Het omzetverloop in de detailhandel in Mei 1949 STADSNIEUWS Het onmenselijk optreden van Duitse beulen Gemeenteraad van Noordwijk J. P. A. BRAND G. H. J. BRAND Jr. Dr. Heinemann WOENSDAG 27 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In verschillende tot de detailhan del behorende branches was in Mei jl. ten opzichte van de voorafgaande maand volgens mededeling van het economisch instituut voor de midden stand een teruglopen van de omzet ten waar te nemen. Deze omzetdaling behoeft geen verwondering te wekken, indien in aanmerking wordt genomen, dat in April een aantal factoren stimulerend op de omzetontwikkeling hebben gewerkt als de Paasdagen en het voorkomen van 5 Vrijdagen en 5 Za terdagen. Rekening houdende met deze om standigheden konden de in Mei be haalde omzetten over het geheel ge nomen niet onbevredigend worden genoemd. Een uitzondering moet hier echter worden gemaakt voor de de tailhandel en glas, aardewerk, porcc- lein en huishoudelijke artikelen, in welke branche de omzetten laag ble ven. In de detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken daalden de omzetten belangrijk. In het kruideniersbedrijf daalden de om zetten in de medewerkende onderne mingen met gemiddel 10 pet. en kwa men nog beneden die in de maand Maart jl. In deze branche is vrijwel een einde gekomen aan de sinds het einde van de oorlog ingetreden om zetstijging. Tengevolge van het per 22 April jl. verlaagde vleesrantsoen, konden ook het slagersbedrijf de omzetten van de voorafgaande maand niet worden ge handhaafd. De wat ruimere afleve ringsmogelijkheid van vleeswaren JUBILEA BIJ NIEUWENHUIZEN Heden was het 25 jaar geleden, dat de heren L. Menijn en Fr. Schou ten in dienst kwamen van de N.V. Fabriek van Verduurzaamde Le vensmiddelen v.h. L. E. Nieuwenhui- zen te Leiden. Ter herdenking van dit feit werden beiden met hun fa milie op kantoor ontvangen, waar zij allereerst werden toegesproken door de heer L. E. Nieuwenhuizen Se- gaar, directeur der vennootschap, waarbij hij memoreerde dat van bei den van een trouwe plichtsbetrach ting gedurende al deze jaren kan worden gesproken. Daarna nam de heer Heijn, bedrijfsleider, het woord, die hiervan eveneens getuigde en tevens wees op de aangename sa menwerking met de jubilarissen. Vervolgens spraken namens het fa- briekspersoneel de heren J. "Vermeu len, H. J. Kasterop en J. Kalisvaart, terwijl de heer C. Lau, procuratie houder, besloot met zijn beste wen sen voor de toekomst, zowel in dienst van de vennootschap als in het fa milieleven. Bloemen en de gebrui kelijke enveloppen ontbraken niet, terwijl namens het fabrieksperso- r.eel de heer Menijn een boekenkast en de heer Schouten een stoel werd aangeboden. JEUGD UIT PROFESSORENWIJK EEN DAGJE UIT. Gisterochtend vertrokken ruim 100 kinderen uit de Professor en wijk in drie autocars voor een „zwerf tocht" door ons land. Via Utrecht werd allereerst naar de Pyramide van Austerlitz gereden, waar speel tuin en uitzichttoren al dadelijk de belangstelling van het jeugdige volk je hadden. Van hier ging het naar Apeldoorn; een bezoek aan Berg en Bos gaf veel ontspanning en zorgde o.a. voor een verfrissend bad. Het prachtige park Rozedaal, met zijn bedriegertje ,was de volgende pleis terplaats om dan, via Arnhem en Wa- geningen nog een tocht te maken over de Leusderheide, waar het we derom de speeltuin Bergzicht was, die de kinderen veel pleizier schonk. Tegen tien uur werd Leiden bereikt, waar bij de sociëteit „Het Prof je"' de „ontscheping" plaats