J JCmte QaeA Wimpie immif uevtiefd MAANDAG 25 JULI 1949 OE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Interzonale bespre kingen te Berlijn opgeheven In een order van de Sowjet-Russi- sche autoriteiten worden drie interzo nale kruispunten genoemd, welke van héden af open zullen staan voor een normale omvang van goederen verkeer tussen de Westelijke zones en West-Berlijn. Men gelooft, dat de order betrek king heeft op alle andere minder be langrijke interzonale kruispunten, waardoor een eind zou komen aan wat bekend stond als „de kleine blok kade". De genoemde kruispunten zijn Eich- holz nabij Luebeck, Bergen en der Dumme nabij Lueneburg en Vorfelde nabij Helmstedt. Uit Frankfort wordt gemeld, dat vandaag een Sowjet-Russische order van kracht werd, volgens welke vrachtauto's uit West-Duitsland met bestemming Berlijn op de interzona le kruispunten te Hof (Beieren) en Ludwigstadt, ongeveer 45 km. ten Wespen, worden toegelaten. Duitse grenspolitie bevestigde, dat zij hiervan door Sowjet-grenspolitie in kenrtis is gesteld. Sovjet-Unie beschuldigt Joego-Slavië De Sowj et-Unie heeft in een door Tass gepubliceerde nota Joego-Slavië ervan beschuldigd op een geheime regeling met Groot-Brittannië te heb ben aangestuurd, onder opgeven van de territoriale aanspraken op Oosten rijk. Volgens de nota zijn onderhande lingen daartoe gevoerd in de zomer van 1947 tussen een vertegenwoordi ger van Joego-Slavië en de Britse ge zant te Belgrado, en tussen de Joego slavische ambassadeur te Londen, en de Britse minister van staat Hector McNeil. Wat voor regeling tussen de Joego slavische regering en Groot-Brittan nië is gesloten en welke concessies de Joego-Slavische regering heeft ge daan ten koste van de nationale rech ten van Joego-Slavië is aan de Sow- jet-Russische regering niet bekend" aldus de nota. Tass delede mede, dat de Russische nota op 19 Juli aan het Joego-Sla- visch ministerie van Buitenlandse Zaken is overhandigd. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuwsberichten. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Muzikale namen. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuwsberichten en weerrapporten. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 9.25 Omroep Kamer Or kest. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Fragmenten uit Italiaanse ope ra's. 11.00 Muziek houdt fit! 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Zangrecital. 12.30 Med. voor land- en tuinbouw. 12.33 Lunchconcert door Orkest Zon der Naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, aansluitend Kath. Nieuws. 13.20 Licht orgelspel. 14.30 Onder Ons. 15.00 Liefde in zes talen, zang. 15.20 Mannenkoor. 15.40 Metropole Orkest. 16.00 Zonnebloem. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Lang zullen ze leven. 18.00 KRO Amusementsor kest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Progr. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 De Raaff en Schutte. 19.30 Dit is le ven. 20.00 Nieuws. 20.12 Beethoven- concert door Radio Philh. Orkest. 21.12 Vragen van deze tijd. 21.27 Ka mermuziekconcert. 22.25 Het Nederl. Kamerkoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Po pulair avondconcert. HILVERSUM II, 415 meter. - 7.00 Nieuwsberichten. 7.157.50 Harry Horlick en zijn orkest. 7.50 8.00 Dagopening. 8.00 Nieuwsberichten en weerrapporten. 8.15 Ochtendvaria. 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Aubade". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitami nen. 10.50 „Kleutertje luister!" 11.00 Orgelconcert. 11.30 ,De Wekker". 12.00 Lyra trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Voor ons platteland. 13.00 Nieuws. 14.25 Radio matinee. 16.25 Honderd beroemde componisten. 16.40 De schoolbel. 17.00 AVRO's kinder koor. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 19.10 Gesproken brief uit Parijs. 20.00 Nieuws. 20.05 In het radio zoeklicht. 