Wimpie DINSDAG 26 JULI 1949 OELEIDSE COURANT PAGINA 3 MODELVLIEGTUIGSPORT OP YPENBURG. Ruim 100 beoefenaars van de mo delvliegtuigsport presenteerden gis teren op bet vliegveld Ypenburg hun miniatuurtoestellen aan een talrijk publiek. Het was de dag van de modelvliegtuigsport, georgani seerd door de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart in het kader van de Internationale Luchtvaartshow Ypenburg, maar evengoed had deze dag de triomf genoemd kunnen worden van het potje lijm, de latjes en het zeildoek, materialen, die door modelbouwers op kunstige wijze ineengeknutseld i de meest verrassende modellen op- leveren. De wedstrijden vingen om een i uur aan met een concours d'élégan- ce waarbij het niet zozeer aankwam j op de schoonheid en charme van de i jonge en oude modelbouwers als wel op de afwerking en het type van de door hen gepresenteerde modellen. De eerste prijs ging naar J. Hek- king van de Arnhemse Luchtvaart club. Meer spectaculair was de vin nige strijd in de klasse modelzweef vliegtuigen. De eerste prijs, de fraaie Ypenburg-beker werd gewon nen door Rudolf Das van de Haar lemse Luchtvaartclub. Een heel apart nummer vormde de wedkamp tussen bijzondere typen modelvlieg tuigen. Voor de ogen van de ver baasde toeschouwers verschenen zweefvliegtuigen met het model van een vliegende vleugel van eenden (staartvlak voor en vleugels achter) en z.g. tandems, toestelletjes rr/et twee vleugels waarvan er een het staartvlak vervangt. Het meest eigenaardige was, dat deze toestelle tjes nog vlogen ook. En hoe! De winnaar, J. van Teunenbroek van de Utrechtse Luohtvaartclub, moest zijn „vliegende plan" in Delft terug gaan halen. De „vliegende plank" was in een thermiek geraakt, afge dreven en in Delft tegen een kerk toren gevlogen. Een vliegend tapijt hebben we echter niet gezien! In de klasse modelvliegtuigen met verbrandingsmotor ging de eerste prijs, de Ypenburg-beker, naar F. v. Veeïen van de Haagse Luchtvaartclub De beoefenaars van deze kostbare tak van de modelvliegtuigbouw (een motor kost 40 a 50 gulden) hebben tussen de verschillende wedstrijden door hiin modellen gedemonstreerd- In grote kringen vlogen de motor vliegtuigjes aan een lijntje in het rond met kwaadaardig sputterende motoren, net dolgeworden brom vliegen. De duisternis viel reeds over het vliegveld toen de laatste modelbou wers na nog een laatste vlucht hun spullen samenpakten. Niet allen gin gen met een prijs naar huisK, maar wel hadden zij allen de voldoening dat zij door hun medewerking aan deze demonstratiedag bij velen de belangstelling voor de luchtvaart hadden verdiept. WANDELSPORT DE VOORAVOND VAN DE VIERDAAGSE. Gisteravond heerste in Nijmegen een vierdaagse- en Beneluxstem- ming. Uit de „Kraayenhof" trok te gen half acht, toen de parade zou aanvangen, een indrukwekkende militaire stoet, samengesteld uit af delingen van het Nederlandse leger en Belgische en Luxemburgse de tachementen, welke aan de Vier daagse deelnemen. De muziekkapel van de Belgische be^ettings-troepen in Duitsland marcheerde voorop. Tien- en tienduizenden "mensen uit alle delen van Nederland en dele gaties van een 50-tal verenigingen met hun clubvlaggen, hadden zich op de wedren opgesteld voor de of ficiële vlaggenschouw, die door tal rijke militaire, geestelijke en bur gerlijke autoriteiten werd bijge woond. Boeiend was het ogenblik, toen onder het spelen der volks liederen de negen nationale vlag gen van de vertegenwoordigende buitenlandse wandelgroepen gehesen werden. Na de