De autoraces te Zandvoort leden onder slecht weer Snelheden bleven onder die in de training Nederl. Korfbal-B-ploeg wint met 7-1 van de Engelsen De Nederlandse, estafette kampioenschappen Ned. Korfbal nog te sterk MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 1JET WAS INDERDAAD jammer, dat de belangrijke autoraces, welk gisteren op het Zandvoortse Circuit werden gehouden, door zulk slecht weer werden begunstigd, datvelen het niet eens aangedurfd heb ben naar de Zandvoortse duinen te gaan en dat vele anderen, die de reis weTondernomen hadden, ontijdig zijn vertrokken. Immers het verblijf in de onbeschutte duinen tijdens vrij felle slagregens was nu bepaald geen pretje. Toch moeten er omstreeks 40. 000 toeschouwers geweest zijn. Villoresi (Italië) en Moss (Eng.) winnaar Natuurlijk kon het niet uitblijven, dat de felle regenbuien ook hun in vloed uitoefenden op de prestaties der deelnemers, want de gemaakte tijden bleven over het algemeen nog belangrijk onder de trainingstijden van Vrijdag en Zaterdag. Intussen heeft het Zandvoortse Circuit bewezen, dat de Kon. Ned. Autonlobielclub tien jaar geleden er heel goed aan gedaan heeft ook Nederland in te schakelen in het in ternationale autoren-wezen, want wat gisteren te zien werd gegeven, was al buitenlandse sterren wat de klok sloeg. Op het ogenblik dat Farina en Par nell bij de start van de finale der Grand Prix te vroeg weg waren de rode vlag had het teken van ver trek nog niet gegeven zal wel nie mand gedacht hebben, dat deze fout van beide geroutineerde coureurs zo'n grote invloed zou krijgen op de eind uitslag. Zeker de wedstrijdcommis sie heeft zich ons inziens daarvan niet voldoende rekenschap gegeven, anders zou men zeker niet een straf van 1 minuut verhoging op de totaal- tijd op beide deelnmers hebben toe gepast. Formeel moge de wedstrijd commissie gelijk hebben gehad, het bewuste artikel van de code is spor tief internationaal toe te passen, maar een straf van 1 minuut is veel te zwaar op zo'n korte afstand, als in deze Grand Prix werd gereden. Immers, bij een grote prijs bedraagt de te verrijden afstand gewoonlijk ongeveer 500 km., een groot verschil met de wedstrijd van Zandvoort, waarin slechts 167.7 km. behoefde te worden afgelegd, een derde van het gebruikelijke aantal kilometers. En zo kon het gebeuren, dat Farina met zijn straf van 1 minuut in plaats van tweede op de vierde plaats belandde en de prijs van 2500 voor zijn neus voorbij zag gaan, .waarvoor hij slechts ƒ1000 terug kreeg. Eén mi nuut straf betekende te Zandvoort een halve ronde achteruit zetten en aangezien de snelheden der wagens dezelfde waren, terwijl de coureurs in handigheid en duur eikaars gelij ken bleken te zijn, betekende de straf voor Farina en Parnell bij voorbaat het rijden van een verloren wedstrijd. Helaas vond er bij deze Grand Prix ook een ongeval plaats, hetgeen ze ker voorkomen had kunnen worden, indien de wedstrijdcommissie bij de start der 500 c.c. wagens een beetje meer oplettend zou zijn geweest, want de tijdopnemer en de man met de rode vlag hadden zoveel aandacht voor het uurwerk, dat zij de hel pers, die nog met de wagens bezig waren, niet opmerkten. Toen plotse ling de rode vlag viel en de brom