Het regent, het zegent in de vacantie Goede raad dan niet duur, maar wel kostbaar CEEH Gemeenteraad van Leiderdorp ZATERDAG 23 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ZOMERSE RAADGEVINGEN PJET HEEFT OP ST. MARGRIET niet geregend en met een ge loof, dat slechts door hoop en liefde wordt gevoed, nemen we dus aan, dat het gedurende zes weken niet rege nen zal. Dergelijke geloven kunnen alleen stand houden, omdat over een maand iedereen is vergeten, dat hij ooit St. Margriet heeft gevierd en niemand de edele Maagd en Marte lares rekenschap vraagt, waarom zij in een wolkbreuk woordbreuk pleegt. Hooiende of koren-mennende boe ren hebben in 't zweet huns aan- schijns op het punt van regen dezelf de verlangens als de zorgeloze va- cantie-gangers. De laatsten putten uit deze ongewone eensgezindheid de gevolgtrekking, dat het ook voor de bouw-boeren even goed als voor de bouw-vakken dan vacantie is. Deze „zomerse raadgevingen" worden ech ter niet voor boeren, tuinders en bol- lenkwekers geschreven! Een totaal verregende va cantie is een strop, maar iedere toerist met enige ervaring weet wel, dat het zelden een week achtereen regent. Dr. Jac. Thijsse, die in alle jaargetijden op stap ging, ver zekerde zelfs, dat in de winter voor een natuurliefhebber het aantal mooie, dat van de ongenietbare dagen overtreft. Lieden, wier bijkans enige glorie bestaat in het luie zonnebaden, ver langen een vacantie, waarin van be gin tot eind de zon aan de hemel brandt. Deze groep daargelaten kun nen we beweren, dat er meer vacan- ties bedorven zijn door te veel dan door te weinig hitte. „Niets is zo slecht te verdragen als een reeks van warme dagen" zei Goethe. Als het gras verdort, de bladeren bestoft raken en de spreeu wen met open bek naar adem hijgen, ligt ook de menselijke reis- en on- derzoekingsdrang op ape-gapen. Daar om is het altijd af te raden, in de zomermaanden naar Italië of Zuid- Frankrijk te reizen. De Paus zelf kan het in 't koele Vaticaan niet meer har den en vertrekt naar de hoger sfe ren van Castel Gandolfo en alles wat vluchten kan, vlucht met hem mee. Nooit vergeten we, hoe een bezoek aan Pompeji volkomen vergald werd door de zon, ofschoon het midden- Juni v/as. Maar evenmin vergeten we het hoort zelfs tot de paradijs-bladzijden van ons haastig en slordig volge krabbeld levensboek dat we eens begin Juli naar Zerna reisden, om gemzen en aueranen te bespieden, en de sluizen des hemels zich open den. In de avonduren en de gehele nacht door plensde het met emmers en badkuipen. Toen de jager ons bij het krieken van de morgen wekte, stonden de bergen en bomen in witte sneeuwgewaden tegen de blauwe zo merlucht en klonk zegevierend trom- pét-geschal over het bebloemde dal. DE ZOMERSE NATUUR, opgefrist door de regen, is weer schoon-ge- wassen als op Zaterdagavond en her innert aan de eerste scheppingsweek, toen God overzag, alles wat Hij in het bestaan had geroepen. En het was alles „zeer goed". „Werkelijk, zonder regen zouden we niet weten hoe heerlijk het mooie weer is" schredf de altijd montere Toepffer (de geestelijke vader van Ursula en Prikkebeen!), wat merk waardig het verschil in karakter aan geeft tussen deze bescheiden-geniale man en de onbescheiden-geniale Heine: „Tyrol is zeer mooi maar de mooiste landschappen kunnen ons niet in verrukking brengen bij som ber weer en een overeenkomstige ge- moeds-stemming." Een opgewekt humeur is op va cantie en niet alleen dan van meer waarde, dan een opgewekte hemel, en meer waard dan een ge vulde geldbeurs. „De