J T.B.-patiënten dienen financieel beter gesteund te worden G 3 rally in de Harskamp DINSDAG 26 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Stichting van de Arbeid heeft drie belangrijke voorstellen ter ver betering van de financiële toestand van tuberculoselijders, die verplicht verzekerd zijn uit hoofde van het zie- kenfondshesluit, aanhangig gemaakt, aldus de „Volkskrant". Het is bekend, dat het aantal bij de districts-consul tatiebureaux j aarl ij ks geconstateerde nieuwe gevallen van actieve tuberculose in vergelijking met de laatste oorlog aanzienlijk ge stegen is. Verzekerden ontvangen thans in het eerste jaar van hun ziek te uit hoofde van de Ziektewet 80 percent van hun loon en daarna een veel lagere uitkering op grond van de Invaliditeitswet. Velen zijn thans ongewild tot thuisverpleging genoopt, daar de sanatoria te weinig plaats hebben en veelal met personeelge- brek kampen. Thuisverpleegden, die verplicht verzekerd zijn, ontvangen geen tege moetkoming in de kosten van extra voeding vanwege de ziekenfondsen. Velen komen derhalve vooral bij een lange duur der ziekte in grote geld zorgen. Georganiseerde arbeiders ont vangen bepaalde uitkeringen uit de T.B.-fondsen der vakverenigingen, maar het is de vraag of deze fondsen het zullen kunnen volhouden de uit keringen op het huidige peil te hand haven, nu het aantal patiënten zó sterk is toegenomen. In de eerste plaats wil men thans een plan verwezenlijken, waarover bij de uitvoeringsorganen der Ziekte wet, die door het bedrijfsleven zijn ingesteld (de federatie van bedrijfs verenigingen), en de desbetreffende overheidsorganen (de vereniging van Raden van Arbeid) overeenstemming bestaat: namelijk om aan gehuwden of kostwinners, die niet als blijvend invalide moeten worden beschuwd, ook na afloop van het éne jaar zie kengeld dusdanige uitkeringen te doen, dat zij nog gedurende de twee volgende jaren een totaal van 80 per cent van het loon genieten. Een klei ne wetswijziging zal nodig zijn om de Raden van Arbeid te machtigen zul ke bovenwettelijke uitkeringen te doen. In de tweede plaats wordt voorge steld, dat de verplicht verzekerden van wege de ziekenfondsen, ook zij die niet thuis worden verpleegd, ge durende maximaal twee jaar een te-, gemoetkoming zullen ontvangen. De ze zal drie kwart van de kosten der voorgeschreven extra-voedingsmid delen moeten bedragen en gepaard dienen te gaan met controle op de voorschriften van de dokter in zake de voeding. De kosten van deze tege moetkoming zullen ten laste van de omvangrijke reserve van het vereve ningsfonds der ziekenfonds-verzeke ring gebracht kunnen worden, daar er goede gronden bestaan voor de verwachting, dat bij een intensieve bestrijding van de t.b.c. het besmet tingsgevaar en daarmee de omvang van de ziekte in de komende jaren aanzienlijk zal verminderen. In de derde plaats wordt geopperd de regeling van de tegemoetkoming aan sanatorium-verpleegden te ver beteren. Deze is in de laatste jaren reeds gunstiger geworden, doordat het bedrag is gebracht op vier gulden vijftig per dag en zij gedurende on beperkte tijd kan worden uitgekeerd. Maar de verpleegkosten vertonen „MATER AMABILIS". In het begin van het najaar zal het eerste nummer verschijnen van „Ma ter Amabilis", een contactblad op de eerste plaats bestemd voor cursisten, oud-cursisten, docenten en besturen van de Mater-Amabilis-Scholen, ver volgens voor allen, die belangstelling hebben voor de vrouwelijke jeugd- vorming, verzekerd door deze insti tuten. Het blad staat onder algemene lei ding van de voortrekkers der Mater Amabilis-Scholen. namelijk het Di rectorium der Maastrichtse M. A.