parade, die geleid werd door de heer van der Dennen, werd een grote tocht door de stad gehouden en tegen half negen defi leerden honderden binnen- en bui tenlandse wandelgroepen, terwijl de Nederlandse en Belgische muziek korpsen opwekkende marsen ten gehore brachten voor de autoritei ten op het bordes van de Vereni ging aan het Keizer Karelplein. Ook hier omgaf weer een zee van mensen de stoet, die daarna zijn STADSNIEUWS R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LEIDEN. Geslaagd zijn. Het getuigschrift huishoudkundige tweejarige opleiding werd behaaid door de dames: S. v. Dooren, C. God- dijn, G. Mulder, E. Rotteveel uit Lei den. I. v. d. Oever, Oegstgeest, C. v. Schie uit Katwijk aan den Rijn, D. Kroeze uit Sassenheim, S. Louman, Haarlem, J. Bosch, Lichtenvoorde, M. Gerards, Maastricht, C. Jaartsveld, Apeldoorn, L. v. d. Oever, Harlin- gen, E. Zumdick, Venlo. Afgewezen: geen. Het schoolgetuigschrift Kinderver zorgster werd behaald door de da mes: A. Hartwijk, Leiden, W. Els- kamp, Oegstgeest, J. Christiaanse en W. Reyneker, Alphen aan den Rijn, G. Hartveld, Lisse, D. v. Rijn, Lange- raar, Th. Bos, Kloosterburen, J. v. Rooyen, Heemstede, A. Ruiters, Kerkrade. Afgewezen geen. Het diploma kinderverzorgster in Koloniehuizen behaalden de dames: A. Hartwijk, Leiden, J. Christiaanse en W'. Reyneker uit Alphen aan den Rijn, Th. Bos, Kloosterburen, A. Rui ters, Kerkrade. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Hulp in de Huis houding behaalden de dames: N. v. d. Brink, J. Wesseling, Leiden, C. Blonk, R. Groenewegen, Leidschen- dam, C. v. d. Eist, Hillegom, P. de Haas, S. Mouthaan, H. Speklé, Noord- wijk, T. v. Huiten, Lisse ,Y. Michiels, Maastricht, W. v. Niekerk, A. v. Kem pen, Zoeterwoude, A. Veenhuysen, Alphen aan den Rijn, Cl. y. d. Voort, Sassenheim, T. Windhorst, Hazers- woude, G. v. Winsen, Warmond, C. Berkhout, Voorschoten. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Costuumnaaister behaalden de dames: J. Blonk, F. Eekelder ,R. Juffermans, Leiden, A. Borst, W. Bijl, Oegstgeest, G. v. Delft, Katwijk, Th. Heyn, A. v. Leeu wen, Leiderdorp, T. v. Santbrink, Voorschoten, N. Vromans, Zoeter woude. Herexamen: een. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Coupeuze behaal den de dames: M. Verdoes, met lof, en L. den Hollander, Leiderdorp, R. Goddijn, Leiden, R. v. Duyn, Oegst geest; L. de Best, Katwijk. Afgewe zen: geen. Het getuigschrift Huisnaaister be haalden de dames: B. Vieveen, met lof, Leidschendam, J. de Brabander, R. Rietveld, Hazerswoude, G. van Duyn, N. v .d. Putten, J. v. d. Wiel, Noordwijk, A. Franken, Sassenheim, R. Geerlings, Noordwijkerhout, A. Janmaat, Waddinxveen, A. v. Rijn, Katwijk ,1. Rietveld, Leiderdorp, R. Uitenhout, Oegstgeest. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Vierjarige Mid- dagopleiding werd behaald door de dames: M. v. Drumpt, T. v. Meurs, H. v. Oyen, R. Voogt, T. Zirkzee, C. Kanbier, Leiden, C. Brugman, Ha- zei'swoude, W. Driessen, T. de Groot, P. Vink, Oegstgeest, P. v. d. Geest, D. Vogelaar, Voorschoten, J. de Haan, Rijnsburg, C. Juffermans, Rijpwete- ring, R. v. d. Linden, Noordwijk, B. v. d. Vis, Koudekerk. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Tweejarige Mid dagopleiding werd behaald door de dames: A. v. Burik, met lof, Zoeter woude, T. v. d. Bos, A. Conijn, M. v. d. Meyden, Leiden, A. Alblas. R. Bakker, C. v. Veen, T. v. d. Werf, Voorschoten, G. Boer, Stompwijk, J. Braam, J. Jonkman, Sassenheim, A. v. d. Burg, J. Heemskerk, Noordwij kerhout, C. v. Egmond, R. Ravens bergen, J. Ravensbergen, Rijnsburg. