S)e &2id6eSoii/tcmt mggm Ondernemings-raden in België ingesteld Spaans stadje geteisterd Oirecteor: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 27 JULI 1949 40ste JAARGANG Groenten-export naar Duitsland Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 et. p. m.m. Teleioontjes 11.50 *1(* „Vijf en twintig dapperen" HET is gemakkelijk, zich te laten meesleuren met de stroom mee. Maar: dat is lang niet altijd óók goed en geoorloofd! Wie niet wat er op sportgebied ge beurt het voornaamste vindt in het wereldgebeuren; wie niet degenen, die op sportgebied veel weten te praesteren, als dc figuren in onze samenleving beschouwt roeit tegen de stroom in en maakt het zich aldus vaak niet gemakkelijk. En toch is het nodig, dat de veraf goding van de sport wordt aan de kaak gesteld. Zoals b.v. de „Nieuwe Eeuw" het onlangs deed, toen dit weekblad schreef: „Al is het heel verdienstelijk, dat Fanny Blankers-Koen vlugger loopt dan welke vrouw ook, zij wordt daardoor heus niet „heldhaf tig", of „dapper". En een hardloop partij, waarbij „een armzalige jon gen, grauw van uitputting, met wa zige ogen na de laatste moordende heuvel zich half bewusteloos naar de eindstreep sleepte" noeme men geen „drama", maar schandalige waanzin. Noch de Olympiade noch de sport-op-zich is met 'n dergelijk misbruik van termen gediend". En de „Tijd", die gisteren ironisch opmerkte: „En dit is het laatste nieuws om trent de „Tour", dat wij weer dan ken aan de „Volkskrant": „Vijf en vijftig dapperen hebben een nieu we episode geschreven in de ge schiedenis van Frankrijk". Eens was het Jeanne d'Arc. Nu is het Coppi. Arm Frankrijk, nog een Italiaan ook". Nog niet ver achter de rug ligt de tijd, dat de lichamelijke ontwikkeling, dat de sport te weinig onder ons tot haar recht kwam. Wij moeten de lichamelijke ontwik keling, de sport op de juist wijze waarderen. En haar waarde is groot. Al is een gezond lichaam niet een noodzakelijke voorwaarde voor een gezonde geest over het algemeen is de lichamelijke gezondheid, fris heid en fitheid wel zeer gewenst voor de geestelijke gezondheid. En op die lichamelijke gezondheid, frisheid en fitheid kan lichamelijke ontwikkeling, kan sport een héél gunstige invloed uitoefenen mits met verstandige matigheid en rede lijke waardering beoefend. Die geestverrukking over „vijf en vijftig dapperen" is iets onzinnigs. Jonge Vincentianen te Zeist bijeen „Zelfheiliging en heiliging van anderen door de liefde." Enthousiast idealisme en onderne mingsgeest zijn de drijfveren van de jonge Vincentianen, die thans drie dagen in Zeist verblijven in de prach tig gelegen, moderne kweekschool van de Fraters van Utrecht. Zij wil len zich gedurende deze bijeenkomst bezinnen op hun taak in de jongeren- werkgroep van de St. Vincentius- vereniging. Tachtig jonge Vincentianen waren aanwezig bij de opening op Maandag, 25 Juli, door dr. V. A. M. Beermann, voorzitter van deze bijeenkomst. Eveneens waren aanwezig, de presi dent van de Hoofdraad van de St. Vincentiusvereniging. mr. H. Mors huis, en ir. P. C. van der Heijden, president van de Centrale Raad van het bisdom Haarlem. „Gij wilt U bezinnen op uw taak als Vincentiaan- Het program wijst er op, dat ge niet van plan zijt, het alleen bij bezinning en besprekingen te laten", aldus mr. Morshuis in zijn inleidend woord. Spreker wees ver der op het doel van de St. Vincen- tius-vereniging, nl. „op de eerste plaats zelfheiliging en heiliging van anderen door de liefde". „Gij trekt daardoor slechts de enig juiste ge volgtrekking van Uw Christen zijn", aldus mr. Morshuis. „Beschouw Uw medemens", zo ging spreker verder, „niet alleen als Uw gelijke, maar als degene, die aan ons door God werd gegeven om aan hem onze gevoelens van rechtvaardigheid en naastenliefde te toetsen." Pater L. Paulussen S.J., algemeen secretaris der Maria-congregaties in Nederland, hield des avonds de eer ste inleiding, waaraan een korte dis cussie was verbonden. Spreker had tot onderwerpo genomen: ,.De jonge Katholiek in deze tijd". „Thans is het wereldgeweten ontwaakt," aldus spreker. „Vooral bij de