vliegen als duveltjes uit een doos wegsprongen zochten de helpers, in het nauw gedreven tussen de ma chines, een goed heenkomen. Een van hen. viel daarbij als slachtoffer. Hij werd door de Cooper van Stirling Moss gegrepen en maakte een salto mortale. Met een wagen moest hij raar het ziekenhuis worden overge bracht. Het circuit van Zandvoort, hoe bochtig en klein ook, is echter door de aanleg een volkomen veilig par cours, zowel voor de coureurs als de toeschouwers. Het circuit slingert zich door de duinen en mocht er een coureur zijn, die zijn wagen niet goed meer in de hand zou kunnen houden, dan komt hij-in 't duinzand langs de kant van het negen m-iier brede cir cuit terecht; terwijl de toeschouwers op alle punten op veilige afstand ach ter versperringen hun plaatsen heb ben. En zo mocht Ascari, die in de eindstxijd van de Grar.d Prix met Villoresi steeds de leiding had gehad, van geluk spreken, toen in de 35e ronde onverwacht een der voorwie len van de Ferrari verdween, maai de vaart van de wagen werd onmid dellijk gesmoord in het zand langs het circuit. Dit incident bewees eens te meer, dat bij autoraces over lan gere afstand een wedstrijd nooit ge wonnen is voordat men de eindstreep heeft gepasseerd. Want de series over 25 ronden hadden voor deze manne tjesputters toch eigenlijk niets te be tekenen en uit de renwagens be hoefde niet alles gehaald te worden, want 20 volbrachte ronden waren voldoende voor kwalificatie in de eindstrijd. In de eindstrijd werd meer van mens en machine geëist. Van de mens allereerst, want van de stuurkunst der coureurs werd het al leruiterste gevraagd en hij, die over het grootste uithoudingsvermogen oeschikte, had een aanmerkelijke voorsprong. De bochten waren zwaar en veelvuldig en toen kon men de handigheid en de koelbloedigheid van coureurs als Villoresi, de geroutineer de Italiaan en van Etancelin, de spor tieve Fransman bewonderen, die eerst een ronde achter was geraakt, maar daarna door zijn duivelse stuurmanskunst en zijn onverschrok ken moed niet alleen de leider Villo resi weer passeerde, maar zelfs van hem wegliep, al dient gezegd, dat de Itaiaan het wat „kalmer" aan deed, zeker als hij was van de overwin ning. Dat Villoresi en ook Ascari zo'n voorsprong hadden verkregen op Fa rina, prins Bira en Parnell kwam niet alleen door de voortreffelijke rij- kwaiitèiten van de Italianen, maar ook door hun snellere machines, die Het was te voorzien, dat de Engelse ploeg, welke voor de tweede maal tegen een Nederdtnds B 12-tal in het veld kwam, zou verliezen, maar dat was noch voor de toeschouwers, noch voor de officials, het belang rijkste. Van veel meer betekenis was de vraag, of de gasten vooruitgang zouden hebben gemaakt, sederf het vorige jaar, en als wjj de strijd met die maatstaf meten, kunnen wij constateren, dat er, hoewel de Engelsen met 71 verloren, toch door de Engelsen veel gewonnen is. na 't afremmen voor de korte boch ten steeds iets sneller wegtrokken en daardoor voortdurend terrein won nen. Dat deze Ferrari's overigens niet aan hun topsnelheid toekwamen, wil len wij gaarne aannemen. Trouwens, de gemiddelde snelheden vielen niet mee en d.c-or de regen werden de rondetijden nog meer gedrukt. Deed