20.15 In het land der operette. 21.10 Londens Symphonie Orkest. 21.50 Gram.muziek. 22.00 Buitenland over zicht. 22.15 Volksliederen uit Enge land. 22.40 Skymasters. 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muziek. De Belgische regering Eyskens aanvaardt opdracht Bij zijn terugkeer van het paleis heeft Eyskens aan journalisten ver klaard, dat hij de opdracht tot sa menstelling ener regering, die de Prins-regent bem had gegeven, heeft aanvaard. Op de vraag: „Hebt u het vertrou wen van de „twaalf"? antwoordde Eyskens: „Natuurlijk". De minister nam het besluit niet dan na besprekingen met andere lei ders der C.P.V. Men is van oordeel, dat de oplos sing van de koningskwestie nog lan ger uitgesteld zal worden, daar de C.V.P. de steun van een andere par tij nodig heeft om de koning terug te doen keren: de liberalen zijn het over deze kwestie onder elkaar niet eens. Zij zijn van oordeel, dat er thans belangrijker kwesties aanhangig zijn dan de terugkeer van de koning, hoewel sommigen voorstanders zijn van zijn aanwezigheid. Een regering van uitsluitend Ka tholieken zou juist niet de vereiste meerderheid behalen bij de vertrou wenskwestie. Naar men meent, aldus Reuter, doelt Gaston Eyskens op een drie- partijenregering met een program, gericht op financiële, economische en sociale vraagstukken. Reuter meldt, dat van Cauwelaert heden naar de koning zal reizen. Twee Amerikaanse waarnemers teruggeroepen De Amerikaanse kolonel Willard Carlock, voorzitter van de afdeling militaire waarnemers van de Unci, en de secretaris van de staf van de zelfde afdeling, major Robert Mon- tant, eveneens Amerikaan, zijn bei den uit Indonesië naar de Verenigde Staten teruggeroepen. Van de zijde van de Unci kon geen officieel commentaar verkregen wor den, mede in verband met de aanwe zigheid van leden te Djogja, doch de pressofficer wees er op, dat, hoewel de naam van Carlock genoemd werd in het artikel van de overleden cor respondent Newton, waarin de be schuldiging geuit werd, dat de rap porten van de waarnemers verdraaid werden, de naam van Montana hier in niet genoemd werd. Hij weigerde voorlopig de terugroeping van beide officieren in verband te brengen met bovengenoemde publicatie. In commentaar op de terugroeping van de twee Amerikaanse officieren zegt „Het Dagblad" van heden: „Voor de goede betrekkingen tussen Nedér- land en zijn bondgenoten kan men in grijpen van het Statedepartment slechts toejuichen. Geen ênkeLbelang is gediend bij het continueren van een situatie, die hier een sfeer van wantrouwen wekt tussen hen, die die nen samen te werken aan de opbouw van dit land". GOEDE OUDE WINNIE SPRAK. Te Wolverhampton heeft de Britse oppositieleider, Winston Churchill, een rede gehouden over het conser vatieve program. De socialistische regering, zei hij, had Engelands aanzien en voorspoed zowel in de ogen van het buitenland als van Engeland zelf verlaagd. Er bestond geen wezenlijk ver schil tussen volledig toegepast so cialisme en communisme hoewel de socialistische partij van haar twist met de communisten een parade paardje maakte. Het verschil was niet in theorie of beginsel gelegen, doch slechts in methode. De socialisten vervolgen hun doel langs democratische weg, zo zeide Churchill, en hopen op recht doch tevergeefs de individuele vrijheden te beschermen. De communisten daarentegen wa ren de lakeien en werktuigen van Moskou waaraan zij volledig onder worpen waren. Zij zouden voor geen misdaad terug deinzen indien zij hierdoor de absolute despotische macht verwierven. Indien wij, zo besloot de oppositieleider, via het socialisme ineenstorten zal ons eigen lijden groot zijn, doch wij zullen ook andere landen meeslepen naar chaos en comm'unisme. Uit de omliggende plaatsen waren duizenden gekomen om Churchill te horen. Toen Churchill staande in zijn open auto arriveerde hoorde men kreten van „goede oude Win- DIOSECAAN SOCIAAL-CHARITA TIEF CENTRUM IN