NIEUWS UIT E NIEUWS UIT 1 RIJNSTREEK )E OMGEVING PONDERDAG 28 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 CURSUS MAATSCHAPPELIJK WERKER De in omvang en intensiteit toe nemende bemoeiingen van sociale aard, zowel van de zijde van het be drijfsleven als van vele Overheids instellingen. maken het noodzakelijk, dat aandacht wordt besteed aan de vorming van degenen, die een taak vervullen op het terrein van het maatschappelijk werk. Zij allen kunnen hun vaak moeilijke werk al leen goed vervullen indien zij niet alleen over practische ervaring be schikken, maar bovendien over een ruime mate van kennis van en in zicht in de bestaande wetten, rege lingen en bepalingen op sociaal ge bied. De Rijksoverheid heeft dan ook indertijd met instemming de oprich ting begroet van de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers thans gevestigd Kleine Houtweg 18 te Haarlem welke stichting zich ten doel stelt een ver antwoorde opleiding c.q. verder vor ming van hen, die in Overheidsdien sten of bedrijven een sociale taak vervullen of te zijner tijd hopen te vervullen. Genoemde Stichting zal bij ge noegzame deelneming ook te Lei den wederom een mondelinge cursus organiseren, welke in September a.s. zal aanvangen. Belangstellenden wordt er op ge wezen, dat dit de laatste maal zal zijn, dat cursisten worden toegela ten zonder dat eisen van voorop leiding worden gesteld. De cursus wordt aanbevolen door de Wethouder van Sociale Zaken der gemeente Leiden, de Directeur van de Dienst van Sociale Zaken der ge meente en de Directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden. VACANTIEVREUGD VOOR DE JEUGD Leiders en leidsters. Hedenavond, om 7.30 u. laatste trainingsavond in de Leidse Hout, komt dus allemaal op ,om de laatste instructies in ontvangst te nemen, van de Staf en jullie Parochiële Hoofdleiders. Laat niemand ontbre ken! Aan de kinderen, die deelnemen. Het programma voor de eerste week is gereed .Kijk a.s. Zaterdag avond in de Leidse Courant, daarin staat een lange lijst, waar jullie groepen zich iedere ochtend en mid dag moeten verzamelen, en hoe laat cf je moet komen, en wat je mee moet brengen. A.s. Maandag starten we, het be looft een reuzefeest te worden. N.B. We maken er op attent, dat alles nu ingedeeld is, en dat we geen nieuwe kinderen meer kunnen in schrijven. We komen nog leiders (mannelij ke!) tekort. Wie geeft zich nog op? We mogen de kinderen niet teleur stellen. Wie kan, melde zich nog He denavond op het veld Leidse Hout, of bij de secretaresse, mevrouw A. NeuwahlSanders, Tiboel Siegen- beekstraat 14. Het Secretariaat. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Barbara, d. van P. Keyzer en H. G. van der Voet; Maria, d. van J. P. Glasbergen en M. Voorzaat; Johanna Anna Helena Maria, d. van J. S. Roodhuizen en J. C. Linders; Robert, z. van H- A. Janssen en M. Gans; Gezirëus Bernhardus, z. van J. P. Klisters en G. H. ten Voorde; Pe trus Wilhelmus z. van R. M. H. Bran- des en T. B. van der Krogt. Gehuwd: G. J. Devilee jm en C. F. Lut jd; J- M. Tervooren wednr. en M E. Noordermeer jd; G. Wessel jm en M. M. Kolderman jd.; J. Dunsber- gen jm en M. M. Wielinga jd; C. J. van Hoorn jm en J. G. Keijzer jd; A. M. N. Molkenboer jm en J. van Houten jd; H. Morren jm en L. Sloos jd. Overleden: I. B. C. van der Baan zn 4 jaar; N. H. Beets dr. 5 dagen; J. Vrolijk man 71 jaar: A. Jager vr. 76 jaar; W. W. Duthour Geerling zn. 1 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN DIEF KWAM VAN KOUDE KERMIS THUIS Gisternacht, omstreeks 2 uur, werd de vrouw van de veehouder A. C. Koetsier, wonende Steekterweg, wak ker van enig gestommel in huis. Zij ging op onderzoek uit