Far:n3 Zaterdag tijdens de training 1 mm. 54.8 sec. noteren, hetgeen een gemiddeioe snelheid van 131.5,km. betekende, de snelste ronde in de wedstrijd werd gemaakt door Prins Bira met 1 min. 58 sec., zijnde 127.92 km., dus ruirn drie kilometer min der. dari Farina bij de training. Het wegdek bevond zich in prima condi tie, slipperig was het in gen geval, al deden zich er weer nieuwe moei lijkheden op als enkele wagens vlak achter elkaar met een gang van meer dan 200 km. voorbij de eretribune schoten, want dan liet de voorganger ?en reger. \an druppels neerdalen op zijn achtervolger. De eerste serie voor de Grand Prix van Zandvoort werd in bijzonder slecht en regenachtig weer gereden waardoor de snelheden op dit boch tige, moeilijke circuit een belangrijk aantal kilometers onder de trainings tijden van Vrijdag en Zaterdag ble ven. De rit over 25 ronden van 4193 meter werd gemakkelijk gewonnen door de Italiaan Villoresi met Ferra ri, die van de start af de leiding had genomen en steeds meer op Farina met Maserati was uitgelopen. Ash- more met Maserati was onverwachts niet aan de start verschenen. Het resultaat was: le serie 25 ronden (104.825 km): 1. Villoresi, Ferrari, 51 min. 29.2 gem. 122.17 km., 2. Farina, Maserati, 51 m. 49.8, gem. 121.35, 3. Prins Bira, Ma- i serati, 52 m. 40.9, 4. Rosier, Talbot, j 53 m. 03, 5. Harrison, Era, op 1 ron- de, 6. St. John Horsfall, Era, op 1 ronde, 7. Claes, op 2 ronden, 8. Ham- I syer, op 2 ronden. i Snelste ronde 1.59.2 van Villoresi, gem. 126.56 km. In de tweede serie, welke in een voortdurende regen werd gereden, nam Ascari met Ferari de leiding en behaalde al spoedig een grote voor sprong, maar na 15 van de 25 ron den liep de Maserati van Parnell ronde na ronde enkele, seconden in en toen er nog 25 km van de 104 moesten worden gereden nam Par nell de leiding over, wélke hij niet meer afstond, terwijl Ascari zijn tweede plaats verwoed moest verde- digen tegen de tweede Maserati, die van de Zwitser De Graffenried. Na 13 ronden stopte Whitehaed met Ferrari bij de pitch af. De wagen viel uit wegens magneetstoring. Sommer had met zijn Simca-Gordini na 12 ronden last met de oliedruk en in o.e 13e ronde verdween ook hij van het parcours. De uitslag luidt: 1. Parnell, Mase rati, 52.30.4, gem. 119.80 km., 2. As cari, Farrari, 52.40.9, gem. 119.40 km., 3. De Graffenried, Maserati 52.41.1, gem. 119.39, 4. Etancelin, Era, op 1 ronde, 6. Crossley, Alta, op 3 ronden. Snelste ronde: Ascari, 2 min. 1.7 sec., gem. 124.03 km. Het resultaat van de race voor kleine renwagens met een max. cy- linderinhoud van 500 cc over 10 ronden (41.930 km) luidt: 1. Stirling Moss, Cooper, 23 min. 21, gem. 107.73 km., 2. Aston, Cooper, 23 min. 29.2, gem. 107.112 km, 3. Beels, Cooper, 23 min. 29,3, gem. 107.111 km., 4. Brandon, Cooper, 23 min. 29.5, gem. 107,09 km, 5. Dryden, Cooper, 24 min. 20, gem. 103.34 km, 6. Coldham, Cooper 25 min. 6,9, 7. Habin, Coo per op 1 ronde. Collins met Cooper, werd gedis- qualificeerd. Sir F. Samuelson met Cooper, Smit met Smith-Special en Parket met een Parker. Special vie len wegens machinedefecten uit. Lex Beels, de enige Nederlander in deze wedstrijden, noteerde met 2 min. 15,7 sec. de snelste ronde, gem. snelheid 