Onbevredigende Waterpolowed- strijd tussen Nederland en België Eindresultaat: 4-4 Nederl. recordpogingen hoogte en snelheid per „meteor'-straalvliegtuig „Juggler 'won Ned- kampioenschap op Duindigt Escadrillewedstrijden opYpenburg v. Daatselaar won 2 K.M. wedstrijd te Alphen MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 IN HET ZOUTE WATER van het zwembad te Bergen op Zoom is gis termiddag een hevig waterpolo-duel uitgevochten tussen het Neder lands en het Belgisch zevental. De strijd, die ten slotte een 4—4 gelijk spel opleverde, zou men eigenlijk in twee delen kunnen ontleden: een deel echt waterpolo en een deel vechten, doodgewoon lijf aan lijf vech ten. Het eerste, het waterpolo is ontegenzeggelijk door het Nederlands zevental gewonnen. Dit was in de eerste helft, toen door goed opgezette aanvallen en goede doelpunten een 3—0 voorsprong werd genomen. Maar daarna veranderde het aspect van de wedstrijd ineens en volko men. De Belgen duldden het niet langer, dat de snellere Nederlanders met snelle rushes en beweeglijk spel de toon aangaven. Het werd nu een spelletje van boven op de man zitten en vasthouden. Helaas was de Franse scheidsrechter Gerber niet tegen dit spel opgewassen en zo ont aarde de aanvankelijk zo frisse strijd in een worstelpartij. Voor de Belgen had dit het gunstige resultaat, dat zij tot 33 ophaalden en tenslotte nog maals een Nederlandse voorsprong te niet deden. België speelde in een eigenaardige opstelling, die in ons land weinig ge bruikelijk is. Behalve de doelverdedi- ger twee spelers achter, een verbin dingsspeler, en in de aanval een vleu gelman en twee midvoors. Dit was al thans hun opzet, maar lang niet altijd gelukte de uitvoering, voornamelijk niet door het stuwende werk van Braasem. Toen echter na de rust de Belgen het spel in handen namen en zij de Nederlanders hun speelwijze opdrongen, bleek de productiviteit van dit systeem. In het Nederlands zevental waren gisteren weinig uitblinkers te ont dekken. De enige man, die tot wer kelijk grote hoogte steeg, was doel man Rohner. Drie, vier maal bracht hij op schitterende wijze redding toen cieze eigenlijk niet meer voor moge lijk werd gehouden. In de verdedi ging waren Braasem en Stam goed. Stam had het tegen de gevaarlijke Issele moeilijk en behalve bij het vierde doelpunt greep hij steeds goed in. Aanvoerder Braasem heeft door een misverstand met Bijlsma eigen lijk een doelpunt op zijn geweten, maar aan de andere kant heeft hij weer zoveel uitstekende dingen ge daan .dat die ene fout er bij in het niet valt. Ketelaar was in deze linie de minste. Zijn dekken was goed ver zorgd. doch de nodige stuwende 'kracht ontbrak in zijn spel. In de Nederlandse aanval had Smol zijn dag niet. Het zware Belgi sche spel lag hem niet. Hij leek er door geïntimideerd en het was waar schijnlijk daaraan toe te schrijven, dat hij eenv hem toegekende straf- worp pas na drie vergeefse pogingen benutte. Midvoor van Feggelen liet zich echter geen enkele maal van de wijs brengen. Hij liet zich niet uit- schakelen door de Belgische mid- achtcr en scoorde twee goede doel punten. Rest nog Bijlsma. Het was naar onze mening een onvergeef lijke fout van de trainer van het Nederlands zevental, Frans Kuyper, om hem op één middag twee wedstrij den te laten spelen. Ongetwijfeld heeft zijn spel in de grote strijd van de senioren hier onder geleden. Hij was niet onvoldoende, maar in een waterpolo-wedstrijd tegen de Belgen moet men zich voor 100 procent kun nen geven, en dat kon de Haarlem mer, na zijn vele zwemmen in 'de jeugdwedstrijd niet meer. Bij de Belgen was Issele weer de gevaarlijke