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Tweejarige Pri maire Dagopleiding behaalden: T. Castelein, E. Hees, H. Hoefman, R. Linderhof, A. Smit, R. v. d. Spek, J. Lemmerman, A. Balkhoven, R. Geenjaax-, C. v. d. Graaff, J. Lina, I. v .d. Maas. S, Melet, A. Kukler, W. v. Polanen, R. Schmidt, A. Stijlaart, T. Verbrugge, P. Burgerhout, A. Filip- po, R. Hartog, T. Helvensteyn, L. v. d. Heyden, B. Kruit, R. Ouwerkerk, A. Sommeling uit Leiden. W. van Weg nam door de feestelijk verlich te en met ontelbare vlaggen getooi de binnenstad van Nijmegen. Van daag gaat de eerste tocht door de Betuwe. De Belgische miUtaire ka pel, onder leiding van ónderluite nant Morel, zal op de markt van Eist een concert geven en het ge meentebestuur van Eist zal de lei ding van de Vierdaagse ten stad hxxize ontvangen. Ongeveer 7500 deelnemers zijn aan de start ver schenen. OP HET SPOOR VAN verteld door HUIBERT VET. KID DIENAMIET! „ïk doe ook wel eens op- 1 sporingswerk," vex"- telde Kobus van Galen. ..Maar in Blij-Dorp valt dat niet mee, wat ik je brom. Er was laatst een tyger ontsnapt en als U eens wist wat een moeite xk gehad heb, vooi"dat ik dat beest terugvond niet te geloven, meneer! U hebt er geen idee van hoe groot zo'n diergaarde wel is De detectieve overpeinsde uwe worden een tijdje en keek Kobus toen e.en beetje verward aan. „Vreemd..." mompelde hij. Wimpie werd een beetje ongerust. „Wat bedoelt U daar mee?" vroeg hij. De detectieve schoof zijn bolhoed wat naar achteren, nam hem af en bestudeerde ingespannen het inwen dige van het kledingstuk- „Ik verbaas me er over", verklaar de hij eindelijk, „waar de naam Blij- Doi'p me aan doet herinneren wacht! Juist! Ik v/eet het al weer: dat jongetje had er iets mee te ma ken -Zo...", prevelde Wimpie be zorgd. Ja", vervolgde de detectieve, „en er was een aap uit de Diei-gaarde bij hem. Ik weet nu alles weer. Begrijpt U, dat zo'n jongen met een aap door de stad durft gaan? Met zo'n lee- üjk beest val je toch direct op! Vindt U ook niet, mijnheer Kobus?" Kobus onderdrukte met moeite een woede-uittarting. Ilij verklaarde toen dat apen de mooiste dieren zijn, die er bestaan en dat vooral de aap, die in gezelschap van Wimpie was, zich van zijn soortgenoten onderscheidde door zeer verfijnde gelaatstrekken. „Laten we wat naar buiten gaan!" besloot hij, „ik krijg het zo warm in deze tram, en hij schijnt toch niet te gaan rijden." Gedrieën stapten ze naar buiten. Bezu, met lof, T. Leuven, L. Stok man, Lisse, J. Grimbergen, A. Star- kenburg, Rijnsburg, A. de Groot, N. Hoffman, N. Bazel, met lof, G. v. d. Horst, met lof, J. Nonnekens, M. Ket ting, Oegstgeest, C. Heshof, Noord wijkerhout, N. Kortekaas, Oude We tering, I. Schreurs, A. v. d. Zalm, Noordwijk, V. Strobbc, Leimuiden, F. Verbakei, Waddinxveen, B. Varke- visser, I. Westerbeek, Sassenheim, A. v. Burik, Zoetex-woude, F. de Kreek, met lof, G. v. Rhijn, Katwijk, C. Los, Voorschoten, J. Lourier, C. Stikkelox'um, Leiderdox-p. Herexa men: vier. Afgewezen: vier. Bevordex'd zijn: Van het le leerjaar naar het 2e van de Opleiding tot Huishoudkun dige: Zi\ Leona (mej. E. V. Koop- mans) ,met lof; Zr. Auxilia (mej. W. M. Blom), Bennebroek, L. Boon, G. de Best, A. v. d. Hart, R. Krol, M. Maat, Leiden. T. v. Basten-Baten- burg, Tegelen, A. Dijkmans, Til burg, A. Leeuwenberg, Utrecht, A. Deprez, M. Schlattman, J. v. Heu- ven, Oegstgeest, T. Hellegers, Breda, M. Hulshof, M. Weyenborg, Lichten