111.24 km. De finale van de twee series om de Grote Prijs over 40 ronden (167.7 km) droeg een zeer spannend karak ter. Farina met Maserati was bij de start te vroeg weg, evenals de En gelsman Parnell, die beiden, vol- fns de internationale reglementen minuut teruggesteld werden in de totaaltijd. Na twee ronden reeds hadden de beide Ferrari-rijders, Vil loresi en Ascari, de kop genomen j met Farina, de Maserati-coureur, op de 3de plaats. Na 10 ronden, door I Ascari afgelegd in 20 min. 5.8 sec. en Villoresi met 1/10 sec. meer, lag Farina 10 sec. op zijn beide landge- i noten achter, welke achterstand bij de helft van de wedstrijd tot 15 sec. J was aangegroeid en na 30 ronden reeds 20 sec. bedroeg. Het zag. er naar uit, dat de beide Ferari-coureurs, Villoresi en Ascari, I met de overwinning zouden gaan strijken, maar 5 ronden voor het einde kwam Ascari niet meer door: hij had een van zijn voorwielen ver loren, en was in het duinzand be land. Verder was hij er goed afge komen. Villoresi werd onbedreigd win naar. De tijd van de winnaar be droeg 1 uur 21 min. 6.9 sec. (gemid delde uursnelheid 124.06 km). De uitslagen luiden: 1. Villoresi, Italië (Ferrari) 1 uur 21 min. 6.9 sec., gem. snelheid 124.06 km, 2. De Graffenried, Zwits., (Maserati) 1 u. 21 min. 37.2 sec., gem. snelheid 123.29 km, 3. Prins Bira, Siam (Maserati) 1.21.48.8, gem. snelb. 123.02 km, 4. Farina, It. (Maserati) 1.22.30.6 (hier is 1 min. straftijd bij inbegrepen), 5. Etancelin, Fr. (Talbot) 1.22.59.6, 121.24 km, 6. Parnell, Engeland (Ma serati) 1.23.07.1 (hier is 1 min. straf tijd bij inbegrepen), 7. Gerard, Eng. (Era) op 1 ronde, 8. Rosier, Fr. (Tal bot) op 1 ronde, 9. Claes, België (Talbot) op 2 ronden, 10. Hampshire (Eng.) (Era) op 5 ronden. De snelste ronde werd afgelegd door Parnell met Maserati, 1 min. 57.8 sec., gem. snelheid 123.14 km. STRIJDEN OM DE „GROTE PRIJS" VAN ZANDVOORT zijn Zondag onder slechte weersomstandigheden doch onder grote belangstelling ge houden. De finale (over 40 ronden 167.70 km) om de Grote Prijs. Nr. 1 de winnaar, de Italiaan Luiz Vittoresi me zijn 1 liter Ferrari. Achter hem nr 14 A. Ascari, eveneens met Ferrari." Daar achter Rogier met Talbot. GYMNASTIEK DE LINGIADE TE STOCKHOLM. Finland heeft de vijfdaagse Lin- giade gewonnen. Tot deze conclusie kwam het Stockholmse avondblad „Expresse" nadat het over de uitslag van deze Lingiade onder honderd gymnastiekexperts een enquête ge houden had. De Lingiade is echter een demonstratie, geen wedstrijd, zo dat het klassement, dat door de ex perts werd opgemaakt, slecht offi cieus si. Zij beoordeelden de gymnasten der 15 deelnemende landen op de vol gende 10 punten: kracht, gratie, lichaamsvermogen, oorspronkelijk heid, schoonheid, blijmoedigheid en lichaamsbeheersing. Een team, bestaande uit Estlandse vluchtelingen behaalde de tweede plaats op deze ranglijst, gevolgd door Zwitserland, Zweden, Neder land, India en België. De overige landen, Oostenrijk, Brazilië, Columbia, Denemarken, En geland, Frankrijk, Ierse Vrijstaat Noord-Ierland, Portugal, Schotland en Wales werden tezamen geklas seerd. ONDER ZEER ONGUNSTIGE we ersomstandigheden werden gisteren op de Nenijtosintelbaan te Rotterda m de nationale estafettekampioen