Katholieke jongeren leeft de idee: „Terug naar God. radicaal en totaal!" „God is aan het werk", zo ging pa ter Paulussen verder, „en zoekt naar mensen die zich voor Hem willen openstellen. Katholiek zijn betekent geloven, vertrouwen en beminnen. Het is het begin van het leven in de hemel." ST. WILLIBRORDUS COLLEGE TE ZEIST. Pater B. Bot S.J., is benoemd tot rector aan net St. Willibrordus Col lege (Huize Katwijk) te Zeist. Pater Bot v-as tot nog toe als leraar ver bonden aan het St. Canisius College te Nijmegen. fi-- ïisftgii Engeland wenst meer Marshall-hulp Ten koste van anderen In kringen die in nauw contact slaan met de E. C. A. wordt verne men, dat het dollarbedrag dat Enge land in het kaaer van het plan Marshall voor 1949-'50 nodig heeft is gestegen van 940 millioen tot meer dan «*00 millioen dollar. Dit bete kent, dat Engeland ruim een derde nodig heeft van het totale bedrag, dat Amerika waarschijnlijk aan Europa ter beschikking zal stellen in het tweede jaar van het E.H.P. Engeland, dat in het eerste jaar van het E.H.P. 1239 millioen dollar kreeg toegewezen, ontving aanzienlijk meer dan andere landen en ongeveer een vierde van het door het Congres be schikbaar gestelde bedrag. Zijn dollarbehoefte voor 1940-'50 heeft naar verluidt opzien gebaard bij de andere deelnemendelanden, die thans gevaar lopen, dat de verde ling van de hulp van Marshal voor hen minder gunstig zal uitvallen. Het is nog met bekend, hoeveel er in totaal beschikbaar zal zijn, doch inen verwacht, dat het Amerikaanse Congres een milliard dollar minder zal uittrekken dan het vorige jaar. De noodtoestand in Engeland, on geveer een week geleden ingesteld wegens de staking in de Londense haven, is opgeheven. UITWISSELING VAN ATOOM GEHEIM. De Amerikaanse senator McMahoa heeft gisteren bekend gemaakt, dat -de derde conferentie in zake het de len van atoomgeheimen met Enge land en Canada, hedenavond in het Kapitool te Washington gehouden zal worden. DE INTERNATIONALE VIER DAAGSE AFSTANDSMARSEN TE NIJMEGEN Duizenden deelnemers jonge en oudere uit tal van landen, doorkruisen de omgeving van Nij megen in alle richtingen. De militaire Benelux Groep op een der kruis punten trekt veel belangstelling. V.S. halveren hoofd kwartier te Berlijn De plaatsvervangende militaire gouverneurs van de vier bezettende mogendheden hebben gisteren in een bespreking te Berlijn volledige overeenstemming bereikt over de werkwijze van de toekomstige be sprekingen der vier bezettingsautori teiten. Een Britse woordvoerder verklaar de dat de plaatsvervangende militaire gouverneurs ook volledige overeen stemming bereikten over de voorstel len tot verbetering van de economi sche samenwerking tussen Oost- en West-Duitsland, die onlangs door de deskundigen waren opgesteld. John McCloy, de toekomstige Ame rikaanse hoge commissaris voor Duitsland, heeft gisteren verklaard, dat het grootste deel van het perso neel van het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn, in de naaste toe komst naar Frankrijk en Bonn zal worden overgebracht. De overplaat sing zou voltooid zijn tegen de tijd, dat de West-Duitse federale regering, waarvan het parlement op 14 Augus tus zal worden gekozen, zal function- neren. McClop legde er de nadruk op, dat er geen sprake van is, dat de Ameri kanen Berlijn gaan verlaten. Het personeel, dat in Berlijn nodig is, zal daar blijven. De hoge commissa ris zal zowel in Berlijn als in Frank fort een hoofdkwartier hebben. De maatregel was slechts gemakshalve genomen in verband met de centrale ligging van Frankfort. Het Belgische Staatsblad publi ceert een besluit van dè Regent tot instelling van ondernemingsraden, waarin directie en werknemers ver tegenwoordigd zullen zijn. De vertegenwoordigers der werk nemers bestaan uit vertegenwoordi gers der arbeiders en der employé's, naar verhouding van htm getalsstrek- te in de onderneming. De delegatie der directie mag niet sterker zijn, dan die der werknemers. In een onderneming van 50 tot 100 werknemers bestaat de werknemers delegatie uit 3 leden, in een van 101 tot 500 werknemers uit 4 