S)e CcidóeSoii^cmt Besprekingen over staking van vijandelijkheden op bevredigende wijze besloten De toestand in Indonesië Acheson bepleit onverwijlde hulp Directeur: C. AL VAN HAA1ERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 29 JULI 1949 40ste JAARGANG No. 11757 Gunstige berichten uit Indonesië Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Sociale hervormingen OP de door de K-V.P. te Rolduc gehouden kaderdagen is gespro ken en gedebatteerd over: eigen domsrecht en (te hoge) belasting; spreiding van bezit; winstdeling; medezeggenschap. Tot concrete conclusies is men niet gekomen. Dat was ook niet de bedoeling. Maar de bedoeling mag toch niet zijn, dat de K.V.P. met conclusies wacht totdat zij kan zeggen: ziezo, wij hebben voor al die kwesties een oplossing, welke alle redelijke aspi raties en gemotiveerde verlangens volmaakt bevredigen kan. Als men daarop moet wachten, dan duurt het nog wel ettelijke ja ren. En danis het misschien niet meer nodig, dat de K.V.P. met een oplossing komt, omdat deze dan van andere zijde wellicht op een ongewenste wijze! reeds is gege ven. Talma en Aalberse hebben ook niet gewacht met sociale hervor mingen totdat zij die konden door voeren in de door hen uiteindelijk gewenste vorm. Zij zijn begonnen; op een in hun tijd radicale wijze. En zo zal het ook nu moeten gaan. Want wij geven het grif toe vraagstukken als de hier genoemde zijn niet zo maar volkomen bevre digend op te lossen. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ze niet direct een eind op weg naar een oplossing kunnen worden gebracht. Doodgeschoten EEN agent van politie zag op de spoorbaan ArnhemZevenaar een man lopen, die er vreemd uitzag en vreemd deed. De agent riep hem aan en de man zette het op een lo pen. Toen wilde de agent een waar schuwingschot lossen maar het schot bleek raak te zijn en de man viel dood neer. Het was een zenuw lijder. Een tragisch verhaal In een samenleving, waar men een mensen-leven van de hoogste waarde schat, waar de eerbied voor het men selijk leven een der heiligste cultuur goederen is, moet het neerschieten van een mens zonder waarlijk dwingende noodzaak héél ernstig worden betreurd. Gelukkig is ons volk als geheel niet verbarbaarst door de barbaars heden, die zij in de oorlogstijd heeft doorleefd, en waarvan de berichten uit andere delen der wereld ook nu melding maken; barbaarsheden, waarbij met het door God geschon ken en God toebehorende leven werd en wordt Wij willen er ons van overtuigd houden, dat de agent, die zulk een noodlottig schot heeft gelost, zelf diep getroffen is door het voorge vallene. Maar verdient dan niet te worden overwogen óók om de politie te gen zichzelf te beschermen of moet worden nagevolgd het Rotter damse voorbeeld, dat nl. de politie in uniform overdag zonder vuurwa penen surveilleert? Dr. van Royen is uit Djogja te Batavia teruggekeerd. Op het vliegveld deed hij tegenover de pers mededeling van een gezamenlijk communi qué van beide delegaties. Dit luidt: Bij de sluiting van hun informele zit ting te Djogja op 29 Juli hebben de voorzitters van de Nederlandse en republikeinse delegaties bekend gemaakt, dat de besprekingen over het staken van de vijandelijkheden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de UNCI heeft deelgenomen, op bevredigende wijze besloten zijn. Een spoedige bekendmaking van de resultaten van deze besprekingen en de daaropvolgende staking van de vijandelijkheden kan verwacht worden. De delegaties keerden met twee vliegtuigen te Batavia terug. Uit het UNCI-toestel stapten, behalve de leden van de UNCI, o.m. Moh. Hatta, de sultan van Djogja, sutan Sjahrir. Het KLM-toestel dat enige minu ten later