B3HP De eerste paal van het tunnelplan werd in de grond geslagen Vriend Jan doet Spoorwegplan uit de doeken Nieuwe goederenloods aan het Staatsspoor Meningen aan andeten 'U&cjacvct In Indonesië a ZATERDAG 23 JULI 1949 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 HET EEN ..KLEINTJE KOFFIE' OP EEN ZONNIG TERRAS jyjET EEN LUIDE KLAP VIELEN DE BOMEN DICHT. Een ietwat ge zette dame wierp bepaald onvriendelijke blikken omhoog, naar de blauw gekielde man in het wachthuisje, alsof het zijn schuld was, dat de bomen dicht moesten en als alsof hij wel even had kunnen wachten. Want nu stond ze daar voor die bomen te hijgen als een locomotief die stoom afblaast, terwijl aan de overkant de bus naar Noordwijkerhout op het punt stond te vertrekken. Natuurlijk zonder gezette dame! Voor onze ogen groeide een queue van fietsers aan, die, berustend in hun lot, gelaten afwachtten, totdat het hun gegeven zou zijn verder te gaan. Met de auto's van hetzelfde laken een pak. Eindelijk komt tergend langzaam onder de loopbrug een trein vandaan, die z'n weg naar Amster dam vervolgt. Dan even een gezoem en het gerinkel van de ijzeren boom hekken en de baan is weer vrij. Fietsers zetten zich in beweging, auto's slaan aan en ongeduldige trams tjingelen, wachtend op het seintje van de wit gepette agent. Heel dat bonte gewemel kruipt langzaam over de over weg heen. „Halt!"', wenkt de politieagent Auto's en wielrijders uit de> richting Oegstgeest staan stil. Vier trams denderen over de glimmende spoorstaven. Weer een seintje en de queue mag verder gaan. Maar niet al te lang, want op het Stationsplein wachten autobussen. Weer een stop teken; weer staat het verkeer stil. En weer mogen ze verder. Eindelijk is de regelmaat hersteld. Van beide kanten kan het verkeer weer onge stoord passeren, totdatmet een luide klap de bomen dichtvallen! En het drama begint opnieuw.... We zaten op het zon-beschenen terras van „Zomerzorg", achter een kleintje koffie, naast een oude vriend van ons, die nog wel eens graag naar Leiden komt overwip pen, om ons te ontmoeten en dan steevast begint te vertellen dat Rot terdam toch zo'n „toffe stad" is. Nu zijn wij, chauvinisten als wij soms zijn, in zulke gevallen altijd geneigd om op te pijpen over onze goede oude Sleutelstad. Maar, neemt ons niet kwalijk, geachte lezers en lieve lezeressen, een slechtere plaats dan" dit terras konden wij daarvoor niet uitgezocht hebben. Want wie kan er iets goeds vertellen van Leiden, ter wijl het geschetste verkeersdrama zich elke vijf minuten voor zijn oog voltrekt? We zwegen dus in alle ta len over Leiden. Maar jawel hoor, daar begon het al! „Die verkeersre geling bij ons in Rotterdam is toch stukken beter dan hier. Dit lijkt ner gens op. En'wan neer beginnen jullie nu eindelijk eens aan dat gro te plan? We zwegen be schaamd. „Ik dacht dat de Leidse gemeente raad de plannen reeds lang bespro ken had en dat er niets meer in de weg lag om te beginnen?'' Nog steeds zwe gen we. „Moet je eens ko men kijken bij ons in Rotterdam. Daar wordt ge bouwd dat het een lieve lust is. Maar hier in Leiden. Ten derde male bleven onze lippen werkloos. Maar plotseling, toen onze situa tie toch bepaald nijpend begon te worden, klonken achter ons luide commando's, even later gevolgd door een doffe klap. We wierpen onze stoelen achterover, gooiden de aanstormende ober een zilverbon toe en vlogen naar de plaats, waar we de klap vermoedden. Achter het gebouwtje van Vreem delingen-verkeer stonden we stil, aan de voet van een diep ravijn. Be neden ons sjouwden mannen ,met balken en palen. Anderen liepen heen en weer en gaven aanwijzin gen. Naast ons siste en spetterde een reusachtige stoommachine en voor onze verbaasde ogen zagen we hoe met donderend geweld een heiblok neerplofte op een zware betonnen heipaal. „Kijk", zeiden we eenvou dig. „Dat is het begin. Dit wordt de fundering voor de nieuwe tunnel, waar de trein overheen zal rijden en het verkeer onderdoor zal gaan. Over enkele jaren, als alles klaar zal zijn, zullen we dit opstoppings drama niet meer meemaken.'' Ziezo, de eer van Leiden was ge red en het sarcasme van onze vriend gewraakt! WAT ER AL GEDAAN IS. „Maar is dat alles?", vroeg onze vriend, die zich nog niet gewonnen gaf. „Hebben jullie het nog niet verder geschopt dan zo'n putje gra ven?" „Kom mee", zeiden we. De Sta tionsweg oversteken was het werk van slechts drie minuten. Er kwam namelijk weer een invasie uit Oegst geest. 