De Belgische Regerings formatie Jonge Vincentianen bijeen te Zeist AUeuive uitgaven Met reddende vliegtuig STADSNIEUWS DONDERDAG 28 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 XTA AFLOOP van de bijeenkomst d er afgevaardigden van de drie par tijen die Woensdagmiddag bij Gaston Eyskens is gehouden, heeft Max Buset, voorzitter van de socialistische partij alvorens zich naar de vergadering van het bureau van de BSP te begeven, de volgende mede deling aan de pers voorgelezen: derheid en „onbetwiste meerderheid" die hij noodzakelijk acht voor zijn te rugkeer in het land. Dit voorstel is door de CVP verworpen. Wij hebben daarop de CVP voor gesteld de formateur als dusdanig die stappen te laten doen. De CVP heeft dit eveneens afgewezen." Na afloop van de bijeenkomst van het bureau van de CVP is het vol gende communiqué verstrekt: „Het bureau heeft kennis genomen van het verslag der onderhandelaars, die deel hebben genomen aan de drie partijen-bijeenkomst, welke Woens dagmiddag op verzoek van Eyskens plaats had. Het bureau heeft zich accoord verklaard met het door de afgevaardigden der partijen ingeno men standpunt." Nieuwe stappen te Pregny over de Koningskwestie „Eyskens heeft ons een vooront werp van regeringsprogram voorge legd. Wij hebben het program, dat verscheidene belangrijke kwesties on besproken laat en op verscheidene punten voorbehoud van onzentwege vergt, geen instemming betuigd. Wij hebben evenwel toegegeven, dat dit ontwerp een basis kan zijn voor be sprekingen, indien iedereen evenveel blijk geeft van goede wil en indien men vooral tot een accoord zou kun nen geraken omtrent een oplossing van de koningskwestie, waarmede de drie grote partijen kunnen instem men en waarmede een ruime meer derheid van de publieke opinie zich tenslotte zou kunnen eens verklaren. Ten einde de mogelijkheden ten aan zien hiervan te overwegen hebben wij voorgesteld te weten wat de vorst verstaat onder „aanzienlijke meer- GAAN NATIONALISTEN KANTON VERLATEN? Volgens de doorgaans betrouwbare berichten, maakt de nationalistische Chinese regering aanstalten Kanton te verlaten. De regering zou aan de departementen order gegeven heb ben belangrijke documenen en an dere zaken aan een speciale commis sie ter hand te stellen voor verzen ding naar Tsjoengking, ongeveer 950 km ten Noord-Westen van Kanton, naar het eiland Formosa en naar het eiland Hainan. Volgens het blad be reiden, ook de gezinnen der regerings ambtenaren zich op evacuatie voor. NIEUWE BISSCHOPPEN VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE. Z.H. de Paus heeft gisteren, aldus meldt U.P. uit Rome, twee nieuwe bisschoppen in Tsjecho-Slowakijk be noemd. Het zijn mgr. Ambrogio La- zi, die benoemd is tot titulair bis schip van Appi, en Hgr. Robert Pro- bozny, die werd benoemd tot titulair bisschop van Neila. JOURNALIST IN PRAAG VOND EEN MICROFOON IN ZIJN HOTELKAMER. Hans Tütsch, correspondent van de Neue Züricher Zeitung, is uit Praag vertrokken, nadat hij had ontdekt, dat er in zijn hotelkamer een micro foon was verborgen. Hij heeft zijn beklag ingediend bij het Tsjecho- Slo waakse ministerie van buiten landse zaken, dat verklaarde, dat de microfoon niet door de politie was aangebracht. De Zwitserse gezant te Praag heeft persoonlijk ook op diplo matieke gronden geprotesteerd. De correspondent kreeg argwaan, toen hij in zijn kamer draden ontdek te, die er vroeger niet waren geweest. Hij vond een kleine microfoon en kon vaststellen, dat de draden naar een andere kamer liepen, waar een ver sterker stond opgesteld. Hij vernam, dat de huurders van deze kamer niet in het register van het hotel waren ingeschreven, hoewel dat verplicht is. ROEMENEN BERAAMDEN UITTOCHT NAAR WENEN. De Roemeense bladen brachten gisteren foto's van een gewezen functionaris van