bevrediging" oordeelde Maria Leszinska „gaat zelden op reis met het fortuin, maar volgt de deugd tot in het ongeluk". NU IS REGEN IN DE VACANTIE niet eens altijd een ongeluk, ten zij men begeert zich te laten rooste ren. Maar laten we veronderstellen, dat het ongelukkig valt en het niet alleen regent, doch er een gure wind waait. Dan dient van de nood een deugd gemaakt. Gelukkig hij, die zich niet heeft vastgelegd aan een duur reisplan, dat koste wat het wil door moet gaan. Gelukkig ook hij, die meer pijlen op zijn boog heeft door een brede be langstelling en ontwikkeling. Hier doelen we op een ontwikkeling, die niet in diploma's staat uitgecijferd en met welgesteldheid evenmin iets van doen heeft. Het is een algemene ontwikke ling, die ook iedere doorsnee-arbei der zich eigen kan maken, en die tot verfraaiing en verheffing van het dagelijks leven ontzaglijk veel bij draagt. Over hoeveel tijd beschikken tegenwoordig de meeste arbeiders, die 's middags om 5 uur, half 6 thuis komen en daarenboven het week-end vrij hebben. Menig fabrieks-directeur of middenstander kan er jaloers op zijn! 17EN EDELMAN kan nog zo rijk zijn en op een prachtige buiten plaats wonen (hebben we ergens ooit gelez^r) de werkelijke bezitter ervan, is degene die van het natuurschoon van die buitenplaats geniet. Dat kan heel goed de edelman zelf zijn maar even goed „Jan Boezeroen". Oog te hebben: om de lessen ga te slaan Die van God geschreven staan 't Zij met bloemen, 't zij met sterren is een geschenk, dat in de wieg van onverschillig rijk of arm wordt neer gelegd. Door zelf-studie en zelf-ont- wikkeling kan iedereen zich verdie pen in het scheppings-werk, en, bla derend in het „Bos-brevier", ten leste niet uitgelezen meer raken. „Hoe druipt Gods voetstap ook op beemd en klaverwei!" (Huib Poot). WORDT MET HET OPENSLAAN van het „Boek der Natuur" een onuitputtelijke bron van schoonheid en genot vrij-gegeven, ook de werk zaamheid van het schepsel mens in verleden en heden is zo boeiend en heeft zoveel schoonheid gewrocht, dat een mensen-leven eigenlijk te kort is, om het alles te bewonderen en te doorvorsen. Om terug te komen op ons a propos van de regenachtige dagen, wie enigszins thuis is in de geschiedenis van zijn land, wie de smaak beet heeft van bouw- en schilderkunst, wie zijn geest heeft verfijnd door het stil-aan lezen van de moeitevolle ar beid der grote dichters, wie belang stelling heeft in zijn medemens, diens arbeid en levens-verhoudingen en wie de technische ontwikkeling van zijn vaderland ter harte gaat vindt op een of andere manier en, waar hij ook is, een amusement, dat niet ver regenen of verwaaien kan. ïyiAAR ZOALS BOVEN DE AARDE zich de hemel mateloos koepelt en al ons doen klein en nietig maakt, zo zal de kijkende en zoekende mens tenzij hij zich in een hokje van leif- hebberijen opsluit als spoedig doorgronden, dat het schoon der menselijke werkzaamheid (door God gewild en daarom goed en prijzens waard) verbleekt en vervaalt bij de geheimzinnige bekoring van een en kel wei-bloemetje, rillend in de wind. .Want Ik zeg u: Salomon in al zijn heerlijkheid was niet gekleed als een van deze." Deze bewondering van God voor het werk van zijn Eigen handen, is voor iedere toerist op zijn vacan tie. maar ook in zijn gehele leven, een wenk. die niet misverstaan kan worden. Want al staan we in de na tuur met ons benepen verstandje dik wijls voor moeilijke en pijnlijke raadsels: „het zal alles goed bevon den worden te zijner tijd" als we voor altijd op vacantie gaan. v. P. ^voor huidverzorging] jjen