- Scholen; de Zeereerwaarde heer H. Houben. diocesaan Aalmoezenier van het Meisjes werk in het Bisdom Roer mond, stichter van de eerste M.A.- School op Nederlandse bodem; mej. E. Lommen, schooldirectrice, leidster van de eerste Maastrichtse School; mej. M. C. Schouwenaers, schoolin- spectrice te Antwerpen, ontwerpster van de opvoedingsformule der Mater Amabilis Scholen. De redactie van het contactblad wordt toevertrouwd aan mevrouw Hélène Swildens. Het wordt uitgege ven door de N.V. Boekdrukkerij „Hel mond" te Helmond. eveneens een tendens van stijging. Men stelt voor de tegemoetkoming te stellen op Y deei van het verpleeg- tarief. De3e voorstellen zullen aan het oordeel van het ministerie van Sociale Zaken en van de Ziekenfonds raad worden onderworpen. „VOOR HET GEZIN" VRAAGT MEER WAARDERING. „In Nederland is men nog van me ning, dat het werk van de Katho lieke Bond „Voor het Gezin" pas maatschappelijk wordt, als het gezin ziek is en de hulp van de gezond heidszorg wordt ingeroepen, of bij a-sociale gezinnen, waar gezinszorg te pas moet komen. Worden andere verenigingen door het Julianafonds gesteund, 'n aanvrage van de Katho lieke Bond werd botweg geweigerd." Aldus bondsvoorzitter Van Meege ren in een centrale raadsvergade ring van deze organisatie te Hel mond. De neutrale commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting krijgt een drievoudige subsidie, namelijk van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, van het ministerie van Sociale Zaken en van het Julianafonds. Daar tegen werden het Katholiek Centrum voor de Vrouwenbeweging en de bond „Voor het Gezin" uit het be stuur geschrapt. De schuld ligt ech ter bij de katholieken zelf, aldus de heer Van Meegeren. Sommige bestu ren lieten hun afdeling doodbloe den omdat zij dachten, dat het werk door de Katholieke Actie, de K.A. B. of de K.V.P. was overgenomen. De bondsvoorzitter deed een beroep op de intelectuelen om zich niet af zijdig te houden en om de bond te zien als een orgaan, dat opkomt voor de nationale rechten van het gezin. Er zijn echter, aldus de voorzitter, ook lichtzijden. Ons orgaan „Het Ge zin" mag er nu, na de reorganisatie, in elk opzicht zijn; Zondag a.s. wordt in Hoorn een gezinscongres in de open lucht gehouden; de Gelderse Tramweg Maatschappij verlaagde haar tarieven ten behoeve van de le den van grote gezinnen; gemeenten als Wijchen, Reuver. Nuenen e.a. lie ten een goed voorbeeld zien. Ten slotte maakte spr. met vreugde mel ding van het grote Vlaams-Neder landse gezinscongres, dat van 30 Sep tember3 October a.s. in België zal worden gehouden. Tijdens de behandeling van de huishoudelijke zaken bleek, dat de activiteit in de afdelingen niet overal even groot is. De afdeling Rotter dam moest v/orden opgeheven. Van de 140 nog overgebleven leden, ble ven er en dat vond men 'n goed teken 120 de contributie betalen. Prof. dr. W. R. Heere hield een voordracht over de demografische consequenties, welke verbonden zijn aan de op zich zelf verblijdende vruchtbaarheid van het Nederland se volk, dat in één eeuw van 3 mil- lioen tot plm. 10 millioen zielen groeide. In het hoofdbestuur werden bij en kele candidaatstelling herkozen de heren H. C. M. Wijffels, mr. Jos. de Voort en G. Brakenhof. Volgend jaar zal, zo werd beslo ten, de Centrale Raad in Hengelo worden gehouden. Tijdens de op Zondagvoormiddag voortgezette vergadering pleitten de heer Schuteyser te Blokker en pater Godefroy te Egmond aan Zee voor een meer ideële instelling van de Bond, die zich thans te zeer bezig houdt met verlaging van belasting tarieven, schoolgelden, vervoerskos ten enz. Gemeenschap van de Goede Geest KATHOLIEKE ACTIE IN HET LEGER. Het prachtige, gloednieuwe Katho