Prof J. P. Bijl benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw De cease-fire overeenkomst Het proces tegen Lages MAANDAG 1 AUGUSTUS 1919 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Bij zijn afscheid als directeur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde HET IS MIJ daarom een groot voorrecht U mede te delen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft, bij koninklijk besluit d.d. 26 Juli 1949, U te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, op voordracht van de Ned. regering". En terwijl uit de prop volle zaal een hartelijk applaus op klaterde, spelde dr. P. H. Muntedam, wnd. directeur-generaal van de Volksgezondheid, het onderschei dingsteken op de borst van prof. J.P. Bijl, die ontroerd dankte voor deze onverwachte hoge onderscheiding. Dit was het treffend hoogtepunt van de afscheidsbijeenkomst, die Zater dagmiddag in een der collegezalen van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, aan de Wassenaarseweg, gehouden werd, ter ere van prof. Bijl, directeur van het Instituut, die om leeftijdsredenen zijn functie heeft neergelegd. „Een boek van dankbaarheid'' werd opengeslagen Reeds enkele weken geleden is op dezelfde plaats een zelfde afscheids bijeenkomst gehouden, toen echter k; intiem verband voor de naaste me dewerkers van prof. Bijl Doch Za terdagmiddag moest dit in groter ver band herhaald worden, om, zoals de voorzitter van het bestuur van het instituut, dr. C. v. d. Berg, het uit drukte „meerderen in de gelegenheid te stellen afscheid te nemen, na het vele en grote werk, dat prof. Bijl voor en door het instituut verricht heeft. Spr. memoreerde de slechte huisvesting ,in een paar onbewoon baar verklaarde huizen in de Boer- haavestraat, en de zwakke finantiële fundering van het instituut, toen prof. Bijl in 1933 het directoraat aanvaard de. Dat alles uitgegroeid is, tot dat gene wat het nu is, dankt het insti tuut aan het vertrouwen, dat prof. Bijl gevestigd heeft. Deze inleiding noemde dr. v. d. Berg het voorwoord van een geslo ten boek van dankbaarheid, dat deze middag gelezen zou worden. All-round hygiënist. Dr. Muntendam was het, die het eerste en grootste hoofdstuk van dit boek voor z'n rekening nam, toen hij uitvoerig schetste wat prof. Bijl in het belang van de volksgezondheid heeft gedaan, welk werk in dit in stituut tot volle ontplooiing kon ko men en waarvoor het gehele Neder landse volk dankbaar kan zijn. Te recht mag men de scheidende direc teur een all-round hygiënist noemen. Prof. dr. J. D. Verlinde was zo vrij te betwijfelen of prof. Bijl wel in staat is een spijker in de muur te kun nen slaan wat deze met een lachend knikje ontkende. Desondanks mag deze directeur ten volle de bou wer van dit instituut genoemd wor den. Vooral de laatste vier jaar ken merkte het werk zich door een steeds MIDDENSTANDSEXAMENS Voor het Middenstandsexamen zijn te Leiden geslaagd: N. de Bruyn, Woubrugge, A. de Bruyn, Katwijk a. Zee, A de Bruyn, Wassenaar, M. A. J. de Bruyn, Ter Aar, J. Buis, Aalsmeer, P. v. d. Burg, Leiden, J. H. Burgerhout, idem, W. A. Buys, Benthuizen, J. Bijsterbosch Koude- ker a. d. Rijn, W. Bijvoet, Wassenaar P. Calkhoven-de Groot, Leiden; N. P. v. Cassel, idem, F. J. Castelein idem, C. J. Christiaanse, idVh N. P. Compeer Wassenaar, C. D. v. Delft, Rijnsburg, N. v. Delft Katwijk a. d. Rijn, Jac. J. Dernee Leiden, Joh. J. Dernee idem, A. M. Devilee idem, IC. van Dieën Ter Aar, M. J. van Die- men, Leimuiden, A. Dogterom, Zoe- termeer, A ten Donkelaar, Zwam- merdam, E. G. Driehuis, Bodegraven, R. Duiker, Sassenheim, C. Duiven