teincverbetering I Weer groente-export naar Duitsland HERVATTING AANSTAANDE MAANDAG. Aanstaande Maandag 25 Juli zal de export van groente naar Duitsland weer worden voortgezet. Zoals bekend, werd voor de perio de van 13 Juli tot 1 Augustus voor de export van groenten en fruit naar Duitsland 2 millioen dollar beschik baar gesteld, van welk bedrag 500.000 dollar bestemd moet worden voor de export van fruit. Met de uitvoer van dit speciale con tingent is juist gisteren een begin gemaakt. Het bedrag van 500.000 dollar is bestemd voor fruitexport gedurende de rest van deze week en de vol gende week samen. Daar men onder het voor export vatbare fruit thans niet de perziken en druiven rekent, omdat deze voor de Duitse markt te duur zijn, komt deze som geheel ten goede aan de export van appelen en pruimen. Afgezien hiervan is er dus voor de komende week nog een bedrag van 500.000 dollar beschikbaar voor de export van groente naar Duits land. Het eerste contingent ter grootte van dit bedrag was reeds op Zater dag 16 Juli uitgeput en het tweede juist Donderdag. Op 1 Augustus a.s. loopt het des betreffende handelsverdrag, waarin de export van Nederlandse groente en fruit naar Duitsland is geregeld, af. Men hoopt tijdig een nieuwe re geling te treffen. De kans hierop is vanzelfsprekend niet uitgesloten, al rekent men met zeer grote moeilijk heden. De regering en alle betrok ken groepen werken onder hoog spanning in een race met de tijd om een voor Nederland gunstige rege ling te verkrijgen. Een van de grote moeilijkheden bij de onderhandelingen is het verschijn sel dat de Amerikanen zich in Duits land steeds meer uit de burgerlijke zaken terugtrekken, terwijl aan de andere kant aan de Duitsers zelf nog weinig handelingsbevoegdheid is ge geven. In dit vacuum is het voorals nog moeilijk een tegenpartij te vin den, die verstrekkende bevoegdheden heeft. Voorts komen de Duitse organisa ties van tuinders meer naar voren, doch in hoeverre dit optreden een voor Nederland ongunstig effect sor teert staat niet vast. Van- Nederlandse zijde wordt ge tracht, zoals gezegd, om voor 1 Augustus een bevredigende regeling te treffen. Mocht dit onverhoopt niet gelukken, dan wil men proberen een tussenoplossing te vinden voor 1, 2 of 3 maanden om gedurende die tijd verder aan een definitief nieuw ver drag te kunnen werken. Hel zou dan neerkomen op de vast stelling van bijzondere contingenten ter grote van 1/12, 2/12 of 3/12 van de contingenten, die thans in het ver drag voorkomen, al naar gelang men het nu geldende verdrag met 1, 2 of 3 maanden weet te verlengen. Deze oplossing raakt echter niet die artikelen, welke niet in het hui dige verdrag zijn opgenomen, zodat tegelijk al weer een nieuw bezwaar in het leven zou zijn geroepen. Van Nederlandse zijde heeft men echter alles bij elkaar genomen het volste vertrouwen, dat, ondanks de politiek der Amerikanen in Duits land, de ontvoogding toch niet zo ver zal gaan, dat de Nederlandse be langen uit het oog zullen worden ver loren. (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte onzer vorige oplage. Nader vernemen we: Deze export valt onder de zogenaamde vrije re geling, d.w.z. dat eventueel tussen de minimumprijs, welke op de vei lingen geldt, en de door het bedrijf schap te stellen maximumgrens- prijzen vrij kan worden aangekocht. Dit systeem komt weer in grote lijnen neer op de regeling, die heeft bestaan, toen op 2 Mei 1949 de in dividuele export naar Duitsland werd opengesteld. De laatste weken heeft op de vei lingen ook een maximum aankoop