en in de huis kamer zag zij, na het licht aangesto ken te hebben, hoe een mansper soon via een open raam er vandoor wilde gaan. Zij snelde hem na en kreeg nog juist een been te pakken. Het resultaat was, dat de man toch ontsnapte, maar de vrouw maakte buit, n.l. een zwarte gebreide sok en een pijp van een grijze pantalon. In de woning werd een zwarte pet gevonden. Om 5 uur werd de politie gewaarschuwd. Toen stond reeds vast dat de winst van de dief be stond uit pl.m. 26.die hij uit diverse portemonnaie's, door hem in kledingstukken gevonden. De politie kwam in actie met een speurhond, die via het weiland op een gedeelte van de spoorlijn LeidenWoerden in het op een kilometer afstand ge legen woonwagenkamp aankwam en daar het spoor bijster is geraakt. In enkele wagens is een onderzoek in gesteld, doch zonder resultaat. De dief is vermoedelijk via een dak raam boven de stal en van hieruit in de woning gekomen. Op zijn overhaaste vlucht voor deze kordate boerin heeft hij zich nog ontdaan van enkele stukken kaas. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames N. Hoekstra en G. van Beusekom te Alphen, G. van Kla veren, Hazerswoude, G. Verkerk te Nieuwveen, allen opgeleid door mevr. N. C. v. d. VeexSnel, alhier. Waterpolo. In het Alphen Zwem bad werden gisteravond polowed strijden gehouden. De uitslagen lui den: A.Z.C. 2H.Z. en P.C. 3 1—1; A.Z.C. 3Boskoop 2 20. „Kindervreugd" krijgt een gljj- HILLEGOM Examens. Van de Chr. Burger school slaagden te Leiden voor het MULO-examen 17 leerlingen. Voor het toelatingsexamen Chr. Lyceum te Haarlem slaagde mej. C. Kuil; voor het praktijkdiploma boekhou den der Nederlandse Associatie sl. mej. C. Dobbe, voor het examen costuumnaaien mej. A. de Groot te Zilk; voor 't examen MULO A mej. T. Verhaar-, Koos Heemskerk, Jacob Beelen en Gerard de Winter, allen te Zilk. Verplaatsing bushalte. De voor malige tramhalte Patrimonium zal spoedig ook bushalte worden. Een verzoekschrift der bewoners van de ze wijk is door de Rijksverkeers inspectie gunstig ontvangen. De hal te Weerestein tegenover de Weer- laan komt te vervallen. Handelsverdragen. Bij het zo juist gesloten handelsverdrag tussen Nederland en Denemarken zal o.m. aan bloembollen en knollen voor 1.5 millioen Deense kronen aan De nemarken worden gezonder. Voor Finland is de post voor dezelfde producten verhoogd van 500 000 tot 600.000,—. „Crescendo". Het Tamboercorps dezer R.K. Muziekvereniging be haalde te Bloemendaal in de supe rieure afdeling met 109 punten de eerste prijs. Sigaret in bed. Door het roken van een sigaret op bed en het in slapen vóórdat het peukje was op gebrand geraakte het bed van de heer M. aan de Meerstraat in brand. De brandweer gooide het brandende bed op straat en een slang op de waterleiding deed de rest. R.K. Sportvereniging. Tot voor zitter dezer organisatie is in de va cature F. C. van Lierop Jzn gekozen de heer W. F. van Dam. In de ver gadering werden woorden van dank en hulde gebracht aan de heer Van Lierop, die gedurende 15 jaar zijn beste krachten gewijd heeft aan de sport. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. De raad zal a.s. Vrijdagavond 8 uur ten gemeente huize vergaderen. Nooit gedacht en toch gekregen. Enige weken geleden heeft de tuindersknecht B. zijn portemon- naie, waarin 62.verloren. De vinder heeft zich niet aangediend zodat B. zijn belangrijk bedrag al had afgeschreven. Des te aangena mer was het voor de gesjochte knecht dat het bestuur van de veiling en de groentekopers een collecte hielden en daardoor in staat waren de 62. aan B. te restitueren. Ouderavond en. tentoonstelling. Morgen om 18 uur wordt een ouder avond gehouden in het parochiehuis voor de ouders der St. Willibrordus- school-leerlingen. Na afloop zullen de ouders en genodigden in de ge legenheid gesteld worden de ten toonstelling van het werk der leer lingen te bezichtigen. Deze tentoon stelling is voor belangstellenden ge opend Zaterdag a.s. van 19 tot 21 uur en Zondag a.s. na de Hoogmis tot 14 uur. LISSE Personalia. Van de U.L.O.