voorde, J. Oosterman, Wildervank, D. Stokman, Gendringen, Th. Witte- veen, Leeuwarden, A. Vergouwen, Voorhout, Th. Vijgen, A. d. Ouden, Boskoop, E. Westpral, Voorbux-g, D. v. Dijk, Rijnsburg, G. Teex-nstra, Sassenheim, T. Heemskerk, L. Lom- merse, J. Rijnveld, Hillegom, R. Tib- boel, Lisse, T. v. d. Werf, Voorscho ten. Vooiw/aardelijk: N. v. d. Berg, J. Tros, W. Elshof, Th. .Hartwijk( F. Akerboom, M. Ament. Niet bevor derd: een. Van het le leerjaar naar het 2e van de Opleiding Hulp in de Huis houding: P. Kluit, (voorw.), E. v. d. Lof, C. Wesseling, R. Zaalberg, Lei den, B. Belle (voorw.), Lisse, D. Boer, Hazerswoude, G. van Gent (voorw.), Oegstgeest, J. Heemskerk, NoordwijkexTiout, G. Kersten, Den Haag, A. v. d. Put, Noordwijk, J. Roeioffs, Opde Wetering, R. Schmidt (voorw.), Sassenheim. Niet bevor derd: twee. Van het le ieex-jaar naar het 2e van de Opleiding Huisnaaister: L. Harteveld, G. Kuivenhoven, A. Mug- ge. T. v. Polanen, A. v. d. Sleet, Lei den, N. Damen, J. Mounts, Voor hout, C. Dobbe .Roelofarendsveen, R. v. d .Luyt, Noordwijk, C. Geerlings, A. Koelewijn, Noordwijkerhout, A. v. Meel, N. Parleviiet, Katwijk, A. de Haas, M. Kapteyn, Leiderdorp, T. Verhage, Rijnsburg, G. Hoffmann, H. Rotteveel, J. de Gx-oot, Oegstgeest. Niet bevorderd: een. Van het 3e leerjaar naar het 4e van de Middagopleiding: C. Bakker, H. v. d. Maas, J. v .d. Maas, R. de Mooy, J. v. d. Wijngaard, Leiden, C. v .d. Geest, Voorschoten, G. de Gr^ot, Oegstgeest, R. Obdam, Lisse, A. Heemskerk, A. Star (voorw.) Rijns- bui"g, J. v. d. Meer, Noordwijk, T. Warmerdam, Noordwijkerhout. A. de Zwart, Voorhout. Niet bevorderd: een. Van het le leerjaar r.aar het 2de van de Middagopleiding: T. Conxelis- sen voorw. 1, T. v. d. Staak. A. La- gerberg, Leiden, B. de Boef. Voor schoten, A. v. Egmond, G. v. Eg- mond, J. Kapteyn, N. Hogewoning, G. v. d. Eykel (voorw.) Rijnsburg, J. Homan, Sassenheim ,H. Jonkei', Oegstgeest, S. v. Klaveren, J. v. X'a- veren, Hazerswoude. Ph. Warmer dam. W. v. Dam Noordwijkerhout, M. de Haan, A. Schoneve'ö. Katwijk. Niet bevorderd- een. Van het le leei'jaar naar het 2de van de Primaire Dagopleiding: C. Btigel, C. Compier, L. Ecman, R. de Groot (voorw.), M. Habraken, B. v. d. Hoeven, J .Hoogduin (voorw.), L. Hoo genboom, J. Kriek. C. v. d. Lelie, C. v. d. Meer, A. Nijssen, L. Peldten- burg, B. v. Remundt, G. v. Velijn, A. Zonderop, A. v. d. Burgh. M. de l Ecluse, S. Fuchs, J. Harland, A. Hofman, J. Hubex-s, K. Jonker, Tr. v.. j Leeuwen, W. Lens, T. Lensvelt, A. Smit, N. Teleng, L. Vitters, L. Wol- ters, uit Leiden. C. Zandbergen, met lof, A. v. Grieken ,R. Hoogervorst, E. Willemse, Oegstgeest. T. Ammer- laan, Zoetermeer, H. Boers, Hazers woude, R. Grimbergen, Rijnsburg, C. Coppers, R. Duyndam, C. Kapel, C. Siemerink, A. v. d. Zalm, Noordwijk, G. v. d. Geest, M. Klaassen, M. Boo- gert, G. Oudshoorn, Voorschoten, W. Kok. Hillegom, G. v. d. Hulst, Warmond, I. Ruigrok (voorw.), Sas senheim, A. v. Rijn (voorw.). Kat wijk, M. Sand vos, Noordwijkerhout, T. Straathof, Nieuwe Wetering, W. v. Burik, W. Hax-kes, Zoeterwoude, A. Dompeling, Leiderdorp, L. Uittenbo- gaard, Zwammerdam. Allen bevor derd. Afdelingsschool te Oegstgeest. Bevorderd van het le leerjaar naar het 2e van de Primaire Dagop leiding zijn: J. v. Duyn, J. Geervliet, N. de Gelder, G. v. d. Hulst, J. Imt- horn, M. v .d. Sleet, M. v. d. Veur, uit Oegstgeest, J. v. d. Eykel, M. Junge- rius, J. Ravensbergen, C. v. Zuylen, Rijnsburg, H. Mulders, Katwijk, N. Wesseling .Noordwijk, W. Schulte, C. Goemans, Voorhout. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Elisabeth, d. van C. T. Ouwendijk en J. A. Bunnik; Maria Johanna Christina, d. van W. W. van der Wiel en A. M. E. Vorster- mans; Cornelis, z. van J. Faas en A. Berger; Fredericus Ernst Maine, z. van J. A. de iRooij en M. G. M. van de Ven; Jan, z. van H. D. van Galen en A. J. Meijer; Wilhelmina Clasina Apolonia, d. van H. Keijzer en W. Keijzer: Christina Jeannette Antonia, d. van N. J. A. van der Voort en H. M. van Schaik: Johannes, z. van C- J. Halvemaan en R. Libochant; Lam- bertus Gerardus, z. van L. Post en W. M. C. Valk; Maria Johanna, d. van A. M. Nuijten en J. C. M. B. Kruitwagen; Jilles, z. van J. Wetse- laar en R. Hartevelt; Johanna Maria, d. van C. T. Vonk en J. Oranje; Ma ria Hendrica Sophia, d. van A. J. Oostdam en M. H. Barends. Gehuwd: C. C. Baetens jm en J. van Boxtel jd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding. Gistermorgen werd door de gemeente aanbesteed de onderhoudswerken aan 139 wo ningwetwoningen in 8 percelen, te Alphen aan den Rijn. Voor het schil- derswerk werd ingeschreven: perceel I laagste fa. Bleijs, Leiden 5673. hoogste fa. Ju, Voorschoten f 6600. perceel II, laagste fa. v. d. Wiel, Nooi-dwijk 5325.hoogste fa. v. d. Voort, Leiden f 7344.perceel III, laagste fa. Bleijs, Leiden 3042. hoogste fa. v. d. Wiel, Noordwijk 5397.perceel IV laagste H. J. Geertman. Alphen ,f 1530.hoogste fa. Bleijs, Leiden 3122.Voor het timmer-, metsel- en loodgieterswerk: perc. Ia laagste fa. J. Vriesekoop te Alphen 1563.hoogste fa. S. Tromp, Alphen 1766.perc. Ha, laagste fa. S. Tromp, Alphen 3375. hoogste fa. Van Beijeren, Alphen .f2535.perc. lila, laagste fa. J. Vriesekoop, Alphen 650.hoogste fa. Snel Henry. Alphen 1080. perc. IVa laagste fa. v. d. Zwam, Al phen 956.hoogste fa. Snel Henry, Alphen 1405. HET PROCES LAGES UIT DE OMGEVING HILLEGOM Fietsendief gesnapt. Van de heer S., wonende aan de Parallelweg, werd onlangs een fiets gestolen, die naast een winkel aan de Hoofdstraat eventjes was neergezet. S. was in staat een goede beschrijving te geven van de vermoedelijke dief. Hierop af gaande wist de Haarlemse politie een inwoner van Santpoort te arresteren, die bij confrontering door S. werd herkend. Het gevolg was, dat de man bekende. Het bleek, dat hij nog meer rijwieldiefstallen had gepleegd. Hij is te Haarlem ingesloten. Pluimveefokkers. In de gisteren gehouden ledenvergadering werd tot bestuui-slia gekozen de heer J. A. Kool. Op 13 Aug. zal een tafelkeu ring gehouden worden in Floi"a. KATWIJK Niwin. De Niwinactie met col lecte bracht voor de aankoop var Rimboekisten op f 885. LISSF. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zondag 25 Juli jl. heeft Fr. Augus- tinus Hoilaardt van de Orde der Do minicanen het II. Priesterschap ont vangen in de kapel van het Alberti- num te Nijmegen. Op Zondag 7 Augustus as. zal de neomist zijn eerste plechtige H- Mis opdragen in de St. Agathaparochie te Lisse. welke plechtigheid om 9.15 uur aanvangt. Zaterdag 6 Augustus zal de neomist worden ingehaald. De president van het gerechtshof legt een verklaring af naar aanleiding van ingekomen brieven VIERDE DAG PROCES LAGES. Nadat het Amsterdams Bijzonder Hof verleden week 3 dagen lang het proces tegen Willy Lages, de 48- jarige voormalige chef der Sicher- heitspolizei te Amsterdam, had ge voerd, werd de zitting vanmorgen voortgezet. President, prof. mr. J. A. van Hamel, opende deze vierde zitting met de volgende verklaring: „Van verschillende zijden hebben