STADSNIEUWS Drie raadsleden te Voorschoten niet benoemd verklaard Arbeidskaart, Arbeidslijst en Arbeidsregister MAANDAG 25 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER J. v. d. BERG. De St. Petrusparochie geeft tel kens blijk van haar grote geestelijke vruchtbaarheid door het schenken van priester-zonen. Een eerste plech tige H. Mis is in de St. Petruskerk geen uitzonderlijke gebeurtenis en de algemene vreugde bij de „natalis presbyteri", de „geboortedag van een nieuwe priester" (zoals de priester wijding in het Sacramentarium Gela- sianum heet) is evenmin uitzonder lijk. Zij uit zich niet in feestcomi- té's, speechen en geschenken, maar in een hartelijk meeleven van een volle kerk. Zo ook gistermorgen, toen pater J. van den Berg, van de Con gregatie der Salvatorianen, uit het zomer-warme Rome, waar hij de H. Wijding ontving, naar zijn vaderstad Leiden kwam, en de St. Petruskerk aantrof in 'n warmtegraad, alsof hij nog te Rome was. Het hoogaltaar was voor dit feest versierd met waaiers van witte en gele gladiolen. Pater Van den Berg werd bij het opdragen van zijn eei-ste plechtige H. Mis geassisteerd door pastoor Beu kers als presbyter-assistens, door pa ter H. J. Duisters S.D.S., overste van het Salvatorianen-college te Hamont, (België) als diaken, door pater V. Lijnen S.D.S. als sub-diaken en ka pelaan Welling als ceremoniarius. Het zangkoor jongens en man nen voerden bij deze Eerste pl. H. Mis de „Tweede Mis1' van Perosi uit en deed daarbij aan de zonnige zomer-compositie van de Romeinse maestro alle recht wedervaren. De feestpreek werd gehouden door pater A. Beenen S.D.S., oud-leraar van de neomyst, uit Hamont, die de grote rol, welke aan de priester in deze moderne wereld is toebedeeld, om haar te redden, in verschillend op zicht ontvouwde. Het hangt van de priesters af, of deze wereld zal zijn een stede Gods of een burcht van satan. Er is slechts een Middelaar en Verzoener tussen God en de mensheid Christus maar Chris tus hpeft de voortzetting van zijn le venstaak gelegd in handen van zijn kerk, wier dienaren de priesters zijn. De priesters zijn de verkondigers van datgene, wat blijvend is in de wereld: Gods H. Wil. De wereld ziet in de priester slechts de mens, maar een priester is door Christus begaafd met mogelijkheden, die de krachten van de menselijke natuur verre te bovqp gaan. Het priesterschap is de eeuwig- levende Christus in de eeuwig-leven, de Kerk. De morgen-plechtigheid werd be sloten met de plechtige Sacraments zegen. Een solemneel Lof, dat uitwiekte in een dankbaar „Te Deum" was het einde van dit priesterfeest der St„ Petrus-parochie. GROOT ALARM VOOR KLEINE BRAND. Jongens staken hooi in brand. ..Brand in de Leidse Hout, bij Poel geest", luidde het alarmerende be richt. dat hedenmorgen de Leidse en Oegstgeestse brandweren bereik te. Onmiddellijk rukten beiden, even voor half twaalf, met twee wagens uit, doch zochten bij Oud-Poelgeest tevergeefs naar een brand. Later bleek, dat in de Leidse Hout, rechts van de Van Waverenweg, enkele schoolvrije jongens een hoop hooi bijeengezameld en in brand gesto ken hadden. De twee tuinlieden van de Leidse Kout. de heren S. Karton en P. Bij er, waren er echter bij en wisten het vuur uit te slaan, voordat het verder om zich heen kon grijpen. Pas toen het laatste vonkje verdwe nen was, kwamen de brandweerlie den opdagen, die, na het onjuist aan duidende alarm, eindelijk de goede plaats gevonden hadden. Overigens was het gelukkig dat zij geen dienst behoefden te doen! Dit moge evenwel een waarschu wing zijn voor onvoorzichtige kna pen. Het vuur lag midden tussen