'Heelhuids stonden we even later voor het kantoor van de Leid se Duinwatermaatschappij en we zen met enige nauw verholen trots naar twee grote houten loodsen, die, achter elkaar, naast het kantoor van de L.D.M. verrezen waren. „Dat zijn fietsenloodsen", legden we uit. „De achterste is reeds in gebruik geno men en de tweede volgt spoedig. Ze zijn gebouwd omdat de beide fiet senstallingen bij het station c/ge broken zullen worden". Inmiddels waren we langs de loodsen gelopen, terzijde waarvan dichtgemetselde huizen nog herin neren aan het bombardement van 1944. „Kijk", zeiden we weer. „Daar ginds zie je een noodperron, dat pas gereed gekomen is en zal dienen voor de treinen naar Utrecht. Maan dag wordt het reeds in gebruik ge nomen." Toen wandelden we terug naar „Zomerzorg". Met een luide klap vielen de bomen dicht.... mensen die veel weten, maar wei nig vertellen mogen, of althans de schijn daarvan willen wekken, „ik heb dat zaakje eens even bestudeerd. Het is vrij ingewikkeld, maar in het kort komt het hier op neer, dat na de vacantie van de bouwvakarbei ders, het zal tussen haakjes wel be gin September worden, begonnen wordt met het slopen van de lucht brug. Direct daarna volgen de fiet- senloods en het kantoor van de snel- goederen. Iedereen heeft op het eer ste perron kunnen zien hoe de der de klas wachtkamer buiten gebruik gesteld is. Daar wordt een stenen vloer in gelegd en het kantoor voor snelgoederen wordt er in onderge bracht. De 2e klas wachtkamer is daarom in tweeën gesplitst; het af gescheiden deel doet nu dienst als derde klas. Zo spoedig mogelijk daarna zullen achter de huidige perrons, dus in de richting van het Legermuseum, noodperrons worden aangelegd voor de richtingen Amsterdam en Rotter dam. Dan wordt het eerste perron opgebroken, maar daarvoor is het noodzakelijk, dat de baan naar Rot terdam verlegd wordt. Die komt dan vlak langs de wachtkamers te lopen, slechts anderhalve meter van de muur af. Daarom worden al die deu ren dichtgemetseld." Even zweeg hij om op adem te ko men, dook met z'n neus in de witte boord van een schuimend glas biér en vervolgde lippenlikkend: „Men kan dan vanuit de wachtkamers niet meer op het perron komen. De be doeling is dat de hal, waar de plaats- kaarten verkocht worden, evenals de restauraties, nog twee jaar blij ven staan. Er is al een gat gehakt in de muur tussen de hal en de ser re van de tweede klas wachtkamer. Wie dus binnenkort met de trein mee wil, moet door de hal, om een kc 'tje te kopen, en dan door de serre, aan het einde waarvan een deur gemaakt zal worden, zodat men dan weer buiten staat. Door het posthek, vlakbij de toiletten, kan men dan de noodperrons bereiken. Daar komen de controles voor in- en uitgang. Inmiddels worden dan de huidige banen van Rotterdam ep Amsterdam vier meter opgehoogd voor de tunnel en als dat klaar is, kunnen de noodperrons weer ver dwijnen. Hoe het dan verder zal gaan weet ik nog niet, maar dit zijn in ieder geval de plannen voor de eerste twee jaar. Dan zullen we wel weer verder zien." Toen zweeg hij. Even was het stil. En terwijl we peinzend het verkeer gade sloegen, vielen met een luide klap de bomen dicht (Foto's „De Leidse Crt.") EN WAT ER GEBEUREN GAAT. „Hoe lang zullen we nog op dit terras kunnen zitten?", vroeg onze vriend. „Men mompelt", klonk