aankwam, vervoerde dr. v. Royen en de leden van de Nederland se en republikeinse delegaties. Ook kolonel Djatikusumo van de repu blikeinse generale staf reisde mee. Dr. van Royen deelde aan Aneta mede, dat hij verwachtte in de loop van de volgende week uit Indonesië te kunnen vertrekken. ZES EN TWINTIGSTE NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Gistermiddag om vijf uur schoof een lange, speciale trein met ruim twee honderd zieken en duizend pel grims als passagiers het station van Roosendaal uit, richting Esschen... richting Frankrijk: Lourdes. De 26ste nationale bedevaart naar het Maria-oord aan de voet van de Pyreneën was begonnen. In Roosen daal bracht dit vertrek een dag lang extra werk mee. De zieken en de pel grims kwamen met verschillende treinen en auto's in de loop van de dag in Roosendaal aan, waar zij vlot werden geholpen, dank zij vlugge verpleegstertjes, verkenners, erva ren brancardiers en tientallen belan geloze helpers uit Roosendaal. De spoorwegen zowel als de douane autoriteiten en de autoriteiten der kon. marechaussée hadden .extra maatregelen getroffen, zodat niemand onnodig lang moest zoeken of wachten. De 26e nationale bedevaart uit Lour des had in Roozendaal een vlot be gin. AUTO-RIJDEN OP ZONDAG. Op Zondag 7 en op Zondag 14 Augustus zal het rijverbod voor auto's niet gelden. EIEREN GOEDKOPER? De eierprys zal binnen veertien dagen aanzienlijk zakken aldus de verwachting, die ir. Tukker, in specteur van landbouw en hoofd van het bedrijfschap pluimvee, op een vergadering te Apeldoorn heeft uit gesproken. Officieel Weekoverzicht Het officieel weekoverzicht van de toestand in Indonesië meldt, dat de situatie in de afgelopen week niet belangrijk veranderd is. Het herstel van de republikeinse regering en de komende Ronde Tafel conferentie houden de gemoederen bezig, waarbij men tracht, zich de gevolgen te realiseren en zich ver trouwd te maken met de nieuwe ver houdingen, die daarna ontstaan. Karakteristiek voor de onveiligheid in sommige streken is het feit, dat in een district van de residentie Banju- mas in een week tijd 59 personen, meest Indonesische ambtenaren en dessabestuurders, werden ontvoerd. In en rond Solo is de toestand nog onbevredigend, doch licht verbeterd, dank zij intensieve patrouillegang. Terroristen en strijdgroepen vormen zich steeds meer onder communisti sche invloed. In Zuid-Brebes en Zuid-Tegal woedt enige strijd tussen de T.N.I. en de strijdgroepen van de Darul Islam. Ten Westen van Purwokerto werd een vrij grote bende grotendeels on schadelijk gemaakt. De opleving van bende-activiteit in Magelang is voor namelijk tegen de bevolking gericht. In het gebied van Malang hielden de aanslagen op het verkeer, de po litie en de militaire posten aan. Hier bij deden de toenemende verliezen van de benden de aanslagen enigszins in aantal afnemen. Te Sidoardjo is de bende-activiteit, die gericht is te gen de suikerrietvelden, toegenomen, terwijl in Krakaan op de suikerfa briek, ondanks de op het werkvolk geoefende druk, het werk werd voortgezet. In West-Java is de militaire situatie niet gewijzigd. De situatie in het ge bied tussen Eukabumi en Tjiandjur is nog ongunstig. Nederlandse troepen moesten hier krachtig optreden te gen de aanslagen op het wegverkeer en de economische objecten. Rond Tjikampek en Tjibesar is de bende activiteit opgeleefd. Ten Noorden van Tjikampek werd tijdens een ac tie van Nederlandse troepen een groot aantal bendeleden gedood en wapens in beslaggenomen. Nederlandse troe pen zetten de acties tegen de strijd groepen van de Darul Islam voor ten Noorden van Garut en Tasigmalaja; hierbij leden de benden zware ver liezen. In Noord-Sumatra werd met toe nemend succes opgetreden tegen ben den in Tapanuli. In het grensgebied van Atjeh en de Negara Sumatera Timur waren benden actief. Uit ver- IN AANWEZIGHEID VAN senator Tom Connally tekende president Truman de officiële oorkonde van de ratificatie van het Noord-Atlantisch Pact. scheidene plaatsen wordt bericht, dat de politieke belangstelling in verband met de recente ontwikkelingen zich vooral richt op de vraag betreffende de vertegenwoordiging van de T.B.A.