voorden, Leiden, A. J. Durieux, Sas senheim, A. van Duyn, Katwijk a. Zee, J. van Duyn, idem, L. van Duyn idem, T. M. van Dijk Leiden, L. Dijk man, Voorschoten, Ph. Dijs, Alphen a. d. Rijn, C. van Egmond, Katwijk a. d. Rijn, C. J. van Egmond, Aarlan- derveen, W. van Egmond, Alphen a. d. Rijn, J. Eikelenboom, Aarlander- veen, A. E. C. Eilanden-v. d. Blom, Leiden A. C. Elferink, Sassenheim, A. Endeveld, Boskoop," N. Eradus, Lei den, J. H. v. Evert, idem, J. S. v. d. Eyk, Lisse, D. Fallaux, Leiden, J. P. J. Fleur, Oegstgeest, M. C. de Fouw, Wassenaar, C. F. Fruman, Leiderdorp W. G. Geerlings, Leiden, F. P. Geer lof, Koudekerk a. d. Rijn, L. W. Van Gent, Voorschoten, L. Geuke, Leiden, K. Goedhart, Ter Aar, A. de Graaf, Leiden, P. de Graaf, idem, J. Grif fioen, Voorschoten, G. Grisnich, Lisse, D- Groenewegen, Leiden, H. Groenewegen, idem, H. M. Groene- woud, Nieuw-Vennep, N. C. de Groot Noordwijkerhout, P. M. de Groot, Hazerswoude, M. E. G. Grüter, Voor schoten; J. Guldemond, Leiden, A. G. Gijzenij, idem. I Gijzenij, idem, C. Haasnoot, Katwijk a. Zee, L. P. van Haasteren, Oegstgeest, J. H. v. Haas trecht, Aarlanderveen, K. Hagen, Haarlemmermeer, J. v. Harten, Ter Aar, J. W. v. Harteveld, Roelof- arendsveen, W. P. Hart wijk, Leiden A. J. Haverkamp, Alphen a. d. Rijn, J. C. Heemskerk, Noordwijkerhout, W. A. Heemskerk, 's-Gravenhage, C. P. Heemskerk-v. d. Werf, Katwijk a. Zee, P. C. Helmus, Hazerswoude, H. B. Hendriks, Oegstgeest, W. Hen driks, Leiden, J. den Hertog, Zoeter- meer, J. C. Heymans, Leiden, A. Hillebrand, idem, P. C. F. Hoek, War mond, L. J. v. d. Hoek, Alphen a. d. Rijn, N. f. A. Hoffmans, Rijswijk, G. den Hollander, Katwijk a. Zee.'w. J. Hölscher, Roelof aren dsveen, P. S. Hoogervorst, Ter Aar, A. M. J. Hoo- geveen, Langeraar, Th. G. C. Hooge- veen, Leiden, H. v. Hoogt, Leider dorp, D. E. v. d. Horst, Koudekerk a. d. Rijn, N. v. d. Horst, Leiden, A. P. A. Hosman, idem, D. v. Houten, Voor schoten, G C. Huigsloot, Alkemade, G. G. v. d. Hulle, Sassenheim, A. J v. d. Hulst, Warmond, A. C. M. v. d. Hulst, Oud-Ade, D. Hundersmarck, Leiden. grotere omvang: zestig personen zijn er regelmatig werkzaam en reeds doet het ruimte-tekort zich gevoelen. Spr. hoopte daarom, dat de uitbrei dingsplannen van prof. Bijl spoedig in vervulling mogen gaan. Vervolgens spraken nog prof. H. W. Julius uit Utrecht en prof. ir. W. F J. M. Krul uit Delft, waarna dr. v. d. Berg met een samenvatting van het gesprokene het nawoord van dit boek van dankbaarheid las. Prof. Bijl zeide in zijn antwoord van dankbaarheid vervuld te zijn om deze dag te mogen beleven. Op de eerste plaats ging sprekers dankbaar heid uit naar H.M de Koningin, voor de verleende onderscheiding, die voor hem een bewijs was. dat de konink lijke verwachting, toen koningin Wil- helmina in 1929 het beschermvrouw schap op zich nam, niet beschaamd geworden is. Dank ook aai: allen, die in de afgelopen jaren met hem heb ben samengewerkt. Voordat - dit afscheidswoord aan ving, had dr. v. d. Berg aan prof. Bijl een bronzen buste, vervaardigd door prof. L. O. Wenckebach, aangeboden, welke beeltenis in het instituut een ereplaats zal krijgen, om de herinne ring aan de scheidende directeur le vendig te houden. Prof. Bijl aan vaardde het geschenk zeer gaarne en hoopte dat deze beeltenis er aan zou herinneren dat ook arbeid onder de moeilijkste omstandigheden verricht een zegen is en dat het mogen wer ken voor de volksgezondheid een voorrecht is. Drukke receptie. Na dit officiële gedeelte vond in een andere zaal een zeer