prijs voor Duitsland gegolden. Deze komt nu met de nieuwe regeling te vervallen, waardoor geen verdelin gen meer noodzakelijk zijn. Bovendien vervallen de voor schriften voor de exporteurs in zake de facturering naar Duitsland, waar bij alleen blijft bestaan de maximum franco grensprijs, boven welke naar Duitsland niet mag worden gefac tureerd. Nader vernemen wij, dat er de gehele volgende week export van fruit plaats kan hebben, want ge zien de nog geringe aanvoer van fruit is het te verwachten dat de export van appelen, peren, pruimen en morellen, die op het ogenblik het fruitassortiment, vatbaar voor export, vormen, voortgang kan vin den. De Engelse regering heeft goed gekeurd, dat Nederland, behalve de overeenkomstig het handelsverdrag gedurende de maand Juli te leveren week contingenten van 1500 ton to maten, een extra contingent van 1500 ton tomaten naar Engeland zal kun nen exporteren. DE UITVOER VAN TUINBOUW PRODUCTEN IN DE EERSTE HELFT VAN DIT JAAR. Volgens opgave van het centraal bureau voor de Statistiek bedroeg de totale uitvoer van tuinbouwpro ducten in het eerste halfjaar van 1949 ruim 115 millioen (eerste helft 1948: 97 millioen). De groenten (zowel verse als ge conserveerde) namen de belangrijk ste plaats in bij deze export en gin gen voor een waarde van 71 mil lioen de grens over. De uitvoer van fruit en fruitpro ducten bedroeg bijna 8 millioen, die van bloembollen bijna 11 mil lioen en die van tuinbouwzaden ca 17 millioen. De export van bloem en boomkwekerijproducten bedroeg in genoemde periode respectievelijk ca 4.7 en 3.8 millioen. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE Concert. De Kon. Marinierska pel uit Rotterdam gaf gisteravond voor de Niwin een concert in de tent aan de Boulevard. In de Mari nierskapel werken mee drie gebroe ders van Dijk uit Katwijk; een mu zikale familie! Er was buitengewoon veel belangstelling voor dit concert. Aan de echtgenote van de directeur, Gijsbrecht van Nieland werden tij c;ens het concert bloemen aangebo den. In de pauze werden door V.V.V. verversingen geoffreerd en na af loop van het concert werd volop de traditionele Katwijkse nieuw uitge deeld. Vermeldenswaard is nog, dat ook aan de moeder van de gebroeders van Dijk bloemen werden aangebo den. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Voor het vakdiplo ma verwarmingstechniker slaagde te den Haag de heer Cor Noordermeer alhier. Ongeval. Een vrachtauto uit richting Katwijk a. d. Rijn moest op de Sandtlaan enkele fietsers passe ren, hetgeen blijkbaar niet zo een voudig was, want de bestuurder reed D. G. zodanig aan, dat deze na medisch onderzoek naar een zieken huis moest worden vervoerd. De po litie verzoekt bij deze getuigen van het ongeval zich te melden aan de politiepost te Katwijk a. d. Rijn. Het ongeval had plaats pl.m. 5 uur n.m, LISSE Personalia. Voor het eindexa men M.T.S. afd. Electrotechniek, slaagde de heer J. Tibboel. Voor het Mulo-examen A. slaagden To Faas, Mary Hage, Leen van Drongelen, Cor Moolenaar en Kees Rietkerk. Gemeenteraad. De raad verga dert Dinsdag 2 Aug. n.m. 7.30 uur. - Geboren; Bernard us Wilhelmus z. van W. J. Meskers en A. M. van der Reep; Louis Johan z. van C. Reijerkerk en F. B. Veldkamp. Ondertrouwd: Georgius Joannes Wilhelmus Pijnacker 27 j. en Catha- rina Geertruida van der Vlugt 29 jr; Gerardus Theodorus Maria Suijkens 27 j„ te Heemstede, en Maria Cle- mencia van der Poel 21 j.; Arie van Vliet 39 j., te Haarlemmermeer, en Adriana Kersbergen 26 j. Getrouwd: A. de Vormer en J. Geschiere. NOORDWIJKERHOUT Afscheid. Vrijdagmiddag heeft in de V.G.L.O.