vond. De voor zitter van D.P.W., de heer P. D. Be versluis, die met een aantal assisten ten de leiding van deze tocht had, had hier de dank- van vele ouders in ontvangst te nemen. Uiteraard viel de kinderen deze dag een royale trac- tatie ten deel Plantsoenconcert Het laats'e Plantsoenconcert in dit jaar zal ver zorgd worden door het Leidse Politie Muziekgezelschap" en wordt gegeven op Donderdag 28 Juli te 8 uur. Programma: 1. „Marche Americai- ne" J. P. Sousa, 2 „Halewijn", Sym- phonisch Gedicht op. 87, G. Boedijn, 3 „Avondrood" ouverture, A. Dries- sen, 4 „With Sword and Lance" mars H. Starke, 5 „Mondnacht auf der Al- ster, vals, Oscar Fetras arr. A. Dreis- sen, 6 „Hollandse Suite" P. R. v. d. Glas, 7 „The Gladiators Farewelle" mars H. L. Blankenberg. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Paulina Christina d. van J. C. Berkhout en C. A. van der Vlist. Joannes Franciscus z. van A. M. L. Versantvoort en A. Hartevelt. Cla ra Katrina d. van J. H. de Groot en H. C. Kode. Maria d. van J. Springer en L. Stokkel. Mai'ia Adriana d. van J. H. van den Oever en A. Sloof. Lu cia Maria Johanna d. van P. van Breukelen en L. J. A. van Rhoon Isa bella Agatha d. van A. P. J. van den Berg en L. Guyt. Jan Zacharias z. van J. P. van Leeuwen en C. van Rookhuizen. Margaretha Peternella d. van J. Steenbergen en M. L. S. Bisschops. Susanna d. van W. M. van Wingerden en S. Brands. Michèle Germaine d. van F. Ouwehand en N. M. C. Rousselle Gehuwd: W. de Vreese jm. en C. A. Ressenaar jd. Overleden: W. H. J. Zwetsloot man 62 j. F. G. Bouwman man 57 j C. van der Meij man 65 j. A. Spring in 't Veld d. 10 maanden. M. P. C. Roozen huisvr. van J. Heemskerk 47 j. voorkwam echter een sterke omzet daling. Het omzetverloop in de detailhan del in textielwaren kon alleszins be vredigend worden genoemd mede ten gevolge van het feit, dat op 28 April nieuwe textielpunten werden geldig verklaard. Ten opzichte van April werd nog een kleine omzetstijging behaald. Toch boekten niet alle in zenders hogere omzetten dan in de voorafgaande maand. Bij 40 pet. viel een min of meer belangrijke omzet daling te constateren. Zo noteerden vele speciaalzaken in herenmode-ar tikelen in heren- en jongenskleeding, in damesconfectie en dameshoeden een teruggang. De speciaalzaken in dames- en herenstoffen, in wol, in corsetten e.d. en in bedrijfskleding boekten hogere omzetten dan in April j.l. In het brood- en banketbakkersbe drijf liepen de omzetten vrij belang rijk terug. Zelfs moederdag kon deze teruggang niet beletten. De ban ketbakkers noteerden ten opzichte van April een daling van ruim 15 pet. De wat ruimere aanvoer van jonge groenten en fruit brachten enige om zetstijging met zich in de detailhan del in aardappelen, groenten en fruit. Toch bleven de omzetten laag. Na de hoge omzetten in April ten gevolge van een grotere verkoop van eieren in verband met de Paasdagen, zakten de omzetten in Mei in de de tailhandel in zuivelproducten in en kwamen iets lager te liggen dan die in Maart j.l. In de ongunstige omzetontwikke ling in de detailhandel in glas, aar dewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen trad ook in Mei geen noe menswaardige verbetering in. De om zetten lagen in die maand bijna 17 pet. lager dan in Mei 1948. In de detailhandel in tabaksfabri katen daalden de omzetten in de medewerken middenstandszaken met bijna 8 pet. en kwamen hierdoor op vrijwel gelijke hoogte al sdie van de overheenkomstige maand van 1948. In de tot de detailhandel in meube len en