3)e CöidóeSou/fccmt Begin 1952 heeft Leiden zijn nieuwe station Hoge spoorbaan zal alle overgangen opheffen De leiders van Indonesië tevreden over Djokja-conferentie MAANDAG 25 JULI 1949 40ste JAARGANG No. 11753 Directenr: C. M. VAN HAMER8VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE PLANNEN VOOR HET NIEUWE STATION TE LEIDEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bar. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 Abonnementsprijs 10.32 p. w-, 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 J^ACHT VAN GEBED EN OFFER Oproep van Henri de Greeve Zoals velen reeds bekend, heeft de zeereerw. heer Henri de Greeve een actie ondernomen voor een protest bij de Uno, maar vergezeld van een gebedsactie der gehele wereld voor de redding der wereld. Wij geven hier enige gedeelten van de tekst uit het lichtbaken van ji. Zaterdag. „Moskou heeft de leiding genomen in de strijd tegen God. Het deed dit reeds lang, maar nu is de strijd in een critiek stadium gekomen. Het grijpt overal ter wereld in. Het vecht niet om petroleum, om olie het vecht tegen de enige macht in de he mel en op aarde, die dit satanisch materialisme aankan God en Gods dienst. De strijd is in zo'n critiek sta dium gekomen, dat wij deze nog kun nen winnen voor dit tijdsgewricht. Verliezen wij de strijd God is niet •te verslaan dan gaat de wereld een lange periode tegemoet van ver schrikkingen, voordat uit de ontsta ne chaos Gods zaak opnieuw de overhand krijgt. Zoals u weet trach ten bolsjewistische godlozendom en Stalinistische Godshaat een brugge- hoofd te vormen in Oost-Europa, in Indonesië, en China en op heel het Oostelijk halfrond. In Oost-Europa en in Rusland zelf woedt een bar baarse geloofsvervolging. Daar tracht men met geweld, foltering, bedrog en list het geloof in God uit te roeien. De Katholieke Kerk is daar doods vijand nummer 1. De misdadigers we ten, dat Zij hun eerste en verschrik kelijkste tegenstander is. Is die uit de weg geruimd, dan is het sterkste verzetcentrum opgerold." Na deze inleiding komt de bekende radio-priester tot de conclusie, dat iets gedaan moet worden. Geen pro test bij de UNO, dat alleen maar be staat uit papier en inkt waarop de UNO met een algemene phrase ant- wordt en waarop de Russische gede legeerde verklaart, dat in Oost-Euro pa de Kerk niet wordt vervolgd, „Nee", zegt Henri de Greeve, „het protest heeft dan alleen zin,-als er wat, als er veel, als er een enorme macht achter staat. Ik bedoel hier mede uidrukkelijk niet een militaire macht." „Er zijn er", aldus Henri de Gree ve, „die meer waarde hechten aan een pistoolschot of een klap met een hamer, dan aan de uitwerking van het gebed. Maar dat is dom en ver bazend dwaas. Neen, aldus de spre ker, wanneer ons gebed een werke lijk gebed is, dan is dat van veel gro ter waarde." Dan komt de spreker tot het eigen lijke doel van zijn lichtbaken: „Zowel het protest van de 300 a 400 ihillioen Katholieken als het groei end kersteningsproces in Rusland en de heldenmoed der stille martelaren moet gesteund, gestut, gestimuleerd worden door ons gebed, door onze geestelijke actie. God moet zien, al dus de spreker, dat het ons ernst is" De radio-spreker wijdt dan nog even uit over de medewerking, die hem reeds van alle zijden is toege zegd, over de massa's brieven, waar in steun wordt beloofd en bewijzen van grote instemming worden gege ven. „Ik ga u een voorstel doen" zo eindigt de spreker. „Natuurlijk bent u volkomen vrij om mee te doen op die manier, die u wilt. Ik ben geen Paus of geen Bisschop, die u iets kan voorschrijven, maar ik meen, dat het een geweldige geestelijke machts ontplooiing zal worden, onweer staanbaar als een leger in slagorde, als wij allen ons in ons hart verbin den tot het volgende (ik herinner nogmaals aan het feit, dat een derge lijke strijd niet op een koopje gewon nen wordt. Dit is een illusie): 1. Zolang de strijd duurt houden wij vrijwillig elke Zaterdag als Vas ten en Onthoudingsdag. 