-school voor meisjes het afscheid plaats gehad van het hoofd der school mej. Bux-gers, die naar Vlissingen vertrekt. Alle leer lingen waren hierbij tegenwoordig en vele oud-leerlingen. Verder wa ren aanwezig het schoolbestuur, ka pelaan Vroklage, de priorin met enige medezusters en de onderwij zeressen van de Meisjesschool. Mej. Schrijnenmakers oud-onderwijzeres van de V.G.L.O.-school sprak enige hartelijke afscheidswoorden, Kape laan Vroklage bedankte namens de pastoor die afwezig is, voor al het geen mej. Burgers voor de meisjes heeft gedaan. Hierna werden ca- deaux aangeboden door de leerlin gen en collega's. Personalia. Voor het diploma lingerie-naaien slaagde de dames: B. Geerlings, N. v. d. Meer, R. v. d. Berg, C. Nulkes, D. Koomen, R. v. d. Bereken, A. Meijer, R. v. d. Berg, N. Wesseling, M. Plug, C. v. d. Berg, Na Duivenvoorde, en Tr. Verheen. Het diploma costuumnaaien werd behaald door de dames: D. Warmer dam. R. Schrama, J. Duivenvoorde, A. v, d. Voet, T. Smit, M.' Edelaar, L. Franck, A. Duijndam, C. Koomen. C. de Jong en S. Warmerdam. Concert door „St. Jeanne d'Arc". Morgenavond om 8 uur zal de Muziekvereniging „St. Jeanne d' Are" een concert geven op de mu ziektent (Julianaplein). NOORD WIJK Aankoop bouwgronden. B. en W. hebben een voorstel bij de raad ingediend tot aankoop van duin- gronden op het golfterrein, voor de toekomstige uitbreiding van Noord- wijk aan Zee. Deze terreinen be slaan een oppervlakte van 211330 m2, waarvoor de koopsom is vastgesteld op 61.100.Eveneens wordt voor gesteld over te gaan tot aankoop van gronden behorende tot het land goed „Calorama" ter grootte van 37260 m2, waarvan 12000 m2 langs de St. Jeroensweg, waarvoor de koopsom 68430 zal bedragen. Woningbouw. De eerste wonin gen aan de Boerenburgerweg nade ren haar voltooiing. Van het complex van 64 woningen zullen dezer dagen een 11-tal betrokken kunnen wor den, terwijl de volgende binnen af zienbare tijd gereed komen. De voor lopige huurprijs voor de 54 kleine woningen is voorlopig vastgesteld op 5.30 per week en voor de 10 grote 29.50 per maand. OEGSTGEEST Volks- en beroepstelling. Oegst- geest 4086 m., 4903 vr., van wie 377 m., 700 vr. in gestichten, Rijnsburg (gedeeltelijk) 273 m., 308 vr., van wie 10 m., en 1 vr. in gesticht, Hoge Mors 322 m., 292 vr., in verspreide huizen, varende schepen en woon schepen 193 m., 193 vr., totaal 4874 m., 5696 vr., totale bevolking 10570 zielen. Ongehuwd 2772 m., 3161 vr., ge huwd 1970 m., 2014 vr., weduwstaat 107 m., 449 vr. Aantal bewoners van 015 jr 1488 m., 1509 vr., (in ge stichten 70 m., 158 vr.), van 70 jr. en ouder 219 m., 335 vr. (in gestichten 33 m., 78 vr.). R.K. 2855, N. H. 4051, Geref. Ker ken 1455, (art. 31) 38, Chr. Geref. Kerk 176, Geref. Gem. 109, Evang. Luthers 94, Doopsgezind 111, Remon strant 216, Israëliet 14, Oud-Kath. 11, overige kerkgen. 170, geen kerkgen. 1270. Werkzaam in nijverheid 687 m„ 107 vr., landbouw 440 m., 23 vr., handel en verkeer 574 m., 173 vr., bank- en verzekeringswezen 63 m„ 12 vr., overheidsdienst, vrije beroe pen en onderwijs 519 m., 395 vr., huiselijke diensten 5 m., 256 vr. Zelfstandige bedrijfshoofden 633 m., 68 vr., kleine zelfstandigen in de nijverheid 50 m., 12 vr., medewer kende echtgenoten 73 m., 50 vr., di recteuren van N.V.'s, Coöp. e.d. 50 m., 2 vr., bedrijfsleiders 65 m., 3 vr medewerkende kinderen 124 m., 26 vr., employé's 705 m., 441 vr., totaal aantal werkenden 2292 m„ 966 vr., in de woongemeente 1296 m., 690 vr., elders 996 m., 276 vr. STOMPWIJK