man, terwijl verder het goede werk van doelman Desmet valt te roemen. Door de andere spe lers werden geen opvallende dingen gedaan, of het moest het zeer zware, ongetwijfeld te zware spel van Ri- gaumont zijn. De wedstrijd In de volgende opstellingen gin gen beide ploegen te water: Nederland: doel: Rohner (Rob ben); achter: Braasem (Zian). Stam (HZ en PC) en Keetelaar (Robben): voor: Bijlsma (Haarlem), van Feg gelen (Meeuwen) en Smol (Zian). België: doel: Desmet (GSC); ach ter: Leenheere (BSC), Martin (AZC) en Rigaumont (AZC); voor: Simons AZC). Issele (CNB) en van den Steen (GZV). Het begin was verrassend. Na en kele aanvallen over en weer was het, nog voor een minuut was verstre ken, 10 voor Nederland. Bij de tweede Belgische aanval onderschep te Stam de bal, hij plaatste het leer goed naar Smol, die ineens doorzond r.aar van Feggelen. Hoewel zwaar gedekt, kon de Amsterdammer de bal vrij krijgen, maar zijn schot was niet geheel zuiver. De bal sprong echter van de paal weer in het veld terug, kwam weer bij van Feggelen, die nu geen fout maakte (10). Enkele duels tussen Issele en Stam op de andere twee meter-lijn volg den, maar de Nederlandse midachter hield zijn hoofd koel en wist steeds goed weg te werken. Onmiddellijk was de bal weer op de Belgische helft, waar Smol wel wat al te hard handig door Martin van de bal werd gewerkt. Scheidsrechter Gerber paste te zwaarste straf toe: Martin ihet wa ter uit. Smol een strafworp. De 1500 aanwezige toeschouwers telden reeds een tweede Nederlandse doelpunt. Het kwam inderdaad, maar niet zo snel als men dacht. Smol's schot was niet scherp genoeg, Desmet werkte de bal weg, weer Smol.... tegen de paal, nog een schottegen de lat. Al die tijd had Desmet zich hoog boven water weten te houden, maar toen de bal weer op de hand van de Zian-speler kwam „hield" hij het niet langer, hij zakte weg en schoot Smol raak (20). Het Nederlands zevental was in deze periode duidelijk de meerdere. Reeds bij de volgende aanval was het 3—0. Een goede pass van Smol kwam bij van Feggelen. die even een paar slagen in de richting van de zij lijn zwom en toen hard en onver wacht een achterwaarts schot loste, dat via de handen van de Belgische doelman in de uiterste rechterhoek verdween. Nu was het genoeg, dachten de Belgen. Het spelbeeld veranderde met de snelle open aanvallen van Nederland was het plotseling afgelo pen. Elke aanval werd ten koste van alles door de geprikkelde Belgen af gebroken en het spel kreeg een zeer hard karakter. Nog voor de rust kon België de achterstand met een doel punt verkleinen, toen Rohner, na reeds op prachtige wijze een gevaar lijk schot van Issele had gestopt een strafworp kreeg te verwerken, ter wijl Ketelaar uit het water werd ge zonden. Weer timede Rohner prach tig en de bal vloog corner. Het ge vaar leek voorlopig bezworen, maar een misverstand tussen Braasem en Bijlsma had tot gevolg, dat Rigau mont vrij kwam te liggen en prompt maakte deze van de gelegenheid ge bruik (3—1). Na de rust ging het aanvankelijk gelijk op. maar het destructieve Bel gische spel lag de onzen niet en bin nen enkele minuten kon Issele doel punten. Bij een vrije worp voor Bel gië kreeg de Belgische midvoor plot seling vrij spel doordat Stam bleef appelleren (32).lCort hierna kreeg Ketelaar een kans toen hij er alleen tussen uittrok, maar Smol en van Feggelen verzuimden op het juiste moment ruimte te maken, waardoor de Robben-man van te grote afstand moest schieten. De Belgen namen dadelijk net initiatief over. Bij een duel tussen Bijlsma en Rigaumont, kreeg Bijlsma een trap zodat hij niet in staat was om de