aanverwante artikelen beho rende detailhandelszaken konden ge middeld vrijwel gelijke omzetten worden geboekt als in de voorafgaan de maand. Vier en vijftig procent der deelnemers boekten hogere en vier en veertig procent lagere omzetten dan in April jl. In de detailhandel in Alcoholhou dende en alcoholvrije dranken trad een sterke omzetdaling in. In 1948 werden slechts in Januari en Februa ri nog lagere omzetten genoteerd. Ten opzichte van April liepen de omzetten met 16 pet. terug. NOORD WIJK GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY OP BEZOEK Na zijn bezoek aan de vierdaagse afstandsmarsen in de omgeving van Nijmegen, zal Donderdag 28 Juli a.s. generaal J. de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber der West-Europe- se landstrijdki-achten een kort be zoek aan Nooi'dwijk brengen en zijn intrek nemen in het „Huis ter Duin". VOORSCHOTEN Veilig Verkeer weer in actie. De zo actieve afdeling Veilig Ver keer heeft een tentoonstelling geor ganiseerd van kindertekeningen. De leerlingen van de scholen in Voor schoten hebben allen op hun ma nier een ondex-werp, dat met Veilig Verkeer in verband staat, in tekening gebracht. In het Gebouw van Chr. Be langen zijn deze tekeningen nu te bewonderen. We hebben al even een kijkje achter de schermen genomen en kunnen gerust zeggen, dat ook dit onderdeel van de Veilig Ver- keersactie weer geslaagd is. De kleu rige en aardige tekeningen zijn zeer aantrekkelijk tentoongesteld en bovendien heeft de A. N. W. B. een keurige stand ingericht. Gedurende de tentoonstellingsuren zullen de prijzen ook te bezichtigen zijn, die voor de verschillende wed strijden te behalen waren. De win naars kunnen op de tentoonstelling hun prijzen in ontvangst nemen. Weet U nog niet of U tot de geluk kigen behoort? Een reden te meer om even een kijkje te gaan nemen! Vanavond (Woensdag) is de tentoon stelling geopend tot 10 uur en mor gen kunt u van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds terecht. Geboren: Arina A., d. van P. van der Marei en A. S. Berkhuizen; Johannes A., z. van A. J. Mens en M. E. van der Valk; Geertruida J. M., d. van S. W. Spruijt en J. J. Rolvink; Elisabeth, d. van C. A. Voorbij en M. Rozier; Wilhelmus P. M., z. van D. P. Schrama en A. M. Langeslag. Ondertrouwd: A. J. de Wit 19 jaar en M. G. de Joode 17 jaar; Anne Dijkstra 22 jaar en E- Bregman 19 j. UIT DE OMGEVING VERBETERING VAN WONINGEN. In de raadsvergadering van 18 Fe bruari j.l. hebben B. en W. in ant woord op een desbetreffende vraag van de heer van Kesteren toegezegd, dat zij aan de betreffende autoritei ten de vraag zouden voorleggen, of van gemeentewege naast de Rijks regelingen le betreffende het toeken nen van premiën ten behoeve van het verbeteren en/of splitsen van be staande woningen en 2e tot het ver lenen van een tegemoetkoming uit de overheidsfondsen ten behoeve van degene, die met het oogmerk aan meer gezinnen huisvesting te ver schaffen dan waarvoor een bepaald onroerend goed zich in de oorspron kelijke toestand leende een rege ling in het leven mocht worden ge roepen inzake het verbeteren van woningen, waardoor de bewoonbaar heid wordt vergroot. Vanwege B. en W. werd er op gewe zen,- dat zij speciaal het oog hadden op bewoonde huizen, die met betrek kelijk geringe kosten, hetzij beter bewoonbaar kunnen worden gemaakt voor het gezin, hetwelk het huis mo menteel bewoont, hetzij geschikt kun nen worden gemaakt voor bewoning door een groot of groter gezin (b.v. het inrichten van slaapkamers op grote