Paardensport. Zoals bekend or ganiseert de harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk een jubileumdraverij op 3 Aug. Voor deze draverij zijn 37 inschrijvingen binnen gekomen waaronder de bes te paarden van Nederland. Wat be treft het Concours Hippique op 4 Aug. wijzen wij de landbouwers in een straal van 30 km rondom Stomp wijk nog eens bijzonder op het num mer Landbouwtuigpaarden. De in schrijvingen hiervoor sluiten op 31 Juli 1949 bij de heer C. J. v. d. Bosch, Meerlaan 5, Stompwijk, telef. K 1761691. Het bestuur verwacht voor dit nummer ook zeker voldoen de inschrijvingen. Moge het weer meewerken om deze paardensport- dagen te doen slagen. De Raadsagenda werd gisteravond in een vlot tempo afgewerkt. Op nieuw kwam het verzoek van de To renwachter Sigarenfabriek ter tafel, om het pand Bruggestraat 1, mo menteel in huur bij de heer van den Bosch, te mogen huren. B. en W. hadden aan de huurder gevraagd, of hij van dit gebouw eventueel af stand wilde doen. Aanvankelijk deelde deze mede, dat hij daartoe niet genegen was. Enkele dagen voor de raadsvergadering gaf hij enige nadere toelichtingen op zijn antwoord en een dag later deelde hij mede, dat B. en W. beide brieven maar als niet geschreven moesten beschouwen en verklaarde zich be reid, tegen een door hem bepaalde vergoeding, afstand te willen doen van het bewuste pand. Mede in ver band met reeds eerder ingekomen verzoeken terzake en de korte tijd van voorbereiding stelden B. en W. andermaal voor om het verzoek in hun handen te stellen om prea-ad- vies. De heer van Stralen drong er op aan het verzoek toch te behandelen, aangezien hij niet graag zou willen, dat de sigarenindustrie uit de ge meente zou gaan verdwijnen we gens gebrek aan bedrijfsruimte. De voorzitter stelde spoedig op nieuw een vergadering in uitzicht, maar kon niet beloven, dat het ver zoek dan ter tafel zou kunnen wor den gebracht, aangezien door de veranderde situatie verschillende aangelegenheden moesten worden onderzocht b.v. in betrekking tot de Hinderwet,d- brandverzekering de huurbepaling enz. De heer van Stralen merkte op dat de heren van der Sterre en Noort zich niet met de heer van den Bosch hadden verstaan. De voorz. antwoordde, dat dat zeer juist was aangezien niet de heer van den Bosch, maar de Raad dit gebouw verhuurt. Voorts deelde hij mede, dat indien het verzoek niet in de SASSENHEIM Verkoping. Ten overstaan van de notarissen Morra te 's-Gravenha- ge en Houtzagers te Sassenheim had de verkoop bij inzet plaats van een perceel weiland, gelegen aan de Menneweg, groot 5.67.00 H.A. Hoog ste bieder de heer C. Breedijk alhier voor 13.000. Voorts een perceel hooiland in de Oude Kooi te Alke made groot pl.m. 2 H.A. Hoogste bie der de heer L. S. Straathof te Rijp- wetering voor 1250.—. Daar voor beide percelen de vastgestelde maxi mumprijs werd geboden, zal er dus geen afslag plaats vinden. Personalia. Voor het theore tisch deel van het Staatsexamen or gel slaagde te 's-Gravenhage de heer J. C. de Vries alhier. Geboren: Dirkje, d. van J. Oudshoorn en E. M. Vos; Theodora J. J., d. van J. J. W. Beijk en J. A. van den Stelder; Martinus J., z. van A. A. Matze en M. A. Th. van der Weijden. Getrouwd: J. J. Anssems en M. J. Verdegaal. VOORHOUT Toelating van gekozen Raadslid geldig De gemeenteraad van Voorhout kwam gisterenavond onder voorzit terschap van de loco-burgemeester P. L. v. d. Hulst (daar de burge meester met vacantie is) in een spoedeisende vergadering bijeen. Afwezig: weth. Lindeboom en P. v. d. Geer. Aanleiding daartoe vormde