druk be zochte receptie plaats-. Onder de be zoekers, die ook bij de afscheids bijeenkomst tegenwoordig waren, merkten wij op dr. J. J. Brutel de la Riviere, voorzitter '-*an de Gezond heidsraad, dr. C. Banning, genees kundig hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, prof. dr. G. C. Heringa uit Amsterdam, namens de Kon, Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunst. prof. dr. S. T. Bok. decaan van de medische faculteit van Leiden, prof. dr. A. Pondman, van de med. fac. van Groningen, mr. K Wiersma, namens het college van curatoren der Leidsche universiteit, wethouder loco-burgemeester St. Menken, na mens het Ledse gemeentebestuur, verschillende hoogleraren, vrienden, oud-leerlingen van prof. Bijl en ver- HET NIEUWE STATION EN DE N.Z.H.-BUSSEN De directie der NZHVM schrijft ons: Met zeer veel belangstelling namen wij kennis van het tunnelplan in uw nummer van 23 Juli j.l. De busreiziger behoeft zich niet ongerust te maken. Er komt een groot busstation op het nieuw ont worpen stationsplein. Wij willen hieraan toevoegen, en wij weten, dat de firma's Maarse Kroon, Citosa en Langhout hiermede zeer zeker instemmen, dat wij heus niet voor ons plezier op de Beesten markt of de Boerhaavelaan eindigen. Liever zouden wij exploitanten ook nu op het Stationsplein eindigen. De verkeerstoestanden hebben B en W van Leiden er destijds toe ge noopt de interlocale buslijnen van het Stationsplein te verbannen. Hoe wel node, hebben wij ons daarbij neergelegd. Maar wij komen terug! De reiziger en de exploitant zullen helaas nog even geduld moeten heb ben. Leidse Speeltuinver. „Zuiderkwar tier." Zaterdagmiddag werd door de Speeltuinver. „Zuiderkwartier", voor plm. 450 kinderen van 3 tot 15 jaar, het jaarlijkse tuinfeest gehou den, hetwelk uitstekend geslaagd is. Toen om half drie de speeltuin werd opengesteld, bestormde de jeugd het terrein, en werden daar door de leiders (sters) bij de verschillende groepen ingedeeld. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de ver schillende wedstrijden, welke het programma vermeldde, en ieder deed zijn uiterste best om een van de vele prijzen te bemachtigen, wel ke hiervoor tf.schikbaar gesteld wa ren. Natuurlijk ontbrak de nodige tractatie op deze middag niet. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt, en de gelukki ge winnaars namen deze stralend en trots in ontvangst. Toen het feest, waarbij vele ouders aanwezig wa ren, tegen zes uur een einle nam, ontving ieder kind nog een extra verrassing, waarna allen tevreden en voldaan huiswaarts keerden. Het muzikale gedeelte van deze middag werd verzorgd door de geluidsinstal latie van de heer A. Schouten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Diana Louise d. van A. C. Kleijn en A. van Leeuwen; Jaco bus Anthonie z. van A. Karstens en C. ten Braak; Johanna Cornelia d. van L. Jansen en J. Montanje; Ger- dina Anna d. van A. J. van Goozen en A- J. Freriks; Emilie Johanna d. van J. Gilhuijs en M. M. Caspers. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Mej. A. v .d. Steen, wier 83-jarige leeftijd haar niet is aan te zien, her dacht vandaag de dag, dat zij vóór 60 jaar in dienst trad bij de toenmalige firma Z. v. d. Meij, thans de N.V. Brood-, Beschuit- en Banketbakke rij v.h. Z. v .d. Meij, Korte Mare 16 te dezer stede. Uiteraard bestond voor dit zeld zame jubileum, niet alleen in de en gere kring van directie en personeel, doch ook ver daarbuiten grote be langstelling. Zo ^hadden de omwonen den ten teken van medeleven en vreugde de vlag uitgestoken, terwijl de