S)e C^idóeComcmt 1 Milliard dollar voor verdediging van West Europa - fM"*- Wat de Ver. St. zullen leveren De H. Vader einde Juli naar Castel Gandolfo Atoom-motoren voor schepen Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH- WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 26 JULI 1949 40ste JAARGANG Amerika en de verdediging van West-Europa Bur. Papengracht 32, Te^ef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 *!f* Onze grote ver antwoordelij kheid Tl/anneer ons gebed een werke- 99 lijk gebed is, dan is dat van veel groter waarde, dan wapenge weld." „Zonder gebed en offer zullen wij de draak niet verslaan." Dit zijn twee zinnen uit het jong ste lichtbaken van de zeereerw. heer Henri de Greeve over de bestrijding van „het bolsjewistische godlozen- dom en de Stalinistische Godshaat" Bedoeld lichtbaken hebben wij gisteren uitvoerig geciteerd op deze plaats, maar wij willen nogmaals on ze aandacht richten naar de waar heden, welke de bekende radio-pries ter ons hier voorhoudt. In deze waarheden ligt opgesloten, dat ieder onzer veel kan doen voor de redding der wereld uit de ver schrikkingen van deze tijd. In deze waarheden ligt dus óók op gesloten de huiveringwekkende ver- j antwoordelijkheid van ieder onzer voor het wereldgebeuren. En hier denken wij aan wat Z.H. Paus Pius XII zegt in zijn encycliek over het mystieke Lichaam van Christus: „Waarlijk een huiveringwekkend en nooit voldoende te overwegen ge heim, dat namelijk het heil van ve len afhangt van de gebeden der le den van het mystieke lichaam van Jesus Christus en van de vrijwillige verstervingen, die zij in deze mening op zich nemen." Wij willen niet door eigen woor den overschaduwen de indruk, wel ke op ieder moet maken de herinne ring aan dat „nooit voldoende te overwegen geheim", dat ons wijst op de grote verantwoordelijkheid voor het wereld-gebeuren óók van een schijnbaar volkomen invloed-loze mens Truman vraagt aan Congres: De H. Vader spreekt tot 15000 vrouwen WAARSCHUWING TEGEN HET VERVAL DER GOEDE ZEDEN. Z.H. Paus Pius XII heeft Zondag in de basiliek van Sint Pieter te Ro me een rede gehouden waarin hij de 15.000 vrouwen, die er bijeen waren, voor de gevaren van het materialis me waarschuwde. Hij zei: Ongeluk kigerwijze gaat de zedelijkheid niet alleen in de stad, maar ook op het platteland achteruit. Het verlangen naar weelde en genot grijpt om zich heen. De Paus verklaarde, dat de Kerk aan de katholieke vrouwen de plicht opgedragen heeft bij te dra gen tot gezonde sociale omstandighe den, tot het versterken van het ge loof en de zedelijke opvoeding van de jeugd. „Het is nodig", aldus de Paus, „aan de bouw van woningen voor vele mensen tegemoet te komen, in het bijzonder voor de jongeren, die wen sen te trouwen en ook voor hen, die reeds gezinnen gevormd hebben en gedwongen zijn in omstandigheden te leven, die gevaarlijk zijn voor de zedelijkheid". De Paus zei, dat er slechts één middel tegen het materia lisme is: de kracht van het geloof. „Op het ogenblik worden zelfs de Christelijke feestdagen niet meer in acht genomen. De eerste plfcht van de katholieke moeder is zich te verzetten te~en de begeerte naar weelde en genot en de jeugd voor te bereiden op eenvoud en bescheidenheid", aldus de H. Va- dér. President Truman heeft gisteren de ratificatie-oorkonde van he* At lantisch pact getekend. En onmid dellijk daarop heeft hij de tweede stap gezet en het Congres geviaagd zijr toestemming te geven voor het beschikbaarstellen van 1450 millioen dollar voor militaire hulp aan de landen van het pact en enige ande- re staten. Zijn boodschap aan het Congres werd gevolgd door een wetsontwerp, dat voorziet in gratis hulp op militair gebied, maar niet in de levering van enig atoom-wapen. Een paar belangrijke punten uit het programma voor militaire hulp zijn: 1. Atoombommen kunnen niet aan andere landen worden overge dragen. 2. Alle landen die zich met Amerika hebben verenigd (dus ook de sta ten van Zuid-Amerika) kunnen wapenen krijgen, evenals lan den welker verdediging voor de Verenigde Staten van groot be lang is (b.v. de Philippijnen). 