2. Elke dag gaan wij tien minu ten in onze vrije tijd bidden in de vaak heel moeilijk uitkomen het Kerk bij het H. Sacrament. Dit kan kan druk zijn. Het zal moeten ge beuren in het middaguur of 's mor gens voor kantoortijd. Deze tien mi nuten zijn dus ex^ra op hetgeen u tot op heden deed of niet deed. Dit is een groot offer, niet zozeer om die tien minuten als wel om wat er aan vast zit, voornamelijk om dit des noods jaren vol te houden totdat de vijand geveld is. Zo verenigen wij gebed en offer een extra-gebed, een extra-offer. Vanzelfsprekend re kenen wij er op, dat allen met het oog op het grote doel hun dagelijkse plichten tegenover God en mens met grote getrouwheid vervullen. Wij hebben iets goed te maken en wij hebben van God de bevrijding te vragen van een grote ramp. Nogmaals: Beeldt U niet in, dat U dit krijgt op een koopje. Ik richt mij tot de jongeren. Geef de wereld een voorbeeld, dat het U ernst is en het is gek, dat ik het zeg: geef ons ouderen een voorbeeld. Laat U elke dag tien minuten in de kerk vinden om te bidden voor onze ver drukte medebroeders, voor de beke ring van Rusland. Het is onnodig te zeggen, dat, daar wij alle Zater dagen vieren door extra-gebed door vasten en onthouding met een de eerste Zaterdag van de maand ingeschakeld is overeenkom stig de bekende devotie van O.L. Vrouw van Fatima. Nogmaals dit is een voorstel. Ieder (van onze bijzondere medewerker) Het nieuwe station Leiden zal dan eindelijk zijn beslag krijgen. In Januari 1952 moet het klaar zijn. tegelijk met de verhoogde spoorbaan- De inkomst in onze stad zal dan 'n geheel ander beeld vertonen, omdat het nieuwe gebouw vlak tegenover de Stationsweg komt te liggen, het tramverkeer in eigen banen over het nieuwe stationsplein zal worden geleid en voorbij het stationsgebouw een ruime vertrekplaats voor de in tercommunale autobusdiensten zal verrijzen. vanaf de geheel gewijzigde en van vluchtheuvels voorziene Stations plein gemakkelijk langs oversteek plaatsen kunnen bereiken. Het ge bouw, dat op de schetstekening enige overeenkomst vertoont met het Utrechtse centraal-station, krijgt een plat dak; slechts het middenstuk wordt bekroond met een hoogopge- bouwde spits, waarin de stationsklok komt en die tevens zal dienst doen als uitlaat van de verwarmingsin stallatie. Over het interieur is nog niet veel te zeggen, omdat het plan wel enige wijziging zal ondergaan. In elk ge val is een ruime hall geprojecteerd en de wachtkamers zullen het no dige comfort bieden. Er komen on der de overkapping twee perrons, met in totaal zeven sporen; een ruimte zal worden gelaten voor een achste spoor. Naar een snelverbinding In verband daarmee hebben wij vernomen, dat dit eventuele achtste spoor zal dienen voor het geleiden van de nieuwe snelver binding AmsterdamDen Haag, zoals die reeds is ontworpen en waarvan de bedoeling is, dat men in de hoofdstad aan het Leidse plein ondergronds instapt, via Schiphol door de Haarlem mermeer reist, om ten slotte bij Warmond aan te sluiten op de bestaande lijnen naar 's-Graven- hage. Maar zover is het nog lang niet. Wat intussen wèl in definitieve plannen vastligt, en waarmee men zoals iedereen zien kan intus sen is begonnen, is de ophoging van de spoorbanen. Want gans het em placement komt op hoog niveau, waardoor de overweg-misère tot het verleden zal behoren. Het totale hoogte-traject, de hel lingen inbegrepen, bedraagt onge veer 4 y2 kilometer. De helling van uit de richting Haarlem begint zui delijk van de Warmonder Lee, die uit de richting Den Haag nabij de Hoge Morsweg, over Gordelweg, Pesthuislaan en Gevangenlaan heen. Het traject van eerstgenoemde oprit bevat thans drie overgangen, nabij Haarlemmerweg, Haarlemmer vaart en Maredijk; maar bij de uit voering der spoorwegplannen komen alle drie in één „kunstwerk", zoals ir. Plomp dat