het struikgewas en als de tuinlieden er niet zo spoedig bij geweest waren, zou met dit droge weer een ernstige bosbrand niet uitgebleven zijn. SCHOTSE PIPE-BAND SPEELDE IN LEIDEN. Het heeft er veel van. dat Leiden iedere Zaterdag een speciale attractie wordt voorgezet. Waren het 16 Juli de tamboer- en pijpercorpsén, die met een mars en défilé onze ge meente in een overigens goed be doelde opschudding brachten, jl. Za terdag was het de Schotse Pipe-band, die met haar typische muziek de Breestraat ter hoogte van café-restau rant „In den Vergulden Turk" vol deed stromen. Dertien doedelzakspe lers en 6 drummers, allen gestoken in nationale kledij^ gaven hier een uitvoering van enige marsen, w.o. er waren die afgestemd zijn op melo dieën, waarvan de oorsprong ligt in de middeleeuwen. De band, welke uit Glasgow afkomstig is, vormt een onderdeel van het reg. Cameronians, en maakte een voortreffelijke indruk. Teneinde het verkeer, dat toch al 20 minuten gestremd was, niet langer op te houden, moest het programma aanzienlijk worden bekort, doch dit neemt niet weg, dat de honderden belangstellenden ten volle genoten hebben van deze karakteristieke mu ziek. Nadat nog een ontvangst in „In den Vergulden Turk" had plaats ge vonden, vertrok de band naar Den Haag, waar gistermiddag op het Kurhaus-terras een afscheidsconcert werd gegeven. Vandaag zijn de Schotten, na een succesvolle tournee door Nederland, weer de zee overge stoken Dr. Titus Brandsmaschool. Voor deze R.K. Jongens Muloschool be hoort het examen weer tot het ver leden. Van de 68 candidaten slaag den er 62, wier namen wij reeds achtereenvolgens hebben 'gepubli ceerd. LEIDSE MUZIEK. EN TONEEL VERENIGING IN GENT. De „Leidse Muziek- en Toneelver eniging'' is gedurende het weekend de gas£ geweest van de Koninklijke Maatschappij „De Melomanen" te Gent. Zaterdagavond heeft 't Leidse gezelschap in de Koninklijke Neder landse Schouwburg aldaar het to neelstuk van Gerard Nielen „Polly Perkins" opgevoerd. Zondagmorgen zijn de gasten ontvangen door het gemeentebestuur van Gent. KATH. MULO-EXAMENS Geslaagd zijn: H. v. Rijn, P. v. Rijn, J. v. Rijn, F. Vissers, M. Wit- teman, T. v. d. Plas, W. v. Eijk, T. Verplancke, N. v. d. Voort, T. v. Vugt, P. Wesselman, A. Zaal, T. v. d. Zwetj H. v. Zijp, T. Manusama, A. v. d. Ploeg, M. Jansen, F. Habra- ken, H. Boskamp, C. v. Leeuwen, L. v. d. Nieuwendijk, J. Rijkenhui zen, E. de Ruyter, A. v. d. Togt, G. Vermeulen, C. Vreeburg. OPENBARE AANBESTEDINGEN. Het maken van keermuren van gewapend beton in de Marnixstraat c.a.: J. J. A. v. Trappen, Amsterdam, 17.840,Wed. D. P. Heemskerk v. Riet, Leiden, 17.180,—; Th. G. Barthen Jr., Leiden, 16.650,Fa. v. d. Bron Visser, Den Haag, 15.900,L. P. v. d. Geer A. Th. Stuifzand, Leiden, 15.400, Fa. J. J. Oldenburg en W. Wouda, Bergen, 14.700,—; Gebr. Schouls, Leiderdorp, 14.380,S. Tromp, Alphen a.d. Rijn, 13.350,C. God schalk, Leiden, 13.150,Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude, 12.950,J. Evers, Leiden, 11.980. Tot verbouwing van perceel Lan- gebrug No. 107 tot beneden- en bo venwoning: K. van Vliet, Leiden, 18.500,—; Wed. D. P. Heemskerk- v. Vliet, Leiden, 17.500,—; W. Oudshoorn, Leiden, 16.934,K. Burgy, Leiden, 16.890,Joh. Pie- terse, Delft, 16.500,—; W. F. Mar- celis, Leiden, 16.425,Th. G. Bar then Jr., Leiden, 14.500,Joh. Dietz, Leiden, 12.535,Fa. Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude, 12.200; Bouwbedrijf v. Weizen v. d. Nat, Leiden, 11.995,H. de Graaff en C. v. Osnabrugge, Voorschoten, 9.475,—. Wolhandkrab gevangen. Bij het vissen in het Nieuwe Kanaal haalde de heer Holswilder, Zaterdagmiddag een wolhandkrab aan z'n hengel op. Dit is een brak- en zoetwaterkrab uit China die zich de laatste tien jaar sterk in Europa verbreidt en aan de visserij veel last verorozaakt. Over bodig te vermelden, dat dit tienpotig, gepantserd monstertje onmiddellijk werd afgemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Augustina Dorothea Ma ria d. v. J. Mulder en M. A. Lamboo Jeannette Carolina Maria d. v. J. A. M. Kleine en M. C. Rosdorff, Jaco- ba Johanna Hendrika d. v. J. J. H. v. d. Voort en W. J .Gijbeis Neeltje Huibertje d. v. G. Beets en G. Meel dijk, Geertruida Johanna d. v. A. G. Geerlings en C. J. Siemerink. Overleden: W. J. M. van Diemen zn 5 dagen. De geloofsbrieven waren te laat ingezonden Beide wethouders niet in de raad Zaterdag 23 Juli is bij openbare publicatie bekend gemaakt, dat in plaats van de heren H. A. Korthals, B. van Vliet en G. Schrama tot leden van de nieuwe gemeenteraad be noemd zijn verklaard de heren dr. J. F. Sirks, C. D. van Oosten en A. Lindeman. Het opmerkelijke van deze publi catie was, dat het hier drie lijstaan voerders betrof, resp. van de V. V. D„ de Prot. Chr. Lijst en de K. V. P. en dat de drie betrokkenen bovendien vooraanstaande politieke figuren uit Voorschoten waren. De heer Kort hals is immers lid van de Tweede Ka mer, terwijl de beide andere heren thans wethouder zijn. De voorzitter van het hoofdstem bureau, burgemeester C. J. v. d. Hoe ven, verstrekte ons de volgende in lichtingen: Een zeer ongewoon geval. Het betreft hier een zeer eigenaar dig geval, aldus de burgemeester. Het is n.l. zo, dat de nieuw-benoemde raadsleden binnen 24 dagen na de officiële vaststelling van de verkie zingsuitslag schriftelijk of telegrafisch moeten hebben verklaard, dat zij hun benoeming aannemen. Het bericht van hun benoeming is n.l. nog de zelfde dag als waarop de officiële uit slag werd vastgesteld aan de be noemden gezonden. Art. 15 van de Gemeentewet bepaalt deze termijn, waarbinnen het bericht van aanvaar ding van de benoeming binnen moet zij. Art. 12 van dezelfde wet bepaalt, dat de 'benoemden hun geloofsbrief 21 dagen na dagtekening van deze brief weer ingezonden moeten hebben. 24 Juni jl. is de verkiezingsuitslag of ficieel vastgesteld. Dus de gekozenen moesten volgens art. 15 van de Ge meentewet op Maandag 18 Juli be richt hebben, dat zij hun benoeming aannamen. Aan deze eis hebben de drie betrokkenen wel voldaan, resp. op 16, 18 en 18 Juli. Volgens art. 18 van de Gemeente wet hadden de geloofsbrieven ech ter op uiterlijk 15 Juli ingezonden moeten worden. Dit is op deze brie ven vermeld. Bovendien staat op de achterzijde van deze formulieren art. 18 volledig afgedrukt en wordt op de voorzijde naar de achterzijde ver wezen. De geloofsbrieven zijn echter niet op tijd ingekomen. Deze werden n.l. pas ontvangen op resp. 16, 18 en 18 Juli. Op grond van het bepaalde in art. 18 laatste lid, wordt (worden), wan neer de geloofsbrieven niet binnen de vastgestelde termijn ingezonden zijn, de plaats(en) na afloop van die termijn geacht opnieuw te zijn open gevallen. De voorzitter van het Hoofdstem bureau moest dus de volgende candi daten van de lijsten benoemd verkla ren. Dit is Zaterdag gebeurd. Het is voor zover ons bekend nog nooit voorgekomen, dat deze eigen aardige situatie zich heeft voorge daan. De voor de geloofsbrieven ge bruikte formulieren worden in deze vorm al lang gebruikt. Ook bij de voorlaatste verkiezingen hebben zij dienst gedaan en zij hebben ook toen geen aanleiding gegeven tot moeilijk heden. Dat het thans tot deze onaan genaamheden gekomen is, aldus de burgemeester