schappen gehouden waarbij ook enkele individuele nummers en het kampioenschap 110 meter horden juniores op het programma stonden. Enkele belangrijke races De volled,gc u,tsIagen luiden; zorgden voor de nodige spanning MOTORBOOTSPORT DONALD CAMPBELL IN HET SPOOR VAN ZIJN VADER De 27-jarige Donald Campbell, zoon van wijlen sir Malcolm Camp bell, zal eerlang trachten het wereld snelheidsrecord voor motorboten, dat zijn vader in 1939 op 141.74 mijl per uur bracht, te verbeteren. Inplaats van de straalmotor, waar mee sir Malcolm kort voor zijn dood experimenteerde, is de Bluebird II uitgerust met de 2400 p.k. automo bielmotor, die in 1935 gebruikt werd toen sir Malcolm een nieuw snel heidsrecord voor auto's vestigde met 300 mijl per uur, een record dat sindsdién verbeterd is. Donald Campbell zal, zodra de weersomstandigheden zulks toela ten, proeftochten ondernemen op Coniston Water in Lancashire, op de zelfde baan waar zijn vader de mis lukte pogingen deed met de straal motor. Deze wedstrijden toonden duide lijk aan, dat in de meeste gevallen teveel gerekend wordt met de fac tor geluk. Slechts enkele malen za gen we een ploeg, waarvan alle lo pers goed wisselden maar in de regel liet dit belangrijke onderdeel alles te wensen. Mag dan in vele gevallen de wisseltechniek gebrekkig zijn ge weest, aan strijd en spanning heeft het bij deze kampioenschappen ze ker niet ontbroken en de verschillen waren vaak gering. De 4 x 100 meter heren leverde een overwinning op voor A.V. '23 met V en L op de tweede plaats. Als laatste loper van V en L moest Kleyn na een uiterst spannende ra ce in Scholten (AV 23 zijn meerde re erkennen. Doordat de Trekvogels op de 4 x 1500 meter verstek lieten gaan, ver scheen Slijkhuis niet aan de start. De titel ging naar AV '23 en werd met 17 min 7 sec wel goedkoop verkregen. Dit lag zeker niet aan Frits de Ruyter, onze recordhouder op de 800 en 1000 meter, die na lan ge tijd de spikes weer heeft aange trokken en in deze race een achter stand op de loper van Holland wist om te zetten in een voorsprong. Toen van Royen (Holland) bij het laatste wissëlpunt overnam had hij echter een grote voorsprong op Groen die als laatste voor AV '23 liep. Groen wist evenwel in te lopen en nam 200 meter voor de finish de leiding om die niet meer af te staan en, zij het met miniem verschil, als eerste de eindstreep te passeren. De damesnummers trokken dë meeste belangstelling door de in schrijvingen van Fanny Blankers- Koen en Foukje Dillema, beiden lie pen zij als laatsten op de 4 x 100 me ter en de finish gaf een- duidelijk verschil te zien. Hoewel de twee grote rivalen het stokje vrijwel ge lijk overnemen, was de voorsprong, welke Foukje Dillema op Fanny Blankers-Koen had, vrij groot. Zeer begrijpelijk was het dan ook, dat Fanny bij de relay (20010080. 60 m) alles op alles zou zetten om revanche te nemen, voor zover men bij een estafette kan spreken van re vanche. Nadat zij eerst een valse start had veroorzaakt (Foukje Dil lema had al 25 meter gelopen voor het geschreeuw van het publiek tot haar door drong) ging ze na een snelle start onweerstaanbaar naar voren. Sagitta won in 55.7 sec. met vitesse op de tweede plaats met 56.1 sec. Het kampioenschap 110 meter hor den, juniores, dat door omstandig heden tijdens de juniorkampioen schappen te Beverwijk op 17 Juli niet kon worden beslist, leverde een overwinning op voor Kandou van Celebes. De Herman van Leeuwen-beker voor de beste prestatie ging voor een jaar naar V en L. Deze club be zette in het klassemant met 20 pun ten de eerste plaats. 