jubilaresse de gehele dag vele handen heeft mogen drukken. Het hoogtepunt van de feestviering vormde ongetwijfeld het bezoek van de loco-burgemeester, wethouder S. Menken, die in een hartelijk speech- je de trouwe zorgen van mej. v. d. Steen releveerde. Niet weinig ont roerd was de vitale jubilaresse, die reeds ter gelegenheid van haar 40-ja rig dienstverband werd begiftigd met de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toen zij vernam, dat het H.M. de Koningin had behaagd haar thans te begifti gen met de gouden medaille verbon den aan deze orde. Onder de vele geschenken, die haar deze dag van zo verschillende zijden waren toege dacht, neemt zeer zeker dit koninklijk goud een ereplaats in. Nadat mej. v. d. Steen reeds in de kring der directie was gelukge wenst, vond in de fabriek nog een hartelijke huldiging plaats namens het personeel en de depothouders. Bij monde van de voorzitter van de per soneelsvereniging, de heer A. Strijk, werd zij gecomplimenteerd, waarbij vele herinneringen werden opge haald. Een wel uitzonderlijk fraai bloemstuk werd aangeboden. Voor mej. v. d. Steen, die er giste ren „geen been inzag" om nog een bezoek aan De Kaag te brengen, was de dag van vandaag een dag een dankbaar gedenken en een vreugde volle herinnering aan „die goede oude tijd", die haar zo zeer met het familieleven der v .d. Meij's deed sa mengroeien. HAAGSCHE SCHOUW AANRIJDING MET DE TRAM. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur heeft bij het restaurant „Haagse Schouw" een botsing plaats gehad tussen een „volkswagen" en een uit de richting Leiden komende tram. De volkswagen, waarin 4 Amsterdam mers waren gezeten, werd door de tram gegrepen en onder een daar stilstaande vrachtwagen geperst. Het kleine autotje werd zwaar gehavend, doch de inzittenden bleven onge deerd. De tram had slechts lichte schade aan de voorkant, de vracht wagen in 't geheel geen. H1LLEGOM Hanen gestolen. Uit het nacht hok van een bewoner der Vosselaan zijn 8 jonge hanen gestolen. De hen nen, die in de onmiddellijke nabij heid waren, zijn ongemoeid gelaten. Van de dader ontbreekt elk spoor. WASSENAAR INBREKERS TE WASSENAAR INGEREKEND. Een hemd leidt tot arrestatie. In de vroege morgen van 12 Juli jl. zag de tuinman, in dienst van de familie K. aan de Groot Haesebroek- seweg te Wassenaar welke familie met vacantie in het buitenland was, bij het betreden van de villa van zijn werkgever zich plots geplaatst tegenover een man, die in de wo ning was, luidkeeds riep en het ha zenpad koos. De geschokken tuin man waarschuwde onmiddellijk de politie, die een uitgebreid onderzoek instelde. Het bleek, dat kasten en deuren waren opengebroken en dat de inhoud daarvan over de grond verspreid lag. In de hal van de woning stonden verscheidene koffers en tassen, ge vuld met tafelzilver, juwelen en an dere begerenswaardige zaken klaar om meegenomen te worden. De dief, (later bleek, dat hij nog een maat bij zich had) was door de tuinman vol komen verrrast zodat alles achter bleef. De dieven hadden het zich nogal gemakkelijk gemaakt, hiervan getuigde een flink aangesproken fles en tal van sigarettenpeukjes. Een der inbrekers had zijn over hemd, nat van het transpireren ver wisseld voor een van de heer des huizes. Hij liet zijn eigen hemd ach ter en dit werd hem noodlottig Een der s /eillerende agenten ont dekte op het landgoed Groot Haese- broek „S", een bekende Haagse in breker, die, geen verklaring kon en wilde geven van zijn aanwezigheid. Hij werd gearresteerd nadat de rijksspeurhond Wilton en de tuin man aangetoond