zolderruimten of het produc tief maken van nutteloze ruimten, vooral bij schuine daken door het maken van dakkapellen e.d.). De gedachten gingen daarbij uit naar het verstrekken van de nodige gelden aan de eigenaren of huurders, uiteraard met oplegging van de ver plichting tot terugbetaling. Gew. Staten hebben medegedeeld, dat er bij hun college in beginsel geen bezwaar bestaat van gemeente wege voorschotten te verlenen in de gevallen als bovenbedoeld, mits die voorschotten slechts aan de eige naren van de betrokken woningen zouden worden verleend en deze be hoorlijk zekerheid zouden verstrek ken, Ofschoon B. en W. verwachten, dat, nu de eigenax-en ingeschakeld moeten woi-den, het aantal aanvragen zal slinken, bestaat h.i. toch wel de mo gelijkheid, dat er een aantal gega digden zullen overblijven, die óf hun eigen huis willen verbeteren óf met de huurders een regeling kunnen treffen. B. en W. vex^trouwen, dat de raad een en ander met genoegen zal ver nemen en in beginsel zal willen be sluiten om van gemeentewege voor bovengenoemd doel voorschotten te verlenen. B. en W. stellen zich voor aan de regeling de nodige publiciteit te ge ven om aldus te onderzoeken, of er ingezetenen zijn, die voor toekenning van een voorschot in aanmerking wensen te komen. WASSENAAR Personalia. Voor het examen handelskennis l.o. is geslaagd de heer M. M. M. Lucassen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN HET GOUDEN BESTAANSFEEST WILHELMINA VERENIGING De dag nadert, waarop de Wilhel- mina Vereniging haar 50-jarig be staan zal vieren. Dit zal een ouder wets W.V.-feest worden. Op 18 Aug. zal een officiële receptie, des avonds te 6.30 uur in hotel „Centraal", de feestelijkheden inluiden. De dagen voor de leden zijn 19 en 20 Augustus Hierop zal plaats hebben het optreden van Bob Kion met zijn gezelschap, de acrobaten op stalen draad, hon derden meters hoog in de lucht ge spannen. Voorts zal Zaterdagmiddag een demonstratie worden gegeven door de Amsterdamse bereden politie Op het feestterrein wordt een Ooster se tovertuin met exotische planten en feeërieke vei'liching aangelegd, waarin des avond balletdansen wor den gegeven door het plaatselijke re vue- en operettegezelschap. Een groot vuurwerk zal het gouden feest van de W.V. naar het verleden „schieten" Er zal voorts een Luna-park zijn. Feestelijke ontvangst militairen Aan twee plaatsgenoten L. Jesse, Emmalaan en M. van Rhijn, Hoorn is Maandag bij hun terugkeer met de „Zuiderkruis" uit Indonesië een feestelijke ontvangst door de buurt bewoners ten deel gevallen. Vele vlaggen, een erepoort, bloemenhulde hebben bij deze jongemannen onge twijfeld een prettige indruk gemaakt. Beiden hadden het vaderland gediend "s marinier1. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert Woensdag 3 Aug. te 7.30 uur. Agenda o.a. voorstel van B en W HET PROCES LAGES Een Poolse 'Joodse vrouw D. M. Wajnstock verscheen gistermiddag voor het getuigenhekje. Zij was de zer dagen geconfronteerd met negen Duitse kriminal-beambten, omdat ze de namen van de twee Duitsers, die haar en haar oude moeder hadden aan de raad om de Westelijke hoek StationsstraatGaslaan in de thans in uitvoering zijnde riolerings- en her-bestratingswerkzaamheden te betrekken, alsmede het aanbrengen van betere vérlichting in de Sta tionsstraat; Tegen het uitbreidings plan 1949 zijn bij de raad eer zestal bezwaarschriften binnengekomen. De gegrondheid hiervan is nog in on derzoek. Bovendien hebben zich se dert 13 April enkele nieuwe gezichts