lieke Militaire Tehuis in de Hars kamp herbergde vorige week twee dagen lang een kleine tweehonderd militairen. Uit alle delen van het land waren zij bijeengekomen, om de jaar lijkse Rally van de „K.A. in militaire dienst" te vieren. Na zijn welkomstwoord zette over ste-aalmoezenier P. G. M. Schoone- beek, hoofd van de Katholieke Actie in het leger, op bondige wijze de bij zondere vorm van deze beweging uit een. De beweging draagt de naam G 3 of wel „Gemeenschap van de Goede Geest". Hij wees er op, hoe deze rui me enthousiaste opkomst van onze militairen samenvalt met het verlan gen naar een renouveau, dat onder de Katholieke jongeren leeft. Hij be klemtoonde de waarde van een per soonlijke herovering van het Chris tendom als uitgangspunt van elk so ciaal streven. Verscheidene sprekers belichtten gedurende deze twee dagen speciale aspecten van de Katholieke Actie in het leger. De heer Vloedbeld sprak over de persoonlijkheid als het enige middel tegen massificatie. Jan Ley- ten sprak over de blijmoedigheid als het diepste fundament van de Chris telijke levenshouding. De tweede morgen sprak mgr. K. A. van Stralen, hoofdaalmoezenier van het leger, over het drievoudig apostolaat van de G 3-man: n.l. het offer, het gebed en de daad. Een van de militairen uit het Karakterver- band, Sjoed de Jong, betoogde met vuur en enthousiasme de noodzaak van de practische verwerkelijking van het schone leven in ons zelf. Toen er gelegenheid werd gegeven tot debatteren, namen allen daaraan deel. Verscheidene militairen maak ten later eveneens gretig gebruik van het aanbod om een speech van vijf minuten te houden. Het gehele pro gramma werd voortdurend afgewis seld door gitaarspel, voordrachten en gezamenlijke speloefeningen, waar door de toch reeds zeer goede stem ming nog werd verhoogd. De „K.A. in dienst", die thans in het leger in Nederland zowel als in Indonesië reeds heer dan 4000 mede werkers telt, heeft na nog geen twee jarig besrtaan geen twijfel gelaten, dat zij steeds meer en in steeds grotere mate de belangstelling wint van de militairen. Hieruit blijkt, dat de op roep van Paus Pius XI ook in het leger, waarin zulk een groot deel van de jongeren is opgenomen, niet tevergeefs is gebleven. Op de tweede dag van de Rally wa ren ook, zeer onverwacht, Generaal Kruis en diens echtgenote aanwezig, Het Diocesaan Bureau voor Katho lieke Actie in het bisdom Haarlem, gevestigd te 's-Gravenhage, Paul Ga- briëlstraat 30, zal van 1 tot en met 15 Augustus wegens vacantie zijn ge sloten. VOORTREFFELIJKE STEMMING OP DE „ZUIDERKRUIS". „Jan soldaat" heeft goedgevonden en verstaan zijn handtekening met krullen te zetten onder een besluit, dat mogen wij het opgestelde pro tocol geloven „officieren, onder officieren, korporaals en manschap pen" aan boord van de teruggekeer de „Zuiderkruis" hebben genomen. Daarbij is reeds in de Indische Oceaan aan de gezagvoerder, kapitein C. C. Goedewaagen, op gezag van die Jan soldaat de rang van „tijdelijk re serve generaal-majoor voor alle diensten" verleend, waarbij hem te vens vergund werd het „ere-Djocja- kruis met de dolk" te dragen. En dit alles, omdat volgens het protocol ge zagvoerder Goedewaagen „een zeeman is met een soldaten-hart" en „zijn verdiensten te laag werden aangesla gen". Wat er overigens van de „gra tificatie van 100 heimweesigaretten per week, die Jan soldaat hem bij datzelfde besluit „buiten bezwaar van 's Rijks schatkist" toezegde, is terecht gekomen, hebben we niet kunnen achterhalen. Wanneer kapitein Goe dewaagen ze inderdaad ontvangen heeft, blijft toch altijd nog de vraag, of de meeste rook ervan niet door soldatenkelen is gegaan. In ieder ge val. zo zei ons een van de terugge keerden, is ons „protocol" wel een bewijs van de voortreffelijke stem ming, die er reeds spoedig na het vertrek uit Indonesië aan boord heerste. VRIJLATING PRIJZEN VAN ZEEP, WAS- EN REINIGINGS MIDDELEN. Blijkens een in de Staatscourant van 25 Juli opgenomen beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 26 Juli 1949 de prijzen van zeep, was- en reinigingsmiddelen vrijgelaten. Tot deze vrijlating kan worden over gegaan, omdat het aanbod zo ruim is, dat voor prijsverhoging geen vrees meer behoeft te bestaan. 