- gebieden (dit zijn de gebieden, die na de tweede politionele actie wer den bezet en waar een territoriaal be stuursambtenaar optreedt) ter Ron de Tafel-conferentie, waarin zich de behoefte aan een eigen bestuursvorm openbaart. In Noord-Tapanuli is de situatie iets verbeterd. De plaatse lijke handel is opgeleefd. In de Lam- pongs ondervindt het handelsverkeer overlast van aanslagen. De Belgische regeringscrisis De onderhandelaars der drie gro te politieke partijen zouden gisteren bijeenkomen, teneinde gemeenschap pelijk overleg te plegen. Deze verga dering, waarin men het vermoedelijk wel eens zou zijn geworden over so- ciale, fiscale en economische proble men, maar niet over de koningskwes tie, is echter afgelast op voorstel van de katholieken. Liberalen en katholieken hebben klaarblijkelijk verlangd, dat een vast percentage stemmen zou worden vastgesteld, hetwelk Leopold zou moeten behalen om te kunnen terug keren op de troon. Dit voorstel is echter van de hand gewezen, daar het ongrondwettig zou zijn. Men verzekerde gisteravond, dat „C. A. Banck" is los Precies 150 dagen heeft het Zweed se vrachtschip „C. A. Banck" op het strand vlak voor de Bloemendaalse zeeweg vastgezeten, doch gisteravond bij hoog water is, dank zij kundig vakmanschap en taai geduld de on fortuinlijke Zweed weer in het natte element teruggevoerd. De Banck was het eerste schip, dat in de vroege morgen van de beruchte stormdag, 1 Maart j.l., voor onze kust in nood kwam te verkeren. Om half vijf werden gisteren de ankerkabels opgetrokken en losge brand. Vervolgens begonnen de sleepboten .Blankenberg" en „Maas" het schip uiterst langzaam in het ge graven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrok ken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was de derde zandbank gepasseerd en vijf tien minuten later spoelden de gol ven rond de achtersteven. Honderden sloegen van het strand af en op de duinen dit gigantische schouwspel gade. Zoals bekend had van der Tak's bergingsbedrijf een zgn. „no cure no pay" contract met de rederij van de Banck afgesloten, dat inhoudt, dat alleen bij welslagen van de bergings poging betaald moet worden. De sleepboten „Stentor" en „Nes tor" van Wijsmuller namen voor DE „C. A. BANCK" IS LOS De „Banck" in volle zee kort voor het binnenkomen in de haven van IJmui- den. Achter de „Banck" de sleep boot „Maas". IJmuiden de Banck over en sleepten de Zweed de Noordersluis binnen waar om half tien werd gemeerd. Twee sleepboten van Goedkoop brachten de Zweed in de late avond naar Amsterdam, waar de Banck, die geen water maakt, by de A.D.M. in het dok gaat. De eigenaar van het restaurant het Karrewiel", dat recht tegenover de plaats staat waar de Banck gelegen heeft, was met zijn echtgenote naar de sluis gekomen en bood de kapitein van de Banck een kamerplant aan. Eyskens de nodige ministers voor zijn regering reeds heeft gevonden. Zijn kabinet zou uit leden van de drie partijen bestaan. Het kabinet Eyskens kan er natuur lijk in deze vorm slechts komen in dien men het vooraf eens wordt over de koningskwestie. Gebeurt dat, dan is te verwachten dat in October de volksraadpleging zal worden gehou den en bij die gelegenheid zal ook dit kabinet weer