Belg het scoren te beletten (33). Toch lieten de Nederlanders zich niet overspelen. Bij een der nu volgende aanvallen kreeg van Feg gelen een vrije worp te nemen. Hij plaatste keurig op Braasem, die met een prachtig diagonaal schot zijn ploeg weer de leiding gaf. Er was nog nauwelijks een minuut te spe len en een Nederlandse zege lag in hét verschiet. De Belgen wisten dit echter ook en met uiterste krachts inspanning bereikten zij na het uit- zv/emmen de bal. Het leer werd in tens doorgezonden naar Issele, die, o los gelaten, door zijn bewaker Stam, onder Rohners rechterarm door schoot. Zo bevochten de Belgen na een emotievolle, doch, behoudens de eer- waV de "wedstrijd behoorlijk te 'vol winning. Een goede combinatie tus sen Mosterd, Geutjes en Beijderwel- len resulteerde in een mooi doelpunt van de laatste, DE ZWEMNUMMERS. Tussen de beide waterpolo-ontmoe- tingen NederlandBelgië, was een zwemprogramma ingelast, waarvan de uitslagen luiden: 200 m. vrije slag heren: 1. Bollen (Zian 2 min, 21.2 sec.; 2. Buyze (HZ en PC) 2.25.1; 3. Rademaker (Odin) 2.25.5. 100 m. vrije slag dames: 1. Irma Schuhmacher (RD) 1.08.2; Ans Massaar (RDZ) 1.09.2. 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk he ren: 1. Rademakers (Zian) 2.01; 2. Hessing (DJK) 2.05. 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk da mes: 1. Nettie Leene (Zian) 2.15; 2. Ned van Opstal (TRB) 2.18.2. 100 m. rugslag dames: 1. Ria van der Horst (RDZ) 1.17.9: 2. Tiny Kriens (Merwede) 1.26.5. 100 m. rugslag heren: 1. N. Kore- vaar (Merwede) 1.17; 2. B. Korevaar (Merwede) 1.23.4. 3 x 50 m. wisselslag estafètte da mes: 1. RDZ (Ria van der Horst, Nel Garritsen en Irma Schuhmacher) 1.45: 2. Zian 1.54.7; 3 Merwede 1.58.7. 3 x 50 m. wisselslag estafette he ren: 1. Zian (Wittermans, Radema kers en Bollen) 1.35.4; 2 Merwede 1.41.8. FOREL I—L.Z.C. I 5—1 LZC verknoeit haar kampioenskans Ten aanschouwen van honderden belangstellenden, waaronder vele Leidenaars, heeft L.Z.C. haar prach tige kans op het kampioenschap (men behoefde slechts gelijk te spelen) niet weten te benutten. Vele oorzaken waren hiervan de schuld en zonder in het intern leven van de club zelf te willen treden, mag het ons toch wel van het hart, een opstelling b.v. van een J. v. d. Reyden. die pas terug kwam van een zware reis, zeker niet gerechtvaar digd was, Telt men hierbij nok de opstelling van Lut, nog steeds nie* in staat ten volle zijn gevaarlijke lin kerhand te kunnen gebruiken, dan zien wij dat deze voorhoede, waaruit Tegelaar naar de achterhoede was verhuist zeker niet tot doelpunten in staat was! Forel daarentegen, sneller, enthou siaster enschotvaardiger heeft de overwinning zeker verdiend, zal zich bij een goede leiding wat meer moeten beheersen en is zeker in staa* bij de komende promotiewedstrij den een 'behoorlijk figuur te maken. Jammer was het. dat bij deze snelle en vaak al te enthousiaste wedstrijd een scheidsrechter was opgesteld, die door zijn invaliditeit nimmer in staat KJAAR wij vernemen is bij de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, *die hier te lande de „Federation Aeronautique Internationale" verte genwoordigt en fungeert als organisatrice van de sportluchtvaart, een aanvrage binnengekomen van de commandant van de militaire vliegbasis Leeuwarden betreffende het maken van twee Nederlandse recordvluch ten. In de tweede helft van Augustus wil majoor-vlieger J. F. Flinter man, commandant van het 323 Squadron Gloster „Meteors" een poging doen, om in een Gloster „Meteor IV" straalvliegtuig het Nederlandse hoog terecord te verbeteren en een Ne derlands senlheidsercord te vestigen