-school par. St. Agatha slaagden voor het Mulo-exaxmen A de navolgende leer lingen: L. Rothweiler, M. Schrama, L. v. Berkel, B. Vreeburg, R. van Noort ,C. van Velzen, F. Bulten, I. Groen in 't Woud, J. v. Kesteren, J. Kuilboer, A. Duivenvoorden, C. van den Berk, C. de Koning, N. Warmer dam, W. Bon, P. Kerkvliet, F.' Heems kerk, E. Warmermdam en C. van Stijn. Muzikale rondwandeling. De Harmonievereniging „Canite Tuba" baan. Op de enige weken gele den geopende speeltuin „Kinder vreugd" verrijst thans ook een glij baan. Deze zal Zaterdag 6 Aug. a.s. met enige feestvreugde in gebruik genomen worden. Geboren: Pieter z. van J. G. van Deuren en A. C. Severs; Johan na Maria Alida Theresia d. van P. Th. Zirkzee en J. P. Tuinenburg; Adrianus Johannes z. van L. Houw- ling en H .M. C. Zevenhoven; Anna Jacoba d. van A. Rietveld en B. A. Cnossen; Johanna Adriana d. van A. Schouwenburg en A. Verheij; Alexander Constantinus z. van A. O. van den Hoek en J. C. Akerboom; Gerarda Maria d. van A. Klarenbeek en E. C. van Egmond; Jan z. van P. J. Belt en A. J. Duiker; Geertruida d. van W. de Vries en G. H. van Dijk Wilhelmina d. van H. Lugters en C. van Reken; Gerardus z. van N. Raaphorst en C. Tuinenburg; Jean- nette Louise d. van B. J. van der Sluis en L. Starreveld; Evert Wil lem z. van C. J. Kölker en B. van Beek; Jan z. van J. van Dongen en G. Kruijt; Eduard Theo z. van J. W. Steijn en C. Burger; Elizabeth Wil- helmina d. van A. P. Borgmeijer en F. H. Grobben. Overleden: Lijntje Cornelia Vis, 70 j., ongeh.; Bartholomeus Gerardus de Looij 61 j.; Adriana van Vliet, 72 j., wede. van A. Vierbergen; Ma ria Cornelia Koekenboer 79 j., ongeh. BODEGRAVEN GEMEENTERAAD Na een rustperiode van 2 maan den kwam de raad weer eens bijeen. Onder leiding van de loco-burge meester, weth. J. de Mars, werd circa een half uur over tijd begon nen. Afwezig waren J. Stolwijk en J. Baars. De commisie tot wering van school verzuim werd in z'n g*eheel herbe noemd, ofschoon men wel breed voerig daarover discussieerde. Het verzoek der drie kleuterscho- zal op de Zaterdagen 30 Juli, 13 en 20 Augustus 1949 een muzikale rond wandeling door de gemeente Lisse maken. Bij deze gelegenheid zal te vens een collecte worden gehouden ten bate van het uniformfonds voor deze vereniging. Geboren: Jacoba Marianna d. van C. Haasnoot en M. Overduin Getrouwd: A. de Vormer 21 j. en Janna Geschiere 21 j. Overleden* Marius Josephus Hu- bertus Bernard 66 i. wed. van M. Al ders. NOORD WTTKERHOUT Volks- en Beroepstelling. Noord- wijkerhout 3306 m.. 2464 vr., Kleine Zilk 139 m 143 vr. Grote Zilk 766 m.. 732 vr.. in verspreide huizen varende schepen, woonschepen en woonwagens 556 m., 467 vr. totaal 4767 m., 3806 vr., totale bevolking 8573, waarvan 821 m. en 170 vr. in gestichten. Ongehuwd 3338 m., 2442 vr, gehuwd 1388 m., 1233 vr. weduw staat 80 m.. 128 vr. Aantal bewoners van 015 jaar 1722 m.. 1597 vr.. van 70 jaar en ouder 156 m.. 93 vr.. R.K. 7687, N.H. 699, Geref. Kerker 54, Geref. Gem. 18, overige kerken 31, géén kerkgen. 