HET BISDOM HAARLEM De door het Hoogwaardig Episco paat ingestelde Bischoppelijke Ad viescommissie op sociaal-charitatief terrein heeft in een rapport de drin gende noodzakelijkheid betoogd van onderling overleg en samenwerking tussen de vele en velerlei katholieke organisaties op charitatief terrein. Deze Commissie acht daartoe onont beerlijk, dat „Katholieke sociaal-cha ritatieve Centra" parochieel worden ingericht en daarna samenkomen in interparochiële en Diocesane Centra, welke hun toporgaan vinden in een Landelijk Centrum. Om in ons Bisdom een begin van uitvoering te geven aan deze orga nisatie-opzet hebben Wij in het le geroepen een „Diocesaan sociaal charitatief Centrum in het Bisdom Haarlem", waarvan Wij bereids het Voorlopig Bestuur benoemden. Het Diocesaan Centrum zal o.m. aan Ons advies uitbrengen in zake alle aangelegenheden, welke het so ciaal-charitatief terrein raken. Als mede zal het leiding geven aan- en voorlichting bij de oprichting en de werkzaamheden van de nog te vor men parochiële en interparochiële soc.-char. Centra in Ons Bisdom. Tevens bepalen Wij, dat de op richting van parochiële en interpa rochiële Centra Onze goedkeuring behoeft en dat men zich ter verkrij ging daarvan alsook reeds bij het ontwerpen van plannen om tot de oprichting van een parochiieel of in terparochieel Centrum te komen, heeft te wenden tot voornoemd Dio cesaan Centrum, terwijl ook na de verkregen goedkeuring een blijvend contact daarmede zal onderhouden worden. Het Secretariaat van het Dioc. Soc. Char. Centrum in het Bisdom Haar lem is gevestigd: Laan Copes van Cattenburch 127 te 's-Gravenhage. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 1 Juli 1949. „Sint Bavo" Het Voorlopig Bestuur is als volgt samengesteld: mr, J. Schouten (Voor burg) voorzitter, mr. C. Stulemeyer (Voorburg), S. Menken (Leiden), H, v. d. Brule (Rotterdam) met als plaatsv. H. Sanders (Rotterdam), no taris A. Kraft (Den Haag), mej. L. Sutorius (Den Haag), rector W. Bo- keloh (Soheveningen). URANIUM-RUSH IN CANADA. Honderden prospectors speuren thans, gewapend met Geiger-appara- ten, de woest Canadese binnenlanden af naar mogelijk in de grond aanwe zig uranium of ander radio-actief erts. Van Qeubec tot de kust van de Stille Oceaan zijn duizenden conceS' siesi afgepaald. In de meeste gevallen zal de pro ductie van het erts nog jaren op zich laten wachten. Men heeft echter reeds kunnen vaststellen, dat er voldoende redio-actief mineraal in de grond aan wezig is om Canada de eerste plaats te doen blijven bezetten in de pro ductie van grondstoffen voor kern energie. Volgens radio Moskou heeft de se cretaris van de Griekse communisti sche partij, Nikos Zachariadis, ver klaard, dat „de autoriteiten te Athe ne-' bezig zijn vliegtuigen en artille rie te concentreren in het Grammos- gebied voor een groot offensief. Volgens een bericht uit Wenen in de „Daily Expx-ess" zijn de Balkan diplomaten te Wenen er van op de hoogte gesteld, dat misschien spoe dig door Griekse communisten een inval gedaan zal worden in Joego- Slavië. Maarschalk Tito zou uitge breide voorzorgsmaatregelen tegen een dergelijke aanval genomen heb ben. Een Catalian van de Franse marine die aan vlootmanoeuvres ter hoogte van Agadir in Marokko deelnam en waarvan sedert Vrijdagavond niets- meer is vernomen, wordt als verloren beschouwd. De bemanning van de vliegboot telde zeventen koppen. Een duikbootcommandant seinde, dat hij iets brandends in zee had zien vallen. Op de plaats waar hij het zag neerkomen, trof hij wrakstukken aan van een vliegtuig; er zijn echter geen lichamen gevonden. JUBILEA 1949 IN HET BISDOM HAARLEM i jaar priester: 15 Augustus 1949: Mgr. J. G. Lagerweij, rustend pas toor van Amsterdam (O.L.Vr. Ónb. Ontv.), thans verblijvend te Am sterdam, Keizersgracht 148. A. F. Suidgeest, rustend pastoor in Hem en Venhuizen, thans ver blijvend te Voorhout, Huize „St. Agnes". A. A. W. Waterreus, era, pastoor van Haastrecht, thans verblijvende R.K. Pastorie te Heugem (Maas tricht). 