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid Maar als ge niet dadelijk Uw maat regelen neemt, voelt ge U met Rheu- matische pijnen allengs tat lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een onge nietbaar humeur. Kruschen Salts sti muleert op weldadige wijze de na tuurlijke werking Uwer bloedzuive rende organen en naarmate die weer naar behoren hun functies verrrich- ten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het won der. dat over U kwam en waardoor ge U zelf weer leert kennen als een ander herboren mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten. 632 DE BEVOEGDHEID OM LEERLINGEN TE BEVORDEREN- Tussen het college van curatoren en rector en leraren van het Stede lijk gymnasium te Leeuwarden is een menigsverschil ontstaan, over de bevoegdheid om te beslissen over de bevordering van leerlingen. Het college van curatoren heeft de bevoegdheid, over de bevordering van de leerlingen te beslissen. Het heeft bezwaar gemaakt tegen de maatstaf, die de leraren voor de leerlingen van de vijfde klasse heb ben aangelegd en dat enkele leerlin gen, die aanvankelijk niet waren be vorderd, naar de zesde klasse zijn overgegaan en enige herexamens in taken zijn veranderd. De leraren voe len zich door de volgens het regle ment aan het college van curatoren toegekende bevoegdheid gepasseerd. Om de ouders der leerlingen in te lichten over de gang van zaken, heeft het college van curatoren hun ver zocht, een vergadering over deze kwestie bij te wonen. TWEE „WEDUWEN" VECHTEN OM EEN ERFENIS. Een Goese weduwe maakte in het begin van de jongste oorlog kennis met een Joodse landgenoot, die haar vertelde, dat hij een geheim agent was geweest in dienst van de Ver enigde Staten, doch nu enige tijd was gepensionneerd. De man, die als ma troos 's wereld zeeën tot in alle uit hoeken had bevaren, bleek echter door vrouwe Fortuna in de steek ge laten, want de oorlog, die immers iedere verbinding tussen ons land en Amerika onmogelijk had gemaakt, verstoorde de verzending van zijn pensioengelden. De weduwe geloof de hem. vooral toen hij haar het hof begon te rrfaken en het bleek, dat hij niet onbemiddeld was. Zij huwde met hem en samen maakten zij plannen, wat zij zouden doen met het geld, dat na de oorlog zeker zou komen. Intussen werd het optreden der Duit se overweldigers tegen de Joodse landgenoten scherper en scherper, zodat de man, N. genaamd, onder dook in het grote Amsterdam. Jaren verliepen en de vrouw, die niets meer van N. hoorde geloofde niet anders, of haar man was door de be zetters gegrepen en vermoord, tot hij volkomen berooid en ziekelijk na de capitulatie plotseling weer opdook Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen en overleed na enige maanden. De tijd-verliep en de we duwe, die aan de fantastische verha len van haar overleden man begon te twijfelen, besloot tenslotte ze maar voor kennisgeving aan te nemen. Maar de man had niet opgesneden. Want enige tijd geleden werd zij plotseling verrast met een zending dollars uit Amerika. Het pensioen, waar N. zovele jaren op had ge wacht, begon zijn tocht over zee. Het was een posthume