verdwijnen. Verdediging van West-Europa ^NDERHALF uur lang werd gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, in de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden te Washington, met vragen bestookt over het voorgestelde militaire hulpprogramma aan de vrije landen. De minister verklaarde onomwonden, dat de Verenigde Staten onverwijld moeten beginnen met de herbewapening van West- Europa, omdal de „mogelijkheid van rechtstreekse militaire agressie" dooi enorme Sowj et-strijd krachten net over het hoofd gezien mag wor den. Met de meeste klem verzekerde hij, dat het voorgestelde bedrag niet beknot kon worden omdat beperking niet verantwoord is. Volgens Acheson leeft West-Euro pa onder een voortdurende ge rechtvaardigde vrees voor de Sow- jet-Jn e die het gewexaigste mili taire apparaat uit de geschiedenis op de been houdt. Hij zeide, dat de Sow- j et-Unie het kruispunt in haar poli tiek tegenover het Westen naderde en wellicht zou moeten kiezen tussen het voortzetten van haar pogingen om met politieke middelen verove ringen te maken of het grijpen naar militaire middelen. De minister betoogde, dat alleen de aanwezgiheid van de Sowj et-legers een psychologische uitwerking heeft gehad op het verlies van de vrijheid AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal gedurende de gehele maand Augustus de gebruikelijke audiëntie's op Dinsdag en Woensdag niet verle en de mate van herstel in belang rijke gebieden van Europa. De Sow- jet-Unie oefent een ijzeren controle uit op haar satellieten en buit elk be wijs van zwakheid doeltreffend uit. Om het evenwicht te herstellen en omdat onze bronnen beperkt zijn, moet het grootste deel van de Ame rikaanse hulp ruim een milliard op WestEuropa geconcentreerd worden. Zolang deze landen niet voldoende versterkt zyn en hun zefl- vertrouwen in een parate defensie niet is hervonden, zal het gevoel van onveiligheid verlammend werken op de aanwezige wil om zich te weer te stellen tegen eventuele commu nistische infiltratie en agressie, al dus Acheson. Over de duur van de gewapende hulp wilde de minister zich niet uit spreken. Hij zag geen tekenen, die wezen op een afnemen van de agres sie-dreiging in Europa. Acheson wees de bewering van de hand als zou het program aanleiding geven tot een internationale bewapeningswed loop, of dat het de Sowj et-Unie tot oorlog zou kunnen verleiden. Als de V.S. de beloften van het Atlantisch Pact gestand doen en mi litaire hulp verschaffen, zal de vre de verzekerd zijn. Geen agressor zou het wagen het op te nemen tegen de gezamenlijke Westelijke mogendhe den. Een klein gedeelte van het pro gram was bedoelde voor vrije lan den, die onder Sowjet-druk staan en de landen van Zuid-Amerika en Ca nada zullen niet vergeten worden. Met het laatste land worden belang rijke inlichtingen uitgewisseld over wapens en strategische plannen, zei- de Acheson. De grondtoon van zijn weerleggingen was: Hun verdediging is onze verdediging. Lagere prijzen hoe dan ook Engelse winkeliers woedend Harold Wilson, president van de Britse Board of Trade, heeft aange kondigd dat de prijzen van eenheids- kleding, schoeisel en textiel voor het huishouden, met vijf procent moeten worden verlaagd in het begin van September. Hij zei in het Lagerhuis, dat de winkeliers de kosten van de verla ging moeten dragen, tenminste voor de goederen die men nu nog in voor raad heeft. Om die strop te dekken, stelt Wilson voor, minder personeel aan te nemen, ook al zou dat langer wachten en minder service betekenen voor de klanten'. De regering wil dat de prijzen, hoe dan ook, omlaag gaan. De zakenlieden zijn nu al zeer ont stemd. „Het betekent een salarisver laging van vijf procent", zeggen