S)e CcidóeSou^mt In Indonesië wellicht spoedig het bevel staakt het vuren Amerikaanse opperbevel komt besprekingen houden in Europa Vechtpartij in Italiaanse Senaat DONDERDAG 28 JULI 1949 40ste JAARGANG Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papeagracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „Klooster en wereld" IN de laatste aflevering van „Sint Bavo" schrijft A. B. een artikel „Klooster en wereld", waarin de schrijver constateert: „Er gaan tegen woordig niet veel meisjes naar het klooster en de jongens, die in een leken-congregatie treden, zijn ook gauw geteld". Het is nodig, dat er 'ns nadrukke lijk gewezen wordt op dit verschijn sel, dat inderdaad mag worden aan geduid als „een actuele nood". Wat is de oorzaak ervan? vraagt de schrijver en hij zegt: „Deze vraag zal ik niet volledig beantwoorden want er zijn vele oorzaken voor. Zeker is, dat, vooral wat de vrouwelijke jeugd betreft, velen op een andere wijze zichzelf geven aan een sociaal beroep en soms met evenveel toewijding en even ernstig. Denk maar eens aan de gezinsverzorgster en de ver pleegster, die waarlijk doorgaans dit beroep niet kiezen om zich in teressant te maken! De tegenwoordige tijd heeft nu eenmaal velerlei hulp van leken nodig, die leven in de wereld, op hun eigen terrein apostelen zijn en sociale werkers". De ongehuwde vrouw kon altijd maar kan zéér bijzonder in de mo derne tijd een nuttige, schone, heer lijke taak vervullen in de samen leving; een zeer verdienstelijk leven leiden, dat haar nobele vrouwelijke aspiraties bevredigt. Maar: óók al zijn er vele zowel vrouwelijke als mannelijke leken apostelen, de katholieke gemeenschap, héél de gemeenschap kan niet missen het werk der religieusen. Wij spre ken hier niet over de zegenrijke kloosterorden, die enkel of bijna uit sluitend zich wijden aan het beschou- wende leven, wij bedoelen de congre gaties, die actief werken; en ook deze hebben nog hun volle betekenis. Veel werk moet feitelijk door reli gieusen worden gedaan. En bij veel ander werk is de sa menwerking van religieusen en leken met eenzelfde doelstelling héél nut tig. Het is een ernstige, hoogst ern stige fout, waaraan zich ook hoog staande en leidinggevende katholie ken schuldig maken, dat men de waardering, de eerbied verliest voor de religieuse staat, voor het reli- gieuse leven, voor de religieusen. - En wij besluiten met de woorden, waarmede A. B. zijn artikel in „Sint Bavo" besluit: Wij moeten bidden, „dat God ve len zal roepen tot het religieuse le ven voor het heil van henzelf en van de Kerk". Sympathieke oproep van werkgevers organisaties OP DE BRES VOOR ONZE GEDEMOBILISEERDEN. De centrale werkgeversorganisa ties laten op het ogenblik op grote schaal een circulaire verspreiden, waarin zij de volle steun van de werkgevers vragen bij de plaatsing en herplaatsing van de gemobiliseer de militairen na hun terugkeer uit Indonesië. Zij geven daarbij de volgende richtlijnen: a. De werkgever neemt zijn vroe gere werknemers bij aanmelding ter stond in dienst, overeenkomstig het bestaande voorschrift. b. Men voorzie in het komende jaar nooit in een vacature zonder zich bij de gewestelijke arbeidsbu- reaux e.d. er van te hebben verge wist, dat er geen militairen voor de vervulling beschikbaar zijn. Indien voor aanstelling in een bepaalde func tie een maximum leeftijdsgrens is ge steld, is het redelijk deze grens voor gedemobiliseerden tenminste met de door hen in militaire dienst doorge brachte tijd te verhogen. c. Verwacht wordt, dat alle werk gevers met 25 man of meer personeel voor Februari a.s. aan gedemobili seerden 3 pet. van hun personeelsbe zetting plaatsen. d. Voor alle werkgevers gelde, dat bij iedere aanstelling van manne lijk