rehabilitatie en weldra vloeiden de vele dollars haar toe. De Goese weduwe zal zich al een vrouw in bonis worden -toen ech ter haar vreugde plots verstoord werd. Want nog een weduwe diende zich aan als de wettige echtgenote van N.! Het was een vrouw uit Brussel, die de Amerikaanse autori teiten had aangeklampt met de mede deling, dat ook zij al jaren op de dollars had zitten vlassen. Als zij de waarheid spreekt kan de Goese dame zich het slachtoffer van een bigamist noemen en zal de Ameri kaanse dollarstroom waarschijnlijk naar Brussel vloeien. ZWEMMEN KANAALZWEMSTER WILLY CROES-VAN RIJSEL GESTART. Dinsdagmorgen om zes minuten over acht is de Nederlandse lange af standszwemster Willy Croes-van Rij- 'sel gestart voor de Kanaaltocht naar Engeland. De Nederlandse zwemster is anderhalve K.M. ten Oosten van Kaap Griz Nez in zee gegaan. De start had plaats onder ideale weers omstandigheden. Ondanks het vrij vroege uur waren talrijke vacantie- gangers op het strand bijeenge stroomd om de Nederlandse zwem ster uitgeleide te doen. Trainer Tem- me, die het Kanaal destijds in beide richtingen overzwom, begeleidt haar in de motorboot „June Rose", welke haar van Dover naar Griz Noz had gebracht. Onmiddellijk nadat de motorboot aankwam, stapte Willy Droes-van Rijsel over in een kleine boot, die haar naar het strand bracht. Zij was uitgerust met een waterdichte rub ber bril en een waterdicht polshor loge. Enkele ponden vet waren op haar huid uitgesméerd. WIELRENNEN DE PRIJS DESGRANGE—COLOMBO. Na de Ronde van Frankrijk leidt Fausto Coppi met 183 pnt in het in dividueel klassement van de prijs DesgrangeColombo. Tweede is Bartali met 115 en derde Magni met 94 pnt. In het landenklassement leidt Ita lië met. 711 pnt voor België 694, Frankrijk 627, Luxemburg 112 en Zwitserland 49 pnt. Nog twee wedstrijden, die beide meetellen voor de klassementen, staan op het program: de Ronde van Zwitserland en de Ronde van Lom- bardije. MOTORRENNEN Na de wedstrijden op Man (13, 15 en 17 Juni), te Bern (2 en 3 Juli, te Assen op 9 Juli en te Francorchamps (17 Juli) is de stand van het wereld kampioenschap in de diverse klassen als volgt: 125 cc-klassew. l Nello Pagani (It) met Mondial 22 p. 2 Carlo Ubiali (It) met MV 13 p. 3 en 4 Renato Magi (It) en Clemencick (It.) resp. op Morini en Mondial, beiden 8 p. 5 Celeste Ca cacinti (It.) met MV 7 p. 6. Bertoni (It) met MV 6 p. 7 en 8 Matucci (It) met MV en Umberto Masseti (It) met Morini, beiden 5 p. In deze klas se is alleen te Bern en te Assen, to+ dusver gereden. 250 cc-klasse: 1 Bruno Ruffo (It.) met Guzzi 11 p. 2 Barrington (Eng.) met Guzzi 10 p. 3't Woods (Ierl.) met Guzzi 9 p. 4. Dario Ambrosini (It.) met Benelli 8 p. 5 en 6 Fergus An derson (Eng.) en R. Pike (Eng.) op resp. Guzzi en Rudge, beiden 7 p. 7 en 8 C. Mastellari (It.) met Guzzi en R. A. Mead (Eng.) met Norton, bei den 6 p. 9 en 10 B. Musy (Zwis) met Guzzi en S. A. Soerensen (Den.) met Excelsior, beiden 5 p. In deze klasse is alleen te Bern gereden. 350 cc-klasse: 1 Fredd Frith (Eng) met Velocette 43 p, wereldkampioen. 2 Bob Foster (Eng.) met Velocette 16 p. 3 Locket T (Eng.) met Norton 14 p. 4 Whithworth (Eng.) met Velo cette 13 p. 5 R. Armstrong (Eng.) AJS 11 p. 6 Mc Pherson (Ierl) met AJS 10 p. 7 en 8 L. Graham (Eng.) en Lyons (Eng.) met resp. AJS en Velocette, beiden 8 p. 9 en 10 W. Doran (Eng.) en Artie Bell (Ierl) met Norton beiden 7 p. 10 H. L. Da- niell (Eng.) met Norton 6 p. 11 't Wood (Ierl.) met Velocette 5 p. 12 Frend (Eng.) met Velocette 1 p. In deze klasse is te Man, Bern, Assen en Francorchamps gereden. 