Het is de bedoeling nationale records te vestigen. :te helft, weinig aantrekkelijke wed strijd, een 44 gelijk spel. Dit was de 35e wedstrijd tussen Nederland en België. Van deze 35 won België er 25, Nederland 6, ter wijl 4 wedstrijden in een gelijk spel eindigden. Maar de Ned. jeugd won met 3-1 Vóór de grote wedstrijd Néderland België speelden de jeugdzevental- len van beide landen een wedstrijd. Het werd een snelle, fair gespeel de kamp, waarin echter nog al eens slecht werd geplaatst en geschoten. In het Nederlandse jeugdzevental ging het vooral in de voorhoede nog al eens fout. Het gebrek aan een goede midvoor deed zich hier dui delijk gelden. Het bleef nu bij verre, slecht gerichte schoten, die weinig effect hadden bij de uitstekende Bel gische doelman de Graef. In de eerste helft kwam geen der partijen tot een doelpunt. Maar na rust vlotte het, vooral in de Neder landse ploeg, beter. Uit een goed door Mosterd genomen corner open de Bijlsma de score. De Nederlanders hadden echter niet lang plezier van hun voorsprong, want reeds bij de volgende Belgische aanval maakte Michaux uit een verre pass van Hey- ninck gelijk (11). Het Nederlandse team was echter sterker en de ene aanval na de an dere golfde naar het Belgische doel. De Gans besloot een solorush met een hard schot, maar de Graef sloeg de bal het veld weer in. Mosterd ving het leer op en schoot, weer kwam de bal terug en weer schoot Mosterd, nu raak (21). Toch kwamen ook de Belgische jeugdspelers enkele ma len gevaarlijk voor het doel van Doo- renmaalen, maar hun schieten was zeer zwak. Het einde kwam ten slot te met een 31 Nederlandse over men h ij stond op de middenlijn daar niet vandaan geweest). De wedstrijd begon reeds dadelijk zeer fel, en spoedig wist Forel door, opzwemmen een goed doelpunt te maken (1-0) Bijna had even later Lut succes, maar het goed geplaatste schot werd nog juist uit de hoek ge grabbeld, terwijl even later Lut zijn tegenspeler losliet daarna binnen de 4 m lijn een fout beging en Forel uit De aanval op het Nederlandse hoogterecord, dat sinds 3 September 1938 op naam staat van Tj: H. Leeg- stra met 11.354 m., zal vermoedelijk plaats hebben op 17 Augustus met als startpunt het vliegveld Leeuwar den. E.en week later, n.l op 24 Augustus, wil majoor Flinterman trachten een Nederlands sneleheidsrocrd te vesti gen en wel vóór de Nederlandse kust, bij voorkeur tussen Schevenin- gen en Kijkduin. Een snelheidsrecord voor vliegtuigen bestond tot dusverre in ons land nog niet. Bij de recordpogingen zullen twee sportcommissarissen van de Kon. Ver. tegenwoordig zijn. De K.N.V.V. zal zorg dragen, dat voor de verbe tering van het hoogrecord een baro- graaf met correctie-apperatuur in de Gloster „Meteor" aanwezig is. Het nationaal luchtvaart laborato rium te Amsterdam zal hiervoor de benodigde apparatuur leveren. Mogelijkerwijs zal men de be reikte hoogte tevens langs optische weg of met behulp van radar kun nen verifiëren. De vlucht ter vestiging van het snelheidsracrd zal gemaakt worden over een afstand van 3 km. in rechte lijn met een aan- en uitloop van bei de 1 km. Het totale parcours is dus KANAAL-POGING DICK SCHERMER. De 21-jarige Dick Schermer, die onlangs voor training van Urk naar Lemmer zwom, wil op 6 of 7 Augus tus, wanneer de omstandigheden gun stig zijn, een poging doen het Kanaal over te zwemmen. Dick Schermer is reeds met zijn trainer, Piet Ooms, te Calais aangekomen. De Nederlandse zwemmer zal dezelfde route nemen van Kaap Gris Nez naar Dover als zijn beide voorgangers van dit sei zoen, de jeugdige Philip Mickman en de 31-jarige Willy Croes-van Rijsel. die