hadden, dat hij bij de inbraak betrokken was. In samenwerking met de Haagse recherche sluagde men er na een uitgebreid onderzoek in op 26 Juli de eigenaar van het achtergelaten overhemd te arresteren. Ook nu werd Wilton weer te hulp geroepen. Hierop legde de man een volledige bekentenis af. Zij hadden samen in de villa ingebroken en waren juist van plan te vertrekken, toen de tuin man hen verraste. Het achterlaten van zijn overhemd vond hij erg stom van zichzelf. Het gestolen overhem had hij in repen gescheurd en bij de voddenman gebracht.. Ook hij is voor de officier van justitie geleid. Hij zit nu samen met zijn ka meraad in het Huis van Bewaring te Den Haag. ZOETERWOUDE (H. R.) De vierdaagse Ook de R.K. Wandelsportvereniging Meerburg ontbrak niet op de jaarlijkse vier daagse te Nijmegen. Voor de derde maal werd hieraan deelgenomen door de dames C. Disseldorp. N. Koot B. Vervoorn en de heren C.' R. van Velzen en H. Hoeks. Allen bereikten zonder moeilijkheden het eindpunt. LAATSTE BERICHTEN OPRICHTING CENTRAAL CONTROLE-LICHAAM. Het communiqué van de UNCI over de staking der vijandelijkheden in Indonesië zet verder uiteen, dat de resultaten van het overleg zijn neer gelegd in drie documenten en een in het Nederlands en Indonesisch opge stelde handleiding, bevattende de richtlijnen voor de uitvoering er van. De eerste bevelen tot het staken der vijandelijkheden zullen gelijktijdig worden uitgevaardigd door de Ne derlandse en Republikeinse regering aan de hun onderhebbende gewapen de strijdkrachten. Deze bevelen strekken tot het treffen van alle maatregelen, nodig voor het staken der vijandelijkheden en om een ein de te maken aan alle handelingen, die aan de andere partij schade kun nen toebrengen. In een gelijktijdig met het bevel tot het staken der vij andelijkheden uit te vaardigen geza menlijke bekendmaking van beide regeringen, zal o.a. aan een ieder, wien het aangaat, worden opgedra gen, elke gedachte aan vijandschap en wraakoefening van zich af te zet ten, alle sporen van vrees en wan trouwen uit te wissen, zich te ont houden van daden van sabotage, ter rorisme en voorts van handelingen, die schadelijk kunnen zijn voor de wederzijdse samenwerking en om provocaties en incidenten van welke aard ook te voorkomen. De voorschriften ter uitvoering van de overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden, die tegelijk met het uitvaardigen van het bevel in wer king zullen treden, voorzien o.a. in het instellen van een gezamenlijk centraal lichaam van partijen en de UNCI, dat tot taak zal hebben het houden van toezicht op de uitvoering van de orders tot het staken der vij andelijkheden, de proclamatie en an dere orders en richtijnen, hierop be trekking hebbend. Dit centrale lichaam zal voorts moeten rapporteren en aanbevelingen doen aan partijen en de UNCI. Het lichaam bestaat uit 4 vertegenwoordi gers van elke partij, 4 vertegenwoor digers van de gebieden buiten de Re publiek, welke lid zijn van de B.F.O. en die de positie zullen innemen van toegevoegde leden. Verder drie bur gerlijke en drie militaire vertegen woordigers van UNCI. Overeengekomen werd, dat de volledige inhoud van de belangrijkste documenten en de handleiding (in het Nederlands en Indonesisch) voor publicatie zal worden vrijgegeven on middellijk na de afkondiging der or ders tot staking der vijandelijkhe den. Voorts is overeengekomen, een subcommissie in te stellen onder auspiciën van de UNCI, welke zich bezig houden met de technische de tails in verband met de uitvoering van paragraaf 7 van de overeen