500 cc-klasse 1 Arteciana (It) met Gilera 24 p. 2 Nello Pagani (It.) 22 p. 3 L. Graham) met AJS 20 p. 4 Artie J. Bell (Ierl.) met Norton 18 p. 5 H. Daniell (Eng.) met Norton 17 p. 6 J. Lockett (Eng) met Norton 13 p. 7 W. Doran (Eng.) met AJS 10 p. 8 Lorenzetti (It.) met Guzzi 7 p. 9 L. Lyons (Eng.) met Velocette 7 p 10 en 11 S. Jensen (Eng.) m. Triumph en Freddie Frith (Eng.) met Velo cette, beiden 5 p. In deze klasse is gereden te Man, Bern, Assen en Francorchamps. Klasse met zijspan: 1 Oliver met Norton 20 p. 2 en 3 Frigerio met Gi lera en van der Schrick met Norton, beiden 8 p. 4 en 5 Haldermann met Norton en van Merlo met Gilera, beiden 7 p. 6 en 7 Veller met Gilera en Benz met BMW, beiden met 6 p. 8 en 9 Harris met Norton en Milarzi met Gilera. beiden ,me 5 p. In deze klasse is gereden te Bern en Fran corchamps. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). MINDER WARM. Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of on weersbui. Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Later zwakke tot matige wind op de meeste plaatsen uit Westelijke richtingen. Vooral in de Noordelijke helft van het land minder warm. BILJARTEN Zondag werd in het clublokaal „de Morschpoort" onder zeer grote be langstelling de return wedstrijd ge speeld. Evenals in Tilburg 'moesten de Leidenaars haar meerderen er kennen in de Tilburgers, al dient ge zegd, dat zij in eigen omgeving een beter spel hebben gegeven. Ditmaal wisten de Leidenaars 3 wedstrijden te winnen, terwijl een partij in re mise eindigde. Het waren de heren E. Bakker, N. Bakker, H. d. Nobel, die wisten te winnen, E. Keijzer speelde gelijk. Daar het ging om uit en thuis de beste prestatie te leveren, was het leeuwenaandeel voor Tilburg, want van de 11 kampioenschappen, gingen er 10 naar Tilburg, terwijl E. Bak ker voor Leiden de titel behaalde. Deze speler behaalde in deze kamp het beste resultaat van alle kam pioenschappen, zodat hij de extra prijs won (beschikbaar gesteld door de heer J. M. Warmerdam. De propa- ganda-partijen waren in zijn geheel voor Tilburg. De partij C. v. d. Brekel (Tilburg) C. Paas L.B. was voor C. v. d. Brekel 250 car. in 16 beurten cadre; H. Cornelissen (Tilburg)B. de Roo (L.B.B.) 250 car. in 12 beurten cadre; L. v. d. Meijden (Tilburg)H. Hee- rings (L.B.B.) 200 car. in 20 beurten cadre. Na de wedstrijden werden de ge wonnen prijzen door de heren J. Stoetzer voor Tilburg en J. Bonnet voor Leiden met een hartelijk woord uitgereikt, waarin zij beiden gewag maakten van de prettige sfeer, die deze wedstrijden kenmerkten. Rest ons nog te vermelden, dat er door Tilburg van de 28 partijen 22 gewonnen werden en twee remise. Leiden won er 4 en twee remise. Til burg maakte 4039 car.; Leiden 2943 car. Het tournooi-gemiddelde be droeg voor Tilburg 4.41 en van L.B. B. 3.38. C. v. Brekel maakte voor Tilburg de hoogste serie n.l. 150 car., E. Bakker L.B.B. slotserie 72 car. en C. Paas L.B.B. hoogste serie n.l. 83 car. POSTDUIVEN P.V. Roelofarendsveen. Wed vlucht jonge duiven vanaf Weert, af stand pijn. 132 km. Aankomst le duif 9.53.50, gemiddelde snelheid 1245,61 meter per minuut. Laatste duif 10.20.30. A. de Jong 1, 8. 9; Th. v. Klink 2; J. v. Amsterdam 3, 5, 10; Joh. Warmerdam 4; N. Koek 6; C. Vesseur 7, 11; Co Rietbroek 12, 14; W. v. d. Zwet 13. „De Luchtklievers" (Lisse). Wedvlucht voor jonge duiven vanaf Weert, afstand 147 km. In concours waren 192 volgels, welke gelost wer den om 8 uur 15 minuten met Noor den-wind; de eerste vogel werd ge constateerd om 10 uur 10 min. 30 sec. De uitslag was: J. Beelen 1, 5, 6, 8; A. v. d. Poel 2; I. Sumegi 3; J. v. Diest 4; Jac. van Es 7; P. v. d. Zwet 9; P. v .d. Hulst 10. Rayon-concoursen. De Rayon concoursen van de Ned. Alg. Bond v. Postduiven Rayon VI Afd. C. zijn voor de oude