beiden, naar men weet, in hun po ging het Kanaal over te zwemmen, hebben gefaald. Dick Schermer zal begeleid door de trawler „Notre Dame de Lourdes" een directe vrije worp de stand op j Hi lvrauw B una 2-0 kon brengen Ondanks heftige b ot d,e mevrouw Bruna pogingen van belde partijen bleef de I ,a3S stand tot rust ongewijzigd. Direct in de tweede helft een mis verstand in de LZC-achterhoede en weer is het Forel, die deze kans weet j P°ëing te benutten (3-0) Nog even zet LZC j zwemmen, de tanden op elkaar en waarlijk ge- I lukt het Tëgelaar 3-1 te maken. Weer trekt LZC ten aanval. Lut is vrij maar j krijgt de bal achter zich geplaatst, j waardoor deze fraaie kans verloren j gaan. Forel is dan veel agressiever en de overtocht in 1938, Half Augustus zal de Amerikaan se zwemster Shirley May France een het Kanaal over te LEIDSE KAMPIOENSCHAPPEN. A.s. Woensdagavond te 7 uur zul len in de Zweminrichting „De Zijl" de Leidse Zwemkampioenschappen worden gehouden. Tevens is er een i vrienden, terwUl'jbt slot een polo- ook van LZC waren een verdiende beloning voor dit fraai behaalde kampioenschap. SCHEIDSRECHTER NA AFLOOP VAN POLOWEDSTRIJD IN HET WATER GEWORPEN Te Zutphen werd bij de waterpolo- wedstrijd NeptunusAZC 1882 scheidsrechter Prinssen uit Almelo allesbehalve vriendschappelijk beje gend, nadat de wedstrijd was ge ëindigd. Een van de oudere toeschou wers ging zelfs zover, dat hij de scheidsrechter met kleren en al in het water wierp. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de flesl Leidse Reddingsbrigade wedstrijd zal worden gespeeld. ROEIEN ONGESTUURDE TWEE VAN DE LAAK NIET NAAR EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. Aangezien het de ongestuurde twee van de Haagse roeivereniging De Laak onmogelijk is voldoende te oefe nen voor de Europese roeikampioen- schappen, welke 26, 27 en 28 Augus tus op de Bosbaan te Amsterdam zullen worden gehouden, heeft de ploeg verklaard niet op de kam pioenschappen te zullen uitkomen 5 km. De vlucht geschiedt volgens de voorschriften op een hoogte van min der dan 75 m. De K.N.V.V.L. heeft contact opge nomen met de N.V. Philiips te Eind hoven, teneinde de apparatuur te verkrijgen voor de juiste vaststel ling van de gemaakte tijden..Het par cours van 3 km. moet tweemaal in elke richting worden gevlogen; het gemiddelde van de vier gemaakte snelheden geldt voor de vaststelling van het record. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van de Engelse vlie ger Johun Cunningham, die op 23 Maart met een de HavillandVam- pire"-straaljager een hoogte bereikte van 18.199 M. Het wereld-snelheidsrecord staat thans op naam van maj. Richard L. Johnson van de Amerikaanse lucht macht, die met zijn straalvliegtuig Nordt-American F-86 op 5 Septem ber 1948 in Californië een snelheid behaalde van 1.079.841 km. per uur. Het is vrijwel uitgesloten, dat majoor Flinterman met zijn „Me teor" hoger komt dan Cunningham met de „Vampire", daar dit laatste toestel indertijd voor de recordpo ging een speciale vleugelvorm had gekregen, die het stijgvermogen ver hoogde. Wel is het theoretisch mo gelijk, dat de Gloster „Meteor" snel ler is dan de North-American F-86. In verband met het opteden van schokgolven bij het naderen van de geluidssnelheid zal het voor de snel heidsrecordpoging gunstig zijn, in dien het op 24 Augustus in Scheve- ningen zeer warm weer is. Met een Gloster' „Meteor"-jager is na de oor log reeds tweemeel het wereld-snel heidsrecord verbeterd ,n.l. op 7 No vember 1945 door group captain Wil son en op 7 September door group captain Donaldson. Ruim 1J4 jaar lang was de „Meteor" 's werelds snelste vliegtuig. Het is majoor Flinterman echter niet «begonnen om de vestiging van een wereldrecord, maar uitsluitend om een nationaal record. Geef geen signaal, Houd liever in! De uitslagen van de gehouden dra verijen en rennen te Duindigt luiden: Lotus-prijs. Afstand 2100 M. voor paarden van 3, 4 en 5 jaar die nog geen 1000 hebben gewonnen. Voor 1949 recordtijd minstens 1.37. 