3. Wapenen en voorraden kunnen afkomstig zijn uit regeringsvoor- raden, nieuw worden gefabri ceerd of met Amerikaanse steun worden vervaardigd in de te hel pen landen. 4. De president kan van andere lan den materiaal aanvaarden, b.v. als voorwaarden voor de leve ring van Amerikaanse wapenen. 5. De ontvangende staten mogen de wapenen of goederen in beginsel niet verder verzenden aan der den en ze alleen gebruiken voor verdediging tegen aggressie. 6. De levering van wapenen etc. moet in overeenstemming zijn met het Handvest van de Uno. Behalve aan de landen van het At lantisch pact stelt de regering zich voor hulp te verlenen aan Grieken land, Turkije, Korea, de Philippij nen en Perzië Behalve de gevraagde toewijzingen zou het wetsontwerp de president machtigen tot een maximumbedrag van 100.000.000 dollar aan regerings- gelden te gebruiken ter financiering van contracten voor wapenen, waar voor „onder rembours" betaald moet worden. De bedoeling van deze voor ziening is in de eerste plaats de Zuidamerikaanse landen te helpen om oorlogsmateriaal in Amerika te krijgen. GOLFBREKERS OP WALCHEREN WORDEN VERNIEUWD De enor me schade, die tijdens de oorlog aan de dijken op Walcheren werd aan gericht, is weer geheel hersteld. Nu is men bezig de golfbrekers te ver nieuwen. Een overzicht van de werkzaamheden. EXCOMMUNICATIE-DECREET VOORGELEZEN IN ALLE KERKEN VAN OOST-DUITSLAND. Naar het K.N.P. van zijn bijzondere correspondent te Berlijn verneemt, zou Zondag 24 Juli in alle Katholieke kerken van de Russische zóne van Duitsland het laatste decreet worden voorgelezen van de Congregatie van het H. Officie. De politie-autoriteiten in deze zóne hebben in opdracht van de Russische bezettingsmacht aanwij zing gegeven, deze voorlezing te tole reren, doch de reacties van de gelo vigen zorgvuldig te controleren. In een commentaar op het excom- municatie-decx-eet verklaarde radio- Moskou ,dat de Kerk nimmer erin zou slagen om het eenheidsfront te doorbreken. De minister van Binnen landse Zaken van Saksen, Hoffmann, zeide eveneens in een commentaar op het decreet: „Wij willen vrije men sen zijn. Als het niet anders kan, dan als jongste lid van de vrije Sovjet- Unie". Hét K.N.P. verneemt verder, dat verschillende kerkgebouwen in de Oostelijke zóne van Duitsland in op dracht van de Sovjet-autoriteiten moeten worden afgebroken, zoge naamd wegens bouwvalligheid of be- lemmei-ing van .het verkeer. Dit lot heeft inmiddels de Protestantse ker ken getroffen in de plaatsen Felsen- treu, Klein Kunersdorf en Alt Dö- beritz. Nog geen commentaar op Djokja-conferentie In officiële Nederlandse kringen te Batavia kon men gisteren nog geen commentaar leveren op da re sultaten van de te Djokja genouden inter-Indonesische conferen'ie De Nieuwsgier vraagt zich ai hoe de fe derale staten het feit hebben kunnen accepteren, dat de oude Republiek in de Republiek van de verenigde sta ten van Indonesië een overheersen de positie zal innemen en beslag leg gen op alle na 19 December door de Nederlandse troepen bezette gebie den na de Sumatraanse protesten te gen het accoord van dr Van Royen en Mohammed Rum. Is dat een be wijs van de overredingskracht van de Republikeinse leiders? Het blad con cludeert, dat het Republikeinse pres tige in het federale gezelschap groot is en dat niemand er aan twijfelt, dat Sukarno de eerste president van de Repoeblik Ondonesia Serikat zal wor den. Wanneer op de Ronde Tafelconfe rentie een behoorlijke overeenkomst is bereikt, zal de gehele Republi keinse buitenlandse vertegenwoordi ging aan de Repoeblik Indonesia Se rikat worden overgedragen. Dat heeft Hadji Agoes Salim, de Republikein se minister van buitenlandse zaken, gisteren meegedeeld. Volgens het ac coord van dr Van Royen en Moham med Rum blijft de buitenlandse dienst van de Republiek gewoon functionneren, daar deze verklaring de staatsregeling van de Republiek niet heeft gewijzigd. Te Djokja zijn gisteren tussen de Commissie van de Uno, de Neder landse autoriteiten en de Republi keinse leiders besprekingen gevoerd over enkele bijzonderheden van het bevel tot staking van het vuren. Volgens welingelichte zegslieden van beide partijen, zo meldt Associated Press doet men een poging om het nog deze