personeel slechts tot aanneming van anderen dan gedemobiliseerden wordt overgegaan, indien vaststaat, dat het bedrijfsbelang zulks onher roepelijk eist. de DOOR BIJENZWERM OVER VALLEN EN GEDOOD. Een Javaanse werkman van de onderneming Tabah Batoe op Suma tra werd onverwacht door 'n zwerm bijen aangevallen. Na heel veel moeite kon hij zich van de venijnig stekende diertjes bevrijden, maar toen wachtte hem een andere ver rassing: een tijger, die langzaam op hem af kwam. De ongelukkige ging zo snel zijn benen hem dragen konden er van door en kon zich zodoende ook van de tweede aanvaller ontdoen. Twee dagen later is hij echter aan de bijensteken overleden. In de kam pong Soengoe in het Padangse is een Indonesiër, die naar het vee stond te kijken, door een tijger overvallen en verscheurd. „DE SURINAMER" OVER DE MOTIE. ,De Surinamer" schrijft naar aan leiding van de bekende motie der Staten van Suriname: Van Katolieke zijde was men zeer content met de onder wijsoplossing volgens de interim-regeling, die aan vankelijk geheel tegen gelijkstelling was. Principieel gezien is algehele doorvoering van financiële gelijkstel ling het enige ware. Maar voor wie alle facetten van het Surinaamse le ven kent, is het duidelijk, dat dit onuitvoerbaar is. In Nederland is de uitdrukking gebruikt van een storm in een glas water. Het lijkt ons beter dit geval niet te bagatelliseren. Wij hopen, dat de Eerste Kamer de fout van de Tweede Kamer herstelt. J^OHAMMED RUM, de voorzitter van de Republikeinse delegatie heeft gezegd, dat in principe overeenstemming is bereikt om de order staakt het vuren uit te vaardigen. Alleen de bepalingen voor de uitvoering er van moeten nog worden besproken Wanneer het bevel tot staking van de vijandelijkheden zal worden gegeven, kon Rum niet zeggen. De be sprekingen zijn tot nu toe vlot verlopen. Het Franse persbureau A.F.P. meldt intussen, in gezaghebbende kringen te Batavia te hebben ver nomen, dat een accoord binnen 24 uur zou zijn bereikt. Er zijn nog en kele moeilijkheden, die vooral wor den gemotiveerd door het verwer pen van een Republikeins voorstel door de Nederlanders, dat de be zetting van de Republikeinse gebie den door de Nederlandse troepen wilde beperken tot de grote steden, terwijl de buitengebieden door de Nederlanders zouden worden geëva cueerd. Op 30 Juli zal de Republikeinse de legatie uit Djokja naar Batavia rei zen om deel te nemen aan het twee de gedeelte van de inter-Indonesi- sche conferentie, welke waarschijn lijk tot 3 Augustus zal duren. INDONESISCHE AUTORITEITEN NAAR BATAVIA VERTROKKEN. Gisteravond zijn per KLM-machi- ne naar Indonesië vertrokken prof. Djajadiningrat en de heer J. W. van Hoogstraten en A. B. K. Niemeyer, respectievelijk secretaris van Staat van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, hoofd departement Alge mene Zaken te Batavia en hoofdamb tenaar van dat departement. Deze heren hadden in Nederland besprekingen gevoerd over de posi tie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië na de souvereiniteits- overdracht. Bovendien vertrok met hetzelfde toestel prof. ir. J. P. Thysse naar Ba tavia. De millioenen van het Marshall-plan Senaat komt terug op besluit De Amerikaanse senaat heeft het gehele wetsontwerp betreffende de Martshall-hulp in het tweede jaar van het E.H.P. teruggezonen naar zijn begrotingscommissie. Hiertoe werd overgegaan wegens de verwikkelin gen, waarin men verstrikt was ge raakt als gevolg van een amende ment, dat tot strekking had de E.C. A. te verplichten anderhalf milliard dollar te besteden voor het kopen van Amerikaanse overschotten van land bouwproducten. Door het wetsontwerp terug te zen den naar de begrotingscommissie heeft de Senaat automatisch het gis