84. Werkzaam in nij verheid 354 m., 75 vr-, landbouw 1265 m.. 61 vr., handel en verkeer 278 m., 118 vr.. bank- en verzekeringswezen len om verhoging van subsidie kwam er glansrijk door. Van f 10 op f 20 besliste de raad Voor f 1.werd de Ned. Herv kerk eigenares van 9 m2 grond om op te bouwen. Dan namen verschil lende aanvragen van de scholen enige uren in beslag. Vooreerst kreeg de öhr. school in de Meije f 570. voor handenarbeid toegewezen. De R.K. school in dezelfde buurtschap f 790.voor vak j. Dezelfde school had een zeer grote aanvrage inge diend, betreffende de betegeling van speelplaats, plaatsing rijwielhok, meubilair spreekkamer, en 't op knappen van 2 lokalen. Na ampele besprekingen, waarbij ook de heer v. d. Poel, gemeente-architect ter vergadering werd geroepen, werd alles toegestaan, behalve het laatste punt. De Verhoeff-Rollmannschool vroeg leer- en hulpmiddelen voor de pa rallelklas, die per 1 Sept. zal wor den geopend. Toegestaan. Het ver zoek om uitbreiding der speelplaats trok het schoolbestuur in. De Chr. ULO-school was te klein geworden. De oplossing is nu, dat deze school zal worden onderge bracht in de 4 leegstaande lokalen der openbare school. Hierdoor werd ook gunstig be schikt op het verzoek der beide an dere Chr. scholen, die te eng be huisd zijn. Zij krijgen nu de be schikking over het gebouw de Groen v Prinstererschool. De benoeming van een onderwij zer aan de openbare lagere school bracht mee, dat de raad er toe over ging met gesloten deuren te verga deren. Het eindersuttaal was, dat degene, j die no. 1 op de voordracht stond met algemeene stemmen werd gekozen, n.l. de heer G. v. Veldhuizen. Ver- volgens werd een nieuwe verorde ning vastgesteld, welke aan een ieder verbiedt in de gemeente te venten zonder speciale vergunning. Er zal echter niet te soepel worden opge treden. De bovenbewoners van de duplex - woningen zijn verlangend naar een schuurtje. Of dit van hout of steen zal worden zal in een volgende raads vergadering besloten worden, wan neer men namelijk verschillende plannen met kostenberekening aan de Raad kan voorleggen. Het slachthuis had de bijzondere aandacht van de raadsleden. Het bijgebouw nadert al zijn voltooiing. Daar het slachten van varkens steeds toeneemt, zal ook hier ruimer gele- i genheid worden gemaakt. De rioolaansluiting van het abat toir bleek een gecompliceerd en kost baar geval. Er zijn verschillende mo gelijkheden. Een en ander zal nog nader worden bekeken. Het slotstuk bracht nog enkele vragen van een tweetal leden, waar na de voorzitter deze gemoedelijke, ietwat saaie en vooral langdurige vergadering sloot. Personalia. Voor het Mulo-exa men van de leerlingen der R.K. ULO-school slaagden: Sophie v. Deelen, Elly Dudink, Afra Boots, Anneke Brouwer, Bep Balvert, Thea Vlegels, Toos Mooijman, Riet v. d. Meer, Ali Matton, Trees Sukkel en Carla Pols. Twee candidaten wer den afgewezen. De examens duren voort. HAZERSWOUDE Personalia. Geslaagd is voor mulo-diploma mej. M. Louwers. Herwonnen Levenskracht. De huis-aan-huis-collecte en de speldjes dag heeft in totaal opgebracht 223.75, zijnde gespecificeerd in de parochie van de H. Bernardus ƒ71.78, parochie v. d. H. Michael ƒ60.28 en de parochie van de H.H. Engelenbe waarders 91.69. LEIMUIDEN Personalia. De heer M. J. v. Diemen behaalde het Middenstands diploma. TER AAR Geboren: Nicolaas C. M. z. van P. J. v .d. Vlugt en A. M. Egberts. Margje P. d. van P. Servaas en M. v. d. Ster te Leiden. Wilhelmina d. v. J. Mulder en A. J. Visser. Adriana G. M. d. van C. A. J. Koeleman en van G. Hoogendijk. Maria D. A. d. v. L. Koeleman en A. C. v. d. Hoorn. Alida A. C. M. d. van C. J. Mank en J. W. v. d. Pijl. Jan J. P. z. v. A. J. v. Eijk en E. Berk. Jasper A. z. v. G. Niesing en J. v. d. Bijl. Ondertrouwd: J. Ham *25 en K. Verduijn 26 j. B. P. Vink 26 j. en B. A. C. Egberts 29 j. 10 m., 4 vr., overheidsdienst, vrije beroepen en onderwijs 231 m., 85 vr., huiselijke