punten voorgedaan. Hiervan zal af hangen in hoeverre dc ontwerpen nog gewijzigd moeten worden. B. en W. stellen daarom de raad voor de beslissing voor drie maanden uit te stellen.; Voor verbetering en split sing van het pand Lindenhovestraat 2 werd destijds een crediet beschik baar gesteld van rond f 12.000,Bij aanbesteding bleek de laagste in schrijver (W. van Beijeren f14.660) 22% boven de raming te zijn. B en W achtten gunning niet verantwoord Thans stellen zij de raad voor be'- doeld pand te verkopen aan de heer H. Maarhuis voor f 3500 echter op voorwaarde, dat het gedeelte van het erf en tuin, nodig voor de verbete ring van bedoelde straat, het eigen dom blijft van de gemeente. De kos ten van overdracht, destijds bedra gen hebbende f 225, wil de koper voor eigen rekening nemen. AARLANDERVEEN Ongeval veroorzaakt ongeval. Gisteravond, omstreeks half zes, is een tankwagen van de Snul door de brug bij de petroleumventer H. var Soest gezakt. Beide achterwielen zakten door het brugdek. Juist op dat ogenblik passeerde een perso nenauto, bestuurd door de reiziger H. van Maastricht uit Voorburg, wiens aandacht zozeer door de tank wagen in beslag genomen werd, dat hij niet oplette, de macht over het stuur verloor en 50 meter verder in een sloot terecht kwam. Op het laat ste ogenblik kon v. M. nog uit de auto springen, zodat het ongeval zonder letsel voor hem afliep. Een kraanwagen arriveerde spoedig om beide auto's weer in het rechte spoor te brengen. De tankwagen kon daar op zijn reis weer vervolgen. HAZERSWOUDE (Dorp) „GESYNCOPEERDE MUZIEK" Toen de muziek-vereniging alhier in de Loeten enige nummers had ge geven en de terugreis naar het dorp aanvaardde, kwam zij tot de onaan gename ontdekking, dat enige kwa jongens de Loetenbrug hadden op gehaald, zodat de leden van de mu ziek en het vei-gezellende publiek voor de geopende brug stonden. Ge lukkig kwam na enige tijd de heer Zaal aanlopen, die de brug heeft neergelaten. De politie heeft de da ders van deze baldadigheid opge spoord en tegen een vijftal pi'oces- verbaal opgemaakt. NIEUWKOOP Welkom thuis. Vandaag keerden twee plaatsgenoten terug uit Indo nesië: n.l. legeraalmoezenier P. C. Groenendijk en de militair Teun Kranenburg. De aalmoezenier zal over enige tijd weer vertrekken; Teun blijft thuis; die heeft 't er op zitten. Aan beiden een hartelijk welkom thuis: Gisteravond vergaderde de raad der gemeente Noordwijk. De agenda bestond uit 23 punten, die echter in een bijzonder vlot tempo werden af gewerkt. De ingekomen stukken waren van weinig belang. O.m. was er een schrijven van enkele ingezetenen, die het verzoek bevatte enkele ban ken te plaatsen. De wethouder van openbare werken, de heer A. Voge laar kon mededelen, dat deze ban ken vervaardigd worden en binnen kort zullen worden geplaatst. 211330 m2 grond op het golfter rein zal worden aangekocht voor de som van 61.000. Dit bedrag is 15000 minder dan oorspronkelijk was gevraagd. De oorzaak is het erf pachtcontract of althans enkele clausulen daarvan. Eveneens werden gronden aange kocht, behorende tot het landgoed „Calorama". Hier worden 37.600 m2 eigendom van de gemeente. De huur prijs bedraagt 1100 per jaar. De gemeenterekening is de raad aange boden en voor onderzoek in handen gesteld van een commissie, be staande uit de heren A. C. Meyer, D. van der Niet en N. van Beelen. De Vebo te Leiden zal een subsi die genieten van 25.Door deze instelling zelf was gevraagd om de subsidie te stellen op 1 cent per in woner. Ook de bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam zal een subsidie ont vangen. Deze is jaarlijks 50. groot. Er waren van 29 ingezetenen be zwaren tegen de aanslagen school geld 1945-1946 ingediend en van 21 ingezetenen waren bezwaren tegen de aanslag in de hondenbelasting ingekomen. B. en W. adviseerden in alle gevallen tot het ongegrond ver klaren van het beroep, waarmede de raad het eens was. Ged. Staten hebben bericht gezon den dal zij het raadsbesluit om de loonbijslag van 1.op 2.50 per week te stellen, niet konden goed keuren. Dit verwekte nogal ontstemming, vooral bij de heer Meyer, die eer te gen opkwam, dat J x raad werd ge dwongen zijn principe prijs te geven. Een gedachtenwisseling volgde, maar de voorzitter kreeg gelijk toen hij namens B. en W had geadviseerd zich bij dat besluit neer te leggen. De heer De Monije echter wilde de zaak nog even aanhouden, hetgeen werd goedgevonden. De voorz. zelf zal Vrijdag a.s. naar Den Haag gaan om de zaak te bepleiten en een woord van protest, te doen horen. De afrekening der vergoeding voor vakonderwijs over 1946 en 1947 is door de raad goedgekeurd. Het schoolbestuur van de R.K. U.L.O. zal gebruik mogen maken van het sportterrein van S.J.C., waarvoor de gemeente een vergoe ding betaalt van f 10.per maand. Elf woningen aan de Boerenburger- weg zijn voor bewoning geschikt en worden nu uitgegeven. De overigen zullen zo spoedig mogelijk volgen. De voorgestelde wijziging van de gemeentebegroting voor 1948 en 1949 werd goedgekeurd, waarna de rond vraag volgde. Hierbij wees de heer J. C. van der Meer op de sombere vooruitzichten, voornamelijk in het bloembollenbe- drijf en waarschuwde de gemeente zo zuinig mogelijk te zijn, want de hulp aan de gedupeerden zou wel eens dringend nodig kunnen zijn. Wethouder Vogelaar zeide, dat en W. steeds zuinigheid hebben be tracht en geen onverantwoorde uit gaven hebben gedaan. Daarna werd de vergadering ge schorst, en bleef de raad in comité- generaal bijeen. mishandeld, was vergeten. Ze wees, zonder aarzeling Blumenthal en Kern- per aan. Gister-middag vertelde ze, dat ze naar Auschwitz was gezonden, in de loop der maanden vele Duitsers had gezien, maar dat de gezichten van Kempen en Blumenthal nimmer uit Tiaar geheugen zouden verdwijnen. Ze sloegen en trapten mijn arme oude moeder" zo ging de getuige met een scherp Pools accent sprekend voort. „Mijn moeder moest op haar knieën gaan liggen, maar zei, dat ze toch niet zou vertellen, van wie ze de valse persoonsbewijzen had ge kregen. God zal ons bijstaan, zei ze. Toen hield Blumenthal haar een por tret van Hitier voor en zei dat is on ze god en die heeft gezegd, dat jul lie allemaal moeten worden uitge moord. Daar help ik graag aan mee. Jullie zijn allemaal zwijnhonden." De president liet vervolgens Blu menthal en Kempen uit de cellen halen en naar de zittingszaal bren gen. Daar werden ze opnieuw met de getuige geconfronteerd. „Dat zijn ze" zei mej. Wajnstock. „De vrouw moet zich vergissen" verweerde Blumenthal zich, „ik ben nooit in Nieuw-Vennep geweest en daar, zegt ze, moet ik haar in haar onderduikadres hebben gearresteerd" „Hij trapte me waar hij kon en stompte me," vervolgde mej. Wajn stock heftig, „en bij iedere trap schreeuwde hij: waar blijft die God nou van je? Zie je wel, dat hij je niet helpt?" Blumenthal trok zijn schouders op. „Onderweg naar de Euterpestraat toonde hij ons vol trots aan enkele andere Duitsers en zeide: Kijk eens wat een goede vangst." Rechercheur de Jong verklaarde vervolgens dat