een schrijven van Ged. Staten in ver band met het feit, dat de burgemees ter in de vorige raadsvergadering bezwaar had gemaakt bij G.S. tegen het besluit van de raad dd. 13 Juli j.l„ waarbij de heer A. W. Deute- kom als raadslid werd toegelaten ondanks het feit, dat deze als onder wijzer bij het Lager Onderwijs een betrekking bekleedt, die onverenig baar is met het raadslidmaatschap. In dit schrijven verzochten G.S. het bezwaar van de burgemeester ter tafel te brengen, onder medede ling, dat dit op Dinsdag 26 Juli a.s. om 15.30 uur behandeld zou worden, in den Haag. Voorts werd verzocht om toezending van een uittreksel der notulen betreffende dit onder werp uit de vorige raadsvergade ring. Dit bleek inmiddels reeds te zijn opgezonden, waarmede het lid Spierenburg zich maar moeilijk kon verenigen, daar de notulen nog niet waren goedgekeurd. In verband met deze kwestie kwam nog ter sprake een nagenoeg analoog geval van een leraar aan de H.B.S., die zich candidaat gesteld had voor de gemeenteraad te Vlis singen, doch door de raad niet werd toegelaten, ofschoon hij inmiddels reeds ontsiag als leraar had aange vraagd. De voorzitter, die meende, dat dit een gelijkluidend geval was. las hierover een berichtje voor uit de „Leidsche Courant" van gister avond. De heren v. d. Nouland en Spie renburg zagen hier echter in zover re een verschil, dat de heer Deute- kom door de raad wel was toegela ten, de ander niet. Bovendien benadrukt de heer Spierenburg evenals in de vorige vergadering dat men pas raads lid wordt als men in handen van de voorzitter de eed heeft afgelegd en wil dit aldus verdedigd zien bij G.S., daar de heer Deutekom na 1 Sept. geen onderwijzer meer zal zijn. Ten slotte wordt aan de orde ge steld de verkiezing van twee ge machtigden uit de raad, die het standpunt van de raad op 26 Juli a.s. te Den Haag hebben te verdedi gen, wat de heer Spierenburg aan leiding geeft te vragen: „Wie zal dat betalen". Meerderheid van stemmen verkregen de heren v. d. Nouland en Spierenburg, die hun benoeming aanvaardden. Onmiddellijk hierna sloot de voorzitter deze vergadering. eerstvolgende vergadering ter tafel zou kunnen komen, een vergadering kon worden aangevraagd overeen komstig de bepalingen der gemeen tewet. Z.h.s. werd besloten het ad vies van B. en W. af te wachten. Het Dorpshuis en de tap vergunning. Vervolgens kwam aan de orde een verzoek van de pachter van het Dorpshuis om een tapvergunning, als inrichting voor maatschappelijk verkeer. B. en W. stelden voor een daartoe strekkend concept-besluit vast te stellen. De heer Vermeulen (P.v.d.A.) vond het als geheelont houder en drankbestrijder heel ver velend en het wekte weerzin bij hem op om het maximum aantal vergunningen te verhogen. Boven dien wees hij er op dat culturele ontwikkeling en een tapvergunning twee begrippen waren die niet bij elkaar pasten. De voorz, zette het standpunt van B. en W. uitvoerig uiteen en wees op de diverse voorwaarden, zoals deze aan de raadsleden waren me degedeeld, en de waarborgen om drankmisbruik te voorkomen. Men had hoofdzakelijk op het oog kleine besloten vergaderingen en familie feestjes. Voor de kleine vergaderingen werd op aandrang van verschillende leden een leeftijdsgrens van 21 jaar gesteld. De heer van Stralen merkte nog op dat men clandestien gebruik kan verwachten. De heer Kuilen- berg informeerde of de vergunning op de zaal ligt. Nadat de voorz. de heren nog eens uitvoerig had be antwoord en hen had gerustgesteld werd z.h.s. besloten om te proberen de gevraagde tapvergunning