degenen, die aan de leiding van dit proces deelnemen, smaadbrieven en dreigbrieven ontvangen, die van verschillende géestessympathieën ge tuigen, al naar gelang zij zijn ge richt tot het Hof, de verdediging, misschien ook tot d-e advocaat-fis caal. Voor zover het ons zelf, de leden van het Hof, aangaat, zal ik daarover niets zeggen, want ieder een begi-ijpt, dat wij onze plicht moeten doen en dat dit een zware plicht is." Op dit punt pauseerde de presi- VERJAART IN INDONESIË De wonderbare genezingen te Beauraing Dc bisschop van Namen, mgr. An- dré-Marie Charue, heeft, naar aan leiding van de rapporten van de ka- nonieke commissie, door hem inge steld om de genezingen van mej. v. Laer uit Turnhout en van mevr. AcarGi'oup uit St. Nicolaas-Waes te bestuderen, welke geschied zijn na een bedevaart naar Beauraing, ver klaard, dat deze genezingen wonder baar zijn en, gezien de omstan digheden waarin deze tot stand zijn gekomen, toegeschreven moeten wor den aan een bijzonder ingrijpen van God, op vooi'spraak van Onze Lieve Vrouw van Beauraing. In bovengenoemde rapporten wordt verklaard, dat mej. Van Laei-, die sinds 16 jaar leed aan een ernstige en ongeneeslijk verklaarde tubex-culose in de streek van de bovenwervels en in het i-echterbeen, welke haar de dood nabij bracht, plotseling en alge heel genezen is op 24 Juni 1933 daags na de bedevaart, die zij .tot dat doel naar Beauraing had gemaakt. Voorts, dat mevroiiw Acar-Group, lijdende aan spiergezwellen in de baarmoeder, waarvan een grondige diagnose was opgemaakt door de haar behandelende geneesheer, plot seling en volkomen genezen is bevon- j den op 30 Juli 1933, op de terugkeer i van de bedevaart, die zij om die re- I den naar Beauraing had gemaakt, i De plechtige viering van deze er kenning zal op 22 Augustus in de „Tuin der Vei-schijningen" te Beau- i-aing geschieden. C. v .d. TOGT, Emm astraat 1, Noordwijkerhout, viert op 26 Juli zijn verjaardag te Madiun. LAATSTE BERICHTEN GROOT OFFENSIEF CHINESE COMMUNISTEN? Naar verluidt, zouden een half mil- lioen man goed bewapende commu nistische troepen een groot offensief hebben ingezet tegen de nationalis tische posities in Zuid- en Zuid-West- China GRATIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan H. i K. ter dood verooi'deeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden cn aan C. B, ter dood veroordeeld bij sententie van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof. dent een ogenblik en vervolgde toen met veel nadruk: „Maar voor zover het de dreig brieven aan de verdediging betreft, wil ik dit zeggen: deze twee verdedi gers hebben ten deze slechts een zeer zware plicht tc vervullen, die ze zelf niet gezocht hebben. Ze zijn door mij, krachtens de wet, aangewezen, om als toegevoegde raadslieden deze ver dachte ter zijde te staan. Ik heb hen deze taak op hun schouders gelegd en zij zijn verplicht zich hiervan tc kwijten met alle bekwaamheid, waar over zij als advocaten beschikken. Zij zouden te kort schieten, wanneer zij hun taak als verdedigers niet zo goed en nauwgezet mogelijk zouden ver vullen." Opnieuw hield de pi-esident een ogenblik de adem in, alvorens hij niet zonder ontroering de verklaring be sloot met de woorden: „Wij doen hier recht in naam van de Koningin en het is in strijd met dc Nederlandse rechtspraak, wanneer iemand de verdediging lastig valt." Het proces-Lages, dat vandaag voor de vierde dag werd voortgezet, trok ditmaal een volle publieke tri bune, die aandachtig toeluisterde naar de eerste