diensten 6 m., 181 vr. Zelfstandige bedrijfshoofden 584 m., 23 vr., kleine zelfstandigen in de nij verheid 36 m., 5 vr., medewerkende echtgenoten 62 vr., bedrijfsleiders 24 m., 4 vr-, arbeiders 992 m.. 283 vr.. medewerkende kinderen 281 m.. 49 vr., employé'* 228 m.. 98 totaal aantai werkenden 2145 m.. 524 vr., van wie in woongemeente 1681 m.. 375 vr en elders 464 m„ en 149 vr. In leidende functie 922 m., 141 vr., administratief (incl. overheidsdienst en onderwijs e d.) 232 m., 100 vr. SASSENHEIM Personalia. Voor het Associatie diploma boekhouden en aanverwan te vakken is geslaagd de heer G. Schrama; het diploma dictaatsteno graf mej. Tilly Hubers; 'voor het di ploma kantoorstenograaf mej. Riet Philippo en de heren G. Overvliet en r. Augustinus. Geboren: Heelna E. A. d. van B. L. H. Schreuder en E. W. Hoogka mer. Jelte z. van J. v. d. Heide en J. de Kv/aasteniet, Gertrudis C. J. M. d van J. R. P. v. Grieken en C. Goe- mans. Alice d. van H. J. Broer en G. J. Willemsen. Gemma J .M. d. van L. B. Bouwhuis en M. E. Lange. Theodo- rus M.A. z. van Th. C. P. Rotteveel en H .A .Baak. Johannes A. z. van J. P. J. Huisman en G. M. Haverkort. Ondertrouwd: Lambertus Wil- brind 27 j. en Elizabeth v. Nieuw koop 26 j. VOORHOUT Herwonnen Levenskracht De collecte ten bate van bovengenoemd doel hebben opgebracht f 190,32 Gunning Dezer dagen heeft de aanbesteding plaats gehad voor de plaatsing van 1200 watermeters ten behoeve van het Waterleidingbe drijf der gemeene Voorhout. De plaatsing is gegund aan de laagste in- schrijfster, de fa. P. IJsselmuiden te Voorhout. VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN WON VEILIG- VERKEER-PRIJ S De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland had bij gele genheid van de actie voor veilig ver keer in de maand Juni jl. een prijs- beschikbaar gesteld voor de gemeen te in zijn provincie, welke naar zijn oordeel de genoemde actie op de meest attractieve wijze zou voeren. Gisteren is op het gemeentehuis be richt ontvangen dat de gemeente Voorschoten deze eer te beurt valt. Begrijpelijkerwijze werd dit bericht bij het gemeentebestuur en ook bij de organisator der gevoerde actie met gi ote vreugde ontvangen. En wij vin den deze uitverkiezing dan ook ze ker een felicitatie waard, vooral als men bedenkt, dat ook in vele andere gemeenten in Zuid Holland een zeer geslaagde actie gevoerd is. Het was verder erg prettig dat dit bericht juist gisteren werd ontvangen, de dag waarop de tentoonstelling werd geopend. Hedenavond, op de dag van de his torische paardenmarkt in Voorscho ten, zal deze prijs, die bestaat uit een door de glasfabriek te Leerdam vervaardigde vaas, waarin de beelte nis van Bob is gegraveerd, met een tekst welke het feit, waarom tot uit reiking werd overgegaan, wordt ver meld, worden uitgereikt. Dan komt n.l. mr G. A. N. Middel- terg van het kabinet van de Commis saris namens deze de prijs officieel aan het Gemeentebestuur overhan digen. Dit zal geschieden in het Ge bouw van Chr. Belangen, waar de tenoonstelling wordt gehouden, zodat een ieder in de gelegenheid is er bij tegenwoordig te zijn. PAARDENMARKT. Vandaag werd weer de historische paardenmarkt op de Voorstraat ge houden. Reeds in de vroege ochtend kwamen de eerste paarden binnen de touwen en in de loop van de morgen groeide hun aantal aan tot 152 stuks, waaronder 110 paarden, 39 veulens en 3 moeders met veu len. De handel was overigens vrij matig Verder was er natuurlijk weer de gebruikelijke drukte en een pretti ge kermisstemming. Er was heel veel volk op de been en behalve met het kijken naar het altijd weer boeiende schouwspel van loven, bie den en laten voordraven van paar den, vermaakten