ons weifelend antwoord, „dat het restau rant op 15 October gesloten wordt. Ook het gebouwtje van Vreemdelin gen-verkeer wordt dan gesloten om, evenals Zomerzorg, onder de slo pershamer te vallen". „Maar vertel me nu eindelijk eens wat van de stations-plannen. Hoe kunnen jullie een station afbreken en een nieuw gebouw bouwen, ter wijl de treinen toch door moeten rij den?" Daar zaten we! Met een spreek woordelijke mond vol fraaie tanden! Bekennen dat we er niets van afwis ten? Dat nooit! Alles wat Leids in ons is verzette zich daar tegen. In Hemelsnaam dan maar! „De kwestie zit zo", begonnen we. „Het station gaat weg. Dat is zeker. En er komt een nieuw station. Ook dat is zeker. De treinen moeten doorlopen. Daarom zal men Gelukkig, daar kwam de ober. Maar ook dit oponthoud was slechts uit stel, geen afstel. Want het vragend gezicht van onze vriend bleef ons ingespannen aanstaren. Doch weer kwam er uitkomst. Met een luidruchtig „Hallo kerels", meldde zich vriend Jan, weliswaar te laat, gemeten naar ons afspraak uur, maar net op tijd om ons te hel pen. We behoefden niets meer te zeggen; Jan nam de leiding. „Ja", lachte hij geheimzinnig, als HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen 8ouw-en Makel aarsbedrij v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Op het Staatsspoor aan de Haagweg wordt reeds hard gewerkt. Vlak achter de huizen van de Rijn en Schieka- de verrijst daar een enorm ijzeren geraamte. Dat moet de loods voor het goederen-vervoer worden. Tijdens de werkzaam heden .aan het station wil men daar zo weinig mogelijk drukte hebben, zodat het hele goederen vervoer dan verplaatst wordt naar het Staats spoor. De huidige loods is daar echter te klein en moet bovendien ook verdwijnen. Om dit alles op te vangen wordt de nieu we loods niet minder dan 156 meter lang en 22 meter breed. Direct er achter komt een klein douaneloodsje. Reeds lang voldeed de outilage van het Staatsspoor niet meer. Nu echter een nieuwe loods gebouwd wordt, wil men het goed doen ook! Het wordt daar om een zeer modern ge bouw, zoals de Spoor wegen thans nog niet bezitten. Aan de zijde van de Rijn en Schieka- de wordt de gehele wand van glas en aan de andere kant komen grote deuren. Door de loods heen zal een dub bel spoor lopen, zodat het laden en lossen bin nen kan geschieden. Voorlopig wordt de douaneloods afgebouwd en 75 meter van de gro- teloods. Als dat klaar is, wordt het oude gebouw gesloopt. Langs het ge heel wordt een weg ge legd, die begint aan de Haagweg, waar thans de kolenopslagplaats van de fa. Perquin is. Deze kolenloods komt verder naar achteren te liggen. De spoorbaan naar Utrecht moet iets ver legd worden om het baanvak te kunnen op hogen tot vier meter. Deze noodbaan komt te liggen waar thans de weg langs de oude goe derenloods ligt. Voor het bouwen van de nieuwe loods maakt men gebruik van sta len binten, die stalen dakspanten zullen dra gen, welke niet nieuw zijn, maar afkomstig van een z.g.n. Bailey brug. Het platte dak wordt van betonplaten vervaardigd. EEN H.B.S.-er: Eindelijk gaat het dan gebeuren. Als de Spoorwegen eens wisten hoe veel strafwerk wij onschuldig heb ben moeten maken, omdat juist een paar minuten voor negenen de bo men voor je neus dichtgaan en wij dan natuurlijk te laat komen! Vroe ger was dat niet zo erg. Je pakte je fiets op en ging de loopbrug over. Dat was meteen een goede ochtend gymnastiek. Maar nu de brug afge sloten is, kan dat ook niet meer. In ieder geval zullen onze nakome lingen deze hindernis niet meer be hoeven te nemen. Maar dat wij het nog eens ooit mee zullen maken dat we onder de tunnel door naar school kunnen rijden, dat geloof ik niet! EEN STATIONSKELLNER: Ik ben er niet zo met in m'n sas. Natuurlijk moet het eens gebeuren en ik vind het wel prettig dat we in de toekomst een mooi stationsge bouw zullen krijgen, maar voorlopig zijn wij er