50 jaar priester; 15 Augustus 1949: Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. J. A. B. M. van Blaricum, pastoor te Monster. A. Hollenberg, em. deken van Purmerend, thans verblijvende te Purmerend. Huize St. Liduina. A. E. C. Huf, em. rector, thans ver blijvende te Sassenheim, St. Ber nard usgesticht. 40 jaar priester: 15 Augustus 1949: Tli. P. Blom, pastoor te Schevenin- gen (H. Ant. Abt). G. W. Buren, pastoor te Noorden (Z.H.). P. J. M. van der Burg, pastoor te 's-Gravenhage (H.H. Mart. v. Gor- kum). A. P. van Eeden, pastoor te Haar lem (O. L. Vr. van Zeven Smarten!. E. J. Helmer, rector te Katwijk, Huize Callao. A. A. M. Heijdeman, pastoor te Nootdorp. Ch. C. Jansen, rector van het St. Joanna Ziekenhuis te Goes. P. Kemper, pastoor te 's-Graver.- hage (H. Ther. v. h. K. J.). A. H. I. van Leipsig, pastoor te ^Beemster. Th. W. Loomans pastoor te Den Hoorn bij Delft. J. H. M. S. van der Marck, pas toor te Zaandam. W. Nolet, pastoor te Amsterdam (H.H. Petrus en Paul us). Th. Th. van Outersterp, pastoor te Amstelveen. L. G. van Ruyven, pastoor te Rot terdam (H. Joseph). J. C. H. M. Schiphorst, pastoor te Amsterdam (H. Bon.). J. L. Speet, pastoor te Leimuiden. P. Th. Verwer, pastoor te Wormcr. „Sint Bavu". Verplichte verdelging van coloradokever ERNSTIGE WAARSCHUWING VOOR ALLE AARDAPPELTELERS. Tengevolge van de warme periode is de situatie met betrekking tot het optreden van de coloradokever thans zo ongunstig geworden, dat aantas ting van het gewas op vele plaatsen ernstige vormen heeft aangenomen. Gebleken is, dat, ondanks de waar schuwingen, vele aardappeltelers te weinig aandacht schenken aan de verdelging van deze kever. De plantenziektenkundige dienst wijst er daarom nogmaals met na druk op, dat iedereen verplicht is, kevers of larven zo goed mogelijk te verdelger- Tegen nalatige telers zal -thans strenger worden opgetreden. In gevallen van verwaarlozing zal zonder voorafgaande waarschuwing worden overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal. Indien nodig, zullen tevens op kos ten van de teler de nodige verdeï- gingsmaatregelen worden uitgevoerd Praematuur zegt,, Financiën", Naar aanleiding van berichten in zake een eventuele huurverhoging per 1 Januari 1950 deelt het ministe rie van Financiën het volgende me de: Omtrent de percentages-, waar mede de huren zullen worden ver hoogd, staat nog niets vast, zodat een min of meer concrete mededeling dienaangaande in het huidige sta dium als praematuur moet worden beschouwd. Ook de vraag met welke fiscale voorzieningen de huurverho ging gepaard zal gaan, is nog bij de regering in beraad. Zaterdagochtend Vroeg is een per- i sonenauto met grote snelheid tegen j de balustrade van de Baileybrug over de Rijn bij Arnhem gereden Van de drie inzittenden was pater Pos uit Utrecht op slag dood. De bestuurder kreeg een heupontwrichting en is naar het St. Elizabethsgastruis te Arnhem vervoerd. Een derde inzit tende, mevr. Geerling, kreeg een zware hersenschudding. Ook zij is in het ziekenhuis opgenomen. Kóningin Juliana, Prins Bernhard de Prinsesjes Beatrix en Irene waren gisteren aanwezig bij de doopplechtigheid van een Engelse baby te Warfield Berkshire). Prin ses Beatrix is een van de peettan tes van de baby, Robin Edward Fur- ber, zoon van de heer en mevrouw Stanhope Furber uit .Bracknell (Berkshire). De heer en mevrouw Furber raakten met de koninklijke familie bevriend in de oorlog, toen prinses Wilhelmina te Maidenhead (Berkshire) woonde. GEVAAR VOOR CONFLICT HUISARTSEN—ZIEKENFONDSEN GEWEKEN. In hotel Noord Brabant te Utrecht zijn Zaterdag de huisartsen, aange sloten bij de Koninklijke Maatschap pij ter bevordering van de genees kunst, in vergadering bijeen geweest. In deze druk bezochte bijeenkomst heeft het bestuur de verzamelde huis artsen verslag gedaan van de bespre kingen, die zijn gevoerd met de zie kenfondsen, teneinde de dreiging van een conflict tussen huisartsen en zie kenfondsen te bezweren. Het bestuur had in de loop van de ze week overeenstemming weten te bereiken met de ziekenfondsen. Zaterdagmiddag hebben de leden van de afdeling huisartsen van de maatschappij met nagenoeg algeme ne stemmen deze overeenstemming gefiatteerd. Hiermee is dus alle ge vaar voor een conflict bezworen en is vastgelegd in een regeling, even als een maand geleden voor de spe cialisten werd gteroffen definitief. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft aan een aantal Nederlandse componisten als blijk van waarde ring voor hun werk en ter aanmoe diging daarvan prijzen toegekend. Het betreft de volgende componisten en werken: J. van de Griend (decla- matorium „Willem van Nassau"); mr, G. Landré (fluitconcert); B. van Lier Hooglied")L. Ponse (sonate voor viool en piano); H. Strategier (oratorium „Koning Swentibold"); en dr. R. Mengelberg („Adoro te"). Voorts zijn aan de volgende com- ponisten opdrachten verleend voor het componeren van de achter hun naam vermelde werken: J. An'driessen (symphonisch werk); A. Bonsel (blaaskwintet); S. Dresden (concert voor een of meer blaasinstrumenten; G. Frid (strijkkwartet); H. Henke- mans (strijkkwintet); L. Orthel (sym phonie); D. Ryneman (blaaskwintet) en H. Zagwijn (strijkkwartet). WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). WEINIG VERANDERING. Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar wat bewolking, overi gens zonnig en warm. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. van de avond is het levensgevaar echter geweken. De vermoedelijke dader is aan de politie bekend, maar hij kon nog niet worden aangehou den. Gisteravond is bij een vechtpartij voor perceel Singel 297 te Amster dam een ongeveer twintig-jarige Westindiër uit Paramaribo door mes steken in het linker dijbeen ernstig gewond. Het slachtoffer kreeg een aderlijke bloeding en moest 'n ern stige toestand naar het Binnengast huis worden gebracht. In de loop BINNENLAND. Ter gelegenheid van het 550-ja- rig bestaan der stad Oss is Zaterdag een grote industrie- en middenstands tentoonstelling geopend. Voor zwarte stroop is de maxi mum prijsregeling vervallen. Te Amsterdam is een motorfiets met volle vaart legen een melkaulo met aanhanger gereden. De heer en mevr. v. d. Link uit Zaandam, die op de motorfiets zaten, werden ernstig gewond. Terwijl de moeder even de was ging ophangen, kroop het eenjarig zoontje van de familie K. in Sieben- gewald (N.-Limburg) naar de op de grond staande teil met zeepsop. Toen de moeder terugkwam, bleek het kind in de teil gevallen en verdronken te zijn. 1500 muzikanten van 54 muziek corpsen waren gisteren de gast van de diocesane bond van hamonie- en fanfarecorpsen te s'-Gravenhage, die 12% jaar bestond. Dr. van der Hoff, directeur-ge- neesheer van het R.K. ziekenhuis te Sittard is gisteren gehuldigd ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubi leum. Een tentoonstelling „De Schoen' is gisteren te Kaatsheuvel geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant prof. dr. J. G. de Quay. BUITENLAND. Vijf toeristen uit Wenen zijn in Oost-Tirol door een lawine gedood. Rehila Weinbaum, de Roemeen se gedelegeerde bij het Wereldver- bond van vakverenigingen te Milaan, heeft besloten niet naar huis terug te keren. Zij kon niet langer vrij le ven achter het IJzeren Gordijn, ver telde zij. De Blonde Roemeense Engel, zoals een Milanees dagblad haar noemde, zal nu trachten naar Pa lestina te emigreren; zij is van Joodse afkomst. Een aardbeving heeft veertig procent van de huizen op het Griekse eiland Chios in de Egeïschê zeer vêr- woest. Bij een aardbeving in het district Izmir in Turkije zijn acht mensen ge dood en 500 huizen beschadigd. ve.ield door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIEJ! 64. A an.ger.aam!" zei ook de