zij zich met de tra ditionele attracties van boeien- koning, oliebollesnkraam, ijs wagens, bloemententjes, toeters- en fluiten- verkopers, fruitkarren, enz. Ook de stand van de dierenbescherming was weer aanwezig. Vanmiddag wordt, zoals bekend, het concours hippique gehouden op een terrein aan de Wijngaardenlaan. Let op uw fiets Op het politie bureau werd aangifte gedaan van diefstal van een fiets. De eigenaar was gistermorgen vroeg in zijn tuin bezig in de nabijheid van het station der Ned. Sporwegen. Toen hij weer naar huis wilde gaan, bleek hem dat zijn fiets, die hij in het laantje tus sen de Papelaan en Wijngaarden laan had neergezet, verdwenen was. WASSENAAR VOLKS- EN BEROEPSTELLING Drie Papegaaien 410 m, 530 vr, Oud Wassenaar 312 m, 507 vr, Nieuw Was senaar 783 m, 1092 vr, Duindigt met Groenendaal 164 m, 175 vr, Oud Clingendaal 307 m, 526 vr, De Kie viet 802 m, 1081 vr, Kerkehout 516 m, 522 vr, Klingebosch 197 m. 245 vr in verspreide huizen nabij Eikenhorst en Meijendel 43 m. 37 vr, Noordoos telijk deel der gemeente 3524 m, 4715 vr. De Paauw 865 m 1183 vr, dorp Wassenaar 1851 m, 1980 vr., Oostdorp 1306 m, 1264 vr. Haven met Oostdorperweg en Hooge Klei 622 m 627 vr, Den Deijl 1364 m, 1589 vr., Deijleroord met remise 855 m, 924 vr Rijksdorp met de Pan 135 m, 130 vr, Maaldrift J57 m, 168 vr, verspreide huizen Raaphorst en in poldergebied alsmede naby Duinrell en Wasse- LAATSTE BERICHTEN PALAR BEREID MET INDONESISCHE COMMUNISTEN TEGEN NEDERLANDERS TE VECHTEN. De vertegenwoordigers van de re publiek bij de Verenigde Naties, Pa- lar, heeft heden te Singapore ver klaard, dat hij bereid was met de In- donesische communisten tegen de Ne derlanders te vechten. Hij zou dit doen, indien de Nederlanders iets van de Indonesiërs trachtten af te dwingen, dat deze niet wiiden, of in dien zij hun leger tegen de Indone siërs gebruikten, zo zeide hij. Palar bevindt zich op de terugvreg van Lake Success naar Djogjakarta, waar hij zijn regering verslag zal uit brengen .„hoe de Indonesische zaak er internationaal voorstaat". De communisten waren niet sterk genoeg om een stem te hebben in de nieuwe regering, toen deze gevormd werd, doch hij verwachtte, dat even als in alle democratische landen, in Indonesië een communistische partij zou zijn .aldus Palar. MOTIE VAN HOGERHUIS BETREFFENDE „PEERESSES". Het Hogerhuis heeft gisteravond met 45 tegen 27 stemmen een motie goedgekeurd, waarbij verzocht wordt wetgevende maatregelen te treffen om Engelse vrouwen, die rechtstreeks een adellijke titel geërfd hebben, in de gelegenheid te stellen een zetel in het Hogerhuis in te nemen. Er zijn op het ogenblik 24 „peeres ses", die slechts krachtens de wet een zetel in het Hogerhuis kunnen krijgen. In goedingelichte kringen meent men echter, dat het niet waar schijnlijk is, dat de Labourregering een desbetreffend wetsvoorstel zal indienen. POST VOOR STERVENDE JONGEN. Sedert enkele dagen geleden be kend is geworden, dat de vierjarige Bobby Byers in Phoenix in de Ame rikaanse staat Arizona, die aan kan ker lijdt en door de dokter schijnt te zijn opgegeven, elke dag weer aan zijn moeder vroeg: „Is er geen post voor mij?" zijn van overal uit de States reeds meer dan drieduizend brieven voor Bobby bezorgd. MR. J. P. FOCKEMA ANDREAE OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is van morgen overleden dr. J. P. Fockema Andreae. Mr. Fockema Andreae, Leidenaar van geboorte, was van 1914'33 bur gemeester van Utrecht en van 1933 '37 Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. In 1937 vestigde hij zich in Biltho- ven. De overledene heeft een zeer arbeidzaam leven gehad en was een van de stuwende krachten