week eens te worden over het bevel. Uit drie postzakken, die Vrijdag avond waren opgeborgen in een kluis van het postkantoor te Medan, bleek Zaterdagmorgen voor een waarde van 150.000 gulden te zijn gestolen. De kluis stond open, doch bleek niet geforceerd te zijn. Het politie-onder- zoek bleef tot dusver zonder resul taat. mmmmrnarnM DE COMMUNISTISCHE OPMARS IN CHINA. Volgens een uit gewoonlijk be trouwbare bron te Tsjangsja ontvan gen telefonische mededeling zouden de Chinese communisten de stad Tsjoetsjou aan de spoorweg naar het Zuiden veroverd hebben. Door de val van deze stad zou Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geïsoleerd zijn. WERK IN DE LONDENSE HAVENS HERVAT De vijftienduizend Londense ha venarbeiders, die 25 dagen lang in staking zijn geweest naar aanleiding van het dispuut over het lossen van twee bij de Canadese zeeliedensta king betrokken schepen, zijn gister morgen weer aan het werk gegaan. Het slepende loongeschil bij de spoorwegen dreigt zich weer toe te spitsen. Afdelingen van de Nationale Bond van spoorwegarbeiders hebben een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld over drie weken een staking uit te roepen. Ongeveer 1500 man bedienings personeel van mijn-lieren dreigt met een staking ook over drie weken indien hun vakvereniging niet wordt erkend en hun looneisen niet worden ingewilligd. HELICOPTER MET AMPHIBI- LANDINGSGESTEL De Skokors- kyH-5H, de eerste helicopter met am- phibilandingsgestel, heeft een proef vlucht gemaakt. Deze helicopter zal vooral voor het redden van schipbreu kelingen worden gebruikt. KONINKLIJK GEZIN GAST OP BUCKINGHAM PALACE. Koningin Julina en prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gistere op het Buckingham Palace het noenmaal gebruikt met de Koning en Koningin van Engeland. MATROZEN LEENDEN OORLOGS SCHIP. Twee Zweedse soldaten zijn gear resteerd wegens het lenen van een oorlogsschip uit de Zweedse marine basis Karlskrona. De soldaten brach ten het weekeinde door op de motor sloep Sagitta, en kruisten tussen de eilanden van Karlskrona, terwijl een eskader andere oorlogsschepen naar hen zocht. Toen de jongens gebruind door de zon, gearresteerd werden, zeiden zij, dat ze een „heerlijke tijd" hadden gehad. Een zeiljacht waar je doorheen kunt kijken Een scheepbouwer in de Ame rikaanse staat Massachusetts vaart met een zeiljacht dat ge heel van doorzichtig plastic is gebouwd. Luchtbellen in de huid verhogen het drijfvermo- gen en door het geringe gewicht is het scheëpje gemakkelijk te vervoeren. Het plastic is volko men waterdicht en vergt geen onderhoud, zodat winterberging en de gebruikelijke herstel werkzaamheden in het voorjaar overbodig zijn. Door functionarissen van het Ame- grootste gedeelte van de benodigde rikaanse ministerie van Buitenlands* Zaken, die betrokken zijn geweest bij de opstelling van het militaire bijstandsprogramma, is verklaard dat het programma voorziet in leverin gen van wapens uit de Amerikaanse voorradén, die grote hoeveelheden van het beste eh modernste oorlogs materiaal ter wereld omvatten. Zij voegden hieraan toe dat de Amerikaanse strijdkrachten, in geval van oorlog, uit deze voorraden hun uitrusting zouden ontvangen, dus dat er geen sprake van kan zijn, dat de Verenigde Staten de mogendheden deelgenoten van het Atlantisch Ver drag met verouderde wapens zouden trachten af te schepen. De Ver. Staten stellen zich voor onder meer radar-toestellen, ge vechtsvliegtuigen, gevechtswagens, mortieren, geweren en militaire kle ding aan de daarvoor in aanmerking komende landen te leveren. Deze lijst dient nog te worden uitgebreid met geschut, seintoestellen, vrachtauto's, verkenningsvoertuigen (vermoede lijk o.a. lichte gevechtswagens) an- ti-gevechtswagengeschut, luchtdoel artillerie, ammunitie, oorlogsvlieg tuigen in het algemeen, het lichtere model oorlogsschepen, geschut ter verdediging van haveningangen en nog ander wapentuig. De te leveren oorlogsvliegtuigen zullen hoofdzake lijk van een type zijn, dat dient om de infanterie te dekken. Het Amerikaanse militaire "bij standsprogram voorziet in een „standaardisatie-programma voor Europese wapens op beperkte