrekking tot de ver plicht gesteld openbare school, on danks onze eisen, ondanKs demonstra ties der katholieke ouders, ondanks de duidelijke wil van de meerderheid van ons volk en niettegenstaande ons uitdrukkelijk vermaan, ja zelfs onze beweringen, niet in de grondwet is opgenomen. De afgevaardigden van genoemde wereldbeschouwingen heb ben hardnekkig geweigerd dit recht te erkennen en in de grondwet op te nemen. Zij zijn er voor verant woordelijk, wanneer in de toekomst in een rij van „Lander" de katholie ke ouders niet meer de mogelijkheid bezitten om hun kinderen naar een katholieke volksschool te sturen, wanneer de katholieke ouders zich in hun vrijheid van geweten be dreigd, ja zelfs gekwetst voelen. Zij zijn er voor verantwoordelijk, dat ook voor het godsdienstonderricht beperkende bepalingen in de grond wet konden worden opgenomen. Het is duidelijk, dat de afgevaar digden van deze beide politieke we reldbeschouwingen voorstanders zijn van de simultaanschool en dat zij deze overal, waar zij daarvoor de mogelijkheid zien, als de enige open bare volksschool willen laten gelden, ofschoon hun bekend is, dat de ka tholieke ouders voor hun kinderen de confessionele scholen verlangen. Wij hebben de afgevaardigden er op ge wezen, dat door hun houding de schoolvrede in gevaar komt, en dat de christelijke bevolking haar ge- voltrekking zou maken. Alles was echter tevergeefs. Gij zult begrijpen, wanneer wij het volgende vragen: Kan ëen gelovig christen het met zijn geweten in overeenstemming brengen, dat hij zijn stem uitbrengt op een candidaat, die in de beslissende vraagstukken van opvoeding en onderwijs de macht van de staat stelt boven de vrijheid van geweten? Wij betreuren het, dat wij dit moe ten vaststellen. In 1945 geloofden wij te mogen hopen, dat wij na de geza menlijk doorleefde ellende van de tijd van Hitier ook wat deze proble men betreft tot de andere kringen der bevolking nader waren gekomen. Wij hadden verwacht, dat uit de bit tere ervaringen uit die dagen in alle kringen de zin voor echte verdraag zaamheid zou zijn ontwaakt, en de wil zou zijn versterkt om de vrijheid van geweten te waarborgen. Wij voe len ons bitter teleurgesteld, wanneer wij bedenken, hoe wezenlijke chris telijke eisen door de afgevaardigden van genoemde politieke wereldbe schouwingen werden afgewezen. De Kerk staat boven alle partijen. Wij bisschoppen, zijn echter ver plicht, te onderzoeken in hoeverre in het politieke leven de christelijke grondslagen in acht worden genomen of verwaarloosd, wanneer het gaat om wereldbeschouwelijke problemen, om problemen, die wij van ons ge loof uit hebben te beoordelen. Zo zag zich onlangs nog de H. Stoel ge noodzaakt een duidelijk oordeel te vellen over het communisme. Vol gens deze laatste beslissing worden allen, die de materialistische en de aan 't.christendom vijandige leer v. d. communisten belijden, geëxcommu niceerd. Wij moeten nog wijzen op een aanval, die van socialistische zij de gepleegd is op de Kerk en op de bisschoppen. Men heeft zich niet ont zien om naar aanleiding van het feit, dat de bisschoppen verplicht zijn om van hun geloof uit hun standpunt te bepalen inzake de wezenlijke vragen van het openbare leven, de Kerk te vergelijken met een vijfde bezettings macht. De katholieken hebben met. recht tijdens grote katholieke con gressen ten scherpste hiertegen ge protesteerd. Het is de hoogste tijd Het sociale probleem is van zulk een betekenis, dat wij er nogmaals op moeten terugkomen. Het is de hoogste tijd, dat wij ernstig trachten de verwezenlijking van de christe lijke sociale leer te 'bewerkstelligen. Hoe lang reeds hebben dat de Pausen onvermoeid en met steeds groter wordende nadruk geëist. Het gaat om de deproletarisering der massa, om de rèchtvaardige ordening van de bezitsverhouding, om een defini tieve oplossing van het vluchtelingen probleem, om de vestiging van mens waardige woningen, om een recht vaardig loon, om een bewusts en al gemene bevordering van een gezon de vooruitgang der werknemers, om hun medezeggenschap