1. Sagitta, Amsterdam 42.1 sec; 2. Gita, Haarlem 42.2 sec; 3. PSV, Einhoven 43 sec. 4 x 100 meter dames: 1. Vitesse, Leeuwarden 51.1 sec; 2. Sagitta, Am sterdam 51.4 sec; 3. Celebes, Den Haag, 51.7 sec. 10 x 100 meter dames: 1. Celebes, Den Haag 2 min. 12.sec; 2. Miner va, Rotterdam 2 min 15.4 sec; 3. SHOT, Den Haag 2 min 16.3 sec. Relaiy dames (20010080>60 M): 1. Sagitta, Amsterdam 55.7 sec; 2. Vitesse. Leeuwarden 56.1 sec.; 3. PSV, Eindhoven 58.2 sec. 4 x 100 meter: 1. AV '23 Amster dam 43.5 sec: 2. V en L Den Haaf 43.6 sec; 3. DOS, Rotterdam 44.7 sec. 10 x 100 meter heren: 1. V en L Den Haag, 1 min. 50.9 sec; 2. AV '23 Amsterdam 1 m 32.9 sec; 3. AVG '26, Groningen 1 m 54.4 sec. 4 x 400 meter heren: 1. AAC,' Am sterdam 3 min 24.9 sec; 2. V en L., Den Haag 3 min 25.3 sec; 3. DOS, Rotterdam 3 min 30.4 sec. 4 x 1500 meter heren: 1. AV '23, Amsterdam 17 min 17.sec; 2. Hol land, Leiden 17 min 7.1 sec; 3. V en L, Den Haag 17 min 15.7 sec. 4 x 100 meter jongens: 1. Trekvo gels, Den Haag 47.sec; 2. SCR, Rotterdam geen tijd; 3. Hellas, Utrecht geen tijd. 4 x 300 meter jongens: 1. Parthe non, Dordrecht 2 min 36.3 sec; 2. Haarlem, Haarlem 2 min 38.9 sec; 3, Minerva. R'dam 2 min 41.8 sec. Vrije nummers: 1500 meter jon gens a: 1. Schikhof, ALO, 4 m. 26 s. 2. Amorison, V en L 4 min 27.8 sec. Kampioenschj^p van Nederland 110, meter horden juniores: 1. Kan dou, Celebes 16.2 sec; 2. Klip, Miner va 16.3 sec; 3. Kamerbeek, PSV 16.6 sec. Het spel in alle vakken was van beduidend beter gehalte. Vooral dat in het middenvak stond op goed peil- Uiteraard waren de meeste Engelsen nog niet tegen onze eerste klasse-spe lers opgewassen, maar als het op snel reageren aankwam, deed de En gelse ploeg niet onder voor de onze. In geestdrift trouwens ook niet. Het zwakke punt was het schieten. Indien dit onderdeel beter verzorgd wordt, zal Nederland bij het opstellen van zijn team zeker wat hoger moeten gaan grijpen. De Nederlandse ploeg had enkele zwakke plekken aan da meszijde, waardoor de combinaties der oranje-truien niet altüd sloten. Engeland had pech, dat reeds na 1 minuut uit een verdedigingsveld ge scoord kon worden. Hoewel enkele ballen van Coulthard (C. S.) de mand raakten, kon geen succes ge boekt worden. Mej. van der Harst bracht de stand op 20. De Vries kon tweemaal de mand vinden en zo kwam de rust met 40 voor Nederland. Na de pauze kwamen de Engelsen herhaaldelijk aan schot, maar de da mes Prestidge en Gutteridge hadden geen geluk. Daardoor kreeg Neder land volop tijd tot 60 uit te lopen door Lindeboom en mej. Van der Zande. Negen minuten voor het ein de trof mej. Terpstra doel- Eerst in de laatste minuten kon Coulthard van verre een tegenpunt scoren, zo dat de stand met 71 voor Nederland eindigde. De wedstrijd, welke te Rotterdam op het Neptunuseld plaats vond, werd door een paar duizend toeschouwers bijgewoond. DE BATAVEN BOEKEN