het Engelse voor lichtingsbureau te Boekarest, Rode- riek Francis Sarrell, te midden van acht personen, die allen gearresteerd zijn, omdat zij beschuldigd worden van het beramen van plannen om po litieke vluchtelingen op grote schaal naar Wenen te doen ontsnappen. EGYPTISCH VLIEGTUIG NEER GESTORT; ZEVEN DODEN. Een lijntoestel van de Egyptische luchtvaartmaatschappij is, op weg van Alexandrië naar Kaïro, neer gestort. Alle inzittenden, zeven in aantal, zijn om het leven gekomen, zo is door een functionaris van de maatschappij meegedeeld. Twaalf duizend „midinettes", meis jes werkzaam in de Parijse modehui zen, hebben gistermiddag besloten het werk neer te leggen omdat geen gevolg is gegeven aan haar eisen. Tengevolge van deze staking zul len waarschijnlijk de herfstmode- shows, die volgende week zouden be ginnen en waarvoor reeds vele vreem delingen naar Parijs zijn gekomen, uitgesteld moeten worden. De meeste nieuwe ontwerpen zijn echter gereed. IJSBEREN HADDEN HET WARM. Over geheel Europa bracht de warmte steeds hogere temperaturen. Uit Lissabon werd een maximum temperatuur van 27.2 graden Celsius gemeld. Parijs werd geblakerd door een hitte van 31 graden en in Lon den vond men het met 26 graden ook welletjes. In de Londense dierentuin stier ven 10 penguins van de hitte en het nersoneel moest overuren maken om de ijsberen met koud water te be sproeien. DE GOUDSE BIOSCOPEN WORDEN GESLOTEN. De druk van de vermakelijkheids belasting heeft de drie bioscoopon dernemers in Gouda genoodzaakt voorlopig hun zaken te sluiten. De gemeente Gouda heeft het tarief voor vermakelijkheden tot 20 pet. der ont vangsten verlaagd, doch het tarief voor bioscoopvoorstellingen op 35 pet. gehandhaafd Verzoeken van de bioscoopexploitanten om verlaging dezer belasting heeft het gemeente bestuur van de hand gewezen. De ontvangsten van de bioscopen in Gou da zijn in het laatste half jaar der mate vexminderd, dat de onderne mers het niet langer verantwoord achten om op deze basis verder te werken, aldus het A.N.P. VOORBURGSE MARKT. Zaterdag a.s. wordt voorlopig met een proeftijd van 10 jaar een weke lijkse markt ingevoerd. Dit zal een feestelijk karakter dragen. Christelijke charitas in moderne vorm Het hoogtepunt van de eerste dag der jonger en werkgroep van de St. Vincentius-vereniging in Nederland was de rede van pater Paulussen S.J. In deze rede culminerde de algemene doelstelling van de eerste dag: terug naar Christus door geloof, vertrou wen en liefde. Totale en radicale te ruggang naar God in de geest van zelfverloochening. Terecht zeide de voorzitter van de Zeister dagen, dr V. A. M. Beermann: „De rails zijn „De St. Vincentius-vereniging is een groot goed", aldus spreker, „en de jongeren zullen haar moeten hand haven". In zijn rede gaf hij een beeld van de godsdienstige en zede lijke nood in de grootstad. „Er is behoefte aan totale beleving van het Christendom. Dus geen gesple tenheid, doch jonge Apostelen." „De Caritas is een integrerend deel van het Christendom, doch de liefde eist eveneens, dat de Christe lijke Caritas aangepast wordt aan de noden van deze tijd en aan de geest." „De jonge Vincentiaan," aldus spreker, „zal zich moeten toeleggen uitgelegd en de trein staat klaar voor 0p waarachtig inwendig leven. Dit vertrek." j vereist een ascetische vorming en Ondanks haar honderd-jarig- be- een sociaal voelen gebaseerd op de staan'heeft de St. Vincentius-vei'eni- j liefde. Op deze wijze zal er in de ging haar vitaliteit behouden. Dat j jonge Vincentiaan een mentaliteit komt omdat haar primaire doel is de groeien, zonder welke zijn werk on zelf heiliging. Aldus Frans Nijsten, i mogelijk is. Daarnaast zal ook een president van de studentenconferen- sociaal theoretische vorming nood- tie St. Martinus te Amsterdam. De spreker