komst van 7 Mei j.l. Voorts is ook in overweging de in stelling van een commissie, die zal adviseren over het vrijlaten der po litieke gevangenen en der krijgsge vangenen. „Op de juiste weg." „Wij zijn nu op de juiste weg, de weg naar het doel, dat het Neder landse volk zich reeds lange tijd had gesteld: de overdracht der souverei- niteit aan de Verenigde Staten van Indonesië en een blijvende vriend schap en samenwerking tussen de V. S. I. en Nederland in de Neder lands-Indonesische Unie", aldus ver klaarde dr. van Royen op de formele bijeenkomst van heden. Hij verzeker de, dat van Nederlandse zijde de overeenkomst stip en loyaal zal wor den nageleefd. De voorzitter der republikeinse delegatie, Moh. Rum zeide: „Het is mogelijk gebleken, de toestand van vijandigheid en wantrouwen te wij zigen en een atmosfeer te scheppen, waarin beide partijen vertrouwen konden hebben in elkanders bedoe lingen met betreking tot de samen werking voor de gemeenschappelijke belangen van beide partijen." Sultan Hamid, sprekend namens de delegatie der B. F. O., gaf uitdruk king aan zijn hoop en verwachting, dat beide partijen in deze nieuwe fase een wezenlijke en duurzame sta king der vijandelijkheden zullen be reiken. De voorzitter van de week der U.NC.I., de heer Crithlep, verklaar de, dat men de heden bereikte over stemming de drie belangrijkste doel einden van de richtlijn van de Vei ligheidsraad van 23 Maart zijn be reikt. Hij wees op de „grote verbete ring in de vooruitzichten en in de bestaande gevoelens in Indonesië die het resultaat zijn van de te Batavia gevoerde besprekingen." DRIEJARIG KNAAPJE NOG STEEDS ZOEK. Nog steeds is de driejarige Abra ham Termey uit de Commelinstraat te Amsterdam, die sinds Donderdag middag wordt vermist, niet terugge vonden. Enkele aanwijzingen van personen, die meenden het knaapje te hebben gezien zijn onderzocht zon der enig resultaat. De politie heeft voor alle zekerheid op twee plaatsen in de buurt waar het kind zou zijn gezien laten dreggen. Ook dit was te- vergeefs. De ouders hebben nu een telepaath in de arm genomen in de hoop, op deze wijze iets over hun zoontje gewaar te worden. Het merk waardige is, dat Donderdagavond omstreeks half zeven een buurvrouw het jongetje nog voor de woning heeft gezien. De dame is zeer positief in haar verklaring, daar zij het ke reltje nog over het hoofd heeft ge streken, zodat van verwisseling met een ander volgens haar geen sprake kan zijn. Op dat tijdstip hadden de ouders echter al aangifte gedaan van de vermissing. De kinderpolitie staat voor een moeilijke taak. Vandaag is de dag der gunstige verklaringen voor Lages. Veertien getuigen a décharge zijn op deze zesde dag, die aan het proces gewijd wordt, opgeroepen, om voor het Am sterdams bijzonder gerechtshof ver klaringen af te leggen over hun erva ringen met de 48-jarige voormalige Kriminalrat Willy Lages, ex-chef van de Amsterdamse Sicherheitspolizei. Ook de advocaat-fiscaal, mr. C. van Rij, heeft nog een aantal getuigen gedagvaard, zodat de president, prof. van Hamel, vanmorgen de zitting opende met het verzoek aan de ver dediging de ondervraging van de ge tuigen zoveel mogelijk te beperken. Na het getuigenverhoor volgt dan nog het verhoor van verdachte zelf. Brigadier-rechercheur G. Th. C. Clement van het hoofdbureau van politie, vertelde als eerste getuige a- décharge, hoe hij op een September dag in 1943 twee leden van de colon ne Henneicke onder bedreiging met zijn revolver had opgebracht naar het bureau, omdat hij in één van de twee een zware jongen" had herkend. De twee mannen gaven zich uit voor S.D.