een 74-jarige man uit Nieuw-Vennep, bij wie de twee Pool se vrouwen waren ondergedoken en gearresteerd, eveneens met de negen Duitsers was geconfronteerd, geheel onafhankelijk van mej. Wajnstock. Ook deze man had Blumenthal aan gewezen als de man, die de twee vrouwen in zijn huis had gearresteerd De president ging op de zaak niet verder in, omdat het Hof zich wilde bepalen tot de schuld van Lages en niet die van de Duitse gedetineerde getuigen, die later nog terecht zul len staan. Begeleid door een kennis werd ver volgens een 40-jarige man aan de hand naar binnen gebracht, die door de Duitsers in het gebouw aan de Euterpestraat zo geslagen is, dat hij als gevolg daarvan volslagen blind is geworden. Hij was W. A. Oosten dorp uit Weesp, in wiens familie blindheid echter vrij veel voorkomt. Niettemin Ibesdhikte de man over een normaal gezichtsvermogen tot op het moment, waarop hij de klap pen op zijn hoofd kreeg. Hij vertelde later op vrije voeten te zijn gesteld, maar op een dag riep de SD hem te rug, omdat hij zijn dankbaarheid niet voldoende toonde door het schenken van sigaren. Intussen was hij reeds blind geworden. Met opzet nam hij zijn negen jarig dochtertje als be- geleidstertje mee en trad met haar het gebouw binnen. Hij hoopte een nieuwe mishandeling te ontgaan door de aanwezigheid van het jonge meisje Dat gelukte echter niet. Nauwelijks herkenden de Duitsers Oostendorp of zij sloegen er opnieuw op los. Dit verhaal van de blinde getuige deed mr van Rij, advocaat-fiscaal tot verdachte opmerken: „Kunt u zich nu begrijpen, als u dit zo ziet, waar om de Duitsers zo gehaat waren hier?" Lages: „Wanneer alles geschied is, zoals hier wordt verklaard, dan is dat diep te betreuren en dan moeten die lieden daarvoor terecht staan die zich er aan schuldig hebben gemaakt" Advocaat-fiscaal: „Maar u was hun commandant." Lages gaf daarop geen antwoord en ging zitten. De president voegde er toen nog aan toe: „Ik wil u toch zeggen, ver dachte, dat de orders, die u zegt te hebben uitgevaardigd en volgens welke het verboden was te mishan delen, niet zijn nageleefd. Dat zien we nu hier wel. Er is beestachtig met gevangenen omgesprongen, blijk baar in weerwil van uw instructies." Nadat nog enkele getuigen zijn ge hoord, wordt de zitting geschorst. LAATSTE BERICHTEN RUIM 7300 MILITAIREN IN INDONESIë DOEN IN SEPTEMBER MIDDENSTANDSEXAMEN. In verband met de demobilisatie- op-grote-schaal van militairen in In donesië kwam van de zijde van de dienst vorming te Bandoeng bij de Stichting Middenstandsexamen Alge mene Handelskennis het verzoek, zo spoedig mogelijk weder een midden - standsxamen af te nemen. De data voor het 3e middenstands examen voor leden van de Neder landse strijdkrachten overzee wer den bepaald op Donderdag 1 en Vrij dag 2 September 1949. Het examen wordt weder geheel schriftelijk af genomen. Het aantal ingeschreven candida- ten voor het lc examen bedroeg 239, voor het 2e 1306, terwijl thans voor het 3e examen zich 1313 deelnemers hebben aangemeld. De correctie van het examenwerk zal in Nederland geschieden. EEN NEGERGEZIN IN EEN „BLANKE" WOONWIJK. Vier honderd man politie is belast met de bewaking van het huis van een negergezin in een „blanke wijk" van Chicago. Maandagavond had een menigte van 1.000 blanken zich voor het huis van de 52-jarige Roscoe Johnson ver zameld, toen deze zijn pasgekochte huis binnentrad. De menigte gooide alle ruiten bij Johnson in en wierp daarna brandende fakkels naar binnen. De politie bluste enkele brandjes. DE 