gaf een overzicht van de ge schiedenis van de vereniging van haar oprichting af. Thans is de nieuwe tijd aangebro ken. Het ergste pauperisme is ver dwenen. Doch de armoede van de hand is geworden tot de armoede van het hart! Ook de Vincentius-vereni ging zal nieuwe wegen moeten zoe ken, die aangepast zijn aan deze tijd. Fel becritiseerde spreker het bon nensysteem. De lêvensmiddelenbon- nen voor de armen zijn uit de tijd! Dan bespreekt Frans Nijsten de verhouding van de jonge leden van de St. ViEcentius-vereniging tot de ouderen, die de hitte van de dag hebben gedragen. Hij achtte het een verblijdend teken, dat het jeugdig enthousiasme nogal eens in botsing kwam met de meer bezadigde wijs heid der ouderen. Het ideaal blijft de gemengde conferentie, aldus spreker, waarin leden zijn van alle leeftijden. De tijdsomstandigheden vragen ech ter vorming en scholing, en daarom is het noodzakelijk, dat er, zoals thans het geval is, jongeren-confe renties zijn. Ook de jongeren moeten charitatief werkzaam zijn, want hier voor bestaat geen leeftijdsgrens. Maar wel moet dit wexk zijn aange past aan de verschillende leeftijden. Heftig maar in goede geest werd la ter gediscussieerd over de verschil lende problemen, die door Frans Nijsten waren opgeworpen. Pater Morel besloot deze discussies met een kort en krachtig woord, waarin hij onder meer naar voren bracht, dat het de jongeren van te genwoordig, ook de jongeren van de Vincentius-veren'ging, veelal ont breekt aan moed en dur-f om de moeilijkheden aan te pakken Het is veel gebrek aan moed, wanneer een jonge Vincentiaan zich nie+ aan sluit bij een conferentie van overwe gend ouderen. Door deze korte toe spraak werd de ochtend van tweede dag als met een gewetens onderzoek afgesloten. Des middags kwamen de verschil lende werkgroepen bijeen om hun eigen problemen te bespreken. De conclusie van de studenten luidde: „Niet naar de mensen met een beke ringsmentaliteit, doch alleen met het verlangen hen op te heffen tot een menswaardig niveau". Zij willen dit doen door het ge sprek van mens tot mens en docr hulp, vooral bij de niet-materiële moeilijkheden, zoals administratieve hulp en bijstand bij het zoeken naar een betrekking. Ook waren de stu denten van mening, dat het nuttig kon zijn, wanneer niet-studerenden lid waren van de studentenconferen ties. Tevens bespraken zij hoe afge studeerden over konden gaan tot de gewone parochiële conferentie, studenten van de middelbare scho len waren van mening, dat hun ar beidsterrein voornamelijk dient t< liggen bij de a-sociale jeugd. Hun conferentie zal tevens een vormings conferentie dienen te zijn, waar door zelfwerkzaamheid verantwoor delijkheidsgevoel wordt gekweekt. Ook de niet-studerenden bespra ken hun problemen. De meerder heid van hen wilde de conferentie voor de jongeren handhaven. Oude ren oordeelden het beter zich direct bij de conferentie van de volwasse nen aan te sluiten. Ook zij legden het accent op de immateriële hulp met als middel de stoffelijke bij stand. Theo Bründemann,president van de conferentie van de H. Aloysius te Rotterdam, sprak in de vooravond over „Onze taak in de toekomst". „WERELDPOST" Tijdschrift voor postzegelverzamelaars Met een heel suggestieve omslag een steigerend paard, dat de we reldbol overspringt, met 'n ruiter erop in middeleeuws costuum, en voorzien van een posthoorn ver scheen deze maand het eerste num mer van het Philatelistisch Tijdschrift „Wereldpost". In de inleiding herinnert de re dactie aan het verdwijnen van „De Philatelist" ten gevolge van het. uit breken van de oorlog in 1939. Men wil in dit philatelistisch tijd schrift in de eerste plaats de nadruk leggen op de philatelie in Nederland en Overzeese Gebiedsdelen, alsmede van België en Luxemburg, maar daar naast in het