1. Lina cBonnie (N. Groot) tijd 3.17.4 km. tijd 1.34.9. 2. Luccie Ronda (J. van Leeuwen Jr.) tijd 3.18.2 km. tijd" 1.33.5. 3. Lu D (A. J. Siderius( tijd 3.19.8 km tijd: 1.34.2. Toto: winnend: ƒ12.90, plaats: ƒ3.60, ƒ1.80, ƒ4, ge koppeld. 46.70. Lotusprijs. Afstand: 2100 m. 2e af deling. Dead heat tussen 1. Lex Gre- gor en Lucurgus. Lex Gregor (W. H. Geersen) tijd: 4.12.2 km. tijd: 1.31.1. Lucurgus (J. M. v .d. Berg) tijd 3.12.2 km. tijd: 1.30.3. 3. Lancier (F. A. Bosveld) tijd 3.14.6 km. tijd: 1.30.9. Toto: winnend: 1.80 en ƒ3.30. Plaats: ƒ1.60, ƒ2.60, ƒ2.10. Gekop peld: 20.50. Lorettaprijs. Afstand: 1300 m. dra verij van meet voor 2-jarige paar den. 1. Oehoe S (B. U. de Jong) tijd 2.08.8 km. tijd: 1.39.1. 2. Grient Ex presse G (W. H. Geersen) tijd 2.10 km tijd: 1.40. 3. Ooevaar (T. A'. v. d. Veen) tijd 2.11.4 km. tijd: 1.41.1. Toto: winnend: 2.60 (stal). Plaats: ƒ2.10, ƒ1.50, ƒ1.70. Gekoppeld: 12.70. Productiedraverij afstand 1300 M. Draverij van meet voor 2-jarige Ne derlandse hengsten en merriën. 1. Onderduiker G (W. H. Geersen) tijd: 2.04.2 km. tijd: 1.35.5. 2. Omar Spen cer (M. Vegay) tijd: 2.05.7 km. tijd: 1.36.7. 3. Oranje I (J. v. Leeuwen: Plaats: ƒ1.30, ƒ2.10, 3.80. Gekop peld: ƒ6.70. Kampioenschap Nederlandse paar den. Afstand 2500 m. draverij van meet voor Nederlandse paarden. Uit gesloten zijn ruins van 10 jaar en. ouders. 1. Juggler H. Doornekamp) tijd: 3.34.5 km. tijd: 1.25.8. 2. Junoscn- ka (W. H. Geersen) tijd 3.34.6 km. tijd: 1.25.8. 3. Jopie the Saint (A. T. v d. Veen) tijd 3.35. km. tijd: 1.26. Toto: winnend: ƒ3.10, plaats: ƒ1.70, ƒ1.80, ƒ4.40. Lugano-prijs. Afstand: 2500 m. In ternationaal v. prd., die 1000 of meer hebben gewonnen. 1. Little Axkit (W. Leeuwenkamp) tijd 3.44 km. tijd: 1.30.3. 2. Louise de la Maire B Th. Ponsen) tijd 3.44.1. km. tijd: 1.30.4. 3. Fellow (K. Kramer) 3.44 6 km tijd: 1.27.7. Toto winnend: 4.10, paats: ƒ2, ƒ3.30, f4. Le Dauphin-prijs. Afstand: 1800 m. Ren voor paarden van 3 jaar en ouder: 1: Majecto (J. v. Yperen) tijd 2.00.4. 2. etoile du Nord (G. J. Riem). Diana-prijs. Afstand: 2400 m. voor 3-jarige merriën, ingeschreven in het stamboek Nederlandse paarden (volbloeds). 1. Qualissa (J. v. Ype ren) tijd 2.42. 2. Constance (L Ran ee). 3. Marlotta (H. Pije). Slechte weer brak het programma af Gistermiddag werd op het vlieg veld Ypenburg een begin gemaakt met de derde internationale escadrille wedstrijd om de Ypenburg Coupe. Bij de aanvang bleek, dat de aangekon digde deelname van twee escadrilles Spitfires van de Royal Air Force was ingetrokken door de Engelsen in ver band met de verzekering. Deelnemers waren nu: de Fransen (met drie S.V.-4 toestellen), kapi- ten Perrier en de sergeanten Darbois en Kerguelen. de Belgen (met twee groepen nl.l. S.V.