zij. „Wilson had eerst wel eens met ons overleg kunnen plegen. Hij zal ook de arbeiders niet zomaar vijf pro cent minder geven zonder eerst met hen van gedachten te wisselen." ONTPLOFFING IN HET LABORATORIUM VAN SCOTLAND YARD. In het nieuwe laboratorium van Scotland Yard deed men Donderdag middag proeven met een grijs poe der, dat werd gebruikt door een ben de, die zich specialiseerde in het openbreken van brandkasten, toen er plotseling een explosie volgde. Twee mannen van Scotland Yard zijn ge wond een van hen ernstig- John Smith ligt in het ziekenhuis met een geamputeerde arm en een ernstig gewond oog. Ook zijn andre arm is verbrijzeld. Zijn chef, Eric Hucknall, kon na verbonden te zijn, naar huis gaan. Mensen buiten hoorden de ont ploffing en zagen rook opstijgen uit de ramen van het laboratorium. WERELDBANK GAAT EENS IN ZUID-SLAVlë KIJKEN De Wereldbank heeft gisteren be kend gemaakt, dat er in de tweede week van Augustus een missie naar Zuid-Slavië zal gaan om een onder zoek in te stellen naar de grondslag waarop een lening aan dit land kan worden verstrekt. De missie heeft tot taak het bestu deren van de economie van het land met betrekking tot de aanvraag om een lening, die de Zuid-Slavische re gering tot de bank heeft gericht en zal een onderzoek instellen naar de te financieren projecten. Daaronder vallen landbouw-mechanisatie, -irri gatie en -drainering, ontwikkeling van mijnbouw en metaalindustrie, verbetering van het vervoer en bos beheer alsmede vergroting van de capaciteit der bestaande en stichting van nieuwe industrieën. CANADESE BEPERKING VAN UITVOER ATOOM GRONDSTOFFEN. De Canadese regering heeft mee gedeeld, dat de beperkingen van de uitvoer van grondstoffen, die nodig zijn voor de opwekking van atoom energie, op verzoek van de Ameri kaanse regering zijn uitgebreid. De bedoeling is te voorkomen, dat Canada een kanaal wordt, waardoor de atoomertsen en -samenstellingen van de V.V. naar andere landen kun nen worden gezonden, aldus de me dedeling. POSTHUME PUBLICATIES OVER INDONESIë. Naar „Trouw" verneemt ligt het in de bedoeling om de artikelen en ra diotoespraken, welke de bij Bombay omgekomen journalisten in de Ame rikaanse pers geschreven en voor de radio gehouden hebben, in boek vorm uit te geven. De publicatie, die in de Verenigde Staten zal geschie den, is Enigszins vertraagd in af wachting van de zending persoonlijke papieren, aantekeningen, artikelen, documenten en foto's, welke op de plek waar de „Franeker" veronge lukte, zijn aangetroffen en door be middeling van de Amerikaanse con sul te Bombay aan de nabestaanden in de Ver. Staten zouden worden toegezonden. Het is dus te verwachten, dat aan de publicaties van de Amerikaanse journalisten nog geen einde is geko men en dat nog posthume artikelen zullen verschijnen. Geen hoedloze mannen meer In een onlangs te Amsterdam gehouden vergadering van he renhoedenfabrikanten, -grossiers en -importeurs, waarbij ook het dagelijks bestuur van de bond van herenmodedetaillisten aan wezig was, is een commissie ge vormd, die tot taak heeft het dragen van hoeden door mannen te stimuleren. Het is een bekend verschijn sel, dat een zeer groot aantal mannen en vooral jongemannen, hoedloos door het leven gaan. Wanneer dit zo doorgaat, zal een belangrijkeNederlandse indus trie ernstige schade lijden en zal een grote groep middenstanders eveneens sterk gedupeerd wor den. Daarom werd besloten een grootscheepse reclame-campagne op touw te zetten in het a.s. na jaar met het doel het dragen van een hoed te bevorderen. £m koAA&itje... Over zichzelf te zegevieren is de schoonste zegepraal. Thomas a Kempis,

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1