getuigen. Dat waren onder meer D. G. Wak ker en J. van Putten, beiden bewa kers bij de gevangenis aan de We teringschans te Amsterdam, Zij wer den gehoord over een nieuwe punt van de dagvaarding: de mighandelin gen, die de Duitsers op weerloze ge vangenen toepasten. Beiden gaven een uiteenzetting van wat hun uit eigen waarneming bekend was. Hier volgt een greep uit hun voorbeel den: 16 Joden werden opgesloten in i een één persoonscel, allen waren te voren mishandeld. De gevangenen die verdacht werden van de overval op het bevolkingsregister, wei-den ge boeid op hun kribben neergelegd "en moesten zo een maand lang dag en nacht blijven liggen. Vele malen hooi'den zij gevangenen in een ver- trek, waar zij door SD.'ei-s werden ondex-vraagd, lang en hartbrekend gillen. Verdachte Lages verweerde zich tegen dit punt van de tenlastelegging, waarbij hij er van wordt beschul digd verantwoordelijk te zijn voor de gepleegde mishandelingen, met meer felheid dan tegen dc vorige. Hij sprong keer op keer overeind en betoogde, dat hij of van die ge vallen volkomen onkundig was ge bleven, of dat de getuigen de zaak verdraaiden of hij motiveerde de mishandeling (indien het een lichte was geweest). Vervolgens kwamen verscheidene getuigen, die zelf mishandeld wa ren. Een er van was dc Zaandam mer P. J. van Bremen, die vertelde, dat Ruhl, Viebahn, Molles cn Maar ten Kuiper, allen ondergeschikten van Lages hem urenlang hadden „kromgesloten" om hem aan het pra ten te krijgen. Met zwepen en knup pels hadden de S.D.-beambten hem „niet tientallen .maar in de diverse dagen duizenden slagen" op de ge kromde rug toegebracht. Een andore gevangene, M. Arcnds, was in gebogen kromgesloten hou ding aan een touw opgehesen en had een regen van slagen moeten verdu ren, terwijl hij met het hoofd naar beneden hing. Deze getuige, kon evenmin als de anderen licht werpen op de vraag of Lages van deze mishandelingen op de hoogte was geweest. Lages zelf zeide stomverbaasd te zijn over deze verklaringen over de mishandelingen. Hij achtte ze wel haast ongelooflijk. De zitting duurt voort. NOORDWIJKERHOUT Herwonnen Levenskracht. De collecte voor Herw. Levenskracht j heeft opgebracht in de St. Jozef- en St. Victor-parochie de som va ƒ216.— 2000ste SCHIP IN AMSTERDAM BINNENGELOPEN.. VOORSCHOTEN Diefstal. In de nacht werd in gebroken in de consumptietent van de heer Z. aan de Veurseweg alhier. Er werd voor een bedrag van pl.xn. 50.aan chocolade en andere heerlijkheden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. WASSENAAR GESLAAGDE KAJOTTERS- SPORTDAG. Zondag heeft de Katholieke Jon- gemannenvereniging „Kajoina" eeg sportdag georganiseerd voor Kath. Jongemannenverenigingen uit de omgeving. Ook het vorig jaar ge schiedde dat. Er werd toen een wis selbeker uitgeloofd de kapelaan v. d. Bosch-beker en die bleef in Wassenaarse handen. Zondag is dc beker naar Warmond verhuisd. Reeds kort na de aanvang van de wedstrijden op het Blauw Zwart-ter- rein bleek, dat Wassenaar en War mond de twee rivalen waren. Voor burg en Den Haag waren met zeer zwakke ploegen vertegenwoordigd. In de 100 meter-finale behaalde J. Koppers van Warmond in 12 secon den de eerste overwinning. Gerard Gras (Wassenaar) bezette de twee de plaats en J. v. Winsen (Wai-mond) de derde. De 800 meter daarentegen wei'd gewonnen door de Wassenaar der A. Remmerswaal, gevolgd door de Wai-mondenaren C. Bakker en J. v. Winsen. De tijden waren resp. 2 min. 19.6 sec., 2 min. 20.1 sec. en 2 min. 22 sec. Zeer geringe verschillen