is dus wel te wijten aan oorzaken, die bij de betrokke nen zelf gezocht móeten worden, daar zij drie weken gelegenheid heb ben gehad de stukken in te sturen. Burgemeester van der Hoeven heeft deze week nog al het mogelijke gedaan om te trachten de zaak zo te regelen, dat de betrokkenen als nog in aanmerking zouden kunnen komen voor her raadslidmaatschap. De geraadpleegde instanties kwamen echter tot dezelfde conclusie, nl. dat ar. 18, laatste lid van de Gemeente wet ir. acht genomen moest worden, en dat er drie nieuwe candidaten beroemd verklaard moesten worden. Aangezien het hier echter niet „slechts'' raadsleden, maar in twee gevallen zitting hebbende wethouders betreft, heeft dit geval tot gevolg, dat het nu practisch uitgesloten is. dat de beide wethouders of eer er van zijn zittingsperiode zonder on derbreking verlengd kan zien. Tot zover onze correspondent. Vanzelfspreken kan er voor wor den gezorgd, door het scheppen van vacatures, dat spoedig de nu niet be noemde raadsleden benoemd kunnen worden. Op de gemeente-secretarie schijnt het niet de gewoonte te zijn. zoals b.v. in Leiden geschiedt, raadsleden even op te bellen of een boodschap te sturen, als er gevaar dreigt van vergeten. Red. L. Crt. Buurtfeest Lcidseweg-Noord. In zeer opgewekte stemming heeft de buurtvereniging Leidsweg-Noord haar buurtfeest gevierd. Het begon met een kleurige kinderoptocht met de vrolijke muziek van de geluids wagen. Daarna hadden er kinder spelletjes plaats om mooie prijzen. Des avonds was het de beurt voor de groteren, die zich evenmin onbe tuigd lieten. Kuipje steken, zaklopen en niet te vergeten het touwtrekken trokken veel belangstelling. Jam mer genoeg werd de stemming even verstoord door het ongeval, dst het meisje Z. overkwam bij het zatdo- pen. Het is te hopen, dat zij weldra hersteld uit het ziekenhuis za: te rugkeren. Tot 's nachts 12 uur weer klonk de muziek. Velen waagden zich aan een dansje. OEGSTGEEST EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN PATER JAN MIEDEMA C.S.Sp. Traditiegetrouw mag Kerkwerve ieder jaar één parochiaan, die de H. Priesterwijding heeft ontvangen, bin nen de muren van haar kerkgebouw welkom heten en getuige zijn van de eerste plechtige H. Mis van een nieuwgewijde priester. Dit jaar maakt hierop echter een uitzondering en wel in gunstige zin, want nauwelijks waren de jubelklanken ter gelegen heid van de eerste plechtige H. Mis van Father C. Sommeling verklonken, of reeds maakte Kerkwerve zich op voor de plechtige ontvangst van een zo juist tot priester gewijde paro chiaan, pater J. Miedema. En al be hoort de neomist in feite niet ge meentelijk, echter wel parochieel tot Oegstgeest, daar hij uit het „Leidse kwartier" afkomstig is, dit verander- derde niets aan de vreugde in de pa rochie om deze nieuwe priesterroe ping. Hem viel dan ook Zaterdag avond een hartelijke ontvangst in de kerk ten deel. Toen de neomist en pastoor Looyaard, voorafgegaan door een stoet bruidjes en gevolgd door de ouders en verdere familieleden in de kerk kwamen, zongen de talrijke in het kerkgebouw aanwezige gelovigen een welkomstlied. Pastoor Looyaard sprak namens de hele parochie een hartelijk welkomst woord, waaruit zijn grote blijdschap sprak, nu hij voor de tweede maal in acht dagen een neomist het welkom mocht toeroepen. Na vele jaren van stpdie in stille afzondering tussen de kloostermuren is deze jonge leviet door de hand-, oplegging van de bisschop tot priester gewijd en heeft zijn ideaal bereikt. Hij kan nu gaan arbeiden als mis sionaris tot uitbreiding van Gods Kerk op aarde. De vele priester-roe- pingen