noemde, twee door gangen voor het water en één voor de rijweg. Om overbodige afstanden tussen de doorgangen te voorkomen, wordt de rijweg iets verlegd en zal naar wij hoorden worden doorgetrokken in de richting Oegst- geest. Verkeer wordt over groot plein geleid Dit zijn wel de belangrijkste me dedelingen, die ir. A. Plomp, chef van de afdeling Nieuwe werken van de dienst „Weg en werken" der Ne derlandse Spoorwegen, ons heeft verstrekt. Aan de hand van schets- tekeningen, situatieplannen en an dere ontwerpen heeft deze hoofdin genieur ons verder inzicht gegeven in de uitvoering van de zeer uitge breide plannen, waarvan wij reeds enkele malen iets konden meedelen. Het lijkt ons niet nodig, in de ge schiedenis terug te grijpen en er aan te herinneren, hoe lang en hoe zwaar aan een oplossing is gedokterd, en hoe men telkens op dood spoor aan kwam! gezien de bekende moeilijk heden aan de Rijnsburger-overweg. Zelfs op dit ogenblik nu de Spoorwegdirectie haar fiat heeft verleend zijn niet alle puzzle's op gelost; want nog steeds is er geen klaarheid omtrent de plannen van hét aanstaande tramemplacement te genover de nieuwe stationsbouw. Maar er is reden, aan te nemen, dat in de loop van deze week ook dit neven-plan zijn beslag zal krij gen, waarna reeds in het begin van 1950 met de wijziging van verschil lende trambanen kan worden begon nen. Het belangrijkste hierbij is wel, dat de tramlijnen langs de gehele voorzijde van het nieuwe station ko men (waar nu de los- en laadplaats is) en dat ter weerszijden, op be hoorlijke afstanden, rotondes worden aangelegd, waarlangs de trams ge makkelijk kunnen keren. Een modern bouwwerk Dit alles is natuurlijk niet de hoofdzaak. Het belangrijkste is de stichting van een nieuw station. Men zal het bouwen een stuk vóór het bestaande emplacement, maar zó veel terzijde, dat het front tegen over de verbrede Stationsweg komt te liggen. Men weet, dat daartoe no dig is de afbraak van Zomerzorg en van het tegenwoordige tram-station netje. Anders gezegd: het station komt op de plaats waar eens de elec- trische trams naar Noordwijk en Katwijk gereed stonden. Het stationsgebouw, onder archi tectuur van de heer Terschelling, wordt in moderne stijl opgetrokken, met een iets uitgebouwd middenstuk en twee royale zij-vleugels. Zowel de ingang als de uitgang zal men is vrij het anders te doen. Maar weet wel: zonder gebed en offer zullen wij de draak niet verslaan. Mag ik nu opmerken, dat een ge schikte gelegenheid voor deze tien mmuten gevonden wordt in de bij woning van het Lof in Uw kerk. Wat de aanbieding van het protest betreft aan de UNO: dat feit zal worden voorafgegaan wij zijn be zig dit voor te bereiden op een bepaalde dag, vastgesteld voor heel de wereld, door een bedevaart van alle 300 a 400 millioen Katholieken naar de naastbijgelegen bedevaarts plaats, natuurlijk voor zover dit mo gelijk is". HERDENKINGSDIENST VOOR 13 AMERIKAANSE JOURNALISTEN Ter nagedachtenis van de 13 bjj het vliegongeluk te Bombay om het leven gekomen Amerikaanse journa listen hield de Overseas Press Club te New York een herdenkingsbijeen komst. Onder de aanwezigen be vonden zich v.l.n.r. de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Sta ten, dr E. van Kleffens, mevrouw H. R. Knickerbocker, weduwe van een der omgekomen journalisten, R. Sumarto, Indonesisch federalistisch journalist en Frank Kelly, president van de Press Club. Ook een stations-achteringang Het station zelf krijgt natuurlijk ook zijn tunnel, die vanaf het nieuwe Stationsplein onder de spoorbaan doorloopt en zal uitmonden aan de zijde van het Academisch ziekenhuis. Daarvan is het voordeel, dat reizi gers uit de richting Oegstgeest op de duur ook daar het station kunnen bereiken. Bij die uitgangstunnel komt een plaatskaartenbureau, een rij wielstalling en een verkeerspleintje; maar dan zullen drie huizen in het Terweepark moeten worden afgebro ken. Leiden—Alphen op 1 Mei 1950 electrisch Aanvankelijk bestond het plan, de spoorlijn, richting Alphen aan dan Rijn, laag te houden. Maar omdat daardoor de Gevangenlaan niet lot volle ontwikkeling zou kunnen ko men, is ook hier besloten tot opho ging van de baan. Reeds bij de Mors weg is die baan al weer laag, dank zij een vrij sterke daling van 1 op 100. Ir. Plomp vond dat niet zo erg, omdat hier toch electrische trac tie komt, reeds ingaande de zo merdienstregeling van 1950. Men kan dat gemakkelijk aannemen, nu bereids de „electrische palen" worden opgericht. 