teren genomen besluit, om het voor stel tot verlaging van de Marshall hulp in het tweede kwartaal van dit jaar met 74 millioen dollar te verla gen, en het gisteren genomen besluit om de Marshall-hulp voqr 194950 vast te stellen op 3.628.380.000 dollar ingetrokken. De schilder Ben Groenestein, bekend door zijn schilderij van de prinses jes en haar ponnies, werkt aan een der hoofdpunten in het 50 meter lange diorama, dat op de tentoonstel' ling „Jeugd van Nederland" in Augustus en September te zien zal zijn. De Izwestia het officiële orgaan van de opperste Sow jet, meldt he den, dat er in Spanje een machtige verzetsorganisatie van 50.000 parti- sanen gevormd wordt. Deze organisatie zou onder leiding van de communistische partij staan. Militaire organisatie op basis van het Atlantisch Pact J^ET AMERIKAANSE opperbevel, bestaande uit de bevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht, zal morgen per vliegtuig naar Europa vertrekken, waar het besprekingen zal voeren met de opperbevelheb bers van de landen, welke deel uitmaken van het Atlantisch pact. Er zal worden gesproken over mi litaire kwesties die van gemeen schappelijk belang zijn voor Europa en de Verenigde Staten. De belang rijkste daarvan is wel de militaire or ganisatie op basis van het pact. De drie Amerikaanse militaire chefs zijn Omar Bradley (leger), Louis Den- feld (marine) en Hoyt Vandenberg (luchtmacht). Hun bezoek aan Europa duurt slechts tien dagen. Zij zullen lang niet alle Europesche hoofdsteden be zoeken. Alleen Londen, Frankfort, Parijs en Wenen staan op het pro gramma. Zij hopen echter dat de op perbevelhebbers van alle bij het At lantisch pact aangesloten mogendhe den bereid zullen zijn om hen te be zoeken in een van de vier genoemde steden. Een afgevaardigde van het Ameri kaanse opperbevel is reeds informe le besprekingen begonnen met een afgevaardigde van het Canadese op perbevel over de uitvoering van het Atlantisch pact. Inmiddels zijn er, naar Ass. Press uit Londen meldt, informele bespre kingen begonnen over de vorming van een „Noordatlantische raad", waarin alle leden vertegenwoordigd. Daarna zal een de fensiecommissie worden gevormd, welke zich zal wijden aan de coör dinatie en de ontwikkeling van de militaire hulpbronnen van de twaalf landen. Men verwacht, dat deze commissie zich spoedig zal onderverdelen agentschappen voor land-, lucht- en zeemacht en zich zal bezighouden met de bestudering en formulering van strategische ontwerpen die zul len worden toegepast in geval van een aanval. De acht landen, die het pact heb ben opgericht, zijn de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Ca nada, Noorwegen, België, Nederland en Luxemburg. Met de „Schiedam" kwamen Dins dagmiddag op Schiphol aan de urnen met de stoffelijke resten van Amerikaanse journalisten en van de bemanning, die als slachtoffers vie len bij de ramp van de „Franeker" De Amerikaanse gezant dr Herman het pact zijn j Baruch legde een krans aan de voet van de Chapelle Ardente. Tweehonderd Italiaanse senatoren zijn gedurende twintig minuten in de vergaderzaal slaags geweest. Aanlei ding hiertoe vormden de besprekin gen over de kortgeleden beëindigde staking van landbouwarbeiders. De gevechten braken uit, nadat de senaat bijna de gehele dag in zitting was geweest en het humeur der se natoren steeds slechter was gewor den. Communistische en links-socialisti sche afgevaardigden hadden de (Christen-Democratische) minister van Binnenlandse Zaken Mario Scelba ervan beschuldigd een tactiek van „de sterke arm" tegen de sta kers te hebben toegepast. Hierop ant woordde minister Scelba dat dit noodzakelijk was geweest om de communistische „terreurgroepen" te bestrijden, die werkwilligen hadden geïntimideerd. Op