-4-machines en Har- vards) kapitein Nossin en de sergean ten Marks en Soreil, benevens kapi tein Meijns en de sergeanten Deneper en Pirotte. de Nederlanders Ter- Avest, Muller en Schnitger. allen in structeur van de nationale luchtvaart school en Jansen. Slag en Lamber- mont allen van de Rijksluchtvaart school. - Zoals bekend is. won het team van de R. L. S. reeds tweemaal de coupe- Het zou er deze middag om gaan de beker definitief in het bezit te krij gen. De Franse ploeg werd vorig jaar met miniem verschil tweede. De Bei- Het ontbreekt de beide roeiers. j gen deden nu voor het eerst mee. Van der Drift en De Jong. te zeer Het weer was niet fraai. Het wol- aan tijd zich degelijk voor te-berei den en zij achtten het verstandiger daarom niet aan de zware wedstrij: kendek dreef op een hoogte van ongeveer zeshonderd meter over het veld en de wind woei met vlaggen. den om het Europese kampioenschap ..Tikkerig weer" zoals de vliegers deel te nemen. Annie Veldhuizen en Irma Schumacher leverden felle strijd Het was een select gezelschap uit de zwemwereld, dat Zaterdagmiddag naar Alphen aan den Rijn was ge komen, om deel te nemen aan de 2 km kanaalwedstrijd, uitgeschreven door de Alphense Zwemclub. Bo vendien'was de deelname zeer groot. Op het heren-nummmer waren 93 in schrijvingen. De dames deden 't met 41 ook niet kwaad. Deze wedstrijd werd gehouden in het Aarkanaal; start voor Alphens zwembad, waar ook de finish was. De le kilometer ging in de richting van de Rijnbrug, met wind en stroom tegen. Het keer punt was op 100 meter afstand van genoemde brug. Het was een interressant gezicht de ter spiegel te zien uitkomen, wach- 'bijna 100 herenkoppen boven de wa- tende op het startsein. Reeds na 100' derland 1948, Marinus van Daatse laar van de A.Z. 1870 de aandacht op zich. In prachtige stijl „gleed" hij door het water en liep zienderogen uit op een viertal anderen, die ook spoedig de massa achter zich lielen. Bij het keerpunt was de wedstrijd reeds beslist, want toen was zijn vorsprong reeds plm. 60 meter op no 2, J. F. van Rijk van DJK. Be houdens een kléine inzinking plm. 200 meter voor het einde handhaaf de van Daatselaar zijn tempo en hij finishte met 100 meter voorsprong. Uitslag: 1 van Daatselaar (A.Z. 1870) 29 min. a sec, 2 van Rijk (DJK) 30.27.4, 3 Scheffer (DJK) 31.0.1. 4 Hessing (DJK) 31,28, 5 Wittemans (Zian) 31.55. Meer spanning was er bij de da mes, die 10 minuten na de heren te water gingen. Hier maakten Annie Veldhuizen en I. Schuhmacher zich direct los. Zij aan zij gingen ze over de baan en reeds na 500 meter zwom men ze tussen de achterste van de herengroep. Hun waterwerk was fraai en ze gaven" elkaar niets toe. Er meter vestigde de kampioen van Ne- waren nog slechts een twintigtal he ren binnen toen ook zij gelijk aan tikten. Uitslag 1 Annie Veldhuizen (Robben 31 min 25.8 sec. 2 Irma Schuhmacher (RDZ) 31.25.8, 3 Ans v. Duijl (ADZ) 34.5 4. Gerda Groenhui zen (Robben) 34.35. Van de enkele Alphense heren was M. Dusoswa het eerste binnen 42 min 22.4 sec. En bij de dames won mej. Gon v. d. Bijl (tijd 48 min. 43 sec.) Een vrij talrijk publiek volgde de wedsrijden en kreeg vervolgens een prima programma aangeboden in Alphens Zwembad. Onvoldoende pro paganda door de AZC was oorzaak, dat de belangstelling hier wat tegen viel. Mej. Floor uit Amsterdam, Ned. kampioene schoonspringen 1948 en haar mannelijke collega 1948, de heer De Haas uit Den Haag brach ten het publiek door hun werk van de duikplank af in vervoering. Zij oogsten veel applaus. Niet minder succesvol was het op treden van de meisjes van „De Wa tervrienden" uit Leiden die keurige nummers figuurzwemmen brachten. Er is voor Alphen nog heel wat te leren. Tot slot speelde een A.Z.C.