de dupe van. Want, als het waar is, dat de noodperrons ver naar achteren komen te liggen, wie komt er dan nog even iets gebruiken in de restauratie? Ze zeggen dat het posthek in- en uitgang wordt. De houders van abonnementen komen dus niet eens langs de wachtkamers en de mensen, die in de hal een kaartje kopen en dan door onze serre naar de perrons gaan, komen hier geen kleintje koffie drinken, wanneer ze nog een paar minuten moeten lopen om bij de treinen te komen. Je zal zien dat onze verdiensten achter uit tippelen! EEN GELE-TRAM-CONDUCTEUR: Ik geloof niet dat er onder ons één zal zijn die niet blij is met het voor uitzicht dat die hopeloze situatie ver anderd wordt. Bij de halte, tegenover de Kamer van Koophandel, ligt de baan links van de weg. Dus moeten we vlak voor de spoorbomen de sta tionsweg oversteken. Dan moet je meestal nog eens een poosje wach ten voordat de bomen weer open gaan en als je goed en wel op de Rijnsburger weg bent, moet je wéér oversteken om bij de halte Posthof te komen. Dat we daarbij telkens moe ten uitstappen om de wissel midden op straat om te leggen, daar praten we maar niet over! EEN POLITIE AGENT: Het wordt allemaal veel te mooi. Over een paar jaar is het hele ver keer zó geregeld met stoplichten en aparte banen, dat ze geen verkeers agenten meer nodig hebben. Maar enfin, als ik nog eens ooit gepensio neerd grootvader ben, kan ik aan m'n kleinkinderen vertellen, hoe vaak ik daar midden in die heksen ketel heb gestaan,om de boel zo weinig mogelijk in' het honderd te laten lopen. Ik vertel er dan natuur lijk niet bij dat het verkeer om de zoveel minuten in de knoop zat! EEN SLAGERSJONGEN: Als het zo'n toffe tunnel wordt als in Rotterdam, onder de Maas, dan voel ik er wel wat voor. Wat zal je lekker kunnen fietsen door die lan ge gangen! Van de andere kant ben ik er zo blij niet mee dat de spoor bomen weggaan. Als je moet wach ten, kun je nog eens op je gemak een shaggie rollen en als je eens wat erg laat terug bent, kun je tegen de baas zeggen: de bomen waren weer dicht. Dat gaat dan natuurlijk niet meer. EEN BUSREIZIGER: Het is alles goed en wel, maar wordt er bij het maken van plannen ook met ons rekening gehouden? Als wij uit de Veen of uit de Rijnstreek komen, moeten we uitstappen op de Oude Beestenmarkt. Dan is het een heel eind lopen, vóórdat je de bussen op de Boerhaavelaan te pakken hebt. Dat geldt trouwens ook voor de men sen, die met de Blauwe Tram uit den Haag komen en eerst nog een eind moeten tippelen voordat ze bij de N.Z.H.V.M.-bussen zijn. Ik weet niet of de plannenmakers daar ook reke ning mee gehouden hebben. Maar, als dat niet zo is, dan schieten wij er maar weinig mee op! EEN TREINREIZIGER: Hoe het nieuwe plan ook moge worden, ik hoop dat het nieuwe sta tionsplein in ieder geval zó geprojec teerd wordt dat wij het veilig over kunnen steken. Als je haast hebt en welke treinreiziger heeft dat niet? is het met al die bussen en auto's soms levensgevaarlijk om het huidi ge stationsplein over te steken. Voor de rest ben ik natuurlijk erg blij, dat er een nieuw station komt. Dat trap penlopen naar het tweede perron be valt me helemaal niet! CORN. BOERE Dorpsstraat D 95 Hazerswoude vierde gisteren zijn 2e Ind. ver jaardag te Semarang. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). Zat ov-eA entcete w-e.tx.ri de itofLeuAameA dA.eun.en. PIET v. d. BOSCH Bodegraven vierde gisteren zijn 2e Ind. ver jaardag te Tegal. A. v. d. POEL Bijdorpstraat 19 Sassenheim viert op 24 Juli zijn le Ind. ver jaardag te Bandjaran. J. J. A. DUIVENVOORDE Parallelweg 19 Noordwijkerhout grenadier le kl, viert op 24 Juli zijn le Ind. verjaardag te Semarang TH. KRAAN Bz. Oude-Wetering viert 25 Juli zijn 3e verjaardag in de tropen. P. D. J. VAN VEEN Roelofarendsveen viert 25 Juli zijn 4e Ind verjaardag te Solo (Java)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5