een gegeven ogenblik werd vanaf de banken der communistische afgevaardigden „moordenaar" geroe pen, waarop de Christen-Democrati sche senator Albino Donati vinnig re ageerde met de woorden: „Er wordt op de communistische gramofoon wel eens een andere plaat afgedraaid, doch de klanken, die ten gehore wor den gebracht, zijn altijd dezelfde". Dit was aanleiding voor een aan tal senatoren der hiervoor genoem de partijen zich van hun zetels te verheffen, waarop een algemeen gevecht ontstond. De senatoren sloegen er blinde lings op los, daarbij elkander woe dend uitscheldend. Inktpotten, dos siers en stoelen werden als projec tielen gebruikt. Boden trachtten de vechtenden te scheiden, doch elke keer, dat zijn dit probeerden, wer den zij door een verenigd front van senatoren teruggeslagen. Na twintig minuten begon de strijd te luwen, waarvan vice-voorzitter Guiseppe Alberti gebruik maakte om de zitting te schorsen. Door personeel voor het verlenen van eerste hulp dat tijdens verga deringen van de Italiaanse senaat al tijd gereed staat om, zo nodig, de helpende hand te bieden werd een aantal senatoren behandeld voor ver wondingen van geringe aard. Beiers parlement staakt Het Beiers parlement is gisteren „in niet-officiële staking" gegaan uit pro test tegen de beweerde inmenging in de rechtspraak door het Amerikaan se militaire bestuur. De leden van het parlement kwa men niet bijeen, na de verdaging voor onbepaalde tijd, waartoe men gisteren besloten had. Het conflict ontstond als gevolg van beweringen van dr Alfred Lo- ritz, voormalig Beiers minister, dat hij in een Beierse gevangenis een slechte behandeling had gekregen. (Loritz was veroordeeld tot gevan genisstraf op beschuldiging van het drijven van zwarte handel). Het militaire bestuur gaf bevel tot uitstel van een proces wegens laster, dal Loritz in dit verband werd aan gedaan op grond van het feit, dat het militaire bestuur een onafhanke lijk onderzoek wenste. IN HONGARIJE ZIJN DE RADIO'S AAN BANDEN GELEGD. Bij decreet van de Hongaarse re gering kan om redenen van staats veiligheid, welke niet nader behoe ven te worden toegelicht, aan be paalde mensen het gebruik van een radiotoestel worden verboden. Te vens kunnen de bevoegde autoritei ten radio-toestellen zo veranderen, dat men er slechts bepaalde stations mee kan opvangen. Ook kunnen radio-toestellen in beslag worden genomen. Voorts is het verboden, godsdien stige uitzendingen in het openbaar te beluisteren of te doen beluisteren. Het bestuur van de Labourpartij heeft het Lagerhuislid Lester Hut chinson uit de partij gestoten. Hut chinson heeft zich enige bekendheid verworven door zijn venijnige aan vallen op de buitenlandse politiek van de regering. Hutchinson heeft ook een weinig geslaagde anti-Nederlandse actie ge voerd tijdens de tweede militaire ac tie. in Indonesië. Mislukte roofover val op een taxi-chauffeur Opnieuw is, aldus het „Vrije Volk", dezer dagen een roofoverval op een taxi-chauffeur gepleegd. In Diemen werd de bestuurder door zijn passa^ gier met een grote bankhamer aan gevallen, maar dank zij een kuil in de weg kwam de klap niet op zijn hoofd, maar op zijn schouder terecht. De chauffeur bracht zijn wagen tot stilstand en overmeesterde de ban diet, die daarna door de politie gear resteerd kon worden. De dader, een fabrieksarbeider uit Hilversum, was met zijn weekloon naar Amsterdam gegaan en had daar eens flink de bloemetjes buiten gezet. Zó flink, dat hij omstreeks het mid dernachtelijk uur nog precies vijf en dertig cent over had. Voor een kwartje kocht hij een paar sigaretten en zijn laatste dubbeltje gooide hij in de automaat van een telefoon bij een hotel op het Rokin. Hij belde de taxi centrale op en liet, zonder