detective beleefd. ..Mijn «aam is Piet". Toen hij zich op deze wijze had voorgesteld, vervolgde hij: „Wat moet ik nou doen? Ik moest een jongetje ach tervolgen. Er was een aap •bij hem, maar in het don ker ben ik ze kwijtge raakt." „Tja..." bepeinsde Wim- zou jij in dit geval doen, Kobus?" „Tja..." we.A side ook deze, „Wat zou jij doen?" „Ik zou volhouden!' verzekerde Wimpie opgewekt. Hij haalde een zakdoek uit zijn zak en toonde hem aan de detectieve. ,Ik heb gegronde reden om aan te nemen, dat dit voorwerp aan de door U gezochte persoon behoort," vertelde hij d" detectieve, die hem met open monii aanstaarde. „Zoek dus eenvoudig het jongetje van deze zakdoek en U bent klaar. Zo eenvoudig als wat!" „Juist. Zo eenvoudig als wat!" pre velde de „stille", „U hebt het me allemaal heel duidelijk gemaakt. Be hoort U ook tot de politie?" .Zijdelings', zei Wimpie duister. „Maar ik wil U wel helpen met Uw moeilijke werk. Waarom wordt dat jongetje eigenlijk gevolgd?" „Ik ben een boon, als ik het weet," moest de detactive bekennen. „Weet U, daar vraag ik maar nooit naar. Het politiewerk is zó ingewikkeld, dat ik dat toch nooit snappen zal. Daarom begin ik er maar niet mee, m'n hoofd te breken over allerlei din gen. Dat opsporen is al moeilijk ge noeg; er zijn zóveel mensenals U dat es wist. Kobus knikte begrijpend. Hij dacht aan een drukke zomerdag in Blij - Dorp. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 25) „Als ik zo vrij mag zijn meneer James, vindt u het zelf ook niet een beetje overhaast...." „Ontneemt me die vreugde nou niet, Bayliss, Misschien ben ik wel een uilskuiken, maar tracht dat te vergeten. Gebruik je wilskracht." „Goeie avond, meneer Bayliss," zei plotseling een stem achter hem. Bei den keerden zich. De butler keek .een beetje beduusd naar het dametje in het grijs costuum. „Goeie avond, juffrouw," zei hij aarzelend. „Hoe dom van me! Ik bedoel eigen lijk die meneer Bayliss, uw zoon! Wij ontmoetten elkaar op het kantoor van de boot En even daarvoor heeft hij me het leven gered. Wij zijn dus oude kennissen." Bayliss stond verstomd en was niet in staat de conversatie zo direct over een andere boeg te gooien. Maar hij zag toch ook een waar schuwende trek op het gelaat van meneer James. Jimmy had zoiets niet voorzien, maar zijn geest was vlug genoeg en hij was helemaal niet uit het veld geslagen. „Hoe maakt u het juffrouw Ches ter? Mijn vader is meegekomen tot hier. Dat is juffrouw Chester, Paps". Een Engelse butler is voor geen kleintje vervaard, maar tegen de eis die nu aan zijn tegenwoordigheid van geest gesteld werd, kon hij met geen mogelijkheid zo vlug doen. Hij liet zijn benedenkaak zakken maar zei niets. „Het heeft papa een beetje gepakt, dat ik wegga." fluisterde Jimmy vertrouwelijk. „Hij is een beetje overstuur." Annie was niet alleen een tactisch meisje maar ze had ook een goed hart. Zij had meneer Bayliss in een ogenblik tijds goed opgenomen. Hij zag er in alle opzichten uit als een bediende uit de hogere standen. Zij was, meer dan welk meisje ook, vrij maar ze voelde het toch wel een beet je te plotseling aan en een beetje als een teleurstelling, nu zij ontdekte van welke meer nederige afkomst Jimmy eigenlijk was. Zij begreep al les, en er stonden tranen in haar ogen, toen zij zich omkeerde en heen ging, om het afscheid tussen vader en zooil niet te storen. „Ik zie u nog wel op de boot, me neer Bayliss." zei ze. „Hè?" zei Bayliss stom verbaasd. „Ja, ja natuurlijk hè?" zei Jim my „tot straks dan." Annie ging weg. Zij had een gevoel alsof zij pas een heel lange roman had gelezen. Zij doorzag de hele ge schiedenis al, alsof men ze haar haar fijn verteld had. Zij zag een vader voor zich de eerlijke plichtgetrouwe butler, die slechts leefde voor een doel: iets te maken van zijn enige beminde zoon. Jaar na jaar had hij gespaard. Waarschijnlijk had hij zijn zoon laten studeren. En nu ging de zoon, met de zegen