bijzonder de aandacht vestigen op de postzegel zelf, het zegelbeeld dus. „Werden tot voor kort de verzame lingen, die zich richten naar de af beeldingen die op de zegels voorko men, min of meer als minderwaardig beschouwd en zeker ten achter ge steld bij de z.g. wetenschappelijke philatelie van typen, tandingen, plaat en drukvormen, afwijkingen en kleu- rentinten, tegenwoordig breekt zich een strooming baan, die deze mo derne wijze van postzegel verzamelen de hoogste rang wil toekennen. En al mag dit overdreven zijn. en wil len wij geenszins de waarde van de studie-verzameling („Forschungs- sammlung") de vertegenwoordig ster van de Philatelie met een hoofd letter verkleinen, een feit is het, dat de meeste mensen postzegels ver zamelen omdat zij vreugde vinden in.het bijeengaren en bekijken van de bonte plaatjes, die postzegels zijn", aldus heet het in deze inleiding. Bezien we in de inhoud van het eerste artikel, dan geloven we, dat men de goede richting uit is om een zo volledig mogelijk beeld te geven van de philatelie en alles wat daar mede samenhangt. De inhoud van het eerste nummer toch is i-eeds rijk gevarieerd van inhoud en goed ver zorgd, hetgeen een eerste eis is voor het slagen. IDIL'S BOEKENNIEUWS. Vlieg er eens uit met een boek, dat is de vacantieslagzin van de boek handel. Bij vacantielectuur denkt men direct aan Courths-Mahlers, Brands, Birkners, Multons enz. Het detective-verhaal krijgt dan wel de meeste stemmen. Daarom willen wij onze lezers waarschuwen voor de oppervlakkige lichtzinnigheden die Peter Cheynep etaleert in: Begrijp me niet verkeerd! (ni Bruna, te Utrecht) en in: Bij mij verveel je je niet (IH Bruna, Utrecht), twee boeken die goed gecomponeerd zijn, maar vaak tot smakeloze dubbelzin nigheden hur. toevlucht nemen, zod .t stevig voorbehoud geboden is. Leest u dar liever een spannend en dood onschuldig verhaal van Helen Mac hines: Spion in Bretagne (V Ja cob van Campen. A'dam), waarin de spionnerende dubbelganger voor hete vuren komt te staan en met het warmste vuur beloond wordt. Of neemt U 't boek van Biricy: Misdaad om millioenen (IV De Steenuit, Hoorn), een kostelijk gangsterroman- De luchtvaart in dienst van de mensheid zakelijk zijn. Het sterk georgani seerde sociale leven eist dit." Spre ker stelde voor, dat de jonge Vin centiaan door de conferentie in deze geest wordt gevormd. Tenslotte vraagt deze tijd van de jonge Vin centianen niet alleen een godsdien stige en sociale vorming, doch even zeer een practische scholing, zodat zij practische vaardigheid krijgen in de hulp aan anderen. Spreker pleit te daarom voor een bijzondere con ferentie, waarin zij die leiding ont vangen en gevoimd worden in een echte broederlijke sfeer, zodat zij na deze vorming klaar zijn voor het werk in de gewone conferentie. De avond van de tweede dag werd besloten met de film „Monsieur Vincent". PROVINCIAAL DER CARME- LIETEN OP VISITATIEREIS. De Provinciaal der Paters Carme- lieten, Dr. Augustinus Nolte, zal 29 Juli naar Indonesië vertrekken voor een visitatiereis in het missie gebied van Malang. De Provinciaal zal worden vergezeld door de Pro- cui-ator van de Nederlandse Carmel- provincie, Dr. Cyrillus Hendriks. Als Vicarius Provincialis is be noemd de Assistent-Provinciaal Pa ter Antonius van Rijswijck, Gymna sium St. Alberti, Zenderen (Ov.). Wilt U iets weten? NoordenValkenburg. Noorden, Woerden, Oudewater, Polsbroek, Schoonhoven, Goudx-iaan, Gorinchem, Wijk. Heusden, 's Hertogenbosch, Eindhoven. Weert, Grathem, Maas- bracht, Sittard, Beek, Valkenburg. LeidenOosterhout. Leiden, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Made, Oosterhout. AalsmeerEindhoven. Aals meer, Vrouwenakker, Nieuwveen, Alphen, Boskoop, Gouda, Schoonho ven, Gorinchem, Heusden, 's Herto genbosch, Eindhoven. Oisterwijk (N.