in de op richting van de Jaarbeurs. Van zijn liefde voor de stad Utrecht getuigde zijn boek „De stad Utrecht, haar Historie en haar Toe komst". Mr. Fockema Andreae was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. WAARSCHUWINGSSCHOT TROF DODELIJK. Vanmorgen ontdekte een agent van politie een man, die langs de spoor lijn ArnhemZevenaar liep en op viel door zijn gedrag en kleding. De agent wilde zich overtuigen van de identiteit van deze man en riep hem aan, waarna de onbekende het op een lopen zette. Herhaalde waar schuwingen hadden geen resultaat en daarna trok de politieman zijn revol ver om een waarschuwingsschot te lossen. Hij moest daarvoor het spoor- talud opklauteren, waardoor zijn re volver afging en de kogel de vluch teling dodelijk trof. Uit het onder zoek bleek, dat het slachtoffer een ontvluchtte patiënt uit een zenuwin richting was. WANDELSPORT DE VIERDAAGSE. Na de tweede dag waren nog 7023 deelnemers officieel ingeschreven op de lijsten der Vierdaagse. Donderdagmorgen ontbraken 44 wandelaars voor de 3e dagetappe op het appèl, zodat 6974 pesonen zijn vertrokken. De waarsomstandigheden waren gunstig. naarseslag 64 m, 61 vr. Zuidwestelijk deel der gemeente 7219 m, 7926 vr, woonschepen en woonwagens 4 m. 5 vr., totaal 10747 m. 12646 vr, totale bevolking 23393, waarvan 121 m. en 506 vr in gestichten en instellingen. Ongehuwd 5657 m, 6685 vr, ge huwd 4776 m, 4868 vr, weduwstaat 246 m. 904 vr. Aantal bewoners van 0-15 jr 3465 m 3263 vr van 70 jr en ouder 405 m. 579 vr. R.K. 8933, N.H. 6892, Geref. Kerken 1463, (art 31) 63 Chr. Geref Kerk 71, Geref Gem. 63 Evang Luthers 221 Doopsgezind 261 Remonstrant 580, Israëliet 18, overige kerkgen. 594, géén kerkgen. 4234. Werkzaam in nijverheid 1470 m., 225 vr., landbouw 689 m., 62 vr., handel en verkeer 1436 m., 399 vr., bank- en verzekeringswezen 196 m., 69 vr., overheidsdienst, vrije beroe pen en onderwijs 1489 m., 822 vr.f huiselijke diensten 221 m., 1112 vr., Zelfstandige bedrijfshoofden 1245 m., 215 vr., kleine zelfstandigen in de nijverheid 110 m., 26 vr., mede werkende echtgenoten 157 m., 269 vr., Directeuren van N.V.'s, Coöp. e.d. 269 m., 9 vr., bedrijfsleiders 153 m., 9 vr., arbeiders 1795 m., 1388 vr., medewerkende kinderen 232 m., 65 vr., em'ployé's 1695 m.,\ 820 vr., to taal aantal werkenden 5511 m., 2689 vr.. van wie in de woongemeente 3464 m., 2231 vr., en elders 2040 m., 458 vr. VOETBAL FAAS WILKES GETROUWD. Faas Wilkes, de 25-jarige Xerxes- speler. die zich als internationaal voetballer in het Nederlands elftal een van de grootste spelers mag noe men, die ons land gehad heeft, heeft vanmorgen zijn donkere Surinaamse bruid naar het stadhuis gevoerd. Zij is Mona Yvonne Brakke, de dochter van een hooggeplaatst ambtenaar in Paramaribo. Met haar moeder en zuster woont zij tegenwoordig in Am sterdam Om kwart over elf arriveerde het bruidspaar op de binnenplaats van het Amsterdamse Princenhof, waar zich vele voetbalenthousiasten, foto grafen en verslaggevers hadden op- gestelld. Daar waren onder meer de Ajacieden van 't Hart, Drager, Stof- felen, Stroker en Fischer, voorts Schaap van 't Gooi en van Raalte van Blauw-Wit, die door Faas als eersten werden begroet toen hij uit de wagen stapte. Officials van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond merkten we echter niet op. Het bruidspaar was vergezeld door de moeder en de zuster van de bruid en de ouders van de bruidegom. Als bruidsmeisjes fungeerden de twee dochtertjes van de vroeger bekende voetballer Kees ten Have. In de trouwzaal, waar de ambte naar van de burgerlijke stand Faas met Mona in de echt verbond, flit sten vele blitzlampen der fotogra fen en