in de verant woordelijkheid, om de erkenning van him gelijkwaardigheid en hun men selijke waardigheid. We bisschoppen verklaren: De Kerk staat met al haar autoriteit aan de zijde van de sociale vooruitgang. H.K.H. PRINSES IRENE Prinses Irene viert morgen tiende verjaardag. De Belgische koningskwestie VERKLARING VAN KONING LEOPOLD VERWACHT Volgens leden van de Katholieke en liberale delegaties, die besprekin gen gevoerd hebben met koning Leo pold, zal de koning waarschijnlijk vandaag of morgen een verklaring afleggen. Auguste de Schrijver, voor zitter van de (Katholieke) Christe lijke Volkspartij, zeide, dat de be sprekingen met de koning, die Dins dagavond begonnen, van groot be lang waren geweest. „Wij zijn een stap nader gekomen tot de oplossing van de koningskwestie. Uit het oog punt van mijn partij was de confe rentie bevredigend" aldus de Schrij ver. De besprekingen met de koning zouden voornamelijk de voorwaar den, waaronder de voornaamste par tijen een volksraadpleging over 's ko- nings terugkeer zouden willen aan vaarden, tot onderwerp gehad heb ben. Het Indonesische volk, aldus Su karno, heeft er zich van overtuigd, dat de Republiek nog bestaat en zal blijven bestaan. Ook de internatio nale wereld is daarvan getuige. Hij wees er op, dat de huidige staking der J^E MINISTER van Overzeese gebiedsdelen heeft aan de Tweede Ka mer ;een nota aangeboden over de resultaten van de voorconferentie te Batavia. Daarin wordt o.m. gezegd, dat de Nederlandse regering bij het aangaan van de overeenkomst van 7 Mei steunde op het vertrou wen, dat zij in de Republikeinse leiders wilde stellen. Daarom is het voor de regering een voldoening, dat de Republiek de overeenkomst ook heeft bekrachtigd. Het accoord bevatte een principiële verklaring van beide par tijen, welke op drie punten nadere uitwerking vereiste en wel wat be treft de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, voorts de staking van de guerrilla en de samenwerking tot herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde en tenslotte het bijeenkomen van de Ronde tafel-conferentie in Den Haag. Voor de Nederlandse regering bestond tussen die drie punten een onverbrekelijk verband. Onder deze bepalingen is wellicht een der meest opvallende, dat geen van de partijen meer souvereiniteits- rechten aan de Unie zal overdragen dan de andere. Met andere bepalin gen is zij uitvloeisel van de vrees die in sommige Indonesische kringen heeft geleefd en nog leeft, dat de Unie bedoeld zou kunnen zijn als een instrument, waardoor Nederland zijn vroeger gezag over Indonesië zou willen handhaven. NIEUW-GUINEA NIET NAAR DEN HAAG. Een van de gebieden, die op de Haagse conferentie niet zullen zijn vertegenwoordigd, is Nieuw-Guinea welks positie een bijzonder punt van bespreking zal uitmaken. Het Nederlandse standpunt ,dat de regering handhaaft, vond reeds uit drukking in de toelichting, welke de commissie-generaal gaf op de over eenkomst van Linggadjati en waar in de mogelijkheid werd voorzien, dat Nieuw-Guinea als deel van het Koninkrijk en als zodanig medewer kend in de Nederlands-Indonesische Unie, in een bijzondere verhouding zou kunnen worden gebracht. In aansluiting daarop verklaarde minister Jonkman op 10 December 1946 in de Tweede Kamer, dat Nieuw- Guinea een eigen status moet kunnen verkrijgen en dat in het bijzonder daar de mogelijkheid moest worden opengehouden van grotere volksplan tingen van Nederlanders, in de eer ste plaats van Indische-Nederlanders, die onder eigen bestel willen leven. DE CEASE-FIRE OVEREENKOMST. Niet minder belangrijk is de over eenkomst betreffende het staken der vijandelijkheden, waarvoor zeven do cumenten zijn ontworpen. De regering kan niet ontken nen, dat zij aanvankelijk ernstige bezwaren had tegen het creëren van patrouillegebieden, waarin uit sluitend Republikeinse strijdkrach ten de orde en rust zouden hand haven. Het scheppen van deze ge bieden zou voet kunnen geven aan het overigens onjuiste idee, dat het Republikeinse gezag ook buiten Djokja werd hersteld. Doch