van zijn vader en diens laatste spaarduitjes op weg naar de nieuwe wereld, waar de dollarbiljetten aan de bomen groei en en niemand er naar vroeg wie eens anders vader was. Er schoot een brok in haar keel. Bayliss zou versteld gestaan hebben, als hp geweten had, wat een heerlijk dramatische figuur hij voor haar geworden was. Toen keerde haar gedachte weer naar Jimmmy, en zij voelde een in nige genegenheid voor hem. Zijn va der had zijn levensdoel bereikt. Zijn zóón was een heer geworden! Met welk een gemak, met welk een een voud en zonder de geringste schaam te, had de jongeman zijn vader aan haar voorgesteld. Dat was een karakter uit duizen den. Hij schaamde zich niet over de nederige man die iets van hem ge maakt had voor het leven. De wijzers van de klok stonden drie minuten voor het hele uur. Witkielen liepen nog af en aan als watertorren „Ik kan het niet uitleggen" zei Jimmy, „Het was geen tijdelijke krankzinnigheid. Het was noodzake lijk." „Heel goed meneer James. Zoudt u nu maar niet instappen?" „Heel goed, dat zal ik doen. Het zou niet prettig zijn, als ze me hier alleen achter lieten. Zeg Bayliss, heb je ooit zulke ogen gezien? Zulk haar? Pas goed op mijn vader, terwijl ik weg ben, zul je? Let er op, dat de hertogen hem niet al te erg verve len. Oh, en Bayliss,' Jimmy haalde zijn hand uit zijn zak te voorschijn de ene dienst is de andere Baylise keek naar het krakende pa pier. „Och nee, meneer James, werke lijk, dat kan ik niet doen! Vijf pond! Nee, dat gaat niet!" „Ach wat, nonsens!" „Ja, neemt u me niet kwalijk, me neer James. Dat gaat heus niet. U mag niet zo smijten met het geld. U kunt er niet te veel van bij u heb ben; neemt u me niet kwalijk, dat ik het zeg." „Welnee, pak maar aan. Hier.... Goeie hemel, daar gaat de trein al! Bonjour Bayliss!" De locomotief gilde voor het laatst, Langzaam zette de trein zich in be weging, en gleed statig langs het per ron, tot aan het einde daarvan ge volgd door optimistische jongens met fruit en chocolade. De vaart nam toe Jimmy leunde uit het portier en zag iets zo wonderlijks, dat het bijna niet om te geloven was. Bayliss liep hard. De butler was daarvoor eigen lijk helemaal niet in conditie, maar hij bracht het er toch goed af. Hij haalde de coupé, waar Jimmy in zat in en zijn hand schoot omhoog. „Neemt u me niet kwalijk meneer James," hijgde hij, ik ben zo vrij... maar werkelijk, dat kan ik niet doen!" Hij wierp iets in Jimmy's handen, iets dat ritselde, oen hield hij zijn vaart in en begon te wuiven met sneeuwitte zakdoek. De trein ver dween in de.tunnel. Jimmy staarde naar het bankbil- iets dat ritselde. Toen hield hij zijn evenals Annie eerst, een brok in zijn keel. Langzaam stak hij het biljet in zijn zak. De trein kreeg grotere vaart en haastte zich naar zijn bestemming ZEVENDE HOOFDSTUK De onrustige zee en de wolken van fijn verstuivend schuim hadden de passagiers van de „Atlantic" naar hun hutten gedreven of naar de be schutting van de bibliotheek. Het was de vijfde avond van de reis. Vier da den lang had de boot een prettige reis gehad over een bijna spiegel gladde zee, maar in de eerste uren van deze middag was de wind uit het Noorden gaan blazen en had zware zeeën meegebracht. Het werd thans donker. De hele hemel was zwart. Alleen de witte koppen van de gol ven schimden door de duisternis en de wind zong in het wand. Jimmy en Annie waren alleen aan dek gebleven. Jimmy kon heel goed -iegen.de zee. Hij vond het wel pret tig, de wind te kunnen trotseren en rond te lopen op een scheepsdek, dat helde of dook en trilde onder z'n voeten: hij had echter geenszins ge dacht dat Annie hem die avond aan dek gezelschap zou houden. Zij was uit de grote salonkajuit gekomen met een grote hoed op haar hoofd en met een grote wijde regenmantel aan. Jimmy was verrukt. De laatste dagen was hij doorlopend erg zwaar moedig geweest. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2