duiven in dit seizoen afgelopen. Met wacht nog op de uit slag van Lyon en Bordeaux. Voor de ze oude duivenvluchten werden 4856 duiven gezet door de volgende plaat sen: Alphen a. d. Rijn, Leiden, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Nieuwveen, Voorschoten. Warmond en Wassenaar. Op Weert zijn de jonge duiven voor het Rayon begonnen en werden er 714 duiven ingezonden. Over 't algemeen zijn de oude dui venvluchten zwaar geweest, met het ongestadige weer. Toch vallen de verliezen mee. De stand der eerste 3 kampioenen is heden als volgt: P. P. de Graaf Vitesse 232 en Tond 185 punten is le met 417 punten; P. G. Borgers Al phen a. d. Rijn 170 ftn 177 punten is 2e met 347 punten; J. J. v. Dort Lei den 149 en 162 punten is 3e met 311 punten; J. Rakhorst Noordwijk werd 2e kamp. Vitesse met 171 punten. De einduitslag komt binnen enkele we ken. imtnif uevCiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 25) Dit kwam vanwege de ontdekking dat hij niet de enige man was aan boord van de „Atlantic", die Annie's gezelschap op prijs stelde. Toen hij zich inscheepte, had hij gedacht, dat er geen andere mensen ter wereld bestonden dan hij en Annie. Hij had niet eens de mogelijkheid overwogen, dat er wel eens andere jongelui kon den zijn, die Annie allerei attenties zouden opdringen. En het had hem nog meer verbitterd, toen die moge lijkheid niet alleen feit bleek te zijn, maar dat die attenties ook niet hele maal onwelkom waren. Bijna onmid dellijk na het ontbijt van de volgen de dag. was er al een vent met een klein zwart snorretje en blinkende tanden op Annie toegekomen en had met veel verrassing in zijn stem, be weerd, dat hij haar al eens eerder ontmoet had. in Palm Beach en nog op een dozijn andere plaatsen. En tenslote was hij een vreselijk idioot spelletje met haar gaan doen, „Mens erger je niet," of zoiets. Dat geval stond niet alleen. Het begon Jimmy langzamerhand duide lijk te worden, dat Annie, die hij al leen als een Eva had beschouwd, met hemzelf als Adam in het volkomen Paradijs, een buitengewoon welbe kende en populaire figuur was. Bo vendien had de bediende van het scheepvaartbureau onwaarheid ge sproken, toen hij zei, dat er maar weinig mensen met dc „Atlantic" zou den meereizen. Het schip barstte bij na uiteen zo dicht was het bevolkt. Het was geladen met Rollo's en Cla rences en Dwiht's en Twombley's, die Annie al jaren lang schenen te kennen of met haar golf gespeeld, gereden, gefietst, gevaren of ge danst hadden. Een vreselijk spook achtig type, Edgar of Teddy geheten, had Jimmy verslagen bij een korte wedloop aan dek, en als beloning had hij zijn stoel naast die Annie mogen zetten. Jimmy had werkelijk moe ten weglopen, want hij kon het niet aanzien, dat dit creatuur Annie ro mans zat voor te lezen. Hij had haar nauwelijks meer ge zien of gelegenheid gehad, om een woord met haar te spreken sinds ze aan boord waren. Als ze niet wan delde met Rollo of „Mens erger je niet" speelde met Twombley, dan was zij beneden bezig met de zor gen voor een permanent zeezieke tante, die in de wandeling werd aan geduid als „Arme tante Nesta." Soms zag Jimmy de kleine man blijk baar haar oom, in de rookkamer, en eens ontmoette hij de dikke jon gen, die in een rustig hoekje de ge volgen der consumptie van een si gaar uitvoerde. Maar afgezien van de ze ontmoetingen bleef hij op zo'n grete afstand van de familie verwij derd, dat het wel leek, alsof hij An nie nooit gezien had, laat staan haar het leven gered. En nu was ze als uit de hemel naast hem komen neerstrijken. Zij waren alleen met de sterke wind en het zwalpende schuimstof. Rollo, Claren ce, Dwmht en Twombley, om te zwij gen van Edgar of