gebleken is dat onze troe pen niet talrijk genoeg zijn om zonder meer de bevolking aller- wege rust en orde te kunnen ga randeren. Wanneer gesproken wordt over orde en veiligheid denke men in de Afzonderlijke status van Nieuw Guinea DE POSITIE DER REPUBLIEK. Een belangrijk document is de overeenkomst, welke betreft de alge mene grondslagen en de agenda van de te houden Ronde Tafel-Conferen tie. In de overeenkomst is buiten kijf gesteld dat het hoogste gezag met be trekking tot de buitenlandse betrek kingen en de federale troepen uitslui tend aan de Verenigde Staten van In donesië zal toekomen en derhalve niet aan enige deelstaat, dus ook niet aan de Republiek. De veronderstel ling, die wel eens is gemaakt, als zou de Republiek een bijzondere positie als deelstaat verkrijgen, kan derhal ve in het licht van deze uitdrukkelij ke bepaling niet worden gehandhaafd. UNIE GEEN SUPERSTAAT. Omtrent de Unie wordt bepaald, dat zij tot stand zal komen op basis van een vrijwillig en gelijkwaardig deelgenootschap met gelijke rechten. De Unie zal geen superstaat zijn. De wereld is getuige en ziet toe "^^OOR RADIO-DJOKJA heeft Sukarno zelf de bekendmaking van de sta king der vijandelijkheden en de bijbehorende proclamatie voorgele zen. Daarna hield hij een rede, die bijna twee uur duurde. Hij gaf een historisch overzicht van de onafhankelijkheidsstrijd van Indonesië en een verklaring van het tot stand komen van de gesloten overeenkomst. TUSSAUD'S BEROEMDE PANOP TICUM TE LONDEN WORDT VER RIJKT MET DE BEELTENIS VAN KONINGIN JULIANA Het be roemde panopticum van Tussaud te Londen, met zijn wassen beelden van belangrijke personen uit vroeger tij den en van deze tijd zal binnenkort verrijkt worden met de beeltenis van H.M. Koningin Juliana. Dit beeld zal geplaatst worden naast dat van de moeder van onze vorstin Prinses Wil- helmina. Koningin Juliana ontving de heer Bernhard Tussaud, die een achter- achter kleinzoon is van de opricht- ser van het panopticum, ten paleize Soestdijk en verleende hem toestem ming tot het maken van meer dan 40 foto's waarvan sommige in kleu ren. Tevens verstrekte zij hem een staaltje van haar haar en liet door een opticien uit Utrecht een paar ogen vervaardigen, in kleur gelijk aan die van haarzelf. Het statiekleed, dat ont worpen werd voor de kroning, heeft Koningin Juliana afgestaan voor de beeltenis in was, wanneer die gereed zal zijn. De heer Bernard Tussaud legt in zijn atelier te Londen de laatste hand aan het model in klei van de beelte nis van Koningin Juliana. vijandelijkheden geenszins dezelfde is als die in het verleden en dat de komende ronde tafel-conferentie geenszins dezelfde is al die welke in dertijd door dr. Beel werd voorge steld. De ronde-tafel-conferentie is gebonden aan de belofte, om de souvereiniteit onvoorwaardelijk te dragen, met medeweten van de inter nationale wereld. Sprekend tot de strijdkrachten, zei- de Sukarno: Ik beveel u, die gebieden, waarover u controle heeft, niet te verlaten. Blijft op uw plaats. Ik ver trouw, dat u dit bevel zult opvolgen en dat ge er voor zult zorgen dat deze, door de staat aangegane overeen komst, niet wordt geschonden. De ogen en oren van de wereld zijn thans op ons gericht om te zien en te horen of u het bevel getrouw zult op volgen. Zich richtend tot de Nederlanders, deed Sukarno op hen een beroep, om alle koloniale neigingen overboord te gooien en er een geheel nieuw bestel voor in de plaats te stellen. Hij ver klaarde uitdrukkelijk, dat het geens zins in de bedoeling ligt, de Neder landers leed te berokkenen. Iedere Nederlander, die goede en zuivere be doelingen heeft, heeft in de Republiek goede kansen. Hij sprak de hoop uit dat de Nederlanders zullen voortgaan op de weg ingeslagen bij de onderte kening van de overeenkomst van dr. Van Roy en en Rum. Sprekende over de overdracht der souvereiniteit, zeide Sukarno, dat de Republiek in haar strijd steeds twee grondbeginselen voor ogen houdt, namelijk de vrijheid van het Indone sische volk en de wens, dat het lager, de T.N.I., niet zal worden