SUCCESSEN IN LEERDAM. Een kleine Batavenploeg was giste ren naar Leerdam getogen, om daar deel te nemen aan interregionale athletiekwedstrijden. Ondanks het slechte weer was er een grote belangstelling. Deze ging ongetwijfeld voor een belangrijk deel uit naar het optre den van Wim Slijkhuis, die het op de 3000 meter tegen Verhoeks, Cor Kraan en andere prominente lange afstandlopers moest opnemen. De dappere Bataaf Kraan iwst lange tijd weerstand te bieden aan het felle tempo van de koplopers. Hij kon zich tenslotte als derde klasseren, hetgeen in dit sterke veld zeker een behoor lijke prestatie mag heten. Zijn tijd bedroeg 9 min. 22 sec. Verdere uitslagen waren nog: 800 M. klasse B: 3. J, Mooyekind 2 min. 13. 800 M. Jun.: 2. L. v. d. Berg 2 min, 12.8. Kogelst. Jun. A: 2. J. van Gastel 12 m. 38 (Nieuw Leids record). Idem Sen. D.: 2. J. van Gastel 10 m. 18. Verspringen kl. B: 1. H. BTesser 6 m. 28. Kogelstoten kl. C: 2. B. Bresser 10 m. 78. De tienkamp. Voor degenen, die zulks nog niet deden, staat de moge lijkheid nog open zich te laten in schrijven voor de tienkamp. Dit moet dan geschieden op de trai ningsavonden van Maandag of Woensdag a.s. INTERNATION. DEELNAME AAN MARATHON TE ENSCHEDE. Het aantal deelnemers aan de in ternationale marathonloop, die op 20 Augustus a.s. te Enschede zal wor den gehouden, is thans tot 55 geste gen. Onder hen bevinden zich een tiental buitenlanders. Zo zullen aan de start o.a. verschijnen de Belgische kampioen Merkens, de Engelse mara thonloper Richards, die tweede werd bij de Olympische marathon en de Franse kampioen Josset. „VITESSE" WINT NATIONALE ESTAFETE KAMPIOENSCHAP 1949 Onder zeer slechte weersomstan digheden werden Zondag op de sin- telbaan Nenijto te Rotterdam de na tionale esafette kampioenschappen 1949 gehouden.Een van de spannend ste wedstrijden was wel de finale van de 4x100 meter estafette voor dames, welke door „Vitesse" uit Leeuwarden werd gewonnen in de tijd van 51.1 sec. Bij het laatse wissëlpunt liggen Foukje Dillema (tweede van rechts) en Fanny Blankers Koen (tweede van links) nog achter. Foukje ging als eerste door de finish en bezorgde haar club daarmede de overwinning. LAWNTENNIS AUSTRALIë WINNAAR AMERIKAANSE-ZONE. Het dubbelspel van de eindstrijd der Amerikaanse zone voor de Davis- cup is door de Australiërs John Brom- wich en Frank Sedgeman met 60, 64, 62 gewonnen van de Mexi caanse broers Armando en Rolando Vega. Australië zal nu in de interzo- ne-finale op 12, 13 en 14 Augustus tegen Italië uitkomen. Bromwich won verder met 60 61 64 van Armando Vega (Me xico) en Sidwell (Austr.) sloeg Va- rela (Mexico) 6—2 62 61. De eindstand is dus 50 voor Austra lië, dat nu in interzone finale tegen Italië uitkomt. DE LEIDSE L.T.C. I PROMOVEERT NAAR DE EERSTE KLAS. Na een spannende competitie be haalde de Leidse L.T.C. I het kam pioenschap van haar afdeling. Na felle strijd werd de eerste promotie wedstrijd tegen het Bussumse Spie- ghel gewonnen. Nu moest nog Ready I uit Maastricht overwonnen worden. Door op te geven viel de beslissing en in het jubileum-jaar van de Kon. Ned. Lawn-Tennis Bond heeft Leiden thans weer een eerste klas tennis club. Een mooi succes voor de club, die op één na de oudste