leden, in een van 501 tot 1000 werknemers uit 6 leden. In een van 1001 tot 2000 werkne mers uit 8 leden. In een van 2001 tot 3000 werkne mers uit 10 leden. In een van 3001 tot 4000 werkne mers uit 12 leden. In een onderneming met meer dan 4000 werknemers uit 14 leden. Voorts worden er plaatsvervangen de leden aangewezen tot de helft van het aantal afgevaardigden. De raad moet tenminste eens per maand vergaderen. Hij wordt bijeen geroepen door de directeur, die dat ook moet doen, als tenminste de helft der werknemersgedelegeerden daarom verzoekt. De raad kan worden onderver deeld in afdelingen. Onder bepaal de voorwaarden kan hij de functie van commissie voor veiligheid en hy giëne vervullen. Door de Koning aangewezen amb tenaren, en in het bijzonder de „so ciale inspecteurs" oefenen toezicht op de uitvoering van het besluit. Bij een tweede regentsbesluit is de verkiezing der werknemersafge vaardigden door het personeel gere geld. Het Staatsblad publiceert tevens een advies van de Raad van State, waarin gezegd wordt, dat het besluit niet bepaalt hoe de besluiten van de ondernemingsraad worden genomen. De raden hebben niet alleen advise rende bevoegdheid, maar kunnen in zekere gevallen ook besluiten ne men. Uit de inlichtingen, door de Raad van State ingewonnen, blijkt dat de regering de kwestie van de besluitneming bewust aan de raden heeft overgelaten, omdat het hier een volkomen nieuwe instelling betreft. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat het departement over inlichtingen betref fende de Sowjet-Russische bewape ning beschikt, die het desgewenst aan het congres zal meedelen. Hij zeide, die in een commentaar op persberichten, dat de regering voornemens was het congres, geheime gegevens te verstrekken, waaruit zou blijken, dat Rusland zich tot een oor log uitrust De woordvoerder verklaarde, dat de regering niet over vaststaande infor matie beschikte, die 'er op wees, dat Rusland zich voor een oorlog bewa pent Het Rode Leger in China De opmars is hervat De communisten in China blijken op twee honderden kilometers lange fronten tot de aanval te zijn overge gaan. Over een front van 800 kilo meter, dat zich uitstrekt van de pro vincie Hoenan tot de kust van Foe- kien, zouden zij oprukken naar het Zuiden. Het 950 kilometer lange front ten Noord-Westen van Hoenan tot de provincie Sjensi zou eveneens in beweging gekomen zijn. Berichten wijzen er op, dat de nationalisten taaie tegenstand bieden in het gebied van Tsjangsja en Hengjang in de provincie Hoenan. Tsjangja zou volgens berichten uit Kanton nog in nationalistiche han den zijn, hoewel het krijgsrumoer reeds in de stad hoorbaar is. Tsjoetsou in de provincie Hoenan kan als verloren beschouwd worden. De gevechten hebben plaats langs de spoorlijn naar Kanton, vanwaar waarnemend president Li Tsjoeng Jen per vliegtuig naar het bedreigde Hengnjang is vertrokken. Hij zou op weg zijn naar Formosa om bespre kingen te voeren met generaal Tsjang Kai Sjek. Hengjang, dat on geveer 100 kilometer ten Zuiden van Tsjoetsjou ligt ,is het laatste bolwerk van de nationalisten op de weg naar Kanton. Deze voorlopige zetel van de nationalistische regering zal op 1 Augustus „in staat van verdediging" worden verklaard. DR. WU TSJING-HSIUNG IN AFSCHEIDSAUDIëNTIE DOOR H. VADER ONTVANGEN. De gezant van China bij de H. Stoel dr. Wu Tsjing-Hsiung, is, vergezeld van familieleden, in afscheidsautdiën- tie door Z.H. de Paus ontvangen. Dr. Wu. die een der grootste rechts geleerden van het Verre Oosten is, zal binnenkort de Eeuwige Stad ver laten, teneinde zich in Honolulu te vestigen als hoogleraar in het Chi nese Recht. Met dr. Wu verliest het Corps Di plomatique bij de H. Stoel een der meest vooraanstaande en karakteris tieke persoonlijkheden. Hij is katho- ilek en diende geregeld de H. Mis in de vlak bij zijn woning gelegen Ba siliek van St. Agnes buiten de mu ren. Het zal niet algemeen bekend zijn, dat dr. Wu zo goed als alleen de ge hele nieuwe grondwet van Cina heeft samengesteld. Bovendien heeft hij, tezamen met Tsjang Kai Sjek, die een van zijn oudste