in deze parochie zijn wel het beste bewijs, dat het geestelijk leven in Kerkwerve bloeit. Staande voor het prachtig met wit te bloemen en palmengroen versier de altaar gaf de neomist zijn pries terlijke zegen en celebreerde vervol gens een plechtig Lof met assistentie van Father Sommeling als diaken en kapelaan C. Wüst als subdiaken. Ce remoniarius was de eerw. heer W. Miedema, theologant van het Groot seminarie te Warmond Bij het Mis-offer de volgende dag werd de neomist geassisteerd door zijn oom, pastoor J M, van Schaik uit 't Loo als presbyter-assistens, ka pelaan dr. J. Miedema uit Schalkwijk en kapelaan T. R. Miedema uit Gen nep (beiden neven van de neomist) als diaken en subdiaken. Ceremonia rius was wederom zijn broer, de eerw. heer W. Miedema. Op het pries terkoor hadden plaats genomen pas toor Looyaard en pater van Bohemen C.S.Sp. Na het H. Evangelie hield kape laan dr. J. Miedema de feestpredika tie. Hij had tot tekst gekozen: „Bren gen wij God dank voor Zijn onuit sprekelijke gave". Verwondering is een van de onmisbare kenmerken van innig godsdienstig leven, verwonde ring n.l over de uitwerking van Gods genaden in de mens. Zij maakt de geest los van de aarde en stelt de Ziel wijd open "oo*- 5e grootheid van God: „Gij zijt nu priester" aldus spr. „Priester- ,'dat wil zeggen: de middelaar tussen God en de mensen Eer verbindingsschakel, een band, een brug tussen de hemel en de aarde." Vervolgens wees de gewijde redenaar op de plichten van de pries ter: en ging hij dieper in op de ver hevenheid van het priesterschap. „Wij kunnen het priesterlijk ambt omschrijven ah dc voortzetting van de taak van Christus. Als instrument in de handen van Christus doet de priester Ipngs de sacramenten de ge naden aan de gelovigen toekomen, „die Jezus voor ons allen aan het kruis verdiende"'. Het parochiële zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de gezangen uit, terwijl na de Mis een Friester-can tate ten gehore werd gebracht. Des namiddags had een druk be zochte receptie plaats en bracht de Harmonie „Triumph", onder leiding van de heer F. Baart, een serenade aan neomist en familie. Een plechtig Lof met Te Deum om God te bedan ken voor deze priesterroeping be sloot de feestdag. BOSKOOP Plantenziektenkundige dienst. Tot opvolger van de heer J. Zwar tendijk, die per 1 Aug. te Wagenin- gen is benoemd, is als leider van de Plantenziektenkundige dienst te Bos koop, benoemd de heer H. Jacobs, die reeds bij deze dienst werkzaam v/as. HAZERSWOUDE (Dorp) Gered. Terwijl Vrijdagmiddag het 8-jarig zoontje van de veehou der M. v. d. H. aan de kant van de Dorpsvaart zat te vissen, viel hij platseling in het water. De heer B. v. d. B. die zich in de nabijheid be vond, liep naar de plaats des on- heils en deed alle pogingen die knaap, die intussen door spartelen in het midden van de vaart lag, te red den. Door middel van een lange stok mocht het hem gelukken de jongen op het droge te halen. Door het vele water, dat de jongen binnen had ge kregen, had hij het bewustzijn ver loren. De timmerman G. B., lid van de Eerste Hulp bij Ongelukken, pas te op hem de kunstmatige ademha ling met succes toe. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Voor het diploma M.U.L.O. A slaagden de dames Leni Eoskamp. Toos van Leeuwen, Miep Jansen en Beb Winters. SASSENHEIM Herwonnen Levenskracht. De Zaterdag gehouden speldjes verkoop ten bate van bovengenoemde ver eniging heeft 274.