tennisclub van het land is. Voor de goede ten nissers en tennisters is er nu weer in Leiden een eerste klas tennisclub en voor de jongeren is het een prachtige kans om snel een goed spelpeil te be reiken. CRICKET L.C.C. WINT MET 5 WICKETS. Een century van P. Kantebeen.. L.C.C. heeft in Tilburg zeker wel haar beste wedstrijd van dit seizoen gespeeld. Zowel bowlen, batten als fielden stonden op een zeer goed peil, en de overwinning was dan ook volkomen verdiend. Dank zij een fraaie kansloze 136 not out van P. Kantebeen, goed gesteund door A. van Es 55, J. Hopp 22 en Metsch 16 kon de Leidse captain op het mooie totaal van 250 de innings sluiten. Acht bowlers hadden hun geluk beproefd, doch alleen de slow bowler v. d. Heeren had succes 247. Voor T.C.C. scoorde Holler 37 en Smitzen 19 als openingspaar de runs, doch daarna kwam alleen Fitton 12 en v. d. Thus 13 in de dubbele cijfers. J. Hopp bowlde zeer snel en goed 6^-27, A. van Es 327 en Kantebeen 129. WIELRENNEN RONDE VAN ZWITSERLAND. De eerste etappe van de Ronde van Zwitserland, Zurich—Arbon (250 km) werd gewonnen door de Zwitser Stettler in 6 uur 36 min. 36 sec. 2. Rossello It. 6 uur 39 min. 34 sec.; 3. Zbinden Zw., 4. Cottur, It. 5. Bres- ci. It.; 6. Sforacchi, It-; 7. Rossi. Zw.. allen zelfde tijd 8. Brule, Fr. 6 uur 40 min. 04 sec.; 8. Brun, Zw. z. t.; 10 Danguillaume, Fr. z. t. Onze landgenoot Janssen werd met enkele ander renners ex aequo op de 23ste plaats geklasseerd met een tijd van 64423 sec. Sijen be zette de 34ste plaats met 65320. De uitslag van de etappe van gis teren: ArbonDavos (201 km.) luidt: 1. G- Aeschlimann, Zw. 5.25.42; 2. G. Weilenmann, Zw. 5.27.06; 3. Barozzi, It. 5.28.43; 4. Noetzli, Zw. z. t.; 5. Dig gelman, Zw. 5.30.16; 6. Verschueren, Belg. 5.30.45; 29. Syen. Ned. '5.38.19; 39. Janssen, Ned. 5.44.05; 43. Lam- brichs, Ned. 5.44.19. Het alg. klassement ziet er na twee etappes als volgt uit: 1. Stettler. Zw. 12.08.48; 2. G. Weilenmann, Zwits. 12.09.26; 3. G. Aeèchlimann. Zwits. 12.09.35; 4. Zminden, Zw. 12.11.11; 5. Cottur, It. 1211.43; 6. Brule (Fr.) Fr. 12.12.45. De totaaltijden der Nederlanders zijn: Syen 12.24.09, Janssen 12-28.28 en Lambrichs 12.37.39. 27e werd -Sijen met 12.24.29, 34e Janssen met 12.28.28. 45e Lambrichs met 12.37,39. COPPI EN DE POLITIEK. Hoewel Z. H. de Paus na de Ita liaanse overwinning in de Ronde van Frankrijk de apostolische zegen heeft uitgesproken over de Italiaanse ploeg, waarvan ook Coppi deel uit maakte, zijn er in verschillende perskringen in Italië stemmen opgegaan of Fausto eigenlijk niet onder de door de Hei lige Stoel uitgesproken excommuni catie. valt. Dit naar aanleiding van het verschijnen van een door Coppi geschreven artikel in het communis tische blad „Unita". Coppi heeft nu tegenover de pers het volgende verklaard: „Ik ben sportsman en met politiek bemoei ik mij niet. Wanneer ik een krantenartikel schrijf, dan is sport de enige stof, waarmee ik werk. Het is daarom dom mij als medewerker van communistische bladen te be schouwen en er zelfs de kwestie van de excommunicatie mee in verband te brengen. Ik ben aan geen enkele krant verbonden en ik sta ze allen ter beschikking", aldus Coppi.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5