'n Tijdlang behelpen! Het omhoog brengen van een vol ledig stations-emplacement is na tuurlijk een ingewikkeld werk, om dat de treindienst moet kunnen doorgaan. In ons blad van Zaterdag 1.1. schreven we daar reeds over. Er komen dus hulpsporen, aan weers kanten twee; reeds in November van dit jaar zullen ze klaar zijn, tegelijk met de tijdelijke perrons. Een van die perrons, terzijde van het oude station, is al zover en werd juist vandaag, Maandag, in gebruik ge nomen. Zodra de hulpsporen volledig worden ingeschakeld, gaat de be ruchte, ongemakkelijke houten lucht brug verdwijnen, evenals de daar naast gebouwde stenen rijwielstal ling. En natuurlijk worden dan ook de bestaande perrons opgeheven. Met man en macht begint men dan aan de bouw van het hoge spoor. Zodra dat gereed is, en het hulp- spoor kan worden opgeheven, wordt liet bestaande station afgebroken. De consequentie brengt mee, dat dan het nieuwe stationsgebouw klaar moet zijn. Daarvoor is Januari 1952 bepaald; dus begint men er al het volgend jaar mee. Nu mene men niet, dat begin 1952 het grootse werk volledig kan wor den opgeleverd. Ook al rijden de treinen dan op hoge baan, voorlopig is dat nog een smalle strook, op en kel spoor. Terloops deelde ir. Plomp ons mee, dat de ondergrond, ter plaatse waar men nu bezig is (ach ter Zomerzorg dus) niet erg best is; dat blijkt, nu de heipalen er zo ge makkelijk in glijden. De ingenieur van de Spoorwegen herinnerde er tenslotte aan, dat het stationsplan van Leiden bovendien een opbouwplan is en dat daarom het gehele project van voorname be tekenis moet worden geacht. Repoeblik Indonesia Serikat wordt naam van nieuwe staat In een openbare bijeenkomst van 20 minuten heeft de voorzitter van de conferentie van Djokja, Moham med Hatta, de resultaten van de be sprekingen bekend gemaakt. Repu blikeinen en Federalisten zijn het er over eens geworden, de Verenigde Staten „Repoebliek Indonesia Seri- kat" te noemen. Dit betekent „Repu bliek van het Verenigde Indonesië". Deze Republiek zal gebaseerd zijn op de beginselen van democratie en federalisme. De manier, waarop de souvereini- teit doorgevoerd zal worden, zal door een technische commissie be sproken worden. Deze commissie zal ook uitmaken uit welke staten de Verenigde Staten van Indonesië zul len bestaan. Hatta verklaarde, dat het grondgebied van de Republiek Indonesia zal bestaan uit de gebie den overeenkomstig de status, vast gelegd in de Renville-overeenkomst. Met betrekking tot Uid-Asahan (Su matra) is nog geen besluit genomen. De autoriteiten van de staat Oost- Sumatra hebben uiting gegeven aan haar ontevredenheid over de kort geleden tussen Nederland en de Re publiek gesloten overeenkomsten. Dr. Mansoer, de Indonesische leider van Oost-Sumatra, heeft verklaard, dat zijn staat geen overeenkomst in zake het „staakt het vuren" zal er kennen, indien de Republikeinse troepen, die in Oost-Sumatra zijn binnengedrongen, niet worden te ruggeroepen. Indien Djokja geen maatregelen treft, zal dr. Mansoer zijn garde mobiliseren om de ge- infiltreerde troepen te verdrijven. Dr. Mansoer voegde er echter aan toe, dat hij solidair is met de strijd van de Republiek om de onafhanke lijkheid omdat deze strookt met de aspiraties van zijn eigen staat. Sultan Hamid heeft namens de Bijeenkomst Federaal Over leg verklaard, zeer