— opgebracht. - Personalia. Voor het Asso- ciatie-practijkexamen boekhouden slaagden de dames E. Koning en A. Oudshoorn en de heren A. van Nieuwkoop, H. Perfors en H. Ver hoef. Gemeenteraad. De gemeente raad is bijeengeroepen op Donderdag 28 Juli te half acht. Agenda o.a. bouw kleedgelegenheid sportterrein; straat verlichting van Pallandtlaan; verkrij ging grond voor Stichting R.K. Op leidingsschool. WASSENAAR Geboren: Catharina B. A„ d. van J. J. Kouwenhoven en C. A. van Rijn; Jacob J., z. van J. Varkevisser en B. K. Frebrich; Arie, z. van H. Tipker en T. Bol; Carolina W., d. van C. Visser en A. van Hoven; Cornelis J., z. van W. Bijvoet en A. E. Ploegaert: Lutske P., d. van J. Ellens en P. J. T. Smit; Onno B„ z. van H. J. Nieman en C. J. B. Bonnet; Johanna C. M.. d. van G. Walraven en M. J. van Tilburg; Johannes Th. B„ z. van F. J. Schou ten en M. T. Baijer. Arbeidskaart, arbeidslijst en ar beidsregister zijn wel de belangrijk ste hulpmiddelen bij de controle op de naleving van de Arbeidswet. De arbeidskaart en de arbeidslijst wor den reeds in de Arbeidswet van 1889, genoemd en daaruit zou men kunnen afleiden, dat alleen, die er mee te maken hebben nu langzamerhand wel op de hoogte zijn van de betekenis van deze bescheiden. Steeds weer blijkt echter het tegendeel en daar om volgt hieronder nog eens een overzicht. De arbeidskaart De arbeidswet bepaalt, da jeugdige personen (jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar) én gehuwde vrouwen al leen dan in een onderneming arbeid mogen verrichen, indien het hoofd van die onderneming in het bezit is van een voor de betrokken persoon geldende arbeidskaart. Het zal bekend zijn, dat de Ar beidswet in het bijzonder deze groe pen beschermt, waarvoor met na me ten aanzien van arbeid in ploe- LAATSTE BERICHTEN RULM 1500 MILITAIREN GEREPATRIEERD MET „ZUIDERKRUIS". Hedenmorgen ontscheepten ruim 1500 militairen, die met het troepen transportschip „Zuiderkruis" van In donesië aankwamen, zich te Rotter dam. De militairen behoorden tot het 1-15 RI, aan- en afvoertroepen (A. A.T.), en detachementen van mari ne, mariniers en KNIL. Na het „Wilhelmus", voerde als eerste het woord de vertegenwoordi ger van H.M. de Koningin, luitenant ter zee eerste klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer, die namens H.M. de militairen van harte welkom heette na de moeilijke jaren, die zij in In donesië doorgebracht hebben. Hij wenste de zieken een voorspoedig herstel, en hij sprak de wens uit, dat allen een gelukkige thuiskomst moch ten hebben. Daarna werd het woord gevoerd door mi'. W. Fockema Andreae, staats secretaris van het ministerie van Oorlog, die namens de Nederlandse regering de jongens welkom heette en hen dankte voor de opofferingen, die zij voor het land en het volk ge bracht hebben. Daarna vroeg de staatssecretaris enige ogenblikken stilte voor hen die niet weergekomen zijn. Prins Bernhard was vertegen woordigd door majoor C .T. van Goor, die de militairen een spoedige werkkring toewenste en hoopte, dat zij thuis allen jn goede gezondheid zouden aantreffen. Na een driewerf „Leve de Konin gin", werd een aanvang gemaakt met de ontscheping. Het muziekkorps van het regiment stoottroepen luisterde de ontscheping op. De commanderend officier aan boord, luitenant-kolonel H. H. G. Belgraver, deelde mede, dat de reis warm geweest was, doch niettegen staande dat een buitengewoon vlot verloop had. Op de Indische Oceaan heeft een militair een blinde darm operatie ondergaan. DE COUPE ANDRIES BLITZ. Waar de deelnemers landden. Bij de Koninklijke Vereniging voor luchtvaart is bericht binnenge komen, dat de „Dr. Cannegieter", onder commando van de heer J. Boesman in de afgelopen nacht om streeks twee uur is geland iets ten Zuiden van IJzendijke, zeven kilo