100.000. Delen van het lot 12345 van do Staatsloterij, waarop heden de 100.000 is gevallen zijn verkocht door 2 col lecteurs van de Staatsloterij, resp. wonende in Delft, en Poeldijk, en door een collectrice, wonende te Gro ningen. ZWEMMEN NOG EEN POGING VAN WILLY CROES-VAN RYSSEL? Willy CroesVan Ryssel verklaar de te hopen, dit jaar nog een po ging te kunnen doen het kanaal over te zwemmen. Zij voelde zich thans vrij goed, maar de laatste uren van haar tocht was zij onwel geweest door het zoute water, dat zij bij woelige zee naar binnen kreeg. Volgens haar trainer, de heer Temme, had zij be ter wel kunnen drinken en eten, waardoor de misselijkheid zou zijn verdwenen. SCHEEPSBERICHTEN ALCINOUS 26 Juli van Liverpool, ALCOR 26 Juli van Victoria, ALDA- BI 27 Juli te Rotterdam, ALDERA- MIN 26 Juli van Rotterdam, ALM- DIJK 27 Juli te Galveston, AMSTEL- DIJK 26 Juli van Manilla naar Sin gapore, AMSTELLAND 26 Juli te Santos. DELFSHAVEN 26 Juli van Dakar, DELFTDIJK 24 Juli van San Francisco, GAASTERKERK 27 Juli te Bremen, HERMES 26 Juli van Rio de Janeiro, HYDRA 26 Juli van Cura sao. JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT 27 Juli te Sabang LEERDAM pass. 26 Juli 3 uur Bishoprock LEM- STERKERK 26 Juli van Colombo, LIEVE VROUWENKERK 26 Juli van Colombo. MAAS 26 Juli pass. Azo- ren, MALVINA 26 Juli van Suez MA- TARAM 2 6Juli pass. Ouessant, MER- WEDE 26 Juli te Hamburg, MODJO- KERTO pass. 26 Juli om 19 uur Kaap Del Armi, MOLENKERK 26 Juli van Genua, MUIDERKERK 25 Juli van Lagos, NESTOR 26 Juli pass Cape Matapan, OVERIJSSEL 26 Juli van Batavia, RAKI 26 Juli van Singapo re ROEBIAH 26 Juli van Port Su dan. RUIJS 26 Juli te Kobe, STAD HAARLEM 26 Juli van Emden. STENTOR 26 Juli van Alexandrie, TJIPANAS 26 Juli van Hongkong, WATERMAN pass. 27 Juli 1 uur Guardafui, WILLEM RUIJS 26 Juli van Batavia. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 26 Juli. Groente. Kropsla 1 507.90, toma ten 2947, peen 6. snijbonen I 4.10—5.90, idem II 1.90—3.80, idem stek 6069 cent, dubb. stambonen 4.705.70, tuinbonen 40 cent per 10 kg., Augurken: grof 6.307.00, bommen f 2.202.70, stek 1.40 1.80 per 25 kg. ROTTERDAM. 26 Juli. Vee. Aan gevoerd totaal 2940 stuks, 325 vette koeien en ossen; 879 gebruiksvee; 137 graskalveren; 352 nuchtere kal veren; 376 biggen; 77 veulens; 211 paarden; 339 schapen en lammeren; 92 bokken en geiten; 152 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien le soort 800, 2e soort 700. 3e soort 600; melkkoeien f 800700600; vare koeien 500400—350; vaarzen ƒ600 500400; pinken 500400—350; graskalveren 280200100; biggen 37—42—38; hitten f 700—560—425; werkpaarden 880690520; Prijzen per kg.: slachtpaarden 1.40, 1.30 en 1.10. Heden overleed tot on ze diepe droefheid, na een langdurig doch ge duldig gedragen lijden, meerdere malen ge sterkt door de H H. Sa cramenten. vol overga ve aan Gods H. Wil, onze dierbare Echtge note en Moeder, Mevr. JOHANNA MARIA IIOOGERVORST in de ouderdom van 76 jaar. 664 P. Klein Annie Noordwijkerhout, 26 Juli 1949. Wij bevelen de overle dene in uw gebeden aan. De plechtige Requiem mis zal plaats vinden op Vrijdag a.s. om 9 u. in de parochiekerk van de II. Victoi\ waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. TANDARTSEN HEBBEN DE PRAKTIJK HERVAT. HUID-ARTS heeft zich gevestigd: DEN HAAG Fred. Hendriklaan 19, b.d. Oude Scheven.vveg. Tel. 556184 Spreekuren: dagelijks 11-3 uur; Ma., Wo„ Vr. avonds 7.30 uur en volgens af spraak. 573

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3