tevreden te zijn over de op het eerste ge deelte van de Inter-Indonesische conferentie bereikte resultaten. Hij sprak de hoop uit, dat het tweede gedeelte dat te Batavia zal worden gehouden, even vlot zal verlopen. Mohammed Hatta zeide, dat de be reikte resultaten niet alleen zijn te danken aan de werkwijze der dele gaties, doch ook aan de gunstige sfeer, waarin zij hebben gewerkt. Anak Agung verklaarde, dat het te Djokja gelukt is, de kunstmatige scheidslijn, die aanvankelijk tussen de zg. federalisten en republikeinen scheen te bestaan, volkomen te doen vervagen. Vertrek dr. v. Royen naar Djokja. Vóór zijn vertrek uit Singapore, waar hij enige dagen de gast is ge weest van de Engelse commissaris- generaal voor Zuid-Oost-Azië, Mal colm MacDonald, zeide dr. Van Royen, dat het enige feit, dat zou kunnen leiden tot het niet overdra gen van de souvereiniteit in Indone sië, een voortzetting van de guerilla- strijd zou zijn. Hij voegde daarraan toe, te weten, dat de Republikeinse leiders er evenzo over denken. Naar zijn gevoelen zullen zij in staat zijn, hun militaire commandanten hier van te overtuigen. Dr. van Royen was er zeker van, dat de order tot het staken van het vuren, die hij binnen een week verwacht door de grote meerderheid van de Republi keinse troepen zal worden opge volgd. KONINGIN JULIANA, PRINSES BEATRIX EN PRINSES IRENE ZIEN INTERNATIONALE HORSE SHOW TE LONDEN H.M. de Ko ningin, de Prinsesjes Beatrix en Ire ne slaan in het White City Stadion te Londen de internationale ruiterwed- strijden, waaraan ook ZKH Prins Bernhard deelnam, gade. Suriname teleurgesteld Nederland van woordbreuk beschuldigd De Staten van Suriname hebben in een spoedzitting een motie aangeno men, waarin bij de regering en bij de Tweede Kamer met klem er op wordt aangedrongen om de ontwerp interimregeling terug te nemen en te verwerpen. De motie acht de amendementen betreffende het bij zonder onderwijs „in flagrante strijd" met de autonomie en „een aantasting van het budgetrecht, daar zij dwingende uitgaven voorschrij ven". De staten verklaarden geen prijs te stellen op verder overleg. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel van de ondervoorzit ter, E. de la Fuente, om afschriften van de motie te zenden aan TTe Inter- Indonesische conferentie te Djokja en aan de Verenigede Naties, werd ook met alle 18 stemmen aangeno men. Tenslotte werd een voorstel van D. Findlay om een afschrift te zen den aan de Pan-Amerikaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het debat beschuldigde de heer Wijngaarde Nederland van voortdu rende woordbreuk, terwijl de heer De la Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het er op aan stuurde, dat Suriname zich mogelijk tegen het rijksverband zou uitspre ken. De heer Findlay zeide zijn „direc te hoop thans op de Amerikaanse re- p iblieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd", achtte hij het „geen wonder dat de com munisten het in de koloniale gebie den winnen". Ook de heer Lachman beschuldigde Nederland van woord breuk. WAT DE OORLOG AAN DUITS LAND KOSTTE. Volgens dr. Siegfried Schultzen- stein, leider van een groep finan ciële deskundigen, welke voor de geallieerde contróleraad een over zicht heeft opgesteld van de schul den van het voormalige Derde Rijk, heeft de tweede wereldoorlog aan Duitsland 380 milliard Mark gekost. VLIEGUIG STORTTE NEER IN SEATTLE Bij het opstijgen van het vliegveld in Seattle raakte een C-46 een hoogspanningsleiding en stortte neer op een rijtje huizen. Zes bewoners werden gedood. Van de inzittenden van het vliegtuig, totaal 32 man werden er drie vermist. Sen. k.aAAettj,e... O God, Wiens Voorzienigheid in haar schikkingen nooit faalt, wij bid den U ootmoedig, om al wat scha delijk is van ons af te wenden en ons al wat goed is te verlenen. Gebed in het heilig Misoffer van gisteren.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1