een cent, maar met een grote hamer in zijn zak, een grote wagen voorrijden. „Naar Diemen", klonk het bevel met een flinke vaart suisde de slee naar de Weesperzijde. Op de rijks weg durfde de rover zijn slag nog niet te slaan, omdat hij bij deze snel heid voor zijn eigen leven vreesde. In Diemen gaf hij opdracht verschil lende smalle straten in te rijden, zo dat de bestuurder zijn vaart moest minderen. Op de hoek van de Nicolaas Lublinkstraat hief de overvaller zijn hamer op, maar juist toen hij deze met grote kracht liet neerkomen, schoot de chauffeur door een kuil in de weg opzij, zodat de slag zijn hoofd miste en op zijn schouder terecht kwam De kordate chauffeur bedacht zich geen ogenblik, remde uit alle macht en besprong daarna zijn tegenstan der, die hij snel overmeesterde. Ter wijl de politie inmiddels door voor bijgangers werd gewaarschuwd, pro beerde de Hilversummer nog te ont snappen, maar hij gaf dit plan op, toen de chauffeur dreigde hem met zijn hamer het hoofd in te slaan. Na zijn arrestatie door de rijkspo litie legde de fabrieksarbeider een volledige bekentenis af. EÉN ANDERE ROOFOVERVAL OPGEHELDERD Enkele dagen geleden werd op een avond te Amsterdam een man be roofd van 80 gulden en op het trot toir van de Oostelijke Handelskade achtergelaten. De politie van het bu reau Kattenburgergracht is er thans in geslaagd een 26-jarige man en een 25-jarige vrouw, die deze roof heb ben gepleegd, aan te houden. Beiden staan als zeer ongunstig bekend. De reconstructie van het gebeuren, waarvan het slachtoffer zich weinig herinnert, omdat hij beneveld was, komt hier op neer, dat de man en vrouw hun slachtoffer in een café hadden ontmoet. Er werd een ste vig glas gedronken en daarna begaf het gezelschap zich per taxi op weg, om de vriendschap elders te bevesti gen. Wat er in de taxi precies is ge beurd, staat nog niet vast. Het slachtoffer is in bedwelmende toe stand geraakt en op de Oostelijke Handelskade achtergelaten. Het tweetal is daarna verder gereden, Even later uitgestapt en verdwenen. De chauffeur vertrouwde de zaak niet, waarschuwde de politie en de G.G.D. en zorgde er voor dat de be dwelmde man in een ziekenhuis kwam. Toen hij daar ontwaakte, mis te hij f 80. RIJWIELEN MET HULPMOTOR MOGEN RUST OP TOERISTISCHE RIJWIELPADEN NIET VERSTOREN A.N-W.B. vraagt maatregelen. Het is een algemeen erkent feit, dat het rijwiel met hulpmotor zich naar alle waarschijnlijkheid binnen enkele jaren zal ontwikkelen tot een populair vervoermiddel, aldus schrijft de A. N. W. B. Verwacht mag dan ook worden, dat rijwielen met hulpmotor in de nieuwe Wegenverkeersregeling on der bepaalde voorwaarden als rijwiel zullen worden beschouwd, met alle plichten en rechten aan dit vervoer middel verbonden. De Kon. Ned. Toeristenbond heeft zich tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend met de volgende suggesties: le. Het instellen van een maximum snelheid van 20 km. op rijwielpaden. 2e. Het aan de type-keuring ver binden van een voorwaarde, betrek king hebbend op het maximum toe laatbare geluid. 3e. Het opnemen van een bepaling, dat bestuurders van rijwielen met hulpmotor het overige rijwielverkeer slechts dan mogen inhalen, indien de ruimte dit toelaat. Indien een dergelijke regeling in de nieuwe verkeerswetgeving niet goed mogelijk zou blijken, heeft de A N W. B. voorgesteld, met uitzon dering van de verplichte rijwielpa den, alle andere (bijv. die. aange duid met het zwarte rijwielpadbord je) voor rijv/ielen met hulpmotoren te verbieden. £m koJiAeCtje. „Vele Protestanten zijn beter, dan hun leer, zodat ze middelmatige en oppervlakkige, lauwe en laffe Ka tholieken beschamen" Prof. dr Ce-ar-? Prom

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1