-Br.)Wassenaar. Oisterwijk, Udenhout, Waalwijk, Giessen, Woudrichem, Gorinchem, Nieuwpoort, Schoonhoven, Gouda, Boskoop, Hazerswoude, Leiden, Was- LeidenGoes. Leiden, Zoeter meer, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Oudenbosch, Roozendaal; Ber gen op Zoom, Krabbendijke, Goes, ong. 147 km. Op deze route zijn geen katholieke jeugdherbergen. Er is er een voor jongens in Breda en een voor meisjes in Tilburg. Wil men hiervan gebruik maken, dan moet de route vanaf de Moerdijk omgelegd worden als volgt: Moerdijk, Breda, Tilburg, Breda, Roozendaal, enz. Betreffende de titel van med. doe. arts. Inderdaad mogen slechts per sonen met de titel van med. doc. arts een artsenpractijk uitoefenen. Zij zijn echter niet verplicht deze titel steeds te voeren en volstaan daarom vaak met „arts". WIELRIJDERS, WIST U, dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen? En wist U ook, dat het inhalen in de regel slechts door één wielrijder geschie den mag? Laat zoveel mogelijk ruim te vrij voor andere weggebruikers! De uitvinding en verdere techni sche ontwikkeling van het vliegtuig in dienst van de burgerluchtvaart is een maar al te dikwijls onderschatte weldaad voor de gehele mensheid. Juist omdat de lucht het element L, waarin het vliegtuig thuis hoort, heeft het enorme voordelen boven elk ander middel van vervoer. Het kent niet die belemmering welke water en land vormen en daardoor kan de snelheid in principe bijna tot het onbegrensde worden opgevoerd. Soxnmige vliegtuigtypen hebben de snelheid van het geluid reeds over schreden en behalen al mëer dan 1000 km per uur en wie weet welke verdere mogelijkheden voor het vliegtuig nog in de schoot van de toekomst verbox-gen liggen. Voordelen voor de mensheid Deze snelheid en de alle hinder nissen nemende vlucht, welke aan het vliegtuig eigen zijn, bieden vele voordelen, waax-van de gehele mens- beid kan profiteren. De herinnering aan de voorbije wereldoorlog is voor velen wellicht het overtuigende be wijs van het tegendeel. Maar toch, een schaduwzijde heeft ook een zon- nxge kant. Men denke maar eens aan de zgn. „food-droppings" boven Holland in April 1945, die voor on telbare mensen het leven hebben be tekend, aan de vele gewonde mili tairen in de oorlog, die door het snelle vervoer per vliegtuig naar de hospitalen of door de tijdige aanvoer van geneesmiddelen aan de dood zijn ontrukt. En geeft in de tegenwoor dige tijd de luchtbrug niet een won dere en perfecte organisatie van het luchtverkeer te zien? Al wendt men deze prachtige uit vinding in de oorlog aan tot vernie tiging, dit neemt toch niet weg, dat het vliegtuig in vele gevallen uit komst kan bieden en ook biedt, waar in alle andere mogelijkheden blijken te falen. En al zy'n „food-dropping" en „luchtbrug" feiten, die tot de ver beelding spreken, de burgerlucht vaart levert practisch elke dag be wijzen van zijn waarde en onmisbaar heid. Minder spectaculair misschien, maar zeker niet minder spannend en belangrijk voor de betrokkenen. Ontsluiting van geïsoleerde gebieden. Reeds voor de oorlog bijv. bewezen de Fokkers van de K.L.M. hun grote waarde tijdens de winter van 1927 1928, toen verschillende Nederland se eilanden door sneeuw en ijs vol komen van de buitenwereld waren afgesneden. Talrijke vluchten werden toen gemaakt naar Ameland, Schier monnikoog en Urk teneinde voedsel en post te brengen. De winter van 19281929 was zelfs nog strenger en ook toen heeft de K.L.M. uitkomst gebracht door verschillende eilanden in Holland, Friesland en Zeeland uit hun isolement te verlossen. Toen Denemarken in de winter van 19461947 geheel door sneeuw er was omgeven en daardoor de scheep vaart ernstig werd belemmerd deed de Deense regering een beroep op de K.L.M. En de K.L.M. hielp. Verschil lende vliegtuigen