mogelijk ook Tec chy, war en allen beneden stervend hoopte Jimmy. Zij hadden het rijk voor zich alleen. „Ik hou van ruw weer," zei Annie haar gezicht in de wind houdend. Haar ogen straalden. Zonder twijfel was zij het enigste meisje ter wereld „Arme tante Nesta niet. Zij was er slecht aan toe, toen het nog rustig was, maar met die storm is het he lemaal mis met haar. Ik ben juist beneden geweest, en geprobeerd haar wat op te vrolijken." Jimmy hViiverde, toen hij het beeld voor zich zag. Alhoewel altijd hei veren d, leek Annie hem toch nog het best in haar kwaliteit van zorgzame nicht. Hij wilde dat zeggen, doch vond er geen woorden voor. Zij oe- reikten het einde van het dek en keerden om. Annie keek naar hem op. „Ik heb u bijna nie* meer gezien, sinds we op zee zijn", zei ze. Zij sprak bijna verwijtend. „U moet me alles van u vertellen, mijnheer Bayliss. Waarom gaat u naar Amerika?" Jimmy had even danig van leer willen trekken tegen de Rollo's enz., maar door haar directe vraag, had zij hem de gelegenheid daartoe ontno men Maar wat deed dat er ook toe. Die anderen speelden geen rol op deze wereld. Zij waren nu waar ze thuis hoorden, ergens op het C- of D-dek, snakkend naar hun stervens uur. „Om fortuin te maken, hoop ik," zei hij. Annie vond het prettig, dat haar diagnose tot zover al vast uitkwam. Dat had zij immers al afgeleid uit het toneeltje in het Paddington-sta- tion. „Wal zal dat uw vader een genoe gen doen als u er in slaagt!" De zaken waren wel een beetje in gewikkeld, en Jimmy moest eerst zijn „vaders" sorteren voor hij ant woord kon geven. Hij bedacht echter al spoedig, dat zij niemand anders dan Bayliss, de butler, kon bedoelen. „Ja." „Ik vind hem een oude lieve man" zei Annie, „Ik geloof dat hij erg trots is op u?" „Ik hoop het!" „U moet kolossaal uit uw ogen kij ken in Amerika, als u hem niet wilt teleurstellen. Wat denkt u er te gaan doen?" Jimmy dacht even na. „Aan de krant, denk ik." „Zo. Maar hebt u dan al enige ondervinding .van dat werk?" „Een beetje wel ja." Annie scheen ietwat gereserveerd te worden, alsof haar enthousiasme bekoeld was. „Och, ik geloof wel, dat het e=n heel goed beroep is. Ik zelf hou er niet erg van. Ik heb maar één keer in mijn leven een journalist ontmoet en ik kan hem nu niet meer uitstaan ik denk w§l, dat ik daardoor een beetje bevooroordeeld ben tegen het werk. ..Wie was dat dan? „O, u zult hem wel niet kennen. Hij >vas aan een Amerikaanse krant. Crocker heette hij." Een plotselinge windvlaag dreef hen een stap acnteruit en maakte verder spreken onmogelijk. Voor Jimmy was dat maar goed ook, an ders zou zijn hapering wellicht zijn opgevallen. Wat Annie zèi, had hem werkelijk geschokt. Hij begreep er niets meer van. Hij stond verstomd. Alleen haar volgenue woorden brach ten enige klaarheid Zij stonden nu onder beschutting van een dor r- 1 dingsboten en daar kon zij zich ver staanbaar maken. „Het is al vijf jaar geleden en ix ontmoette hem maar heel even, maar het Vooroordeel »s me toch bijgeb'e- ven." Jimmy begon er iets van te begrij pen. Vijf jaar geleden! Dan was het ook niet zo vreemd, dat zij elkaar nu niet meer, herkenden. Hij dacht sterk na, maar hij kon zich met geen mogelijkheid iets herinneren. Onge twijfeld was zijn persoonlijkheid toch niet zo ongunstig geweest, dat die al leen al zo'n indruk op haar gemaakt zou hebben." „Ik wou dat u wat anders kon vinden dan krantenwerk," zei Annie. „Ik vind het mooie van Amerika nu juist, dat het zo'n avontuurlijk land is. Er zijn millioenen kansen. Het is een land, waar van alles kan gebeu ren. Bent u niet avontuurlijk aange legd meneer Bayliss?" (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2