-combi- natie tegen een zevental van G.Z.C. uit Gouda, dat met 7-5 won in een aardige polopartij. Het was jammer, dat er niet meer vaa'rt was in de. afwerking. het noemden, Mede door de weersomstandighe den was de publieke belangstelling niet erg groot. De burgemeester van Rijswijk, de heer Th. P. J. Eisen, ir. P. Stempels, wethouder van die gemeente, $e heer J. van Zwijndregt. wethouder van de gemeente 's-Gravenhage. de heer A. P- Dekker, waarnemend di recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst en tevens hoofdinspec teur van de 'afdeling technische za ken van die dienst, de heren K. J. A. Meester en T. J. van Midde. direc teuren van de Rijksluchtvaartschool waren aanwezig. De jury van deze escadrillewed- strijd was internationaal samenge steld. Voorzitter was luitenant-kolo nel Everett. H. Ware, militairs lucht vaartattaché van de ambassade van de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika te 's-Gravenhage. Leden waren de luchtvaartattaché van de ambas sade van het Britse Rijk te Den Haag groep captain J. Heber Percy, luit.- kol. Ezonno Frankrijk), de heer Col- paert (België) en de heer Snitslaar, hoofdvliegbedrijf der K. L. M. Nadat de chef vliegdienstvan de Aero Holland N.V- de heer Hoekstra met een ..Beechcraft" de wolken hoogte had verkend en aan de jury zijn bevindingen had gemeld, werd besloten de wedstrijd te doen begin nen. Er werd om de volgorde van het vliegen geloot. De loting had tot re sultaat. dat de Belgische S.V.-4- ploeg onder commando van kapitein Meyais als eerste kon starten. De mannen van de R. L. S. met hun gele en één-motorige „Harvard" toe stellen zouden volgen en daarna de Fransen, de tweede groep Belgen en tenslotte de instructeurs van de Nat. Luchtvaartschool. Het wedstrijdprogramma bestond uit twee gedeelten. Het eerste ver plichtte de deelnemers om afzonder lijk, dus toestel voor toestel, het luchtruim te doen kiezen, zo snel mo gelijk de „V."-formatie te vormen in deze samenstelling een acht over het terrein te vliegen. Dan een acht te vliegen met alle toestellen op één lijn, vervolgens een acht met de machines schuin achter elkaar en tenslotte dezelfde figuur met de vlieg tuigen achter elkaar. Het tweede ge deelte noodzaakte de deelnemers binnen tien minuten een ..looping", een „roll* en een „immelman" te ma- 3. Combinaties van deze figuren as toegestaan. Wat het eerste gedeelte van het programma betreft, konden de toe schouwers genieten van staaltjes van vliegtechniek. De lichtere toestel len. zoals de tweredekkertjes van de Fransen. Belgen en Nederlandse na tionale Luchtvaartschool-piloten. schommelden en slingerden geducht, waardoor de bestuurders al hun kun de moesten gebruiken om de formatie te behouden. Dat was soms bijna niet mogelijk. Om half vijf, toen het eerste deel was afgewerkt, waren de weersom standigheden nog verslechterd. De jury achtte het op dat tijdstip onver antwoord de luchtacrobatiek te doen uitvoeren. Sommige deelnemers aan de formatiewedstrijd'waren zo nu en dan reeds door het lager komende voorbij jagende wolkendek gevlogen. De jury kende aan het team van de R. L. S. voor het formatie-vliegen de meeste punten toe. nl. 305. De Fransen volgden met miniem ver schil 298 de Belgische Harvard-ploeg kreeg 261.5. de Belgische S.V.-4- escadrille 231 en de mannen van de N. L. S. 227.5. Het tweede gedeelte van de esca drillewedstrijden om de Ypenburg- coupe werd. in verband met de weers omstandigheden, afgelast. Vermoe delijk wordt dit tweede deel 28 Augustus a.s. afgewerkt. SCHAKEN DE BONDSWEDSTRIJDEN TE ARNHEM. Voor de Bondsschaakwedstrijden van de K.N.S.B welke van 15—20 Augustus te Arnhem worden gehou den, hebben 160 schakers ingeschre ven. In de hoofdgroep, welke reeds op 12 Augustus begint zijn ingedeld: Bunt (Groningen), van Mindeno (Amsterdam), dr. Mulder (Helmond), drs. Muylwijk (den Haag), Orbaan (Amsterdam), Seewald (Bergen), van der Tol (Leeuwarden) en Visser (Utrecht).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6