meter ten Zuid-Oosten van Oost burg in Zeeuwsch Vlaanderen. Met de „Dr. Cannegieter" maak ten de reis mede mej. Blokpoel, se cretaresse van de Haagse Ballon club en de heer J. W. Hofwijk, ver slaggever van „De Maasbode". Mevrouw N. BoesmanVisscher is in de afgelopen nacht eveneens in Zeeuwsch-Vlaanderen met haar bal lon geland, niet ver van de plaats waar haar echtgenoot landde. De Fransman A. Dollfus kwam met zijn ballon terecht in de omge ving van Hellevoetsluis. De heer C. de Vos Klootwijk, die gisteren als eerste startte is na een vaart van ruim 5 uur in 't donker be houden geland te Somergem Beke bij Gent in België. Afstand 120 km. SCHEEPSBERICHTEN ABBEDIJK 24 Juli van Recife; ABBEKERK 24 Juli van Port Said; ALCOR 23 Juli van Rio de Janeiro; ALKAID 24 Juli van Berian; ARBE- DIJK 24 Juli pass. Wight; CISTULA, 23 Juli van Pladjoen Singapore; DELFSHAVEN. verbetering, 25 Juli te Dakar; EEMLAND. pass. 23 Juli Farnando Noranha; FRIESLAND 22 Juli te New Orleans; JAVA. 24 Juli te Antwerpen; MODJOKERTO 25 Juli van Genua; NOORDAM 24 Juli te New York; ORANJEFONTEIN, 23 Juli van Southampton; PAPEN- DRECHT 23 Juli te Suez; PRINS WILLEM III pas. 23 Juli Scillys; RIOUW 24 Juli te Bombay; SALA- WATI 24 Juli te Soerabaja; SAL- LAND 23 Juli van Las Palmas; SA- MARINDA 24 Juli van Karachi; SCHIEDIJK pas. 24 Juli Gibraltar; SIBAJAK pas. 24 Juli. 22 uur, Oues- sant; STAD DORDRECHT 24 Juli te Gdynia; STAD LEIDEN 24 Juli te Bombay; STENTOR 24 Juli van Alexandrie; STRAAT MALAKKA 25 Juli te Mombassa: SOCRATES 25 Juli te Curagao; TARIA 25 Juli van Singapore; TEGELBERG 26 Juli te Monabassa verwacht Japan-Rio de Janeiro; TOSARI 23 Juli 23.30 uur van Port Said; VALERIUS 25 Juli te Makassar: VAN OSTADE 24 Juli te Havana; WATERLAND 23 Juli v. Montevideo; WELTEVREDEN '24 Juli van Philadelphia; WESTLAND, 24 Juli te Rio Grande do Sul. gen, Zondagsarbcid en overwerk strengere bepalingen gelden dan voor mannen. Het verrichten van bepaal de, met name genoemde en voor ge zondheid, leven of zedelijkheid ge vaar opleverende arbeid is voor hen hetzij geheel verboden, hetzij alleen onder bepaalde voorwaarden toege staan. Het ligt voor de hand, dat het voor de controlerende ambtenaar in geen geval dubieus mag zijn, of een arbeider bepaalde arbeid mag ver richten. De arbeidskaart, die alle door de wet geëiste gegevens van de be trokkene bevat, geeft een duidelijk antwoord. Verder dient de arbeidskaart bij het opsporen van overtredingen van het verbod van kinderarbeid (arbeid van jongens en meisjes beneden 14 jaar of nog leerplicntig). Het kwam vroe ger maar al te vaak vo'.r, dat te jon- je kinderen bij controle, door het opgeven van een onjuiste geboorte datum voorgaven de leeftijd te heb ben bereikt, warop het verrichtten van arbeid in een onderneming is toegestaan. Het niet aanwezig zijn van een arbeidskaart voor een jon gen of een meisje kan thans dus reeds een zekere aanwijzing zijn, dat het kind nog te jong is. Arbeidskaar ten worden afgegeven door de secre tarie van de gemeente van inwoning v. de werknemer. Voor jeugdige per sonen éénmaal; hun kaarten blijven geldig totdat betrokkenen de leef tijd van 18 jaar hebben bereikt. De kaarten voor gehuwde vrouwen zijn slechts geldig tot 31 December van het jaar van afgifte. Voor haar moet dus ieder jaar een nieuwe kaart worden aangevraagd. De arbeidskaart is eigendom van belanghebbende. Op de dag van in diensttreding stelt hij (zij) de kaart ter hand aan de werkgever, die deze slechts voor de duur van de dienstbe trekking onder zijn berusting houdt. Dc arbeidslijst op het arbeidsregister. Deze hebben ten doel de