snorden onafgebroken de film toestellen. „Ik hoop dat u niet alleen op het voetbalveld een held zult zijn", zo zeide de ambtenaar, „doch dat u ook als huisvader vooraan zult staan". Na afloop vertrok de stoet naar de Willem de Zwijgerkerk, waar het hu welijk kerkelijk werd ingezegend. Wilkes, wiens onderhandelingen met de Italiaanse profclub Milano in een vergevorderd stadium zijn, hoopt binnenkort zijn contract te tekenen, om daarna zo spoedig mogelijk met zijn vrouw naar Italië te vertrekken. SCHEEPSBERICHTEN ALNATI, 28 Juli te Montevideo; AMSTELDIEP 27 Juli Tepenang van Java-Amsterdam; BALI, 27 Juli pass. Malta; CAMPHUYS 27 Juli te Ma kassar; CISULA 27 van Singapore Hyttelton; CONGOSTROOM 27 Juli v. Freetown Monrovia; DELFLAND 7 Juli van Riode Janeiro Baires Amsterdam; ENTENA 27 Juli van Alexandia Nabadan; GAASTERKERK 27 Juli van Bremep naar A'dam; HEEMSKERK 27 Juli te Colombo verwacht; HESTIA 28 Juli te Le Ha vre verwacht; ITTERSUM 27 Juli te Muscat; HILVERSUM 27 Juli van Gdansk naar Amsterdam; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 27 Juli van Sabang; LAURENSKERK 27 Juli te Karachi; LEERDAM 27 Juli te Antwerpen; LEERSUM 27 Juli van Gibraltar; LARENBERG pass. 27 Juli Cherbourg; LIEVEVROUWE- Kerk 28 Juli te Madras verwacht; MADOERA 28 Juli te Batavia; ME- LISKERK 28 Juli te Kaapstad; MUI- DERKERK 27 Juli te Port Gentil; NIGERSTROOM pass. 27 Juli Dun- geness; ORANJEFONTEIN 27 Juli van Las Palmas; PHONTRUS 28 Juli te Colombo; RANDKERK 27 Juli v. Ouessant; WILLEM RUYS 27 Juli van Singapore; SALATIGA 27 Juli van Cebu-Los Angelos: SIBAJAK, pass. 27 Juli 6 uur Gibraltar. MARKTBERICHTEN GOUDA, 28 Juli- Kaas. Aan voer 230 partijen, le soort ,f 1.67 1,72; 2e soort 1.621.66, extra kwa liteit 1.731.83, extra zware tot 1.95 per kg. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN. 27 Juli- Groente. Aardbeien 17—21 cent, kropsla 1.506.20, tomaten 2853 andijvie 69, snijbonen I 3.10 4.80, idem II 1.202.80, idem stek 6068 cent, dubb. stambonen 3.80 5.10, Augurken: grof 6.306.90, bommen 1.402.20, stek ^.25 1.30 per 25 kg. Bloemen. Dahlia 39 cent, Lia- trix 17 cent, Scabiosa 3cent. Anjers 27 cent, Gladiolen 616 cent, Nieuw Europa 4058 cent, Aglaia 24 cent, Asters 69 cent. Lelie 4754 cent, Chrysanten 711 cent per stuk. TER AAR, 27 Juli. Groente. Snij bonen 3.10—5.10, B 1.50—2.60, stek 5090 cent, stokprincessen 4.70 5.20, stamprinescsen 3.70—4.50. pekbonen f 3.40. witte pronkers 1.50 1.60, stamsnijbonen 1.blauw schokkers 2.witte capucijners 1.60, tuinbonen 4042 cent alles per 10 kg-, .sla 1.505.70 per 100 sttuks, aardappelen 55.40 per 100 kg., komkommers 815 cent, stek 46 cent per stuk, andijvie 617 cent, tomaten A 4355 cent. B 36 55 cent. C 40—49 cent. CC 22—30 cent, bonken 20—«4 cent. kriel 1016 cent alles per kg., selderie 1 cent. Bloemkool I 3241 cent, II 1826 cent, idem III 6—17 cent. stek 1—3 cent per stuk, bospeen 6—10 cent per bos, waspeen 6 cent. uien 58 cent, postelein 1114 cent, rode kool 6 cent, rabarber 210 cent, kroten 6 cent, Savoyekool 10 cent alles per kg., bosuien. 4 cent per bos, Augur ken: fijn 50 cent, fijnbasterd 27 cent per kg., basterd 8.40. grof I 6.40 6.80, II 4.knorrels 1.902.30. fijnstippel 1.80, bommen 1.40 2.80, alles per 25 kg., kruisbessen 15 cent per pond, Dahlia's 40 cent, As ters 2 cent per bos. VEUR, 27 Juli. Groente. Tomaten 4054 cent, omkommers I 1821 cent idem II 1216 cent, idem III 68 cent, bloemkool I 1017 cent, idem II 8—12 cent, idem III 67 cent, sla 1.505.70, spinazie 613 cent, an dijvie 5-«-7.50, stambonen 4145 cent, snijbonen 6572 cent, peen 68 cent, perziken 8—20 cent, postelein 47 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3