te ver krijgen. Het voorstel van B. en W. tot het maken van een trottoir aan de over zijde van de Kom van Aai weg en de Schoolstraat werd z.h.s. aange nomen, nadat de heer Kuilenberg zijn ingenomenheid met dit voorstel had betuigd en de heer Moraal had aangedronge op maatregelen om vernielingen door de jeugd zoveel mogelijk te voorkomen. De levering van klinkerkeien voor de herbestrating van het tweede ge deelte van de Achthovenerweg le verde geen stof tot praten op. Evenmin het reeds in de vorige vergadering ter tafel gebrachte voorstel van B, en W. tot het aan brengen van enige voorzieningen aan de boerderij en stal van de heer Samsom. Z.h.s. werd besloten hier voor een crediet van f 1000.ter beschikking te stellen. Voorts werd besloten voor het treffen van voorzieningen bij vrij willige beschikbaarstelling van woonruimte een crediet te verlenen, voor elk geval afzonderlijk door B. en W. te bepalen lijnen van de mi nister van Binnenlandse Zaken. Ten slotte werd een door een ar chitectenbureau ontworpen herzie ning van een deel van het uitbrei dingsplan aangeboden alsmede van de regeling van de bebouwing van de bebouwde kom. Bij de rondvraag werd een speel terrein voor de opgeschoten jeugd ter sprake gebracht, in verband met het feit dat de terreintjes langs de Kom van Aaiweg niet meer gebruikt mogen worden. De voorz. zegde toe, deze zaak met de wethouders te zul len bespreken. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN Mulo-examens Mej. Trees Verne is eergisteren eveneens geslaagd voor Mulo-B. Geboren: Neeltje Cornelia d. v. B. Hoogeveen en J C. Kom. Ondertrouwd: Ridzert Groen 29 jr en Leentje Koorn 28 jr, Johannes Hoogeveen 30 jr en Jannetje v. Dijk 28 jr., Hije J. Schaper 35 jr en Mar- garetha Vester 33 jr. Johannes L. Pijnacker 25 jr te Riet veld en Adriana P. Splinter 19 jr, Dirk Guldemond 33 jr en Jannetje Snel 26 jr Getrouwd: Hendrik Slinger 29 jr en Gerritje van Dam 27 jr Willem van Hemsbei-gen 25 jr en. Catharina Sol 22 jr e Tietjerksteradcel, Bar- tholomues J. v. d. Steeg 26 jr elec- trisch lasser en Agnes Loogman 28 jr Jan J. Oltvoort 25 jr en Karolina J. de Geus 22 jr. Overleden: Pieternella v. d. Schans 72 jr, wed. van M. Schreuders. Ali- da Johanna Straver 56 jr echtgenote van G. Luijben. Gerarda Streefkerk 75 jr echtgenote van H L. v. d. Sloot HAZERSWOUDE (Dorp) Tussen de fiets. Het 3-jarig zoontje van L. M., dat bij zyn zus op de fiets zat, is met een van zijn beentjes tussen de spaken terecht gekomen en zo ernstig gewond, dat het onder dokters behandeling moest worden gesteld. Ondertrouwd: Boudewijn H, van Vegten, 37 j. en Alida J. Tom, 27 j. NIEUWKOOP Geboren: Anna Johanna d. van H. Verweij en- A. J. Hassbargen; Jo hanna Maria d. van S. H. van Capel en J. M. v. d. Zwet; Jannigje Gijs- bertha d. van J. A. Cornelissen en A. Zaal. Overleden: Marijke van der Zee, echtg. van J. Voorsluijs, 58 j. OUD-ADE Het dorpsfeest. Het bestuur der Oranjevereniging treft weer de no dige voorbei'eidingen tot het oi-ga- niseren van het jaarlijkse dorpsfeest. Het ligt in de bedoeling feest te vie ren op Dinsdag 23 en Woensdag 24 Augustiis. De eerste dag vermeldt het programma o.a. wielerwedstrijd op tourfietsen (6 uur n.m.), terwijl de tweede dag geheel open staat voor de volksspelen. Deze week komen de leden van de feestcommissie langs de huizen, om aller bijdragen te in- cassei-en. Als we ons niet vergissen is het reeds twee jaar geleden, dat zij inzamelden; mogen zij dus op een flinke bijdrage rekenen?

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6