voerden levensmid delen, medicijnen, brandstoffen, etc. aan. Het vorige jaar werd de Domini caanse Republiek zwaar door een aardbeving geteisterd. De K.L.M. bracht snel van Curagao een Roode Kruis-expeditie over, waardoor ter stond hulp kon worden geboden. Eveneens hielp de K.L.M. met het vervoer van een grote hoeveelheid serum tegen typhus, toen deze ge freesde ziekte in Egypte was uitge- bx-oken en Columbia ontving door middel van de K.L.M. kinine, toen het getroffen werd door een ernstige malaria-epidemie. Een ander voorbeeld is het volgen de: in begin 1947 ontdekte de beman ning van het K.L.M.-vliegtuig „Oran jestad" tijdens een oefenvlucht in West-Indië, dat het motox-scheepje „Evelyn" op weg van Curasao naar Aruba stuurloos was geworden en in nood verkeerde. Omdat de -„Evelyn" geen radio aan boord had, bleef de „Ox-anjestad" vijf uur lang boven het schip cirkelen en hield de wal op de hoogte van de situatie,.-totdat nog juist op tijd hulp kwam opdagen. Vervoer van bloed. Een zeer "belangrijke -taak. welke gex-egeld aan de K.L.M. wordt toe vertrouwd, is het vervoer van bloed. De eerste maal .geschiedde dit in 1947 van Amsterdam naar Batavia. Het vliegtüig is bij dit vervoer uitsluitend het aangewezen middel, omdat het bloed slechts twee tot drie weken goed blijft, het vervoer zo voorzichtig mogelijk moet geschieden en boven dien door voortdurend verversen van ijs op de juiste temperatuur moet worden gehouden. Thans vervoert de K.L.M. ook regelmatig bloed van Brussel naar Amsterdam, waar het in het O. L. Vrouwe "Gasthuis tot ge droogd bloedplasma wordt verwerkt, zodat het onbeperkt goed kan blijven. Maar ook hebben velen individueel hun leven te danken door tussenkomst van het vliegtuig, hetzij door een tij dig en snel vervoer naar een zieken huis, hetzij door de aanvoer van hoogst noodzakelijke en schaarse ge nees- en voedingsmiddelen. Zo bijv. redde de K.L.M. direct na de bevrij ding het leven van Geertje de Koo- ter door regelmatig bananen, het eni ge voedsel dat hij gebruiken mocht, uit Curagao te bezorgen in het Itter- son ziekenhuis te Gouda, in een tijd 'toen er nog helemaal geen bananen in Nederland te krijgen waren. Ook de Belgische baby Jacques Jon let dankt zijn leven aan het uiterst snelle vervoer van Leopoldsville naar Brussel. Een vernauwing in de slok- dax-m van deze twee maanden oude baby maakte een dringende operatie noodzakelijk. Nog geen 14 uur na zijn vertrek uit de Belgische Congo lag kleine Jacques op de operatietafel van de St. Raphaël Kliniek te Leu ven. Nog opmerkelijker was de prestatie van het Indië-vliegtuig, dat in een etmaal BataviaAmsterdam vloog om een dame, die aan hersentumor leed, zo spoedig mogelijk naar Utrecht te vervoeren. Het Belgische meisje Maria van Tendelo en de Fransman Raymond Havard werden per K.L.M. naar Stockholm vervoerd, waardoor zij beiden door een hartoperatie werden genezen. Een mooie taak. In Batavia strooide de K.L.M. DDT- poeder uit, en in West-Indië zoekt zij bij voorkomende gevallen en niet al tijd zonder succes naar drenkelingen. Zij vervoerde de bemanning van de tanker „Midred", die bij IJsland ver ging naar Nederland en zij vervoerde streptomychine van Madrid naar Hamburg en een stervend kind werd beter. Vooral ook het veivoer van phar- maceutische artikelen neemt grote vormen aan en in de vijf eerste maan den van dit jaar vervoerde de K.L.M. niet minder dan 40 ton penicilline, streptomychine. kinine, diverse soor ten serum, enz. Hoe velen er in de dertig jaar, dat de burgerluchtvaart bestaat, door de snelle tussenkomst van het vliegtuig zijn gered, is niet bij benadering te zeggen; want dit mooie en dankbare wérk geschiedt vaak ongeweten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te tien uur). TAMELIJK KOEL. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Matige en overdag af en toe vrij krachtige wind uit de Westelijke richtingen. Nog iets lagere temperaturen. BIOSCOPEN. Casino: De vrouw van mijnheer, 14 jaar. Lido: De Zesdaagse, alle leeftij den. Luxor: Abbott en Costello zwaaien af, 14 jaar. Trianon: Na regen komt zonneschijn, 18 jaar. Rex: Mijnheer de Gouvernante, alle leeftijden. netje dat alleen in de „afloop" wat simpel is. Wie een tikje ernstiger lec tuur wil, raden we Koentje van Kat tenburg aan (IV—V Querido'. A'dam) door Cor Bruijn over de vreugde en het verdriet van een jon gensleven. Of van Clare Lennart: Huisjes van kaarten (IV Bruna, Utrecht), een boeiend verhaal over een ouderwetse Utrechtse winkelier. Ook is er bij de boekenoogst van deze week een spannende historische ro man: Conquistador in Mexico (II- IV A'damse Boek- en Crt. Mij-, A'dam) door Samuel Shellabarger, spelend omstreèks 1520 en enige ont wikkeling vragend. Eveneens voor gevormde lezers is de historische ro man van Jaap Waldenmaier: Houte been (m C. de Boer Jr., A'dam), een boek over de Hollandse kapers omstreeks 1600. Geenszins vacantie lectuur is 't boek: Lichaam en ziel (II Vissende Kat, Den Haag) door Maxence van der Meersch, een cru vcx-haal van degeneratie, zij het dan met een opstijgen aan het eind. En wilt u meesterlijke vertelkunst vol humor, leest dan: Afrikaanse vulpen- krassen (V Winants, Heerlen) door Dr. Bernard Zuure, W.P. een prach tig boek van een prachtige missiona ris. Tot slot: voor de liefhebbers van biografieën noemen we Tsjaikofski (III Blitz, A'dam) een suggestief psychologisch portret van de beroem de Russische componist door Klaus Mann, uitsluitend voor gevormde le zers. I is verboden, H is streng voorbe houden, IH is gevormde lezei's, IV is volwassenen, IV-V is rijpere jeugd, V is voor allen, VI is kinderlectuur, De Romeinse cijfers geven de "toelaat baarheid aan. TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILIST Geef bij het links afslaan het reeïxtuit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fiet ser is. Vex-leen de tram steeds voorrang en beleefdheidshalve ziekenauto's. Wees uiterst voorzichtig bij het openen van portiei-en aan de zij de van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de car rosserie. Geef geen extx*a gas om het gele licht nog net te „halen". Passeer verkeersheuvels met groene zuil slechts links, wan neer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is. Houd rekening met de feilbaar heid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze cate gorie onberekenbaar zijn). Rijd in de stad met stadslichten: rijdt men met groot licht dim dan voor elke tegenligger; ook op de buitenwegen. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". Rijd rechts vóór; keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak. Een „heer" in het verkeer, drinkt geen borrel meer. LEDENVERGADERING VAN V.N.L. De voorzitter opent deze tamelijk bezochte vergadering. In zijn ope ningswoord memox-eert hij de moei lijkheden in het eerste verenigings jaar. Nadat de notulen, jaarversla gen van de secretaris en penning meester zijn goedgekeurd, volgt de bestuursverkiezing. Het bestuur is als volgt samengesteld: B. Bekke ring, voorz., J. Smeding, secr., Oude Herengracht 12, J. v. Zijp, penning meester, C. Strijk, J. J. H. Verlaak en Jac. v. Zijp, comm. Rector L. P. M. Vester, geestelijk adviseur. Daar na worden de resp. junior- elftal-, kas- en terreincommissies gekozen. Het volgend punt van de bespre king is; opening van het terrein. De plechtige opening wordt vooraf ge gaan door een triduum, met als be sluit op 28 Aug. '49 een H. Mis met gemeenschappelijk ontbijt, des mid dags de plechtige opening met als openingswedstrijd MeerburgVVLV.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2