controle op de per dag en per week toegesta ne arbeidsduur mogelijk te maken. Zij worden toegepast voor alle arbeiders in een onderneming, dus ook voor de mannen. De arbeidslijst, die zó moet zijn opgehangen, dat alle arbeiders er kennis van kunnen nemen, vermeldt de tijdstippen van aanvang en einde van de dagelijkse werktijd en van de daartussen gelegen rusttijden, als mede de wekelijkse rustdag. Indien de werktijd in de onderneming voor alle arbeiders gelijk is, wordt slechts één blad opgehangen. Wanneer ech ter verschillende groepen van elkan der afwijkende werktijdregelingen hebben, moet voor elke groep een afzonderlijk blad aanwezig zijn. De bladen vormen samen de arbeidslijst van d"ï onderneming. Elk blad draagt een nummer. In het arbeidsregister zijn alle ar beiders de naam, voornamen en ge- borotedatum ingeschreven. Indien in de onderneming verschillende werk tijdregelingen worden gevolgd, is in het register tevens aangetekend, vol gens welk blad van de arbeidslijst iedere arbeider werkt. Wanneer hierbij nu wordt opge merkt, dat een arbeider slechts mag werken op de voor hem op de arbeids lijst aangegeven uren, is het duidelijk, dat de ambtelijke controle daarop vrij eenvoudig is. De ambtenaar neemt op. welke arbeiders op het tijdstip van de controle aan het werk zijn. Het arbeidsregister toont aan. vol gens welk blad van de arbeidslijst deze personen moeten werken. Uit de op dat blad vermelde werktijdre geling blijkt dan, of men ten aanzien van de betreffende arbeiders al dan niet in overtreding is. Arbeidslijsten, zijn op de postkan toren verkrijgbaar. Aan de onder zijde is een briefkaartformulier be vestigd. waarop dezelfde gegevens worden ingevuld als op de lijst. De briefkaart is bestemd voor het dis trictshoofd der Arbeidsinspectie. De ingevulde lijst met de aangehechte briefkaart moet op het postkantoor worden aangeboden. De postambte naar scheurt de briefkaart van de lijst af en zet op de lijst zelf het post stempel van die dag. Dit is voor de controlerende ambtenaar de aanwij zing. dat de briefkaart aan de Ar beidsinspectie is toegezonden. De werktijdregeling is eerst van kracht op het ogenblik, dat de aldus ge stempelde lijst in het bedrijf is opge hangen. Bij tv/ee- en drieploegendiensten is het toegestaan, in plaats van op een blad van de arbeidslijst de ar beids- en rusttijden aan te geven op een op te hangen rooster, dat ove rigens geheel moet voldoen aan de bepalingen, ten aanzien van de ar beidslijst gesteld. Ook de wisseling der ploegen moet op de rooster zijn vermeld en uit een daarnaast op te hangen geschrift of uit het arbeids register moet voor elke arbeider en van week tot week duidelijk blijken, tot welke ploeg hij behoort. Indien overvverp wordt toegestaan, ontvangt de onderneming van het districtshoofd dtr Arbeidsinspectie een schriftelijke vergunning, waar op de werktijdregeling alsmede de personen, waarvoor deze regeling geldt, zijn aangegeven. Deze vergun ning moet dan naast de arbeidslijst worden opgehangen. Gedurende de looptijd van de vergunning vervangt deze dan voor de daarop vermelde personen de arbeidslijst. Na afloop van de vergunning wordt automatisch de op de arbeidslijst vermelde rege ling v/eer van kracht. De arbeidsregisters kunnen op de postkantoren worden besteld; ze zijn ook in de boekhandel verkrijgbaar. In bedrijven met 25 en meer arbeiders mogen zij in de vorm van een kaart- register zijn ingericht. Voor de grote bedrijven biedt dit vele voordelen. Deze registerkaarten moeten aan krachtens de wet gestelde eisen vol doen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3