- ers. Uiteraard kon hij deze Jodenja gers weinig doen, zodat hij ze weer los moest laten, 's Avonds ontving hij een brief van Henneicke, waarin hij ter verantwoording werd geroepen. De getuige had daarop zijn politie chef Verheul gebeld en hem gevraagd hoe Henneicke aan zijn privé-adres was gekomen. Verheul erkende dit verstrekt te hebben en toen Clement hem zeide, dat de colonne Henneicke immers geen deel van welke politie- instantie ook uitmaakte en hem dus niet kon verplichten aan de oproep gehoor te geven, antwoordde Verheul: ,Ga nu maar. Een klein standje is een groot gemak". Maar Clement was j in plaats daarvan in een opwelling' naar Lages gegaan en had hem de zaak uiteen gezet Volgens de getuige sprak Lages er zijn afkeuring over uit. In ieder geval was de getuige niet naar het bureau der colonne ge gaan en nimmer had hij meer iets over de zaak gehoord. Prof. dr. A. Hagedoorn, een oog arts, was met Lages in contact geko men, toen hij op advies van een col lega ten einde raad een keer een brief schreef aan de chef van de Si cherheitspolizei om zijn hulp in te roepen tegen de Nederlandse agen ten van het bureau Joodse Zaken, die zijn patiënten wilden arresteren. La ges greep in en dit gaf prof. Hage doorn de moed zich in vele verdere precaire situaties tot Lages te wen den, dikwijls met succes- Lages be vrijdde zelfs op verzoek van de arts twee Joodse jongens uit Westerbork. „Uw Joden zijn terug", zei Lages hem door de telefoon, „maar uitein delijk moeten alle joden uit Neder land verdwijnen, hebt u mij begre pen?" De getuige had dit, naar hij van daag verklaarde, opgevat als een aan sporing van Lages om de jongens spoedig te laten onderduiken. De voormalige burgemeester van Zandvoort, van Alphen, vertelde als de de getuige hoe de W. A. in Zand voort eens zijn huis was binnenge drongen om hem te arresteren. Ge ruime tijd werd hij beschermd door zijn eigen politie, maar ten slotte was het Lages geweest, die met Blumen- thal naar Zandvoort zou zijn geko men om hem te ontzetten. Een Rode Kruis helpster, de thans 31-jarige studente mej. M. L. de Jong had volgens haar verklaringen zeef veel van Lages gedaan gekregen door op zijn goede eigenschappen te speculeren. Zij was met Lages contact geomen door prof. Hage doorn. De president toonde zich over de „tolerantie", die Lages in deze ge vallen toepaste, verbaasd. Hij zeide, dat het hem voorkwam, als „persoonlijke willekeur" vroeg de getuige of het haar duide lijk was waarom zij bij Lages zoveel gedaan kon krijgen. Zij geloofde, dat Lages geimponeerd was door haar optreden. „Kan de verdachte het soms ver klaren?" vroeg de president. Lages zeide, dat hij duizendert soortgelijke verzoeken of klachten kreeg, dat hij ze veelal op hun ge- grondheiddrachtte na te gaan en som migen inwilligde, als hij er van over tuigd was, dat de schuld van de ar restanten niet bewezen was. De zitting duurt voort. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Opnieuw enige regen. Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen vooral in het Noorden van het land tijdelijk enige re gen, later hier en daar opklarin- gen. Matige, morgen langs de kust tot krachtig aanwakkerende wind tussen Zuid en West. Wei nig verandering van temperatuur JONGETJE NA HET ETEN VAN GIFTIGE BESSEN OVERLEDEN. Het tweejarig zoontje van de fami lie van E., wonende aan de Lunterse Bosweg te Lunteren, bevond zich Za terdagavond met zijn zesjarig zusje in de kruidentuin van de heer D., waar verscheidene planten voor me dicinale doelinden worden gekweekt. De kinderen plukten bessen en aten daarvan. Des avonds deden zich bij het knaapje vergiftigingsver schijnselen voor. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was, mocht men er zelfs door het toedienen van tegengift, niet in slagen de kleine te redden. Het zusje, dat blijkbaar minder bessen genuttigd had, ondervond geen nadelige gevolgen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de giftige bessen afkomstig wa ren van de monnikskap of bella donna. ALPHEN AAN DEN RIJN Jongetje overreden en gedood Hedenochtend ongeveer half 10 had in de Emmalaan te Alphen aan den Rijn een ongeval met dodelijke afloop plaats. Plet jeugdig slachtof fer was de drie-jarige Toontje, mid delste van het drietal jongens van het echtpaar Roest, Emmalaan 72. Dit knaapje liep op de open ruimte tus sen het pand Emmalaan 68 en een aldaar staande loods. De gemeente vuilnis-auto, bestuurd door Z., heeft als naar gewoonte op dit terrein gekeerd en daarbij werd het knaapje overreden en gedood. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. VOORHOUT B. en W. in 't ongelijk Afgebroken schuurtje moet worden herbouwd Op last van B. en W. is een houten schuur, eigendom van de weduwe R. met de grond gelijk gemaakt. Het is een schuur, welke mettertijd toch wel zou moeten verdwijnen, omdat de gronden, waarop zij staat in eigen dom zullen overgaan aan de gemeen te Voorhout. De gronden zijn nu ech ter nog niet overgedragen, zodat B. en W. nog geen recht hadden deze schuur of te breken. In kort geding heeft de Officier van Justitie nu in deze zaak uitspraak gedaan, en bepaald, dat de schuur a.s. Vrijdag 5 Aug. weer overeind moet staan. Zo niet, dan moet voor elke dag langer 100.boete betaald wor den, plus betaling der proceskosten. SCHEEPSBERICHTEN. BLOMMERSDIJK, 30 Juli van New York naar Rotterdam; RANDKERK, 30 Juli van Antwerpen naar Ham burg, RIOUW 31 Juli van Batavia te Singapore; SINGKEP 31 Juli van Marseille; Sommelsdijk 1 Aug. te Penang; VEENDAM vertrekt 2 Aug. van New York naar Rotterdam; TA- WALI BelawanAmsterdam, pass. 31 Juli Perim TERO 31 Juli van Santos te Rio de Janeiro; UTRECHT 30 Juli van New York te Bahrein; VAN OUDSHOORN 30 Juli van Ba tavia naar Semarang; VALERIUS 31 Juli van Semarang te Batavia. WA TERMAN 31 Juli 350 mijl ten Zui den van Ceylon; WILLEM RUYS 31 Juli van Colombo. AAGTEKERK 31 Juli van Perim ABBEKERK pass. 31 Juli Balea ren ALDABI 31 Juli dwars van Lissabon ALHENA 31 Juli te El- ferrol AMSTELKERK 30 Juli nog te Manoka AMSTELLAND 30 Juli van Santos ARKELDIJK 31 Juli te Antwerpen BLOEMFONTEIN 30 Juli te Antwerpen BLIJDEN- DIJK 30 Juli van Antwerpen CE LEBES 1 Aug. te Belawan verw. CONGOSTROOM 1 Aug. te Grand Bassam verw. GROOTE BEER 31 Juli van Batavia JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 31 Juli te Ba tavia KLIPFONTEIN 31 Juli te Durban MODJOKERTO pass. 30 Juli 17 uur Suez NIEUW HOL LAND 30 Juli van Sydney NIJ- KERK 31 Juli te Alexandrië NOORDAM 30 Juli van New York OVERIJSEL 30 Juli te Belawan SIBAJAK pass. 30 Juli om 6 uur Pantellaria TOSARI 30 Juli 9 u. v. Aden WELTEVREDEN 29 Juli v New York. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 1 Aug. Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt werden he den aangevoerd 450 paarden. De prij zen varieerden voor: luxe paarden van 600750, werkpaarden van 450—650, oude paarden van 250 475, paarden boven drie jaar van 400550, paarden beneden 3 jaar van 275450, veulens van 80 170, hitten van 150450. De han del was flauw.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3