en intiemste vrienden is, een beroemd geworden Chinese Psalmen-vertaling verzorgd. Z.H. de Paus heeft dr. Wu benoemd tot supranumerair Kamerheer met Kap en Degen. Groenten-export naar Oost-Duitsland Naar de „Volkskrant" verneemt hebben de onderhandelingen betref fende de uitvoer van Nederlandse tuinbouwproducten naar de Russi sche zone van Duitsland tot een gun stig resultaat geleid. Er is een over eenkomst gesloten op ruilbasis. Het totaal bedrag, dat met de transactie is gemoeid, bedraagt twee millioen dollar (ongeveer 5.3 millioen gulden) Het bedrag van twee millioen dol lar zal voor het einde van het jaar moeten zijn besteed. Volledige over eenstemming is nog slechts bereikt over een bedrag van één millioen dollar. Hiervoor levert de Oostelijke zone onder andere textiel. Over het volgende millioen zijn de besprekin gen in een vergevorderd stadium. On voorziene omstandigheden voorbe houden zal de volgende week met de export een begin kunnen worden gemaakt, zodat de zomergroenten reeds van deze transactie kunnen profiteren. De prijzen voor de af zonderlijke producten zijn nog niet vastgesteld. Door munitie-ontploffing Ten minste vier en twintig mensen zijn om het leven gekomen toen gis terochtend een munitiemagazijn van het Spaanse leger de lucht in vloog. Onder de doden bevinden zich zowel mannen als vrouwen en kinderen. Zeker vijftig mensen zijn zwaar ge wond. Het stadje Tarancón, 80 km. ten Zuid-Oosten van Madrid, was het to neel van de ramp. Meer dan 60 hui zen zijn er met de grond gelijk ge maakt. Bijna alle andere huizen zijn min of meer ernstig beschadigd. Mi litairen uit Madrid zijn met hulp naar het 6000 inwoners tellende stadje vertrokken. Men neemt aan, dat de grote hitte de oorzaak van de ramp is geweest. Aan sabotage wordt niet gedacht; niettemin is de wacht een sergeant en tien soldaten gearresteerd we gens „onvoorzichtigheid en plichts verzuim". Onder de doden bevinden zich slechts twee militairen. De anderen waren de stad in om feest te vieren. Daar de meeste inwoners ook aan het feest deelnamen en zich ver van het munitiedepot bevonden, is het aan tal slachtoffers betrekkelijk geri .g gebleven. Het magazijn ligt op onge veer «wee kilometer van Taracón. BINNEN VIER-EN-TWINTIG UUR TWEE TYPHOONS IN OOST-AZIë. De geallieerde bezettingsautoritei ten te Tokio hebben maatregelen ge nomen tegen de tweede grote typhoon binnen 24 uur, die vanochtend in Zuid-Japan wordt verwacht. Deze nieuwe typhoon, die een windsnel heid heeft van 110 kilometer per uur, is gistermorgen ten Noord-Oos ten van Iwojima gesignaleerd. Zijn voorganger ging aan het Ja panse vasteland voorbij, nadat hij zware verwoestingen op het eiland Okinawa had aangericht. Daarna trof deze typhoon het Chinese vasteland waar zijn staart bijna 24 uur lang het dichtbevolkte Sjanghai teisterde en de ergste overstromingen sinds vijf tien jaar veroorzaakte. WEER EEN SOVJET-NOTA AAN JOEGO-SLAVIë. Volgens radio-Moskou heeft de Sovjet-regering een nota aan Joego slavië gezonden, waarin zij ver klaart, dat vele Sovjet-Russische burgers in Joego-Slavië zijn gearres teerd en reeds vele maanden zonder te zijn berecht gevangen gehouden worden. In de nota wordt verklaard, dat tegen de gevangen Sovjet-burgers geen beschuldiging is ingebracht en dat aan een vertegenwoordiger van de Sovjet-ambassade geen toestem ming is verleend om hen te bezoe ken of voorzieningen te treffen voor hun verdediging. In de Sovjet-Russische nota wordt de eis gesteld, dat alle Rusische bur gers, die zich nog in hechtenis bevin den. onmiddellijk op vrije voeten zullen worden gesteld. LIE WEIGERT TSJECHO- SLOWAKEN TE ONTSLAAN. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V.N. heeft geweigerd in te gaan op een verzoek van de Tsje- cho-Slowaakse regering om een 25- tal Tsjecho-Slowaakse employé's van de V.N. te ontslaan, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron ver nomen. Het verzoek zou enige tijd geleden zijn gedaan omdat de be trokken employé's het huidige re giem in Tsjecho-Slowakije vijandig gezind zouden zijn. ONRUST IN FRANSE PARLEMENT Spoedig nadat het debat in de Franse nationale vergadering over het Atlantisch Pact was hervat, moest het wederom worden opgeschort, daar de communistische afgevaardig de mevrouw Madeleine Braun, die als plaatsvervangend voorzitster optrad, de zaal verliet. Aanleiding hiertoe was het feit, dat zij weigerde gevolg te geven aan de eis, gesteld door een radicale af gevaardigde, om Ouezzin Coulibaly, een neger-afgevaardigde, die in de vergadering de Ivoorkust van Afrika vertegenwoordigt, tot de orde te roepen, i.v.b. met diens bewering dat Madagascar, sinds de Fransen daar het bewind voerden, tot een „plaats der doden" was geworden. Er werd nu een boodschapper ge zonden naar de voorzitter van de na- ticnele vergadering, de 77-jange Edouard Herriot, die zich in zijn naast het parlementsgebouw gelegen ambtswoning bevond. De zitting verd vervolgens onder het voorzitterschap van Herriot, hervat. Nadat de communisten, de Gaul listische afgevaardigde Michelet, een overlevende van Dachau in de zit tingszaal met geschimp overladen hadden, gingen zij hem in de cou loirs van het Palais Bourbon te lijf. Drie afgevaardigden moesten, één met een gespleten lip, twee anderen met bloedende neuzen, door de E.H.B.O.-post van het Palais Bourbon in behandeling genomen worden. De belastingheffing /""VP te Rolduc gehouden Kaderda- gen der K.V.P. sprak mr. Teu- lings over de rechtsgrond van belas tingheffing. Mr. F. Teulings is van mening, dat er ten aanzien van de belastingpoli- tiek van minister Lieftinck een ern stige bezinning moet plaats hebben. Dit geldt vooral ten aanzien van de tarieven van de inkomstenbelasting. Dit Eerste-Kameriid was niet geheel gerust op de politek van de minister. Het uiteindelijke doel van de Partij van de Arbeid blijft, aldus mr. Teu lings. collectivisering van particulier bezit. Met het oog op de handhaving van de eigen persoonlijkheid en de eigen werkzaamheid staan wij daar vierkant tegenover. Het beginsel moet blijven: belas ting naar draagkracht. De huidige zware belastingdruk is daarmee in strijd. Deze is een rem op de econo mische activiteit en op het herstel van de welvaart; deze druk remt het sparen, leidt tot nodeloze opvoering van bedrijfsonkosten en ondermijnt de eerlijkheid op fiscaal terrein. Mr. Teulings stelt de eis, dat de belastingpolitiek wordt getoetst aan de normen van een juiste en doelma tige opvatting van het eigendoms recht. Tot zover de heer Teulings, met wiens opvattingen wij het volkomen eens zijn, ieder onzer het o.i. volko men eens moet zijn. Wij zien nu met gespannen ver wachting uit, wat de K.V.P. in het parlement zal doen, opdat, voorzover het van haar afhangt, de belasting heffing niet langer in strijd zij met het princiep: belasting naar draagkracht. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 8 Juli: Sold. F. L. Cijs, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 10 Juli: Sold. J. v. d. Peppel, afkom stig uit Wageningen. Gesneuveld 15 Juli: Korp. J. F. Woltman, afkom stig uit Heino. Gsneuveld 19 Juli; Sold. J. J. Blox, afkomstig uit Eersel (N.-B.). Sold. Ie kl. J. Hoeve, afkom stig uit Nijeveen (Dr.). Sold. P. H. van Venrooij, af komstig uit Heesch (N.B.). Gesneuveld 20 Juli: Sold. Le Jacobs, afkomstig uit Bleiswijk. Gesneuveld 21 Juli: Sold, le kl. G. D. Deen, af komstig uit Bovenkarspel. PRINSES BEATRIX PEETTANTE In aanwezigheid van Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Irene, hield Prinses Beatrix de En gelse baby Robin Edward Furber ten doop. De baby is het kind van de heer en mevrouw Furber, die tijdens de oorlog met het Koninklijk paar bevriend werden. £eti koJiAeltje,... „De toekomst staat gesluierd en bedekt vóór u. Legt haar in God s hand, en grijpt deze hand. Deze toe komst mag dan brengen wat zij wil altijd zal zij een Goddelijke be lofte aan u vervullen, een belofte die luidt: „Aan wie God beminnen, zal alles ten goede geschieden".... alles, ook al schijnt het nog zo zwaar." Uit de radio-toespraak door Z.H. de Paus onlangs ge houden tot de Duitse katho lieken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1