schaal" terwijl de ontvangende landen in sommige opzichten afhankelijk zul len zijn van de Ver. Staten voor een toekomstige vervanging van onder delen van het geleverde wapentuig. De hiervoor genoemde functionaris sen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wezen er echter op, dat men hoopt, dat de Europese productie van wapens na het eerste jaar zodatiig zal zijn toe genomen, dat de Europese wapenfa brieken zelf in staat zullen zijn het onderdelen te leveren. De sterkte van het Amerikaanse militaire personeel, dat aan de be trokken Europese regeringen voor opleidingsdoeleinden ter beschikking zal worden gesteld, zal tot het strikte minimum beperkt blijven. Het zal slechts overzee worden gezonden, in dien hierom door het militaire hulp ontvangende land wordt verzocht. De Amerikaanse regering is niet voor nemens militaire uitrusting ter be schikking te stellen van landen wier militairen niet in staat moeten wor den geacht hiermede o mte gaan. De sterkte van het voor opleidingsdoel einden ter beschikking te stellen Amerikaanse personeel zal wel in duizenden, doch niet in tienduizen den kunnen worden vermeld. De eerder genoemde functionaris sen van het Amerikaanse ministerie VSn Buitenlandse Zaken weigerden, uit een oogpunt van veiligheid, het totaal der manschappen of het aan tal divisies in West-Europa te ont hullen, dat, als gevolg van het mili taire bijstandsprogramma, van wa pens zal worden voorzien. Deze fei ten zullen het congres tijdens een zitting met gesloten deuren worden medegedeeld. Wel konden deze functionarissen mededelen, dat de bij het Verdrag van Brussel aangesloten staten, uit hoofde van hun strategische ligging in West-Europa, het leeuwendeel zul len ontvangen van de te verschepen wapens. OOST-EUROPESE POSTZEGELS. Een der bekendste postzegelverza melaars van de Verenigde Staten, Ernest Kehr, heeft bekend gemaakt, dat hij en verscheidene vrienden de postzegels, die door de Sowjet-Unie en andere Oost-Europese landen worden uitgegeven, zal boycotten. Hij verklaarde, dat er in d^e lan den de postzegels in zulke grore hoe veelheden worden vervaardigd, met het oog op dollarinkomsten, dat zij geen handelswaarde meer hebben. „n Padre Commune", de Vader van allen. Rome, (K.N.P.). Ondanks de grote hitte, die de laatste weken in Rom'e heerst, is de H. Vader nog steeds in het Vaticaan en houdt Hij onveranderd vast aan zijn over drukke dagindeling. Het staat thans wel vast, dat de Paus zeker niet voor het einde van deze maand naar Zijn zomerresidentie te Castel Gan dolfo zal vertrekken. Het is niet overdreven te zeggen, dat iedereen uit Zijn omgeving vurig hoopt, dat Hij dit jaar in tegenstelling tot andere zomers Zichzelf werkelijk wat rust zal gunnen. De overstel pende drukte en de zware ver moeienissen, welke de H. Vader wachten in het komende jaar ma ken van deze laatste mogelijkheid tot rust vóór het H. Jaar een wer kelijke noodzaak. Om een beeld te krijgen van de overdrukke werkzaamheden van de Paus is het interessant er op te wijzen, dat volgens het Italiaanse dagblad Giornale della Sera, het aantal personen, die door Z.H. de Paus in de eerste tien jaren van zijn Pontificaat in audiëntie zijn ontvan gen (zowel in priv'- als in speciale en algemene audiënties) op niet minder dan vijf millioen wordt ge schat. Het blad merkt op, dat wat er van dit fabelachtige aantal ook waar moge zijn Pius XII in ieder ge val reeds thans al zijn Voorgangers verre heeft overtroffen, wat betreft Zijn persoonlijk contact met Katho lieken zowel als andersdenkenden, 't Is immers bekend dat de Paus zeer veel niet-Katholieken pleegt te ontvangen, met wie Hij even aan dachtig vaderlijk en belangstellend spreekt als met Zijn gelovigen. Voorts zijn daar de vele honderd duizenden militairen van vrijwel alle nationaliteiten, welke de Paus geregeld ontving en toesprak tijdens de oorlog en de daarop volgende Geallieerde bezetting van Italië. Hun aantal wordt geschat op ongeveer een mnllioen! En wat de bovenbedoelde alge mene audiënties betreft, deze om vatten slechts zelden minder dan drieduizend en dikwijls zelfs vijf duizend mensen. Deze audiënties worden verleend in de enorme „Aula