ontbonden. BUS IN RAVIJN GESTORT Achttien, personen zijn om het le ven gekomen en 25 gewond, doordat een bus bij de afdaling van de Tizi n'Testpas nabij Marrakes (Marokko) in een ravijn van ongeveer 150 meter diepte stortte. Er bevinden zich twee Europeanen onder de gewonden. Een reddingsploeg begaf zich ijlings naar de plaats van het ongeluk. eerste plaats niet aan de militaire si tuatie. Wat deze betreft, zijn de me dedelingen van de gezaghebbende autoriteiten bevredigend: De mili taire situatie wordt nergens in In donesië bedreigd, doch ook wordt de bewegingsvrijheid van onze militai ren door ernstige tegenstand nergens belemmerd. Maar dat is iets anders dan een alzijdige handhaving van een maatschappelijke veiligheid en orde, waarin een geregeld bestaan en eco nomische arbeid voor de inwoners van het land mogelijk is. Het valt echter niet te ontkennen dat nog steeds moord o'p en ontvoering van Indonesische en Nederlandse parti culieren en ambtenaren en roof en plundering van kampongs en dessa's plaats hebben. SAMENWERKING. Het spreek vanzelf dat de regering zich aan haar verantwoordelijkheid voor de onderdrukking van dit wan bedrijf niet kan onttrekken en zij deelt daarom de mening van de auto riteiten in Indonesië, dat met de groot ste kracht naar samenwerking van alle belanghebbende partijen moet worden gestreefd. De regering is er zich steeds van bewust geweest dat het betreden van de weg tot samenwerking in veel opzichten Nederland en de Neder landers zou stellen voor moeilijke psychologische en practische vraag stukken. Zij heeft zich geen ogenblik ontveinsd dat hierbij ook zekere risico's zouden moeten worden aan vaard. De regering achtte het echter een gelukkig verschijnsel dat in toene mende mate ook aan de zijde van de Republiek het besef begint door te dringen, dat het nodig is de geest van conflict af te leggen en die te vervangen door de zin tot vreed zaam overleg. Zoals de zaken thans staan, kun- binnenkort de ronde tafel conferen tie een aanvang nemen. Het is intussen aan alle partijen bekend, dat de Nederlandse rege ring zich de vrijheid moet voorbe houden deze conferentie eerst te openen, wanneer in Indonesië de wapenstilstand in belangrijke mate is verwezenlijkt. Zonder zodanige verwezenlijking zou de conferen tie in ieder geval niet in de juiste en noodzakelijke stemming kunnen worden voortgezet. Omtrent het verloop van de ronde tafel confe rentie waagt de regering zich niet aan voorspellingen. Zij spreekt de stellige verwachting uit, dat alle partijen zich tot het uiterste zullen inspannen om op deze conferentie de geest van strijd om te zetten in die van onderling begrip. LEGEROEFENINGEN OP DE VE- LUWE Op de Veluwe worden voor de eerste maal legeroefeningen gehouden in groter verband dan tot nu toe mogelijk was. De strijd gaat tussen de „rode" en de „blauwe" partij. Een eenheid van het eska dron pantserwagens van de „Rode" partij bevindt zich in de omgeving van Elspeet en probeert zwaar geca moufleerd en onder dekking van de beboste omgeving in de richting van het „front" op te rukken. Inval door Roemeense politie IN KATHOLIEKE KLOOSTERS TE BOEKAREST Door Radio-Vaticana is gisteren gemeld, dat de (communistische) Roemeense politie in de afgelopen nacht invallen heeft gedaan in kloos ters te Boekarest, waarbij klooster- eigendommen werden meegevoerd en kloosterbewoners zijn mishan deld. Radio-Vaticana meldt, dat de poli tie archieven, gewijd vaatwerk, kle ren en levensmiddelen meenam; de aanwezige monnikken en klooster zusters werden mishandeld en, ieder afzonderlijk, opgesloten. Ook in sommige katholieke zie kenhuizen deed de Roemeense poli tie een inval; in één geval werden dokters en verpleegsters in vracht auto's gezet en naar concentratie kampen overgebracht. Een (coAAettje... De eigenlijke vernieuwing en het echte leven kunnen slechts komen van Degene, die gezegd heeft: „Ik ben de weg, de waarheid en het le ven." De Nederlandse Bisschoppen in hun mandement van 14 Febr. 1949.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1