dus! Ook de 150 meter werd door een Wassenaars Kajomalid gewonnen (Nic. de Bruyn) al weer gevolgd door twee Warmond-athleten (H. v. Seg- gelen en A. v. Winsen). Maar bij In de Amsterdamse haven is heden het 2000ste schip sinds 1 Januari bin- nengelopen. Vorig jaar arriveerde het 2000ste schip een maand later. STAATSLOTERIJ. Bij de 6de trekking, 5e klasse van de'507ste staatsloterij is de prijs van 10.000 gevallen op lot 18104. plaatsen door Warmond bezet (J. Koppers 5.81 m. en M. Havei-kort 5.57 m.) en moest J. Sinnema van de gastheren genoegen nemen met de derde plaats (5.25 m.). Hoogsprongen bracht B. Voorham van Wassenaar de eerste plaats (1.44 m.), terwijl A. v. d. Ham (Wasse naar) en M. Haverkort (Warmond) de tweede plaats broederlijk deel den (1.32 m.). Bij kogelstoten bewees K. v. d. Struys (Warmond) zijn kunnen met een worp van 8/36 m. A. v. d. Ham en H. v .d. Berg (beiden Wassenaar) bezetten de tweede en derde plaats (8.32m. en 8.07 m.). Tussen deze verschillende athle- tieknummers door werd handbal ge speeld. Ook dit spel telde mee in de totale puntentelling. Wassenaar versloeg Den Haag met 40; Warmond klopte Voorburg met 10. De finale tussen beide win naars bracht Wassenaar een 3:1 zege. Uit al" deze uitslagen werd het puntentotaal bepaald. Warmond bleek 67 punten te hebben behaald, Wassenaar 65. De wisselbeker ging dus naar Warmond. Fietser aangereden. Bij het in rijden van een inrit in de van Zuy len van Nijeveltstraat reed de auto mobilist M., alhier, tegen de juist pas serende fietser Ka uit Den Haag. De fietser werd tegen de grond ge smakt en liep, volgens dr. Baart de la Faille, die eerste hulp verleende, verspringen werden de eerste twee 1 vermoedelijk een beenfractuur op. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 26 Juli. Kaas. Aanvoer 201 partijen le soort 1.69 1.74, 2e soort 1-631.68. zware tot 1.83, extra zware tot 1.90 per kg., handel matig. TER AAR, 25 Juli. Groente. Snij bonen 5.90—6.50, B. 3.40—4.60, stek 22.60, stokprince&sen 4.90 6.00, stamprincessen f 5.206.00, stamsnijbonen 3.40. witte pronkers 2.80, peulen 0.801.10, doppers 60 cent, witte capucijners f 1.90, tuin bonen 4072 cent. alles per 10 kg., sla 2.907.00 per 100 stuks, tomatën A 42—55 cent. B 33—47 cent, C 37— 48 cent, CC 2333 cent. bonken 29 38 cent, kriel 1018 cent, gescheurd 16 cent per kg., bloemkool I 3140 cent, idem II 2130 cent, idem III 619 cent. stek 15 cent per stuk, komkommers 1218 cent, stek 67 cent per stuk, bospeen 711 cent pet- bos, postelein 10 cent, uien 27 cent, andijvie 815 cent, rode kool 69 cent, snijbiet 1 cent. rabarber 28 cent, spitskool 89 cent, kroten 68 cent, waspeen 67 cent alles per kg. aardappelen 3-605.60, kriel 2.80 per 109 g., Augurken: fijn 39 cent. fijnbasterd 23 cent per kg. basterd 6.50—6.80, grof I 6.50—7.00. idem II 3.80—4.00. knorrels 2.10—2.20, bommen f 3.503.90, alles per 25 kg., zwarte bessen 43 cent per pond, gla diolen 16 cent, bloemen 18 cent per bos. ROELOFARENDSVEEN 25 Juli Groente. Toniaten A 2847 cent, id. B 3347 cent, idem C 2641 cent, bonken 2233 cent, kropsla f 1.50 5-90, bloemkool 624 per 100: snij bonen 5.206.50 idem II 3.80 5.40, idem stek 1.602.40, dubbele stambonen f 4.905.90. tuinbonen 0.400.55 per 100 kg., Augurken: grof 6.707.50, idem bommen f 2.10 idem stek 1.402.20. per 25 kg. Bloemen. Gladiolen 515 cent, Anjers 36 cent. Alstroemeria 15 cent, Liatrix 28 cent, Dahlia 48 cent. Scabiosa 1114 cent, Rayonan ten 11 cent per stuk.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3