delle Benedizioni", de Zaal van de Zegen, welke namelijk toe gang verschaft tot de beroemde Loggia in de Gevel van de St. Pie ter. Zulk een algemene audiëntie wordt iedere Woensdag verleend; de H. Vader wordt binnen gedragen op de Sedia Gestatoria en neemt plaats op de Troon, welke zo hoog staat opgesteld, dat allen hem duidelijk kunnen zien. De Paus spreekt dan een kort begroetingswoord, alsmede een woord van opwekking, troost en aanmoediging, steeds weer anders en steeds weer diep ontroerend door de liefde, het medeleven en de warmte van Zijn gevoelens. Hij her haalt Zijn woorden telkenmale in zes, zeven talen, er steeds een eigen cachet voor iedere nationaliteit, aan gevend. Bij tal van gelegenheden sprak de H. Vader over Zichzelf als van de „Padre Commune" en dit zal in de toekomst wellicht ooit nog eens Zijn tweede typering worden: niet slechts „Pastor Angelicus", doch evenzeer de „Vader van allen". DE BRITSE REGERING GEEN DEVALUATIEPLANNEN. Lord Addison heeft in het Hoger huis verklaard, dat de Britse rege ring „generlei voornemen koestert om over te gaan tot het onbezonnen experiment van devaluatie van het pond sterling". Hij zeide dit in een debat over de economische toestand naar aanlei ding van een opmerking van Lord Brand, een vooraanstaand bankier, die beweerde, dat de wereld het Vertrouwen in het Engelse pond aan het verliezen is» In kringen, die in nauw contact staan met de burgerlijke commissie voor atoomenergie in Amerika, ver neemt men, dat de bouw van vier „atoommotoren" met verschillende bestemming in studie is. De ene is een raketproefmotor, waarmede ge poogd zal worden problemen betref fende de bouw van een ato.ommotor voor vliegtuigen te doorgronden. De tweede is een raketmotor voor de marine, waarvan de geproduceerde wai-mte voor aandrijving zou worden gebruikt. De derde zal gebruikt worden voor de transmutatie van het gewone uraan, dat niet tot plutonium splijt baar is. De vierde motor zal gebruikt wor den voor de productie van electri- sche stroom in grote hoeveelheid. Dr. Lawrence Hafstead, directeur van de subcommissie heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de atoomenergie pas over een 15-tal ja ren in voldoende mate door de bur gerlijke industrie gebruikt zal kun nen worden. Hij noemde de bouw van een atoommoter voor vliegtuigen het moeilijkste. Pas over twee of drie jaar, zeide hij, zal het bekend zijn of de fabricage van een dergelijke mo tor mogelijk is. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat vermoedelijk zeer zwaar wegende schermen nood zakelijk zullen zijn om de beman ning tegen schadelijke uitstralingen te beschermen. De atoomaandrijving voor schepen zou daarentegen zeer spoedig tot het domein der mogelijkheden gaan be horen. Volgens de Amerikaanse des kundigen zal op dit gebied reeds over enkele jaren een bevredigend resul taat worden bereikt. SNYDER TERUGGEKEERD IN DE VER. STATEN. John Snyder, de Amerikaanse mi nister van Financiën, die te Washing ton is teruggekeerd van zijn bezoek aan Europa, verklaarde op een pers conferentie, dat, indien de Ameri kanen hun producten in Europa wensen te verkopen, zij ook Euro pese goederen moeten kopen, opdat de Europeanen over dollars zullen beschikken om te betalen. Minister Snyder was niet bereid mede te de len, welke voorstellen er zijn ge daan tijdens de besprekingen, die hij te Londen met Cripps heeft gehou den over Engelands dollarprobleem. VRIJLATING PRIJZEN BESTEL DIENSTEN MET KLEIN MATERIEEL. Met ingang van 2 Augustus treden blijkens de Staatscourant buiten wer king de beschikking „huurprijzen driewielige bakfietsen en handwagens 1946" en de prijzen beschikking „be steldiensten met driewielige bakfiet sen, transportrijwielen en handwa gens 1946". Alsdan zijn de prijzen voor de verhuur van en de bestel diensten met genoemd klein mate rieel vrij. £en (iaMeètfe..,. „Laat de Schrift niet alles beteke nen, laat de Kerk meer omvatten dan de Bijbel, het is en blijft een geeste lijke kracht van de hoogste en hei ligste waarde, zich dag aan dag met vrome overgave in het Woord Gods te verdiepen." Prof. dr. Gerard Brom.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1